iHNED - archiv


Násilníky učím, jak vypínat autopilota, říká David Čáp, lektor kurzu, po němž by muži měli umět lépe ovládat svoji zuřivost
18. 04. 2019
Vztek je pro něj jako žralok. „Nevidím ho, ale mohu poznat, že se blíží,“ tvrdí psycholog Ligy otevřených mužů.

Moje čtení: Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová
18. 04. 2019
Řídí Akademii věd ČR, takže není divu, že o vědě v různých podobách a formách si Eva Zažímalová také čte.Má ale ráda i detektivky.

Hypotéka, nebo dům na kolech? Tři příběhy lidí, kteří si zvolili alternativní, minimalistickou formu bydlení
18. 04. 2019
Odmítli pohodlí bytu nebo rodinného domu a vybrali si existenci na malé ploše maringotky, domku na kolech či hliněné jurty.Čím dál dražší bydlení nutí lidi přemýšlet o skromnějším způsobu života.

Když chceš zářit, tak buď hvězda, radí extravagantní stylistka a make-up artistka Kateřina Koki Mlejnková
18. 04. 2019
Je barevná, trochu šílená a vlastní podobu mění v nekonečných variantách. Originální stylistka svým vzhledem vyjadřuje emoce, překračuje hranice pravidel a hledá krásu tam, kde zdánlivě chybí.

Knižní tipy: Když na velikonoční výlet, tak s knížkou
18. 04. 2019
Do vlaku se hodí povídky, za volantem zvednou náladu audionahrávky.

Speciál: Jak si užít Švýcarsko v pohorkách
18. 04. 2019
Už desetiletí vedou návštěvníci Švýcarska spor, zda jsou tamní Alpy krásnější v zimě, nebo v létě. Rozsoudit je sice neumíme, ale jeden pádný argument máme. V létě si můžete fantastickou vysokohorskou krajinu užít mnohem více. Tak vzhůru do hor. Nejlépe po svých. V šortkách a s batohem.

Zničená střecha a zachráněné relikvie. Podívejte se, jak požár poničil klenot křesťanského světa
17. 04. 2019
Slavnou pařížskou katedrálu, kterou poničil požár, půjde podle odborníků opravit. Část kulturního dědictví se podařilo zachránit. Osud některých cenností je však stále nejistý.

Peněz na dotace je méně, nabídky ale jsou
17. 04. 2019
Navzdory tomu, že se objem financí na dotace podnikatelům snížil, v nabídce nějaké dotační tituly stále jsou. Ministerstvo průmyslu a obchodu se nicméně snaží podporovat podnikatele nejen dotacemi, ale i jinými finančními nástroji.

Editorial
17. 04. 2019

Na prahu alternativních pohonů, digitalizace a autonomního řízení
16. 04. 2019
Pro tuzemský automobilový průmysl a českou ekonomiku obecně bude klíčové využít příležitosti plynoucí z nástupu elektromobility a chytré mobility.

Pojistné roste s mírou rizika
16. 04. 2019
Pojistné roste zejména u nejrizikovějších klientů. Růst zaznamenává i počet a objem škod.

Máme spravedlivé sazby pro všechny kategorie řidičů
16. 04. 2019
S Jaroslavem Besperátem, generálním ředitelem ČPP, jsme hovořili o vývoji cen v povinném ručení a dalších trendech. V povinném ručení patří ČPP mezi tři největší hráče na trhu v ČR. S počtem téměř 1,3 milionu pojištěných vozidel zaujímá pozici jednoho z lídrů na domácím trhu.

Spotřeba CNG v Česku stoupá, na stlačený plyn jezdí o pětinu více aut
16. 04. 2019
Spotřeba stlačeného zemního plynu (CNG) v Česku byla loni podle informací Českého plynárenského svazu rekordní. Jaké jsou však vyhlídky tohoto paliva ve stínu nastupující elektromobility?

Kalendář
16. 04. 2019

Slibné výhledy dostupné umělé inteligence
16. 04. 2019
Hlavním důvodem, proč organizace investují do řešení umělé inteligence, je snaha udržet krok s konkurencí. V ideálním případě podniky usilují o získání významného technologického náskoku a z něj plynoucí obchodní převahy.

E-shopy se automatizují, aby lépe obstály před konkurencí
16. 04. 2019
Alfou a omegou fungování dnešních velkých e-shopů je schopnost zajistit si flexibilní systém cenotvorby. Každý z nich nějakou míru automatizace do svých obchodních strategií zahrnul, oborovým standardem se například stala funkcionalita, která dokáže hlídat ceny nabízených položek vůči konkurenci. O dalších možnostech v oblasti cenotvorby jsme hovořili s Janem Mayerem, CEO brněnské společnosti Dataweps.

Aimtec se s cloudem našel
16. 04. 2019
Společnost Aimtec dodává systémy a řešení pro výrobní firmy, a to zejména z automobilového průmyslu. Od samého počátku přitom podle Jaroslava Follprechta, výkonného ředitele firmy, zákazníci poptávali možnost, aby se jim o jejich IT zcela postarali. S nástupem cloudu se jim to po nějakých dvaceti letech mohlo konečně začít dařit.

Tiskárny pro rok 2019: Jednodušší ovládání a chytřejší software
16. 04. 2019
Nové podnikové tiskárny a multifunkce sice řeší hlavně efektivitu tisku a integraci s informačními systémy a aplikacemi, ale do popředí zájmu se dostává také stále důležitější aspekt bezpečnosti.

Elis: Papír a razítka střídá technologie NFC
16. 04. 2019
Expanze nových technologií se nevyhne ani donedávna tak tradičním typům služeb, jako je prádelnictví. Po implementaci systému monitorování pohybu a stavu prádla díky čipům RFID spouští společnost Elis projekt, který bude využívat technologie NFC v mobilech. O výhodách, které připravované řešení přinese zákazníkům, mluví Radek Cibulka, manažer distribuce.

Investice do autonomních mobilních robotů se podniku vrátila během jednoho roku
16. 04. 2019
Roboti nasazení společností MIR pomohli zoptimalizovat logistiku a zefektivnit pracovní procesy ve slovenském výrobním závodě Visteon.

Firmy řeší nedostatek zaměstnanců - půjčují si je nebo vychovávají
16. 04. 2019
Nedostatek zaměstnanců pociťují snad všechny obory a ztrácí kvůli němu i celá ekonomika. Firmy z oboru IT přicházejí s originálními způsoby, jak tuto nouzi o lidi řešit.

Selltime zvýšil výkonnost logistických procesů nasazením řízeného skladu
16. 04. 2019
Internetový prodejce sportovní a zdravé výživy řídí logistiku pomocí skladového softwaru Lokia WMS od CCV Informační systémy.

Blockchain prozradí, že je potravina skutečně čerstvá
16. 04. 2019
Bumble Bee Foods, největší americký prodejce mořských ryb, využívá řešení SAP Cloud Platform Blockchain ke sledování cesty tuňáka z oceánu až na jídelní stůl spotřebitelů.

Moderní platforma pro maloobchod zefektivňuje prodej bot
16. 04. 2019
Globálně působící polský prodejce obuvi, společnost CCC Group, rozšiřuje spolupráci s Oraclem na řešení Oracle Retail. Implementačním partnerem je firma Pronos.

Personálie
16. 04. 2019

Narozeniny
15. 04. 2019

Třicet let stačilo
12. 04. 2019

Tipy na víkend
12. 04. 2019

Moje čtení: Spisovatelka Radka Denemarková, laureátka hlavní ceny Magnesie Litery 2019
12. 04. 2019
Její román Hodiny z olova byl v neděli oceněn Magnesií Literou jako nejlepší česká kniha roku. Jaké knihy ale čte ona sama, když nepíše ty své?

Moje čtení: Co čtou spisovatelé navržení na letošní Magnesii Literu za prózu
12. 04. 2019
Kromě románu Radky Denemarkové, jenž nakonec získal i hlavní cenu, (Moje čtení s autorkou naleznete ZDE) bylo v kategorii Próza nominováno ještě dalších pět literárních děl. Zeptali jsme se jejich autorů:

Muž, který odmítne jít k porodu, se dnes musí cítit skoro jako asociál, říká primář neonatologického oddělení Nemocnice Na Bulovce Martin Čihař
12. 04. 2019
V Centru porodní asistence se bude rodit jako doma, ale s jistotou, že nemůže dojít k prodlení. Je to de facto „porodní dům v nemocnici“, popisuje nový projekt uznávaný neonatolog.

Jak spontánní i trochu stydlivé „hrdinky romského národa“ soutěžily v Ostravě o titul královny krásy
12. 04. 2019
Olašští Romové se dodnes snaží dodržovat původní tradice, příkazy a zákazy. Jejich ženy například nesmí nikdo spatřit v plavkách. Přesto se Olaši rozhodli uspořádat soutěž Miss Gypsy včetně promenády v koupacím úboru. Pravidla přitom neporušili. Jak se jim to podařilo a proč přehlídku dělali?

Fabrika na bylinky. Dva mladí podnikatelé ke svému zemědělství v metropoli nepotřebují pole ani záhony
12. 04. 2019
Farmařit se dá také ve městě.Stačí k tomu pár polic, živný roztok a třeba lógr, dokazuje alternativní pěstírna HerbaFabrica.

Je to jako nanášet vrstvy barev na obraz, přirovnává tvůrčí proces při nahrávání svého nového alba Beata Hlavenková
12. 04. 2019
Začala u klasiky, ale brzy přešla k jazzu a dnes se pohybuje mezi hudebními žánry.Její cesta vedla přes začátky v církevní kapele, studium v Americe i spolupráci se zpěvačkou Lenkou Dusilovou.Skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková právě dokončuje novou desku, na níž se představí také jako zpěvačka.

(Ne)ekologická biopaliva: Česko se jich zatím nemůže vzdát. Kvůli závazku snížit emise
10. 04. 2019
Vláda se postavila proti návrhu 40 poslanců na zrušení povinného přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty.V Česku se pro výrobu biopaliv využívá hlavně olej z řepky.Jaké jsou alternativy?

News
10. 04. 2019

Jak se staví jatka
10. 04. 2019
Podnikatel, politik, starosta Smíchova i poslanec sněmu Království českého - tím vším byl český stavitel Alois Elhenický. Podílel se na stavbě hlavního nádraží, jeho nejznámější realizací je ale areál bývalých jatek v Praze-Holešovicích.

Konverze průmyslových areálů jsou šancí pro další rozvoj měst
10. 04. 2019
Nové využití neboli konverze je téma, které rezonuje celou snahou o zachování průmyslového dědictví. Je nejvýznamnější a nejčastější možností, jak průmyslové objekty alespoň do určité míry zachovat, zajistit jejich další vývoj a zabránit jejich demolici.

Aktuality ze světa stavebnictví
10. 04. 2019
Co se děje ve světě stavebnictví a architektury? Vybrali jsme pro vás nejnovější aktuality z celé České republiky, které odrážejí moderní trendy a mohou být v mnohém inspirací.

Není světlovod jako světlovod
10. 04. 2019
Tubusový světlovod je jednoduchý stavební prvek, funkčně příbuzný s vyzděným světlíkem. Pomáhá přivést denní světlo na chodby domů, do kanceláří, prostor obytných center a na mnoho jiných míst, která by jinak musela být osvětlována mnoha žárovkami nebo zářivkami.

Jak vybrat střešní okno?
10. 04. 2019
Bydlení přímo pod zkosenou střechou má stále nádech romantiky. Snad proto příliš nevadí, když tu občas vládne i trocha přítmí. Podkroví ale žádná tmavá místa mít nemusí, naopak může ohromit záplavou světla i dalekým výhledem.

Ideálním tvarem domu by byla koule
10. 04. 2019
"Evropská legislativa směřuje ke stále úspornějším domům a od roku 2020 by se podle evropské směrnice měly všechny novostavby blížit svou spotřebou energií nule," říká architekt Jiří Roubík z Olomoucka. Vše podle něj nasvědčuje tomu, že už za několik let jiné než pasivní domy nebude možné stavět.

Náš rodinný dům formovalo slunce
10. 04. 2019
Počátkem letošního února jeho projekt pasivního domu ve Františkových Lázních získal první místo v kategorii Zelená novostavba v prestižní soutěži Pasivní dům. Porota ocenila zejména "hmotově čisté řešení a moderní výraz domu s kvalitně navrženými a precizně provedenými detaily." Nejen o tom jsme s Martinem Krčem mluvili v kanceláři jeho firmy Vize Ateliér sídlící ve funkcionalistické pasáži Typos v centru Brna.

Investice do pasivního domu se vyplatí
10. 04. 2019
Pasivní domy jsou oblíbeným tématem posledních let. Představa domu, který závislost na energii redukuje na minimum, je velmi lákavá. Člověk ušetří tisíce korun a ještě něco udělá pro životní prostředí. Ale jsou taková očekávání opravdu reálná?

Betonová vlna na vinici
10. 04. 2019
Zbrusu nové lákadlo pro milovníky vinařské turistiky nabídne od léta vinařství Lahofer ve vinicích nad Dobšicemi na okraji Znojma. Hlavní atrakcí nově vznikajícího vinařského centra bude specificky tvarovaná střecha, která poslouží i jako letní amfiteátr.

Když je dobrý tým, je dobrý i výsledek
10. 04. 2019
Ondřej Chybík patří k mladým architektům, kteří se začínají výrazně prosazovat na české i zahraniční scéně. Spolu s Michalem Krištofem vede od roku 2010 architektonické studio Chybik+Kristof Architects and Urban Designers s hlavní kanceláří v Brně. "Prosadit se dá odkudkoliv. Jde o to, čeho chcete v architektuře dosáhnout," říká s úsměvem.

Čas na novou Stavbu!
10. 04. 2019

Termografie pomáhá v boji s tepelnými mosty
10. 04. 2019
Termografie se osvědčila jako praktický nástroj pro odhalení slabých míst vně i uvnitř budov. Pomocí termokamer je možné spolehlivě odhalit teplotní úniky a provádět efektivní energetické poradenství.

I stínicí technika využívá moderní technologie
10. 04. 2019
Doba, kdy stačilo zatáhnout závěs a tím se vyčerpal jediný dostupný způsob ochrany bytu před světlem a žhavými paprsky, patří minulosti. A stejně tak, jako móda překvapuje závratnou rychlostí novinkami, i v oblasti stínicí techniky panují trendy, které se vyvíjejí a rok od roku mění. Stále více se dbá i na design.

8smička nabízí kulturu i dobrou kávu
10. 04. 2019
Bývalá textilní továrna v Humpolci se roku 2018 proměnila na zónu 8smička. Dnes v někdejším závodě, který se od konce 19. století specializoval na výrobu hrubých suken, najdete výstavy současného umění, kavárnu i knihkupectví.

Na zahradě se nebojte experimentovat
10. 04. 2019
Trendy v zahradní architektuře se moc rychle nemění a už chvíli mají tendenci kopírovat moderní podobu bydlení. Stejně jako u interiérů se i v exteriéru drží v popředí zájmu přírodní materiály, přirozená krása, jednoduchost a smysl pro detail.

Kalendář
9. 04. 2019

Narozeniny
8. 04. 2019

Přestupy
8. 04. 2019

Tipy na víkend
5. 04. 2019

V jídle hledám pravdu, svět gastronomie je často hezká lež, tvrdí kuchař Hugo Hromas, který se ve svém oboru vrací ke kořenům
5. 04. 2019
Před lety odjel do pouště, kde se prý utrhl ze řetězu.Nyní kuchař Hugo Hromas upozorňuje na skryté souvislosti mezi surovinami, lidmi a planetou.

Moje čtení: Ivana Leidlová, zakladatelka a ředitelka Festivalu Jarmily Novotné
5. 04. 2019
Na zámku Liteň pořádá Ivana Leidlová pravidelně festival Jarmily Novotné.O slavné operní pěvkyni už sama hodně ví a také iniciovala vydání její biografie.

U nás vlálo vždy víc ruských vlajek než ukrajinských, říká muž, který přináší obrazové svědectví po anexi Krymu
5. 04. 2019
Když se Andrii Konontsev vracel před pěti lety z Česka na rodný Krym, nepřijel už na Ukrajinu jako dřív. Ocitl se v Rusku. Od té doby mladý fotograf dokumentuje novou éru černomořského poloostrova. „Nechci se přiklonit na jednu či druhou stranu,“ odkrývá svůj postoj k současné situaci.

Vyrobit si oděv od základu je podobné jako vytvářet sochu, přibližuje svůj přístup k návrhářské tvorbě Tereza Rosalie Kladošová
5. 04. 2019
Její originální bundy a kabáty vznikají z odpadního materiálu během náročného procesu, který si sama vymyslela. Mladou návrhářku za to v březnu ocenila porota soutěže Czech Grand Design titulem Designérka roku.

Historie je útočiště i bitevní pole, tvrdí Éric Vuillard, dle poroty Goncourtovy ceny autor nejlepšího francouzského románu roku 2017
5. 04. 2019
Je přesvědčen, že minulost nezemřela.A tak se k ní vrací, objevuje nečekané souvislosti a příběhy, jež spojují minulé se současným."Tomuto srovnávání se nevyhneme. A nezáleží na tom, kdy jsme se narodili," říká francouzský spisovatel Éric Vuillard.

Vesnický dům. Do obce s dávnou minulostí navrhli architekti přívětivou stavbu, jež ctí tradici
5. 04. 2019
Poměřováno rozměry patří dům v jihomoravských Božicích k malým stavbám.Je však velký ve smyslu tématu, kterého se dotýká.Ukazuje, jak by se mohlo v jednadvacátém století stavět na vesnicích - nejenom moravských, ale také českých i slezských.

Akce, místa a novinky
4. 04. 2019
Akce, místa a novinky, které by vám podle magazínu proč ne?! neměly uniknout.

Ondřej Krátký
4. 04. 2019
Spoluzakladatel a výkonný ředitel Liftaga o muzice, seskoku z letadla a vizích o dopravě budoucnosti.

Skromná hvězda Hry o trůny Vladimír Furdík. Točí s ikonami Hollywoodu a děsí v roli Nočního krále
4. 04. 2019
Až za pár dnů začne poslední řada megahitu Hry o trůny, uvidíte v roli hlavního záporáka právě jeho. Pod maskou děsivého Nočního krále se skrývá Slovák Vladimír Furdík, který se podílí na největších hollywoodských trhácích.

Aprílová Vídeň
4. 04. 2019

Ferrari v oblacích. Proletěli jsme se luxusním českým ultralightem VL3 evolution
4. 04. 2019
Nastavíte autopilota, na obrazovce naťukáte cíl, a pak už se kocháte výhledy na krajinu. Proletěli jsme se ve špičkovém ultralightu VL3 evolution, který vznikl v Česku.

Nastražte uši. V showroomu luxusních audio značek naleznou hudební fajnšmekři mekku
4. 04. 2019
Šest poslechových místností a ty nejdražší audio značky na českém trhu. Vítejte v novém pražském showroomu VOIX, mekce tuzemských hudebních fajnšmekrů.

Průvodce pánským stylem. Jak se oblékat elegantně, dle etikety a mít šmrnc jako Connery
4. 04. 2019
Jak se správně formálně oblékat? Jaký pásek se nosí do obleku, jak poznáte správně uvázanou kravatu, jaký zvolit kapesníček? Připravili jsme pro vás průvodce pánským stylem, včetně inspirace od hvězd typu Steve McQueen či Sean Connery.

Mimozemské časostroje. Osamělé dětství jednoho hodináře inspirovalo vznik unikátní značky
4. 04. 2019
Vstupte do světa hodinářské extravagance. Do říše Maximiliana Büssera, kde se ukazatele času mění na pavouky, medúzy a vesmírné lodě. Jako by hodinky značky MB&F ani nebyly z této planety.

Na sever! Jak jsme se vypravili na působivý útes Nordkapp s novou Mazdou CX-5
4. 04. 2019
Prudký polární vítr vám občas nedovolí ani vystoupit z auta. Všude kolem je led a sníh a pohon všech čtyř kol je zde nutností. Vypravili jsme se na Nordkapp, působivý útes na samém severu Norska, s novou Mazdou CX-5 a ostrými hřeby v pneumatikách.

News
3. 04. 2019

News
3. 04. 2019

Editorial
3. 04. 2019

Kalendář
2. 04. 2019

Narozeniny
1. 04. 2019

Tipy na víkend
29. 03. 2019

Po zápase jsem vyčerpaná, jako kdybych vyložila vagon uhlí. Takovou energii vkládá do své profese trenérka roku Natália Hejková
29. 03. 2019
Na tréninku zakřičí jen občas, zato při zápase jí může vyskočit srdce z hrudi.Chování basketbalistek na hřišti a v šatně má pro ni stejnou váhu. Nezřídka zná i jejich milostný život, páry v týmu ale nechce."Je to jako jinde v zaměstnání. Většinou to nefunguje," říká Natália Hejková, oceněná titulem trenérka roku.

Moje čtení: Psychiatr Cyril Höschl
29. 03. 2019
Známý psychiatr Cyril Höschl miluje hudbu, zvláště tu od Antonína Dvořáka.A o ní i o něm si také čte.

Do Chanova jezdí po seriálu novináři i politici, ale místní začínají být zase otrávení, protože velké změny nepřicházejí
29. 03. 2019
Televizní hit Most! skončil a nejznámější romské sídliště v Česku se vrací do reality. Řada místních se bojí, že je přestěhují do obytných kontejnerů jako ve Vsetíně. Čtvrť přitom už zdaleka není jen místem zkázy jako dřív a někteří zdejší obyvatelé mají smělé plány.

Náhody neexistují? Na pozadí legendy o pérákovi s etnologem Petrem Janečkem o střetu zdravého rozumu a fantazie
29. 03. 2019
Bývali postrachem noci i jejími hrdiny.Z městských fantomů se postupně staly legendy, nedílná součást moderního folkloru.Dnes na jejich místo nastupují konspirační teorie.

Krimi pro celou rodinu aneb Také děti potřebují své detektivky
29. 03. 2019
Sergej Lojko umí napsat krimi na pozadí současného válečného konfliktu na Donbase.Ale vyšetřovatelem se může stát i kocour, jak dokládá spisovatelka Sarah Todd Taylorová.

E-shopy nabírají tempo. Většinou na nich nakupují ženy, více utrácejí vlastníci Applů
28. 03. 2019
Aktuální data slevového serveru Picodi ukazují, jak se Češi chovají při nakupování na internetu, ve kterých časech roku je o služby e-shopů největší zájem či jaké zboží jde nejvíc na dračku. Rychle stoupá zejména zájem Čechů nakupovat přes internet jídlo a nápoje.

Lidé nejvíce chybují ve výživě a v pohybových aktivitách zvířat
28. 03. 2019
Domácí mazlíčci se potýkají s podobnými nemocemi a obtížemi jako lidé. Trpí onkologickými onemocněními, obezitou, cukrovkou, ale i problémy s klouby. "U mnoha potíží je příčina zřejmá, většinou jde o soubor mnoha chyb, kterých se majitelé nevědomky dopouštějí," říká Rostislav Šimek, veterinární lékař z kliniky v Jesenici u Prahy.

Editorial
28. 03. 2019

Máte rádi zvířata? Věnujte jim opravdu kvalitní péči
28. 03. 2019
Pozitivních vlivů zvířat v domácnosti na její lidské obyvatele je celá řada, od výchovy dětí k pozitivnímu vztahu k přírodě a k zodpovědnosti vůči životním potřebám ostatních přes přátelské vztahy po psychologicky pozitivní přínosy. Není tedy divu, že psa, kočku, případně jiné živé tvory najdete ve většině domácností a v mnoha jich je dokonce více. Ne každý se však o ně umí náležitě postarat.

Příčiny bolesti zad koní v anatomických a biomechanických souvislostech
28. 03. 2019
Z hlediska diagnostiky jsou bolesti zad u koní zákeřné. Někdy se projevují kulháním, někdy bolestivostí na pohmat a jindy jen nepatrnými změnami v chůzi či v chování. Každopádně je, stejně jako u lidí, zapotřebí diagnostikovat je co nejdříve a zavčas řešit jejich příčiny.

Jak vybrat správné sedlo
28. 03. 2019
Sedlo musí dobře padnout a kopírovat tvar koňských zad. Ale jak to vlastně poznám? Při výběru sedla nejlépe poradí sedlář, který vybrané sedlo pasuje přímo na záda koně. Přesto jsou pravidla, která bychom měli při výběru znát.

Asistence na čtyřech tlapkách
28. 03. 2019
Vodicí či asistenční psi pomáhají handicapovaným lidem nejen zvládat běžné denní činnosti, ale dokážou také přinést lék či přivolat pomoc, pokud se nemocnému přitíží. Aby toto všechno psi zvládali, musí projít speciálním výcvikem, který nabízí například organizace Pomocné tlapky.

Výcvik čtyřnohých profesionálů
28. 03. 2019
Práci policejních psů můžeme běžně vídat například na stadionech při fotbalových zápasech nebo v ulicích měst. Avšak hlídání pořádku je jen jednou z mnoha možných psích specializací. Někteří se totiž odmala připravují na kariéru daleko dobrodružnější. Stanou se z nich stopaři a jiní se zas učí vyhledávat zbraně, výbušniny, drogy nebo akceleranty hoření.

Myslete na klouby svého šampiona
28. 03. 2019
S klouby psa je to hodně podobné jako s těmi lidskými. Oproti lidem má pes trochu smůlu v tom, že neumí mluvit. Pokud ho klouby začnou bolet, neřekne nám nic a my to většinou poznáme, až když začne kulhat. To už bývá pozdě...

Vybíráme kloubní výživu
28. 03. 2019
S měnícím se životním stylem lidí se změnil i životní styl jejich zvířecích společníků. Mnoho z nich žije se svými pány v bytě a doprovází je při jejich aktivitách - často i sportovních. Pes už většinou neplní funkci hlídače domu, který je celý den uvázaný u boudy či zavřený v kotci. Má pohodlnější život a kvalitnější stravu. Délka života psů se proto stále prodlužuje a s tím je spojené větší opotřebování kloubů a rozvoj kloubních onemocnění.

Psi a kočky ocení kvalitní kosmetiku
28. 03. 2019
Mnoho chovatelů podceňuje důležitost kosmetických přípravků pro své čtyřnožce. Je však pravda, že výběr a správná aplikace vhodných kosmetických přípravků mohou podstatně zkvalitnit život a ovlivnit zdraví vašeho čtyřnohého přítele.

Pořiďte svému psovi, své kočce zdravotní pojištění
28. 03. 2019
Nejen lidé, ale i psi, kočky a další zvířata bývají celkem často postiženi úrazy a nemocemi vyžadujícími drahou léčbu. Ještě před pár lety neměli chovatelé téměř na výběr a museli vše hradit ze svých kapes. V posledních letech se však na trhu objevují pojistné produkty, které jsou na domácí "mazlíčky" zaměřeny. Tedy alespoň na psy a kočky.

Sankce EU vůči Moskvě po pěti letech: Evropa dováží z Ruska více plynu než dřív. USA jsou tvrdší
27. 03. 2019
Více než pět let platí sankce, které Západ uvalil na Rusko poté, co anektovalo Krym. Moskva tvrdí, že hospodářství si na ně zvyklo. USA je hodlají zpřísnit, některé země EU by je naopak chtěly zmírnit.

News
27. 03. 2019

Milerovo dědictví stále není dořešené. O Krtka se vede několik soudních sporů
26. 03. 2019
Autor asi nejznámější české kreslené postavičky zemřel v roce 2011, dodnes ale nejsou určeni jeho dědicové. O Krtka se vede několik soudních sporů, v nichž figurují hlavně Milerova vnučka a dcera.

Kalendář
26. 03. 2019

Narozeniny
25. 03. 2019

Tipy na víkend
22. 03. 2019

Aktivní dovolená: Svoboda jménem karavan
22. 03. 2019
Obytná auta a přívěsy rok od roku získávají na oblibě. Pohodlí na čtyřech kolech je totiž dobrá volba pro aktivně pojatý relax. Dovolená na cestě má ale i svá úskalí a nemusí být pro každého. Jak začít?

"Neměli jsme žádné mapy, jen plánek portugalského hotelu na pobřeží," vzpomíná na svou výpravu přes Atlantik Ondřej Tomek
22. 03. 2019
Na konci 90. let spoluzaložil portál Centrum.cz. Když v roce 2007 Ondřej Tomek svůj podíl prodával, seznámil se s mořeplavcem Oldřichem Karáskem, s nímž už rok poté přeplul Atlantik.

Aktivní dovolená: S dětmi na kole
22. 03. 2019
Výlety s dětmi je třeba detailně plánovat.Rodiče musí zvážit jejich povahy nebo období vývoje, jímž procházejí.

Téma estébáctví a udavačství jde v mé vlasti trochu stranou, tvrdí slovinský filmař Olmo Omerzu, který čeří vody české kinematografie
22. 03. 2019
Kdyby měl film Všechno bude dostát svému názvu, promění tuto sobotu štáb režiséra Olma Omerzua nominace na Českého lva téměř ve všech kategoriích.Slovinský filmař v rozhovoru vysvětluje, proč má v jeho filmu důležité místo topící se pes či komunistický dědeček.

Moje čtení: Nakladatel Petr Himmel
22. 03. 2019
Nakladatel Petr Himmel se v Garamondu specializuje především na vydávání izraelské a frankofonní literatury, ale když zrovna nepracuje, čte knížky nejrůznějšího druhu.Včetně českých.

A noc bude dlouhá... Lesk a bída nejvyhlášenější pražské „party ulice“ aneb Zábava vykoupená špunty do uší, odpadky a střepy
22. 03. 2019
Podniky s tradicí, kvalitní hudbou i gastronomií se tu mísí s předraženými večerkami a pochybnými putykami pro otrlé.Pro turisty je ten "střet kultur" v Dlouhé třídě a jejím okolí značkou ideál.Pro místní obyvatele zase noční můrou.

Učil jsem se, jak být africkým králem, a potom jak jím nebýt, říká autor knihy Sedm let v Africe Obonete Ubam
22. 03. 2019
Narodil se v Čechách, osud na něj ovšem čekal v zemi jeho otce, v Nigérii. Jako nejstarší syn se postavil do čela významné rodiny a kmene Annang oblečen do české vojenské uniformy a s citátem z filmu Pulp Fiction na rtech.

Jak na agresivního či depresivního pacienta? Medici se to učí ve speciálním simulátoru s herci
22. 03. 2019
Budoucí lékař Martin netuší, proč si ho pacientka Nováčková nechala zavolat.Brzy se však ocitne tváří v tvář nepříjemně útočící ženě a musí zareagovat.Nováčková je ve skutečnosti "učební pomůckou" brněnských mediků, kteří si zkoušejí situace, jež se jim mohou později přihodit v praxi.

Výstavní jaro
21. 03. 2019

Umělkyně na vzestupu
21. 03. 2019

Editorial
21. 03. 2019

Českou armádu mají posílit víceúčelové vrtulníky za více než 12 miliard korun. Ve hře je pět typů, přednost dostanou ty z USA
20. 03. 2019
Když navštívil český premiér Andrej Babiš Bílý dům, zajímal se americký prezident Donald Trump mimo jiné o český tendr na dvanáct víceúčelových vrtulníků. Ty chce ministerstvo obrany po letech odkladů ještě letos vybrat a podepsat s jejich výrobcem smlouvu.

Ze zahraničí
20. 03. 2019

Současná architektura na malých městech
20. 03. 2019
Nový literárně-vizuální dokument s lakonickým názvem 20000 přináší portréty 20 míst ve 20 městech České republiky, které svým počtem obyvatel nepřesahují 20 000 a za nimiž stojí 20 předních architektonických studií.

Seznamte se: Rohanský ostrov
20. 03. 2019
Dlouhá léta byl nepěkným koutem Prahy, kam zavítali jen ti neodvážnější při ranním joggingu či venčení svých psů. Nebo lidé bez domova. Smutným územím pokrytým černou skládkou, které v době výstavby pražského metra sloužilo jako deponie pro ukládání materiálu z výkopů.

Moderní technologie útočí
20. 03. 2019
Informace, že ceny českých bytů v novostavbách od roku 2000 nepřetržitě rostou, není žádnou novinkou. A to, že loňský rok přinesl doslova raketový růst cen nových bytů zejména v Brně a v Praze, jakbysmet.

Ani osvobozený příjem není bez povinností
20. 03. 2019
Blíží se termín podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob a oznámení osvobozeného příjmu nad pět milionů korun.

Zaměstnávání cizinců z pohledu právní praxe
20. 03. 2019
Zaměstnávání cizinců na českém trhu práce je téma, kterému je aktuálně věnována velká pozornost. Podle analýzy Institutu plánování a rozvoje Prahy z října loňského roku je v průměru nejméně každý desátý aktivní pracovník působící v ČR cizinec, v Praze dokonce každý pátý.

Nákupní centra musí držet krok s životním stylem svých zákazníků
20. 03. 2019
Největším tuzemským vlastníkem maloobchodních nemovitostí je CPI Property Group, které patří celkem 15 nákupních center a 28 retail parků napříč celou Českou a Slovenskou republikou.

Hypoteční trh v souvislostech
20. 03. 2019
Hypoteční trh v ČR se v posledních dvou letech zásadně změnil. Pokud bychom chtěli podrobněji analyzovat vzniklou situaci, náš první pohled by určitě směřoval do centrální banky. Co se tedy v posledním roce v Praze Na Příkopě 28 odehrálo?

Co je in? Dopravní dostupnost, flexibilita a pohodový šéf
20. 03. 2019
Celkem 4,23 milionu metrů čtverečních kancelářských ploch třídy A a B se v současné době nachází na území celé České republiky. Na špici stojí Praha s cca 3,5 miliony metrů čtverečních ploch. S velkým odstupem ji následuje Brno a Ostrava.

Zaostřeno na originalitu a funkci
20. 03. 2019
České ekonomice se v posledních pěti letech velmi dařilo a hospodářský růst umožnil mimo jiné expanzi trhu s kancelářskými nemovitostmi a rozvoj oblastí, jako je interiérový design. Řada firem totiž využila ukončení stávajících nájemních smluv k tomu, aby si našla větší či lepší prostory v novějších administrativních budovách.

Prostřednictvím designu chci vrátit do života poezii, říká architektka a designérka Helena Dařbujánová
20. 03. 2019
Z jejích dnes už ikonických sedacích Makronek, nádherně ženského budoáru Lola nebo stojací lampy Má drahá doslova dýchá poetika a nostalgický půvab dávno zapomenutých časů. A tak svět kolem sebe vnímá i sama autorka.

Editorial
20. 03. 2019

V čem nejčastěji zákazníci chybují
19. 03. 2019
Jaká jsou praktická úskalí implementace řešení kategorie ECM/DMS?

Podnikové správě obsahu dnes slouží více aplikací a služeb
19. 03. 2019
Tradiční segment ECM prochází krizí identity a v novém definičním pojetí rozšiřuje svůj produktový záběr. Celková poptávka po jeho řešeních podle oborových analytiků ale poroste, stejně jako množství nestrukturovaného obsahu, které podniky zpracovávají.

Digitální transformace se bez cloudu neobejde
19. 03. 2019
V České republice je podle Ladislava Šolce, managing partnera společnosti Mainstream Technologies, cloud již pozitivním trendem. A dále zdůrazňuje, že při propojování interníhoIT s cloudem je vždy zapotřebí hlavně zdravý rozum a důraz na bezpečnost. Pro migraci do cloudu má společnost připravenu řadu scénářů, díky kterým se jí daří úspěšně absolvovat řadu velkých projektů.

Technologie si podmaňují výrobu
19. 03. 2019
Analytická agentura CB Insights z New Yorku v loňském roce vydala pod názvem »Jak technologie přetvářejí výrobu« pozoruhodnou studii zaměřenou na aktuální trendy v pokročilé výrobě.

Kalendář
19. 03. 2019

Rekordní roky jsou pryč. Automobilky po dlouhé době zažívají pokles tržeb, přichází náročný rok
18. 03. 2019
Automobilky a jejich dodavatelé loni zvýšili proti roku 2017 tržby o 0,4 procenta na rekordních skoro 425 miliard eur. Stalo se tak ale pouze zásluhou dodavatelských firem. Samotným automobilkám tržby poprvé od roku 2009 mírně klesly.

Diář HN: Mayová má třetí pokus, česká vládní koalice se chystá škrtat, ministři rozhodnou o kontrolách polského masa
18. 03. 2019
ČEZ zveřejní výsledky za loňský rok.Evropská lidová strana bude řešit vyloučení Orbána a Fidesz.

Přestupy
18. 03. 2019

Narozeniny
18. 03. 2019

Poklady a objevy
15. 03. 2019

News
15. 03. 2019

Tipy na víkend
15. 03. 2019

Loď se potápí, kapela hraje - swing. S historikem Petrem Kourou o této pro nacisty zvrhlé zábavě a proč ji Čechům tolerovali
15. 03. 2019
Vznik protektorátu Čechy a Morava před 80 lety tvrdě dopadl na životy jeho obyvatel. Sotva 15. března 1939 nacisté dorazili do Prahy, přišly první zákazy, omezení a nařízení. Jenže - zkuste si zakázat swing!

Když byly oslavy, šli jsme do průvodu, vzpomínají jedni z posledních žijících pamětníků protektorátu
15. 03. 2019
Na prahu dospělosti jim válka vzala šest dlouhých let. Jak v okleštěné a porobené vlasti přečkali období, které ve svobodném světě znamená možná tu nejkrásnější etapu lidského života? Vyprávěli nám o tom Marta Bočková a Zdeněk Koníček.

Dorazil i Danny Smiřický. Tentokrát do jednoho suterénu, kde se žije swingem
15. 03. 2019
V časech swingového boomu si říkali potápky a bedly.Z tehdy mladých tanečníků a tanečnic už možná žije jen několik posledních.Ale swing se tančí dál - i ve 21. století.Třeba na kurzech uprostřed Prahy.

Moje čtení: Flétnistka a umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum Jana Semerádová
15. 03. 2019
Flétnistka a umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum Jana Semerádová miluje hudbu, poezii, baroko, Jižní Ameriku, dobu Ludvíka XIV. ...A o tom všem si také čte.

Inspirace Zemanem: Ve slovenských volbách se rozjel stroj na dezinformace. Spustili ho prokremelští kandidáti
15. 03. 2019
Navštívili jsme mítinky čtyř hlavních uchazečů o prezidentský úřad: soudce Štefana Harabina, eurokomisaře Maroše Šefčoviče, neofašisty Mariana Kotleby a advokátky Zuzany Čaputové.

Nemám-li nový text už „v hlavě“, netrápím se nad bílou stránkou, říká francouzská spisovatelka Delphine de Vigan
15. 03. 2019
Anorexie, závislost na alkoholu, vážná duševní nemoc nebo jen loajalita, která nás nutí dělat to, co vlastně nechceme nebo bychom neměli dělat.Delphine de Vigan píše o tématech, jež jsou velmi současná a také velmi osobní.Do Prahy přijela uvést svou nejnovější novelu Pouta.

Bestseller z nížin i hrnec plný mámivé fantasy
15. 03. 2019
Jarní část letošního Velkého knižního čtvrtka připadla na včerejšek a nabídla 15 titulů.Ego! glosuje některé z nich.

Nástup průmyslu 4.0 se odráží i ve studiu MBA
15. 03. 2019
Postupné změny v osnovách, které odrážejí technologický vývoj i potřeby společnosti, se netýkají jen základního či středního školství. Novinky a trendy se kontinuálně promítají i do MBA programů, které v Česku nabízejí prestižní školy a instituty.

Francouzština v rámci EU posílí svou pozici
15. 03. 2019
Rektorka Vysoké školy ekonomické v Praze a ředitelka Francouzsko-českého institutu řízení prof. Hana Machková očekává v souvislosti s blížícím se brexitem zvýšený zájem o studium MBA ve francouzštině.

SAP Services aktivně podporuje zaměstnance v růstu i vzdělávání
15. 03. 2019
Centra podnikových služeb investují do odborného i osobního rozvoje pracovníků násobně více než jiná odvětví. SAP Services, v čele s generální ředitelkou Ivetou Chválovou, umožňuje svým zaměstnancům širokou škálu vzdělávání.

Studium MBA se začíná prosazovat i na českém trhu
15. 03. 2019
S růstem poptávky po celoživotním vzdělávání roste i nabídka institucí nabízejících studium MBA. Může přitom být těžké vybrat z nabídky škol tu, která zaručí kariérní i osobnostní rozvoj. O přiblížení výuky jsme požádali Blanku Frýbovou, manažerku vzdělávání na Cambridge Business School (CBS).

Mladí preferují individuální přístup soukromých univerzit
15. 03. 2019
Ze studie výzkumné agentury Stem/Mark vyplývá, že mladší Češi považují v určitých oblastech privátní univerzity za lepší než univerzity veřejné.

Novinka ve vzdělávání: jednoznačně on-linové MBA studium
15. 03. 2019
Kvalitní celoživotní vzdělávání se vzhledem k rychlým změnám v byznysu stalo nutným předpokladem osobního kariérního růstu i úspěšného řízení firem.

Češi v časech ekonomického růstu zvládají lépe splácet své dluhy
14. 03. 2019
Česká ekonomika několik let roste a tomu odpovídá i to, že Češi zpravidla zvládají splácet své dluhy. Například nesplácených hypoték bylo na konci roku 2018 poměrově nejméně od roku 2008. Když už Češi své dluhy neuřídí, nejčastěji jde o závazky vzniklé nedoplatky na telekomunikačních či pojišťovacích službách.

Baroko mezi neony. Jak se nová kolekce Mira Saba potkala s prostředím futuristického klubu
14. 03. 2019
Co se stane, když se potká baroko s budoucností? Vzniknou unikátní fotky nové kolekce Mira Saba. Podívejte se na ni exkluzivně ještě předtím, než ji uznávaný návrhář představí na nadcházejícím Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku.

Štěstí ve zlatě. Navštívili jsme ráj luxusních šperků u Tamary Comolli
14. 03. 2019
Perfekcionistka s duší bohémky. Šperkařka Tamara Comolli buduje už 27 let značku klenotů, které jsou luxusní a ležérní zároveň.

V práci návrhářských hvězd hned poznáte něco jiného, říká jejich mentorka Dagworthyová
14. 03. 2019
Učili se od ní i slavní návrháři současnosti - Stella McCartney, Hussein Chalayan nebo Alexander McQueen. Návrhářka Wendy Dagworthyová byla vždy nadčasová, odvážná a rockové hvězdy 80. let její stylové kousky zbožňovaly.

Návrat složitých komplikací, sci-fi, ekologie... Jaké jsou trendy u luxusních hodinek?
14. 03. 2019
Nablýskané prostory. Velkolepé prezentace. Všudypřítomný luxus a kreativita. Veletrh vysoké hodinařiny SIHH v Ženevě každý rok v opulentních kulisách představuje, v jakém rytmu svět nejdražších značek zrovna tiká. Přímo z místa vám přinášíme šest trendů současnosti.

Umění v realitě
14. 03. 2019

Milionové boty
14. 03. 2019

Návrhář snů Dior
14. 03. 2019

V rubínovém oparu. Kubánská kráska zazářila ve snímku k výročí ikonického drinku
14. 03. 2019
Noční Miláno, hořkosladký koktejl a nádherná žena. Italská značka Campari představila krátkometrážní snímek k oslavám sta let ikonického drinku Negroni. Pod taktovkou oceňovaného režiséra Mattea Garroneho v něm září kubánská herečka Ana de Armasová.

Veronika Ruppert
14. 03. 2019
Propagátorka lokální módy, novinářka a moderátorka o inspirativních ženách i životě mezi Prahou a Chicagem.

Akce, místa a novinky. Redakční tipy, kam vyrazit za kulturou či gastronomií
14. 03. 2019
Akce, místa a novinky, které by vám podle magazínu proč ne?! neměly uniknout.

Vášeň pro módu
14. 03. 2019

News
13. 03. 2019

Pád Islámského státu. Kurdské jednotky dobývají poslední místa z rukou džihádistů
13. 03. 2019
V létě 2014 vyhlásil vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí v Mosulu nový chalífát. Kurdské jednotky teď dobývají poslední domy a ulice v Sýrii z rukou džihádistů.

Pád Islámského státu. Kurdské jednotky dobývají poslední místa z rukou džihádistů
13. 03. 2019
V létě 2014 vyhlásil vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí v Mosulu nový chalífát. Kurdské jednotky teď dobývají poslední domy a ulice v Sýrii z rukou džihádistů.

Padla hranice miliardy plateb kartou za rok. Každý Čech tak platil v průměru více než stokrát jen kartou
12. 03. 2019
Češi čím dál raději při nakupování používají kartu. Skoro všechny karty jim už umožňují pohodlné a bezkontaktní placení, výrazně se rozšířila síť terminálů a více je využívají v e-shopech. Loni se počet plateb Čechů u obchodníků prvně přehoupl přes jednu miliardu, což znamená, že v průměru každý obyvatel, včetně dětí, platil loni více než stokrát kartou.

Kalendář
12. 03. 2019

Energetické štítky budou mít povinně obchody i hotely
12. 03. 2019
Evropské komisi se nelíbí liknavý přístup Česka k energetickým průkazům budov (energetickým štítkům). Podle ní úřady ani další organizace neuvádějí příslušné hodnoty tak, jak by měly.

Abychom nezaspali dobu
12. 03. 2019

Chytrá baterie nikdy nespí
12. 03. 2019
V souladu s politickými rozhodnutími o snižování, nebo dokonce ukončení provozu uhelných elektráren se do centra pozornosti i tradičních koncernů dostávají nové způsoby skladování energie.

Města a obce se o úspory energií příliš nezajímají
12. 03. 2019
Česká republika má jako členský stát Evropské unie povinnost zvyšovat energetickou efektivitu. Ačkoliv jsou na tyto účely v operačních programech směřovány miliardy korun, nedokáže ČR z těchto programů zajistit dostatečné čerpání, a je tak výrazně pozadu za svými cíli v dosahování každoročních energetických úspor. Ty nejsou v popředí zájmu ani na úrovni měst a obcí.

Hledání financí na energetické projekty a úspory
12. 03. 2019
V prosinci vstoupila v účinnost jedna ze směrnic tzv. Zimního energetického balíčku, která požaduje dosáhnout do roku 2030 úspor energie ve výši 32,5 % proti průměru předchozích tří let. U energetické účinnosti není tento cíl povinný, u podílu obnovitelných zdrojů ano. Je to reálné? A jak k dosažení tohoto cíle pomáhají banky? Existují speciální produkty zaměřené právě na úspory energie? Jak lze využít evropských strukturálních fondů k financování úspor?

Elektromobilita už je za dveřmi
12. 03. 2019
Po roce 2020 Evropská unie razantně omezí množství emisí oxidu uhličitého, které budou moci vypouštět do ovzduší automobily. Dokážou se výrobci i spotřebitelé přizpůsobit?

Pětiletka pro elektromobilní infrastrukturu
12. 03. 2019
Sdružení evropských výrobců automobilů ACEA loni uvedlo, že se velká většina dobíjecích stanic koncentruje jen ve čtyřech západoevropských zemích; na prvním místě je Nizozemsko a druhé je Německo. Česká republika zaostává.

České firmy si k energetickým úsporám hledají cestu jen pomalu
12. 03. 2019
I když rozvoj oboru energetických úspor postupuje velmi rychle kupředu, české firmy a instituce se ještě nenaučily jejich výhod plně využívat. Zaostávají tak za podniky z vyspělých zemí a v budoucnu by se právě vyšší náklady na energie mohly pro tuzemské společnosti stát konkurenční nevýhodou.

Ve výdajích na úspory tepla se bude patrně škrtat
12. 03. 2019
Zateplování je součástí energetických úspor a nechybí při komplexní revitalizaci bytových domů. Stát podporuje a motivuje tyto projekty různými dotačními tituly, možná však už nebude tak štědrý.

Kvalitní větrání bytů a domů zajistí rekuperace
12. 03. 2019
Čerstvý vzduch je přirozeným požadavkem každého z nás. Patrně všichni jsme mohli zažít, jak neblahé účinky může mít špatně větraná místnost s vydýchaným vzduchem. Přísun čerstvého vzduchu do místností lze zajistit několika způsoby. Kromě větrání se nabízí možnost instalovat do objektu nucené větrání, takzvanou rekuperaci.

Proměna armády
11. 03. 2019

Narozeniny
11. 03. 2019

News
8. 03. 2019

Vesmírná investice
8. 03. 2019

Ohrožení orangutani
8. 03. 2019

Pokrok nic nezastaví
8. 03. 2019

Londýnský pacient
8. 03. 2019

Tipy na víkend
8. 03. 2019

Na byznys v Číně je dobré se připravit jako Mistr Sun-c' na válku, říká sinolog, podnikatel i tlumočník dvou prezidentů Vít Vojta
8. 03. 2019
Sinolog Vít Vojta se nejlidnatější zemí světa zabývá již 30 let.Zná její dějiny, řeč, lidi různých profesí, úředníky, policisty, byznysmeny i třeba drobné šejdíře.A má tedy dobrou představu o tom, co vše musí cizinec absolvovat, chce-li v Číně podnikat.

Moje čtení: Neurovědec Josef Syka
8. 03. 2019
Celou svou vědeckou kariéru Josef Syka zkoumá lidský mozek.A ten svůj si tříbí skvělou literaturou.

Mladí Francouzi objevili české eldorádo. O naší zemi předtím slyšeli jen to, že je tu levno a bezpečno. A že zde mohou najít práci
8. 03. 2019
Okouzlil je Havel a chtěli se stát novými Hemingwayi. A tak se v 90. letech do Prahy i dalších českých měst houfně stěhovali mladí Američané. Teď je vystřídali Evropané ze země galského kohouta.

Jsem dost silná. Vyrůstala jsem jako lesba na jižní Moravě, říká Kateřina Turečková. Její snímek popuzuje zastánce autoritářských praktik
8. 03. 2019
Dokumentaristka Kateřina Turečková natočila film odsuzující režim maďarského premiéra Viktora Orbána. Vysloužila si za to posměch moderátora Jaromíra Soukupa i výhrůžku smrtí.

News
6. 03. 2019

Ubývá vyučených absolventů škol. Důsledkem je nedostatek pracovníků a řemeslníků
5. 03. 2019
U učňovských oborů trvale klesá zájem uchazečů a na trhu chybí řemeslníci. Přesto jsou mezi nezaměstnanými nejčastěji právě vyučení lidé.

Kalendář
5. 03. 2019

Emmanuel Macron: Ještě nikdy od druhé světové války nebyla Evropa v takovém ohrožení a přitom tak potřebná
4. 03. 2019
Evropa musí hledat svou budoucnost, bránit se zneužívání nenávisti a sjednotit v mnoha aspektech své kroky. A to obzvlášť teď, v době před evropskými volbami, píše francouzský prezident Emmanuel Macron v textu, který v Česku exkluzivně přinášejí HN.

Narozeniny
4. 03. 2019

News
1. 03. 2019

Od lidí, kteří ze mě chtějí udělat hvězdu, se držím dál, říká Thom Artway. Někdejší pouliční zpěvák je dnes žhavým kandidátem na Anděla
1. 03. 2019
Písničkář Thom Artway se za několik dní půjde znova podívat na předávání hudebních cen Anděl.V roce 2017 se tam bez očekávání vypravil poprvé a odnesl si dvě sošky.Letos může pomýšlet na jednu, i když prý "neví, kdo by pro něj hlasoval".

Tenkrát na záchodě. Zaniklé pražské toalety ožívají coby místa relaxu - nejen s dobrým nápojem a něčím na zub, ale i s knihou či se zmrzlinou
1. 03. 2019
Před lety to bývala místa náhlé potřeby a jejich správci budili respekt.Dnes se sem chodí za kulturou, zábavou i občerstvením.

Hravý, živelný a barevný - takový je dům snů architekta Davida Chmelaře. A vyznává jím i lásku k Hronovu
1. 03. 2019
Prosklená stavba je sice schoulená v náručí strmého kopce, avšak s nepřehlédnutelným sebevědomím dominuje jedinečnému místu na kraji města.Přesně tak, jak si to architekt David Chmelař přál.

Moje čtení: Klavíristka a skladatelka Beata Hlavenková
1. 03. 2019
Klavíristka a skladatelka Beata Hlavenková žije jazzem v jakékoliv podobě, ale jak právě potvrzuje, stejně vášnivě pojímá i svou domácí četbu.

Horníkův sen o křehkém porcelánu. Norbert Kostřica už téměř dvacet let zhmotňuje vize světově proslulých designérů
1. 03. 2019
Rodinná firma Novito vytvořila většinu porcelánových předmětů Bořka Šípka nebo pracovala pro firmu Louis Vuitton.Aby ji mohl Norbert Kostřica v roce 1990 založit, opustil ze dne na den místo ve vedení štětínské papírny.

Dluhopisová bída
28. 02. 2019

Vrcholí sezona módních přehlídek. Byznys luxusních značek zažívá zlaté časy, akcie lídrů trhu rostou
27. 02. 2019
Únor je měsícem fashion weeků. Právě probíhající pařížský ukončí tuto sezonu.Celý byznys luxusních módních značek zažívá zlaté časy, akcie lídrů trhu rostou a rok 2019 má být ještě lepší než rok 2018.

News
27. 02. 2019

News
27. 02. 2019

Správa identit a řízení přístupů koketuje s cloudem
26. 02. 2019
Rychle se přibližuje doba, kdy se z cloudových řešení pro správu identit a přístupů stane technologický i tržní mainstream. Nový model vedou v patrnosti i poměrně konzervativní české podniky.

Dimension Data poskytuje řešení datacenter s vizí
26. 02. 2019
V poslední době se v oblasti datacenter objevuje a prosazuje hyperkonvergovaná infrastruktura (HCI). Globální systémový integrátor a konzultační společnost Dimension Data ji nabízí do datacenter zákazníků i u nás. Na pozici této společnosti na našem trhu s HCI jsme se ptali Lukáše Jelínka a Martina Klčovského, kteří mají na starosti jak obchod, tak rozvoj technologií v této oblasti.

Jedna platforma, jediná správa
26. 02. 2019
Hyperkonvergovanou infrastrukturu dnes využívají zákazníci různých průmyslových odvětví. "Našimi klienty jsou například Šanghajský přístav, který je jeden z největších na světě, ale také menší lokální zákazníci s minimálním počtem zaměstnanců v IT," říká Miloš Pavlík ze společnosti Cisco Systems.

Hyperkonvergence šetří peníze a podporuje konkurenceschopnost
26. 02. 2019
Hyperkonvergovaná ICT infrastruktura představuje další zásadní krok směrem k flexibilitě datových center a podpoře podnikání rychle dostupnými a škálovatelnými službami. S čím ale musí firma počítat, pokud ji chce zavést?

Evropa spoléhá na větrné elektrárny, vyrábějí už sedminu elektřiny. V Severním moři vzniká obří projekt Hornsea One
26. 02. 2019
Větrné elektrárny už v Evropě vyrábějí zhruba sedminu veškeré elektřiny.Asociace WindEurope nevylučuje, že letos se stanou největším zdrojem místo elektráren spalujících plyn.

Kalendář
26. 02. 2019

Narozeniny
25. 02. 2019

Přestupy
25. 02. 2019

News
22. 02. 2019

Tipy na víkend
22. 02. 2019

Člověka dělají „mikrouti“, dozvíme se v jedné ze sedmi knižních novinek
22. 02. 2019
Jiří Padevět pokračuje v mapování krutých období historie, tentokrát pohledem do stalinistické Prahy.Za ostnatý drát ruských lágrů nahlíží zase Vadim Delone.Romantický pohled snímá z Komančů S. C. Gwynne.Hrdinky Lidmily Kábrtové sní o lepším světě.A Radkin Honzák upozorňuje, že všichni lidé mají jedno společné: mikroby.

Rodina je pro spisovatele Paola Cognettiho vězení, zatímco přátelství svoboda a radost. Stejné poselství nese i jeho román Osm hor
22. 02. 2019
Napsal oceňovaný příběh o útěku do hor, přátelství a lidském osudu.Skutečný útěk spisovatele Paola Cognettiho z Milána byl kdysi generační odpovědí na politickou situaci Itálie nultých let.

Setkání s vilou. Vypadala hezky, už když se stavěla z monolitického betonu, ještě lépe ve finále - s cihlovou fasádou
22. 02. 2019
Dům navržený architektkou Markétou Cajthamlovou má výraz i charisma.Vnímáme jeho pevnost, užitečnost a především krásu.

Jak se žije tam, kde víkend začíná už v pátek. Český experiment s pracovní dobou svědčí majitelům i zaměstnancům
22. 02. 2019
Tři české firmy zkoušejí, jaké to je, fungovat ve čtyřdenním pracovním režimu.Každá na to jde po svém, ale žádná nehlásí vážnější provozní potíže.Občas jen mírně překvapené klienty.

V Peci pod Sněžkou se těží punk. Hostel a hudební klub KlonDike už není místem, kam se nechodí
22. 02. 2019
Michaela Boudová a Josef Jirman provozují v Peci pod Sněžkou extravagantní hostel a klub, kde se setkává retro se současností.

Moje čtení: Houslista a violista Bohuslav Matoušek
22. 02. 2019
Bohuslav Matoušek právě v Londýně vydal komplet čtyř alb se souborným dílem pro housle a orchestr Bohuslava Martinů.S ním by se také známý houslista nejraději setkal a povídal si.

Pokud někomu nevyhovuje, že je na Fleru s paní, která plete ponožky, může mít vlastní on-line obchod, míní zakladatel serveru Jiří Kubeš
22. 02. 2019
Plánoval hudební kariéru, nakonec uspěl v on-line byznysu. Jeho server Fler ovládl český obchod s rukodělnými výrobky, do zahraničí se ale nevydal. „Mrzí mě, že mi utekl slovenský trh. Nechali jsme tam vyrůst konkurenci. To se dalo udělat lépe,“ přiznává Jiří Kubeš.

Světová produkce kávy bude v letošní sezoně rekordní. Největší zásluhu má Brazílie
21. 02. 2019
Světová produkce kávy dosáhne ve sklizňovém období 2018/19 rekordního objemu, předpovídá americké ministerstvo zemědělství. Konkrétně odhaduje sklizeň ve výši 174,5 milionu žoků (po 60 kg). Meziročně to bude o 15,6 milionu žoků více. Mělo by se tak stát hlavně zásluhou Brazílie, jejíž produkce vzroste o 8,4 milionu žoků a přesáhne 63 milionů, což představuje více než 36 procent celosvětového ukazatele.

Editorial
21. 02. 2019

Příliš drahá data
20. 02. 2019

News
20. 02. 2019

Příliš drahá data: Mobilní internet je v Česku skoro nejdražší z Evropy. Aby si nevyčerpali balíčky, stali se Češi šampiony ve využívání wi-fi
20. 02. 2019
Mobilní internet je v Česku skoro nejdražší z celé Evropy. I proto Češi ve velkém využívají bezplatné wi-fi připojení. V Evropě s takovým přístupem nejsou sami.

V Česku jde platit mobilem s Androidem i iOS. Na světě využívá bezkontaktní mobilní platby přes 240 milionů lidí
19. 02. 2019
Do Česka přichází platební služba Apple Pay, která umožňuje bezkontaktní placení chytrými telefony a hodinkami značky Apple. Už přes rok tu funguje obdobná platební služba Google Pay pro Android.

Kalendář
19. 02. 2019

Narozeniny
18. 02. 2019

Tipy na víkend
15. 02. 2019

Nesnáším českou liknavost a zaklínadlo "Pohoda! Pohodička!", říká skladatel Mařatka, žijící střídavě v Praze a Paříži
15. 02. 2019
Nikdy si nelámal hlavu tím, zda se muzikou uživí. "Vidím jen radost, kterou mi přináší. A absolutní svobodu," říká hudební skladatel Kryštof Mařatka, který je známější ve Francii než v Česku.

Rodinný dům se proměnil v pravoslavný kostel a sousedům se to nelíbí. Úřady tvrdí, že v obýváku si každý může dělat, co chce
15. 02. 2019
V Mukařově u Prahy začal pravoslavný kněz stavět rodinný dům. Tedy podle projektu. Vyrostla však stavba s kupolí, kde se konají bohoslužby. Lidé z okolí protestují. Úředníci se hájí, že domů si každý může pozvat tolik návštěvníků, kolik uzná za vhodné.

<