Deník - Opavský a hlučínský - regionální kultura


Klub Art bude vonět bylinkami
28. 11. 2019
V opavském klubu Art se dnes od devatenácti hodin uskuteční akce nazvaná Zimní bylinkování bylinky pro zimní čas. 

Na trzích rozsvítí vánoční strom
28. 11. 2019
Do ludgeřovického obecního domu mohou zájemci v sobotu 30. listopadu zavítat od 9 hodin na oblíbené vánoční trhy.

Opava: dva koncerty a jedno autorské čtení
27. 11. 2019
Spolek Bludný kámen uvede zítra od 18 hodin v Matičním domě experimentální psychedelický a ambientní sólo projekt Miriana Koleva s názvem E.U.E.R.P.I. Interpret v něm prožene kytaru skrze softwarové efekty a netradiční nástroje.

V Bohuslavicích vystaví perníčky
27. 11. 2019
Kouzlo a vůně perníku. Tak se jmenuje výstava, která se již pošestnácté uskuteční v Kulturním domě v Bohuslavicích. Ta letošní má podtitul Ladovská zima. 

O nejkrásnější vánoční ozdobu
26. 11. 2019
Také letos Centrum volného času (CVČ) Kravaře připravilo soutěž o nejkrásnější vánoční ozdobu.

Eva Tvrdá pokřtí svou další knihu
26. 11. 2019
Známá spisovatelka Hlučínska Eva Tvrdá vydává další knihu zasazenou do moravskoslezského prostředí.

Výstava přiblíží Kateřinky
25. 11. 2019
V expozici Cesta města opavského Obecního domu bude vernisáží dnes v 17 hodin zahájena výstava nazvaná Příběh Kateřinek.

Soutěž o lístky na předvánoční benefiční koncert Genny Ciatti
23. 11. 2019
Benefiční vánoční koncert muzikálové zpěvačky a opavské rodačky Genny Ciatti se uskuteční ve středu 18. prosince od 19 hodin v Loutkovém divadle v Opavě.

Vladimíra Gajdošová umí nakreslit černého psa na černém papíru
21. 11. 2019
V uměleckých školách jen značně pokročilí studenti dostanou úkol nakreslit černou kouli na černém pozadí, bublinu nebo grimasu. V této zkoušce musí pedagogům dokázat, že kromě vrozeného talentu už zvládli také techniku a řemeslnou stránku malby či kresby.  

Opavští zdravotníci představí novou pohádku
19. 11. 2019
Amatérský divadelní soubor Slezské nemocnice LASKA (Lékařský a sesterský kolektiv amatérů) připravuje pro opavské děti lehce upravenou filmovou pohádku Byl jednou jeden král, doplněnou písničkami.

Ewa Farna v Ostravě zaplnila Avion. Deníku prozradila: Malému zpívám při koupání
18. 11. 2019
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Atmosféru blížících se vánočních svátků si mohli v sobotu užít návštěvníci ostravského Avion Shopping Parku. Nejen okolí pódia, kde se koncert Ewy Farné konal, ale všechny prostory tohoto obchodního centra byly zaplněny doslova k prasknutí.

Novou knihu Evy Tvrdé si přečtete v češtině i laštině
17. 11. 2019
Křest knihy Očima vidět/Očami vidźeć se bude konat 26. listopadu od 17.30 hodin v Červeném kostele v Hlučíně.

OBRAZEM: V ostravském Avionu bylo narváno! Ewa Farna táhne, podívejte se sami
17. 11. 2019
Návštěvnost v obchodním centru Avion Shopping Park v Ostravě tuto sobotu, trhala rekordy! Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu totiž doprovázel koncert Ewy Farne a tak tady vpodvečer nebylo k hnutí. A to jak v prostorách obchodní galerie, tak na parkovišti…

Filmový klub promítne snímek Parazit
17. 11. 2019
Opavský filmový klub tradičně uvádí vítěze renomovaných filmových festivalů a tentokrát to bude ten poslední z Cannes, korejský snímek Parazit.

Slezské divadlo: Návštěva dámské šatny diváky potěší
16. 11. 2019
/RECENZE/ Vítejte v Dámské šatně. Pro herečky Klicperova divadla v Hradci Králové ji napsal známý pražský herec, dramatik a režisér A. Goldflam, který se zúčastnil i opavské premiéry. 

Návrat milicionáře do Ostravy: Víkend v kraji bude ve znamení 30. let od sametu
15. 11. 2019
/FOTOGALERIE/ Města a obce v našem kraji si budou v těchto dnech připomínat třicáté výročí sametové revoluce. Například na Masarykovo náměstí v Ostravě se při té příležitosti vrátila socha milicionáře (tedy pouze její maketa), která tady v minulosti stála.

VIDEO: Unikátní ostravský dokument zachycuje proměnu havíře v ajťáka
14. 11. 2019
/ANKETA, FOTOGALERIE/ Nová šichta je nejen program těžební společnosti pro uplatnění lidí propouštěných z dolů na Ostravsku či Karvinsku na trhu práce, ale též nový slibný časosběrný ostravský dokument, který ojedinělým způsobem vypráví příběh muže, který se po téměř pětadvaceti letech fárání do rubání na paskovské šachtě pokouší uspět ve sféře informačních technologií (IT).

Škola připomíná listopadové události
13. 11. 2019
Slezské gymnázium věnuje čtvrtek 14. a pátek 15. listopadu školní výuky vzpomínce na průběh událostí okolo 17. listopadu 1998.

Jsem člověk, který potřebuje hodně spánku, říká Chantal Poullain
13. 11. 2019
Chantal Poullain se kdysi rozhodla, že místo studia v Americe pojede se svou láskou do socialistického Československa. Dnes by to prý udělala znovu.

Opavané zaplnili centrum města. Doprovázeli sv. Martina a ochutnávali mladé víno
11. 11. 2019
Oblíbeným bodem programu oslav sv. Martina byl svatomartinský průvod v čele se sv. Martinem na bílém koni, který se vydal na cestu v 15.30 hodin od Obecního domu přes Ostrožnou ulici až na Horní náměstí. Vše doprovodila cimbálová muzika, která dokreslila celou atmosféru slavností.  

Viktořík a Klempíř z J.A.R.: Kdyby si u nás prosazoval každý svou, nevznikne nic
11. 11. 2019
Třicet let od svého vzniku si na právě probíhajícím turné 30 případů majora Romana připomíná skupina J. A. R. Tradičně jej zakončí 17. listopadu v pražské Lucerně při koncertu s podtitulem Zahraj to znovu, Samet.

Herečka Jana Preissová: Vnoučata mě drží při životě
11. 11. 2019
Zatímco milovníci divadla se mohou na jevišti naší první scény setkávat s Janou Preissovou průběžně, před filmovou kameru se tato jedna z našich nejoblíbenějších hereček postavila po dlouhých letech. A to v zimní romantické komedii Ženská na vrcholu, kde si s Bolkem Polívkou a Annou Polívkovou zahrají rodinu. Film měl v kinech premiéru 7. listopadu a nejen o něm si s oblíbenou herečkou povídal časopis TV Magazín.

Červený zámek dýchal atmosférou Hradeckého slunovratu
10. 11. 2019
/FOTOGALERIE/ Prostory Velké dvorany Červeného zámku v Hradci nad Moravicí ožily během sobotního podvečera a večera zimní verzí festivalu Hradecký slunovrat, jehož letní část se koná vždy poslední červnový víkend rovněž na zámku v Hradci nad Moravicí, avšak ve venkovním prostředí.  

Opavští studenti pořádají multižánrový festival plný hvězd
9. 11. 2019
Studenti Slezské univerzity v Opavě zorganizovali již třináctý ročník tradičního Festivalu Na cestě. Letos nese podtitul Za štěstím, a právě tomuto tématu je přizpůsoben celý program. Každá z inscenací v sobě totiž ukrývá cestu za šťastným koncem.

Válečné veterány uctí ve velkém
6. 11. 2019
Den válečných veteránů se uskuteční v sobotu 9. listopadu v prostorách Menšíkové louky u kostela v Ludgeřovicích.

Opavské patrioty potěší další kniha, tentokrát s „nej“ pozoruhodnostmi
5. 11. 2019
V nové publikaci Opavská NEJ se můžeme dozvědět například to, že na území města byla první sodovkárna v českých zemích, konalo se zde první mistrovství světa a mnoho dalších zajímavostí. 

Jitka z Discopříběhu Jaroslava Stránská: Role v Policii Modrava byla práce snů
5. 11. 2019
V seriálu Policie Modrava hraje nepřehlédnutelnou členku vyšetřovacího týmu, Lucii Krásenkou, usměvavá Jaroslava Stránská, které přátelé říkají Bobina. Jak se svěřila časopisu TV Magazín, natáčení ji bavilo o to víc, že Šumava je její velkou láskou.

Na vánočních trzích vystoupí Wohnout, Buty, zpěvačka Lenny nebo Adam Mišík
4. 11. 2019
Program opavských vánočních trhů, které letos odstartují na Dolním náměstí v pondělí 25. listopadu tradičním rozsvícením stromu a ohňostrojem, odtajnil svá největší hudební lákadla.

Lístky na štěrkovnu už se prodávají!
4. 11. 2019
Ačkoli je teprve podzim, právě v tomto období startují předprodeje velkých letních festivalů.

Držitelka Thálie o rolích v Ostravě: Rusalka je splněný sen, Julietta boží!
2. 11. 2019
/ROZHOVOR/ Dvě prestižní Ceny Thálie putovaly letos do Národního divadla moravskoslezského (NDM). Hostující sopranistka Kateřina Kněžíková ji získala v kategorii Opera ženy za postavu Julietty v opeře Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář a sólistka souboru opereta/muzikál Martina Šnytová za roli Reno Sweeney v muzikálu Děj se co děj Colea Portera.

Filmový klub promítne snímek Budiž světlo
1. 11. 2019
Opavský filmový klub uvede po čase opět slovenský snímek. Zdá se, že naši východní sousedé umějí lépe pojmenovat a zobraziit soudobé společenské problémy, tentokrát nás o tom přesvědčí film nazvaný Budiž světlo.

Černý humor výtvarníka nyní přibližuje výstava
1. 11. 2019
Bludný kámen připravil pro zájemce výstavu Jiřího Surůvky s názvem Já, Poklod z Ové, která je nyní k vidění v Galerii Cella.

Z čeho pili středověcí Opavané?
31. 10. 2019
Ve výstavním prostoru ostravského pracoviště Národního památkového ústavu v ulici Odboje v Moravské Ostravě jsou pod názvem Krása středověkého a renesančního skla umístěny archeologické nálezy z opavských ulic.  

Šedesátka Semaforu? Jiří Suchý: Má se hrát, dokud choděj lidi, říkával Werich
31. 10. 2019
Principál divadla Semafor Jiří Suchý už za svůj dlouhý život rozdal stovky, možná tisíce rozhovorů. Některé vznikly i pro Deník. Nezdolný workoholik – textař, básník, zpěvák, skladatel, spisovatel, banjista, sběratel přilb a bůh ví, co ještě – v nich popisoval věci dávné i aktuální, třeba obavy z možného konce hraní kvůli nepřízni magistrátu v roce 2008. Dnes se Semafor ve zdraví dožívá šedesátky. A pořád se zpívá, pořád chodí lidé… Zde je výběr toho nejlepšího, co Jiří Suchý během let Deníku řekl.

Divadlo uvede známou pohádku
29. 10. 2019
Nastupující divácká generace přivítá v neděli 3. listopadu na prknech opavského Slezského divadla premiérovou Královnu Koloběžku první.

Seriálová drsňačka Zuzana Kajnarová Říčařová: Děti mi zcela změnily život
29. 10. 2019
Zuzana Kajnarová Říčařová je nejen drsnou kriminální vyšetřovatelkou ze seriálu Specialisté, ale i milující matkou, která si díky svým dvěma dětem uvědomila, čemu chce nadále věnovat svůj čas.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
27. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
26. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Kapela Naděje pokřtí své debutové album
24. 10. 2019
Každá kapela sní o vydání desky a opavská Naděje se jí pod názvem Svědomí dočkala.

Nituška s Celesténem už putují divadelní sezonou
24. 10. 2019
Taková jsem já, matinko. Pro divadlo jsem Floridor a pro dívčí ústav Celesten. Ano, takoví jsou oba protagonisté známé operety ve Slezském divadle v Opavě. 

V Ostravě pokřtili knihu Hornické vdovy. Osud osmi žen ovlivnilo důlni neštěstí
24. 10. 2019
/VIDEO, FOTOGALERIE/ V ostravském Domě knihy se v úterý 22. října odpoledne konal slavnostní křest knihy Hornické vdovy. Její autorka Kamila Hladká z nakladatelství Dcera sestry, v něm zachytila životní osudy osmi žen havířů, které se musely vyrovnat s nečekanou smrtí svých manželů. Mezi nimi byly i dvě Havířovanky, paní Olga a Květa.  

Noční Opava ožila klubovou nocí FreiPlatz
21. 10. 2019
Podzimní klubová varianta festivalu FreiPlatz opět nastolila svůj nabitý program plný koncertů. Devátý ročník tohoto alternativního festivalu vybízel své návštěvníky, aby si jej užili, jako by to bylo naposled.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
19. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
18. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Rusalka má dnes v Ostravě premiéru. Podívejte se na snímky z generálky
17. 10. 2019
/FOTOGALERIE/ Premiéra vrcholného Dvořákova díla Rusalka zazní dnes večer v ostravském divadle, které nese jméno právě po autorovi této opery. Tuto celosvětově nejslavnější a nejhranější českou operu nastudoval v nové verzi režisér Radovan Lipus.

Marie Rottrová a Jindřich Štreit mají hvězdy na Jantarovém schodišti v Ostravě
16. 10. 2019
Své hvězdy na Jantarovém schodišti slávy v Ostravě mají od středy zpěvačka Marie Rottrová a fotograf Jindřich Štreit. Odhalili je na věži Bolt Tower.  

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
16. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
14. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Manželé Heřmánkovi: Ve druháku mezi námi přeskočila jiskra
14. 10. 2019
Nikol Heřmánková Kouklová a Karel Heřmánek mladší jsou manželé, kolegové z divadla a majitelé psa. Znají se už od studií na DAMU a na jednom jevišti spolu stáli mnohokrát. Povídali jsme si třeba o tom, jaké to je, když vás režíruje otec a tchán v jedné osobě, nebo o jejich životě v Americe.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
13. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Xindl X: Nechci hartusit jako náš pan prezident
12. 10. 2019
Nebudu předstírat, že se s Ondřejem Ládkem neznáme. Potkávali jsme se ještě předtím, než se z něj stal Xindl X. Před jedenácti lety jsme spolu pro Deník dělali jeho první velký rozhovor. Tehdy jsme ho nazvali Podávám ruku ďáblovi. „Víš, že jsem o tom napsal píseň?“ ptá se mě teď, v roce 2019, čerstvý čtyřicátník, úspěšný hitmaker a díky televizní soutěži StarDance i tanečník.

Jedinečná výstava propojující fotografie a verše
11. 10. 2019
Den po dni, tak se jmenuje výstava novináře Davida Macháčka, který si podle pravidla “jeden den - jedna fotografie” vede už šestým rokem svůj osobní fotografický deník, doplňovaný krátkými verši. Výstava byla zahájena ve čtvrtek 10. října v opavském KUPE a potrvá do 20.listopadu.

Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
11. 10. 2019
Novinář a fotograf Jiří Krušina z Krnova přes deset let spolupracoval s Karlem Gottem. Doprovázel ho na cestách po Česko-Slovensku, Německu. Se zpěvákem navštívil Rusko a absolvoval s ním turné v USA. Na stránkách Deníku uveřejníme deset krátkých příběhů, které současný mluvčí nemocnic v Krnově a Opavě, po boku slavíka prožil.

Mirek Spáčil: Většina toho, co jsem si v životě přál, se mi už splnilo
10. 10. 2019
Pohyb je pro úspěšného opavského učitele stepu a společenských tanců, choreografa a tanečníka Mirka Spáčila samozřejmostí, která ho provází celým dosavadním životem.

Vyhrajte lístky na komedii o rozdílech mezi muži a ženami v kině Mír
10. 10. 2019
Komedie o životě, který všichni dobře známe, a který nás přesto znovu a znovu dokáže překvapovat.

Krása lidského těla
7. 10. 2019
Bludný kámen nabídne v Galerii Cella zájemcům do 28. října výstavu prací Lenky Klodové s názvem Vnitřní krása.

Scholy Hlučínska se setkaly v Oldřišově
6. 10. 2019
Při oslavách 210 let oldřišovského kostela Narození Panny Marie vystoupilo celkem deset schol z Oldřišova, Hněvošic, Štěpánkovic, Kobeřic, Velkých Hoštic, Chuchelné, Bohuslavic, Píště, Haťě a Hlučína.

Festival experimentální tvorby představil umělce z celého světa
6. 10. 2019
Opavský spolek Bludný kámen, zabývající se především soudobým vizuálním uměním a experimentální hudbou, pořádal unikátní festival Pohyb - Zvuk - Prostor.  

Objevem roku je Madona z Těrlicka
4. 10. 2019
Při čtvrtečním udílení cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro na zámku Lemberk zazářil také počin nominovaný ostravským pracovištěm.

Hudební učitelé z regionu: Karel do učebnic patří. Bez debat! Co myslíte vy?
4. 10. 2019
/ANKETA/ Noblesní, pracovitý, slušný, velký profesionál, velká osobnost. Nejen jeho kolegové z umělecké scény se v názorech na Karla Gotta shodují. V 50. a 60. letech patřil k nejprogresivnějším zpěvákům přinášejícím do českého prostředí nové trendy (byl mimo jiné jedním z prvních českých zpěváků rokenrolu), v 70. letech se rychle zabydlel v oblasti táhlé kantilény. Nabízí se tedy otázka, kterou jsme položili učitelům napříč okresy Moravskoslezského kraje: Patří mnohonásobný zlatý slavík také do učebnic? A co myslíte vy?

Někdejší revoltující učitelka Zlata Holušová: Na Ostravu a Ostraváky jsem pyšná
3. 10. 2019
/VIDEO, FOTOGALERIE/ V pátém dílu talkshow SametOVA!!! 1989-2019 vzpomíná ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová na roky, kdy svoboda slova byla jen zbožné přání, a dobu před listopadem 1989 srovnává s dneškem, kdy na diskusní fórum Meltingpot zve nejváženější spíkry ze všech koutů světa. Ti si stejně jako Holušová současnou Ostravu a její obyvatele nemohou vynachválit.

Poslední koncert v rodné Opavě
30. 09. 2019
Bitpopová kapela Come and Play se vrací do svého rodného města Opavy, kde v jazz clubu Evžen oslaví rovných deset let své existence.

Dechberoucí noc plná hudby a světel v kostele svatého Václava
29. 09. 2019
/FOTOGALERIE/ V rámci festivalu Ostrava Kamera Oko proběhl v prostorách Kostela svatého Václava unikátní audiovizuální večer plný hudby a světel nazvaný Story.  

Režisér seriálu Lajna Vladimír Skórka: Prachy si mě nekoupíte!
27. 09. 2019
/FOTOGALERIE/ Režisér Vladimír Skórka se s novými díly Lajny přesunul do Prahy. „Pendluju nyní mezi Ostravou a Prahou, a to nejen kvůli Lajně, režíruji tu teď i nový seriál, který je ale zatím tajný,“ říká Vladimír Skórka.

Pěvecká legenda Jožka Černý: Podle mého učitele jsem měl být operním pěvcem
24. 09. 2019
Jožka Černý, rodným jménem Josef Černý, je právem označován za krále lidových písní. Jeden z nejznámějších moravských zpěváků lidových písní zavítal v pátek 13. září do slezské metropole. Svým opavským fanouškům poskytl rozhovor.  

Spejbl a Hurvínek? Zodpovědnost, ale jedeme v tom odmalička, říká loutkářské duo
18. 09. 2019
/ROZHOVOR/ Spejbl a Hurvínek je pojem, který zná snad každý našinec i mnohý cizinec. Za tím, co tento pojem znamená v současnosti, je také práce Martina Kláska a Denisy Kirschnerové. Po Miloši Kirschnerovi a Heleně Štáchové zdědili velkou zodpovědnost i radost. Jak je na tom jejich loutkové divadlo nedlouho před Spejblovými 100. narozeninami?

Herečka Veronika Khek Kubařová: Manžel na mě nežárlí, já na něj ano
16. 09. 2019
Herečku Veroniku Khek Kubařovou znám už poměrně dlouho – ať z jeviště, nebo i z mnoha soukromých rozhovorů. Proto vím, že klame tělem. Na první pohled křehká a něžná květinka dokáže být ve svých názorech, přesvědčeních i citech velmi nekompromisní a za svými touhami si dokáže cílevědomě jít. Navíc se o nich nebojí v rozhovoru otevřeně mluvit.

Opava: Breda bude nejen ve znamení jídla a pití
11. 09. 2019
Další ročník Babího gastro festivalu už klepe na dveře. Prostory opavské Bredy zaplní tato akce, na níž se podílí i Opavský a hlučínský deník, už v pátek 13. září od 12 hodin.

Beseda s významnou prajzskou spisovatelkou
10. 09. 2019
Tradiční besedy s názvem Co se stalo, u kafeja povědalo s místní spisovatelkou Janou Schlossarkovou budou pokračovat v úterý 24. září od půl desáté dopoledne v zámecké kavárně Logr cafe v Hlučíně. Akci pořádá Muzeum Hlučínska.

Novinka z produkce ostravského studia České televize má šestnáct dílů
7. 09. 2019
Zachráněná vojenská pevnost, roubenka, historická tančírna, kostel, boží muka. Seznam znovuzrozených staveb, které postavili na nohy činorodí Češi bez pomoci státu a úřadů, je pestrý. A optimistický. Stejně tak cyklus Krásné živé památky, který je mapuje.

OBRAZEM: Opava ožila folklorem
7. 09. 2019
Slezská metropole hostí v pořadí již 34. ročník regionálního folklorního festivalu s mezinárodní účastí, a sice Chodníčky k domovu.

Veteránisté míří do nemocnice
6. 09. 2019
Závod Trofeo NIKÉ dnes přivede do areálu Slezské nemocnice desítky automobilových veteránů nevyčíslitelné hodnoty. K vidění budou pro veřejnost mezi 15. až 16. hodinou. Slezská nemocnice je první zdravotnické zařízení v republice, kde tento závod zastaví.

Na vodárně s Martinem Myšičkou a Hynkem Čermákem
6. 09. 2019
Hostem oblíbené besedy v kulturních prostorách KUPE, zrekonstruované vodárenské věži poblíž nádraží Opava východ, bude režisér, básník a pedagog Miloš Horanský.

Jaromír Nohavica: V Ostravě se vysoké nebe stýká s tvrdou zemí
5. 09. 2019
Hostem prvního dílu vzpomínkové talk-show, věnované 30. výročí sametové revoluce není nikdo jiný než ostravský bard, písničkář a patriot Jaromír Nohavica. Ačkoliv je většinu života spjat s moravskoslezskou metropolí, revoluční události listopadu 1989 jej zastihly v Praze.

Loutkové divadlo zahajuje novou sezonu
30. 08. 2019
Po dvouměsíčních prázdninách ožije divadelní hlediště i jeviště inscenacemi nejenom pro děti. Novou a v pořadí už 69. sezonu zahájí v neděli 8. září Český Honza s pražským spolkem LokVar.

V Brumovicích oslavovali úrodu uplynulé sezony
29. 08. 2019
V obci Brumovice se konaly dožínky jako oslava sklizně uplynulé sezony. Pořádala je zemědělská společnost Argimex Brumovice, ku příležitosti 25. výročí založení firmy, ve spolupráci s obecním úřadem a složkami obce.

Ostrava si připomene 30 let od sametové revoluce
26. 08. 2019
/FOTOGALERIE/ Připravuje se talkshow s jedenácti osobnostmi Ostravy, čtyřdenní akce na Masarykově náměstí, beseda všech ostravských polistopadových primátorů či řada dalších kulturně-vzdělávacích projektů a workshopů.

Zpěvačka Elis Mraz: Začala jsem být k lidem více empatická
24. 08. 2019
Zpěvačka Elis Mraz nemyslí výhradně na vlastní hudební štěstí, takže skládá písně nejen pro sebe, ale také pro své kolegy. To znamená, že stále více skladeb na české scéně je spojeno s jejím jménem. Nejen tomuto tématu jsme se věnovali v následujícím rozhovoru s touto sympatickou blondýnkou, která v roce 2014 získala ocenění Objev roku v anketě Český slavík. Elis Mraz pak také mimo jiné prozradila, zda se chystá složit song o Ostravě…

Divadelní klub v Opavě je stále nekončícím příběhem
20. 08. 2019
Zaměstnanci Slezského divadla si ho v roce 1981 sami vybudovali. Býval místem schůzek návštěvníků divadla před premiérami, pořádaly se v něm komponované večery nebo besedy a diváci se tam mohli po představení setkávat s herci.  

Herečka Jana Preissová: Jsem introvert. Rozchod rodičů pro mě bylo velké trauma
19. 08. 2019
/ROZHOVOR/ Oblíbená herečka Jana Preissová o sobě říká, že je víceméně introvert a přehnaná pozornost ji spíš obtěžuje, než těší. Na otázky ovšem odpovídala až s nebývalou upřímností, která se u hvězd jejího formátu vidí jen málokdy.

Prostranství pod zámkem rozezní špičky české i slovenské hudební scény
16. 08. 2019
K oslavě svých patnáctých narozenin si festival Hrady CZ, jenž se koná pod širým nebem, připravil nadupaný program. Nyní se přesunuje do Hradce nad Moravicí.  

Soutěž Deníku o vstupenky na Hrady CZ v Hradci nad Moravicí
13. 08. 2019
Hudební festival Hrady CZ se již tento pátek 16. srpna přesune do Hradce nad Moravicí a potrvá až do sobotních nočních hodin. A vy můžete být u toho!

Před sto lety se začala psát historie Národního divadla Moravskoslezského
12. 08. 2019
/FOTOGALERIE/ Slavnostním uvedením opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta se 12. srpna 1919 začala psát historie Národního divadla moravskoslezského. První představení se odehrálo v tehdejším Městském divadle (dnes Divadlo Antonína Dvořáka).

TIP Deníku: Píšť rozveselí odpust fest
8. 08. 2019
Odpustové oslavy se v Píšti uskuteční od zítřka do pondělí 12. srpna. Zítra od 17.30 proběhne karaoke diskotéka a hudební kvíz o ceny, následovat bude taneční zábava s kapelou Miksband.

TIP Deníku: Jak se hasí netradičně? Uvidíte na akci u mlýna
8. 08. 2019
Tradiční posezení u Větřáku s netradičním hašením je v Litultovicích na Cholticích na programu v sobotu 10. srpna od 15 hodin. Netradičního hašení se mohou zúčastnit pětičlenná družstva, výhry jsou zajištěny.

TIP Deníku: Gulášfest v Těchanovicích bude ve velkém stylu
8. 08. 2019
Umíte uvařit skvělý guláš a chtěli byste se se svým kuchařským uměním předvést veřejnosti? Pak můžete zamířit v sobotu 10. srpna do Starých Těchanovic, kde se uskuteční Gulášfest.

TIP Deníku: Kováři budou tvořit na Hradci
31. 07. 2019
Do areálu tělovýchovné jednoty v Hradci nad Moravicí se na víkend 3. a 4. srpna sjedou kováři na už tradiční Kovářské sonáty. 

Opava ve znamení recese: Týden divů je v plném proudu
30. 07. 2019
Nepřetržitě od roku 1974 se ve slezské metropoli koná recesistický a sportovní Týden divů. V netradičních disciplínách mezi sebou soutěží osm týmů.  

Milovníci country hudby míří na sosnovské Eldorádo
29. 07. 2019
Své třiatřicáté narozeniny letos slaví festival Eldorádo Sosnová. Akce je svátkem pro všechny příznivce trampské a country hudby, kteří již mají v kalendářích poznačen pátek 9. a sobotu 10. srpna.

ANKETA: Hlášky ze Švejka zná každý. Která je podle vás ta nej?
29. 07. 2019
Kdo by neznal Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, jedno z nejznámějších českých literárních děl všech dob? Hlášky a citáty z knihy Jaroslava Haška za bezmála století stihly už dávno zlidovět, my vám nabízíme výběr redakce deseti nejoblíbenějších – hlasujte v naší anketě a vyberte sami, který výrok ze slavného románu je podle vás ten nejlepší!  

TIP Deníku: Hlavní hvězdou kobeřického odpustu bude David Koller
29. 07. 2019
Areál TJ Sokol Kobeřice bude po čtyři dny patřit odpustovým oslavám.

TIP Deníku: Pobavte se a pomozte
27. 07. 2019
Multižánrový benefiční hudební festival pod širým nebem, tak je charakterizován již 4. ročník akce s názvem Vlaštovské schody 2019. Festival se uskuteční dnes od 17 hodin v Holos Centru v Opavě-Vlaštovičkách. 

Rockový mejdan s Radiem Čas
26. 07. 2019
Holba Rock na grilu 2019 je to nejlepší z české rockové scény a Radio Čas slaví v Opavě osmé narozeniny. Obě události se spojí do jedné a budou se konat dnes a zítra na kylešovickém letišti.

Štěrkovna Open Music: velká jízda pokračuje
26. 07. 2019
Ještě dva nabité dny plné hvězd čekají návštěvníky 15. ročníku hudebního festivalu Štěrkovna Open Music, který začal ve čtvrtek v areálu Hlučínské štěrkovny v Hlučíně.

S Pavlem Novým je legrace, ale vyprávěl i tom, jak ochrnul
25. 07. 2019
Když Karlovu Studánku navštívil herec Pavel Nový s pořadem „S vámi mě baví svět … a ze mně (země) se zachvěla“, vyprávěl samozřejmě veselé historky z natáčení, ale nevyhýbal se ani vážným tématům.  

Kapela Nedivoč má nový klip o fenoménu selfies
25. 07. 2019
Ostrava - Hudební skupina Nedivoč vypustila ve středu do světa klip k písni Fotky z výletu ze svého debutového alba Vale pletichám. 

Ze svaté Hedviky je možné vidět Praděd, Cvilín i Lysou horu
24. 07. 2019
Nápad vystavět v Opavě chrám zasvěcený svaté Hedvice, patronce Slezska, se zrodil již na konci 19. století. Stavba kostela podle návrhu architekta Leopolda Bauera se pak uskutečnila v období první republiky.

TIP Deníku: Kdo umí uvařit nejlepší polévku?
19. 07. 2019
Ve skanzenu v Bolaticích se v sobotu 27. července od 14 hodin uskuteční zábavné odpoledne nazvané Zupafest. Jeho součástí bude nejen posezení u country hudby, pořad Artura Kubici s kapelou nebo program pro nejmenší, ale třeba i kolo štěstí pro dospělé, tombola pro děti a hlavně soutěž družstev o nejlepší polévku. Košt polévek je zdarma. Vstup na akci volný.

Začínají Colours of Ostrava. Představí se The Cure i Kryštof
17. 07. 2019
Nejenom světové hudební osobnosti, jako jsou The Cure, Florence + The Machine, ZAZ, Mariza, Tom Walker, Lewis Capaldi, Rosalía, ale také Kryštof a Buty, jakož i řadu dalších akcí nabídne letošní čtyřdenní mezinárodní festival Colours of Ostrava. Ten začíná dnes a v Dolní oblasti Vítkovic potrvá až do soboty. 

TIP Deníku: Kostel svaté Hedviky poodhalí svá tajemství
15. 07. 2019
Seriál komentovaných prohlídek zajímavých míst v Opavě pokračuje ve čtvrtek 18. července v 17 hodin v kostele svaté Hedviky. Příchozí tentokrát provede Petr Tesař z opavského Zemského archivu, který návštěvníky seznámí s historií kostela. 

Zpravodajka ČT po 25 letech změnila pozici: Moderovat byla prestiž i dřina
14. 07. 2019
Je ikonou zpravodajství ostravského studia České televize. Jako reportérka se Drahomíra Račáková léta denně hlásila z terénu, jako moderátorka diváky provázela řadou zpravodajských pořadů. Teď editorsky připravuje pořad Týden v regionech a stará se v něm o rubriku diváckých videí.

Hvězda Comebacku Leichtová: Být moderní matkou dnes znamená návrat ke kořenům
13. 07. 2019
/ROZHOVOR/ Letní shakespearovské slavnosti klepou na dveře. V Ostravě nebude chybět ani známá herečka Kristýna Leichtová. V rozhovoru pro Deník říká: "Je paradoxní, že být moderní matkou dnes znamená návrat ke kořenům."

Prázdniny? Nesmí chybět moře, borůvky a samozřejmě housle, říká rodina Šporclova
13. 07. 2019
/ROZHOVOR/ Jednou věcí si u rodiny Šporclových můžete být jisti – dovolenou mají vždycky v srpnu. A jestli pojedou někam autem, určitě si při tom budou zpívat úplně všichni.

Herec Michal Stalmach opouští opavskou scénu
12. 07. 2019
Diváky Slezského divadla určitě nepotěší informace, že činoherní soubor opouští oblíbený Michal Stalmach.

Herečka Alena Mihulová: Chci si v klidu hezky žít
10. 07. 2019
Má velké plány, chce hodně cestovat. Na divadlo ale samozřejmě nezanevřela. Například teď v létě hraje pod širým nebem na Shakespearovských slavnostech v inscenaci Zimní pohádka. A mezitím se nechává opečovávat. Nepředstavujte si ale lázně či masáže, známá herečka Alena Mihulová je totiž mnohem skromnější.

TIP Deníku: Dýchánek na „ptačáku“ v Sadech Svobody
4. 07. 2019
V rámci Opavského léta zábavy se Opavané sejdou v sobotu na Ptačím vrchu v Sadech Svobody.

TIP Deníku: Parní vlak jede i v pátek
4. 07. 2019
Osoblažská úzkokolejka jezdí nejen o víkendech, ale také v dnech státních svátků. Proto se fanoušci parních vlaků mohou vydat na úzkokolejku nejen v sobotu a v neděli, ale také v pátek 5. července.

Česká televize dnes odvysílá záznam z loňských Colours
28. 06. 2019
Naladí, rozpohybuje a vybídne k červencové návštěvě Ostravy. Necelé tři týdny před festivalem Colours of Ostrava 2019 odvysílá českotelevizní Art nabitý záznam loňských hudebních vystoupení protkaný exkluzivními rozhovory s umělci. 

TIP Deníku: Vystaví vojenskou techniku
27. 06. 2019
Již 14. ročník výstavy vojenské techniky pořádá Spolek vojenské historie Deštné. Těžká pásová technika, obrněné transportéry, vojenské osobní a nákladní automobily i motocykly budou vystaveny od soboty 29. června až do neděle 7. července vždy od 10 hodin v Mladecku u Opavy. Pro návštěvníky budou připraveny ukázky techniky v pohybu, civilní vyprošťovací techniky nebo projížďky bojovou technikou.Občerstvení bude zajištěno. Rozpis programu naleznete na webu www.kvhdestne.opavsko.com

Festivalová ochutnávka: Česká televize odvysílá záznam z Colours
26. 06. 2019
Naladí, rozpohybuje a vybídne k červencové návštěvě Ostravy. Necelé tři týdny před festivalem Colours of Ostrava 2019 odvysílá českotelevizní Art nabitý záznam loňských hudebních vystoupení protkaný exkluzivními rozhovory s umělci. 

Místo činu Česko. Díky novým seriálům ČT se budou páchat zločiny
26. 06. 2019
Od Ústí nad Labem přes Prahu, Znojmo a Brno až po Ostravu vznikají nové seriály České televize. Jak zjistil magazín TV Mini, napříč celým Českem se budou páchat zločiny a vyšetřovatelé budou vyšetřovat! A nejen v současnosti, ale i v minulosti.

TIP Deníku: Dobrovolní hasiči v Chuchelné oslaví 100 let
26. 06. 2019
Dva dny budou v Chuchelné ve znamení oslav významného výročí založení tamního sboru dobrovolných hasičů, který si letos připomíná své 100. narozeniny.

TIP Deníku: Nechte se okouzlit Nocí na Karlštejně
26. 06. 2019
Divadelní představení Noc na Karlštejně Slezského divadla Opava se odehraje dnes od 19 hodin při příležitosti slavnostního otevření nově zrekonstruovaného nádvoří Červeného zámku v Hradci nad Moravicí.

TIP Deníku: Tři dny pro příznivce parkurového skákání
25. 06. 2019
Na kolbišti Jezdeckého klubu Opava-Kateřinky si tento víkend 29. až 30. června dají vždy od 9 hodin schůzku milovníci koní a parkurového skákání.

TIP Deníku: Prohlédněte si židovský hřbitov
25. 06. 2019
Další z řad komentovaných prohlídek z názvem Cesta města 2019 se uskuteční dnes od 17 hodin na Městském hřbitově Opava. Hřbitovem a jeho historií provede Zdeněk Kravar ze Zemského archivu Opava a doplní ho Petr Aharon Tesař.

TIP Deníku: Naládujte si ústa lahůdkami
24. 06. 2019
„Mastné huby alias Festival dobrého jídla a pití“ se uskuteční v sobotu 29. června v areálu hasičské zbrojnice ve Vrbce od 15 hodin odpoledne.

TIP Deníku: Ve Slavkově ochutnáte mnoho druhů piv
24. 06. 2019
Rybářský spolek Slavkov a SDH Slavkov pořádají ve dnech 28. a 29. června již 11. ročník Tradičních pivních slavností obce Slavkov. Program se uskuteční na hřišti u místní základní školy.

TIP Deníku: Naučí se rozeznat lživé zprávy
24. 06. 2019
Poslední přednáška z cyklu kurzů pro seniory se ukuteční dnes od 15 hodin v Sále purkmistrů v Obecním domě v Opavě. Dnešním tématem budou tzv. fake news neboli lživé zprávy a jak nám mohou uškodit. Vstup na přednášku je pro všechny zdarma.

Herec Karel Heřmánek mladší: Vše má rub i líc. V USA jsem rozvážel jídlo
24. 06. 2019
/ROZHOVOR/ Být dítětem slavných rodičů a ještě se vydat v jejich profesních stopách je vždycky složité. Vyžaduje to silnou vůli, nenechat se odradit řečmi o protekčním dítěti a jít si svou cestou. Z rozhovoru pro Týdeník Květy lze poznat, že Karel Heřmánek mladší to dokázal.

Slezské divadlo: Čarostřelec
23. 06. 2019
/RECENZE/ Poslední premiérou letošní sezony, která se konala 16. června ve Slezském divadle, je nejhranější opera německého hudebního skladatele Carla Marii von Webera Čarostřelec.

TIP Deníku: Sluníčko zažije koncert Barbory Polákové
23. 06. 2019
Penzion Sluníčko v Ostravici bude i o letošních prázdninách pořádat ve venkovním areálu koncerty známých kapel. Šestnáctý ročník Beskydského hudebního léta zahájí v pátek 28. června od 19 hodin předkapela Alter Via. Hlavní hvězdou večera bude oblíbená herečka a zpěvačka Barbora Poláková, která svou hudební kariéru odstartovala v roce 2012 úspěšným singlem Kráva. Vstupenky se v předprodeji prodávají za 290 korun.

TIP DENÍKU: Loutkové divadlo ukončí sezonu
22. 06. 2019
Letní Kašpaření aneb Ukončení divadelní sezony se uskuteční v neděli 23. června v Loutkovém divadle SVČ Opava od 9 do 13 hodin. Rozloučení před prázdninami plné her a soutěží proběhne navíc s pohádkou Tři medvědi a drzá Máša, která začne v 10 hodin. Na zahradě Loutkového divadla bude na návštěvníky čekat Loutkový automat a výtvarná dílna, kde si zájemci mohou vyrobit jednoduché loutky. Vstupné na představení činí 60 korun, na zahradu je vstup zdarma. (sto)

TIP DENÍKU: Autorské čtení Jana Vavříka
22. 06. 2019
Městská knihovna v Bruntále připravila setkání se spisovatelem Janem Vavříkem. Křest jeho knihy Případ Kláry P. proběhne v bruntálské knihovně na Petrinu v pondělí 24. června v 17 hodin. Součástí akce je i autorské čtení. (ot)

TIP DENÍKU: Město Opava opět přivítá léto
20. 06. 2019
Akce s názvem Město vítá léto, která všechny přítomné naladí na blížící se Opavské léto zábavy se uskuteční v Opavě v parku za Slezankou v pátek 21. a sobotu 22. června. 

Kobeřická rodačka zavítala na chvíli do své domoviny
18. 06. 2019
Julie Urbišová žije už přes deset let v New Orleans, kde působí jako novinářka na volné noze. Nyní představí svou novou knihu Doma v Nola.

TIP DENÍKU: Den obce se známými hudebníky
18. 06. 2019
Již 130 let fungování SDH Pustá Polom oslaví při příležitosti akce s názvem Den obce 2019, která se bude konat ve fotbalovém areálu Sport Clubu v Pusté Polomi v sobotu 22. června od 15 hodin.

TIP Deníku: Co může růst na balkonech?
16. 06. 2019
Téměř po celé léto bude v Arboretu Nový dvůr probíhat už tradiční výstava balkonových rostlin. Inspiraci pro vyzdobení okna či balkonu mohou do parku přijít lidé sbírat od 17. června do 31. srpna. Osmý ročník výstavy příchozí seznámí s použitím známých i nových druhů balkonových květin, k vidění bude téměř stovka odrůd v různých kombinacích a způsobech použití.

TIP Deníku: Dobrovolníci uspořádají hasičský den
14. 06. 2019
Štěpánkovice V areálu Na Bartošovci ve Štěpánkovicích se zítra uskuteční Hasičský den pod taktovkou tamního sboru dobrovolných hasičů. Od 9 hodin bude na programu okresní liga mládeže, od 14 hodin přijdou na řadu soutěže rodinných týmů. Bohaté občerstvení je zajištěno.

TIP Deníku: V hlavní roli bude pivo
12. 06. 2019
Další ročník pivních slavností se uskuteční v areálu Baumšula v Šilheřovicích v sobotu 15. června od 15.30 hodin. V hudebním programu vystoupí cimbálovka, Whitesnake revival, Elen Lenská, Bon Jovi revival, Roxette revival a DJ Aleš + Jiří. Bohaté občerstvení včetně velkého výběru piv bude připraveno.

TIP Deníku: Sezonu zahájí film Bohemian Rhapsody
12. 06. 2019
První letní kino v letošním roce se uskuteční 14. června v Dohnálkově parku v Háji ve Slezsku od 19 hodin. Pod širým nebem se bude promítat film Bohemian Rhapsody, který je oslavou světově známé hudební skupiny Queen, jejich hudby a především Freddieho Mercuryho. V rámci 91. předávání Oscarů získal film celkem čtyři zlaté sošky. Na akci zve TJ FK Háj ve Slezsku. Vstupné je dobrovolné a občerstvení bude zajištěno.

Budišov po roce roztančí Letnice
11. 06. 2019
Již 40. ročník tradiční akce s názvem Budišovské Letnice začne v pátek 14. června v areálu autokempu v Budišově nad Budišovkou od 15 hodin odpoledne.

TIP Deníku: Výstava mladých výtvarných talentů
9. 06. 2019
Ateliér volného umění U Jakoba pořádá v rámci výtvarných kurzů pro dospělé též výtvarné kurzy pro děti. Jejich práce tvoří výstavu v prvním patře obchodního centra Breda&Weinstein před Galerií U Jakoba. Vernisáž bude v úterý 11. června a výstava talentovaných dětí bude veřejnosti přístupná do 25. června.

TIP Deníku: Budišov po roce roztančí Letnice
9. 06. 2019
Již 40. ročník tradiční akce s názvem Budišovské Letnice začne v pátek 14. června v areálu autokempu v Budišově nad Budišovkou od 15 hodin odpoledne. Na účastníky open air festivalu čeká pestrá škála interpretů. Vystoupí například pop-rocková kapela KOFE-IN, zpěvák Ben Cristovao, Cross Orchestra, Marie Rottrová, česká hudební skupina Čechomor, Lord Bishop Rocks a mnoho dalších. Festival bude doprovázet bohatý program, například řezbářská soutěž, ukázky řemesel, kulinářské speciality a děti se vyřádí v dětské zóně. Vstupenky v předprodeji zakoupíte na několika prodejních místech, jejichž seznam naleznete na webových stránkách www.budisovskeletnice.cz. Vstupné bude možno zakoupit také na místě. Děti do pěti let mají vstup zdarma. (sto)

TIP Deníku: Město uctí otce i syna Píkovy
8. 06. 2019
Setkání u příležitosti vzpomínky na armádního generála Heliodora Píku, od jehož popravy uplyne sedmdesát let, je připraveno v pátek 21. června od 15.30 hodin u jeho pamětní desky na budově Hlásky. Současně bude uctěna i památka jeho nedávno zemřelého syna Milana Píky, který Opavu několikrát navštívil. Kulturní program zajistí pěvecký sbor Domino.

TIP Deníku: V Mladecku vystaví vojenskou techniku
8. 06. 2019
Spolek vojenské historie Deštné pořádá ve dnech 29. června až 7. července v Mladecku výstavu vojenské techniky. K vidění budou těžké pásové vozy, obrněné transportéry a vojenské nákladní i osobní vozy i motocykly. Návštěvníci je vždy od 10 hodin uvidí i v pohybu a to včetně civilní vyprošťovací techniky. Milovníci těchto bojových vozidel se na nich mohou i svézt.

TIP Deníku: Benefiční koncert podpoří misii do Afriky
8. 06. 2019
Ester a Angola. Tak se jmenuje benefiční koncert pořádaný za účelem misijní cesty do Afriky. Akce podpoří Ester Drastíkovou, která se v říjnu chystá odletět na roční dobrovolnickou službu do Angoly. Koncert zazní v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kobeřicích v neděli 9. června od 16 hodin. Vystoupí Devatero, schola z Velkých Hoštic. Příchozí budou moci zhlédnout i prezentaci o Africe očima bývalé dobrovolnice Aničky Ambrozkové.

TIP Deníku: Svatodušní smažení vaječiny
8. 06. 2019
Tradiční svatodušní míchaná vajíčka se budou připravovat v neděli 9. června od 15 hodin v areálu SDH Smolkov. Účastníci si s sebou přinesou vajíčka, chleba a dobrou náladu. Občerstvení je zajištěno. (sto)

Zámecký koncert pro hudební „fajnšmekry“
7. 06. 2019
Letošní ročník proslulého hudebního festivalu Beethovenův Hradec, který bude patřit viole, zahájí společný koncert dvou excelentních interpretek světového renomé. 

TIP Deníku: Zemský archiv se otevře veřejnosti
7. 06. 2019
V rámci Mezinárodního dne archivů si ten opavský připravil pro širokou veřejnost na pátek 7. června od 9 do 17 hodin výstavu Nejen pergamen a papír, aneb co byste v archivu nehledali. Komentované prohlídky archivu se pak uskuteční v 11, 15, 16 a 17 hodin.

TIP Deníku: Bohuslavický Dětský den doplní pasování prvňáčků
7. 06. 2019
Ve školní zahradě Základní školy v Bohuslavicích se zítra uskuteční akce ke Dni dětí. V 16 hodin začne pasování prvňáčků, od 16.15 budou připraveny hry pro děti. Následovat budou taneční vystoupení, jízda na konících a chybět nebude ani diskotéka. Odpolednem provede Honza Gavelčík.

TIP Deníku: Do Opavy zavítá Léčivé divadlo
6. 06. 2019
Chlapec, který viděl pravdu, tak zní název jedinečného představení, které se odehraje v Loutkovém divadle v Opavě v sobotu 8. června od půl sedmé večerní. 

TIP Deníku: Slavnostní otevření Raduňského mokřadu
6. 06. 2019
Český svaz ochránců přírody otevře v pátek 7. června od 9.45 hodin místní lokalitu s názvem Raduňský mokřad, který byl uměle vytvořen na bývalé a hospodářsky málo využívané ploše. Tvoří ho  komplexy tůní a mokřadů s rozmanitými obojživelníky, z nichž mnozí jsou v republice už na pokraji vyhynutí a také vodní rostliny. Rostlinná společenstva mokřadu nejsou zatím ustálena a stále se vyvíjejí.

Nová divadelní sezona odhaluje tvář
5. 06. 2019
Opavské Slezské divadlo představuje tituly, kterými chce oblažit své diváky v příští sezoně.

TIP Deníku: Děti si zasoutěží s Večerníčkem
5. 06. 2019
Kulturní komise městyse Litultovice pořádá v sobotu 8. června od 15 hodin v zámeckém parku v Litultovicích akci pro rodiny s názvem Dětský den aneb Večerníčkovo dobrodružství. Děti se mohou těšit na soutěže s Večerníčkem a jeho pohádkovými kamarády. Hrneček uvaří pěnu, proto by rodiče měli vzít svým dětem náhradní oblečení. 

TIP Deníku: Beseda s ochutnávkou jídel našich předků
5. 06. 2019
Ve středu 5. června se v kulturním domě ve Stěbořicích od 17 hodin bude konat beseda na téma Jídla našich předků. Akci bude moderovat Vít Skalička a zvláštním hostem bude Eva Peterková, autorka knih o slezské kuchyni. Součástí akce bude ochutnávka jídel podle starých receptur. Přihlášky na telefonní číslo 722 900 810. Vstupné je dobrovolné.

Letní festival Hrady CZ slaví patnácté narozeniny
4. 06. 2019
Jednou ze zastávek putovního festivalu Hrady CZ, který slaví své patnácté narozeniny, bude letos již tradičně i Hradec nad Moravicí. Na louce u hotelu Belaria opět vyrostou dvě stage, na kterých se během dvou dní, a sice v pátek 16. a v sobotu 17. srpna představí řada hudebních interpretů.

TIP Deníku: Vystaví lilie
4. 06. 2019
Mezinárodní výstavu lilií pořádá ve dnech 29. a 30. června specializovaná organizace ČZS IRIS Hlučín. Květiny budou vystaveny v Červeném kostele v Hlučíně vždy od 9 do 18 hodin. 

TIP Deníku: V Háji ve Slezsku oslaví den obce
4. 06. 2019
Akce k oslavám dne obce začne v sobotu 8. června v 15 hodin v Dohnálkově parku v Háji ve Slezsku. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program. 

TIP Deníku: Senioři si vyjdou na procházku
3. 06. 2019
Zítra se bude konat turistická vycházka po zajímavých místech a památkách města pro seniory s výkladem Jindřicha Skařupy. Sraz bude v 9 hodin před Městským úřadem v Hradci nad Moravicí.

TIP Deníku: Na filmovém plátně opět poběží Nit z přízraků
3. 06. 2019
Opavský filmový klub uvede znova nevšední milostný příběh Nit z přízraků. Režisér Paul Thomas Anderson nás přenese do Londýna 50. let, kdy toto město udávalo módní styl.

TIP Deníku: Hudební klasici na zámku
1. 06. 2019
Hradec nad Moravicí Ludwig van Beethoven, Antonín Dvořák a Frédéric Chopin. Všichni tři zazní v neděli od dvaceti hodin v prostorách velké dvorany zámku v Hradci nad Moravicí, a to v podání Max Joseph tria.

TIP Deníku: Žamboši zahrají pro Patrika
1. 06. 2019
V obecním sále v Hněvošicích zazní zítra od 16 hodin benefiční koncert pro Patrika Kašného, postiženého dětskou obrnou. Pořádá ho bluesový kytarista Lubomír Bužma Khýr a vystoupí na něm skupina Žamboši jako trojnásobný držitel hudebního ocenění Anděl v oblasti folk.

TIP Deníku: Kácení máje doplní smažení vajec
31. 05. 2019
Na náměstí v Mladecku bude v sobotu 1. června od 17 hodin připraven program, jehož součástí bude kácení máje a také tradiční smažení vajec. Děti se mohou těšit na trampolínu, hudební doprovod i občerstvení bude zajištěno.

TIP Deníku: Pohádky na hradě Sovinec
31. 05. 2019
V pohádkový hrad se o víkendu změní Sovinec.

TIP Deníku: Dětský den s Harrym Potterem
30. 05. 2019
Areál základní školy v Chuchelné se v sobotu 1. června ponese ve znamení dětského dne. Akce začne v 15 hodin, připravena budou zábavná stanoviště, skákací hrad, bude se soutěžit o nejhezčího kouzelníka a odehraje se fotbalový zápas o pohár ředitelky školy. Chybět nebude ani bohaté občerstvení.

TIP Deníku: V kostele zazní akustický folk
30. 05. 2019
Kostel svatého Petra a Pavla v Kružberku se řadí mezi nejstarší kostely ve Slezsku.

Řekni Popocatépetl. Ostravské studio vybíralo děti pro Déčko
29. 05. 2019
/FOTOGALERIE/ Slušný nával a ve vzduchu tréma i očekávání. Na čtyři sta padesát dětí ze všech koutů Česka se v sobotu vypravilo do radvanického studia České televize, aby zaujaly.

Zdařilá komedie na téma Po přízni řízni
29. 05. 2019
RECENZE/ Opava – Seriózní Tom, nepolepšitelný pašerák Dick a jednoduchý Harry. Bratři, které by nikdo nemohl obvinit z konformního chování jsou hlavní aktéři komedie Tři bratři v nesnázích.

TIP Deníku: Prohlídka přiblíží podnikatelské rodiny meziválečného období
28. 05. 2019
Ve slezské metropoli opět pokračují oblíbené komentované prohlídky městského hřbitova. První z nich je na programu už dnes, zájemci se sejdou v 17 hodin před vstupem na hřbitov. Komentář obstará Zdeněk Kravar.

TIP Deníku: Slezské muzeum ožije kočovnými loutkami
28. 05. 2019
Slezské zemské muzeum připravilo pro návštěvníky novou výstavu s názvem Kočovní loutkáři. K vidění budou loutky a dekorace kočovných loutkářů ze sbírky opavského muzea, většina exponátů pochází z loutkářských rodin Pflegrů a Rumlů.

TIP Deníku: Filmový klub uvádí snímek Bolest a sláva
27. 05. 2019
Španělský režisér Pedro Almodóvar se v programu Opavského filmového klubu již mnohokrát objevil a nyní máme možnost zhlédnout na závěr sezony jeho poslední snímek Bolest a sláva.

TIP Deníku: Posluchače v Bolaticích pobaví Valérie Zawadská
27. 05. 2019
V rámci cyklu zábavně vzdělávacích besed zamíří do Bolatic další veřejně známá osobnost. Tentokráte se mohou zájemci těšit na českou herečku a dabérku Valérii Zawadskou.

"Černá vdova" Lucia Siposová: Muži zlenivěli. Doma chtějí mít klid
27. 05. 2019
/ROZHOVOR/ Tuzemští diváci ji znají zejména z filmů Filipa Renče Na vlastní nebezpečí a Hlídač č. 47 nebo cynické komedie Radka Bajgara Teorie tygra. V poslední době dostala výrazné role i ve dvou ambiciózních seriálových projektech – sociálně laděném Lynči a groteskně pojatých Černých vdovách. Zejména ve druhém z nich zaujala svou nebývalou komediální spontaneitou.

TIP Deníku: Koupaliště láká na přihřívanou vodu i večerní minigolf
25. 05. 2019
Městské koupaliště v Opavě přivítá první návštěvníky v neděli 16. června a provoz tradičně ukončí s posledním dnem prázdnin. Otevřeno bude denně od 9 do 19 hodin.

TIP Deníku: Začíná hudební festival FreiPlatz
24. 05. 2019
Devět hudebních scén bude dnes a zítra připraveno na různých místech v Opavě. Startuje totiž další ročník festivalu FreiPlatz neboli opavské klubové noci. Podrobný program je k dispozici na www.freiplatz.cz nebo na facebooku festivalu.

TIP Deníku: Zámecký park zaplní dechové orchestry i mažoretky
23. 05. 2019
Hudební jaro na Hlučínsku se v zámeckém parku v Dolním Benešově uskuteční v neděli 26. května od 14.30 hodin. Jde o 29. ročník mezinárodní přehlídky mládežnických dechových orchestrů a mažoretek.

TIP Deníku: Zámek se ponoří do pohádkové atmosféry
23. 05. 2019
Pohádkové odpoledne čeká v neděli 26. května od 14 hodin na děti v zámku a přilehlém parku v Kravařích. Připraveny budou pohádkové hry a disciplíny, nafukovací atrakce i malování na obličej. Po splnění určitého počtu soutěží se děti mohou těšit na sladkou odměnu.

Do slezské metropole zavítá Léčivé divadlo
23. 05. 2019
Chlapec, který viděl pravdu, tak zní název jedinečného představení, které se odehraje v Loutkovém divadle v Opavě v sobotu 8. června od půl sedmé večerní.

TIP Deníku: Opravené zámecké náměstí otevře hra Noc na Karlštejně
22. 05. 2019
Červený zámek v Hradci nad Moravicí otevře své zrenovované náměstí velkolepou podívanou na muzikál, který trhá rekordy v diváckém zájmu.

Na kterou novostavbu letos čeká cena?
30. 04. 2019
V galerii Cella v Matiční ulici v Opavě začíná v úterý 30. dubna od 18 hodin vernisáž deseti letošních nominací na cenu J. M. Olbricha za novostavbu v letech 2017 - 2018.

TIP Deníku: Kdo jsou skuteční vládci noci?
30. 04. 2019
V rámci Muzejní noci připravilo Muzeum Hlučínska na pátek 24. května od 17 hodin bohatý program.

TIP Deníku: Na náměstí oslaví den zdraví
30. 04. 2019
Mírové náměstí v Hlučíně zaplní ve středu 22. května od 9 do 17 hodin akce nazvaná Den zdraví Hlučínska.

TIP Deníku: Skanzen otevírá novou expozici experimentální archeologie
29. 04. 2019
Expozice experimentální archeologie aneb ukázka života v pravěku na území Hlučínska.

TIP Deníku: Stříbrné jezero po roce opět obsadí čarodějnice
29. 04. 2019
Tradiční akce pálení čarodějnic se uskuteční v úterý v areálu restaurace La Barca u Stříbrného jezera.

TIP Deníku: Jack Hutchinson Band – koncert
28. 04. 2019
Britský bluesrockový kytarista a zpěvák Jack J. Hutchinson koncertuje v pondělí 29. dubna od 19 hodin ve Společenském domě v Bruntále.

TIP Deníku: Zábavný večer v hrabyňském památníku
28. 04. 2019
Akce nazvaná Noc v památníku je určena dětem ve věku od šesti do dvanácti let. V pátek 3. května pro ně bude od 18 do 22 hodin připraven v hrabyňském památníku zábavný večer.

Zpěvák Richard Müller: Kdysi jsem byl schopný za den napsat album
28. 04. 2019
/ROZHOVOR/ Doma na Slovensku, ale i tady v Česku je zpěvák Richard Müller už po tři desetiletí považován za jednu z největších hudebních hvězd. Přestože se potýká s vážnými depresemi a pro svou image vlastně nic moc nedělá. Jen je – a je natolik svůj a opravdový, že ho publikum miluje, i když píseň odvypráví bez hnutí a za černými brýlemi. V roce 2016 vydal zatím poslední řadovou desku 55, kde pozoruhodným způsobem bilancuje. Letos v červenci vystoupí s mnohačlennou kapelou na libereckém festivalu Benátská!

TIP Deníku: Děti se povozí na konících
27. 04. 2019
Tým jezdeckého klubu a Mlýna vodníka Slámy zve děti a jejich rodiče na Den dětí a koní pořádanou v areálu mlýna v Háji ve Slezsku.

TIP Deníku: Turistická sezona bude otevřena na zámku
26. 04. 2019
Oficiální otevření turistické sezony Hlučínska aneb Takoví jsme byli se uskuteční v neděli 28. dubna na zámku v Kravařích. 

TIP Deníku: Kdo upeče nejlepší koláč?
26. 04. 2019
V prostorách zámku Kravaře se v neděli 28. dubna uskuteční další, v pořadí již osmý, ročník soutěže O zlatý koláč. 

Operní thriller s hvězdným obsazením
25. 04. 2019
Návštěvníky Divadla Jiřího Myrona čeká 3. června od 19 hodin při sledování opery Sternenhoch skutečně mimořádný zážitek. Dekadentní dílo Ivana Achera vzniklo na motivy románu Ladislava Klímy Utrpení knížete Sternenhocha a ústřední postavy ztvární výborný tenorista Sergej Kostov (kníže) a oceňovaná koloraturní sopranistka Vanda Šípová (Helga).

TIP Deníku: Galerie připravila novou výstavu
24. 04. 2019
Galerie Hřivnáč v Ostrožné ulici představí ve čtvrtek 25. dubna vernisáží od 17 hodin zájemcům tvorbu malíře a muzikanta Davida Lloyda.

TIP Deníku: Neznámé snímky Vladimíra Birguse
24. 04. 2019
V kulturním centru KUPE bude ve středu 24. dubna od 17 hodin vernisáží zahájena výstava předního českého fotografa a vedoucího Institutu tvůrčí fotografie Vladimíra Birguse.

TIP Deníku: Na kole srdcem Balkánu
23. 04. 2019
Opavská Čajovna Harmonie přivítá ve čtvrtek 25. dubna od 19. hodin zdatného cyklistu Ivo Weignera. Ten posluchače provede slovem i obrazem nejzajímavějšími místy Černé Hory, které objevoval sám se svým kolem.

TIP Deníku: Barokní opera
23. 04. 2019
Festival Další břehy pozval do kostela sv. Václava v Opavě soubor Ensemble Damian s operou Claudia Monteverdiho nazvanou L´Arianna. 

TIP Deníku: Přijďte se podívat na drobné zvířectvo
22. 04. 2019
Chovatelé z Kobeřic připravují další ročník výstavy drobného zvířectva. Uskuteční se v sobotu 4. a v neděli 5. května v areálu chovatelů.

TIP Deníku: Štěpánkovice rozesměje zábavná talk show
22. 04. 2019
V kinosále ve Štěpánkovicích bude v sobotu 4. května k vidění talk show s názvem Smích léčí. Představit ji přijede Uršula Kluková, která diváky pobaví vyprávěním ze života i z natáčení.

TIP Deníku: Opava si připomene osvobození města
19. 04. 2019
Vzhledem k Velikonočnímu pondělí se vzpomínková akce k osvobození města během druhé světové války uskuteční v úterý 23. dubna, a sice od 15.30 hodin na náměstí Osvoboditelů u Památníku osvobození.

TIP Deníku: Otevře se cyklostezka mezi Opavou a Oldřišovem
19. 04. 2019
Obec Oldřišov zve všechny zájemce na akci konanou ve středu 24. dubna u příležitosti slavnostního otevření cyklostezky mezi Oldřišovem a Opavou. 

TIP Deníku: Pavlína Filipovská vystoupí v Bolaticích
18. 04. 2019
V rámci cyklu škola seniorů, což jsou zábavně-vzdělávací besedy s veřejně známými osobnostmi nejen pro seniory, zavítá do Bolatic ve středu 24. dubna herečka a zpěvačka Pavlína Filipovská.

TIP Deníku: Tuktukem z Thajska až domů na Moravu
18. 04. 2019
V hlučínském kulturním domě bude od 18 hodin dobrodruh Tomáš Vejmola vyprávět o tom, jak tuktukem jel z Thajska až do Hranic na Moravě. 

TIP Deníku: Dálkový pochod nabízí trasy pro pěší i cyklisty
17. 04. 2019
Město Hradec nad Moravicí zažije v sobotu 20. dubna už 59. ročník nejstaršího dálkového turistického pochodu v Česku s názvem Bezručova Moravice.

V kulturním domě se odehrají Svaté neřesti
17. 04. 2019
Herci pražského Divadla Artur přivezou v pátek 26. dubna do Vršovic komedii s názvem Svaté neřesti.

Pohádka Když draka bolí hlava míří do světa
17. 04. 2019
Československý snímek, který se natáčel převážně v našem kraji, koupila německá televize MDR. Film sklízí vavříny ve světě.

V kulturním domě se odehrají Svaté neřesti. Vyhrajte vstupenky v soutěži Deníku
17. 04. 2019
/SOUTĚŽ DENÍKU/ Herci pražského divadla Artur přivezou v pátek 26. dubna do Vršovic komedii s názvem Svaté neřesti. Představení začne v tamním kulturním domě v 19 hodin a diváci se během něj dozví, co se stane, když se lidé budou chtít stát lepšími. 

TIP Deníku: Švédská kaple se otevře veřejnosti
16. 04. 2019
Zájemci si v úterý mohou prohlédnout prostory kaple sv. Kříže v Opavě, přezdívané švédská.

TIP Deníku: Závěr trhů bude patřit folku
16. 04. 2019
Program opavských velikonočních trhů se blíží ke svému konci. Předposlední hudební vystoupení obstará ve středu 17. dubna pražská folk-popová kapela Jananas.

TIP Deníku: Opavský Seznamovací večírek si připíše další pokračování
15. 04. 2019
Seriál seznamovacích večírků, které se před časem začaly pořádat v Opavě, bude pokračovat svým dalším dílem. Tentokrát se zájemci mohou přijít seznámit ve čtvrtek 25. dubna od 18 hodin do Trap music baru v Lepařově ulici. 

Herec Jan Teplý: Dřív jsem víc rozděloval práci a rodinu, teď se všechno spojilo
15. 04. 2019
/ROZHOVOR/ Herec Jan Teplý se nedávno připojil ke skupině šťastlivců, kterým bylo dopřáno zahrát si na divadle Fausta. Stalo se mu to ve věku 42 let, kdy bilancuje, co udělal, co neměl dělat, a jak to s ním bude dál. Určitě se mu o tom přemýšlí lépe, když má milující rodinu a práce nad hlavu.

TIP Deníku: Náměstí zaplní lidové tance i cimbálovka
14. 04. 2019
V rámci opavských Velikonočních trhů se na náměstí uskuteční v neděli 14. dubna od 14 do 17 hodin akce nazvaná Vítání jara – Květná neděle.

TIP Deníku: Chrámový sbor vystoupí v kostele svatého Vojtěcha
13. 04. 2019
Slavnostní liturgie se koná zítra při Květné neděli v kostele svatého Vojtěcha na Dolním náměstí v Opavě.

Naděje nesmí být založená na lži či sebeklamu. Karel Kryl by dnes oslavil 75
12. 04. 2019
Jaký by byl Karel Kryl v pětasedmdesáti? Oslavil by dnešní jubileum v optimistickém duchu, nebo by byl k vývoji v naší společnosti stále kritičtější? Nejvýznamnější český písničkář, který měl vždy hodně blízko k našemu kraji a především k Novému Jičínu, neboť jeho rodina zde žila a i on zde strávil značnou část svého života, toho má pořád hodně co říci, i když je tu přítomen už pouze svými nahrávkami.

TIP Deníku: Kulturní dům zaplní velikonoční dílna
12. 04. 2019
Kulturní dům ve Vítkově bude v sobotu 13. dubna dýchat svátky jara. Od 8 do 12 hodin se zde totiž uskuteční velikonoční dílna tradičních řemesel.

TIP Deníku: Dolním Benešovem zazní rap
12. 04. 2019
Známý slovenský rapper EGO vystoupí v kulturním domě v Dolním Benešově v průběhu diskotéky s dýdžejem Baluu v pátek 12. dubna.

TIP Deníku: Přednáška v knihovně se týká zapomínání
11. 04. 2019
V Městské knihovně v Kravařích se v pátek 12. dubna uskuteční přednáška s názvem Zapomínání můžeme předcházet.

TIP Deníku: Jarmark se koná za hasičskou zbrojnicí
11. 04. 2019
Zahrada za hasičskou zbrojnicí v Hlučíně Bobrovníkách se stane v sobotu 13. dubna od 14 hodin dějištěm Bobrovnického velikonočního jarmarku. 

TIP Deníku: Otevírání sezóny v Hradci nad Moravicí
10. 04. 2019
Tradiční akce Otevírání turistické sezóny v Hradci nad Moravicí se letos uskuteční v sobotu 13. dubna. Interiéry zámku se otevřou k prohlídkám.

TIP Deníku: V galerii jsou k vidění kresby Jiřího Wintera Neprakty
10. 04. 2019
Lidská komedie v kresleném humoru Jiřího Wintera Neprakty. Tak zní název výstavy známého českého kreslíře, ilustrátora a karikaturisty v galerii opavského Obecního domu.

TIP Deníku: V Sudicích pořádají velikonoční jarmark
10. 04. 2019
V restauraci U Zlatého džbánu v Sudicích se ve čtvrtek 11. dubna uskuteční velikonoční jarmark.

TIP Deníku: Přijďte přivítat jaro do Jakubčovic
9. 04. 2019
Tradiční jarní prodejní výstava výrobků, dekorací a dalších bude slavnostně zahájena v sobotu 13. dubna v deset hodin dopoledne v jakubčovickém kulturním domě, kdy vystoupí žáci Základní umělecké školy Hradec nad Moravicí.

Česká komedie zahájila druhý den provozu znovuotevřeného vítkovského kina
7. 04. 2019
Brány vítkovského kina byly uzavřeny od podzimu předminulého roku z důvodu rekonstrukce, která spolkla 35 milionů a protáhla se až do letošního dubna. Jako třetí film uvedli premiéru snímku režiséra Pavla Vaňáska.

TIP Deníku: Diváky v Opavě okouzlí známá baletní pohádka
6. 04. 2019
Do Slezského divadla zavítá v neděli 7. dubna baletní soubor olomouckého divadla a od 19 hodin uvede v premiéře Spící krasavici na líbivou hudbu Petra Iljiče Čajkovského.

Týden slezské kuchyně začíná
5. 04. 2019
Pochutnat si na tradičních pokrmech ze slezského regionu mohou ode dneška návštěvníci vybraných podniků v opavském okrese.

TIP Deníku: Pěchotní srub otevírá své dveře
5. 04. 2019
Členové klubu vojenské historie (KVH) z Opavy zvou širokou veřejnost na první letošní prohlídku pěchotního srubu Op-S 25 - U Trigonometru.

TIP Deníku: Větřkovické první koštování
5. 04. 2019
Ochutnávky domácích pálenek se uskuteční od 18. hodiny v sobotu 6. dubna ve větřkovickém kulturním domě.

TIP Deníku: Na Velikonočních trzích vystoupí zpěvák Sebastian
5. 04. 2019
Pódium na Dolním náměstí v Opavě, kde se konají tradiční Velikonoční trhy, bude v pátek 5. dubna patřit mladému populárnímu zpěvákovi Sebastianovi.

TIP Deníku: Ve Skřipově vynesou Mařenu
4. 04. 2019
Vynesení Mařeny, symbolu zimy, proběhne v neděli 7. dubna od 14. hodiny ve Skřipově.

TIP Deníku: Děti v maskách rozveselí Mladecko
4. 04. 2019
Pro všechny hravé děti a jejich rodiče budou připraveny hry, trampolína a zábava. Za příznivého počasí se dětský maškarní den uskuteční před kulturním domem, jinak bude akce uvnitř.

TIP Deníku: Posezení u vína
3. 04. 2019
Vystoupení dixi-jazz-popové kapely BosoBos ve spojení s vernisáží fotografií Dolního Benešova Mojmíra Tomáše se uskuteční v pátek 5. dubna v kulturním domě v Dolním Benešově od 19. hodiny.

TIP Deníku: Spolek nabízí výjimečný improvizační koncert
3. 04. 2019
V cyklu improvizované a experimentální hudby Pohyby-Zvuky-Prostory připravil spolek Bludný kámen na čtvrtek od 19 hodin koncert jednoho z čelních představitelů světové avantgardy.

TIP Deníku: Přijďte darovat krev spolu se starosty Hlučínska
2. 04. 2019
Další termín, kdy mohou přijít zájemci do opavské transfuzní stanice darovat krev spolu se starosty Hlučínska, je čtvrtek 4. dubna.

TIP Deníku: Arboretum rozšiřuje otevírací dobu
2. 04. 2019
S příchodem jara se mění otevírací doba v Arboretu Nový Dvůr. Od 1. dubna až do 30. září jej mohou zájemci navštívit denně vždy v době od 8 do 18 hodin.

ČT oslaví jubileum psychiatra Honzáka dokumentem ostravského studia
25. 03. 2019
Doktor Radkin Honzák celý život věnoval rozplétání záhad lidského chování, stále aktivně pracuje na třech klinikách, píše velmi čtený blog a vydává obor popularizující knižní bestselery. Legenda české psychiatrie, lékař a pedagog, publicista a vtipný glosátor oslaví 30. března své osmdesátiny.

TIP Deníku: Persony zaplní opavské divadlo
25. 03. 2019
Na scénu Slezského divadla zavítají v úterý 2. dubna od 19 hodin zhutněná traumata z Bergmanových filmů pod názvem Persony. 

TIP Deníku: Talk show známého faráře Zbigniewa Czendlika
25. 03. 2019
Postel, hospoda, kostel, tak zní kniha známého faráře českých celebrit Zbigniewa Czendlika. Pod stejným názvem vyráží na talk show po českých městech.

Opavský filmový klub uvede snímek Favoritka
25. 03. 2019
Opavský filmový klub uvádí po Romě další snímek s velkými oscarovými ambicemi, historickou komediální fresku Favoritka. Film po úspěšné premiéře na benátském festivalu a po zisku nespočtu dalších cen měl i deset nominací na letošního Oscara.  

TIP Deníku: Otevírání turistické sezóny
24. 03. 2019
Tradiční akce s bohatým doprovodným programem začne před bránou Červeného zámku v Hradci nad Moravicí v sobotu 13. dubna v devět hodin ráno.

TIP Deníku: Zahájení Dalších břehů
24. 03. 2019
Festival Další Břehy s bohatým kulturním programem plným vernisáží, koncertů, tanečních vystoupení bude slavnostně zahájen na apríla – 1. dubna v kostele svatého Václava v Opavě od pěti hodin odpoledne.

Tip Deníku: Slezské divadlo uvede představení pro nejmenší
23. 03. 2019
Do Slezského divadla přijede v neděli 24. března mezi děti hodně mlsná dívenka Mína v příběhu s názvem Malá Mína zmlsaná.

Agáta Prachařová: Mateřství je stresující, proto je třeba sem tam někde povolit
23. 03. 2019
Agátu Prachařovou možná znáte jako modelku, moderátorku, fotografku anebo prostě jako dceru herečky Veroniky Stropnické, dříve Žilkové. Ona je ale také už osm let matkou, od roku 2017 dokonce dvojnásobnou. A protože navíc vyrůstala ve velké rodině, rozhodla se své zkušenosti s mateřstvím a výchovou dětí předat i televizním divákům.

TIP Deníku: Besedování o první pomoci
21. 03. 2019
Komunitní centrum Otice zve občany každého věku na besedu s klinickým psychologem a tiskovým mluvčím záchranářů Moravskoslezského kraje Lukášem Humplem.

TIP Deníku: Zámeckou restauraci roztančí Diskoples
21. 03. 2019
Discoteam Opava zve na již 12. ročník tradičního Zámeckého Oldies Diskoplesu konaném v prostorách zámecké restaurace v Hradci nad Moravicí 23. března.

TIP Deníku: Opavu roztančí hitmaker a král českých diskoték
20. 03. 2019
Jednou ze zastávek populárního zpěváka Michala Davida během jeho letošního jarního turné bude také Opava.

TIP Deníku: Přijďte ochutnat domácí slivovici
19. 03. 2019
V prostorách obecního domu ve Starých Těchanovicích bude v sobotu 23. března vonět slivovice.

TIP Deníku: Vzpomínka na prvního prezidenta
18. 03. 2019
Letos by oslavil své 169. narozeniny český filozof, pedagog a první prezident Československé republiky T. G. Masaryk.

TIP Deníku: Filmový klub uvede rodinné drama Beautiful Boy
17. 03. 2019
Opavský filmový klub nabídne belgickým režisérem Felixem Van Groeningenem natočený americký snímek s původním anglickým titulem Beautiful Boy.

TIP Deníku: Jak žili Prajzáci před rokem 1920?
17. 03. 2019
Muzeum Hlučínska zve veřejnost na přednášku a následnou besedu, která se uskuteční v pondělí 18. března od 17 hodin v obecním sále v Hněvošicích. Téma zní Prajzáci před rokem 1920, přičemž slova se ujme Zdeněk Kravar.

TIP Deníku: Posluchači se seznámí s Marií Terezií
16. 03. 2019
Bolatická knihovna si pro zájemce připravila další zajímavou přednášku, tentokráte se bude týkat Marie Terezie.

TIP Deníku: Středisko minoritského kláštera hostí burzu oblečení
16. 03. 2019
Do pastoračního střediska minoritského kláštera v Masarykově třídě v Opavě se ve čtvrtek 21. 3. na chvíli vrátí oblíbená Burza dětského oblečení. 

Dana Emingerová: Chcete-li dobře psát, musíte jít odvážně s kůží na trh
16. 03. 2019
/ROZHOVOR/ Publicistka a spisovatelka Dana Emingerová má zkušenosti snad se všemi literárními žánry, a rozhodně se nedá říci, že by psala „do šuplíku“, protože stejné zkušenosti má i s ohlasy čtenářů – se zpětnou vazbou. Kdo jiný by tedy měl být pokračovatelem ve vedení kurzů tvůrčího psaní, které založil světově ceněný autor Arnošt Lustig?

Slezské divadlo uvede Žebráckou operu
15. 03. 2019
Na opavských divadelních prknech se v neděli 17. března od 19 hodin rozvine příběh známý z tvorby Bertolta Brechta i dalších dramatiků, kteří téma zpracovali.

TIP Deníku: Koncertovat bude Ben Cristovao
15. 03. 2019
Příznivci zpěváka a textaře Bena Cristovaa, mimo jiné finalisty soutěže Česko Slovenská SuperStar z roku 2009, mohou vyrazit na jeho dnešní koncert do Dolního Benešova.

TIP Deníku: Opavský Klub Art přivítá známou skupinu Progres 2
14. 03. 2019
Příznivci skupiny Progres 2 mohou vyrazit na její koncert do opavského Klubu Art v sobotu 16. března. Začátek je naplánován na 20. hodinu.

TIP Deníku: Jak žili Prajzáci před rokem 1920?
13. 03. 2019
Muzeum Hlučínska zve veřejnost na přednášku a následnou besedu, která se uskuteční v pondělí 18. března od 17 hodin v obecním sále v Hněvošicích.

TIP Deníku: Publiku v Dolním Benešově se představí Ben Cristovao
13. 03. 2019
Zpěvák a textař Ben Cristovao zamíří do Dolního Benešova. Na jeho koncert se mohou zájemci těšit v pátek 15. března.

Lucie Zedníčková: Žít s maminkou je jako nastavené zrcadlo, a pěkně obrovské
13. 03. 2019
Herečka Lucie Zedníčková právě připravuje se svou kamarádkou, psycholožkou Šárkou, talk show, kde si budou povídat o tom, co dnešní lidi trápí. A že těch témat je. „Vy sama se něčím trápíte?“ ptám se. Usměje se: „To nebude pořad o mně ani o Šárce. Budeme si prostě povídat o tom, co vidíme a zažíváme kolem sebe. Pokud mám nějaký problém, snažím se ho řešit, ale naučila jsem se to po svém. A k minulosti se pak už nevracím,“ prozrazuje herečka.   

TIP Deníku: Ochotníci budou opět dobývat severní pól
12. 03. 2019
Štěpánkovický ochotnický spolek si pro publikum v Bolaticích připravil oblíbené představení s názvem Dobytí severního pólu.

TIP Deníku: Opavský filmový klub promítne snímek Roma
11. 03. 2019
Mexický režisér Alfonso Cuarón se v Hollywoodu neztratil a Opavský filmový klub promítne jeho poslední a velmi úspěšný snímek Roma.

Členové Kryštof otevírají svá rodinná fotoalba. Vychází singl Nesmím zapomenout
11. 03. 2019
VIDEO/ Už čtvrtým singlem připomíná skupina Kryštof své veleúspěšné výběrové album 25, kterým před dvěma lety oslavila čtvrt století na scéně. Po rádiových hitem Šňůry, Zůstaň tu se mnou (Za sny) a Naviděnou přichází se skladbou Nesmím zapomenout, která je adresována všem matkám.

Regina Rázlová: Mám ráda komedie, při kterých se diváci řehtají
11. 03. 2019
/ROZHOVOR/ Regina Rázlová je zkušená herečka, která ví, že je nesmysl nesouhlasit s režisérem. Jinak je to ale samostatná žena, která se vždycky zařídila po svém. I proto sama vychovala dvě děti, které z ní učinily sedminásobnou babičku.

Ve Vlaštovičkách je k vidění výstava světového holotropního umění
8. 03. 2019
FOTOGALERIE/ Centrum Holos zaměřilo pozornost na manželskou dvojici světově proslulých výtvarníků stylu holotropic art. Zájemcům nabízí prohlídku tvorby Martiny Hoffmann a Roberta Venosy.

TIP DENÍKU: Lucemburské opráski baví návštěvníky muzea
8. 03. 2019
FOTOGALERIE/ Na loňskou výstavu o opavských Přemyslovcích navazují letos v Muzeu Hlučínska moravští Lucemburkové prostřednictvím komiksové výstavy Lucemburské opráski.

TIP Deníku: V galerii vystavuje pražská výtvarnice
7. 03. 2019
Galerie Hřivnáč otevřela výstavu umělkyně Xénie Hoffmaisterové. Pražská výtvarnice tvoří svá díla v půdním ateliéru na Malé Straně.

OBRAZEM: Masopustní oslavy na Horní náměstí v Opavě
6. 03. 2019
Na opavském Horním náměstí se konal v úterý 5. března od 15.30 hodin nefalšovaný masopustní děj, ve kterém nechyběl ani tradiční průvod masopustních maškar.

Vyhrajte vstupenky na koncert Michala Davida
6. 03. 2019
Jednou ze zastávek populárního zpěváka Michala Davida během jeho letošního jarního turné bude také Opava. Do slezské metropole zavítá ve čtvrtek 21. března, koncert ve Víceúčelové hale v Městských sadech začne v 19 hodin.  

Tip Deníku: Po Masopustu přijde popelec a půst
5. 03. 2019
V uplynulém týdnu se na řadě míst odehrávaly masopustní průvody plné karnevalového veselí, taškařic, hudby a tance. Liturgický rok pokračuje 6. března popeleční středou.

OBRAZEM: Obcím na Opavsku vévodil medvěd
5. 03. 2019
Uplynulou sobotu se konalo v Jakubčovicích a na Kajlovci tradiční vodění medvěda, které doprovázeli muzikanti, a nechyběl ani průvod mnoha rozličných masek.

TIP Deníku: Červený kostel obsadí sochy
4. 03. 2019
V prostorách Červeného kostela v Hlučíně bude od úterý 5. března k vidění výstava soch.

Snímek přiblíží herečku Romy Schneiderovou
4. 03. 2019
Rakouskou herečku Romy Schneiderovou jistě není třeba dlouze představovat. Opavský filmový klub nabídne jí věnovaný zajímavý snímek 3 dny v Quiberonu.

Satveer Singh a Jana Barvínková z indické restaurace: Indii musíte zažít
3. 03. 2019
Před několika měsíci byla v Opavě otevřena restaurace Taste of India. Provozují ji spolu Jana Barvínková a Satveer Singh. Češka a Ind, kteří nejsou jen pracovními, ale i životními partnery. Region si s nimi povídal o tom, jak Opavané reagují na jejich podnik, co je typické pro indickou kuchyni anebo proč je pro člověka z Indie momentálně lepší otevřít restauraci mimo svou rodnou zemi.

Soutěž Hlas Slezska pokračuje druhým ročníkem, startovat bude v Opavě
3. 03. 2019
Pěvecká soutěž, kterou podporuje mnoho známých tváří českého showbyznysu, začne výběrovými koly 22. března v obchodním centru Breda&Weinstein v Opavě.

Zemřel herec Jiří Pomeje, ve věku 54 let podlehl těžké nemoci
26. 02. 2019
Do filmového nebe v úterý odešel herec a producent Jiří Pomeje, kterého diváci znají především díky pohádce Z pekla štěstí nebo filmu Andělská tvář. Ve věku 54 let prohrál boj s rakovinou. Jako první o jeho skonu informoval server Super.cz, kterému zprávu potvrdil blízký přítel Pavel Pásek.

Filmové kauzy z Moravskoslezského kraje Dukla 61 a Metanol aspirují na České lvy
26. 02. 2019
Po filmových nominacích na České lvy, které oznámila už v lednu, zveřejnila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) i nominace za televizní tvorbu ve dvou kategoriích.

Dnešní muži by měli zapracovat na zodpovědnosti, říká herečka Regina Rázlová
22. 02. 2019
/ROZHOVOR/ Regina Rázlová je zkušená herečka, která ví, že je nesmysl nesouhlasit s režisérem. Jinak je to ale samostatná žena, která se vždycky zařídila po svém. I proto sama vychovala dvě děti, které z ní učinily sedminásobnou babičku.

Milan Štourač v Opavě vyprávěl o Střední Americe
20. 02. 2019
Několik desítek lidí během úterního podvečera dorazilo do pobočky Knihovny Petra Bezruče v opavské městské části Kateřinky.

Kino Mír promítne Vdovy
18. 02. 2019
Svátek svatého Valentýna je za námi a Opavský filmový klub s lehkým cynismem nabídne verzi toho, jak láska může skončit, v drsném thrilleru Vdovy.

Veronika Kubařová: Lidé u divadla stanují, aby dostali lístky. Je to zavazující
18. 02. 2019
/ROZHOVOR/ Herečka Veronika Khek Kubařová se nedávno objevila na plátnech kin ve filmu Ženy v běhu. Pobíhá také ve skutečnosti, a to fyzicky i psychicky. S manželem prožívá lásku, v Dejvickém divadle si užívá volnost a přemýšlí ekologicky.

Muzikál Sněhurka na ledě bude k vidění také v Ostravě
12. 02. 2019
Příběh o Sněhurce se dočkal už celé řady zpracování od klasické pohádky bratří Grimmů přes broadwayská divadelní jeviště až k Oscarem oceněnému animovanému filmu Walta Disneyho.

Opavské kino Mír uvede film s názvem Dívka
11. 02. 2019
Opavský filmový klub pokračuje v uvádění úspěšných celovečerních debutů, tentokrát bude belgické provenience a jmenuje se jednoduše Dívka.

OBRAZEM: Předávání Cen Jantar doprovodí speciální orchestr
8. 02. 2019
Ostrava – Ve čtvrtek 7. února proběhla zkouška orchestru vytvořeného pro Ceny Jantar, které oceňují mimořádné umělecké výkony v rámci Moravskoslezského kraje.

Nová éra detektivek. První případ vyřešil Ellery Queen před devadesáti lety
31. 01. 2019
Ta knížka se jmenovala Zločin v římském divadle a v roce 1929 odstartovala novou éru detektivní literatury. Případy, které společně řešili otec Richard a syn Ellery Queenové, si ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století získaly obrovskou oblibu nejen v Americe, ale i v Evropě. A stále nová vydání jsou důkazem, že elegantně vyprávěné příběhy ani trochu nezestárly.

Herec Jiří Dvořák: Každé vzlétnutí je vzrušující, je v něm kus adrenalinu
26. 01. 2019
Do kin přichází film Narušitel. Jde o příběh armádního leteckého esa, které se v době vlády Státní bezpečnosti rozhodne překročit československé hranice vzduchem a za svobodou uletět na svém historickém stroji. Hlavní roli inspirovanou skutečným příběhem pilota Vladislava Baldy hraje Pavel Neškudla, jeho mentora a celoživotního přítele Jiří Dvořák. Právě s ním jsme si povídali o natáčení, ale i o vinohradském divadle, kde působil, a o taneční soutěži StarDance, kterou vyhrál.

Dycky Most! Podívejte se, kde se natáčel populární seriál
24. 01. 2019
Komediální seriál České televize Most! se pyšní milionovou sledovaností. Poznejte s Deníkem zákoutí severočeského městě, kde oblíbené scény vznikaly. Zakládá se seriál na pravdě? A co na něj říkají místní?

Dycky Most! Poznejte místa, kde se točil seriál Most!
21. 01. 2019
Sourozenci Luďan (Martin Hofmann) a Dáša (Erika Stárková) žijí v komediálním seriálu Most! v této vile. Stojí na okraji Mostu v atraktivní čtvrti Zahražany, kde jsou nejstarší a také nejhezčí rodinné domy.

Dycky Most! Poznejte místa, kde se točil seriál Most!
19. 01. 2019
Tohle je zadní, zásobovací část mosteckého obchodního střediska Rozkvět, kde se odehrává několik obskurních scén v komediálním seriálu Most!. Právě tady kuchař Marcel, místní Jamie Oliver, kupuje od lidí na maso domácí mazlíčky včetně hadů a leguánů. Sem také přiběhne vyděšený Pavel přeoperovaný na Dášu, které její naštvaný nezaměstnaný bratr Luďa sebere psíka Lopiho a v opilosti ho dá kuchaři na čevapčiči. Jenže drahého psa si tu předtím vyzvedne mafián Roman.

Chystá se druhý ročník Cen Jantar. Jaké jsou hudební nominace?
18. 01. 2019
V ostravské hale Gong se budou 3. března již podruhé udělovat výroční kulturní Ceny Jantar. Ty jsou určeny umělcům spojeným s Moravskoslezským krajem.

Prostořeký seriál si v Mostě zamilovali, dozvíte se proč
18. 01. 2019
Hláška „Dycky Most!“, která doprovází nový komediální seriál Most!, už zlidověla. Pronikla i tamní na zimní stadion. Skalní fanoušci hokejistů z klubu Mostečtí lvi tam rozbalili svůj transparent a nahlas povzbuzovali svůj tým. „Seriál se nám líbí, a tak jsme se ho rozhodli podpořit,“ řekl v kotli Tomáš Urban. Objevuje se však i kritika.

Mirai Navrátil: V roce 2024 bychom chtěli vyprodat pražskou O2 arenu
15. 01. 2019
ROZHOVOR/ Frontman stále populárnější kapely Mirai - Mirai Navrátil - dokončuje novou desku a do budoucna má další smělé plány.

Do Hlučína přijede známý kuchař Zdeněk Pohlreich
10. 01. 2019
Na Opavsku se schyluje ke slovutné návštěvě. Brzy sem totiž zavítá snad nejznámější šéfkuchař Česka Zdeněk Pohlreich. Není to tak dávno, co oznámil odchod z gastronomické show TV Prima Ano, šéfe!, v níž se snažil o správný koncept pro restaurace po celé republice.

Doktor Martin se už v pátek vrátí na obrazovky. Bude řešit záhadu v Beskydech
2. 01. 2019
VIDEO, FOTOGALERIE/ Svérázný beskydský lékař, hlavní postava úspěšného seriálu České televize, se už v pátek vrací na obrazovky v televizní premiéře celovečerního filmu Doktor Martin: Záhada v Beskydech.

Herec Karel Zima daroval ledvinu a vzdal se velkého koníčka. Jsem bohatší, říká
31. 12. 2018
Když herec Karel Zima nabídl svému známému ledvinu, nikdo mu nevěřil. Teď už orgán, který později dostal jméno Jitka, nemá, a dokonce se kvůli tomu vzdal svého obrovského koníčka závodů rallye. Nelituje, naopak říká, že je ještě bohatší než předtím.

Kouzelník Žito. Pohádka má mít vtip a princezna krásné šaty, říkají herci
28. 12. 2018
/ROZHOVOR/ Profesní dráhy Anny Kadeřávkové a Denise Šafaříka se setkaly díky pohádce Kouzelník Žito, kterou Česká televize poprvé uvedla letos na Štědrý den. Dva mladí herci mají společný ještě smysl pro spravedlnost a nadprůměrný počet sourozenců – dohromady rovný tucet.

Herečka Eva Josefíková: Naštvání je vlastně takový můj motor
25. 12. 2018
/ROZHOVOR/ Když se Eva Josefíková dívá na svoje herecké výkony, nikdy sama sobě nepřijde přirozená. Její subjektivní pohled naštěstí nesdílejí režiséři, a tak je „rozlítaná po centru Prahy“, respektive po divadlech v této oblasti. Napilno má i před kamerou, momentálně třeba v seriálu Tátové na tahu. Uvítala by rovnoprávnost mužů a žen v zaměstnání, nebagatelizování sexuálního násilí a také kdyby se mezi slova xenofob a vlastenec nedávalo rovnítko.

Zdeněk Svěrák: Když jste starý, číhá dojetí za každým rohem
24. 12. 2018
/ROZHOVOR/ Když Zdeněk Svěrák zjistil, že se stoleček, u kterého spolu sedíme, kýve, neprodleně ho podložil. Jinak by se prý nemohl na rozhovor soustředit. U pevně stojícího stolu jsme si pak povídali o jeho nové knížce Strážce nádrže, dědečkovských radostech i posledních věcech člověka.

Bolek Polívka: O Vánocích jsem býval hodně netrpělivý
23. 12. 2018
/ROZHOVOR/ Vánoce jsou časem obdarovávání a pohádek. Bolek Polívka si zahrál v mnoha z nich, role princů se mu ale vyhýbaly (snad až na jednu výjimku, ale o té až později) a králem (tím valašským) je zase v reálném životě. Pak je tu taky lucifer, obávaný pán pekel, a to je najednou ještě jiné kafe! Jeho hvězdná chvíle v Polívkově podání přijde v nové štědrovečerní pohádce Kouzelník Žito sice až v samotném finále, ale o to víc je v ní herec „nezapomenutelně majestátní“.

Tradiční vánoční koncert už ve středu
21. 12. 2018
Známý sbormistr z Opavska Karel Kostera ani ve třiaosmdesáti letech nepřestává s organizováním svých vánočních koncertů a také v letošním roce bude tradice pokračovat.

Filmové Vánoce s Bellou a Akty X. Na co se můžete v televizi těšit?
20. 12. 2018
Crazy svatba, válečné drama, nebo ledová hrůza s dinosaury v zádech? Pokud vaši blízcí touží právě po tom, kupte jim Jurský park: Zánik říše. Vy si můžete dopřát třeba grog a Churchilla. Z nových filmů vybrala za kulturní rubriku Jana Podskalská.

Nohavica přichází s dárkem, koncertem pro všechny
18. 12. 2018
Jedinečný vánoční dárek připravil všem svým fanouškům zpěvák Jaromír Nohavica.

Miroslav Krobot: Hercem jsem se stal náhodou a protože mě Zelenka ukecal
16. 12. 2018
Jeho filmové role jsou nezapomenutelné. Kdo by neznal řidiče Karla z Účastníků zájezdu nebo Pepíka Hnátka z Okresního přeboru? Některé hlášky z těchto filmů doslova zlidověly a Miroslavu Krobotovi je už zřejmě nikdo nikdy neodpáře. Herec pochází ze Šumperka a je lidmi považován za patriota Jeseníků.

Eva Pilarová v Hlučíně nedozpívala. Posluchači s ní soucítili
13. 12. 2018
Známá česká zpěvačka během minulého týdne koncertovala v hlučínském kulturním domě. Odzpívala ovšem pouhé dvě písničky, načež musela opustit pódium. Udělalo se jí totiž nevolno.

Česko zpívá koledy: oblíbená akce Deníku je opět tady - stáhněte si zpěvník
12. 12. 2018
Příběh nápadu, z kterého se po osmi letech stala tradice, bude dnes, ve středu 12. prosince úderem 18. hodiny pokračovat. Akce Česko zpívá koledy s Deníkem je tady! Loni si událost s neopakovatelnou předvánoční atmosférou jen v Moravskoslezském kraji na padesáti různých místech nenechalo ujít celkem čtrnáct tisíc lidí! 

Chystejte zpěvníky, koledy jsou na programu už dnes!
12. 12. 2018
Téměř desítka měst a obcí z Opavska se dosud přihlásila do akce Deníku Česko zpívá koledy. Vánoční písně se zde rozezní dnes, 12. prosince úderem 18. hodiny.

Soutěžte o lístky na koncert klavíristy Miroslava Beinhauera
8. 12. 2018
Velká dvorana zámku v Hradci nad Moravicí se už v neděli 16. prosince od 17 hodin stane dějištěm vánočního koncertu klavíristy Miroslava Beinhauera.

S batolaty do divadla! Ostravští loutkáři osloví nejmladší věkovou skupinu dětí
7. 12. 2018
BATO A LATO. Pod tímto příznačným názvem se skrývá nový projekt Divadla loutek Ostrava inscenace pro ty úplně nejmenší! Speciální interaktivní program bude zaměřen na děti od půl roku do dvou let. Do konce ledna je už ale beznadějně vyprodáno.

SOUTĚŽ DENÍKU: Vyhrajte lístky na opavský koncert Lucie Bílé
7. 12. 2018
V opavské víceúčelové hale představí zpěvačka Lucie Bílá v pátek 21. prosince od 19 hodin návštěvníkům své Bílé Vánoce.

OBRAZEM: Bryan Adams zvedl Ostravany ze sedaček
1. 12. 2018
Kanadský zpěvák a kytarista Bryan Adams přivezl do Ostravar areny dvě nové písničky a svou zatím poslední studiovou desku Get up! z roku 2015. Přestože byl koncert na sezení, vyzval fanoušky, ať jdou za ním dolů a tancují na ploše.

Kino Mír dnes večer promítne slavný muzikál
26. 11. 2018
Opavský filmový klub pokračuje v minicyklu slavných muzikálů, a to jedním z nejslavnějších, jímž je Zpívání v dešti. Jak to často bývá, jeho vznik provázela celá řada zajímavých okolností a mnohé souhry náhod. 

Opava: koledy opět pod taktovkou Karla Kostery
22. 11. 2018
Polovina prosince již tradičně patří v mnoha obcích a městech v celé České republice společnému zpívání koled. Vánoční písně se na náměstích a dalších prostranstvích či místech rozeznívají vždy ve stejný čas a ani v letošním roce tomu nebude jinak.

Výherce soutěže o lístky na pohádku Čertí brko
22. 11. 2018
Deník ve spolupráci se Cinestar Opava vyhlásil v úterý 20. listopadu soutěž o rodinné vstupné na pohádku Čertí brko, kterou uvede kino v rámci akce Dětská neděle. 

Oblíbená akce je zpět, Česko si zazpívá koledy i letos
8. 11. 2018
Polovina prosince již tradičně patří v mnoha obcích a městech v celé České republice společnému zpívání koled. Vánoční písně se na náměstích a dalších prostranstvích či místech rozeznívají vždy ve stejný čas a ani v letošním roce tomu nebude jinak.

Noc divadel v den svátku
8. 11. 2018
Třetí listopadová sobota bude opět patřit Noci divadel. V letošním roce termín vychází symbolicky na 17. listopadu 2018, což ve spojení s mnoha historickými výročími, která si připomínáme, určilo i téma letošního ročníku: Česko-slovenská divadelní spolupráce.

OBRAZEM: Obecní dům se nesl ve znamení módy
29. 10. 2018
Celkem 132 modelů mohli zhlédnout návštěvníci módní show, která se odehrála v Sále purkmistrů opavského Obecního domu.

OBRAZEM: Evropa ve válce a míru
27. 10. 2018
Obecní dům v Opavě se v pátek 26. října stal dějištěm společného česko – norského semináře na téma 20. století, Evropa ve válce a míru – důsledky a poučení.

Známý umělec slaví kulatiny
25. 10. 2018
Muži prý nestárnou a důkazem toho může být bývalý herec Slezského divadla Drahomír Ožana. Tento měsíc oslavil skoro neuvěřitelné pětaosmdesátiny.

Pohádka o drakovi je od dnešního dne v kinech. Natáčela se v našem regionu
25. 10. 2018
FOTOGALERIE/ Předpremiéry jsou minulostí, od 25. října se jede naostro. Do kin zamířila československá pohádka Když draka bolí hlava.

Jarek Nohavica získá medaili od ruského prezidenta Putina!
24. 10. 2018
Ostravský písničkář Jaromír Nohavica poletí do Ruska! Od tamního prezidenta Vladimíra Putina totiž obdrží Puškinovu medaili.

Jak jsme se změnili: Češi, Moravané a Slezané 1918-2018
23. 10. 2018
/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Žijeme skoro o tři desítky let delší životy. Je nás o šest set tisíc víc. Ale rozvádíme se šestadvacetkrát častěji než za první republiky.

Herečka Jana Bernášková: Cesta z Krnova do Prahy byla těžká a trvala dlouho
21. 10. 2018
ROZHOVOR/ Je krásná a talentovaná. Její cesta k herectví nebyla jednoduchá, přesto to nevzdala a dnes je uznávanou úspěšnou herečkou. Jana Bernášková je důkazem toho, že sny se občas plní.

Krnovský Elvis Presley: Fanynka po mně na památku chtěla propocené boxerky
18. 10. 2018
ROZHOVOR/ Vypadá jako Elvis. Má vlasy jako on, jeho pohyby, jeho gesta. Není to jen obyčejný imitátor. Pro lidi v regionu se stal Pavel Pavlevský opravdovým Elvisem. Krnovským Elvisem.

V Nových Sedlicích vystaví obrazy místního malíře
15. 10. 2018
V obecním sále v budově školy v Nových Sedlicích bude od pátku 19. do neděle 21. října v vidění autorská výstava obrazů krajináře Milana Onderky, což je místní amatérský výtvarník.

Kabelkový veletrh opět na scéně
3. 10. 2018
Už počtvrté budou moci lidé prostřednictvím Kabelkového veletrhu přispět na dobrou věc. Akce, na které se organizačně podílí Opavský a Hlučínský deník spolu s Obchodním centrem (OC) Breda&Weinstein, je letos naplánována na pátek 16. listopadu.

OBRAZEM: Dožínky v Rohově
3. 10. 2018
Po více než šedesáti letech oslavili v Rohově dožínky. Součástí odpoledne byla mše svatá s poděkováním za úrodu, nechyběl ani průvod alegorických vozů a techniky, ať už zemědělské nebo zahradní.

Kytarista Kryštofů Hofmann vydal instrumentální album: Splnil jsem si sen
28. 09. 2018
Kapela Kryštof si užívá mezidobí po letních Kempech a před podzimním akustickým turné, jeden z jejich členů – kytarista Evžen Hofmann – však má za sebou velký mezník ve svém profesním životě.  

OBRAZEM: Na Šilheřovickém zámku se slavilo 100. výročí republiky
23. 09. 2018
Jako za Masaryka! Zámecké nádvoří v Šilheřovicích se proměnilo v prvorepublikový parket  

Babí gastro festival láká na autogramiádu fotbalistů
20. 09. 2018
Babí gastro festival startuje již zítra v Obchodním centru Breda & Weinstein v Opavě. Akce, na které bude připravena spousta ochutnávek a dobrého jídla a pití, začíná ve 11 hodin a potrvá až do večera. 

Slezské divadlo Opava – divadlo pro všechny generace
19. 09. 2018
Slezské divadlo Opava je jedním z nejstarších divadel v ČR a je přínosem pro kulturu nejen v rámci města, ale i celého regionu.

Mraky jídla a zábavy vás čekají na Babím gastro festivalu
17. 09. 2018
Soutěže, hudba a hlavně spousta jídla a pití, které potěšení i ty nejvytříbenější chuťové buňky. Tohle všechno na vás čeká 21. září před i vevnitř OC Breda&Weinstein v rámci Babího gastro festivalu. Započte v jedenáct hodin dopoledne a skončí v půl deváté večer. Program bude bohatý a každý si přijde na své. 

Jan Katolický: Folklor mě provází celým životem
7. 09. 2018
Jan Katolický stál u založení známého štěpánkovického národopisného souboru Srubek, který dobře znají příznivci tohoto žánru i za hranicemi regionu. Během trvání se v něm vystřídalo kolem stovky členů.

Daniela Raisová výhru Choreografa roku jsem vůbec nečekala. Do New Yorku se těší
2. 09. 2018
Už ve dvaceti letech založila v Opavě velmi úspěšnou taneční školu Dance4Life. Je zaměřená především na styl disco a letos s ní Daniela Riesová oslaví deset let fungování. Mezitím sklízí jeden úspěch za druhým. Teď se jí podařilo vyhrát prestižní cenu Choreograf roku.

Práce na obnově hradební zdi v Raduni dále pokračují
30. 08. 2018
Památková obnova dvouetážové novogotické hradební zdi včetně spojovacího schodiště a tří podzemních prostor byla zahájena počátkem letošního roku a práce na rekonstrukci pokračují. Pokud nenastanou nepředvídané problémy, bude jejich hlavní část skončená ještě letos.  

OBRAZEM: Kapela Kryštof si podmanila Karvinou
17. 06. 2018
Karviná – Město má za sebou hudební událost roku. V sobotu se zámeckém parku konala česko-polská hudební přehlídka Dolański Gróm, kde zahrály kapely Feel, Lombard a jako zlatý hřeb večer kapela Kryštof, jejíž vystoupení sledovalo přes šest tisíc nadšených fanoušků.

OBRAZEM: Sluneční rozhledna láká na dokonalý výhled
13. 06. 2018
Do Starých Těchanovic teď míří čím dál více turistů. Malá vesnička na sebe upozornila novou sluneční rozhlednou s názvem Těchanovická vyhlídka.

Představí historii zámku
12. 06. 2018
Historie zámeckého parku v Hradci nad Moravicí. To je název přednášky Petra Havrlanta, která se koná již dnes od 18 hodin v Matičním domě.

Skupina Electro Deluxe roztančí v pátek Slezskoostravský hrad
7. 06. 2018
Dvanáctý ročník festivalu Jazz Open Ostrava 2018 jde do velkého finále. Hlavní hvězdou pátečního programu na Slezskoostravském hradě bude vystoupení francouzské skupiny Electro Deluxe.

Jaromír Nohavica dnes slaví 65 let. Podívejte se, co mu přejí kamarádi
7. 06. 2018
/ANKETA DENÍKU, FOTOGALERIE/ Ať žije Jarek Nohavica! Moravskoslezský region nemá výraznější osobnost. Jeden z nejúspěšnějších českých písničkářů současnosti a velká osobnost kulturní scény nejen u nás, ale také v Polsku nebo Slovensku, se dnes, ve čtvrtek 7. června, dožívá významného jubilea. K početnému zástupu gratulantů k 65. narozeninám se proto připojuje i Deník.

Pestrý závěr divadelní sezony
6. 06. 2018
Taneční soubor Puls ze Střediska volného času pořádá v neděli 10. a pondělí 11. června od 17 hodin Taneční setkání.

Muzejní noc: otevřeno bude muzeum, památník i arboretum
1. 06. 2018
Navštívit muzeum v noci, prohlédnout si zajímavou expozici a užít si doprovodný program mohou zájemci v pátek 8. června od 18 do 23 hodin.

Petra Černocká zavítá do Bolatic
29. 05. 2018
Přelom května a června se na řadě míst nese ve znamení kácení májek a nejinak tomu bude také v Bolaticích.

Frontman Kapela Mirai: Zpívat mohu jen v jazyce, v němž dokážu i kriticky myslet
26. 05. 2018
V posledních dvou letech se kapela Mirai etablovala na špici celé české hudební scény. O cestě na vrchol i úmyslu zůstat u hudby v češtině se v rozhovoru pro Deník rozpovídal Mirai Navrátil, frontman kapely.

Na Hadince odstartovala technoparty
25. 05. 2018
Do areálu Hadinka, který se nachází v Klokočově u Vítkova, míří příznivci techna už po několikáté. Tradiční akce je opět také v hledáčku policie.

Zpěváci koncertují pro radost
25. 05. 2018
Závěr května bude pro opavské a ratibořské zpěváky patřit společnému vystoupení v rámci Koncertu pro radost.

Šéf baletu slaví kulatiny
22. 05. 2018
Vedoucí baletního souboru Slezského divadla a současně jeho tanečník i choreograf Martin Tomsa dnes oslaví kulatých padesát let. Po absolvování ostravské konzervatoře nastoupil do baletního souboru pražského Národního divadla.

Pestrá klubová noc v Opavě
21. 05. 2018
Místní kluby se v pátek 25. a sobotu 26. května zapojí formou koncertů, poslechových a tanečních večírků a soutěží do hudebního festivalu FreiPlatz.

Petr Houska: Na Slezské divadlo vzpomínám s láskou
17. 05. 2018
Třináct sezon těšil opavské diváky a především divačky, pak se vrátil do rodného města a přijal nabídnuté angažmá v ostravském Národním divadle moravskoslezském, kde působí dodnes. Na opavské divadlo však nezapomíná a s bývalými kolegy zůstává v kontaktu.

Ve Mlýně vodníka Slámy se potká středověk se současností
17. 05. 2018
V areálu vodníka Slámy se střetne přes 200 historických vojáků z různých zemí. Publikum okouzlí i hudební skupina Čechomor a zpěváci Pavel Dobeš, Vlasta Redl a Kristína.

Opavská základní umělecká škola se zapojí do happeningu
17. 05. 2018
Základní umělecká škola V. Kálika se ve čtvrtek 24. května zapojí do celostátního happeningu ve veřejném prostoru.

Beseda přiblíží vzestup i pád unikátního Hřebčína Albertovec
16. 05. 2018
V Café Evžen na Lepařově ulici se tento pátek od 18 hodin uskuteční beseda s pokřtěním nové knihy autorů Milana Vítka a Dalibora Gregora s názvem Vzpomínky na Albertovec.

Divadlo nabídne pohádku pro děti i koncert pro dospělé
14. 05. 2018
Slezské divadlo potěší v pátek 18. května od 10 hodin děti pohádkou O vlku a kůzlátkách, ze které důvěrně znají větu: Kůzlátka, otevřete vrátka.

Univerzitní knihovna hostí výstavu o Gustavu Klimtovi
12. 05. 2018
Univerzitní knihovna Slezské univerzity nabízí do 27. června výstavu o jednom z nejvýznamnějších rakouských malířů přelomu 19. a 20. století Gustavu Klimtovi, který má české kořeny. Vstup je pro veřejnost volný.

OBRAZEM: Otevřený srub v Milostovicích v úterý odpoledne přilákal stovky lidí
8. 05. 2018
Srub v Milostovicích se v úterý u příležitosti Dne vítězství otevřel veřejnosti. Komentovanou prohlídku interiéru z roku 1938 si nenechaly v čase od 14 do 18 hodin ujít stovky lidí.

Stěbořice: Memoriál otce Jožky připomene tragické úmrtí kněze
4. 05. 2018
Památku tragicky zesnulého duchovního správce Josefa Motyky si lidé, kteří ho měli rádi, připomenou v úterý 8. května Během okolím Stěbořic.

Opavský filmový klub se rozloučí snímkem Happy End
3. 05. 2018
Opavský filmový klub se v hradeckém kině Orion s letošní sezonou rozloučí stylově: vysoce artovým snímkem s výstižným názvem Happy End. 

Na výročí ukončení války se otevře pevnost v Milostovicích
3. 05. 2018
Opavané si budou v úterý 8. května připomínat 73. výročí od konce II. světové války.

Italská hvězda, legendární Drupi, zpívala v Krnově
2. 05. 2018
/VIDEA, FOTOGALERIE/ Duet Setkání italského zpěváka Drupiho se zpěvačkou Marií Velikou byl okamžikem, na jaký návštěvníci krnovského klubu Kofola nezapomenou.

Opavské kino Mír „odjelo“ do lázní
30. 04. 2018
Již 53 let funguje v Opavě kino Mír. Za tu dobu přivítalo mnoho významných umělců a představilo řadu filmů.

Turistická sezona v Opavě odstartuje v sobotu
27. 04. 2018
Park v Městských sadech bude už v sobotu překypovat návštěvníky. Právě zde se totiž otevře sezona turistické oblasti Opavského Slezska. Oficiální začátek je naplánován na 11. hodinu.

Mnislav Zelený: Indián nic nemá a nic nechce. Proto se usmívá
27. 04. 2018
/ROZHOVOR/ Jihoameričtí indiáni v deštném pralese. Kdo by o nich mohl vědět první poslední než člověk, který mezi nimi žil a žije – Mnislav Zelený. Povídali jsme si o nich při jeho nedávné návštěvě Mendelova gymnázia.

Vzpomínka na zámecké pány
27. 04. 2018
V kostele Petra a Pavla v Hradci nad Moravicí bude v neděli 29. dubna zádušní mše za bývalé majitele zámku.

Ministr kultury při návštěvě kraje: Oceňuji jeho rozvoj za posledních 10 let
26. 04. 2018
/ROZHOVOR/ Ministr kultury České republiky v demisi Ilja Šmíd se ve středu, poslední den dvoudenní vládní návštěvy Moravskoslezského kraje, setkal s vedoucími pracovníky kulturních a uměleckých zařízení Ostravy.   

Hledá se nejlepší rekonstrukce
26. 04. 2018
O Cenu za architekturu usiluje v kategorii Rekonstrukce celkem jedenáct objektů rekonstruovaných během let 2016 až 2017.

VIDEO: Železniční modeláři ze Lhoty se loučili s veřejností
22. 04. 2018
/FOTOGALERIE/ Naposledy na zatím blíže neurčenou dobu se mohli lidé přijít o víkendu pokochat pohledem na unikátní model kolejiště ve Lhotě u Opavy. Nyní jej čeká demolice a stěhování do nových prostor.

Přijďte se rozloučit s modelem trati, kolejiště se uzavře
20. 04. 2018
Naposledy na zatím blíže neurčenou dobu se mohou přijít zájemci pokochat v sobotu 21. a v neděli 22. dubna modelem kolejiště, který vytvořili nadšenci ve Lhotě u Opavy.

Historické automobily zaplaví prostory opavské Bredy
20. 04. 2018
Chcete vidět na vlastní oči milionové vozy? Nebo populární embéčko? Není problém, stačí od třiadvacátého dubna do šestého května navštívit OC Breda v Opavě.

Martin Petrásek: Název filmu Grygar jsme hledali čtyři roky
20. 04. 2018
Celovečerní dokument o astronomovi a popularizátorovi vědy Jiřím Grygarovi, který natočili studenti Slezské univerzity v Opavě, má za sebou úspěšné tažení napříč televizí, kiny i kinosály.

Na opavské Horní náměstí se opět vrátí historická tramvaj
19. 04. 2018
Ačkoli se oficiální zahájení turistické sezony uskuteční až v sobotu 28. dubna, první vlaštovky bude moci v Opavě spatřit už ve dnech předcházejících.

Velikonoční tvoření s Bredou vyhrála slavkovská škola
18. 04. 2018
Velikonoční tvoření ve spolupráci OC Breda a Deníku už zná své vítěze. 

Diskusní pořad v KUPE
17. 04. 2018
Smysl utrpení, bolesti a smrti. Diskusní pořad na poněkud chmurné téma bude hostit v pondělí 23. dubna od 18 hodin galerie KUPE ve Vodárenské věži.

Bazar přilákal stovky zájemců
17. 04. 2018
/FOTOGALERIE/ Fashion-cafe-music bazar uspořádala minulý víkend Základní škola Labyrint.

Krnovské kino Mír vzdalo poctu Miloši Formanovi
16. 04. 2018
Krnovský filmový festival Krrr! láká cinefily neboli nadšené kinaře z celé Evropy na základě faktu, že velký film potřebuje velké plátno.

OBRAZEM: Ocenění špičkových umělců Cenou Jantar
16. 04. 2018
VIDEO/ Jedinečnou událostí ožila v neděli večer ostravská multifunkční hala Gong v Dolních Vítkovicích. Konalo se historicky první udílení krajských kulturních Cen Jantar. Byly vyhlášeny v šestnácti kategoriích.

Fenomén dneška: Youtubeři to rozpumpujou v Opavě
12. 04. 2018
/POZVÁNKA, FOTOGALERIE/ Všichni ti, kteří propadli kouzlu snadno dostupných a sdělitelných videí, se potkají v sobotu v opavském Obchodním centru Breda & Weinstein. Od 14 do 18 hodin se tu koná Mega show youtuberů.

Opavané mlsali po židovsku
10. 04. 2018
/FOTOGALERIE/ Další břehy nabídly speciality židovské kuchyně i košer vína.

V Opavě „hodinoví vnuci“ nejsou
5. 04. 2018
Moravskoslezský kraj vytvořil unikátní projekt Hodinový vnuk, týkající se studentů středních škol. Ti mají pravidelně navštěvovat obyvatele domovů pro seniory, pomáhat jim, povídat si s nimi a vodit je na procházky.

Opavský loutkáč ovládne Rolnička
5. 04. 2018
Víkend plný pohádek. To je festival Opavská rolnička 2018, která se uskuteční v sobotu 7. a neděli 8. dubna.

Operní večer s Křížkovským nabídne árie i sborové scény
5. 04. 2018
V sále Městské knihovny Petra Bezruče zazní v úterý 10. dubna od 19. hodin koncert pěveckého sboru Křížkovský. 

Dobrovolníci opět uklidí město, zapojit se mohou také děti
5. 04. 2018
Pokusit se odstranit nelegální černé skládky a nepořádek. To si za hlavní cíl klade akce s názvem Ukliďme svět, ukliďme Česko.

Opavané oživovali golema
5. 04. 2018
/FOTOGALERIE/ Golem a jeho oživování byli součástí úterního slavnostního otevření 22. ročníku festivalu Další břehy v bývalém kostele svatého Václava.

Výstava v památníku přiblíží československou armádu
4. 04. 2018
Ve správní budově hrabyňského památníku se zítra od 17 hodin uskuteční vernisáž výstavy pojednávající o československé armádě mezi dvěma válkami, tedy mezi lety 1918 až 1938.

Přednáška o slovanské heraldice
4. 04. 2018
Slovanskou heraldiku přijede do Chuchelné představit Václav Rathouský, majitel nadnárodní společnosti Green Ways. Podle pořadatelů je řečníkem a vzorem člověka, který nás učí dívat se na svět jinýma „ušima“.

Farář Petr Knapek: Na Velikonoce musím být vždy důkladně připraven
1. 04. 2018
Velikonoční týden je ve svém průběhu. Nejen ve farnostech na Opavsku mají napilno. Své o tom ví také Petr Knapek.

Opravy kina ve Vítkově pokračují, dělá se střecha a vybírají se sedadla
1. 04. 2018
Už teď má za sebou velké změny. Řeč je o kině ve Vítkově, které nebylo roky v provozu a chátralo. Rekonstrukce je v současné době v plném proudu, pracuje se každý den, a to dokonce i o víkendech.

Devítinásobná slavice Hana Zagorová: Návraty domů nemám moc ráda
1. 04. 2018
/ROZHOVOR/ Rodačka z Petřkovic absolvovala první lekce klavíru v sedmi letech. Už na základní škole získala diplom za své dětské básničky, které později vystřídaly písňové texty Svatej kluk, Mrtvá láska, Líto, je mi líto, Jsi mrtvá sezona, Setkání a mnohé další.

Děti se věnují udržitelné módě
31. 03. 2018
Příběh jednoho trička. Tímto projektem chce letos přispět Základní škola Labyrint k celosvětové kampani Fashion Revolution.

Bývalé učiliště v Podhradí nabízejí k pronájmu, imigranti tam nebudou
31. 03. 2018
/FOTOGALERIE/ Jezdili tam do učení mladí lidé z celého okresu. Kdysi vyhlášené učiliště v Podhradí je dnes opuštěné. Využívají se jen dílny. Éru, kdy byl areál školy v provozu, už dnes připomínají jen zbytky nábytku, které lze vidět přes okna.

Odklepnuto. Národní dům v Hradci nad Moravicí čeká celková rekonstrukce
30. 03. 2018
Přeměně Národního domu na polyfunkční komunitní centrum se důkladně věnovalo poslední hradecké zastupitelstvo.  

Velikonoční trhy v Opavě zakončí swing
29. 03. 2018
Letošní Velikonoční trhy, které se po patnáct dní odehrávaly na opavském Dolním náměstí, spějí ke svému konci.

Charita blahopřála basketbalistům
29. 03. 2018
Klienti sociálně terapeutické dílny Charity Opava Radost se už druhým rokem přátelí s opavskými basketbalisty.

Opavská střední škola je nejlepší
29. 03. 2018
Celorepubliková soutěž v odborných dovednostech žáků oboru Logistické a finanční služby v těchto dnech prověřila znalosti studentů škol v oblasti ekonomie, zeměpisu, odborných dovedností a prezentačních schopností.

Film o fotografovi míří do KUPE
27. 03. 2018
Celovečerní filmový dokument Na tělo s podtitulem Obyčejný svět neobyčejného muže představuje známého fotografa a pedagoga Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity Jindřicha Štreita.

Mňága rozpumpovala Dolní náměstí v Opavě
23. 03. 2018
/FOTOGALERIE/ Pokud do Opavy přijede Mňága a Žďorp, je vždy postaráno o skvělou zábavu. Nejinak tomu bylo i ve čtvrtek večer na Dolním náměstí.

Knihu si v Opavě můžete nově vypůjčit také v autobuse
23. 03. 2018
Řada lidí si zpříjemňuje cestování v autobusech Městské hromadné dopravy Opava (MDPO) četbou. Pokud si teď knihu třeba zapomenou doma, mohou sáhnout po nějaké do knihovny.

Tip na sobotu: Světový den vody v Moravskoslezském kraji
22. 03. 2018
/FOTOGALERIE/ Světovým dnem vody s letošním podtitulem „Nature for water“ „Příroda pro vodu“ bude opět žít také Moravskoslezský kraj. Nejvíce akcí pro širokou veřejnost je naplánováno na sobotu.  

Středoškoláky čeká Náboj
22. 03. 2018
Matematická soutěž pro pětičlenné týmy. To je Náboj, který se v Opavě uskuteční v pátek 23. března.

Výstava Jindřicha Štreita odhalí život na Vítkovsku
22. 03. 2018
Lidé Vítkovska a nový film Na tělo. To je název večera s Jindřichem Štreitem, který se koná již tento pátek ve Vítkově.

Opavskou halu zaplnily mažoretky
22. 03. 2018
/FOTOGALERIE/ Do opavské Víceúčelové haly, jež se nachází v Městských sadech, se sjely mažoretky z České republiky i ze zahraničí.

Dům umění zaplnil Kája Saudek
21. 03. 2018
Jen pro odvážné. Tak by se dala popsat skladba uměleckých děl zvláště v posledním patře opavského Domu umění.

Opavským Artem bude znít folk, zahraje písničkář Pokáč
21. 03. 2018
Příznivci folkových melodií si přijdou na své v pátek 23. března v opavském klubu Art. Od 20 hodin se zde představí jeden z nejvýraznějších mladých písničkářů a textařů na naší hudební scéně, a sice Pokáč.

Vít Kanyza: Dokázat se dá vše. Stačí jen chtít
18. 02. 2018
Nedávno se představil se svou freestylovou exibicí na plese Slezské univerzity v Opavě. Má za sebou i vystoupení před finále Ligy mistrů v roce 2015. Kromě toho se také věnuje natáčení dokumentů.

Operní soubor uvede antickou pověst
17. 02. 2018
V režii Lubora Cukra vznikla nová opera, jejíž titulní postavu ztvární Katarína Jorda Kramolišová a Petra Nôtová.

Restaurace v opavských sadech kdysi sloužila střelcům
17. 02. 2018
Městské sady se střelnicí sloužily od 18. století kromě různých slavností i každoroční soutěži krále střelců, velmi populární nejenom ve městě Opavě. Účastnili se jí střelci z celé rakouské monarchie a významným návštěvníkem zahájení střelby byl císař František Josef I.

Návrat hvězdy. V opavském KUPE besedoval Jarek Nohavica
16. 02. 2018
Opavské KUPE ve čtvrtek večer hostilo slovutnou návštěvu. Proběhla zde totiž beseda s názvem Na vodárně s Jarkem Nohavicou.

Muzeum předložilo projekt
16. 02. 2018
Integrovaný regionální operační program Muzea II. přijímal na základě výzvy žádosti muzeí o podporu projektů.

Výstavu v galerii doplní komentář
15. 02. 2018
Zdokumentovat kulturu ve slezské metropoli tak, jak existovala v šedesátých letech minulého století, se pokouší výstava v galerii opavského Obecního domu. Dnes se uskuteční její komentovaná prohlídka.

Příprava na stavbu skleníku v arboretu dál pokračuje
12. 02. 2018
Slezské zemské muzeum zažilo koncem loňského května velkou slávu. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) přišel osobně podepsat zahájení projektu výstavby skleníku, kterého se návštěvníci arboreta dožadují už celá desetiletí.

Pavel Vaňásek: Jsem spíše krajským režisérem
12. 02. 2018
Pavel Vaňásek je velký filmový nadšenec a srdcař. Naposledy spoustu času věnoval natáčení komedie Honza dědí mlýn, jejíž poslední klapka před nedávnem padla na vítkovském městském úřadu. Zkušeností má na rozdávání. V minulosti spolupracoval třeba i se Zdeňkem Troškou. Naše redakce ho „proklepla“ v krátkém rozhovoru.

Masopustní zábavy končí, basu pochovali také v Opavě
12. 02. 2018
Za tesknění plačících žen dali lidé poslední sbohem base také v sobotu v opavském KUPE.

Rybníček ovládla capoeria
12. 02. 2018
Prostory opavského Kulturního domu Na Rybníčku se v neděli 11. února staly dějištěm akce s názvem Festival de capoeira.

Petr Klimeš: Opavské divadlo bylo mou školou
11. 02. 2018
Byl nepřehlédnutelným členem opavského činoherního ansámblu. Po nechvalně známých čistkách, které postihly mnohé členy souboru, dostal nabídku, která se neodmítá, a od roku 2007 je členem Městských divadel pražských. O něco později ho do Prahy následovala i manželka Jana.

Vít Kanyza bavil na plese
8. 02. 2018
Fotbal a film. To jsou dvě silné stránky Víta Kanyzy, studenta prvního ročníku oboru Audiovizuální tvorba na Slezské univerzitě v Opavě. Své freestyle fotbalové umění předvedl i návštěvníkům Univerzitního plesu Slezské univerzity v Opavě.

Masopust ovládne průvod i zabijačka
7. 02. 2018
V letošním roce připadá Popeleční středa, která udává termín masopustu, na 14. února.

Ve Skřipově na oblíbeného kněze nezapomněli, odhalí mu desku
7. 02. 2018
Vojtěch Tkadlčík působil ve skřipovské farnosti více než patnáct let a za tu dobu v ní zanechal nesmazatelnou stopu. K výročí jeho úmrtí mu bude slavnostně odhalena pamětní deska.

Prezident Blaník? Podle diváků bude aktuální i za pár let
4. 02. 2018
/FOTOGALERIE/ Jsem Tonda… Jsem jeden z vás… Titulní figura komedie Marka Najbrta Prezident Blaník vstoupila do kin. Tvůrci, kteří jsou podepsáni i pod seriálem Kancelář Blaník (mj. Tomáš Hodan a Robert Geisler), se v ní inspirovali současnou společenskou náladou i povolební realitou. Natočili ji dokonce se dvěma konci – podle toho, který muž ve finále na Hradě usedne…

Klára Issová: Člověk by měl být spokojený v první řadě sám se sebou
3. 02. 2018
Usměvavá, rozverná, vtipná i v situaci, kdy se jí před publikem nepovede vtip o Eskymácích.

Na pravou míru
2. 02. 2018
S Petrem Rychlým nuda nebývá a také že není. Známý televizní bavič a seriálový herec je určitě rychlý, ale informace o jeho vystoupení byla přece jen rychlejší.

Muzeum si připomene vznik republiky
31. 01. 2018
Hned třemi velkými výstavami si Slezské zemské muzeum připomene sté výročí vzniku Československé republiky a také počátky formování nové československé armády.

Přednášky v muzeu přiblíží vztahy s Lichtenštejny
30. 01. 2018
/POZVÁNKA/ Lichtenštejnové pobývali v českých zemích už od první poloviny dvanáctého století. Jde přitom o jeden z nejstarších a nejvýznamnějších rodů.

Mít Filipa se divákům rozhodně vyplatí
30. 01. 2018
Premiérou známé konverzační komedie Jak je důležité míti Filipa si opavská činohra udělala další pozitivní zářez do úspěšné sezony. Zaplněné hlediště se bavilo zápletkou, vycházející z obliby jména Filip.

Pavel Vaňásek: Děti jsou vděčné a náročné publikum
27. 01. 2018
/ROZHOVOR/ Pavel Vaňásek je velký filmový nadšenec a srdcař. Naposledy spoustu času věnoval natáčení komedie Honza dědí mlýn, jejíž poslední klapka před nedávnem padla na vítkovském městském úřadu. Zkušeností má na rozdávání. V minulosti spolupracoval třeba i se Zdeňkem Troškou. Naše redakce ho „proklepla“ v krátkém rozhovoru.

V opavském Klubu Art zavládne energie i lyrika
25. 01. 2018
/POZVÁNKA/ Návštěvníci Klubu Art přivítají v sobotu 27. ledna od 20 hodin bývalou zpěvačku Spirituál kvintetu Irenu Budweiserovou a kytaristu Jakuba Racka. Oba interpreti se posluchačům představí na společném koncertu.

V Galerii Hřivnáč vystavuje umělec Svatoslav Böhm
24. 01. 2018
Až do 17. února můžete v opavském centru navštívit zajímavou výstavu. Koná se v Galerii Hřivnáč v Ostrožné ulici.

Tři schůzky s vážnou hudbou
22. 01. 2018
/POZVÁNKA/ Kulturní středisko KUPE nabídne v závěru týdne zájemcům tři koncerty českých i světových skladatelů.

Klára Issová představila v Hradci nad Moravicí film o zoufalých ženách
22. 01. 2018
Publikum v kině Orion bylo jedno z prvních, které mohlo film Zoufalé ženy dělají zoufalé věci v české premiéře vidět.

FILMOVÝ KLUB: Rock’n Roll
22. 01. 2018
/POZVÁNKA/ Opavský filmový klub uvádí další autobiografický snímek, který přibližuje život známého umělce a který se jmenuje Rock’n Roll.

Mít Filipa se rozhodně vyplatí
20. 01. 2018
/POZVÁNKA/ Slezské divadlo uvede v neděli premiéru známé komedie Oscara Wilda s názvem Jak je důležité míti Filipa.

Výtvarnice Irena Stanislavová získala prestižní diplom World Master
16. 01. 2018
Irena Stanislavová se nedávno dočkala diplomu, který je udělován světově uznávaným umělcům.

Petr Czudek povede italský „nároďák“
16. 01. 2018
Není to žádný vtip, ale realita. Petr Czudek, trenér basketbalové Opavy, povede italský „nároďák“. Do této role byl obsazen pro film Zlatý podraz, který se natáčí v pražském Průmyslovém paláci, a diváci se na něj mohou těšit v říjnu, kdy půjde do kin.

Co poletuje nad městem?
15. 01. 2018
/POZVÁNKA/ V Historické výstavní budově Slezského zemského muzea bude ve středu 17. ledna od 17.30 hodin v hlavní roli ptactvo.

FILMOVÝ KLUB: Rodin
15. 01. 2018
/POZVÁNKA/ Po nahlédnutí do života a tvorby osobitého finského komiksového kreslíře ve snímku Tom of Finland připomene Opavský filmový klub výrazně známějšího umělce, jehož jméno je i titulem filmu: Rodin.

Štěrkovna uvede Dana Bártu a Alici
12. 01. 2018
Jediný koncert Dana Bárty se skupinou Alice v roce 2018 se odehraje na Štěrkovně Open Music.

Zahrádkáři Davida Macháče se stěhují do Kupé
11. 01. 2018
/POZVÁNKA/ Jsou pozváni a snad se na sebe přijdou podívat. Lidé, které fotograf Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě David Macháč zachytil na snímcích svého cyklu Zahrádkáři.

FILMOVÝ KLUB: Tom of Finland
8. 01. 2018
/POZVÁNKA/ Opavský filmový klub už nejednou nabídl životopisný snímek o některém výtvarném umělci a tím nejnovějším je Tom of Finland. Tento titul filmu skutečně není možné přeložit, neboť jde o pseudonym, který užíval slavný komiksový kreslíř vlastním jménem Touko Laaksonen.

FILMOVÝ KLUB: Kola zázraků
4. 01. 2018
/POZVÁNKA/ Protože jde nejen o nový rok, ale také o první týden v měsíci, Opavský filmový klub nabídne svůj letošní úvodní snímek v hradeckém kině Orion.

Pavla Dostálová z Lajny: Internetové seriály se vymykají televizní tvorbě
30. 12. 2017
Internetový seriál Lajna, jehož tvůrci prozatím registrují téměř 1,5 milionu zhlédnutí, dává nahlédnout do svérázného hokejového prostředí. Kromě Jiřího Langmajera, Norberta Lichého či Zdeňka Piškuly ztvárnila jednu z rolí také sympatická herečka Pavla Dostálová.

Arizona, to je pravých mužů zóna
27. 12. 2017
Česká premiéra bývá pro divadla vždy krokem do neznáma. Uvedením operety Arizona Lady, při které se baví publikum i účinkující, vykročilo Slezské divadlo dobrým směrem.

Vánoční koncert se koná už posedmé
27. 12. 2017
/POZVÁNKA/ V opavském Marianu se opět uskuteční tradiční akce – Vánoční koncert.

Vánoční filmové tipy. Od animáků přes pohádky až po romantické komedie
24. 12. 2017
Pohodlně se usaďte a nasajte vánoční atmosféru pomocí televizních filmů a pohádek. 

Vánoční koncert bude na jiném místě
22. 12. 2017
Známý sbormistr původem ze Slavkova Karel Kostera také v letošním roce uspořádá svůj velký Vánoční koncert.

FILMOVÝ KLUB: Rande naslepo
18. 12. 2017
/POZVÁNKA/ Poslední projekce Opavského filmového klubu před Vánocemi si přímo říká o trochu romantiky a sentimentu. Přesně to nabízí německý snímek Rande naslepo.

Česká premiéra Kálmánovy operety
16. 12. 2017
/POZVÁNKA/ Předvánoční čas Opavanům ve Slezském divadle zpříjemní opereta Arizona Lady, která bude uvedená v neděli 17. prosince od 19 hodin v české premiéře.

FILMOVÝ KLUB: Naprostí cizinci
11. 12. 2017
/POZVÁNKA/ Opavský filmový klub nabízí další evropský snímek, tentokrát italské provenience, s názvem Naprostí cizinci.

Skupina Scorpions: náhradní koncert v červnu 2018 v Ostravě
8. 12. 2017
Ostrava – Náhradní koncert německé hardrockové skupiny Scorpions, která byla nucena - z důvodu onemocnění svého zpěváka Klause Meineho – zrušit své vystoupení 3. prosince v Ostravar Aréně, se uskuteční 6. června v příštím roce.

Do Smolkova opět míří Jim Čert
8. 12. 2017
/POZVÁNKA/ Konírna Slezského Gruntu ve Smolkově během nadcházející soboty přivítá slovutnou návštěvu. Ve zmíněné obecní části Háje ve Slezsku se totiž představí legendární undergroundový harmonikář Jim Čert. 

FILMOVÝ KLUB: O těle a duši
7. 12. 2017
/POZVÁNKA/ Maďarská kinematografie mívala v programech filmových klubů své stálé místo. Kvalitou a originalitou ale dokáže překvapit i dnes a důkazem budiž snímek O těle a duši, který uvede Opavský filmový klub v hradeckém kině Orion.

Jarek Nohavica hvězdou Štěrkovny Open Music
4. 12. 2017
Hlavní hvězdou příštího ročníku festivalu Štěrkovna Open Music, který se koná ve dnech 26. až 28. července na břehu Hlučínského jezera bude písničkář Jaromír Nohavica.  

Ilja Racek: Divadlu přeji jen medové sezony
2. 12. 2017
/ROZHOVOR/ Od nástupu Ilji Racka na post ředitele Slezského divadla uplynul rok, plný očekávání a naděje. Proto jsme se společně podívali na to, co všechno se z jeho nástupní vize vytratilo, co dostalo své pevné místo a co z ní zůstává zatím nenaplněno.

Prosinec ve Slezském divadle
30. 11. 2017
/POZVÁNKA/ Kromě běžného předplatného jsou pro diváky připravena i některá volná představení.

Představí a pokřtí unikátní klavír
28. 11. 2017
/POZVÁNKA/ Koncertní křídlo ze slavné rodiny Steinweg a Steinway dnes pokřtí v hlučínské základní umělecké škole.

Hra je návodem, jak (ne)dělat pasáka své ženy
28. 11. 2017
Prodám svou sebeúctu. Značka Zahrada. Tak nějak vyznívá černá groteska Všechno na zahradě v podání činoherního souboru.

FILMOVÝ KLUB: Spojené státy lásky
27. 11. 2017
/POZVÁNKA/ Opavský filmový klub pokračuje v sérii polských snímků, na řadě je ten s lákavým titulem Spojené státy lásky.

Získejte lístky na zámecký koncert
21. 11. 2017
/POZVÁNKA, SOUTĚŽ/ Adventní čas si mohou milovníci klasické hudby vychutnat třeba na Zámku Hradec nad Moravicí.

Blíží se Filmový festival sněhu a ledu
20. 11. 2017
/POZVÁNKA/ Milovníci čerstvého prašanu, horských velikánů, psích spřežení i arktické divočiny si přijdou na své v Krnově i v Opavě.

Představení Ovčáček miláček se v pondělí promítá v kinech
19. 11. 2017
Představení zlínského divadla Ovčáček čtveráček se dočkalo úspěšného pokračování. Pokud nemáte možnost vidět tento kabaret přímo v divadle, pak můžete v pondělí 20. listopadu 2017 navštívit některé z osmdesáti kin v celé České republice, kde bude od 19 hodin vysílán přímý přenos divadelního představení z Městského divadla Zlín.

Divadlo nabídne inscenaci o budování společenské prestiže
18. 11. 2017
/POZVÁNKA/ Jak udržet krok s bohatšími sousedy? Jde odolat lákavému pokušení? Právě tyto důvěrně známé problémy bude v neděli od 19 hodin řešit ve Slezském divadle premiéra lehce absurdní činoherní grotesky. Klasik amerického dramatu a trojnásobný držitel Pulitzerovy ceny Edward Albee ji nazval Všechno na zahradě. 

Jaromír Nohavica koncertuje v Gongu
13. 11. 2017
Po vyprodané pražské O2 aréně a listopadové sérii polských koncertů se Jaromír Nohavica (na snímku) v předvánočním čase vrátí doslova domů.

FILMOVÝ KLUB: Klient
13. 11. 2017
/POZVÁNKA/ Opavský filmový klub protentokrát opustí starý kontinent a zamíří do Íránu, aby nabídl Oscarem ověnčený snímek Klient.

Nohavicova Poruba je tu! Zájem o CD je obrovský
9. 11. 2017
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Zpěvák Jaromír Nohavica na novém albu Poruba pracoval v létě, což potvrdil v nedávném exkluzivním rozhovoru pro Deník.

FILMOVÝ KLUB: Přes kosti mrtvých
9. 11. 2017
/POZVÁNKA/ Po pátečním promítání na Hradci bude ještě jedno v nezvyklou dobu, Opavský filmový klub uvádí ve čtvrtek v kině Mír polský snímek Přes kosti mrtvých.

Performance ve stylu zatmění slunce
6. 11. 2017
/POZVÁNKA/ Nové multimediální představení nazvané The E(quinox:clipse) neboli Aequinoctium či Zatmění slunce budete moci navštívit 9. listopadu v sídle Bludného kamene v Matičním domě. 

Hradišťan vystoupí v Ludgeřovicích
6. 11. 2017
/POZVÁNKA/ Vzácné návštěvy se už brzy dočká kostel svatého Mikuláše, který se nachází v Ludgeřovicích nedaleko Hlučína. Dorazí sem totiž známá hudební skupina Hradišťan.

Lunetici míří do Dolního Benešova
3. 11. 2017
/POZVÁNKA/ Na konci devadesátých let byli členové kapely Lunetic idoly nejedné dívky a jejich songy pravidelně zněly z rádií i televize.

Falstaff pobavil publikum Slezského divadla
31. 10. 2017
Na scéně Slezského divadla se uskutečnila premiéra opery G. Verdiho Falstaff. Je autorovým posledním dílem a zároveň jeho jedinou uváděnou komickou operou. Libreto napsal A. Boito na Shakespearův námět Veselých paniček windsorských.

FILMOVÝ KLUB: Lady Macbeth
30. 10. 2017
/POZVÁNKA/ Opavský filmový klub nabídne po Dvojitém milenci další zajímavou studii ženy nespokojené se svým životem, tentokrát půjde o anglický snímek Lady Macbeth.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho
21. 10. 2017
/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu
20. 10. 2017
/POZVÁNKA/ Hudební festival FreiPlatz neboli Opavská klubová noc se uskuteční už o nadcházejícím víkendu: v pátek 20. a v sobotu 21. října.

Do Bohuslavic přijede Petr Bende
12. 10. 2017
/POZVÁNKA/ U příležitosti 270 let od vysvěcení kostela Nejsvětější Trojice v Bohuslavicích se zde uskuteční v pátek 13. října od 19 hodin hned dva koncerty.

FILMOVÝ KLUB: Poslední rodina
9. 10. 2017
/POZVÁNKA/ Návrat do domovského kina Mír bude pro Opavský filmový klub také návratem k artovosti, a to polským snímkem Poslední rodina.

FILMOVÝ KLUB: Poslední rodina
9. 10. 2017
/POZVÁNKA/ Návrat do domovského kina Mír bude pro Opavský filmový klub také návratem k artovosti, a to polským snímkem Poslední rodina.

Kulturní dění na Slezském Gruntu je v režii smolkovského spolku Na Okraji
4. 10. 2017
Smolkovský spolek Na Okraji se do povědomí občanů i široké veřejnosti zapsal především jako pořadatel rozličných kulturních akcí.

Kulturní dění na Slezském Gruntu je v režii smolkovského spolku Na Okraji
4. 10. 2017
Smolkovský spolek Na Okraji se do povědomí občanů i široké veřejnosti zapsal především jako pořadatel rozličných kulturních akcí.

Hradecký Orion promítne thriller z prostředí indiánské rezervace
4. 10. 2017
/POZVÁNKA/ Opavský filmový klub promítá v této sezoně opět první týden v měsíci v hradeckém kině Orion a začíná na první pohled ne zcela artovým thrillerem Wind River.

Hradecký Orion promítne thriller z prostředí indiánské rezervace
4. 10. 2017
/POZVÁNKA/ Opavský filmový klub promítá v této sezoně opět první týden v měsíci v hradeckém kině Orion a začíná na první pohled ne zcela artovým thrillerem Wind River.

Vychutnejte si divadelní podzim
26. 09. 2017
/POZVÁNKA/ Hned pět představení budou moci zájemci v průběhu následujících několika týdnů zhlédnout v hlučínském kulturním domě (KD) v rámci akce Divadelní podzim.

Vychutnejte si divadelní podzim
26. 09. 2017
/POZVÁNKA/ Hned pět představení budou moci zájemci v průběhu následujících několika týdnů zhlédnout v hlučínském kulturním domě (KD) v rámci akce Divadelní podzim.

Výstava Ireny Armutidisové v OC Breda
26. 09. 2017
/POZVÁNKA/ Irena Armutidisová pochází z Opavy, ale momentálně žije ve Zlíně, kde další čtyři roky povede Fakultu multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati. 

Výstava Ireny Armutidisové v OC Breda
26. 09. 2017
/POZVÁNKA/ Irena Armutidisová pochází z Opavy, ale momentálně žije ve Zlíně, kde další čtyři roky povede Fakultu multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati. 

Do filmového nebe odešla Květa Fialová, Tornádo Lou z Limonádového Joe
26. 09. 2017
Ve věku 88 let zemřela česká filmová legenda Květa Fialová. Slavnou herečku znali diváci především jako zpěvačku Tornádo Lou z westernové parodie Limonádový Joe, hraběnku z komedie Adéla ještě nevečeřela či z klasiky Babička a Šarlotu z Účastníků zájezdu.

Do filmového nebe odešla Květa Fialová, Tornádo Lou z Limonádového Joe
26. 09. 2017
Ve věku 88 let zemřela česká filmová legenda Květa Fialová. Slavnou herečku znali diváci především jako zpěvačku Tornádo Lou z westernové parodie Limonádový Joe, hraběnku z komedie Adéla ještě nevečeřela či z klasiky Babička a Šarlotu z Účastníků zájezdu.

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy
25. 09. 2017
Smutná zpráva. Oblíbený český herec Jan Tříska, který v sobotu spadl z Karlova mostu v Praze do Vltavy, zemřel. Představiteli učitele z filmu Obecná škola bylo osmdesát let. Od pondělí měl natáčet snímek Na střeše. 

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy
25. 09. 2017
Smutná zpráva. Oblíbený český herec Jan Tříska, který v sobotu spadl z Karlova mostu v Praze do Vltavy, zemřel. Představiteli učitele z filmu Obecná škola bylo osmdesát let. Od pondělí měl natáčet snímek Na střeše. 

Divadelní diváci poznají dost (ne)normální rodinku
24. 09. 2017
/POZVÁNKA/ Úvod do nové sezony Slezského divadla bude patřit činohernímu souboru. Pro diváky si připravil premiéru hry Michaela McKeevera s názvem Modrý z nebe, kterou uvede v neděli od 19 hodin.

Divadelní diváci poznají dost (ne)normální rodinku
24. 09. 2017
/POZVÁNKA/ Úvod do nové sezony Slezského divadla bude patřit činohernímu souboru. Pro diváky si připravil premiéru hry Michaela McKeevera s názvem Modrý z nebe, kterou uvede v neděli od 19 hodin.

V Opavě točili film o metanolové aféře
20. 09. 2017
Hlavní roli hraje Lukáš Vaculík. Kompars dělali zdravotně postižení a zdravotně znevýhodnění zaměstnanci opavské firmy Fros.

V Opavě točili film o metanolové aféře
20. 09. 2017
Hlavní roli hraje Lukáš Vaculík. Kompars dělali zdravotně postižení a zdravotně znevýhodnění zaměstnanci opavské firmy Fros.

Kolotoč pestrého programu Bezručovy Opavy se dotáčí
19. 09. 2017
/POZVÁNKA/ Ve slavnostním duchu se ponesou koncerty v kostele sv. Václava i v Klubu Art. Chybět nebude cestopisná přednáška a bude také slavnostně předána Cena statutárního města Opavy.

Kolotoč pestrého programu Bezručovy Opavy se dotáčí
19. 09. 2017
/POZVÁNKA/ Ve slavnostním duchu se ponesou koncerty v kostele sv. Václava i v Klubu Art. Chybět nebude cestopisná přednáška a bude také slavnostně předána Cena statutárního města Opavy.

Kino Orion mají i Helsinky
19. 09. 2017
Hradecké kino Orion navázalo spolupráci se stejnojmenným kinem v Helsinkách.

Kino Orion mají i Helsinky
19. 09. 2017
Hradecké kino Orion navázalo spolupráci se stejnojmenným kinem v Helsinkách.

Vychází bezručovská antologie
19. 09. 2017
Jako v nebi, tak i na zemi. Tak se jmenuje nová antologie, která vychází k 150. výročí narození básníka Petra Bezruče.

Vychází bezručovská antologie
19. 09. 2017
Jako v nebi, tak i na zemi. Tak se jmenuje nová antologie, která vychází k 150. výročí narození básníka Petra Bezruče.

Festival Bezručova Opava vzdá hold klasikům
14. 09. 2017
/POZVÁNKA/ Díla Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena si budou zájemci moci poslechnout v kostele sv. Václava.

Festival Bezručova Opava vzdá hold klasikům
14. 09. 2017
/POZVÁNKA/ Díla Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena si budou zájemci moci poslechnout v kostele sv. Václava.

Spisovatel Robert Fulghum míří do Bolatic a Háje
12. 09. 2017
Setkat se s Američanem Robertem Fulghumem budou mít lidé možnost na začátku října. Bolatice a Háj ve Slezsku spisovatel navštíví společně s herci, kteří zahrají představení na motivy jeho knihy.

Spisovatel Robert Fulghum míří do Bolatic a Háje
12. 09. 2017
Setkat se s Američanem Robertem Fulghumem budou mít lidé možnost na začátku října. Bolatice a Háj ve Slezsku spisovatel navštíví společně s herci, kteří zahrají představení na motivy jeho knihy.

Martin Chodúr: Jsem jako provazochodec, balancující nad dvěma propastmi
11. 09. 2017
/ROZHOVOR/ Martin Chodúr se prezentuje jako hudebník působící v žánrově zcela protichůdných repertoárových oblastech. Našel se totiž nejen ve světě popu a rocku, ale i swingu, muzikálu, šansonu a filmových písní. Vítěz historicky prvního „federálního“ ročníku soutěže Česko Slovenská SuperStar je dnes zřejmě jedním z našich nejvšestrannějších mladých zpěváků. A to od jeho vítězství uplynulo pouhých osm let…

Martin Chodúr: Jsem jako provazochodec, balancující nad dvěma propastmi
11. 09. 2017
/ROZHOVOR/ Martin Chodúr se prezentuje jako hudebník působící v žánrově zcela protichůdných repertoárových oblastech. Našel se totiž nejen ve světě popu a rocku, ale i swingu, muzikálu, šansonu a filmových písní. Vítěz historicky prvního „federálního“ ročníku soutěže Česko Slovenská SuperStar je dnes zřejmě jedním z našich nejvšestrannějších mladých zpěváků. A to od jeho vítězství uplynulo pouhých osm let…

Strahovice ožijí folkovou hudbou
8. 09. 2017
/POZVÁNKA/ V areálu chaty Královna se v sobotu 9. září potkají všichni milovníci folkové hudby.

Strahovice ožijí folkovou hudbou
8. 09. 2017
/POZVÁNKA/ V areálu chaty Královna se v sobotu 9. září potkají všichni milovníci folkové hudby.

Cesty za oponu v areálu psychiatrické nemocnice
7. 09. 2017
/POZVÁNKA/ Už podruhé se v areálu opavské psychiatrické nemocnice odehraje festival Cesty za oponu. Nese podtitul Společně vše zvládneme a koná se dnes, ve čtvrtek 7. září, od 10 do 22 hodin.

Cesty za oponu v areálu psychiatrické nemocnice
7. 09. 2017
/POZVÁNKA/ Už podruhé se v areálu opavské psychiatrické nemocnice odehraje festival Cesty za oponu. Nese podtitul Společně vše zvládneme a koná se dnes, ve čtvrtek 7. září, od 10 do 22 hodin.

SOUTĚŽ DENÍKU o lístky na koncert Ivana Krále
30. 08. 2017
Ivan Král je bezesporu jednou z výrazných českých rockových postav, která dosáhla světového věhlasu. Organizátorům letošního ročníku Bezručovy Opavy, který je mimochodem jubilejní šedesátý v historii, se povedl opravdový „majstrštyk“.

SOUTĚŽ DENÍKU o lístky na koncert Ivana Krále
30. 08. 2017
Ivan Král je bezesporu jednou z výrazných českých rockových postav, která dosáhla světového věhlasu. Organizátorům letošního ročníku Bezručovy Opavy, který je mimochodem jubilejní šedesátý v historii, se povedl opravdový „majstrštyk“.

Tradiční festival Bezručova Opava stojí za dveřmi
29. 08. 2017
/POZVÁNKA/ Září znamená pro město další ročník multižánrového festivalu Bezručova Opava.

Tradiční festival Bezručova Opava stojí za dveřmi
29. 08. 2017
/POZVÁNKA/ Září znamená pro město další ročník multižánrového festivalu Bezručova Opava.

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu
19. 08. 2017
/DOPLNĚNÁ FOTOGALERIE/ V pátek začal na prostranství vedle hotelu Belaria jeden z největších festivalů v opavském okrese, a sice Moravské hrady.cz. Areál pod zámkem se pro návštěvníky otevřel úderem šestnácté hodiny, o hodinu později už se na pódiu představil letošní první účinkující, a tím byla rocková kapela Smrtislav.

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu
19. 08. 2017
/DOPLNĚNÁ FOTOGALERIE/ V pátek začal na prostranství vedle hotelu Belaria jeden z největších festivalů v opavském okrese, a sice Moravské hrady.cz. Areál pod zámkem se pro návštěvníky otevřel úderem šestnácté hodiny, o hodinu později už se na pódiu představil letošní první účinkující, a tím byla rocková kapela Smrtislav.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku
17. 08. 2017
Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Do Hradce přijede Olympic, Richard Müller a poprvé také Arakain s Lucií Bílou
16. 08. 2017
Jeden z největších festivalových svátků na Opavsku je tady. Každoročně se na prostranství pod zámkem v Hradci nad Moravicí sjíždějí tisícovky lidí a vše zatím napovídá tomu, že nejinak tomu bude také letos.

Roman Izaiáš: Atmosféra v Kylešovicích byla skvělá
12. 08. 2017
/ROZHOVOR/ Kylešovický hudební festival Holba Rock na Grilu také v tomto roce navštívily tisíce lidí. Jedním z nejenergičtějších vystoupení celé akce se prezentovala hardrocková legenda původem z Karviné Doga v čele s frontmanem Romanem Izaiášem alias Izzim, který je na pódiu díky svým četným tetováním doslova nepřehlédnutelný.

Country Eldorado v Sosnové
11. 08. 2017
/POZVÁNKA/ Letní areál v obci zaplní v pátek 11. a v sobotu 12. srpna příznivci country romantiky. Čeká je tam v pořadí už 31. ročník Eldorada s bohatým programem.

David Koller míří na odpust do Píště
4. 08. 2017
/POZVÁNKA/ Hlavní hvězdou tradičního Odpustu v Píšti se stane frontman skupiny Lucie, skladatel a písničkář David Koller.

Velkými Hošticemi bude znít rocková hudba
4. 08. 2017
/POZVÁNKA/ Na nočním karnevalu se ve Velkých Hošticích lidé pobaví v sobotu 5. srpna od osmi hodin večer.

Country festival se koná pošestnácté
4. 08. 2017
/POZVÁNKA/ Country festival se v hájence bolatické Myslivecké společnosti Křeménky bude konat v sobotu 5. srpna.

Hradec nad Moravicí opět hostí festival Moravské hrady.cz
3. 08. 2017
/POZVÁNKA, SOUTĚŽ/ Festivalová jízda na Opavsku pokračuje. Po Holbě Rock na Grilu a Štěrkovně Open Music se na prostranství pod zámkem v Hradci nad Moravicí v pátek 18. a v sobotu 19. srpna vrací festival Moravské hrady.cz. 

Kylešovice opět zažily pořádný rockový nářez
30. 07. 2017
Hudební festival, který se koná v Kylešovicích, už dávno nespadá mezi ty menší. Pro jeho organizátory byl přelomový přesun z nedalekého areálu U Chovatelů, jenž byl omezen svou kapacitou, na kylešovické letiště. Díky tomu se z Holby Rock na Grilu stal velký a vyhledávány rockový nářez pyšnící se početným publikem rozvrstvený snad do všech věkových skupin.

OBRAZEM: Hudba na břehu jezera aneb Štěrkovna Open Music odstartovala
28. 07. 2017
/FOTOGALERIE/ Na břehu Hlučínského jezera v pátek odstartoval třináctý ročník dvoudenního festivalu Štěrkovna Open Music. Pořadatelé připravili pro návštěvníky několik hudebních lahůdek.  

Na Anenských slavnostech se představí zpěvák Bohouš Josef
28. 07. 2017
/POZVÁNKA/ Desátý ročník Anenských slavností se v obci uskuteční od pátku do neděle.

Prázdniny na Kravařsku patří letním kinům
25. 07. 2017
V létě si obyvatelé obcí na Kravařsku budou moci filmy užít pod širákem. Venku se bude promítat v Kravařích, Háji ve Slezsku i Dolním Benešově.

Festival v Hlučíně i s řadou hvězd
22. 07. 2017
/POZVÁNKA/ V souboji balkánských kapel Balkan Battle Live se v sobotu 28. července na hlučínském festivalu Štěrkovna Open Music utká česká kapela Circus Brothers s Fanfare Ciocarlia, nejrychlejší dechovkou světa.

Jihokorejští sólisté vystoupí v rámci Letní hudební Opavy
20. 07. 2017
/POZVÁNKA/ Dva mimořádné koncerty v rámci Letní hudební Opavy, které spojuje osobnost rumunského dirigenta Radu Popa, připravila Umělecká agentura Karla Kostery.

OBRAZEM: Kupé stále zve na výstavu aktů
17. 07. 2017
Ještě do úterka 18. července je k vidění opavském KUPÉ výstava fotografií herce Hynka Čermáka inspirovaná poezií Miloše Horanského.

Z Karlových Varů festivalové filmy zamíří i do našich kin
17. 07. 2017
/POZVÁNKA/ V Krnově v pondělí startuje akce Vary ve vašem kině, která si klade za cíl přenést kousek festivalové atmosféry i do kinosálů po celé České republice. Tři festivalové filmy se představí v Krnově, Bruntálu i v Opavě.

Tahákem kobeřických slavností bude Jelen
14. 07. 2017
/POZVÁNKA/ Tři dny hudby, sportu a další zábavy. Taková je ve zkratce náplň 93. ročníku kobeřických sportovních slavností.

Do Chuchelné zavítá Maťo Ďurinda s Tublatankou
13. 07. 2017
/POZVÁNKA/ Třiatřicet let na scéně letos oslaví slovenská legendární rocková kapela Tublatanka v čele s Maťem Ďurindou. Poslechnout si ji zájemci mohou přijít v rámci sportovních slavností, které pořádá Spartak Chuchelná.

V Bredě uvidíte výstavu Jasné obrysy
13. 07. 2017
/POZVÁNKA/ Jasné obrysy. Tak zní název výstavy fotografické tvorby děkana Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě profesora Zdeňka Stuchlíka, která má vernisáž ve čtvrtek 20. července v 16 hodin v prvním podlaží obchodního centra Breda & Weinstein.

Jaké byly nejoblíbenější tituly letošní divadelní sezony?
7. 07. 2017
Letošní divadelní sezonu ve Slezském divadle odvál čas a malé ohlédnutí, jak si soubory vedly, rozhodně neuškodí.

Vít Piskala: Baví mě střídání postav
5. 07. 2017
Ze Základní umělecké školy Pavla Josefa Vejvanovského v Hlučíně se kozmický rodák Vít Piskala probojoval do brněnského Divadla Polárka i do filmu. Říká, že jeho cesta k herectví byla složitá, ale ničeho nelituje.

Letošní divadelní sezona se loučí čardášem
4. 07. 2017
Operní soubor Slezského divadla zakončil letošní divadelní sezónu proslulou operetou Johanna Strausse ml., nazvanou Cikánský baron.

OBRAZEM: Prostory zámku ovládl festival Hradecký slunovrat
3. 07. 2017
Pestrou škálu hudebních vystoupení měli během pátku a soboty na výběr návštěvníci čtvrtého ročníku festivalu Hradecký slunovrat.

Multižánrový Vítkovský komín má za sebou další pokračování
30. 06. 2017
Poprvé byl program festivalu rozdělen do dvou dní, představila se třeba kapela Oceán či brněnští Progres 2.

V Hati vystoupí Olga Lounová nebo Marek Ztracený
30. 06. 2017
/POZVÁNKA/ Den obce oslaví v sobotu 1. července lidé z Hati.

Hradecký slunovrat opět vsadil na pestré hudební lahůdky
28. 06. 2017
/POZVÁNKA/ Hradecký slunovrat se i letos promění v pestré hudební lahůkářství. Již čtvrtý ročník malebného festivalu se uskuteční od 30. června do 1. července v areálu zámku Hradec nad Moravicí.

Dary z umění italské renesance
28. 06. 2017
/POZVÁNKA/ Slezské zemské muzeum na středu 28. června připravilo jednu z posledním přednášek o darech knížete Jana II. z Lichtenštejna.

Zámek zaplní Ladovy obrázky
27. 06. 2017
/POZVÁNKA/ Kdo by neznal českého malíře, ilustrátora a spisovatele Josefa Ladu.

Do Slezského divadla se vrací Cikánský baron
25. 06. 2017
/POZVÁNKA/ „Cikánský baron jsem já," sdělí premiérovému publiku v neděli 25. června od 19 hodin Šándor Barinkay.

Blíží se třetí ročník Vítkovského komína
22. 06. 2017
/POZVÁNKA, SOUTĚŽ/ Multižánrový festival s názvem Vítkovský komín má na programu třetí pokračování. Uskuteční se v pátek 30. června a v sobotu 1. července.

Jazzová sekce obsadila Bílou věž hradeckého zámku
22. 06. 2017
/POZVÁNKA/ Až do 2. července můžete v Bílé věži zámku v Hradci nad Moravicí zhlédnout zajímavou výstavu. Expozice nese název Jazzová sekce 1971 – 1988.

Kapela Naděje má nový singl
22. 06. 2017
/POZVÁNKA/ Nový singl s videoklipem představí v opavském klubu Art v sobotu 24. června od 20 hodin opavská kapela Naděje.

Bludný kámen představí performační projekt a výstavu s mezinárodním obsazením
21. 06. 2017
/POZVÁNKA/ Projekt nazvaný Entering Continuities v Opavě představí Jasmin Shaitl a Matěj Frank.

Nová sezona s novými tvářemi
20. 06. 2017
Letošní divadelní sezona se už loučí a nová brzy vezme za kliku. V činoherním souboru bude příležitost k loučení i k vítání.

Neděle bude v poněkud rozmarném duchu
16. 06. 2017
/POZVÁNKA/ Pětasedmdesát let. Taková doba uplynula od násilné smrti významného českého spisovatele Vladislava Vančury. Fašisté rodáka z Háje ve Slezsku během 1. června 1942 zastřelili Kobyliské střelnici.

Branský festival připomene Bezruče
16. 06. 2017
/POZVÁNKA/ Sto padesátému výročí narození slezského básníka Petra Bezruče se věnuje letošní třetí ročník Branského literárního festivalu, který se uskuteční v sobotu 17. června.

Premiéra pořadu o básníkovi Petru Bezručovi v Klubu Art
15. 06. 2017
/POZVÁNKA/ Kytarista Štěpán Rak a recitátor Alfred Strejček uvedou v pondělí 19. června od 18 hodin v Klubu Art premiéru svého pořadu Lysá hora znovu svádí.

Nové album Jaromíra Nohavici nese název Poruba. Proč? Bo!
10. 06. 2017
/EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ Písničkář Jaromír Nohavica hovoří v exkluzivním rozhovoru nejen o Kabaretu Bo a jeho prvním výjezdu mimo Ostravu, ale také chystaném albu, či říjnovém koncertu v pražské O2 aréně. Právě tam představí nové album, jehož název prozradil na konci rozhovoru všem čtenářům Deníku.

Na markvartovický odpust přijedou Jaroslav Uhlíř a František Nedvěd
9. 06. 2017
/POZVÁNKA/ Oslavy odpustu budou v sobotu 10. a v neděli 11. června spojeny s výročím 640 let obce.

Vikštejn opět láká na Open Air
9. 06. 2017
/POZVÁNKA/ Tradiční setkání literátů, výtvarníků a hudebníků s názvem Open Air Happening Vikštejn se letos uskuteční v sobotu 10. června od 10 hodin.

Pocta známému režisérovi
8. 06. 2017
/POZVÁNKA/ Vodárenská věž uctí během června pětaosmdesáté narozeniny známého divadelního režiséra Miloše Horanského festivalem Pocta Miloši Horanskému.

Beethovenův Hradec je za dveřmi
7. 06. 2017
/POZVÁNKA/ O mety nejvyšší bude letos v tomto hudebním festivalu od čtvrtka 15. června v zámecké dvoraně usilovat šestatřicet houslistů z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Švýcarska, Číny, Estonska, Lotyšska, Japonska, Jižní Koreje, Německa a USA.

Hafest otevřel sezonu festivalů pod širým nebem
5. 06. 2017
K létu neodmyslitelně patří venkovní festivaly. Na ten v Hati se sešly stovky návštěvníků. Pro ně byl přichystán hvězdný program v čele s kapelami Iné Kafe, UDG nebo Nat Osborn Band.

Inscenace Večeře je odvarem Čechova po anglicku
3. 06. 2017
Sedm různých osob se sejde na snobské večeři konané na počest nové knihy spisovatele Larse (Martin Valouch). Pořádá ji jeho manželka Paige (Hana Vaňková) a kromě menu má pro přítomné připraveno i závěrečné překvapení.

FILMOVÝ KLUB: Lion
1. 06. 2017
/POZVÁNKA/ Opavský filmový klub promítá v této sezoně naposled v hradeckém kině Orion a vzhledem k Mezinárodnímu dni dětí a před letními cestami je to vhodně zvolený snímek Lion.

Hostina může někomu zůstat v krku
27. 05. 2017
/POZVÁNKA/ Dům obklopený hustou mlhou, nemluvný číšník, sarkastická hostitelka, jídlo s nevábnou barvou i chutí a další překvapení čekají na účastníky slavnostní večeře.

Phoibos se chystají na premiéru
26. 05. 2017
/POZVÁNKA/ Pokud nevíte kam v sobotu večer v Opavě, pak vám doporučujeme akci pod názvem Opava under attack. Na té se představí jak již zaběhlé místní kapely, tak ty úplně nové.

Jedinečná výstava o Tatrách
24. 05. 2017
/POZVÁNKA/ Až do konce letošního září bude v prostorách hradeckého zámeckého skvostu probíhat výstava o slovenských velehorách Tatrách.

Muzeum otevřelo depozitáře
23. 05. 2017
/POZVÁNKA/ Dary muzeu od lichtenštejnského knížete představí přednáška Martina Janáka.

Slezské divadlo má plán pro novou sezonu jasný
22. 05. 2017
Činoherní soubor zahájí sezonu českou premiérou komedie amerického autora McKeevera s názvem Modrý z nebe, pojednávající o návratu ztraceného syna do lůna „šílené" rodiny.

Kytaristé oživí veřejný prostor
19. 05. 2017
/POZVÁNKA/ V Hlučíně připravují na sobotu 19. května zajímavý projekt.

Divadlo plné zahraničních hostů
19. 05. 2017
/POZVÁNKA/ Dvoudenní maraton aktivit Slezského divadla zahájí v neděli 21. května od 10 hodin divadelní Matiné, ve kterém se představí Veronika Hrdová se svými hosty.

Galerie Hřivnáč zve na výstavu Večery Martina Böhma
18. 05. 2017
/POZVÁNKA/ Galerie Hřivnáč pokračuje v mapování zajímavé české umělecké tvorby výstavou grafika Martina Böhma pod názvem Večer. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 18. května od 17 hodin.

FILMOVÝ KLUB: Život je krásný
15. 05. 2017
/POZVÁNKA/ Opavský filmový klub se nedlouho poté, co jsme si připomněli konec druhé světové války, vrací ke slavnému italskému snímku Život je krásný.

Janáčkův máj: Vondráček, Ženatý, Brownlee a další
12. 05. 2017
Světově proslulé umělce nabídne i letos dvaačtyřicátý ročník mezinárodního hudebního festivalu (MHF) Janáčkův máj, který se uskuteční od 22. května do 9. června na devíti místech Moravskoslezského kraje a nabídne celkem třiadvacet koncertů.

Freiplatz láká na hudbu
12. 05. 2017
/POZVÁNKA/ Opavská klubová noc neboli Freiplatz v pátek a sobotu jistě vytáhne z pohodlí domovů většinu vyznavačů klubové scény.

Na HaFest míří Iné Kafe a Nat Osborn Band
11. 05. 2017
/POZVÁNKA/ Festival, který proběhne letos v Hati již posedmé, se postupem času stal velkým konkurentem mnohem větších akcí, které se na Opavsku během roku konají.

Štreitova kniha bodovala
10. 05. 2017
Publikace Kde domov můj, kterou fotograf a pedagog Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity Jindřich Štreit vytvořil společně s kolegou Jiřím Siostrzonkem, zabodovala v soutěži Nejkrásnější česká kniha 2016.

Jan Čenský přijede do Štěpánkovic
9. 05. 2017
/POZVÁNKA/ Polib tetičku aneb Nikdo není bez chyby. Tak zní název divadelní hry, kterou do Štěpánkovic přijedou představit známí čeští herci v čele s Janem Čenským.

Majáles má připravený hvězdný program
5. 05. 2017
/POZVÁNKA/ Už dnes, v pátek 5. května, v půl dvanácté dopoledne začne tradiční majálesový průvod. Ten povede přes ulici Hradeckou, Ptačí vrh směrem na ulici Masarykovu. Přes Ostrožnou, Horní náměstí a kolem Obchodního centra Breda se pak jeho účastníci vydají rovnou do Městských sadů.

Hradišťan zahraje v Hněvošicích
4. 05. 2017
/POZVÁNKA/ Ojedinělé hudební uskupení s nezvykle širokým žánrovým záběrem zahraje v kostele Krista – Dobrého pastýře v Hněvošicích.

Na Štěrkovnu se chystá i Aneta Langerová
4. 05. 2017
Festival Štěrkovna Open Music ohlásil jména dalších interpretů, kteří na letošním ročníku vystoupí. Nebude mezi nimi chybět ani Aneta Langerová nebo Mňága a Žďorp.

Dvořákova hudba v Opavě zvítězila
2. 05. 2017
Do Slezského divadla v Opavě se po třinácti letech vrátila nejoblíbenější opera Antonína Dvořáka Rusalka. Dvořák zkomponoval operu na libreto Jaroslava Kvapila, v roce 1901 se uskutečnila její premiéra v Národním divadle v Praze pod taktovkou Karla Kovařovice a s Růženou Maturovou v titulní roli.

Ivana Chřibková: Každé ráno se modlím, aby mě něco napadlo
29. 04. 2017
/ROZHOVOR/ Veselá, pozitivní, vtipná a hlavně svým způsobem obyčejná, bez hvězdných manýrů, na které už by po vydání druhé knihy mohla mít i nárok. Taková je Ivana Chřibková, původem ze Štěpánkovic.

Divadlo GAFA uvede inscenaci Manon Lescaut
28. 04. 2017
/POZVÁNKA/ Zpracování slavného Nezvalova dramatu bude mít premiéru 29. dubna v prostorách kina KUPE.

Jiří Langmajer si střihne roli hokejového trenéra
27. 04. 2017
ANKETA/ Fotbalový seriál Vyšehrad má hokejovou obdobu. První díl se začal natáčet ve čtvrtek na havířovském zimním stadionu.

Ne-spoutané barvy tónů výtvarnice Ireny Stanislavové
26. 04. 2017
/POZVÁNKA/ Výstava Ireny Stanislavové bude k vidění od 27. dubna v prostorách Bílého zámku.

Koncert kytaristy a recitátora
8. 04. 2017
/POZVÁNKA/ Koncertní cyklus Čtvero ročních období pořádaný Svatováclavským hudebním festivalem přivede v sobotu v 18.30 hodin do kostela sv. Martina recitátora Alfreda Strejčka a kytaristu Štěpána Raka.

Všestranný umělec se představuje
6. 04. 2017
/POZVÁNKA/ Jméno Arnošta Rychlého je úzce spojeno s Opavou. Jedná se o učitele zaměřeného na hudební výchovu a němčinu.

Slezským divadlem se nesou řeči
4. 04. 2017
Komedie známého dramatika Neila Simona pod názvem Řeči premiérové publikum Slezského divadla nezklamala a stejné oblibě se určitě bude těšit při reprízách.

Festival Další břehy zahájil klavírní maraton
3. 04. 2017
Je jenom něco málo před 8. hodinou a já vstupuji do budovy Knihovny Petra Bezruče. Tentokrát si však nejdu vypůjčit žádnou publikaci, ale poslechnout si klavírní skladby, které mají zahájit tento festival.

Kostelem zazní housle či klavír
30. 03. 2017
/POZVÁNKA/ Fakulta umění Ostravské univerzity a Základní umělecká škola Pavla Josefa Vejvanovského Hlučín zvou na Absolventský koncert.

Trio zajímavých hudebníků v Matičním domě
29. 03. 2017
/POZVÁNKA/ Matiční dům se během pondělí 3. dubna stane dějištěm koncertu, na kterém se od 19 hodin pod názvem Trzaska/Mazur/Jorgensen Trio představí tři špičkoví muzikanti.

Derniéra opery a divadelní Matiné
28. 03. 2017
/POZVÁNKA/ Hlediště i jeviště Slezského divadla se v sobotu 1. dubna od 19 hodin otevře mimo předplatné zájemcům o operu Tosca, která bude mít derniéru.

Čapkovská dramaturgie v praxi
28. 03. 2017
/POZVÁNKA/ V čajovně Harmonie budou návštěvníci v úterý od 18 hodin sledovat pásmo, připravené na základě nové odborné čapkovské publikace s názvem Dramaturgie her Karla Čapka.

FILMOVÝ KLUB: Tohle je náš svět
27. 03. 2017
/POZVÁNKA/ Po rumunské rozhádané rodince z minulého týdne představí Opavský filmový klub rodinu hodně netradiční ve snímku Tohle je náš svět.

Opět se rozjede festival Jeden svět
25. 03. 2017
/POZVÁNKA/ V pořadí osmý ročník festivalu dokumentárních filmů Jeden svět pořádá letos opavská kulturní organizace.

Komedie pro čtyři páry a dva policisty
25. 03. 2017
/POZVÁNKA/ Slezské divadlo v Opavě uvede další premiéru, činohru s názvem Řeči. O legraci nouze rozhodně nebude.

Vzpomenou na Zuzanu Navarovou
23. 03. 2017
/POZVÁNKA/ Restaurace Familie v Kobeřicích se v pátek 24. března stane od 20 hodin dějištěm vzpomínkového koncertu s názvem 4SUZAN.

Malignant tumour v klubu ART
23. 03. 2017
/POZVÁNKA/ Páteční večer bude v klubu ART patřit metalu. Od dvaceti hodin se totiž posluchačům představí kapela Malignant tumour, známá také jako Ostrafská mlátička.

Na koncert Pavla Šporcla uvolní další vstupenky
22. 03. 2017
/POZVÁNKA/ Koncert houslisty Pavla Šporcla se v hlučínském kostele sv. Jana Křtitele uskuteční v sobotu 27. května od 19 hodin, a to v rámci festivalu Janáčkův máj.

KUPE promítne dokument Rocco
22. 03. 2017
/POZVÁNKA/ Kino KUPE ve Vodárenské věži uvede ve středu 22. března od osmnácti hodin filmový dokument s názvem Rocco.

Probíhá studentská výstava
21. 03. 2017
Žáci výtvarného oboru Základní umělecké školy J. P. Vejvanovského vystavují v těchto dnech své papírové výtvory.

Roman Groszmann: Nový šéf činohry je dobrá volba
20. 03. 2017
/ROZHOVOR/ Do konce sezony 2015 vedl Roman Groszmann opavský činoherní soubor k radosti souboru i diváků. Velmi oblíbené byly i jeho autorské tituly.

Festival ProTibet uvítá i Opava
20. 03. 2017
/POZVÁNKA/ Letošní 16. ročník festivalu ProTibet zahájí v úterý 21. března v kavárně AlterNativa v ulici Na Valech od 18 hodin promítání filmu Až budou létat oceloví ptáci.

FILMOVÝ KLUB: Sieranevada
20. 03. 2017
/POZVÁNKA/ Takzvaná rumunská nová vlna se stala před několika lety pojmem v evropské kinematografii a několik snímků, které ji reprezentují, uvedl také Opavský filmový klub.

Lubor Cukr: Má práce je i mým koníčkem
18. 03. 2017
/ROZHOVOR/ Operní soubor Slezského divadla nyní povede Lubor Cukr, který je opavské divadelní veřejnosti už znám z režijního ztvárnění pěti titulů.

Lenka Dusilová v klubu Šatlava
17. 03. 2017
/POZVÁNKA/ Páteční večer bude v klubu Šatlava patřit české zpěvačce Lence Dusilové, která se publiku představí ve dvacet hodin.

Viridian letos oslaví dvacet let
16. 03. 2017
Výtvarný ateliér Viridian, který původně působil v Ostravě a nyní v Hlučíně letos oslaví dvacet let od svého vzniku.

OBRAZEM: Vernisáž výstavy Josef Lada v Domě umění
15. 03. 2017
Vernisáž výstavy Josef Lada přilákala do útrob opavského Domu umění desítky návštěvníků. Nesla se přitom v netradičním duchu.

Ludgeřovičtí budou hledat ztracený ráj
14. 03. 2017
/POZVÁNKA/ Hledání ztraceného ráje mohou diváci zažít v ludgeřovickém obecním domě v úterý 14. března.

Ladovská Opava. Dům umění představí českého ilustrátora
13. 03. 2017
/POZVÁNKA/ Úterní vernisáží začne velká výstava Josef Lada. Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si nejen jeho notoricky známá díla.

OBRAZEM: Benefice byla úspěšná
13. 03. 2017
Páteční večer ve Vodárenské věži v Opavě patřil koncertu strážnické cimbálové muziky Michala Miltáka. Výtěžek z dobrovolného vstupného a příspěvků poputuje na transparentní účet Romany Markové, což je maminka Adélky a Matyáše, dětí, které trpí svalovou dystrofií čtvrtého stupně.

FILMOVÝ KLUB: Kvílení
13. 03. 2017
/POZVÁNKA/ Opavský filmový klub nabídne opět biograficky laděný snímek, který umožní seznámit se blíže se slavnou sbírkou Allena Ginsberga, jejíž nejslavnější báseň se jmenuje stejně jako film, Kvílení.

Činohra Slezského divadla má nového šéfa
11. 03. 2017
Stal se jím režisér Jiří Seydler, který doposud působil jako umělecký šéf Karlovarského městského divadla. Do nové funkce nastoupil začátkem března.

Filmový festival přiblíží cestování i divokou přírodu
9. 03. 2017
/POZVÁNKA/ Město ve spolupráci se střediskem volného času pořádá pro veřejnost filmový festival. Nese název Expediční kamera a vypravit se na něj mohou zájemci v pátek 10. března od 17 do 21 hodin.

Opavský uličník konečně vyrazil do světa
8. 03. 2017
Kniha mapující více než tři sta ulic města byla pokřtěna v Knihovně Petra Bezruče.

FILMOVÝ KLUB: Monsieur Chocolat
6. 03. 2017
/POZVÁNKA/ Francouzský herec Omar Sy okouzlil evropské publikum svou rolí neortodoxního ošetřovatele ve filmu Nedotknutelní.

Vodárenská věž zve na benefiční koncert
4. 03. 2017
/POZVÁNKA/ Vodárenská věž bude v pátek 10. března hostit strážnickou cimbálovou muziku Michala Miltáka. Výtěžek z dobrovolného vstupného a příspěvků půjde na transparentní účet Romany Markové, maminky Adélky a Matyáše, dětí trpících svalovou dystrofií čtvrtého stupně.

Hana Grigarcziková: Nejdůležitější pro nás je komunikace s divákem
4. 03. 2017
/ROZHOVOR/ Divadlo Gafa se v Opavě stává zavedeným pojmem. Jeho členové divákům zprostředkovávají nevšední divadelní zážitky a pokouší se i oživit veřejný prostor. A to především proto, že pro své hry volí netradiční a neformální prostředí.

FILMOVÝ KLUB: Já, Daniel Blake
2. 03. 2017
/POZVÁNKA/ V Opavském filmovém klubu nedávno uváděný snímek Je to jen konec světa získal koncem února tři prestižní francouzská ocenění César za nejlepší režii, nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli a za nejlepší střih.

Publikace představí život v Marianu
1. 03. 2017
Dokumentarista Imrich Veber věnoval od roku 2008 pozornost opavskému Marianu. Výsledkem je kniha Mejdan podle plánu, která přichází na knihkupecké pulty.

Premiéry Chytračky s Carminou se podařily
28. 02. 2017
Operní soubor Slezského divadla se minulou neděli pochlubil premiérovým divákům jednoaktovou operní pohádkou Carla Orffa s názvem Chytračka.

OBRAZEM: V Kupé pochovávali basu
27. 02. 2017
Slezský bál uspořádalo v kulturně-uměleckém prostoru KUPÉ ve Vodárenské věži Středisko volného času Opava.

Divadelní kroužek Pod kamenem tma po letech představil novou premiéru
27. 02. 2017
O víkendu představil kroužek svou novou premiéru hry Eugena Ionescu Král umírá. Hlavní roli v této málo známé a divácky náročné hře ztvárnil Vladimír Břichnáč, známá opavská osobnost spojená nejen s loutkovým divadlem, ale i kapelou Rotující kedluben.

Hafest bude mít hvězdné obsazení
25. 02. 2017
/POZVÁNKA/ Tento rok bude Hafest zcela oprávněně konkurovat festivalům, jako jsou Štěrkovna open music nebo Moravské hrady. Organizátorům se podařilo zajistit řadu uznávaných interpretů z domácí i zahraniční scény.

Bohdan Sláma uvedl v hradeckém kině svůj nový film
20. 02. 2017
Předpremiéry snímku Bába z ledu se kromě režiséra účastnila i představitelka jedné z hlavních rolí, herečka Zuzana Kronerová.

FILMOVÝ KLUB: Frankofonie
20. 02. 2017
/POZVÁNKA/ Opavský filmový klub nabídne tentokrát jednoznačně artový snímek Frankofonie.

Opera spojí síly s baletem. Slezské divadlo připravuje další premiéru
18. 02. 2017
/POZVÁNKA/ Slezské divadlo nabídne v neděli 19. února od 19 hodin divákům premiéru operní pohádky Chytračka a scénickou kantátu Carmina Burana. Autorem obou děl je Carl Orff.

Klub Art nabídne video operu
18. 02. 2017
/POZVÁNKA/ Oko za oko. Tak se jmenuje jednoaktová video opera, kterou diváci budou moci sledovat ve středu 22. února v opavském Klubu Art. Autorem příběhu odehrávajícího se se zároveň na plátně i na jevišti je skladatel a saxofonista Miroslav Tóth.

Bábu z ledu uvidí jako první v Hradci nad Moravicí
14. 02. 2017
/POZVÁNKA/ Bába z ledu. Nový film opavského rodáka Bohdana Slámy láká své první návštěvníky do kina Orion v Hradci nad Moravicí v sobotu 18. února. Kino nabídne divákům hned čtyři projekce za sebou.

Podoby ozvěny jsou k vidění v Celle
14. 02. 2017
Až do začátku března mají návštěvníci možnost zhlédnout výstavu umělce původem z Bolatic Martina Sněhoty, jenž vystupuje pod pseudonymem Sabon.

FILMOVÝ KLUB: Miluj mě, když to dokážeš
13. 02. 2017
/POZVÁNKA/ V předvečer svatého Valentýna nabídne také Opavský filmový klub tématicky zaměřený snímek Miluj mě, když to dokážeš.

Smolkovští divadelníci představí premiéru z hornického prostředí
10. 02. 2017
/POZVÁNKA/ Divadelní soubor Grunt z místní části Smolkov představí tuto sobotu 11. února v Konírně Slezského gruntu premiéru jednoaktovky Horníci.

Premiéra scénického čtení o významných divadelnících
9. 02. 2017
/POZVÁNKA/ Tradičně v kavárně Alternativa se ve čtvrtek 9. února uskuteční premiéra dalšího scénického čtení Divadla Gafa.

Evžen Sobek se představí v Ku-Pé
8. 02. 2017
/POZVÁNKA/ Ku-Pé ve Vodárenské věži zve ve čtvrtek na setkání s fotografem Evženem Sobkem.

Osobité snění ve Vodárenské věži
7. 02. 2017
Divadlo Gafa během minulé soboty 28. ledna premiérou uvedlo svou novou hru s názvem Edgar.

FILMOVÝ KLUB: Je to jen konec světa
6. 02. 2017
Mladý kanadský herec a režisér Xavier Dolan prokázal svůj neobyčejný talent už několikrát, což příznivci Opavského filmového klubu dobře vědí, neboť znají jeho snímky Zabil jsem svou matku, Imaginární lásky a Mami!.

Opavská opera zažívá další velký úspěch
3. 02. 2017
Operní scéna Slezského divadla má v republice dobrý zvuk. Může se mimo jiné pochlubit i Cenou Thálie 2004 a nominacemi na ni hned v posledních třech sezonách.

Nedělní matiné ve Slezském divadle
3. 02. 2017
/POZVÁNKA/ Foyer Slezského divadla zažije v neděli od 10 hodin další díl oblíbeného pořadu Divadelní Matiné s moderátorem Evženem Truparem a klavíristkou Libuší Vondráčkovou.

Heartbreak podpoří psí útulek
2. 02. 2017
/POZVÁNKA/ V opavském Klubu Art proběhne velký večírek v rytmu drum and bass. Vystoupí na něm řada známých interpretů tohoto hudebního žánru.

Festival filmů o přírodě
2. 02. 2017
/POZVÁNKA/ Festival Ekotopfilm přiveze v úterý 7. února do kina Mír poprvé nejlepší filmy o udržitelném rozvoji z celého světa.Veškerý program festivalu je zdarma.

FILMOVÝ KLUB: Egon Schiele
2. 02. 2017
/POZVÁNKA/ Autobiografický film pojednává o kontroverzním umělci z Rakouska.

Opavané poznávají rodinu Karamazových
31. 01. 2017
Po přízni řízni. Tak nějak by se dal shrnout pohled do rodiny Karamazových, jak ho návštěvníkům Slezského divadla předložil Fjodor Michajlovič Dostojevský.

Finský snímek v NeoCafe
31. 01. 2017
/POZVÁNKA/ NeoCafe Studio na náměstí Sv. Hedviky má v plánu nabízet pravidelně projekci zajímavých dokumentů a nejbližším z nich bude v úterý 31. ledna od 18 hod Punkový syndrom.

OBRAZEM: Divadlo GaFa představilo hru Edgar
30. 01. 2017
Premiéru divadelního hororu Edgar hostila v sobotu 28. ledna Vodárenská věž v Opavě. Jednoaktovku Ladislava Klímy představilo Divadlo GaFa.

Básníci pořádají tradiční maraton
27. 01. 2017
/POZVÁNKA/ Již počtvrté se bude konat Opavský básnický maraton, na jehož vzniku se podílí místní nakladatelství Perplex.

Nová hra divadla Gafa snoubí realitu se snem
27. 01. 2017
/POZVÁNKA/?Divadlo Gafa uvede premiéru nové hry Edgar.

Je těžké napsat detektivku?
25. 01. 2017
/POZVÁNKA/ Odpověď na tuto a mnoho dalších otázek se dozvíte na přednášce v opavském Klubu Art.

V Domě umění začala trojice nových výstav
24. 01. 2017
Až do 26. února se můžetev Opavě přijít podívat na nové výstavy. Jednu z nich zrealizovala i uznávaná malířka původem z Opavy Lucie Jindrák Skřivánková.

Vzniká kniha o Kurtu Gebauerovi
23. 01. 2017
Publikace by měla vzniknout za podpory čtenářů a příznivců Kurta Gebauera a jeho tvorby. Realizace této knihy je podmíněna úspěchem crowdfundingové kampaně na serveru HitHit.

FILMOVÝ KLUB: Šíleně šťastná
23. 01. 2017
/POZVÁNKA/ Přátelství mezi ženami je ve filmech poněkud opomíjeno (a ponechme stranou otázku jeho reálné existence). Nicméně Opavský filmový klub nabídne na toto téma zajímavý italský snímek Šíleně šťastná.

První návštěva bratří Karamazových v Opavě
21. 01. 2017
/POZVÁNKA/ Synové Dimitrij, Ivan, Aljoša nebo sluha Smerďakov? Kdo z nich má na svědomí vraždu Fjodora Karamazova?

Ludmila Štědrá: Osud mi určil opavské divadlo
21. 01. 2017
/ROZHOVOR/ Na prknech Slezského divadla ztvárnila Ludmila Štědrá kolem 250 postav a každou z nich obdařila vysoce kultivovaným projevem. Patřila k pilířům dámské části činoherního souboru a s divadlem spolupracuje i po svém odchodu do důchodu.

Bál se ponese ve stylu retra
20. 01. 2017
/POZVÁNKA/ Již tradičně pořádá kravařský sbor dobrovolných hasičů také v letošním roce několik hasičských bálů.

Staré pušky vystoupí v Klubu Art
19. 01. 2017
/POZVÁNKA/ Kapela, jejíž členové pochazejí z Opavy, Jeseníku a Ostravy, vystoupí v opavském Klubu Art v sobotu 21. ledna.

Proběhne výstava české moderny
19. 01. 2017
/POZVÁNKA/ Ta bude v Domě umění zastoupena obrazy známého českého kubistického autora Emila Filly.

Jana Richterová přečte Velmistra
17. 01. 2017
/POZVÁNKA/ Knihovna Petra Bezruče uvítá v úterý 17. ledna autorku pentalogie Zahrada Janu Richterovou.

Do Vítkova se svou show zavítá herečka Uršula Kluková
16. 01. 2017
/POZVÁNKA/ Kulturní dům ve Vítkově se v úterý 17. ledna stane dějištěm zajímavé akce. Budou se zde totiž konat takzvané Uršuloviny.

FILMOVÝ KLUB: Naše poslední tango
16. 01. 2017
/POZVÁNKA/ Svého času byly úspěšné nejen mezi diváky Opavského filmového klubu tzv. taneční snímky slavného španělského režiséra Carlose Saury, připomeňme Krvavou svatbu nebo Carmen.

Jan Kunze a Dan Jedlička: Zaměřujeme se na současnou českou poezii
14. 01. 2017
/ROZHOVOR/ V loňském roce Perplex oslavil jubilejní desáté narozeniny. Trojice zakladatelů – Jan Kunze, Dan Jedlička a Martin Kubík – tehdy založila nakladatelství, do jehož hlavního záběru patřili regionální autoři.

Rozloučení s vánočním časem
13. 01. 2017
/POZVÁNKA/ Ve stěbořickém kostele Narození Panny Marie se během nadcházející neděle 15. ledna uskuteční tradiční hudební akce s názvem Rozloučení s vánočním časem.

Kino Mír nabídne koncert kapely Rammstein
12. 01. 2017
/POZVÁNKA/ Rammstein in Amerika. Tak se jmenuje projekt, který v jediný den a jediný večer mohou lidé sledovat na různých místech v celé České republice.

Ta moje lolita v klubu Evžen
11. 01. 2017
/POZVÁNKA/ Na činohru opavského divadla GAFA mohou přijít všichni zájemci ve čtvrtek 12. ledna do jazz klubu Evžen.

Vyšla kniha o konci války v Opavě
10. 01. 2017
Tým historiků pod vedením Františka Švábenického zmapoval bílá místa v opavských dějinách.

Ve Vítkově se bude hrát komedie s detektivní zápletkou
10. 01. 2017
/POZVÁNKA/ Pokud se dnes, v úterý 10. ledna, budete chtít pobavit, nenechte si ujít Ligu proti nevěře, která se odehraje ve Vítkově.

Markéta Martiníková: S manželem jsme se seznámili ve sboru
7. 01. 2017
/ROZHOVOR/ Pro Markétu Martiníkovou začaly vánoční svátky s předstihem. Ve své rodné Opavě a také dalších městech totiž organizovala druhý ročník koncertu s názvem Doteky Vánoc.

FILMOVÝ KLUB: Paterson
5. 01. 2017
/POZVÁNKA/ Opavský filmový klub promítá poprvé v novém roce v hradeckém kině Orion a opět půjde o významnou premiéru na českých plátnech, konkrétně o nejnovější snímek Jima Jarmusche Paterson.

Vojtěch Dyk jednou z hvězd Štěrkovny
5. 01. 2017
Byť jeden z letošních největších hudebních festivalů na Opavsku Štěrkovna Open Music proběhne až na konci července, už byla zveřejněna první jména interpretů, kteří se u Hlučínského jezera představí.

Galerie KUPE začala promítat filmy
4. 01. 2017
/POZVÁNKA/ Multifukční kulturní prostor Galerie KUPE, který vznikl ve vodárenské věži na Východním nádraží v Opavě, se nově využívá také k promítání filmů.

Vánoční koncerty zpěvačky Genny Ciatti byly spojeny s charitou
3. 01. 2017
Letošní pásmo vánočních duetů v podání opavské rodačky Genny Ciatti a zpěváka Tomáše Löbla s sebou kromě zážitků z vystoupení přineslo také pomoc dobré věci. Na koncertech v Opavě a v Hněvošicích se totiž vybíraly peníze na podporu malé Emmičky Plačkové z Bolatic, která trpí dětskou mozkovou obrnou.

Klavírista Lukáš Vondráček vystoupí ve Slezském divadle
28. 12. 2016
/POZVÁNKA/ Do Slezského divadla zavítá ve čtvrtek 12. ledna po letech znovu klavírista Lukáš Vondráček, jehož jméno je stále na špici mezinárodního klavírního světa.

Noc na Karlštejně není vůbec ospalá
27. 12. 2016
Slezské divadlo má za sebou premiéru nové hry.

Jak vypadaly zámecké Vánoce?
27. 12. 2016
/POZVÁNKA/ Jaký průběh mívaly vánoční svátky v podzámčí, je dost známé. Do jaké míry se od nich lišily Vánoce šlechty? Odpověď na tuto otázku dá letos návštěva raduňského zámku při akci Vánoce na zámku.

Opavou jezdil trolejbus, v jehož útrobách se nacházel živý betlém
27. 12. 2016
/FOTOGALERIE/ Tak to tady ještě nebylo. Opavou během minulého čtvrtku jezdil trolejbus, v jehož útrobách se nacházel živý betlém.

Karel Kostera musel o vánoční koncert bojovat
24. 12. 2016
/POZVÁNKA/ Známý sbormistr původem ze Slavkova Karel Kostera (na snímku) neúnavně organizuje vánoční koncert v Opavě už více než pětatřicet let. Především za dob minulého režimu o něj musel hodně bojovat a akce se některým komunistickým hodnostářům znelíbila natolik, že ji načas na území města úplně zakázali.

Vánoční koncert v Marianu
24. 12. 2016
/POZVÁNKA/ Operní pěvec z Opavy Petr Urbánek připravil tradiční vánoční koncert, který se v neděli 25. prosince od 16 hodin uskuteční v kapli Božského srdce Páně v Marianu.

Divadlo Gafa chystá další činoherní akci v trolejbuse
22. 12. 2016
/POZVÁNKA/ Členové opavského Divadla Gafa dělají divadlo trochu jinak. Abyste se mohli zúčastnit jeho her, nemusíte volit formální oděv, naopak se dostavíte třeba do Jazz Café Club Evžen, Kavárny Alternativa nebo trolejbusu 201. Ano, čtete správně, nejde o tiskovou chybu, některá představení skutečně probíhají v prostředcích městské hromadné dopravy. Zrovna dnes, ve čtvrtek 22.prosince, se uskuteční další.

Yellow Sisters vystoupí na Dolním náměstí
22. 12. 2016
/POZVÁNKA/ Pražské vokální kvarteto vystoupí v rámci programu vánočních trhů na Dolním náměstí.

Mladého výtvarníka ovládá fantazie
22. 12. 2016
Žák Základní školy Vrchní Arden Alexander Zadrick nejen ve slezské metropoli udivuje svým výtvarným talentem.

Genny Ciatti v Hněvošicích
21. 12. 2016
/POZVÁNKA/ Vánoční koncert opavské rodačky, herečky a zpěvačky Genny Ciatti se uskuteční ve čtvrtek 22. prosince od 19 hodin v obecním sále.

Premiéra známého českého muzikálu
17. 12. 2016
/POZVÁNKA/ Slezské divadlo nedělní premiérou uvede muzikál s názvem Noc na Karlštejně.

Dotkněte se Vánoc v Kulturním domě Na Rybníčku
16. 12. 2016
Na koncertu zazní písně vánoční, popové a také ty muzikálové. Představení začíná v 19 hodin.

Přijďte se naučit hereckému řemeslu
15. 12. 2016
Divadlo Gafa je v Opavě čím dál tím zavedenější. Nefunguje na klasické bázi, představení se konají například v Evžen Jazz Cafe Clubu nebo Kavárně Alternativa, kam nemusíte přijít ve formálním oblečení a během vystoupení si můžete dopřát třeba skleničku vína.

Tomáš Kočko to rozjede v Artu
14. 12. 2016
/POZVÁNKA/ Do města zavítá písničkář Tomáš Kočko s Orchestrem.

Štědrý den můžete ve Slezském divadle zahájit Popelkou
12. 12. 2016
/POZVÁNKA/ Štědrý den mohou děti zahájit s Popelkou, která za nimi v 10 hodin přijde do Slezského divadla v muzikálovém kabátku.

10 oscarových hitů 2016
11. 12. 2016
Rok 2016 se blíží ke konci a na řadu přichází pravidelné bilancování. Jako obvykle se nevyhne ani filmovému odvětví. Začíná totiž tzv. oscarová sezona, která skončí na konci února předáváním slavných ocenění. A které filmy budou o zlaté sošky bojovat? V paměti pátráte zbytečně – pravděpodobní vítězové totiž často ještě ani nešli do kin. Magazín Dotyk proto aspoň vybral desítku filmů, o kterých bude v následujícím období hodně slyšet.

Ve Smolkově se představí harmonikář Jim Čert
9. 12. 2016
/POZVÁNKA/ Vystoupení už šedesátiletého barda, který svou koncertní energií předčí i mladé hudebníky, byste si neměli nechat ujít.

Ornitologický kurz do literatury
9. 12. 2016
/POZVÁNKA/ Pokud patříte mezi fanoušky Divadla Gafa, které divadelní představení dělá trochu jiným způsobem, potom pro vás máme tip, jak strávit nedělní večer.

FILMOVÝ KLUB: Muž jménem Ove
5. 12. 2016
/POZVÁNKA/ Opavský filmový klub si tentokrát nechal severský snímek až na poslední promítání v letošním roce. Bude jím švédská tragikomedie Muž jménem Ove.

FILMOVÝ KLUB: Nick Cave: One More Time with Feeling
1. 12. 2016
/POZVÁNKA/ Kino Orion v Hradci nad Moravicí promítne hotovou lahůdku. Diváci mohou zhlédnout snímek o Nicku Caveovi a jeho kapele.

Absurdita hořkého životního humoru
29. 11. 2016
Jeviště Slezského divadla před nedávnem zaplnilo neobyčejné i obyčejné šílenství v podání činoherního souboru, který si na něm dal záležet.

Mandrage zahrají Na Rybníčku
29. 11. 2016
/POZVÁNKA/ V rámci svého turné k albu Potmě jsou všechny kočky černý zavítá tato známá kapela v sobotu 3. prosince do kulturního domu Na Rybníčku.

Do Opavy přijíždí noční KU-PÉ
29. 11. 2016
/POZVÁNKA/ Opavské noční KU-PÉ po roce znovu zavítá do Opavy. Večer inspirovaný celosvětově pořádanými setkáními Pecha Kucha Night připravil spolek Za Opavu již počtvrté.

Anděl Páně po jedenácti letech
28. 11. 2016
První prosincový den vstupuje do kin pohádka Anděl Páně 2. Jen málokterý snímek letos vyvolává taková očekávání jako právě nový film režiséra Jiřího Stracha.

Muzeum vítá advent koncerty
28. 11. 2016
/POZVÁNKA/ Předvánoční atmosféru zpříjemní během tří pondělků Slezské zemské muzeum adventními koncerty se začátkem v 18 hodin.

Olga Procházková: Zpěv je má práce i koníček
26. 11. 2016
/ROZHOVOR/ Pěvkyně Olga Procházková oslavila před týdnem své „předkulatiny" pro ni příjemnou prací. Své příznivce potěšila koncertem, na kterém posluchačům zazpívala písně i operní árie. Kromě zpěvu zavzpomínala také na divadlo i bývalé kolegy a k dobru přidala různé zážitky u inscenací.

Činohra Gazdina roba se porotě líbila
26. 11. 2016
Gazdina roba, kterou diváci mohli zhlédnout v Opavě, získala cenu na Festivalu Moravy a Slezska.

Blanka Fišerová vydala knížku pro děti
26. 11. 2016
Holčička s kouzelnýma nohama se může rozletět za svými čtenáři. Pohádková kniha Blanky Fišerové s názvem O holčičce s kouzelnýma nohama, na jejíž vydání přispěli v rámci crowdfundingové kampaně předplatitelé, se v prvním prosincovém týdnu dostane ke svým čtenářům.

Vladivojna La Chia rozezní klub Art
25. 11. 2016
/POZVÁNKA/ Originální scénický projev nabídne návštěvníkům česká textařka, zpěvačka, skladatelka a výtvarnice, která vystupuje pod pseudonymem Vladivojna La Chia.

Cimbálovka ve vodárenské věži
25. 11. 2016
/POZVÁNKA/ Kateřinskou zábavu pořádá 25. listopadu středisko volného času. Tentokrát se folklorní muzikou rozezní vodárenská věž u nádraží Opava východ.

V Artu se uskuteční festival Den poezie
23. 11. 2016
/POZVÁNKA/ V Klubu Art se ve středu 23. listopadu od 19 hodin uskuteční už devátý ročník festivalu Den poezie. Téma letošního zní Žádný člověk není ostrov a je inspirováno verši anglického renesančního básníka Johna Donnea.

FILMOVÝ KLUB: Marguerite
21. 11. 2016
/POZVÁNKA/ Opavský filmový klub se po výletu na Dálný východ vrací do Evropy, a sice francouzským snímkem Marguerite.

Hra o různých podobách šílenství
19. 11. 2016
/POZVÁNKA/ Ve Slezském divadle se brzy uskuteční premiéra činohry Příběhy obyčejného šílenství.

Divadlo v trolejbuse. Cestující přihlíželi Trablům s revizorem
14. 11. 2016
V trolejbuse číslo 201, který v sobotu přesně v 14.59 vyjížděl ze zastávky Bílovecká v Kylešovicích, nuda rozhodně nebyla.

FILMOVÝ KLUB: Komorná
14. 11. 2016
Filmy z Dálného východu znamenají nejen jistý exotický vizuální zážitek, ale mnohdy také zážitek umělecký. Platí to jednoznačně o snímku Komorná, který nabídne Opavský filmový klub.

Bílé Vánoce Lucie Bílé s Janáčkovou filharmonií v Ostravě
11. 11. 2016
Stálice české populární hudby Lucie Bílá se představí na speciálním koncertě s Janáčkovou filharmonií Ostrava nazvaném Bílé Vánoce Lucie Bílé 8. prosince v Multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice.

Country širák začíná v sobotu
11. 11. 2016
/POZVÁNKA/ S podzimem opět ožívá country, a to s již 22. ročníkem Podzimního country širáku. Přehlídka country kapel z regionu se odehraje v kulturním domě ve Slavkově v sobotu 12. listopadu od devatenácti hodin.

FILMOVÝ KLUB: Mistr
7. 11. 2016
Americký režisér Paul Thomas Anderson natočil poměrně malo filmů, ale dokázal si vytvořit osobitý rukopis. Diváci, kteří to dokážou ocenit, jistě přivítají, že Opavský filmový klub nabídne jeden z jeho posledních, snímek Mistr.

Hradečtí chystají zimní Slunovrat
4. 11. 2016
/POZVÁNKA/ Hradecký slunovrat Winter Edition 2016 se koná v sobotu 5. listopadu od 18 hodin v sále Velké dvorany Červeného zámku.

FILMOVÝ KLUB: Toni Erdmann
3. 11. 2016
/POZVÁNKA/ Opavský filmový klub v hradeckém kině Orion nabídne horkého kandidáta na letošního Oscara za nejlepší neanglicky mluvený snímek, německou tragikomedii Toni Erdmann.

Premiéra opery Attila byla úspěšná
1. 11. 2016
Slezské divadlo má za sebou operní premiéru. Obstarala ji opera o prologu a třech dějstvích Attila Giuseppe Verdiho. Na scénu Slezského divadla se vrací po 25 letech, kdy byla v Opavě uvedena ?v československé premiéře.

Galerie vedle nádraží. KUPE je nově otevřeno
31. 10. 2016
/FOTOGALERIE/ Slezská metropole má nový multifunkční kulturní prostor. Před několika dny byla vernisáží otevřena galerie KUPE, která vznikla v útrobách bývalé vodárenské věže u východního nádraží v Opavě.

Jiří Čech: Varhanní soutěž má perspektivu
29. 10. 2016
/ROZHOVOR/ V neděli byla zahájena Mezinárodní varhanní soutěž Petra Ebena, pořádaná bienální formou už podevatenácté. U jejího zrodu stál a o pravidelný průběh se stará opavský varhaník, muzikolog a pedagog Jiří Čech.

Expedice Apalucha pokřtí své nové album
25. 10. 2016
Skupina Expedice Apalucha pokřtí 5. listopadu ?v Hradci nad Moravicí na festivalu Hradecký slunovrat své nové album.

Výstava v muzeu představuje Slezskou univerzitu
25. 10. 2016
/POZVÁNKA/ Víte, jak funguje akademický rok Slezské univerzity, a zajímá vás to? Pokud ano, pak je právě vám určena zcela ojedinělá výstava 25 let Slezské univerzity v Opavě.

Festival Pohyb-Zvuk-Prostor 2016
24. 10. 2016
/POZVÁNKA/ Opavská komorní varianta mezinárodního festivalu se zvukovými instalacemi se soudobou hudbou a tancem se uskuteční v pátek 28. října od 17 hodin v Matičním domě a v kapli sv. Alžběty na Rybím trhu.

Freiplatz oživil o víkendu klubovou scénu alternativní hudbou
24. 10. 2016
Druhý ročník klubového festivalu, který proběhl o víkendu, doslova vytrhl Opavu z podzimní letargie. Kdo byl u toho, zajisté nebude chybět ani na dalších ročnících.

Opera zahájí sezonu sondou do historie
22. 10. 2016
/POZVÁNKA/ Soubor opery Slezského divadla přivítá v neděli 23. října novou sezonu premiérou díla Giuseppa Verdiho pojednávajícím o známém vládci Hunů z pátého století.

Třicetiny oslaví talentovaný klavírista Lukáš Vondráček
21. 10. 2016
Klavírista Lukáš Vondráček, který se narodil 21. října 1986, je prvním Čechem, který v roce 2016 vyhrál prestižní klavírní soutěž královny Alžběty v Bruselu. Opavský rodák se hře na klavír věnuje od dětství. Nyní žije v americkém Bostonu a koncertuje po celém světě včetně slavných sálů jako je Carnegie Hall.

Týden italského jazyka
18. 10. 2016
/POZVÁNKA/ Týden italského jazyka ve světě je mezinárodní akce na podporu italštiny jako jazyka klasické i současné kultury. Od roku 2001 se každoročně ve třetím říjnovém týdnu odehrávají různé zajímavé akce. Letos se aktivně zapojilo také Oddělení italistiky a latiny Slezské univerzity, které přizvalo ke spolupráci Střední školu průmyslovou a uměleckou v Opavě.

Začíná výstava o Václavu Kálikovi
18. 10. 2016
/POZVÁNKA/ Poslední letošní výstavu věnuje Památník Petra Bezruče významnému hudebnímu skladateli Václavu Kálikovi. Opavský rodák má letos hned dvě jubilea - 125. výročí narození a 65. výročí úmrtí.

Milan Cais: Je to má první výstava, která se nedotýká hudby
13. 10. 2016
/ROZHOVOR/ Ve druhém patře Obecního domu můžete až do 27. listopadu zhlédnout výstavu výtvarníka a frontmana skupiny Tata Bojs Milana Caise. Právě o ní jsme si s jejím autorem povídali během krátkého rozhovoru.

Před Attilou bude v divadle Velmistr
11. 10. 2016
/POZVÁNKA/ Ve Slezském divadle se v neděli 23. října od 18.15 hodin uskuteční křest čtvrté části pentalogie opavské spisovatelky Jany Richterové s názvem Zahrada – Velmistr. Akce se bude konat před premiérou Verdiho opery Attila a knihu pokřtí Monika Žídková Brzesková.

FILMOVÝ KLUB: Líná zátoka
10. 10. 2016
/POZVÁNKA/ Dalším snímkem Líná zátoka se Opavský filmový klub vrací do kina Mír a po realistické maďarské sondě do současnosti nabídne mysteriózní francouzskou retrodetektivku.

Daniel Volný: Začíná se mi líbit? v dramatech
9. 10. 2016
/ROZHOVOR/ Ve městě má velký fan klub a sbírá Ceny diváka. První dvě dostal za sezony 2012/13 a 2013/14, třetí si herec Slezského divadla Daniel Volný převzal v září před premiérou Figarovy svatby.

Zemřel herec Tomáš Valík
8. 10. 2016
Český herecký svět je chudší o jednu tvář. Ve věku pouhých 51 let zemřel Tomáš Valík, kterého proslavila role v pohádce O Janovi a jeho podivuhodném příteli. Příčina jeho smrti je prozatím neznámá.

Loutkové divadlo bude hostit talkshow faráře Zbigniewa Czendlika
6. 10. 2016
/POZVÁNKA/ Farář polského původu působící v Lanškrouně Zbigniew Czendlik brzy vydá novou knihu. Podle ní byla vytvořena talkshow, které se v příštím týdnu mohou účastnit také opavští diváci.

FILMOVÝ KLUB: Rodinné štěstí
6. 10. 2016
/POZVÁNKA/ Poté, co odezněl festival Bezručova Opava, otevírá novou sezonu Opavský filmový klub v hradeckém kině uvedením maďarského snímku Rodinné štěstí.

Týden knihoven začal také v Opavě
5. 10. 2016
Každoroční akce Týden knihoven začala v pondělí. Knihovna Petra Bezruče láká návštěvníky na tvůrčí dílny nebo na besedu o pyramidách.

Na hradeckém zámku se natáčí detektivní seriál
4. 10. 2016
Zámecký skvost v Hradci nad Moravicí až do tohoto čtvrtka bude sloužit filmařům. Režisér Jiří Strach v interiéru a také exteriéru Bílého zámku totiž vyrábí druhou část sedmidílného detektivního seriálu České televize Brno Labyrint.

Ilja Racek: Nová divadelní sezona může být medová
1. 10. 2016
/ROZHOVOR/ Během letních prázdnin se nový ředitel Slezského divadla Ilja Racek intenzivně seznamoval s chodem a financemi divadla, ?s vhodnými prostorami i s představiteli společenského, kulturního a politického spektra. Na novou sezonu chce být podle svých slov už dokonale připravený.

Činohře Slezského divadla se start do nové sezony příliš nepovedl
27. 09. 2016
Zaplněnému hledišti Slezského divadla představila činohra premiéru Figarovy svatby s výsledkem, který soubor citelně poškodil. Ocenění nebo soucit patří jen účinkujícím za odvahu v něčem takovém vystoupit.

Evžen Trupar: Stále miluji život, humor a umění
25. 09. 2016
/ROZHOVOR/ Nestor opavské operní scény, chodící divadelní kronika, pamětník divadelního „Klubu dobráků", kulturní expert a milovník humoru i přítomnosti krásných žen je Evžen Trupar. Letošní Cenu Petra Bezruče si plně zasluhuje.

Dřisty fifejdskeho Ofila: Fifejdam se dluho řikalo ostravsky Žižkov
24. 09. 2016
/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl nového seriálu Deníku.

Kapela Naděje vytvořila debutový klip
20. 09. 2016
/VIDEO/ Členové opavské hudební skupiny Naděje pracovali v uplynulých týdnech na natáčení debutového klipu k singlu Pardon, dámy. Natáčení probíhalo v rámci soutěže G2 Band Academy pod hlavičkou hudební televize Óčko.

Také Figaro touží po svatbě
17. 09. 2016
/POZVÁNKA/ Slezské divadlo zahájilo novou sezonu a první premiérou bude v neděli 18. září od 19 hodin Figarova svatba. Nepůjde však o oblíbenou Mozartovu operu, nýbrž o činoherní situační komedii Pierra-Augustina Carona de Beaumarchaise.

Hlučín má nově sochu ve veřejném prostoru
15. 09. 2016
Poprvé v novodobé historii Hlučína se město dočkalo sochy ve veřejném prostoru. Byla vybírána v projektu Metamorfózy – sochy pro Hlučín, který připravil historik umění Jaroslav Michna s podporou hlučínské radnice. Socha s názvem Déšť od autora Roberta Bučka tak nově stojí naproti Kulturnímu domu.

Vzpomínka na Petra Bezruče
15. 09. 2016
/POZVÁNKA/ Ve čtvrtek 15. září v 15 hodin na Městském hřbitově v Opavě proběhne setkání ke 149. výročí iniciované Slezským zemským muzeem k narození jednoho z nejvýznamnějších slezských básníků Vladimíra Vaška, který je známější pod svým uměleckým pseudonymem Petr Bezruč.

Jarek Nohavica: Nevím, kde beru síly. Až je mít nebudu, tak s tím šlahnu
10. 09. 2016
/ROZHOVOR/ V červnu oslavil 63. narozeniny, stále však jede na plné „pecky"! Známý písničkář Jaromír Nohavica dál vyprodává koncerty, navíc už rok šéfuje svému ostravskému hudebnímu klubu Heligonka, který navštívilo od loňského září do června 16 tisíc lidí.

Dřisty fifejdskeho Ofila čili Jak šel a idě život
9. 09. 2016
/NOVÝ SERIÁL DENÍKU/ První díl nového seriálu Deníku.

Na Rybníčku ve čtvrtek vystoupí kapela Stromboli
6. 09. 2016
/POZVÁNKA/ V rámci festivalu Bezručova Opava vystoupí ve městě skupina Stromboli. Koncert se uskuteční ve čtvrtek v 19 hodin v Kulturním domě Na Rybníčku.

Muzeum připomene návštěvu prezidenta
6. 09. 2016
/POZVÁNKA/ Druhý československý prezident Edvard Beneš navštívil Opavsko rok po skončení druhé světové války. Co tehdy pronesl před lidmi stojícími ?v troskách domů? A proč byla jeho návštěva na Opavsku důležitá?

Petr Cieplý: Nechceme jiné zaměstnání než muziku
3. 09. 2016
/ROZHOVOR/ Mladá opavská kapela Naděje se skládá ze tří členů: Petra Cieplého, Filipa Najsera a Tomáše Pavlíčka. Jejich skladby už dokonce hrají v rádiích a je možné je vidět také v pořadu televize Očko G2 Band Academy. O tomto i dalších tématech hovořil pro Deník frontman kapely Petr Cieplý.

Dny evropského dědictví nabídnou populární prohlídky
3. 09. 2016
/POZVÁNKA/ Čtrnáctý rok za sebou se Opava připojí do programu Dnů evropského dědictví. Hlavním lákadlem budou komentované prohlídky, které se uskuteční druhou sobotu v září. Celý následující týden však bohatý program nabídne poznávací akce, kulturu i zábavu.

Opava přivítala tradiční festival
2. 09. 2016
Slavnostní fanfáry oznámily ve čtvrtek v 17 hodin návštěvníkům kostela sv. Václava zahájení 59. ročníku multižánrového festivalu Bezručova Opava.

Jakub Stránský: K divadlu jsem se dostal víceméně náhodou
28. 08. 2016
/ROZHOVOR/ Slezské divadlo nevyhledává své talenty pouze ze svého okolí, ale i ze vzdálenějších míst. Mezi takové talenty patří také Jakub Stránský, který působí na opavské divadelní scéně už od roku 2001.

Opavské kulturní léto uzavře Koupák
26. 08. 2016
/POZVÁNKA/ V rámci Opavského kulturního léta se na městském koupališti uskuteční v sobotu 27. srpna multižánrový Koupák. Jeho program chce oslovit všechny věkové kategorie.

Sádek u Velkých Heraltic hostí druhý ročník metalového festivalu
26. 08. 2016
/POZVÁNKA/ Podruhé se sjedou příznivci metalu na jednodenní festival zvaný Sádekfest, který proběhne v sobotu 27. srpna v místním parku. Ten bude návštěvníkům otevřen již od pátku.

Bezručova Opava - Člověk mezi uměním a vědou
25. 08. 2016
/POZVÁNKA/ Člověk mezi uměním a vědou. To je téma letošního již 59. ročníku multižánrového festivalu Bezručova Opava, který začíná 1. září v kostele sv. Václava.

Nová divadelní sezona už klepe na dveře
24. 08. 2016
Koncem srpna se do budovy Slezského divadla v Opavě znovu vrátí život. Kromě „oprašovaček" už uváděných titulů začíná příprava nových.

Festivalové Hrady bavily tisíce lidí. Vrcholem byli Kabáti
22. 08. 2016
/FOTOGALERIE/ Z Veveří se kulturní festival Hrady CZ přesunul na dva dny do Hradce nad Moravicí. Návštěvníci si tak mohli užít dvoudenní hudební nálož.

Kravařský odpust začíná ve čtvrtek
18. 08. 2016
/POZVÁNKA/ Stejně jako během každého srpna se i letos Kravaře ponoří do odpustového veselí. Tradičně se začíná už ve čtvrtek. Tentokrát program zahájí DJ Mirek Komárek. Na pondělí bude nachystán také velký ohňostroj, který kravařský odpust zakončí.

Hrady se vracejí do Hradce nad Moravicí v čele s kapelou Kabát
18. 08. 2016
/POZVÁNKA, SOUTĚŽ/ Tradiční festival začíná v Hradci nad Moravicí už v pátek a návštěvníkům nabídne Pražský výběr, Rytmuse či rockovou kapelu Kabát.

Zdeněk Troška v Cinestaru uvedl film Strašidla
15. 08. 2016
Nový snímek z dílny známého českého režiséra Zdeňka Trošky měl v pátek slavnostní předpremiéru v Cinestaru Obchodního centra Breda&Weinstein.

Zapojte se do soutěže o Moravské hrady.cz
11. 08. 2016
/SOUTĚŽ DENÍKU/ Festivalová sezona na Opavsku nabízí jeden hit za druhým. Před několika týdny zaplnila prostor kylešovického letiště Holba Rock na Grilu a vyprodáno hlásili také pořadatelé letošního ročníku Štěrkobna Open Music u Hlučínského jezera. Ta dost možná největší akce však teprve přijde.

Soutěž o Vítkovský komín zná své vítěze
5. 08. 2016
Rodinný multižánrový festival Vítkovský komín proběhne v areálu Insportlinu na Wolkrově ulici ve Vítkově už v sobotu.

Dvanáctý ročník festivalu Štěrkovna Open Music: Bylo vyprodáno!
31. 07. 2016
/FOTOGALERIE/ Atraktivní víkendový program (například Horkýže Slíže, Precedens, Mig 21 nebo Jelen) byl tak nabitý, že nedošlo ani na dražbu sochy festivalového motýla. Závěr nedělního programu patřil především kapele Slza.

Štěrkovna Open Music odstartuje už v pátek. Nabídne i "balkánskou bitvu"
28. 07. 2016
Tento pátek vypukne dvanáctý ročník třídenního festivalu Štěrkovna Open Music v Hlučíně. Pro návštěvníky připravil několik hudebních lahůdek. Jednou z nich je mimořádný projekt založený na živém souboji dvou kapel hrajících balkánskou hudbu.

Přednáška představí lidem oblíbené Řecko
28. 07. 2016
/POZVÁNKA/ Expedice občanského sdružení Natura Opava do Řecka se zúčastnili i dva pracovníci Slezského zemského muzea Pavel Petr a Michal Jakubec. Snažili se poznat kulturní i přírodní rozmanitost země, která položila základ moderní evropské kultuře.

Na kylešovické letiště dorazily tisíce lidí
24. 07. 2016
/FOTOGALERIE/ Další ročník Holba Rock na Grilu se podruhé za sebou uskutečnil na letišti v Kylešovicích. Organizátoři už s několikadenním předstihem ohlásili, že vstupenky jsou vyprodány. Do Kylešovic dorazily tisíce lidí, a to nejen z Opavska, ale i z jiných částí kraje či republiky.

Velká soutěž o vstupenky na unikátní výstavu o Karlu IV.
23. 07. 2016
Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte vstupenky na jedinečnou výstavu Císař Karel IV. 1316–2016, která probíhá v Praze v Národní galerii do poloviny září!

Tomáš Thon: Hudba je mou přítelkyní
23. 07. 2016
/ROZHOVOR/ „Jsem něco mezi vydavatelem a interpretem," tvrdí mezinárodně známý opavský varhaník a vydavatel staré varhanní hudby Tomáš Thon. V jeho rodině sice nebyl žádný profesionální hudebník, ale otec hrál amatérsky na varhany, což se na synovi zřejmě podepsalo.

Deník hledá největší osobnost kraje - OSOBNOSTI KULTURY
22. 07. 2016
/HLASUJTE V ANKETĚ POD ČLÁNKEM/ Zanechali v historii našeho regionu výraznou stopu nebo dělají dobré jméno našemu kraji svou činností i dnes. Výrazných osobností spojených se severní Moravou a Slezskem najdeme v historii i současnosti celou řadu. Které z nich jsou ale ty „NEJ"?