iHNED - archiv


Narozeniny
17. 06. 2019

Přestupy
17. 06. 2019

Tipy na víkend
14. 06. 2019

ego! fotogalerie
14. 06. 2019
S magazínem ego! spolupracuje řada skvělých fotografů. Jejich snímky ilustrují naše články, rozhovory i reportáže.Co ale fotí, když nefotí pro nás?Expedice do jiných světů - tak by se také dala nazvat tato galerie, v níž vám představujeme jejich volnou tvorbu.

Tatiana Vilhelmová odchází ze scény. Medu Mládkovou už bude koncem června hrát pod příjmením Dyková
14. 06. 2019
Postavu nejznámější české mecenášky umění ztvární od jejích 15 do 80 let. „Nicméně my neděláme dokument. Mě na tom právě baví to, že ve hře zůstává prostor spoustu věcí si domyslet,“ říká herečka.

Moje čtení: Ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma
14. 06. 2019
Petr Nedoma řídí pražskou Galerii Rudolfinum, čte tedy často knihy související s uměním.A pak ještě spoustu další literatury.

Vlevo hleď, zachraň svět. Mladí se hlásí k levici i kvůli nedostupnému bydlení
14. 06. 2019
Není to tak dávno, co nazvat někoho „levičákem“ rovnalo se téměř nadávce. Komunisté a poté i sociální demokraté ideje o pomoci slabším obrátili vzhůru nohama. Přesto je tu stále dost mladých lidí, kteří v názorech i postojích vykročili směrem doleva.

Domům, které Alena Šrámková navrhla, říká zásadně „baráky“. Jsou nevyumělkované, pevné a nadčasové
14. 06. 2019
Stala se zásadní postavou české architektury, ale můžeme ji nazvat také skvělou umělkyní i morální autoritou. Dvacátého června oslaví devadesáté narozeniny.

I koprovka musí štípat pod patrem, popisuje svou zálibu ve výrazných chutích šéfkuchař Výčepu Jiří Hrachový
14. 06. 2019
Kdysi zběhl k cizinecké legii, teď má ale v Praze unikátně koncipovanou restauraci, i když po škole neuměl vůbec nic.

Občas jsem ze spaní křičel Mengeleho jméno, vzpomíná Olivier Guez na román, jenž mu přinesl celosvětový ohlas
14. 06. 2019
Psal reportáže z nejrůznějších koutů světa, ale téma, jež ho pohlcuje posledních deset let, je veskrze středoevropské. Ve středu Evropy, ve Štrasburku, se také narodil.

Aukční kalendář: Tvrdohlaví zase spolu. Do dobročinné dražby věnoval každý umělec jedno dílo
14. 06. 2019
Někdejší členové legendární umělecké skupiny podporují Paměť národa.Výtěžek z aukce jejich deseti artefaktů bude využit při zaznamenávání vzpomínek pamětníků druhé světové války a nástupu komunismu.

Knižní novinky na léto: Jak daleko je z Ruska na Šumavu
14. 06. 2019
Prozřetelný historik Timothy Snyder vnímá otřesy půdy, když si druzí ještě myslí, že stojí na pevné zemi. Miloš Doležal účtuje s konfi denty, zbabělci a zrádci. A třeba Josef Kroutvor oslavuje fascinující Šumavu.

Objel 1 500 podniků, ochutnal tisíce jídel. Česká gastronomie vyrostla, píše Lukáš Hejlík
13. 06. 2019
Dlouholetý spolupracovník Proč ne?! píše o trendech, které vypozoroval při cestách po republice a hledání zajímavých gastronomických podniků.

Kontroverzní ikona
13. 06. 2019

Maso s masem U Matěje. Jak si Jan Punčochář otevřel restauraci svých snů
13. 06. 2019
Orosené tankové pivo, dršťková polévka zahuštěná telecími nožičkami, kapří hranolky, kynuté buchty. U šéfkuchaře Jana Punčocháře dietu nečekejte. Ve své nové restauraci U Matěje předvádí to nejlepší z české kuchyně a má vyprodáno na týdny dopředu.

Jídlo s vůní ohně. Vyjeli jsme na kurz Fuego, kde se učíte chystat divoce lahodné pokrmy
13. 06. 2019
Usaďte se kolem ohniště, vařte, pijte a hodujte. Vyjeli jsme na kuchařský kurz Fuego, na kterém se vrátíte zpátky ke kořenům a naučíte se připravovat divoce lahodné pokrmy. Tohle je dokonalý kulinářský zážitek.

Za vůní koriandru. Sonda do světa vietnamských restaurací, které si Češi tak zamilovali
13. 06. 2019
Místo stánků a večerek si Vietnamci v Česku stále častěji otevírají bistra a restaurace. Jejich kuchyně má u nás totiž mimořádný úspěch. Ať je to dokonalé pho, sladká silná káva nebo pravý vietnamský fine dining.

Když velí žena. Představujeme pět šéfkuchařek, které bourají české stereotypy
13. 06. 2019
V profilech a důkladných dotaznících představujeme pět šéfkuchařek z celého Česka. Jak se dostaly do vedení kuchyní, v čem se liší od mužů a jak vidí budoucnost vaření?

Sex, drogy a hranolky. Vzpomínka na Anthonyho Bourdaina, který dával rány svou upřímností
13. 06. 2019
Anthony Bourdain možná nebyl nejlepší kuchař na světě, ale o jídle uměl vyprávět jako nikdo jiný.

Že lidé krmí svou rodinu v McDonald's? Příšerná myšlenka, říká kulinářský kritik Sitwell
13. 06. 2019
Přijdu, ochutnám a ohodnotím vás. Kulinářský recenzent William Sitwell je fascinován jídlem a jeho dějinami. Možná jste o něm už slyšeli, třeba díky jeho sarkastickému postoji k veganům.

Napijte se hvězd. V sopečné krajině Tenerife uvedl Dom Pérignon další exkluzivní šampaňské
13. 06. 2019
Sopečná krajina Tenerife. Mumraj hvězd nad hlavou. A chuťový zážitek jako z jiné planety. Vyrazili jsme na Tenerife, kde exkluzivní šampaňské Dom Pérignon představilo svůj nejnovější archivní ročník.

Jednu sklenku, prosím! Čeští skláři z Moseru mění způsob, jak se pije sherry
13. 06. 2019
Čeští skláři z Moseru spolu se slavným španělským šéfkuchařem navrhli sklenku, ze které suché španělské víno chutná lépe a intenzivněji než kdy předtím.

Když obsluhuje robot. David Černý navrhl sci-fi kavárnu ve tvaru kyberpsa
13. 06. 2019
Jen co dostane pokyn přes aplikaci, začne se činit. Vybere lahve z lednice, pak připraví skleničky. Rozlije drinky a donese je k zákazníkům. Someliér pracuje elegantně, rychle, s lehkostí. Skoro jako člověk. Jenže člověk to není.

Krásné české nádobí. Vybrali jsme šest českých značek, které stojí za pozornost
13. 06. 2019
Láska k jídlu prochází... nádobím. Vybrali jsme šest českých značek a autorů, jejichž krásné keramické a porcelánové servisy vznikají tradičními hrnčířskými postupy.

Přemek Forejt
13. 06. 2019
Šéfkuchař olomoucké restaurace Entrée a vítěz ankety Zlatý kuchař o tetování i fastfoodu.

Akce, místa a novinky
13. 06. 2019
Akce, místa a novinky, které by vám podle magazínu proč ne?! neměly uniknout.

News
12. 06. 2019

Který produkt se stane vítězem ankety o nejlepšího pojišťovacího inovátora?
11. 06. 2019
V soutěži Pojišťovací inovátor se utká 13 produktů.

SIEM: Náročná cesta k pokročilému zajištění kybernetické bezpečnosti
11. 06. 2019
Řízení bezpečnostních informací a událostí se pro organizace stalo nezbytným z celé řady důvodů. Na moderních pracovištích výrazně vzrostl počet podporovaných zařízení, aplikací a služeb. V posledních letech se navíc řada z nich pohybuje zcela mimo prostor, jenž býval historicky chráněn tzv. bezpečnostním perimetrem.

Finanční sektor pod vlivem umělé inteligence
11. 06. 2019
Umělá inteligence zahrnuje celý komplex jevů - od automatizace procesů až po samotnou robotizaci. I když robotizaci obyčejně chápeme ve spojení s průmyslovou výrobou, budeme se zabývat jejím využitím v bankovní, resp. pojišťovací branži, které překvapivě v tomto ohledu za výrobními fabrikami nikterak nezaostávají.

Všechny přínosy cloudu vyčíslit nelze
11. 06. 2019
Trh cloudových služeb v ČR má před sebou stále velký růstový potenciál. Firmy si ale často neumějí správně propočítat porovnání nákladů na klasická a cloudová řešení, a tak reálné přínosy cloudu zůstávají za jejich očekáváním.

Tři pilíře úspěšného dodavatele
11. 06. 2019
Český softwarehouse Onlio nabízí tři produktové linie. Jednak vlastní řešení eDoCat pro Document Management System (DMS), dále nástroje pro řízení projektů Atlassian a Liferay Portal pro řešení transakčních portálů. Ve výběrových řízeních porážejí i ty největší dodavatele. Nejvíce se ale potýkají s tím, když zákazník vybírá výhradně podle cenovky. "Obvykle to pak špatně dopadne, bez ohledu na to, kdo je vítězem výběrového řízení a co je předmětem dodávky," sděluje Jiří Voves, předseda představenstva společnosti Onlio.

Digitální inovace pozvolna pronikají do světa zdravotní péče
11. 06. 2019
Informační technologie a systémy mění svět zdravotní péče již půl století. Podle analytiků Gartneru, z jejichž průzkumu vycházíme, zasahují tradičně zejména do oblastí, jako je diagnostika (snímkování) a práce s daty pacientů.

Výrobce komponent pro kolejová vozidla mění informační řešení
11. 06. 2019
Kovárna MSV Metal Studénka buduje nové informační řešení, jehož základem bude ERP systém Infor CloudSuite Industrial (SyteLine).

Společnost Mecom zvolila mobilní a bezpečný přístup k dokumentům
11. 06. 2019
Přístup z jakýchkoliv zařízení prostřednictvím řešení Acronis Files Advanced zefektivní práci zejména pracovníkům na cestách.

Cloudové služby zajišťují bezproblémový chod webu
11. 06. 2019
Společnost České Radiokomunikace (CRA) vytvořila pro klienta AC Sparta Praha na míru službu, která je schopna zvládnout nárazovou vysokou návštěvnost webu klubu.

Mibcon pomohl s "přechodem" zaměstnanců Foxconnu
11. 06. 2019
Foxconn, jenž má v České republice závody v Pardubicích a Kutné Hoře, si zvolil cloudový systém pro řízení lidských zdrojů od SAP.

SAP NOW 2019 se nesl ve znamení čtyř "A" a hesla: "na zkušenosti záleží"
11. 06. 2019
Poslední květnovou středu uspořádala společnost SAP v Praze tradiční zákaznickou konferenci SAP NOW (dříve SAP Forum). Akce se letos poprvé odehrála v prostoru moderního kubisticky laděného multifunkčního centra Cubex a nesla se ve znamení čtyř anglických slov začínajících od A: automation, autonomy, augmentation, abundance. Dalším leitmotivem, který se proplétal celou konferencí, bylo také heslo "na zkušenosti záleží".

Flowmon představil trendy v ochraně firemních sítí
11. 06. 2019
Většina IT infrastruktury firem míří do cloudu. Zároveň s tím vyvstává otázka, jak cloudové prostředí chránit a zajistit jeho očekávaný výkon nebo jakou roli zde hraje umělá inteligence. Tyto a další témata byla náplní odborné konference Flowmon Friday, která se uskutečnila 31. května v pražském Konferenčním centru City.

Diář HN
10. 06. 2019

Přestupy
10. 06. 2019

Narozeniny
10. 06. 2019

Diář HN
10. 06. 2019

Den D
7. 06. 2019

Tipy na víkend
7. 06. 2019

ego! fotogalerie
7. 06. 2019
S magazínem ego! spolupracuje řada skvělých fotografů. Jejich snímky ilustrují naše články, rozhovory i reportáže.Co ale fotí, když nefotí pro nás?Expedice do jiných světů - tak by se také dala nazvat tato galerie, v níž vám představujeme jejich volnou tvorbu.

Co je dnes značkou České republiky? Václav Havel, myslí si ředitel Českého centra v Paříži Jiří Hnilica
7. 06. 2019
Říká, že jako malá země si nemůžeme dovolit takový luxus, že všichni budou umět pouze anglicky. To je omezené a omezující, podotýká. A protože je historik, hned uvádí příklady, kdy se nám v minulosti orientace jen „jedním směrem“ nevyplatila.

Moje čtení: Zakladatel a ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab
7. 06. 2019
Je tomu 25 let, kdy založil pražské Divadlo Archa.Co dělá po čtvrt století, když zrovna nedělá divadlo?Čte.

Existuje univerzální cesta ke štěstí? Karel Nejedlý má za to, že ji objevil. A nazval ji RUŠ
7. 06. 2019
Terapeuti této „zázračné metody“ prý dokážou člověka vyčistit a rozpustit veškerá jeho traumata. Zajeli jsme za nimi zjistit, jak se to dělá. A jak vidí jejich postupy expert na sekty, kulty a moderní náboženská hnutí Zdeněk Vojtíšek?

Přežila jsem jako ukrývané dítě v Polsku a pak si zamilovala Prahu, říká spisovatelka Tecia Werbowski
7. 06. 2019
Aby ji zachránili, našli pro ni rodiče za války jiné jméno i rodinu. Poté s matkou diplomatkou vyrůstala v české metropoli. Nyní žije v Kanadě, její příběhy s úspěchem uvedli dramatikové Pavel Kohout i Arnošt Goldflam, ale ona sama je v Česku téměř neznámá.

News
5. 06. 2019

Premiér v bodu zlomu
4. 06. 2019

Kalendář
4. 06. 2019

Česku se nedaří plnit opatření pro snížení škodlivin v ovzduší
4. 06. 2019
České republice hrozí nesplnění stanovených limitů škodlivin ve vzduchu do roku 2020. Je proto pod zvýšeným dohledem Evropské komise. Vyplývá to z výsledků prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu. Stát také podle kontrolorů nesleduje, zda projekty zlepšení ovzduší dotované ze státních peněz skutečně pomohly ke zvýšení kvality vzduchu.

V podpoře obnovitelných zdrojů by Česko mělo být ambicióznější
4. 06. 2019
Uhlí už není v kurzu a Česko se musí poohlížet po nových zdrojích energie. S rostoucími požadavky v oblasti ochrany klimatu se nabízejí zejména obnovitelné zdroje, jejichž podpora však v tuzemsku podle odborníků pokulhává. Kritizují zejména málo ambiciózní připravovaný klimaticko-energetický plán České republiky do roku 2030.

Vodní elektrárny v rekonstrukci
4. 06. 2019
Vodní elektrárna Slapy zahájila regulérní provoz v roce 1955 a dosud vyrobila více než 17 miliard kWh elektřiny. Nyní prochází rekonstrukcí, která by měla prodloužit její životnost o desítky let.

Americký zkapalněný plyn přece jen dostal zelenou
4. 06. 2019
Možné zahájení dodávek zkapalněného plynu (LNG) z USA může podle některých analytiků dávat smysl i pro Česko. Za výhodu označují hlavně případnou geopolitickou různorodost dodávek.

Zpomalení ekonomiky by mohlo nastartovat investice do úspor
4. 06. 2019
"Pokud dojde k ochlazení ekonomiky, budou firmy hledat možnosti, jak udržet svou finanční efektivitu, a dojde i na řešení úspor, které v době silného ekonomického rozvoje nechávaly stranou svého zájmu," říká v rozhovoru Pavel Beran, poradce speciálního financování Komerční banky.

Některé banky umí také poradit
4. 06. 2019
Součástí moderních bankovních služeb je kromě financování energetických projektů také specializované poradenství. Které bankovní domy a jak se na tento typ služeb zaměřují? Na to jsme se zeptali v anketě.

Odpady jsou zajímavou podnikatelskou příležitostí
4. 06. 2019
Spalování neupraveného komunálního odpadu je do jisté míry plýtváním - v tomto odpadu je přece mnoho lépe využitelných složek. Například pro jeho energetické využití.

Budeme potravinářské suroviny i nadále pálit v motorech?
4. 06. 2019
Bylo by možné zrušit přimíchávání biopaliv do motorových paliv bez sankcí ze strany Evropské unie? A jsou biopaliva skutečně škodlivá?

Situace v teplárenství může přerůst ve vážnou krizi
4. 06. 2019
Energetická bezpečnost ČR může být ohrožena už kolem roku 2021, varuje Teplárenské sdružení ČR.

Střechy domů nabízejí potenciál, využijme ho
4. 06. 2019
Fotovoltaika a její využití je stále ještě spíše srdeční záležitostí. Proč tomu tak je i přes různé státní podpory a dotace? Co může přinést fotovoltaický systém na střeše domu? Především úsporu našich peněz a k tomu dobrý pocit. Realita je však trochu jiná.

Narozeniny
3. 06. 2019

Přestupy
3. 06. 2019

Tipy na víkend
31. 05. 2019

Kůrovec je na naší straně, říká „pravicový ekolog“ Juraj Lukáč, jenž originálním způsobem chrání lesy
31. 05. 2019
Pracoval jako kybernetik, ale dnes se svými příznivci skupuje slovenské lesy, v nichž pak nejsou povoleny žádné zásahy člověka. Jen vlků, medvědů a další divoké zvěře či „rozmarů“ přírody.

Moje čtení: Šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery
31. 05. 2019
Erik Tabery řídí časopis Respekt, píše zajímavé knihy a spoustu zajímavých knížek má také ve své knihovně.

Trochu jiné „Ano“. Za stylovou svatbu na míru si už rádi připlatíme, může nás stát i jako nový vůz
31. 05. 2019
Mají peníze, mají se kde inspirovat a mají možnost udělat si veselku podle svého.Generace dnešních třicátníků dala vzniknout svatebnímu trhu, kde se uplatňují originální tvůrci a točí se statisíce za jednu svatbu.

Dotek dokonalosti na dobré adrese. Architekti vrátili funkcionalistickému klenotu jeho někdejší půvab
31. 05. 2019
Rekonstrukce předválečné vily na Babě posiluje vzácného genia loci.Setkání s ní přináší hostovi nezapomenutelný zážitek, obyvatelům radost ze života.Připomíná nám důležitou věc, na niž občas zapomínáme: krása spočívá v jednoduchosti.

Pracuji absolutně svobodně a ještě mě to baví. Nositel „herního Oscara“ Jaromír Plachý o svém povolání snů
31. 05. 2019
Od festivalových znělek přes klipy a krátké animované filmy se dostal až k vývoji počítačových her. Jeho Chuchel si našel zatím sto čtyřicet tisíc hráčů, teď je na řadě horor.

Bedýnkový start-up s čajem, zábavou i filantropií. A to vše kvůli surfování
31. 05. 2019
Na nápad zasílat zájemcům výběr čajů podle ročních období přišla Bohunka Kosová při cestách po světě.Projekt nazvala Čajové bedýnky.

Ztráty a nálezy
30. 05. 2019

Digitalizací k lepší budoucnosti
30. 05. 2019
Studie McKinsey Global Institute, jíž se zúčastnilo 20 tisíc obyvatel 50 měst světa, ukazuje, že díky chytrým aplikacím lze výrazně zvýšit kvalitu života.

News
29. 05. 2019

Kalendář
28. 05. 2019

Největší růst zaznamenáváme v operativním leasingu
28. 05. 2019
Každý čtvrtý vůz z deseti značky Škoda prodaný v ČR je pořízen díky financování prostřednictvím Škoda Financial Services. Na možnosti a výhody financování prostřednictvím dceřiné společnosti tradiční české automobilky a na vývoj zájmu tuzemských řidičů jsme se zeptali Miroslava Bláhy, vedoucího prodeje Škody Auto Česká republika.

Havarijní připojištění si můžete sjednat i k povinnému ručení
28. 05. 2019
"Povinné ručení již není jen produktem, ze kterého se hradí škody způsobené na majetku třetí osoby. Nabízí i úhradu škod vzniklých na vašem voze - například rozbitá skla, poškození vozu zvěří nebo třeba krupobitím. Stačí si jen vybrat," představuje možnosti připojištění Milan Káňa, tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa.

Vodíková doprava se rozvíjí pomalu
28. 05. 2019
Co bude dříve? Plnicí stanice, nebo vozidla poháněná vodíkem?

Elektromobilita už dává smysl, stále však má svá "ale"
28. 05. 2019
Dobíjecí stanice pro elektromobily přibývají v obchodních centrech i na ulicích, stát dotacemi podporuje rozvoj sítě v rámci dálnic a většina automobilek hlásí ambiciózní plány výroby elektromobilů všech možných kategorií. Jsme však na elektromobilitu skutečně připraveni?

Postupnými kroky
28. 05. 2019

Přestupy
27. 05. 2019

Narozeniny
27. 05. 2019

Tipy na víkend
24. 05. 2019

Speciál: Autem i za oceán. Novomanželé se nebáli procestovat Jižní Ameriku ve svém starém Golfu
24. 05. 2019
V práci dali výpověď, odešli z bytu a prodali všechno, co prodat šlo. Zbyl jim jen dvacet let starý třídvéřový Volkswagen Golf. "Dávali nám za něj jen deset tisíc, tak jsme si v kufru udělali 'ložnici' a vyrazili," říká Vojtěch Dvořák, který se s manželkou Ľubomírou vydal ve "vylepšeném" autě na svatební cestu do Jižní Ameriky.

Moje čtení: Socioložka Jiřina Šiklová
24. 05. 2019
Socioložka Jiřina Šiklová se chce vrátit k Raskolnikovovi. Ráda by pochopila, co ji na něm zaujalo už v pubertě.

Knižní tipy: A poletíme třeba na Island!
24. 05. 2019
Na dobrodružnou cestu se můžeme tentokrát vydat s Johannesem Gutenbergem či Malým princem anebo taky s policisty, kteří vyšetřují záhadné venkovské drama v Bavorsku.

Ze skládek a sběrných dvorů do stylového interiéru. Dva mladí designéři "kouzlí" s odpadky a dávají jim nový život i smysl
24. 05. 2019
Loni v listopadu postoupili do finále soutěže Social Impact Award, která podporuje společensky odpovědnou činnost. Jejich projekt Nahaku, který vyhozené věci přetváří v užitečné předměty, ale nakonec nezvítězil. A tak si dva mladí muži z Brna řekli, že vyhrají aspoň v praxi.

Gerhard Richter vrátil lidem víru v sílu obrazu, teď se jeho pozoruhodný život odvíjí i na plátnech českých kin
24. 05. 2019
Film Nikdy neodvracej zrak je prvním životopisným snímkem pojednávajícím o tomto dosud žijícím, světově proslulém malíři. Zrodilo se významné i kontroverzní dílo, jež můžeme německé kinematografii závidět.

Už kvůli těm lidem to dotáhneme do konce. Kdo jsou organizátoři demonstrací na náměstích a proč jsou tak zarputilí
24. 05. 2019
Už čtvrtý týden po sobě se desetitisíce nespokojených občanů scházejí v centrech českých měst. Spojila je nechuť smířit se s „Babišistánem“. Do ulic je přivedlo několik nadšenců, kteří sice mají velmi odlišné příběhy, ale stejný zápal pro věc.

Konopí? To budou feťáci, zděsil se nejdřív Storch. Dnes vedle bádání rozjíždí kosmetický a farmaceutický byznys s kanabinoidy
24. 05. 2019
Výsledky svých výzkumů chce vždy uplatnit v praxi. Když se zabýval výbušninami, odpaloval pařezy v lese. A když pak s kolegy extrahoval nepsychotropní látky z konopí, bylo jasné, že budou využity třeba v dermatologii.

News
22. 05. 2019

Editorial
22. 05. 2019

Vrátí se realitní makléři do školy?
22. 05. 2019
O potřebě kultivovat český realitní trh se mluví dlouhodobě. Jeden z kroků učinili zákonodárci - v lednu letošního roku vláda schválila věcný návrh zákona o realitním zprostředkování.

Zákon o realitním zprostředkování
22. 05. 2019
Několik dlouhých let se připravoval zákon o realitním zprostředkování, jehož účinnost je předběžně stanovena na 1. 1. 2020. Avšak z důvodu přechodného období a lhůt potřebných na splnění všech povinností se předpokládá, že reálný dopad na realitní trh se projeví mnohem později.

Čeští investoři nabírají na síle
22. 05. 2019
V roce 2018 bylo na českém realitním trhu uzavřeno přes sedm desítek transakcí v celkové hodnotě 2,6 miliardy eur. Zatímco objem realitních investic vloni oproti rekordnímu roku 2017 poklesl zhruba o 27 procent, aktivita tuzemského kapitálu dvojnásobně vzrostla. V konkurenci investorů z celkem 13 zemí se Češi na celkovém objemu uzavřených realitních transakcích v loňském roce podíleli z 60 procent.

Neusnout na vavřínech...
22. 05. 2019
V závěru roku 2018 tvořilo pražský trh s kancelářemi přibližně 3,5 milionu m² moderních administrativních prostor. Uplynulý rok k tomuto číslu přispěl téměř 157 000 m², které byly v jeho průběhu dokončeny - 76 procent těchto kancelářských ploch se nachází v novostavbách. První čtvrtletí roku 2019 na trh přineslo dalších 28 100 m² kancelářských prostor. Ani to však současné vysoké poptávce nestačí.

Na špici žebříčku obdivovaných firem stanula i developerská společnost
22. 05. 2019
Výsledky 21. ročníku žebříčku 100 obdivovaných firem České republiky vyhlásilo počátkem dubna Sdružení CZECH TOP 100. V čele žebříčku v pořadí takzvaných All Stars je již tradičně Škoda Auto, další pomyslné stupně vítězů obsadila Kofola a Passer­invest Group.

O kom se mluví? Aneb mediální hitparáda developerů
22. 05. 2019
Nejpopulárnější developerskou společností v České republice pro rok 2018 je Ekospol. Ovšem vzhledem k dosud přežívajícímu negativnímu sentimentu, které u nás slovo "development" vyvolává, by v komentáři výsledků monitoringu českých médií za loňský rok bylo možná vhodnější pojem "nejpopulárnější" nahradit "nejčastěji zmiňovanou".

Otazníky kolem kanceláří
22. 05. 2019
Co zajímá potenciální nájemníky kancelářských prostor? Jak ovlivní tuzemský realitní trh brexit? A kolik let uplyne, než se v Praze zrealizuje nová administrativní budova?

Spadla z oblaků. Snažme se ji zadržet
22. 05. 2019
O nedostatku vody se dlouhé roky mluví, ale teprve v posledních letech na vlastní kůži zažíváme, co to znamená být bez vody. Vzhledem k tomu, že nás pravděpodobně čeká další velmi suchý rok, se řada institucí, firem i soukromých osob intenzivně zabývá tím, jak vodu ušetřit.

Začtěte se do příběhu vody
22. 05. 2019
Voda a její význam pro život člověka v různých souvislostech - na to upozorňuje výstava fotografií Voda a civilizace, která na pražské Kampě potrvá do 28. května.

104 666
22. 05. 2019
Ne, to není cena malého ojetého osobního vozu. To je průměrná částka v korunách, za níž se aktuálně prodává metr čtvereční nového bytu z developerské výstavby v Praze.

Sucho trápí Česko už několik let. A letošek nebude výjimkou
22. 05. 2019
Tři desítky zástupců devíti institucí zabývajících se problematikou sucha a nedostatkem vody se v závěru dubna sešly, aby společně zhodnotily dosavadní vývoj včetně možných dopadů klimatických změn a navrhly opatření pro zmírnění zejména zemědělského sucha očekávaného v letošním roce.

Přichází čas nájemního bydlení?
22. 05. 2019
V žebříčku EU patří Česká republika k zemím s nejnižším podílem nájemního bydlení - podle údajů statistického úřadu EU (Eurostat) v tuzemsku stále vítězí vlastnické bydlení, a to s podílem 78 procent. Na nájemní bydlení tedy připadá o něco málo víc než pětina trhu. Přitom u našich německých a rakouských sousedů je podíl nájemního bydlení zhruba dvojnásobný.

Když se řekne event ...
22. 05. 2019
Položit základní kámen, vztyčit glajchu, přestřihnout pásku, přivítat první hosty. Slavnostní akce spojené s důležitými mezníky stavby bývají pro projekt i jeho investora významným okamžikem. Pokud se takový event povede, dokáže hostům předat silné emoce. Díky nim se z nich mohou stát klienti nebo obchodní partneři.

Ze zahraničí
22. 05. 2019

Narozeniny
20. 05. 2019

Tipy na víkend
17. 05. 2019

Někdy jsem se rozhodl i proti doporučení štábu. Měl jsem pak hrozný strach, aby se nikomu nic nestalo, říká velitel z Afghánistánu Karel Řehka
17. 05. 2019
Generálem se stal už v jednačtyřiceti. Zocelen u amerických Rangers řídil pátrání po teroristech z al-Káidy a nyní slouží alianci na hranici s Ruskem. Tento týden získal Cenu Arnošta Lustiga.

Moje čtení: Hudební skladatel Kryštof Mařatka
17. 05. 2019
Hudební skladatel Kryštof Mařatka žije s rodinou v Paříži, ale "jednou nohou" je stále v Česku.To potvrzuje i jeho četba.

Vědci jsou novodobými tovaryši, kteří vyjíždí do světa na zkušenou. A někteří se vracejí
17. 05. 2019
Vědci jsou novodobými tovaryši, kteří vyjíždí do světa na zkušenou.Jak probíhá jejich "školení" na prestižních univerzitách a co je přimělo vrátit se domů?

Ani naturální vinaře naše víno nezajímalo, pak změnili názor, říká Gruzínka, jež vozí Čechy do své vlasti za přírodním unikátem
17. 05. 2019
Pro Gruzii charakteristické kvevri víno mívalo neprávem pověst jednoho z nejhorších nápojů planety.Čechům ho před lety ukázala Salome Khardzeishviliová.A snaží se, aby v tuzemsku získalo renomé.

Skartovaný prezident. Unikátní aršík nevydaných poštovních známek se bude dražit v síni Burda
17. 05. 2019
V několika nastávajících říjnových aukcích budou sběratelé usilovat o kvalitní díla klasické moderny a poválečného umění, ale také o fotografie, produktový design a originální skleněné objekty.

V zajetí designu
16. 05. 2019

Brazilská gastro džungle i citrusová opera. Redakční tipy na akce a novinky
16. 05. 2019
Akce, místa a novinky, které by vám podle magazínu proč ne?! neměly uniknout.

Ilona Mančíková
16. 05. 2019
Šéfka českého Sotheby's int. Realty o obchodě svého života a o prázdninách na majáku.

CAMP v centru Prahy
16. 05. 2019

Honba za krásou. Vybrali jsme to nejlepší, co nabídl milánský týden designu
16. 05. 2019
Výpravu na milánský design week lze přirovnat k dobrodružné expedici. Je to vlastně honba za krásou lidské tvořivosti. Ušetříme vás prodírání se půlmilionovým davem návštěvníků. Podívejte se na to nejlepší, co letošní svátek designu v Miláně nabídl.

Tisíce svítidel, interaktivní show a miliony v pozadí. Češi zazářili na veletrhu světla
16. 05. 2019
Navštívili jsme milánský veletrh světla Euroluce a sledovali, jak ho české firmy rozzářily.

Návrhářský bohém Marcel Wanders stvořil miliardový byznys. Pracuje i pro Louis Vuitton
16. 05. 2019
Návrhy slavného nizozemského designéra Marcela Wanderse zdobí nejen drahé privátní rezidence, ale i stálé sbírky moderního umění. Na milánském design weeku představil i novou kolekci pro Louis Vuitton.

Rok s 8smičkou. Výjimečný kulturní prostor působí v Humpolci jako zjevení
16. 05. 2019
Když se spojí nadšení, profesionalita, cit pro krásu, dostatek peněz a dobrá vize, vznikne něco výjimečného. V Humpolci už rok funguje zóna pro umění 8smička, kulturní prostor s výstavami, kavárnou, knihkupectvím a bohatým programem, který působí jako zjevení. Jak se jí vede?

Žena ve stínu. Zapomenutý příběh české fotografky, která pomohla tvořit dějiny Bauhausu
16. 05. 2019
Její fotografie pomáhaly formovat identitu, šířit slávu a stvořit odkaz proslulé umělecké školy Bauhaus. Takřka nikdo přitom nevěděl, že za nimi stojí Češka Lucia Moholyová, která v historii čerstvě stoleté instituce sehrála významnou roli.

Tohle je český a slovenský design! Nahlédněte do přítomnosti a budoucnosti lokální tvorby
16. 05. 2019
Dřevo, sklo, kov a textil. Velkolepá přehlídka české a slovenské tvorby a pohledy čtyř odborníků na daný materiál, jeho přítomnost a budoucnost.

Místo pro rozjímání. Altány a sauny KijuKiju splynou s vaší duší i zahradou
16. 05. 2019
Po náročném dni si odpočinout a nabrat sílu. Na místě, které bude jenom vaše. Pod značkou KijuKiju vznikají v Česku altány a sauny, které dokonale splynou s vaší duší i zahradou.

Dvojité vidění. Designér brýlí Blake Kuwahara spojuje moderní a klasické
16. 05. 2019
Svěží kalifornský vítr v optickém průmyslu, i tak lze označit designéra brýlí Blakea Kuwaharu.

Láska zalitá v betonu. Jak výlet do Japonska změnil architektovi Barrymu život
16. 05. 2019
Pokud na světě existuje umělecký festival, který lidem umí změnit život, pak je to Setouchi Art Triennale. Instalace rozprostřené po japonských ostrovech ovlivnily architekta Martina Barryho natolik, že se rozhodl založit rodinu a svého syna pojmenoval po tamní krajině.

Hravě drzý designér. Jaime Hayon září víc než tóny, do nichž přebarvuje svět
16. 05. 2019
Velká zelená houpací slepice. Kaleidoskop, do kterého můžete vejít. Mátová kachnička. Zebrovaný medvěd. Židle a la ananas. Zdá se vám to jako sled nesmyslných slov? Vítejte ve světě designéra Jaimeho Hayona.

Do divočiny nebo do města. Vyzkoušeli jsme americký univerzál Mercedes-Benz GLE
16. 05. 2019
Dokáže skloubit zdánlivě neslučitelné vlastnosti. Mercedes-Benz GLE je velké SUV se špičkovou bezpečnostní výbavou, které hravě zvládá dlouhé cesty i náročný terén. Prostě americký univerzál.

Světlo, pojď se mnou
16. 05. 2019

News
15. 05. 2019

News
15. 05. 2019

Kalendář
14. 05. 2019

Personálie
14. 05. 2019

Chytré technologie uleví dopravě ve městech
14. 05. 2019
Pokud bychom měli vybrat jen jedinou oblast života, která trápí obyvatele snad všech větších měst, byla by to velmi pravděpodobně doprava. A právě s řešeními pro dopravu mnoho projektů chytrých měst začíná.

Armatury Group potřetí volí IFS Applications
14. 05. 2019
Výrobce průmyslových armatur se rozhodl rozšířit svůj stávající systém o aktualizovanou verzi nabízející pokročilé nástroje a funkce pro plánování a řízení výroby.

Umělá inteligence a strojové učení ve službách podniků
14. 05. 2019
Společnost Oracle představila svoji samořiditelnou, automaticky laděnou, samoopravitelnou, samo... před necelými dvěma lety. A bez umělé inteligence a strojového učení by to podle Duncana Harveye nešlo. S produktovým ředitelem pro technologickou platformu Oracle jsme měli možnost krátce hovořit na konferenci pořádané touto technologickou společností v Praze.

Digitalizace dnešních inovací pro přežití v budoucnosti
14. 05. 2019
Kdo neinovuje, ten nepřežije. Rozhodujícím se stává, jak rychle a v jaké kvalitě se k produktu a službě, nejlépe personalizované, zákazník dostane. Nejdůležitější se přitom stává konektivita, propojení jednotlivých informačních systémů, strojů a čidel, říkají experti ze společnosti Atos Igor Štverka a Milo Georgievski. Začít lze podle nich i s levným cloudovým řešením v malém. Bezpečnosti a odolnosti systémů je přitom třeba věnovat maximální pozornost.

Anketa: Univerzalita vs. specializace
14. 05. 2019
Profily vybraných dodavatelů systémů ERP, kteří působí na českém trhu

Reflexe z tuzemského trhu systémů ERP
14. 05. 2019
České ekonomice se daří, což ovlivňuje také trh podnikových informačních systémů. Zákazníci i dodavatelé čelí novým výzvám a segment rozhodně nestagnuje.

Anketa: Zákazníci vs. nové technologie
14. 05. 2019
Anketní otázka: Jak se pod vlivem nových technologií mění očekávání zákazníků v segmentu ERP?

Trendy ERP následují technologickou evoluci
14. 05. 2019
Segment podnikových informačních systémů nestagnuje technologicky ani tržně. Díky probíhající vlně digitální transformace naopak posiluje svou roli v efektivním fungování organizací.

Kdo nahradí Draghiho?
13. 05. 2019

Diář HN
13. 05. 2019

Přestupy
13. 05. 2019

Narozeniny
13. 05. 2019

Tipy na víkend
10. 05. 2019

Vítejte na pohřební hostině za Karlovy Vary. Miloš Urban tvrdí, že už zabil mnoho lidí, ale ještě nikoho tak drsně jako ve své poslední próze
10. 05. 2019
Nechce být označován za politického autora a neváhá se nazvat zbabělcem. Rád proto utíká do umělých světů, které však vždy jistým způsobem odrážejí skutečnost - i tu nejsoučasnější. Stejně je tomu v jeho nejnovější detektivce KAR.

Moje čtení: Filmový dokumentarista Jakub Jahn
10. 05. 2019
Filmový dokumentarista Jakub Jahn často točí snímky z módního světa, ale knihy si vybírá v úplně jiných sférách.

Kam zmizelo hrabalovské Kersko? Život v alejích už není, co býval. Ale pro místní se v hospodě vždycky místo najde
10. 05. 2019
Kdysi tu byla malá chatařská kolonie, ve které se zastavil čas. Dnes se v Kersku, spojeném s pábitelským světem Bohumila Hrabala, budují rodinné domy. Ale také se zde tyčí nové, léta neobydlené vily „na kšeft“, které v kontrastu s chatičkami působí komicky.

Michelle Obamová, superstar. Někdejší první dáma USA jde do finále světového turné se svým autobiografickým bestsellerem Becoming
10. 05. 2019
Její autobiografie byla přeložena do 31 jazyků a je momentálně nejčtenější životopisnou knihou na světě. S více než 10 miliony prodaných výtisků přebila i vzpomínky Nelsona Mandely či Charlese de Gaulla včetně všech amerických prezidentů. Od konce dubna se pod názvem Můj příběh prodává i v Česku.

Pouť k největšímu Slovákovi. Mnozí jeho krajané stále věří, že Štefánik byl zavražděn, jiní přijímají oficiální verzi o nehodě
10. 05. 2019
Generál Milan Rastislav Štefánik zahynul před sto lety a tisíce lidí přišly minulou sobotu vzpomínat k jeho hrobu na Bradle. Konspirační teorie o hrdinově konci stále žijí, ale řada Slováků si myslí: „Dnes už to nemá cenu rozmazávat.“

Kaple pro knihy. Přístavba rodinného domu jako originální řešení prostorové nouze nakladatele
10. 05. 2019
Soukromá knihovna, kterou si nechal postavit osvícený investor, se stala místem vhodným nejenom pro četbu, ale také přemýšlení či soustředění.Architekt minimalisticky plynule rozvinul původní dům, v němž už nebyl dostatek prostoru pro tisíce svazků.

Kdo je Večerníček, jak se hraje na cimbál... i jiné věci osvětluje Denisa Šedivá v abecedáři českým dětem vyrůstajícím v zahraničí
10. 05. 2019
„Chybějící sebevědomí často kompenzujeme tvrdohlavostí, vůči něčemu se vymezujeme, kritizujeme, ale proč?“ ptá se v souvislosti s „českou povahou“ autorka originální učebnice, jež byla nedávno vyhlášena jednou z nejkrásnějších knih loňského roku.

Knižní novinky: Lišácká literatura ve Světě knihy
10. 05. 2019
Herta Müllerová a Jiří Kratochvil napsali romány, v nichž lišky nedávají dobrou noc, ale budí čtenářovu imaginaci.Tituly obou autorů spolu s dalšími jsou představeny na právě se konajícím veletrhu Svět knihy.

Kalendář
7. 05. 2019

Tipy na víkend
3. 05. 2019

V byznysu jsem dospěl k taoismu, chaos se nesnažím zkrotit, říká Jiří Fabián, spolumajitel startupového studia TopMonks
3. 05. 2019
Pracoval pro start-upy, český podnik i korporaci. Založil vlastní firmu, najímal programátory. Teď chce invenční podnikatel přijít na trh s elektronickou vodní dýmkou, jakou ještě nikdo nevyrobil. Její kouření je meditační činnost a on medituje rád.

Moje čtení: náměstek ministra obrany Jakub Landovský
3. 05. 2019
Jakub Landovský se sice živí jako náměstek ministra obrany, ale umělecké geny nezapře.A tak je jeho domácí četba velmi různorodá.

Kurdy a Jezídy spojuje nepřátelství s islamisty a teď u nás nacházejí nový domov. Přinášíme tři lidské příběhy
3. 05. 2019
Ti první proti takzvanému Islámskému státu bojovali, ti druzí po staletí odmítají přijmout muslimskou víru. Jak se Kurdům a Jezídům žije v Česku a co je sem přivedlo?

Kdyby chtěly freestyle motokros dělat moje děti, rád bych nebyl. Když uděláme chybu, jde nám o život, říká Libor Podmol
3. 05. 2019
Patří mezi světovou špičku ve sportu, v němž když uděláte chybu, může být vaší poslední. Odvážný freestyle motokrosař ale doufá, že svůj hodně bolestivý pád z konce dubna překoná.

Mám oholenou hlavu, neboť nesouzním s ideálem dlouhovlasé holky, říká fotografka Marie Tomanová. Pozornost budí i svým projektem Young American
3. 05. 2019
Žije v New Yorku sedm let. Sama sebe fotí nahou na skalách a stromech, výrazné tváře zase v ulicích americké metropole.

Útulně osídlená pevnost. Architekt Jan Tyrpekl vdechl prvorepublikovému bunkru novou roli. V kontrastu forem i s úctou k minulosti
3. 05. 2019
Připomíná periskop, ale dá se v ní bydlet. Malá stavba slouží jako útulna a zároveň nám odhaluje potenciál lehkého pohraničního opevnění, na jehož temeni vyrostla.

Knižní tipy: Na obzoru plachta bílá!
3. 05. 2019
Při výpravě k pramenům Teplé Vltavy či po stopách kapitána Franklina se bude hodit dobrý román.Anebo esej?

Letní školy jsou stále oblíbenější formou vzdělávání
2. 05. 2019
Vzdělávání o prázdninách má pro studenty velkou přidanou hodnotu. Během výuky a workshopů si mohou osahat praxi, najít přátele, a navíc i získat nové pracovní kontakty.

Pivní závod ke dnu
30. 04. 2019

Narozeniny
29. 04. 2019

Přestupy
29. 04. 2019

Tipy na víkend
26. 04. 2019

Intoxikace Berliozem
26. 04. 2019

Má vlast od sousedů
26. 04. 2019

Velká očekávání
26. 04. 2019

Držím se svého kopyta. Mladí ševci navazují na tradici slavných předchůdců, ale každý má svůj vlastní styl. Přinášíme příběhy tří z nich
26. 04. 2019
Botám chtějí zasvětit život a hrdě křísí skomírající ševcovský obor.Ambiciózní obuvníci dokazují, že tradiční řemeslo má ještě naději.A že je na Zlínsku pořád doma.

Našla jsem skryté světy Zlína, prozrazuje Karolina Zalabáková. Její dokumentární snímek Batalives vznikal v Evropě, Indii i Jižní Americe
26. 04. 2019
Ve valašské metropoli se narodila a vyrostla v jednom z typických domků z červených cihel. O osudech baťovských měst a jejich současných obyvatelích natočila nedávno mladá filmařka celovečerní dokument.

Až vybuduju barové impérium, třeba si koupím penthouse, svěřuje se Alex Kratěna, jenž nyní v Londýně otevírá své Tayēr + Elementary
26. 04. 2019
Tři roky se známý český barman stavěl na vlastní nohy. Po éře úspěchů s londýnským barem Artesian se teď v britské metropoli pouští do životního projektu.

Moje čtení: Šperkařka Viktorie Beldová
26. 04. 2019
Viktorie Beldová má v genech lásku ke šperkům, a tak je se svou rodinou vyrábí...a přitom čte dobré knížky.

Knižní tipy: Čtení na cesty
26. 04. 2019
Do Paříže s Alfonsem Muchou, do Holandska za tažnými ptáky...A další dobré čtení i poslech k tomu.

Nejhorší vzduch v Česku naměřili ve Věřňovicích. Vesnice přitom leží na kraji přírodní rezervace. Jak je to možné?
26. 04. 2019
Ve vsi na česko-polské hranici, která se tu měnila ještě v roce 1959, se místní neshodnou, kdo za pověst „černé díry“ republiky a třetího nejznečištěnějšího místa v Evropské unii může a zda je oprávněná.

Na cestě
25. 04. 2019

Akce, místa a novinky
25. 04. 2019
Akce, místa a novinky, které by vám podle magazínu proč ne?! neměly uniknout.

Vavřinec Hradilek
25. 04. 2019
Kajakář a olympijský medailista o cestovatelských snech, solidaritě a adrenalinu.

Šťastnou cestu! Inspirujte se cestovatelskými tipy redakce PROČ NE?!
25. 04. 2019
Nekonečný horizont, polární záře a stádo tuleňů. Tohle jsou cestovatelské destinace, které nám zůstaly v srdci.

Ty, já a Tiffany
25. 04. 2019

Živo v Benátkách
25. 04. 2019

Letěl sám v Airbusu, cestoval kolem světa... Lukáš Codr hledá unikátní letecké zážitky
25. 04. 2019
Lukáš Codr procestoval kus světa. Ale ne jako běžný pasažér. Patří mezi aviation geeky, kteří vyhledávají jedinečné lety. Vydal se na cestu kolem světa, byl u oslav severokorejských aerolinek a také cestoval úplně sám v obřím Airbusu A380.

Zadržte dech! Vyrazili jsme po stopách mant a žraloků v podmořském ráji Raja Ampat
25. 04. 2019
Na Raja Ampat hodinky ani mobil nepotřebujete. Denní rytmus udává východ a západ Slunce a signál tu stejně věčně není. Skutečná krása se ukrývá pod hladinou, je to ráj pro freedivery. Přidejte se k jedné z nich a následujte majestátní manty, žraloky a pestrobarevné korály.

Jak jsem navštívil všech 198 zemí světa. Dvakrát
25. 04. 2019
Kdyby existovalo cestovatelské mistrovství světa, byl by Gunnar Garfors horkým kandidátem na titul. Projel všech 198 zemí světa - a dokonce dvakrát. Zvládl i pět kontinentů za jeden den nebo 19 zemí za den. Pro Proč ne?! napsal norský novinář o svých zážitcích.

Dobrodružství malého prince
25. 04. 2019
V horké africké poušti potkává opuštěný letec podivuhodného človíčka. Společně opravují havarovaný stroj a povídají si o dobru a zlu, o přátelství a kráse, o štěstí. Nebo o tom, že některé věci vidíme pouze srdcem. A na obloze zatím září šperky BVLGARI.

Úkaz jménem JG. Navštívili jsme superfanouška NBA, v jehož vile se točil Big Lebowski
25. 04. 2019
Prosklený cíp ložnice se vznáší vysoko nad palmami. Ikonický dům s jedinečným výhledem na Los Angeles si pronajímají filmaři i módní domy. A na samé hraně stojí jeho nepřehlédnutelný majitel James Goldstein, který nás svou rezidencí provedl.

Futuristické hotely, romantické stodoly, glamping. Stylové tipy na výlety po Česku
25. 04. 2019
Za výjimečnými místy nemusíte cestovat na druhou stranu světa, máte je přímo pod nosem. Z webu Amazing Places jsme vybrali šest míst, kde strávíte nezapomenutelnou noc i úžasný prodloužený víkend.

Vůz pro prezidenta. Testovali jsme DS 7 Crossback, elegantní a technologiemi nabité auto
25. 04. 2019
Když nastartujete, světelné diody rozehrají vizuální show. Nový DS 7 Crossback je elegantní, a přesto nabitý technologiemi. A jezdí s ním i francouzský prezident Emmanuel Macron.

Styloví průvodci
25. 04. 2019

News
24. 04. 2019

Nemáš nabíječku?
24. 04. 2019

Editorial
24. 04. 2019

Komunisté se znovu pokusí zdanit církevní restituce. Do Česka se sjedou nacionalisté z celé Evropy
23. 04. 2019
Hned na začátku úterní schůze sněmovny se komunisté pokusí shromáždit většinu poslanců, aby prosadili zdanění finančních náhrad, které církve dostávají za majetek znárodněný právě komunisty. Předseda KSČM Vojtěch Filip považuje zdanění za jednu z priorit svého volebního programu a podle toho také postupuje. Už dříve se komunisté pokoušeli návrh prosadit, teprve teď ale mají potřebný vliv, protože díky jejich podpoře vládne koalice hnutí ANO a sociální demokracie.

Domy jako stromy
23. 04. 2019

Editorial
23. 04. 2019

Násilníky učím, jak vypínat autopilota, říká David Čáp, lektor kurzu, po němž by muži měli umět lépe ovládat svoji zuřivost
18. 04. 2019
Vztek je pro něj jako žralok. „Nevidím ho, ale mohu poznat, že se blíží,“ tvrdí psycholog Ligy otevřených mužů.

Moje čtení: Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová
18. 04. 2019
Řídí Akademii věd ČR, takže není divu, že o vědě v různých podobách a formách si Eva Zažímalová také čte.Má ale ráda i detektivky.

Hypotéka, nebo dům na kolech? Tři příběhy lidí, kteří si zvolili alternativní, minimalistickou formu bydlení
18. 04. 2019
Odmítli pohodlí bytu nebo rodinného domu a vybrali si existenci na malé ploše maringotky, domku na kolech či hliněné jurty.Čím dál dražší bydlení nutí lidi přemýšlet o skromnějším způsobu života.

Když chceš zářit, tak buď hvězda, radí extravagantní stylistka a make-up artistka Kateřina Koki Mlejnková
18. 04. 2019
Je barevná, trochu šílená a vlastní podobu mění v nekonečných variantách. Originální stylistka svým vzhledem vyjadřuje emoce, překračuje hranice pravidel a hledá krásu tam, kde zdánlivě chybí.

Knižní tipy: Když na velikonoční výlet, tak s knížkou
18. 04. 2019
Do vlaku se hodí povídky, za volantem zvednou náladu audionahrávky.

Speciál: Jak si užít Švýcarsko v pohorkách
18. 04. 2019
Už desetiletí vedou návštěvníci Švýcarska spor, zda jsou tamní Alpy krásnější v zimě, nebo v létě. Rozsoudit je sice neumíme, ale jeden pádný argument máme. V létě si můžete fantastickou vysokohorskou krajinu užít mnohem více. Tak vzhůru do hor. Nejlépe po svých. V šortkách a s batohem.

Zničená střecha a zachráněné relikvie. Podívejte se, jak požár poničil klenot křesťanského světa
17. 04. 2019
Slavnou pařížskou katedrálu, kterou poničil požár, půjde podle odborníků opravit. Část kulturního dědictví se podařilo zachránit. Osud některých cenností je však stále nejistý.

Peněz na dotace je méně, nabídky ale jsou
17. 04. 2019
Navzdory tomu, že se objem financí na dotace podnikatelům snížil, v nabídce nějaké dotační tituly stále jsou. Ministerstvo průmyslu a obchodu se nicméně snaží podporovat podnikatele nejen dotacemi, ale i jinými finančními nástroji.

Editorial
17. 04. 2019

Na prahu alternativních pohonů, digitalizace a autonomního řízení
16. 04. 2019
Pro tuzemský automobilový průmysl a českou ekonomiku obecně bude klíčové využít příležitosti plynoucí z nástupu elektromobility a chytré mobility.

Pojistné roste s mírou rizika
16. 04. 2019
Pojistné roste zejména u nejrizikovějších klientů. Růst zaznamenává i počet a objem škod.

Máme spravedlivé sazby pro všechny kategorie řidičů
16. 04. 2019
S Jaroslavem Besperátem, generálním ředitelem ČPP, jsme hovořili o vývoji cen v povinném ručení a dalších trendech. V povinném ručení patří ČPP mezi tři největší hráče na trhu v ČR. S počtem téměř 1,3 milionu pojištěných vozidel zaujímá pozici jednoho z lídrů na domácím trhu.

Spotřeba CNG v Česku stoupá, na stlačený plyn jezdí o pětinu více aut
16. 04. 2019
Spotřeba stlačeného zemního plynu (CNG) v Česku byla loni podle informací Českého plynárenského svazu rekordní. Jaké jsou však vyhlídky tohoto paliva ve stínu nastupující elektromobility?

Kalendář
16. 04. 2019

Slibné výhledy dostupné umělé inteligence
16. 04. 2019
Hlavním důvodem, proč organizace investují do řešení umělé inteligence, je snaha udržet krok s konkurencí. V ideálním případě podniky usilují o získání významného technologického náskoku a z něj plynoucí obchodní převahy.

E-shopy se automatizují, aby lépe obstály před konkurencí
16. 04. 2019
Alfou a omegou fungování dnešních velkých e-shopů je schopnost zajistit si flexibilní systém cenotvorby. Každý z nich nějakou míru automatizace do svých obchodních strategií zahrnul, oborovým standardem se například stala funkcionalita, která dokáže hlídat ceny nabízených položek vůči konkurenci. O dalších možnostech v oblasti cenotvorby jsme hovořili s Janem Mayerem, CEO brněnské společnosti Dataweps.

Aimtec se s cloudem našel
16. 04. 2019
Společnost Aimtec dodává systémy a řešení pro výrobní firmy, a to zejména z automobilového průmyslu. Od samého počátku přitom podle Jaroslava Follprechta, výkonného ředitele firmy, zákazníci poptávali možnost, aby se jim o jejich IT zcela postarali. S nástupem cloudu se jim to po nějakých dvaceti letech mohlo konečně začít dařit.

Tiskárny pro rok 2019: Jednodušší ovládání a chytřejší software
16. 04. 2019
Nové podnikové tiskárny a multifunkce sice řeší hlavně efektivitu tisku a integraci s informačními systémy a aplikacemi, ale do popředí zájmu se dostává také stále důležitější aspekt bezpečnosti.

Elis: Papír a razítka střídá technologie NFC
16. 04. 2019
Expanze nových technologií se nevyhne ani donedávna tak tradičním typům služeb, jako je prádelnictví. Po implementaci systému monitorování pohybu a stavu prádla díky čipům RFID spouští společnost Elis projekt, který bude využívat technologie NFC v mobilech. O výhodách, které připravované řešení přinese zákazníkům, mluví Radek Cibulka, manažer distribuce.

Investice do autonomních mobilních robotů se podniku vrátila během jednoho roku
16. 04. 2019
Roboti nasazení společností MIR pomohli zoptimalizovat logistiku a zefektivnit pracovní procesy ve slovenském výrobním závodě Visteon.

Firmy řeší nedostatek zaměstnanců - půjčují si je nebo vychovávají
16. 04. 2019
Nedostatek zaměstnanců pociťují snad všechny obory a ztrácí kvůli němu i celá ekonomika. Firmy z oboru IT přicházejí s originálními způsoby, jak tuto nouzi o lidi řešit.

Selltime zvýšil výkonnost logistických procesů nasazením řízeného skladu
16. 04. 2019
Internetový prodejce sportovní a zdravé výživy řídí logistiku pomocí skladového softwaru Lokia WMS od CCV Informační systémy.

Blockchain prozradí, že je potravina skutečně čerstvá
16. 04. 2019
Bumble Bee Foods, největší americký prodejce mořských ryb, využívá řešení SAP Cloud Platform Blockchain ke sledování cesty tuňáka z oceánu až na jídelní stůl spotřebitelů.

Moderní platforma pro maloobchod zefektivňuje prodej bot
16. 04. 2019
Globálně působící polský prodejce obuvi, společnost CCC Group, rozšiřuje spolupráci s Oraclem na řešení Oracle Retail. Implementačním partnerem je firma Pronos.

Personálie
16. 04. 2019

Narozeniny
15. 04. 2019

Třicet let stačilo
12. 04. 2019

Tipy na víkend
12. 04. 2019

Moje čtení: Spisovatelka Radka Denemarková, laureátka hlavní ceny Magnesie Litery 2019
12. 04. 2019
Její román Hodiny z olova byl v neděli oceněn Magnesií Literou jako nejlepší česká kniha roku. Jaké knihy ale čte ona sama, když nepíše ty své?

Moje čtení: Co čtou spisovatelé navržení na letošní Magnesii Literu za prózu
12. 04. 2019
Kromě románu Radky Denemarkové, jenž nakonec získal i hlavní cenu, (Moje čtení s autorkou naleznete ZDE) bylo v kategorii Próza nominováno ještě dalších pět literárních děl. Zeptali jsme se jejich autorů:

Muž, který odmítne jít k porodu, se dnes musí cítit skoro jako asociál, říká primář neonatologického oddělení Nemocnice Na Bulovce Martin Čihař
12. 04. 2019
V Centru porodní asistence se bude rodit jako doma, ale s jistotou, že nemůže dojít k prodlení. Je to de facto „porodní dům v nemocnici“, popisuje nový projekt uznávaný neonatolog.

Jak spontánní i trochu stydlivé „hrdinky romského národa“ soutěžily v Ostravě o titul královny krásy
12. 04. 2019
Olašští Romové se dodnes snaží dodržovat původní tradice, příkazy a zákazy. Jejich ženy například nesmí nikdo spatřit v plavkách. Přesto se Olaši rozhodli uspořádat soutěž Miss Gypsy včetně promenády v koupacím úboru. Pravidla přitom neporušili. Jak se jim to podařilo a proč přehlídku dělali?

Fabrika na bylinky. Dva mladí podnikatelé ke svému zemědělství v metropoli nepotřebují pole ani záhony
12. 04. 2019
Farmařit se dá také ve městě.Stačí k tomu pár polic, živný roztok a třeba lógr, dokazuje alternativní pěstírna HerbaFabrica.

Je to jako nanášet vrstvy barev na obraz, přirovnává tvůrčí proces při nahrávání svého nového alba Beata Hlavenková
12. 04. 2019
Začala u klasiky, ale brzy přešla k jazzu a dnes se pohybuje mezi hudebními žánry.Její cesta vedla přes začátky v církevní kapele, studium v Americe i spolupráci se zpěvačkou Lenkou Dusilovou.Skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková právě dokončuje novou desku, na níž se představí také jako zpěvačka.

(Ne)ekologická biopaliva: Česko se jich zatím nemůže vzdát. Kvůli závazku snížit emise
10. 04. 2019
Vláda se postavila proti návrhu 40 poslanců na zrušení povinného přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty.V Česku se pro výrobu biopaliv využívá hlavně olej z řepky.Jaké jsou alternativy?

News
10. 04. 2019

Jak se staví jatka
10. 04. 2019
Podnikatel, politik, starosta Smíchova i poslanec sněmu Království českého - tím vším byl český stavitel Alois Elhenický. Podílel se na stavbě hlavního nádraží, jeho nejznámější realizací je ale areál bývalých jatek v Praze-Holešovicích.

Konverze průmyslových areálů jsou šancí pro další rozvoj měst
10. 04. 2019
Nové využití neboli konverze je téma, které rezonuje celou snahou o zachování průmyslového dědictví. Je nejvýznamnější a nejčastější možností, jak průmyslové objekty alespoň do určité míry zachovat, zajistit jejich další vývoj a zabránit jejich demolici.

Aktuality ze světa stavebnictví
10. 04. 2019
Co se děje ve světě stavebnictví a architektury? Vybrali jsme pro vás nejnovější aktuality z celé České republiky, které odrážejí moderní trendy a mohou být v mnohém inspirací.

Není světlovod jako světlovod
10. 04. 2019
Tubusový světlovod je jednoduchý stavební prvek, funkčně příbuzný s vyzděným světlíkem. Pomáhá přivést denní světlo na chodby domů, do kanceláří, prostor obytných center a na mnoho jiných míst, která by jinak musela být osvětlována mnoha žárovkami nebo zářivkami.

Jak vybrat střešní okno?
10. 04. 2019
Bydlení přímo pod zkosenou střechou má stále nádech romantiky. Snad proto příliš nevadí, když tu občas vládne i trocha přítmí. Podkroví ale žádná tmavá místa mít nemusí, naopak může ohromit záplavou světla i dalekým výhledem.

Ideálním tvarem domu by byla koule
10. 04. 2019
"Evropská legislativa směřuje ke stále úspornějším domům a od roku 2020 by se podle evropské směrnice měly všechny novostavby blížit svou spotřebou energií nule," říká architekt Jiří Roubík z Olomoucka. Vše podle něj nasvědčuje tomu, že už za několik let jiné než pasivní domy nebude možné stavět.

Náš rodinný dům formovalo slunce
10. 04. 2019
Počátkem letošního února jeho projekt pasivního domu ve Františkových Lázních získal první místo v kategorii Zelená novostavba v prestižní soutěži Pasivní dům. Porota ocenila zejména "hmotově čisté řešení a moderní výraz domu s kvalitně navrženými a precizně provedenými detaily." Nejen o tom jsme s Martinem Krčem mluvili v kanceláři jeho firmy Vize Ateliér sídlící ve funkcionalistické pasáži Typos v centru Brna.

Investice do pasivního domu se vyplatí
10. 04. 2019
Pasivní domy jsou oblíbeným tématem posledních let. Představa domu, který závislost na energii redukuje na minimum, je velmi lákavá. Člověk ušetří tisíce korun a ještě něco udělá pro životní prostředí. Ale jsou taková očekávání opravdu reálná?

Betonová vlna na vinici
10. 04. 2019
Zbrusu nové lákadlo pro milovníky vinařské turistiky nabídne od léta vinařství Lahofer ve vinicích nad Dobšicemi na okraji Znojma. Hlavní atrakcí nově vznikajícího vinařského centra bude specificky tvarovaná střecha, která poslouží i jako letní amfiteátr.

Když je dobrý tým, je dobrý i výsledek
10. 04. 2019
Ondřej Chybík patří k mladým architektům, kteří se začínají výrazně prosazovat na české i zahraniční scéně. Spolu s Michalem Krištofem vede od roku 2010 architektonické studio Chybik+Kristof Architects and Urban Designers s hlavní kanceláří v Brně. "Prosadit se dá odkudkoliv. Jde o to, čeho chcete v architektuře dosáhnout," říká s úsměvem.

Čas na novou Stavbu!
10. 04. 2019

Termografie pomáhá v boji s tepelnými mosty
10. 04. 2019
Termografie se osvědčila jako praktický nástroj pro odhalení slabých míst vně i uvnitř budov. Pomocí termokamer je možné spolehlivě odhalit teplotní úniky a provádět efektivní energetické poradenství.

I stínicí technika využívá moderní technologie
10. 04. 2019
Doba, kdy stačilo zatáhnout závěs a tím se vyčerpal jediný dostupný způsob ochrany bytu před světlem a žhavými paprsky, patří minulosti. A stejně tak, jako móda překvapuje závratnou rychlostí novinkami, i v oblasti stínicí techniky panují trendy, které se vyvíjejí a rok od roku mění. Stále více se dbá i na design.

8smička nabízí kulturu i dobrou kávu
10. 04. 2019
Bývalá textilní továrna v Humpolci se roku 2018 proměnila na zónu 8smička. Dnes v někdejším závodě, který se od konce 19. století specializoval na výrobu hrubých suken, najdete výstavy současného umění, kavárnu i knihkupectví.

Na zahradě se nebojte experimentovat
10. 04. 2019
Trendy v zahradní architektuře se moc rychle nemění a už chvíli mají tendenci kopírovat moderní podobu bydlení. Stejně jako u interiérů se i v exteriéru drží v popředí zájmu přírodní materiály, přirozená krása, jednoduchost a smysl pro detail.

Kalendář
9. 04. 2019