iHNED - life


ego! fotogalerie
14. 06. 2019
S magazínem ego! spolupracuje řada skvělých fotografů. Jejich snímky ilustrují naše články, rozhovory i reportáže.Co ale fotí, když nefotí pro nás?Expedice do jiných světů - tak by se také dala nazvat tato galerie, v níž vám představujeme jejich volnou tvorbu.

Tatiana Vilhelmová odchází ze scény. Medu Mládkovou už bude koncem června hrát pod příjmením Dyková
14. 06. 2019
Postavu nejznámější české mecenášky umění ztvární od jejích 15 do 80 let. „Nicméně my neděláme dokument. Mě na tom právě baví to, že ve hře zůstává prostor spoustu věcí si domyslet,“ říká herečka.

Moje čtení: Ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma
14. 06. 2019
Petr Nedoma řídí pražskou Galerii Rudolfinum, čte tedy často knihy související s uměním.A pak ještě spoustu další literatury.

Vlevo hleď, zachraň svět. Mladí se hlásí k levici i kvůli nedostupnému bydlení
14. 06. 2019
Není to tak dávno, co nazvat někoho „levičákem“ rovnalo se téměř nadávce. Komunisté a poté i sociální demokraté ideje o pomoci slabším obrátili vzhůru nohama. Přesto je tu stále dost mladých lidí, kteří v názorech i postojích vykročili směrem doleva.

Domům, které Alena Šrámková navrhla, říká zásadně „baráky“. Jsou pevné, nevyumělkované a nadčasové
14. 06. 2019
Stala se zásadní postavou české architektury, ale můžeme ji nazvat také skvělou umělkyní i morální autoritou. Dvacátého června oslaví devadesáté narozeniny.

I koprovka musí štípat pod patrem, popisuje svou zálibu ve výrazných chutích šéfkuchař Výčepu Jiří Hrachový
14. 06. 2019
Kdysi zběhl k cizinecké legii, teď má ale v Praze unikátně koncipovanou restauraci, i když po škole neuměl vůbec nic.

Občas jsem ze spaní křičel Mengeleho jméno, vzpomíná Olivier Guez na román, jenž mu přinesl celosvětový ohlas
14. 06. 2019
Psal reportáže z nejrůznějších koutů světa, ale téma, jež ho pohlcuje posledních deset let, je veskrze středoevropské. Ve středu Evropy, ve Štrasburku, se také narodil.

Aukční kalendář: Tvrdohlaví zase spolu. Do dobročinné dražby věnoval každý umělec jedno dílo
14. 06. 2019
Někdejší členové legendární umělecké skupiny podporují Paměť národa.Výtěžek z aukce jejich deseti artefaktů bude využit při zaznamenávání vzpomínek pamětníků druhé světové války a nástupu komunismu.

Knižní novinky na léto: Jak daleko je z Ruska na Šumavu
14. 06. 2019
Prozřetelný historik Timothy Snyder vnímá otřesy půdy, když si druzí ještě myslí, že stojí na pevné zemi. Miloš Doležal účtuje s konfi denty, zbabělci a zrádci. A třeba Josef Kroutvor oslavuje fascinující Šumavu.

ego! fotogalerie
7. 06. 2019
S magazínem ego! spolupracuje řada skvělých fotografů. Jejich snímky ilustrují naše články, rozhovory i reportáže.Co ale fotí, když nefotí pro nás?Expedice do jiných světů - tak by se také dala nazvat tato galerie, v níž vám představujeme jejich volnou tvorbu.

Co je dnes značkou České republiky? Václav Havel, myslí si ředitel Českého centra v Paříži Jiří Hnilica
7. 06. 2019
Říká, že jako malá země si nemůžeme dovolit takový luxus, že všichni budou umět pouze anglicky. To je omezené a omezující, podotýká. A protože je historik, hned uvádí příklady, kdy se nám v minulosti orientace jen „jedním směrem“ nevyplatila.

Moje čtení: Zakladatel a ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab
7. 06. 2019
Je tomu 25 let, kdy založil pražské Divadlo Archa.Co dělá po čtvrt století, když zrovna nedělá divadlo?Čte.

Existuje univerzální cesta ke štěstí? Karel Nejedlý má za to, že ji objevil. A nazval ji RUŠ
7. 06. 2019
Terapeuti této „zázračné metody“ prý dokážou člověka vyčistit a rozpustit veškerá jeho traumata. Zajeli jsme za nimi zjistit, jak se to dělá. A jak vidí jejich postupy expert na sekty, kulty a moderní náboženská hnutí Zdeněk Vojtíšek?

Přežila jsem jako ukrývané dítě v Polsku a pak si zamilovala Prahu, říká spisovatelka Tecia Werbowski
7. 06. 2019
Aby ji zachránili, našli pro ni rodiče za války jiné jméno i rodinu. Poté s matkou diplomatkou vyrůstala v české metropoli. Nyní žije v Kanadě, její příběhy s úspěchem uvedli dramatikové Pavel Kohout i Arnošt Goldflam, ale ona sama je v Česku téměř neznámá.

Kůrovec je na naší straně, říká „pravicový ekolog“ Juraj Lukáč, jenž originálním způsobem chrání lesy
31. 05. 2019
Pracoval jako kybernetik, ale dnes se svými příznivci skupuje slovenské lesy, v nichž pak nejsou povoleny žádné zásahy člověka. Jen vlků, medvědů a další divoké zvěře či „rozmarů“ přírody.

Moje čtení: Šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery
31. 05. 2019
Erik Tabery řídí časopis Respekt, píše zajímavé knihy a spoustu zajímavých knížek má také ve své knihovně.

Trochu jiné „Ano“. Za stylovou svatbu na míru si už rádi připlatíme, může nás stát i jako nový vůz
31. 05. 2019
Mají peníze, mají se kde inspirovat a mají možnost udělat si veselku podle svého.Generace dnešních třicátníků dala vzniknout svatebnímu trhu, kde se uplatňují originální tvůrci a točí se statisíce za jednu svatbu.

Dotek dokonalosti na dobré adrese. Architekti vrátili funkcionalistickému klenotu jeho někdejší půvab
31. 05. 2019
Rekonstrukce předválečné vily na Babě posiluje vzácného genia loci.Setkání s ní přináší hostovi nezapomenutelný zážitek, obyvatelům radost ze života.Připomíná nám důležitou věc, na niž občas zapomínáme: krása spočívá v jednoduchosti.

Pracuji absolutně svobodně a ještě mě to baví. Nositel „herního Oscara“ Jaromír Plachý o svém povolání snů
31. 05. 2019
Od festivalových znělek přes klipy a krátké animované filmy se dostal až k vývoji počítačových her. Jeho Chuchel si našel zatím sto čtyřicet tisíc hráčů, teď je na řadě horor.

Bedýnkový start-up s čajem, zábavou i filantropií. A to vše kvůli surfování
31. 05. 2019
Na nápad zasílat zájemcům výběr čajů podle ročních období přišla Bohunka Kosová při cestách po světě.Projekt nazvala Čajové bedýnky.

Laskavec: Jde to i bez hrnců v akci. Tomáš Martinek se rozhodl zpestřovat život seniorům
28. 05. 2019
Nadace Karla Janečka v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky. Květnovým Laskavcem se stal Tomáš Martinek z Chrudimi se svým projektem Hurá na Výlet!

Speciál: Autem i za oceán. Novomanželé se nebáli procestovat Jižní Ameriku ve svém starém Golfu
24. 05. 2019
V práci dali výpověď, odešli z bytu a prodali všechno, co prodat šlo. Zbyl jim jen dvacet let starý třídvéřový Volkswagen Golf. "Dávali nám za něj jen deset tisíc, tak jsme si v kufru udělali 'ložnici' a vyrazili," říká Vojtěch Dvořák, který se s manželkou Ľubomírou vydal ve "vylepšeném" autě na svatební cestu do Jižní Ameriky.

Moje čtení: Socioložka Jiřina Šiklová
24. 05. 2019
Socioložka Jiřina Šiklová se chce vrátit k Raskolnikovovi. Ráda by pochopila, co ji na něm zaujalo už v pubertě.

Knižní tipy: A poletíme třeba na Island!
24. 05. 2019
Na dobrodružnou cestu se můžeme tentokrát vydat s Johannesem Gutenbergem či Malým princem anebo taky s policisty, kteří vyšetřují záhadné venkovské drama v Bavorsku.

Ze skládek a sběrných dvorů do stylového interiéru. Dva mladí designéři "kouzlí" s odpadky a dávají jim nový život i smysl
24. 05. 2019
Loni v listopadu postoupili do finále soutěže Social Impact Award, která podporuje společensky odpovědnou činnost. Jejich projekt Nahaku, který vyhozené věci přetváří v užitečné předměty, ale nakonec nezvítězil. A tak si dva mladí muži z Brna řekli, že vyhrají aspoň v praxi.

Gerhard Richter vrátil lidem víru v sílu obrazu, teď se jeho pozoruhodný život odvíjí i na plátnech českých kin
24. 05. 2019
Film Nikdy neodvracej zrak je prvním životopisným snímkem pojednávajícím o tomto dosud žijícím, světově proslulém malíři. Zrodilo se významné i kontroverzní dílo, jež můžeme německé kinematografii závidět.

Dotáhneme to do konce. Kdo jsou organizátoři demonstrací na náměstích a proč jsou tak zarputilí
24. 05. 2019
Už čtvrtý týden po sobě se desetitisíce nespokojených občanů scházejí v centrech českých měst. Spojila je nechuť smířit se s „Babišistánem“. Do ulic je přivedlo několik nadšenců, kteří sice mají velmi odlišné příběhy, ale stejný zápal pro věc.

Konopí? To budou feťáci, zděsil se nejdřív Storch. Dnes vedle bádání rozjíždí kosmetický a farmaceutický byznys s kanabinoidy
24. 05. 2019
Výsledky svých výzkumů chce vždy uplatnit v praxi. Když se zabýval výbušninami, odpaloval pařezy v lese. A když pak s kolegy extrahoval nepsychotropní látky z konopí, bylo jasné, že budou využity třeba v dermatologii.

Někdy jsem se rozhodl i proti doporučení štábu. Měl jsem pak hrozný strach, aby se nikomu nic nestalo, říká velitel z Afghánistánu
17. 05. 2019
Generálem se stal už v jednačtyřiceti. Zocelen u amerických Rangers řídil pátrání po teroristech z al-Káidy a nyní slouží alianci na hranici s Ruskem. Tento týden získal Cenu Arnošta Lustiga.

Moje čtení: Hudební skladatel Kryštof Mařatka
17. 05. 2019
Hudební skladatel Kryštof Mařatka žije s rodinou v Paříži, ale "jednou nohou" je stále v Česku.To potvrzuje i jeho četba.

Vědci jsou novodobými tovaryši, kteří vyjíždí do světa na zkušenou. A někteří se vracejí
17. 05. 2019
Vědci jsou novodobými tovaryši, kteří vyjíždí do světa na zkušenou.Jak probíhá jejich "školení" na prestižních univerzitách a co je přimělo vrátit se domů?

Ani naturální vinaře naše víno nezajímalo, pak změnili názor, říká Gruzínka, jež vozí Čechy do své vlasti za přírodním unikátem
17. 05. 2019
Pro Gruzii charakteristické kvevri víno mívalo neprávem pověst jednoho z nejhorších nápojů planety.Čechům ho před lety ukázala Salome Khardzeishviliová.A snaží se, aby v tuzemsku získalo renomé.

Skartovaný prezident. Unikátní aršík nevydaných poštovních známek se bude dražit v síni Burda
17. 05. 2019
V několika nastávajících říjnových aukcích budou sběratelé usilovat o kvalitní díla klasické moderny a poválečného umění, ale také o fotografie, produktový design a originální skleněné objekty.

Vítejte na pohřební hostině za Karlovy Vary. Miloš Urban tvrdí, že už zabil mnoho lidí, ale ještě nikoho tak drsně jako ve své poslední próze
10. 05. 2019
Nechce být označován za politického autora a neváhá se nazvat zbabělcem. Rád proto utíká do umělých světů, které však vždy jistým způsobem odrážejí skutečnost - i tu nejsoučasnější. Stejně je tomu v jeho nejnovější detektivce KAR.

Moje čtení: Filmový dokumentarista Jakub Jahn
10. 05. 2019
Filmový dokumentarista Jakub Jahn často točí snímky z módního světa, ale knihy si vybírá v úplně jiných sférách.

Kam zmizelo hrabalovské Kersko? Život v alejích už není, co býval. Ale pro místní se v hospodě vždycky místo najde
10. 05. 2019
Kdysi tu byla malá chatařská kolonie, ve které se zastavil čas. Dnes se v Kersku, spojeném s pábitelským světem Bohumila Hrabala, budují rodinné domy. Ale také se zde tyčí nové, léta neobydlené vily „na kšeft“, které v kontrastu s chatičkami působí komicky.

Michelle Obamová, superstar. Někdejší první dáma USA jde do finále světového turné se svým autobiografickým bestsellerem Becoming
10. 05. 2019
Její autobiografie byla přeložena do 31 jazyků a je momentálně nejčtenější životopisnou knihou na světě. S více než 10 miliony prodaných výtisků přebila i vzpomínky Nelsona Mandely či Charlese de Gaulla včetně všech amerických prezidentů. Od konce dubna se pod názvem Můj příběh prodává i v Česku.

Pouť k největšímu Slovákovi. Mnozí jeho krajané stále věří, že Štefánik byl zavražděn, jiní přijímají oficiální verzi o nehodě
10. 05. 2019
Generál Milan Rastislav Štefánik zahynul před sto lety a tisíce lidí přišly minulou sobotu vzpomínat k jeho hrobu na Bradle. Konspirační teorie o hrdinově konci stále žijí, ale řada Slováků si myslí: „Dnes už to nemá cenu rozmazávat.“

Kaple pro knihy. Přístavba rodinného domu jako originální řešení prostorové nouze nakladatele
10. 05. 2019
Soukromá knihovna, kterou si nechal postavit osvícený investor, se stala místem vhodným nejenom pro četbu, ale také přemýšlení či soustředění.Architekt minimalisticky plynule rozvinul původní dům, v němž už nebyl dostatek prostoru pro tisíce svazků.

Kdo je Večerníček, jak se hraje na cimbál... i jiné věci osvětluje Denisa Šedivá v abecedáři českým dětem vyrůstajícím v zahraničí
10. 05. 2019
„Chybějící sebevědomí často kompenzujeme tvrdohlavostí, vůči něčemu se vymezujeme, kritizujeme, ale proč?“ ptá se v souvislosti s „českou povahou“ autorka originální učebnice, jež byla nedávno vyhlášena jednou z nejkrásnějších knih loňského roku.

Knižní novinky: Lišácká literatura ve Světě knihy
10. 05. 2019
Herta Müllerová a Jiří Kratochvil napsali romány, v nichž lišky nedávají dobrou noc, ale budí čtenářovu imaginaci.Tituly obou autorů spolu s dalšími jsou představeny na právě se konajícím veletrhu Svět knihy.

V byznysu jsem dospěl k taoismu, chaos se nesnažím zkrotit, říká Jiří Fabián, spolumajitel startupového studia TopMonks
3. 05. 2019
Pracoval pro start-upy, český podnik i korporaci. Založil vlastní firmu, najímal programátory. Teď chce invenční podnikatel přijít na trh s elektronickou vodní dýmkou, jakou ještě nikdo nevyrobil. Její kouření je meditační činnost a on medituje rád.

Moje čtení: náměstek ministra obrany Jakub Landovský
3. 05. 2019
Jakub Landovský se sice živí jako náměstek ministra obrany, ale umělecké geny nezapře.A tak je jeho domácí četba velmi různorodá.

Český sen lidí slunce: Kurdové a Jezídové byli největšími nepřáteli fanatiků z Islámského státu. Teď nacházejí domov v Česku
3. 05. 2019
Ti první proti Islámskému státu bojovali, ti druzí po staletí odmítají přijmout muslimskou víru. Jak se Kurdům a Jezídům žije v Česku a co je sem přivedlo?

Kdyby chtěly freestyle motokros dělat moje děti, rád bych nebyl. Když uděláme chybu, jde nám o život, říká Libor Podmol
3. 05. 2019
Patří mezi světovou špičku ve sportu, v němž když uděláte chybu, může být vaší poslední. Odvážný freestyle motokrosař ale doufá, že svůj hodně bolestivý pád z konce dubna překoná.

Mám oholenou hlavu, neboť nesouzním s ideálem dlouhovlasé holky, říká fotografka Marie Tomanová. Pozornost budí i svým projektem Young American
3. 05. 2019
Žije v New Yorku sedm let. Sama sebe fotí nahou na skalách a stromech, výrazné tváře zase v ulicích americké metropole.

Útulně osídlená pevnost. Architekt Jan Tyrpekl vdechl prvorepublikovému bunkru novou roli
3. 05. 2019
Připomíná periskop, ale dá se v ní bydlet. Malá stavba slouží jako útulna a zároveň nám odhaluje potenciál lehkého pohraničního opevnění, na jehož temeni vyrostla.

Knižní tipy: Na obzoru plachta bílá!
3. 05. 2019
Při výpravě k pramenům Teplé Vltavy či po stopách kapitána Franklina se bude hodit dobrý román.Anebo esej?

Držím se svého kopyta. Mladí ševci navazují na tradici slavných předchůdců, ale každý má svůj vlastní styl. Přinášíme příběhy tří z nich
26. 04. 2019
Botám chtějí zasvětit život a hrdě křísí skomírající ševcovský obor.Ambiciózní obuvníci dokazují, že tradiční řemeslo má ještě naději.A že je na Zlínsku pořád doma.

Našla jsem skryté světy Zlína, prozrazuje Karolina Zalabáková. Její dokumentární snímek Batalives vznikal v Evropě, Indii i Jižní Americe
26. 04. 2019
Ve valašské metropoli se narodila a vyrostla v jednom z typických domků z červených cihel. O osudech baťovských měst a jejich současných obyvatelích natočila nedávno mladá filmařka celovečerní dokument.

Až vybuduju barové impérium, třeba si koupím penthouse, svěřuje se Alex Kratěna, jenž nyní v Londýně otevírá své Tayēr + Elementary
26. 04. 2019
Tři roky se známý český barman stavěl na vlastní nohy. Po éře úspěchů s londýnským barem Artesian se teď v britské metropoli pouští do životního projektu.

Moje čtení: Šperkařka Viktorie Beldová
26. 04. 2019
Viktorie Beldová má v genech lásku ke šperkům, a tak je se svou rodinou vyrábí...a přitom čte dobré knížky.

Knižní tipy: Čtení na cesty
26. 04. 2019
Do Paříže s Alfonsem Muchou, do Holandska za tažnými ptáky...A další dobré čtení i poslech k tomu.

Nejhorší vzduch v Česku naměřili ve Věřňovicích. Vesnice přitom leží na kraji přírodní rezervace. Jak je to možné?
26. 04. 2019
Ve vsi na česko-polské hranici, která se tu měnila ještě v roce 1959, se místní neshodnou, kdo za pověst „černé díry“ republiky a třetího nejznečištěnějšího místa v Evropské unii může a zda je oprávněná.

Psí chlupy mám i v kafi a jsem tak spokojená, říká Eliška Vafková, která založila hospic pro staré, týrané a handicapované psy
25. 04. 2019
Nadace Karla Janečka v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky. Dubnovým Laskavcem se stala Eliška Vafková z jihomoravské Bukovinky se svým domácím psím hospicem Dejte nám šanci.

Násilníky učím, jak vypínat autopilota, říká David Čáp, lektor kurzu, po němž by muži měli umět lépe ovládat svoji zuřivost
18. 04. 2019
Vztek je pro něj jako žralok. „Nevidím ho, ale mohu poznat, že se blíží,“ tvrdí psychoterapeut Ligy otevřených mužů.

Moje čtení: Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová
18. 04. 2019
Řídí Akademii věd ČR, takže není divu, že o vědě v různých podobách a formách si Eva Zažímalová také čte.Má ale ráda i detektivky.

Hypotéka, nebo dům na kolech? Tři příběhy lidí, kteří si zvolili alternativní, minimalistickou formu bydlení
18. 04. 2019
Odmítli pohodlí bytu nebo rodinného domu a vybrali si existenci na malé ploše maringotky, domku na kolech či hliněné jurty.Čím dál dražší bydlení nutí lidi přemýšlet o skromnějším způsobu života.

Když chceš zářit, tak buď hvězda, radí extravagantní stylistka a make-up artistka Kateřina Koki Mlejnková
18. 04. 2019
Je barevná, trochu šílená a vlastní podobu mění v nekonečných variantách. Originální stylistka svým vzhledem vyjadřuje emoce, překračuje hranice pravidel a hledá krásu tam, kde zdánlivě chybí.

Knižní tipy: Když na velikonoční výlet, tak s knížkou
18. 04. 2019
Do vlaku se hodí povídky, za volantem zvednou náladu audionahrávky.

Speciál: Jak si užít Švýcarsko v pohorkách
18. 04. 2019
Už desetiletí vedou návštěvníci Švýcarska spor, zda jsou tamní Alpy krásnější v zimě, nebo v létě. Rozsoudit je sice neumíme, ale jeden pádný argument máme. V létě si můžete fantastickou vysokohorskou krajinu užít mnohem více. Tak vzhůru do hor. Nejlépe po svých. V šortkách a s batohem.

Moje čtení: Spisovatelka Radka Denemarková, laureátka hlavní ceny Magnesie Litery 2019
12. 04. 2019
Její román Hodiny z olova byl v neděli oceněn Magnesií Literou jako nejlepší česká kniha roku. Jaké knihy ale čte ona sama, když nepíše ty své?

Moje čtení: Co čtou spisovatelé navržení na letošní Magnesii Literu za prózu
12. 04. 2019
Kromě románu Radky Denemarkové, jenž nakonec získal i hlavní cenu, (Moje čtení s autorkou naleznete ZDE) bylo v kategorii Próza nominováno ještě dalších pět literárních děl. Zeptali jsme se jejich autorů:

Muž, který odmítne jít k porodu, se dnes musí cítit skoro jako asociál, říká primář neonatologického oddělení Nemocnice Na Bulovce Martin Čihař
12. 04. 2019
V Centru porodní asistence se bude rodit jako doma, ale s jistotou, že nemůže dojít k prodlení. Je to de facto „porodní dům v nemocnici“, popisuje nový projekt uznávaný neonatolog.

Jak spontánní i trochu stydlivé „hrdinky romského národa“ soutěžily v Ostravě o titul královny krásy
12. 04. 2019
Olašští Romové se dodnes snaží dodržovat původní tradice, příkazy a zákazy. Jejich ženy například nesmí nikdo spatřit v plavkách. Přesto se Olaši rozhodli uspořádat soutěž Miss Gypsy včetně promenády v koupacím úboru. Pravidla přitom neporušili. Jak se jim to podařilo a proč přehlídku dělali?

Fabrika na bylinky. Dva mladí podnikatelé ke svému zemědělství v metropoli nepotřebují pole ani záhony
12. 04. 2019
Farmařit se dá také ve městě.Stačí k tomu pár polic, živný roztok a třeba lógr, dokazuje alternativní pěstírna HerbaFabrica.

Je to jako nanášet vrstvy barev na obraz, přirovnává tvůrčí proces při nahrávání svého nového alba Beata Hlavenková
12. 04. 2019
Začala u klasiky, ale brzy přešla k jazzu a dnes se pohybuje mezi hudebními žánry.Její cesta vedla přes začátky v církevní kapele, studium v Americe i spolupráci se zpěvačkou Lenkou Dusilovou.Skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková právě dokončuje novou desku, na níž se představí také jako zpěvačka.

V jídle hledám pravdu, svět gastronomie je často hezká lež, tvrdí kuchař Hugo Hromas, který se ve svém oboru vrací ke kořenům
5. 04. 2019
Před lety odjel do pouště, kde se prý utrhl ze řetězu.Nyní kuchař Hugo Hromas upozorňuje na skryté souvislosti mezi surovinami, lidmi a planetou.

Moje čtení: Ivana Leidlová, zakladatelka a ředitelka Festivalu Jarmily Novotné
5. 04. 2019
Na zámku Liteň pořádá Ivana Leidlová pravidelně festival Jarmily Novotné.O slavné operní pěvkyni už sama hodně ví a také iniciovala vydání její biografie.

U nás vlálo vždy víc ruských vlajek než ukrajinských, říká muž, který přináší obrazové svědectví po anexi Krymu
5. 04. 2019
Když se Andrii Konontsev vracel před pěti lety z Česka na rodný Krym, nepřijel už na Ukrajinu jako dřív. Ocitl se v Rusku. Od té doby mladý fotograf dokumentuje novou éru černomořského poloostrova. „Nechci se přiklonit na jednu či druhou stranu,“ odkrývá svůj postoj k současné situaci.

Vyrobit si oděv od základu je podobné jako vytvářet sochu, přibližuje svůj přístup k návrhářské tvorbě Tereza Rosalie Kladošová
5. 04. 2019
Její originální bundy a kabáty vznikají z odpadního materiálu během náročného procesu, který si sama vymyslela. Mladou návrhářku za to v březnu ocenila porota soutěže Czech Grand Design titulem Designérka roku.

Historie je útočiště i bitevní pole, tvrdí Éric Vuillard, dle poroty Goncourtovy ceny autor nejlepšího francouzského románu roku 2017
5. 04. 2019
Je přesvědčen, že minulost nezemřela.A tak se k ní vrací, objevuje nečekané souvislosti a příběhy, jež spojují minulé se současným."Tomuto srovnávání se nevyhneme. A nezáleží na tom, kdy jsme se narodili," říká francouzský spisovatel Éric Vuillard.

Vesnický dům. Do obce s dávnou minulostí navrhli architekti přívětivou stavbu, jež ctí tradici
5. 04. 2019
Poměřováno rozměry patří dům v jihomoravských Božicích k malým stavbám.Je však velký ve smyslu tématu, kterého se dotýká.Ukazuje, jak by se mohlo v jednadvacátém století stavět na vesnicích - nejenom moravských, ale také českých i slezských.

Michelin zveřejnil jména nejlepších restaurací, v Praze má teď jeho "talíř" i Benjamin, Salabka a Levitate
3. 04. 2019
Konec března znamená pro šéfkuchaře a restauratéry jediné - udílení gastronomických Oscarů. Počet hvězd i ocenění Bib Gourmand se navzdory modlitbám a očekávání nezvýšil. Doporučení The Michelin Plate v podobě příboru však nově získaly tři pražské podniky.

Po zápase jsem vyčerpaná, jako kdybych vyložila vagon uhlí. Takovou energii vkládá do své profese trenérka roku Natália Hejková
29. 03. 2019
Na tréninku zakřičí jen občas, zato při zápase jí může vyskočit srdce z hrudi.Chování basketbalistek na hřišti a v šatně má pro ni stejnou váhu. Nezřídka zná i jejich milostný život, páry v týmu ale nechce."Je to jako jinde v zaměstnání. Většinou to nefunguje," říká Natália Hejková, oceněná titulem trenérka roku.

Moje čtení: Psychiatr Cyril Höschl
29. 03. 2019
Známý psychiatr Cyril Höschl miluje hudbu, zvláště tu od Antonína Dvořáka.A o ní i o něm si také čte.

Do Chanova jezdí po seriálu novináři i politici, ale místní začínají být zase otrávení, protože velké změny nepřicházejí
29. 03. 2019
Televizní hit Most! skončil a nejznámější romské sídliště v Česku se vrací do reality. Řada místních se bojí, že je přestěhují do obytných kontejnerů jako ve Vsetíně. Čtvrť přitom už zdaleka není jen místem zkázy jako dřív a někteří zdejší obyvatelé mají smělé plány.

Náhody neexistují? Na pozadí legendy o pérákovi s etnologem Petrem Janečkem o střetu zdravého rozumu a fantazie
29. 03. 2019
Bývali postrachem noci i jejími hrdiny.Z městských fantomů se postupně staly legendy, nedílná součást moderního folkloru.Dnes na jejich místo nastupují konspirační teorie.

Krimi pro celou rodinu aneb Také děti potřebují své detektivky
29. 03. 2019
Sergej Lojko umí napsat krimi na pozadí současného válečného konfliktu na Donbase.Ale vyšetřovatelem se může stát i kocour, jak dokládá spisovatelka Sarah Todd Taylorová.

Most potřebuje nakopnout, jinak se utopí v nostalgii, říká restauratér Jan Hawelka. Na Ústecku buduje úspěšnou síť podniků
27. 03. 2019
Opustil studium na dopravní fakultě a v jednadvaceti letech otevřel v Chomutově svou první kavárnu. Podnikatel Jan Hawelka se nyní snaží skrze gastronomii zkultivovat život obyvatel Ústeckého kraje.

Aktivní dovolená: Svoboda jménem karavan
22. 03. 2019
Obytná auta a přívěsy rok od roku získávají na oblibě. Pohodlí na čtyřech kolech je totiž dobrá volba pro aktivně pojatý relax. Dovolená na cestě má ale i svá úskalí a nemusí být pro každého. Jak začít?

"Neměli jsme žádné mapy, jen plánek portugalského hotelu na pobřeží," vzpomíná na svou výpravu přes Atlantik Ondřej Tomek
22. 03. 2019
Na konci 90. let spoluzaložil portál Centrum.cz. Když v roce 2007 Ondřej Tomek svůj podíl prodával, seznámil se s mořeplavcem Oldřichem Karáskem, s nímž už rok poté přeplul Atlantik.

Aktivní dovolená: S dětmi na kole
22. 03. 2019
Výlety s dětmi je třeba detailně plánovat.Rodiče musí zvážit jejich povahy nebo období vývoje, jímž procházejí.

Můj příběh byl místy drsný i na nigerijské poměry, říká Obonete Ubam, moravskoslezský rodák a král afrického kmene Annang
22. 03. 2019
K tomu, aby člověk mohl zvládat situace, kdy mu jde o život, se musí změnit. Zbavit se starých návyků a iluzí, svléknout je, jako když se loupe cibule. "To, co z vás zbude, je vaše pravá povaha," říká muž, který se v zemi svých předků naučil respektovat i starou okultní tradici.

Nemám řidičák a jako dítě jsem prožíval spíš vnitřní dobrodružství, říká režisér oceněné roadmovie Všechno bude Olmo Omerzu
22. 03. 2019
Slovinský filmař Olmo Omerzu v rozhovoru vysvětluje, proč má v jeho filmu Všechno bude důležité místo topící se pes či komunistický dědeček.

Moje čtení: Nakladatel Petr Himmel
22. 03. 2019
Nakladatel Petr Himmel se v Garamondu specializuje především na vydávání izraelské a frankofonní literatury, ale když zrovna nepracuje, čte knížky nejrůznějšího druhu.Včetně českých.

A noc bude dlouhá... Lesk a bída nejvyhlášenější pražské „party ulice“ aneb Zábava vykoupená špunty do uší, odpadky a střepy
22. 03. 2019
Podniky s tradicí, kvalitní hudbou i gastronomií se tu mísí s předraženými večerkami a pochybnými putykami pro otrlé.Pro turisty je ten "střet kultur" v Dlouhé třídě a jejím okolí značkou ideál.Pro místní obyvatele zase noční můrou.

Výcvik v Přáslavicích jsou oproti nigerijské kadetce "Františkovy Lázně", říká první afročeský voják a dnes král národa Annangů Obonete Ubam
22. 03. 2019
Narodil se v Čechách, osud na něj ovšem čekal v zemi jeho otce, v Nigérii. Jako nejstarší syn se postavil do čela významné rodiny a kmene Annang oblečen do české vojenské uniformy a s citátem z filmu Pulp Fiction na rtech.

Jak na agresivního či depresivního pacienta? Medici se to učí ve speciálním simulátoru s herci
22. 03. 2019
Budoucí lékař Martin netuší, proč si ho pacientka Nováčková nechala zavolat.Brzy se však ocitne tváří v tvář nepříjemně útočící ženě a musí zareagovat.Nováčková je ve skutečnosti "učební pomůckou" brněnských mediků, kteří si zkoušejí situace, jež se jim mohou později přihodit v praxi.

Člověk není kolonka, má svůj osud a příběh. Leoš Jiřele vybudoval firmu, kde zaměstnává lidi s handicapem a pomáhá jim vrátit se do života
21. 03. 2019
Nadace Karla Janečka v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky. Prvním Laskavcem třetí série projektu se stal podnikatel Leoš Jiřele z Rybníka u České Třebové. Ve svém výrobním družstvu zaměstnává lidi se zdravotním postižením a uplatňuje principy svobodné firmy.

Jako designér i uživatel vozíku začal Jan Jiránek vyvíjet a na 3D tiskárně vyrábět pomůcky pro handicapované. Zatím pro čtyřnohé zákazníky
20. 03. 2019
V mládí se zajímal o motorky, potom se však ocitl na vozíku, a tak začal studovat design. Po škole pracoval ve světě reklamy, který nakonec opustil, aby se věnoval smysluplnějším věcem. Zatímco pomůcky Jana Jiránka pro zdravotně postižené lidi do obchodní sítě teprve poputují, psům už výrobky z jeho dílny pomáhají.

Loď se potápí, kapela hraje - swing. S historikem Petrem Kourou o této pro nacisty zvrhlé zábavě a proč ji Čechům tolerovali
15. 03. 2019
Vznik protektorátu Čechy a Morava před 80 lety tvrdě dopadl na životy jeho obyvatel. Sotva 15. března 1939 nacisté dorazili do Prahy, přišly první zákazy, omezení a nařízení. Jenže - zkuste si zakázat swing!

Když byly oslavy, šli jsme do průvodu, vzpomínají jedni z posledních žijících pamětníků protektorátu
15. 03. 2019
Na prahu dospělosti jim válka vzala šest dlouhých let. Jak v okleštěné a porobené vlasti přečkali období, které ve svobodném světě znamená možná tu nejkrásnější etapu lidského života? Vyprávěli nám o tom Marta Bočková a Zdeněk Koníček.

Dorazil i Danny Smiřický. Tentokrát do jednoho suterénu, kde se žije swingem
15. 03. 2019
V časech swingového boomu si říkali potápky a bedly.Z tehdy mladých tanečníků a tanečnic už možná žije jen několik posledních.Ale swing se tančí dál - i ve 21. století.Třeba na kurzech uprostřed Prahy.

Moje čtení: Flétnistka a umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum Jana Semerádová
15. 03. 2019
Flétnistka a umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum Jana Semerádová miluje hudbu, poezii, baroko, Jižní Ameriku, dobu Ludvíka XIV. ...A o tom všem si také čte.

Inspirace Zemanem: Ve slovenských volbách se rozjel stroj na dezinformace. Spustili ho prokremelští kandidáti
15. 03. 2019
Navštívili jsme mítinky čtyř hlavních uchazečů o prezidentský úřad: soudce Štefana Harabina, eurokomisaře Maroše Šefčoviče, neofašisty Mariana Kotleby a advokátky Zuzany Čaputové.

Nemám-li nový text už „v hlavě“, netrápím se nad bílou stránkou, říká francouzská spisovatelka Delphine de Vigan
15. 03. 2019
Anorexie, závislost na alkoholu, vážná duševní nemoc nebo jen loajalita, která nás nutí dělat to, co vlastně nechceme nebo bychom neměli dělat.Delphine de Vigan píše o tématech, jež jsou velmi současná a také velmi osobní.Do Prahy přijela uvést svou nejnovější novelu Pouta.

Bestseller z nížin i hrnec plný mámivé fantasy
15. 03. 2019
Jarní část letošního Velkého knižního čtvrtka připadla na včerejšek a nabídla 15 titulů.Ego! glosuje některé z nich.

Stopy paměti: Výstava fotografických portrétů vypráví příběhy lidí, kteří utekli před totalitou za oceán
11. 03. 2019
Nesouhlasili s režimem a museli opustit zemi - často navíc v přímém ohrožení života. Příběhy těch, kteří před nacismem a komunismem odešli do Ameriky, představuje výstava fotografa Jiřího Doležela.

Na byznys v Číně je dobré se připravit jako Mistr Sun-c' na válku, říká sinolog, podnikatel i tlumočník dvou prezidentů Vít Vojta
8. 03. 2019
Sinolog Vít Vojta se nejlidnatější zemí světa zabývá již 30 let.Zná její dějiny, řeč, lidi různých profesí, úředníky, policisty, byznysmeny i třeba drobné šejdíře.A má tedy dobrou představu o tom, co vše musí cizinec absolvovat, chce-li v Číně podnikat.

Moje čtení: Neurovědec Josef Syka
8. 03. 2019
Celou svou vědeckou kariéru Josef Syka zkoumá lidský mozek.A ten svůj si tříbí skvělou literaturou.

Mladí Francouzi objevili české eldorádo. O naší zemi předtím slyšeli jen to, že je tu levno a bezpečno. A že zde mohou najít práci
8. 03. 2019
Okouzlil je Havel a chtěli se stát novými Hemingwayi. A tak se v 90. letech do Prahy i dalších českých měst houfně stěhovali mladí Američané. Teď je vystřídali Evropané ze země galského kohouta.

Jsem dost silná. Vyrůstala jsem jako lesba na jižní Moravě, říká Kateřina Turečková. Její snímek popuzuje zastánce autoritářských praktik
8. 03. 2019
Dokumentaristka Kateřina Turečková natočila film odsuzující režim maďarského premiéra Viktora Orbána. Vysloužila si za to posměch moderátora Jaromíra Soukupa i výhrůžku smrtí.

Dozvíme se, kdo v roce 1986 zavraždil Olofa Palmeho, říká novinář Jan Stocklassa, který objevil archiv bestselleristy Stiega Larssona
7. 03. 2019
„Zapomeňte na teorii o prchlivém narkomanovi,“ vybízejí po 33 letech švédskou veřejnost tamní vyšetřovatelé. Za největším traumatem v moderních dějinách země možná stojí spolčení extrémní pravice s obchodníky se zbraněmi a jihoafrickou tajnou službou.

Od lidí, kteří ze mě chtějí udělat hvězdu, se držím dál, říká Thom Artway, někdejší pouliční zpěvák a dnes profesionální muzikant
1. 03. 2019
Písničkář Thom Artway si v roce 2017 odnesl z předávání hudebních cen Anděl dvě sošky, letos se dostal mezi tři nominované umělce v kategorii Sólový interpret. Jak sám ale ještě před vyhlášením výsledků, kdy vznikl náš rozhovor, prozradil, "neví, kdo by pro něj hlasoval".

Tenkrát na záchodě. Zaniklé pražské toalety ožívají coby místa relaxu - nejen s dobrým nápojem a něčím na zub, ale i s knihou či se zmrzlinou
1. 03. 2019
Před lety to bývala místa náhlé potřeby a jejich správci budili respekt.Dnes se sem chodí za kulturou, zábavou i občerstvením.

Hravý, živelný a barevný - takový je dům snů architekta Davida Chmelaře. A vyznává jím i lásku k Hronovu
1. 03. 2019
Prosklená stavba je sice schoulená v náručí strmého kopce, avšak s nepřehlédnutelným sebevědomím dominuje jedinečnému místu na kraji města.Přesně tak, jak si to architekt David Chmelař přál.

Moje čtení: Klavíristka a skladatelka Beata Hlavenková
1. 03. 2019
Klavíristka a skladatelka Beata Hlavenková žije jazzem v jakékoliv podobě, ale jak právě potvrzuje, stejně vášnivě pojímá i svou domácí četbu.

Horníkův sen o křehkém porcelánu. Norbert Kostřica už téměř dvacet let zhmotňuje vize světově proslulých designérů
1. 03. 2019
Rodinná firma Novito vytvořila většinu porcelánových předmětů Bořka Šípka nebo pracovala pro firmu Louis Vuitton.Aby ji mohl Norbert Kostřica v roce 1990 založit, opustil ze dne na den místo ve vedení štětínské papírny.

Člověka dělají „mikrouti“, dozvíme se v jedné ze sedmi knižních novinek
22. 02. 2019
Jiří Padevět pokračuje v mapování krutých období historie, tentokrát pohledem do stalinistické Prahy.Za ostnatý drát ruských lágrů nahlíží zase Vadim Delone.Romantický pohled snímá z Komančů S. C. Gwynne.Hrdinky Lidmily Kábrtové sní o lepším světě.A Radkin Honzák upozorňuje, že všichni lidé mají jedno společné: mikroby.

Rodina je pro spisovatele Paola Cognettiho vězení, zatímco přátelství svoboda a radost. Stejné poselství nese i jeho román Osm hor
22. 02. 2019
Napsal oceňovaný příběh o útěku do hor, přátelství a lidském osudu.Skutečný útěk spisovatele Paola Cognettiho z Milána byl kdysi generační odpovědí na politickou situaci Itálie nultých let.

Setkání s vilou. Vypadala hezky, už když se stavěla z monolitického betonu, ještě lépe ve finále - s cihlovou fasádou
22. 02. 2019
Dům navržený architektkou Markétou Cajthamlovou má výraz i charisma.Vnímáme jeho pevnost, užitečnost a především krásu.

Jak se žije tam, kde víkend začíná už v pátek. Český experiment s pracovní dobou svědčí majitelům i zaměstnancům
22. 02. 2019
Tři české firmy zkoušejí, jaké to je, fungovat ve čtyřdenním pracovním režimu.Každá na to jde po svém, ale žádná nehlásí vážnější provozní potíže.Občas jen mírně překvapené klienty.

V Peci pod Sněžkou se těží punk. Hostel a hudební klub KlonDike už není místem, kam se nechodí
22. 02. 2019
Michaela Boudová a Josef Jirman provozují v Peci pod Sněžkou extravagantní hostel a klub, kde se setkává retro se současností.

Moje čtení: Houslista a violista Bohuslav Matoušek
22. 02. 2019
Bohuslav Matoušek právě v Londýně vydal komplet čtyř alb se souborným dílem pro housle a orchestr Bohuslava Martinů.S ním by se také známý houslista nejraději setkal a povídal si.

Pokud někomu nevyhovuje, že je na Fleru s paní, která plete ponožky, může mít vlastní on-line obchod, míní zakladatel serveru Jiří Kubeš
22. 02. 2019
Plánoval hudební kariéru, nakonec uspěl v on-line byznysu. Jeho server Fler ovládl český obchod s rukodělnými výrobky, do zahraničí se ale nevydal. „Mrzí mě, že mi utekl slovenský trh. Nechali jsme tam vyrůst konkurenci. To se dalo udělat lépe,“ přiznává Jiří Kubeš.

Nesnáším českou liknavost a zaklínadlo "Pohoda! Pohodička!", říká skladatel Mařatka, žijící střídavě v Praze a Paříži
15. 02. 2019
Nikdy si nelámal hlavu tím, zda se muzikou uživí. "Vidím jen radost, kterou mi přináší. A absolutní svobodu," říká hudební skladatel Kryštof Mařatka, který je známější ve Francii než v Česku.

Rodinný dům se proměnil v pravoslavný kostel a sousedům se to nelíbí. Úřady tvrdí, že v obýváku si každý může dělat, co chce
15. 02. 2019
V Mukařově u Prahy začal pravoslavný kněz stavět rodinný dům. Tedy podle projektu. Vyrostla však stavba s kupolí, kde se konají bohoslužby. Lidé z okolí protestují. Úředníci se hájí, že domů si každý může pozvat tolik návštěvníků, kolik uzná za vhodné.

Se švédskou Kirunou se přesouvá legenda o harmonickém soužití obyvatel města s těžební společností. Mladá dokumentaristka o tom točí film
8. 02. 2019
Švédskou Kirunu proslavila železná ruda.Město ležící na okraji dolu se však musí kvůli těžbě přestěhovat.Česko-švédská dokumentaristka Greta Stocklassa líčí, v čem je toto místo, ležící 145 kilometrů za polárním kruhem, laboratoří snů i problémů vyspělého světa.

Moje čtení: Emmanuel Villaume, šéfdirigent PKF - Prague Philharmonia
8. 02. 2019
Když Emmanuel Villaume, šéfdirigent PKF - Prague Philharmonia, cestuje na koncerty s jinými známými orchestry, čte si.

Kafíčko, pivíčko, obídek. Zeptali jsme se řemeslníků, zda jsou zvyklí na „full service“, co je na zákaznících naopak štve a jestli mají rádi Zemana
8. 02. 2019
Sehnat řemeslníka, natož spolehlivého, je problém. Kolují hororové historky o předražených fušeřích, ty kvalitní jsme zase ochotni doma hostit jako za komunismu. Sami fachmani si to uvědomují. „Až skončí naše generace, nebude to mít po nás kdo dělat,“ myslí si dokonce zedník Stanislav Vašíček.

Horský bufet nové generace: Akční stánkaři vyhlásili konec klobásám a tatrankám, v lese vaří jídlo pro sportovce
8. 02. 2019
Gastronomicky procestovali půl republiky, aby nakonec zakotvili v malé chatrči uprostřed lesů.Pavel Šišma a Martina Nádeníková, kteří sbírali zkušenosti prací v dobrých restauracích, teď připravují rychlé občerstvení, jež překoná všechna očekávání.

Úspěšný skok do neznámého Londýna. Autor knihy o britské metropoli Lukáš Novotný se rozhodl představit město tak, jako nikdo před ním
8. 02. 2019
Živil se tam jako barman, šatnář nebo strážce majáku.Pak Lukáš Novotný napsal a ilustroval knihu o Londýně a dostal se s ní do vysílání BBC.

V hlavní roli skalpel. Od záchrany holého života až po navrácení sebevědomí a krásy
8. 02. 2019
Plastická chirurgie je mnohdy medicína nutného, estetická chirurgie zase medicína možného.Za krásu jsme ochotni zaplatit, záchrana zdraví je v režii zdravotních pojišťoven.

Nejčastější mýty a pověsti v plastické chirurgii podle Ondřeje Měšťáka z pražské kliniky Esthé
8. 02. 2019
Ondřej Měšťák se vedle estetické a rekonstrukční chirurgie věnuje i výzkumu a výuce studentů 1. lékařské fakulty UK. Ve svém oboru již získal mnoho ocenění, například prestižní American Society of Plastic Surgery.

Snad jsme se neztratili, ptal se mě klient, když mě uviděl nad Atlantikem s rozloženou papírovou mapou v ruce. Pilot Vít Novák létá po světě s byznysmeny
1. 02. 2019
Z twitterového účtu Víta Nováka se zdá, že létání je ta nejpřirozenější věc na světě.A zároveň malý zázrak.Nejspíš proto sleduje fotky pilota, který pracuje pro byznysmeny, téměř osm tisíc lidí.

Moje čtení: Ředitel fundraisingu nadace Člověk v tísni Tomáš Vyhnálek
1. 02. 2019
Tomáš Vyhnálek, ředitel fundraisingu nadace Člověk v tísni a autor nápadu na zřízení e-shopu s dobrými skutky SkutecnyDarek.cz, působil před lety v Afghánistánu.Teď se tam rád vrací aspoň prostřednictvím knih.

Navzdory své nemoci, nebo právě díky ní projela Češka autostopem Spojené státy. S krosnou, která byla jen o 13 kilo lehčí než ona sama
1. 02. 2019
"Nemohla jsem ho zabít, protože sama bych se domů nedostala. A Standa mi nemohl nic udělat - potřeboval mě fotit," vzpomíná na vypjaté chvíle s fotografem Stanislavem Břízou jeho bývalá přítelkyně H. Říká, že utíkala sama před sebou, aby se znovu našla.

Auta se nejlépe prodávají, když je milujete, říká o své vášni pro historická Ferrari a Maserati Kateřina Trnková. Dnes jejímu sluchu lahodí nejen motory, ale i tóny z hi-fi techniky
1. 02. 2019
Lidé od veteránů ji občas podceňují, ale pak se diví, kolik toho o nich ví. Kateřina Trnková je odbornicí na historické vozy Ferrari a Maserati, i když po absolvování obchodní akademie byla smířená s tím, že se někde „upíchne jako ekonomka“.

Luxusní trojúhelník. Rezidence Triangle proměnila kdysi nanicovaté místo ve vyhledávanou adresu
1. 02. 2019
Minimalistické domy zbavily zanedbané území někdejšího chaosu.Zpevnily rozhraní dvou světů a poskytují jeho obyvatelům pohodlí, bezpečí, stejně jako málo vídaný kontakt s historickými monumenty.

Když vám zavážou oči, chůzí v kruhu se vrátíte tam, kde jste začali. Já došla ke kreslení, říká ilustrátorka Anna Fialová
30. 01. 2019
Má všechno, co by mohla ve virtuálním světě potřebovat k dokonalé přetvářce. Je talentovaná, mladá a půvabná. Stačilo by, kdyby okolí nechala, aby se kochalo a myslelo si svoje. Jenže mladá žena se zálibou v černém humoru nemá na takový kýč nervy.

Ocitl jsem se mezi dvěma kulturami, mezi minulostí a současností, a o tom píšu, říká literát Mark Slouka, který po 60 letech vyměnil USA za Česko
25. 01. 2019
Ameriku nepřestal mít rád, ale některé věci už nechtěl snášet. Mark Slouka žije rok a půl v Praze, právě dopsal další román a zdá se být šťastný.

Moje čtení: Manažerka komunikace UNIQA pojišťovny Eva Svobodová
25. 01. 2019
Manažerka komunikace UNIQA pojišťovny Eva Svobodová je náruživá sportovkyně, což ale nevylučuje, že také ráda čte.

Pražská kavárna, verze venkov: Šíření kávové kultury vnímají jako poselství, i proto se nebáli otevřít podniky tam, kde doposud vládl turek a rozpustné
25. 01. 2019
Nejde jim výhradně o byznys.Chtějí také šířit kávovou osvětu.Podnikavé mladé lidi z Nymburka, Ostravice či Slaného maloměstské prostředí neodradilo.I když otevřít si "pražskou kavárnu" za hranicí velkoměsta vyžaduje odvahu.

Patříš na jeviště a máš co říct. Choreografka Markéta Stránská si skrze tanec uvědomuje, že život s handicapem nemusí být jen ztráta, ale i obohacení
25. 01. 2019
Tanec jí pomohl přijmout fakt, že je její tělo jiné a že to nemusí být špatně. Markéta Stránská o tom vypráví svým sólovým představením. Tančí v něm na jedné noze. O druhou přišla.

Foie gras a šampaňské jsou příjemná přidaná hodnota, chci být ale hlavně dobrý člověk, říká cukrář Josef Maršálek, který pekl v Indii i britském Harrods
18. 01. 2019
Po skleničce šumivého vína s Josefem Maršálkem se člověku nejspíš stanou dvě věci: začne mít dojem, že počítání kalorií je nejsmutnější činnost na světě a že v kuchyni používá zoufale málo másla.

Moje čtení: Herečka a moderátorka Tereza Kostková
18. 01. 2019
Když Tereza Kostková křtila nový díl detektivky o Phryne Fischerové, neváhala se obléknout ve stylu hlavní hrdinky.Šaty z 30. let jí padly jako ulité.Známá herečka má totiž smysl pro eleganci a slabost pro knihy.

Kde se deváťáci učí v baru. Proč byla základka z Orlických hor v matematické či čtenářské gramotnosti mezi českými školami nejlepší?
18. 01. 2019
V Dobřanech žije 130 obyvatel, do místní školy chodí ale 178 žáků.Své děti se sem snaží přihlásit rodiče i z dalekého okolí.A nejen proto, že tu školáci denně běhají kilometr "s Emilem" a v mezinárodním hodnocení vědomostí byli za Česko nejlepší.

Dáma na kolejích. Designérku Annu Marešovou proslavila erotika, teď do pražských ulic navrhla výletní tramvaj T3 Coupé
18. 01. 2019
Designérka Anna Marešová už není známá jen díky luxusním vibrátorům.Na koleje hlavního města vyjela její elegantní tramvaj T3 Coupé.

Palachovo gesto je otevřené, nepochopitelné a je to dobře. Nemělo by se proměnit v plané řeči, říká psycholog Jiří Šípek
18. 01. 2019
Naději, která jde za každodennost, nemá každý. Jsou mezi námi velikáni, kteří dospějí k něčemu, co nás přesahuje, a spojí to s činem. Ale ani to ještě neznamená, že by dokázali udělat něco takového jako Jan Palach, hodnotí psycholog Jiří Šípek."Přestaňme ho analyzovat, ať neztratí sílu," říká.

Tipy na knihy: Pozoruhodný výkon literárního začátečníka Toma Hankse, Tíživá láska Eleny Ferrante i toulky Brnem
18. 01. 2019
Povídky z psacího stroje, netradiční procházky po Brně a vášnivé drama z Neapole.

Holokaust se zapsal i do mozků našich dětí. Neurovědec Ivan Rektor zkoumá, jak se hrůzy války přenáší z generace na generaci
11. 01. 2019
Neurovědec Ivan Rektor vede výzkum o lidech, kteří prožili holokaust.Zajímá ho mimo jiné i to, jak se toto trauma přenáší na další pokolení.On sám, jeho matka a také dcera, se tomuto výzkumu podrobili.

Moje čtení: Válečná zpravodajka a fotografka Lenka Klicperová
11. 01. 2019
Lenka Klicperová je válečná zpravodajka a fotografka.O této profesi si také většinou čte. A pak ještě o válce.

Kde bernardýni dávají dobrou noc. Život a podnikání na horských boudách není pohádka, odměnou je ale klid, příroda i silné lidské příběhy
11. 01. 2019
Život na hřebenech hor plyne jinak než ve městě.A na osamělých horských boudách se odehrává pozoruhodná mozaika životních osudů.Ať už je to klasická Luční nebo luxusně přebudovaná Erlebachovka.

Jsem pionýr, který hledá slepé uličky. Dělám nesmysly, ale ještě jsem nezkrachoval, říká výstřední barman Pavel Tvaroh
11. 01. 2019
Barman Pavel Tvaroh je takový Sherlock Holmes v mixování nápojů.Chvílemi se zdá, jako by vůbec nevěděl, co dělá.Přitom si všímá i nejmenších detailů.

Minulost lze přešít i přelakovat. Tradiční výrobky jsou opět v kurzu, druhý život dostávají kožichy, nábytek i smaltované nádobí
11. 01. 2019
Vlna zájmu o všechno, co je retro, vrací staré věci zpátky do oběhu.Od kožichů přes nábytek až po vysloužilé nádobí.

Generál Petr Pavel: Sledování Jaromíra Soukupa mi způsobuje fyzické utrpení. Původně jsem si myslel, že je android
4. 01. 2019
Generál Petr Pavel plánuje letos a v blízké budoucnosti bojovat s dezinformacemi i menšími osobními nedostatky."Rád bych dosáhl větší vnitřní rovnováhy," tvrdí.A o kterém člověku si myslel, že je robot?

Chtěla bych se potkat s Angelou Merkelovou. Obdivuji ji za odvážný přístup k uprchlíkům, říká spolumajitelka Albatros Media Silke Horáková
4. 01. 2019
Kdyby měla příležitost, zeptala by se Silke Horáková německé kancléřky na zkušenosti z osamělé role vrcholové političky.Obdivuje ji za její lidský postoj k uprchlíkům.

Jsem smutný člověk, proto se radši směju. Nejvíce dokážou herečku Dočkalovou rozčílit církevní "skříplosti", které často glosuje
4. 01. 2019
Získala dvě ceny Thálie. Tu druhou loni za roli Nory.Proslavila ji ale spíš videa glosující nerovné postavení mužů a žen.A ačkoliv herečka Tereza Dočkalová prožila vynikající rok, najdou se i události, které by si nerada zopakovala.

Po vpádu FlixBusu čekám už jen na invazi Marťanů. Co vás nezabije, to vás posílí, říká zakladatel Student Agency Radim Jančura
4. 01. 2019
Radim Jančura musel loni vést bitvy na dvou frontách - podnikatelské i osobní.Přesto, že má za sebou složitý rok, dokázal ho glosovat s lehkostí.

Bojím se, že poroste neochota kriticky myslet. Dál budeme žít v pohodlných bublinách izolujících nás od reality života, říká Drábová
4. 01. 2019
Dana Drábová se během posledního roku několikrát postavila českému prezidentovi. Vadí jí sice neochota lidí přemýšlet a vystupovat se svých komfortních zón, sama se ale označuje spíše za člověka, který není náchylný k obavám.

Snad se konečně dočkám zrušení letního času. Odmalička jsem si myslel, že to je hloupost, říká výtvarník Jan Kaláb
4. 01. 2019
Dosahovat maximální kvality, nestagnovat a nenechat si přerůst práci přes hlavu.Výtvarník Jan Kaláb chce být na sebe náročný.Ať už je jakýkoliv čas.

Eurokomisařka Věra Jourová: Nácek by nás přišel dráž než vysavač. Obavy mám především z vývoje v Polsku a Maďarsku
4. 01. 2019
Na rozdíl od Andreje Babiše věří, že k letošním volbám do Evropského parlamentu přijde spousta prounijně naladěných voličů.A z pozice eurokomisařky se Věra Jourová snaží předcházet zmanipulování lidí politickou reklamou.

Je jedno, co píší noviny. Lidé si dovedou i pod tlakem udělat vlastní názor, věří diplomat Hynek Kmoníček
4. 01. 2019
Diplomat Hynek Kmoníček spoléhá na fakta.Někdejší hudebník v politice, na rozdíl od muziky, na city nedá.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima: Hloubění příkopů nám bere energii a čas jít kupředu. Silní budeme jen společně
4. 01. 2019
Pevnou jistotou v neklidném světě je pro rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimu to, že rok má 365 dní a den 24 hodin.Ostatní věci jsou proměnlivé.

Podceňujeme vliv Ruska, které se snaží rozložit demokracii, na Hradě máme partičku placenou Kremlem, říká novinář Etzler
4. 01. 2019
Akční rádius novináře Tomáše Etzlera se nezmenšil ani poté, co se vrátil z Číny do Česka.Kde už ovšem zase skoro nežije.Kdyby si letos mohl něco přát, seděl by víc doma. V Nizozemsku.

Už nikdy nechci zažít prohlášení vrcholového politika demokratické země, že nikdy neodstoupí, říká zakladatel Fincentra Martin Nejedlý
4. 01. 2019
Zakladatel Fincentra Martin Nejedlý si loni příliš neoddychl.Kvůli jeho společníkovi si ho začali všímat novináři a podnikatelovu luxusní restauraci opustil vyhlášený šéfkuchař.

Šéfkuchař Přemek Forejt potřebuje o jídle přemýšlet a to samé vyžaduje i od svých hostů. Na talíři hledá ale hlavně zábavu
4. 01. 2019
Jako kluk chtěl být hercem, což se mu naštěstí nepodařilo.Dnes si šéfkuchař Přemek Forejt hraje především s chutí a myšlenkami hostů v olomoucké restauraci Entrée.

Ruské město v NATO: Devadesát procent obyvatel estonské Narvy tvoří Rusové. Na místě jsme zjišťovali, jestli se může stát druhým Krymem nebo Donbasem
21. 12. 2018
Podobně jako ukrajinský Doněck bývala Narva důležitým průmyslovým centrem. Novoroční projev Vladimira Putina tu sleduje víc lidí než řeč estonské prezidentky. Může Estonsko, kde každý čtvrtý obyvatel je Rus, o pohraniční město přijít?

Moje čtení: Předseda Senátu Parlamentu České republiky Jaroslav Kubera
21. 12. 2018
Novopečený předseda Senátu Parlamentu České republiky se kvůli knížkám nikdy nenaučil hrát fotbal.Jaroslav Kubera šetří slovy, ale čte bezesporu často a rád.

Drn je kancelářskou budovou, kde se ani na chvíli necítíte jako v "administračce". Do vyprahlého města přinesl zeleň a přirozeně zapadl na svoje místo
21. 12. 2018
Budova na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice nazvaná Drn byla nejsledovanější stavbou v pražském centru.Už stojí - a slouží.Inovativně propojuje ryze nový objekt a barokní Schönkirchovský palác.Krása starého domu se potkává s elánem odvážné architektonické současnosti.

Když vidíte, že váš výzkum má přímý dopad na lidské životy, je to něco úžasného, říká biochemička Michaela Rumlová, která hledá lék na vir HIV
21. 12. 2018
Jako první na světě se jí a jejím kolegům podařilo oddělit částici viru HIV.Nedávno přišla biochemička Michaela Rumlová s detailním popisem její struktury.Hledání nového léku proti viru, který způsobuje chorobu AIDS, se může pustit po dalších cestách.

Literární tipy: Dvojice akademiků sleduje, jak umírá demokracie, ryzím jazykem počátků se naopak ohání chilský antibásník Nicanor Parra nebo rozjímající Patti Smith
21. 12. 2018
Blíží se Vánoce, ale dva profesoři z Harvardu radostnou zvěst nepřinášejí.Liberální demokracie na tom není nejlépe.Ještě že chilský básník Nicanor Parra viděl krásu všude.

Čtení pod stromeček: "Novodobá" Paní Bovaryová, architektonický Průvodce neklidným územím nebo příběh agenta, podle něhož vznikl James Bond
21. 12. 2018
Kde se vzal agent James Bond.Co se děje v lidožroutově zahradě.A jak Phryne Fisherová tentokrát usvědčí pachatele.

Moje čtení: Dokumentaristka Eva Tomanová
14. 12. 2018
Dokumentaristka Eva Tomanová točí filmy se silnými příběhy a také právě takové příběhy ráda čte.

Češi nás budou milovat. V Praze vzniká druhá tuzemská pobočka čínského Konfuciova institutu, před kterým varuje FBI i BIS
14. 12. 2018
Jediná stará kultura, která nebyla nikdy přerušena, je ta čínská, tvrdí Čchen Čung, jenž v Olomouci vede Konfuciův institut.V tuzemsku vzniká už druhá pobočka této organizace, která je považována za nástroj pekingské propagandy.Co na to Češi?

Svým nakrouceným knírem víří stojaté vody. Pečlivě upravený vousatý klenot je pro ně performancí i způsobem, jak vystoupit z řady
14. 12. 2018
Když výtvarník Roman Týc kráčí ulicí, lidé se po něm ohlížejí.Jejich zraky přitahuje umělcův pečlivě nakroucený knír.A není sám, kdo si na výstředním vousu zakládá.

Vietnamská výchova mě minula, říká mladá umělkyně Liliana Pham, která se po úspěších v modelingu a návrhářství vrhla na fotografii
14. 12. 2018
Je jí čtyřiadvacet, ale díky svému talentu už stihla načít přinejmenším tři kariéry: modelky, módní návrhářky a fotografky.První dvě jsou passé, na té třetí ani přes působivé výsledky nelpí."Ale zatím je to na dobré cestě," říká.

V Bosně se lidé nezbavili válečných traumat. Už jsem nechtěl poslouchat, kdo komu zapálil dům, říká v Česku žijící čapkolog Hasan Zahirovič
14. 12. 2018
Ačkoliv Hasan Zahirović pochází z Bosny, o Karlu Čapkovi toho ví mnohem víc než většina Čechů.Některé okamžiky ze spisovatelova života jsou mu obzvlášť blízké.Patří mezi ně hrozba války, kterou Zahirović prožil jako mladík v rodné zemi.

Literární tipy: Ježíš se narodil v Berouně, hlásá Parabible, Mawer zve na cestu britských studentů Pražským jarem, Stančík zase na jednorožce bez rohu
14. 12. 2018
Tiskovou zprávu o našem prezidentovi Ježíši z Nošovic napsal Alexandr Flek jako postmoderní taškařici.Zato s Pražským jarem Simona Mawera jde legrace stranou, tam duní ruské tanky.

Jak číst obraz, zeď, dům nebo město ukazuje například monografie Jana Kalába nebo publikace mapující vývoj vnímání architektonického obrazu Prahy
14. 12. 2018
Než vyrazíte na zajímavou výstavu, do pražských ulic nebo za originální architekturou na venkov, vezměte do ruky knížku.

V pašerácké stopě
7. 12. 2018
Vzít si lyže a jen tak vyrazit. O víc nejde.A vlastně ani moc nesejde na tom, zda se za zážitky na sněhu vydáme do alpských strání nebo do Krkonoš.Tvrdí to zkušený horský vůdce Vít Novák.

Na klobouky je módní policie krátká. Jejich nošení je návykový koníček, říká přední česká modistka Jolana Kotábová
7. 12. 2018
V ateliéru Jolany Kotábové je elegance otázkou několika vteřin. Stačí se rozhlédnout po místnosti a posadit si ji na hlavu.

Brno se snaží zkrotit karneval nevkusu. Radnice bojuje proti vizuálnímu smogu pozitivními příklady podniků, které "neznečišťují" ulici
7. 12. 2018
Startovní výstřel přišel od mladé designérky. Byl tak silný, že probudil brněnskou radnici. Od té doby se ona i úředníci snaží ve městě omezovat vizuální smog, který zamořuje výklady obchodů a služeb. Naděje, že divoké reklamní poutače plošně zmizí, přesto není veliká.

Nasazení pana sestry, učitele v mateřince i "dědy do páru" v péči o druhé působí stejně mužně jako cokoliv jiného. Jen je třeba se tomu přestat divit
7. 12. 2018
Zvolili si povolání, v nichž vyčnívají proto, že jsou muži. Každý ze tří profesionálů se s tímto problémem vypořádává po svém, ale všichni svůj obor milují. Není na něm ostatně nic "typicky ženského".

Moje čtení: Ředitel nakladatelství Euromedia Group Antonín Kočí
7. 12. 2018
Antonín Kočí řídí nakladatelství Euromedia Group, a čte si tedy v práci, po večerech i o dovolené.

Literární tipy: Příběh o volbě papeže, osudy Mengeleho v Argentině nebo komiksové zpracování povídek Karla Čapka
7. 12. 2018
Historie může být poměrně nudná, záleží ovšem na tom, kdo se jí chopí. A klasický příběh domácího násilí může zase překvapit v nečekaných rovinách.

O žádných disidentech jsem nevěděl, tvrdí František Janeček, producent, který stvořil Michala Davida a osvědčil se i v kapitalistickém showbyznysu
7. 12. 2018
František Janeček letí za několik dní na Floridu, kde ve vlastním bytě stráví svátky a bude jednat o licenci na další muzikál pro své pražské divadlo. Někdejší producent popu husákovského "zapomnění" podnikatelsky uspěl i v postsocialistické době.

Bistru Kaprova obměna v kuchyni prospěla. Výsledkem spolupráce dua kuchařů Leštiny a Dostála je výborné, výrazně italské menu
7. 12. 2018
Bistro Kaprova v centru Prahy je univerzálním místem, kam se dá přijít najíst i napít v kteroukoliv denní dobu. Ovšem po roce od otevření došlo k vystřídání šéfkuchařů, proto se Petr Holec vydal do bistra znovu, aby zjistil, jak se výměna v podniku projevila.

Začínal jako zedník, kvůli výpalnému ho drželi jako rukojmího, dnes ukrajinský podnikatel Jevhen Rega v Praze vlastní třináct autobusů
30. 11. 2018
"Češi se na mě skrz prsty nikdy nedívali, problémy dělala spíše mafie. Jednou mě dokonce unesli," vzpomíná ukrajinský podnikatel Jevhen Rega.

Moje čtení: Trojnásobný držitel ocenění Sommeliér roku David Král
30. 11. 2018
Trojnásobný držitel ocenění Sommeliér roku David Král má zajímavé povolání.Není divu, že si ve volných chvílích také čte o víně.

Tisíc nožů pod hladinou: Nejdřív se sevře hrudník, pak brní kůže, nakonec necítíte končetiny. Euforie českých otužilců je ale mocná a jejich řady se rozrůstají
30. 11. 2018
V posledních letech přichází renesance zimního plavání.Ovšem otužování je sofistikovaný proces plný sebepřemáhání a vyrovnání se s šokem i strachem.Blahodárné účinky se ale nakonec projeví nejen na těle, ale i na duši. Někteří psychiatři totiž doporučují koupel ve studené vodě jako terapii proti depresi.

Nejsem fanatik. Tetuju lidi a poslouchám jejich příběhy, je to pro mě terapie, říká tatérka Duhovka
30. 11. 2018
Je jednou z nejvyhledávanějších českých tatérek.Báru Cieleckou alias Duhovku na sociálních sítích sledují desetitisíce lidí a ukořistit termín v jejím tetovacím studiu je skoro nadlidský výkon.

Maníci od piva. Dva Slováci v Praze otevřeli první český on-line výčep. Pijáci si objednají z klidu domova a mohou ochutnat i méně známé regionální značky
30. 11. 2018
Donedávna to byla science fiction.Dlouholetí přátelé Matúš Karaffa a Marek Hotovčin ale svou představu uskutečnili. A nebyla to žádná věda.Otevřeli historicky první on-line výčep v Česku.

Nekontaktované skupiny obyvatel jsou trochu mýtus. Oni vědí o nás a my o nich. Se Sentinelci se snažíme komunikovat déle než sto let, říká antropolog
25. 11. 2018
Fascinují nás, protože doufáme, že díky nim zjistíme, kdo jsme. Zabití samozvaného misionáře na ostrově Severní Sentinel v Bengálském zálivu připomíná, že pro zdrženlivost ve sbližování kultur existují i jiné důvody než jen starost o vlastní život - například obrovská zdravotní rizika pro původní obyvatelstvo.

Moje čtení: Majitel nakladatelství Argo Milan Gelnar
23. 11. 2018
Milan Gelnar vydává v nakladatelství Argo knihy od spousty zajímavých autorů, na pustém ostrově by ale ani s jedním z nich ztroskotat nechtěl.

Lepší bosá noha než mokro v botách. Pro některé je chození "bez ničeho" způsobem, jak si rozšířit vnímání, pro jiné má ryze praktické nebo i byznysové důvody
23. 11. 2018
Běžně chodí bosí.Přitom nežijí v lese ani se neživí kořínky.Nenosit boty je pro ně přirozené, v přírodě i ve městě.

Česko-kanadská cesta do pravěku. Jan Sovák prorazil ilustracemi dinosaurů k Jurskému parku, nyní má na kontě stovky publikací i spolupráci s National Geographic
23. 11. 2018
Jan Sovák se za mořem prosadil coby ilustrátor románu Jurský park, který se stal předlohou filmového hitu.Mluví se o něm jako o novodobém Zdeňku Burianovi, ale vedle dinosaurů a dalších zvířat nemaluje indiány, spíš víly, elfky a upíry.

Hledači pokladů se vracejí: Obce v jižních Čechách čelí nájezdům kopáčů vltavínů. Jak je zastavit, nevědí místní ani ochránci zákona
23. 11. 2018
Jankov u Českých Budějovic má problém. Pod zemí tu leží vzácné vltavíny.Zdejší pozemky tak připomínají válečnou frontu rozrytou zákopy.Ostatně, válku s lidmi pátrajícími po zelených kamenech tady vedou majitelé pozemků i policie.

Předvánoční čtení: Zapomenutý hrdina českého komiksu Punťa, Literární kronika první republiky nebo politický thriller s prvky sci-fi
23. 11. 2018
Ještě pár dnů a bude tady první adventní neděle.Jinými slovy - za pět minut dvanáct, jestli chcete najít ty správné dárky pod stromeček.

Zenová báseň v sadu. Vejminek pro 21. století od Josefa Pleskota vyjadřuje paměť místa i generační sepětí, jeho zakomponování v prostoru vzbuzuje obdiv
23. 11. 2018
Dům, z něhož se dají trhat jablka. Beton a kámen společně levitující v korunách stromů.Minimalistická kompozice pro dva, která sbližuje generace.Nebo prostě: vejminek 21. století.

Umělci různých generací i stylů představují v Topičově salonu svoje malby na porcelán. V Karolinu zase svou tvorbou pomohou potřebným
23. 11. 2018
Výstavy v Topičově salonu a v pražském Karolinu spojují umělce různých žánrů, témat i generací.Inspirativní procházka současným českým uměním - a dobrý skutek na konec.

Knižní tipy pod stromeček: Sebrané texty ekonoma Tomáše Sedláčka, deník investorky nebo návod na přežití krize od Václava Cílka
23. 11. 2018
Inspirativní příběhy, úvahy i praktické návody, které mohou být užitečné i v té nejčernější krizi.

Možná to byl úkol. A čekal tady právě na mě, říká bankéřka Ivana Leidlová, která obnovuje zámek Liteň i slávu operní pěvkyně Jarmily Novotné
16. 11. 2018
Když její manžel investoval do polorozpadlého zámeckého areálu v Litni na Berounsku, netušila, jak inspirativní příběh objeví.Bankéřka Ivana Leidlová nelituje ztracené kariéry.Naopak je hrdá na to, že se jí podařilo prosadit nový hudební festival a vrátit jméno pěvkyně Jarmily Novotné do povědomí veřejnosti.

Moje čtení: Generální ředitel Kooperativy Martin Diviš
16. 11. 2018
Martin Diviš je generálním ředitelem Kooperativy, takže přes den zrovna nezahálí.A co dělá po večerech?Celkem často si čte.

Cukr je kámoš, co dokáže zvednout náladu. Mladé cukrářky věří, že v sobě mají něco navíc a jejich podniky uspějí ve stále větší sladké konkurenci
16. 11. 2018
Prostředí je to sice sladké, ale podnikatelsky tvrdé.Konkurence cukráren v hlavním městě stále sílí.Mladým cukrářům to ovšem elán nebere. Věří, že jejich podniky se zařadí mezi ty vyhledávané.

Jsi pro vlky, nebo proti vlkům? Starosta a zároveň chovatel ovcí zakázal na místní škole přednášku o ochraně šelem , aby děti nebyly "manipulovány"
16. 11. 2018
Na Broumovsko se po více než 200 letech vrátili vlci. Ne každý ale jejich příchod vítá.Příkladem jsou Vernéřovice, kde se starosta postavil do čela "protivlčí" kampaně.Ta spolu se zrušenou přednáškou na zdejší základní škole otevřela otázku, zda jsou místní ochotní zkusit s šelmami žít.

Lucie Matoušková Lankašová stála u počátků komunitních zahrad v Česku. Dnes má prosperující podnik podporující zelenou osvětu i po boku značek jako Heineken nebo Ikea
16. 11. 2018
Když před šesti lety vznikla společnost Kokoza, pojem komunitní zahrada většina Čechů neznala.Dnes je to malý, dobře fungující podnik, který vede Lucie Matoušková Lankašová.

Musíte vyprávět správný příběh ve správné době, říká jeden z nejpopulárnějších francouzských spisovatelů Franck Thilliez
16. 11. 2018
Kriminální případy, jež na stránkách jeho knih řeší obvykle komisař Franck Sharko s inspektorkou Lucií Henebellovou, jsou velmi temné.Přesto nebo právě proto patří Franck Thilliez k nejčtenějším francouzským autorům.V Praze před několika dny představil svou další knihu.

Řetězce malých zázraků. Přečtěte si příběh o zaniklém světě sibiřských Samojedů nebo záchraně židovského pokladu před nacisty i komunisty
16. 11. 2018
Témata některých knih přicházejí z východu a mrazí.Třeba sibiřští Samojedové si pohrávali s ďáblem a téměř stoletého rodáka z Podkarpatské Rusi dělil od pekla jen krok.

Gastroúsvit v Myslíkově: Ulice u Karlova náměstí se probouzí, vzniká mozaika barů, bister a restaurací
13. 11. 2018
Namísto konkurence spolupráce.S takovou myšlenkou se v Praze formuje místo, kterému by se v budoucnu mohlo říkat Gastro Distrikt Myslíkova.Dlouho fungující podniky doplňují nové inovativní projekty a společně vytvářejí prostor, kde člověk s přehledem stráví celý den.

Architekturou budoucnosti se stanou i naše těla. Virtuální realita způsobí revoluci, říká architekt roku Petr Hájek
9. 11. 2018
Dům je pro architekta Petra Hájka hudebním nástrojem, který je potřeba rozeznít.Tedy naplnit ho účelem.

Moje čtení: Ředitel nakladatelství Kalich Aleš Palán
9. 11. 2018
Aleš Palán žije knihami.To není fráze.Sám je píše a také vydává, vždyť je ředitelem nakladatelství Kalich.

Byly miss, a co dnes? Někdejší královny krásy nevsadily vše na vzhled a staly se úspěšnými podnikatelkami nebo političkami
9. 11. 2018
Před zraky celého národa se staly nejpůvabnějšími ženami České republiky.Po dvou desetiletích ale modelkami ve výslužbě nejsou.Monika Žídková, Eva Kotulánová a Michaela Salačová udělaly kariéru, v níž se krásná vizáž někdy pletla pod nohy jejich ambicím.

Miss České republiky a České Miss: Co dělají?
9. 11. 2018
Často se věnují modelingu a svými slavnými jmény zaštiťují charitativní aktivity.Zakládají rodiny a podnikají.S léty obvykle spějí do rolí běžných občanů.

Plzeňská se málem stala první pražskou "vyloučenou lokalitou". Druhá nejdelší ulice české metropole je pro mnohé stále nepřátelská, jiní tu ale hledají své štěstí
9. 11. 2018
Děs běs, stoka, Bronx. O Plzeňské ulici se většinou přívětivě nemluví.Pro mnohé představuje "konec světa", kde nejlépe fungujícím obchodem je zastavárna. Přesto zde žijí a pracují stovky lidí a čekají na lepší budoucnost.Přijde?

Hezké věci "od Masaryka"
9. 11. 2018
Starožitnický veletrh Antique připomene design první republiky.Tehdy kvalita převažovala nad masovou výrobou.

Někdy to stačí jen oprášit
9. 11. 2018
Svou dílnu na restaurování historického nábytku pojmenovaly elegantně, s typicky českou nadsázkou: Oprášeno.cz.Bohunka Kachlická a Veronika Benešová navíc umí na klíč vytvořit meziválečný interiér se všemi detaily i doplňky.

Světový den laskavosti připomene speciální FuckUp Night, známé osobnosti promluví o svých životních prohrách
7. 11. 2018
Oslavy Světového dne laskavosti letos proběhnou v úterý 13. listopadu.Nadace Karla Janečka při té příležitosti znovu připravila celostátní happening #jsemlaskavec, jehož ambasadorem se už podruhé stal dnes již bývalý youtuber Jirka Král.Vyvrcholením bude speciální edice FuckUp Night, kde známé osobnosti pohovoří o svých životních neúspěších.

Lidí se v Česku neptám How are you, protože by mi mohli říct pravdu, říká spoluvlastník reklamní agentury Martyn Cox
2. 11. 2018
Martyn Cox trávil dětství a mládí na australské pláži.Teď však už 12 let žije v Praze, kde spoluvlastní reklamní agenturu.Ta spolupracuje se světovými značkami, jakými jsou třeba Coca-Cola, BMW nebo Heineken.

Moje čtení: Ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět
2. 11. 2018
Ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět toho ví o české minulosti poměrně hodně, přesto si o ní stále čte.

Pralesní liga bojuje o přežití, přitom často píše obecní dějiny. Kvůli nedostatku peněz i dětí hrozí, že letošní výkop byl pro mnohé vesnice posledním
2. 11. 2018
Každá správná vesnice má hospodu, kostel a fotbalové hřiště.Letošní sezona takzvané pralesní ligy končí, a zda začne ta příští, je v řadě českých obcí nejisté.

Dnes večer vám uvařím. Trendem se stávají soukromí kuchaři, v klidu domova nabídnou mnohdy exkluzivnější a luxusnější zážitek než v restauraci
2. 11. 2018
Nakoupí, uvaří, uklidí a zase odejdou. Soukromí kuchaři připravují luxusní večeře na míru přímo v kuchyních klientů.

Špatná fotka neexistuje
2. 11. 2018
Jaroslav Hora je přesvědčen, že fotografování ho vytáhlo z těžké nemoci.Od svého znovuzrození vyjíždí s fotografickými adepty na expedice po celé planetě a učí je hledět na svět digitální optikou.

Myslbek si musel jezdeckou sochu na Václavském náměstí vybojovat. Kritikům vadilo, že český světec sedí na německém koni
28. 10. 2018
Z pětice českých patronů tvořících sousoší v horní části pražského Václavského náměstí měl sv. Václav vždy nejlepší rozhled - díky vyššímu podstavci i koni, na kterém sedí. A tak první století české státnosti tu zažil jako jediný očitý svědek celé.

Staří jako republika. Zažili všechny vzestupy i pády Československa, jejich životy ale ukazují, že i v nejhorších chvílích jde najít kousek štěstí
26. 10. 2018
Jsou na světě už celé století.Jejich příběhy dokazují, že šťastný může být člověk za relativně snadných podmínek, ale také v těch nejtěžších okamžicích.

Moje čtení: Šéfredaktor stanice Českého rozhlasu Vltava Petr Fischer
26. 10. 2018
Šéfredaktor stanice Českého rozhlasu Vltava má dobré čtení, stejně jako dobrou hudbu tak trochu v popisu práce.A které knížky má tedy Petr Fischer rád?

Za Československa bylo nejlíp. Jak se v Užhorodu na Zakarpatí dodnes odráží dvě dekády strávené v Masarykově republice?
26. 10. 2018
Praděda byl nevzdělaný vesničan, uměl psát jen česky, říká jeden z ukrajinských studentů bohemistiky na univerzitě v Užhorodu.Toto město a celé Zakarpatí zažily po připojení k Československu "zlaté období".Co z těch časů zůstalo?

Jaký prezident, takový laureát. Zemanův seznam oceněných umělců odhaluje devalvaci hodnot, jsme svědky volného pádu, kdy dno je v nedohlednu
26. 10. 2018
České umělecké nebe i dno.Státní vyznamenání udělovaná umělcům prezidenty republiky dospěla od Miloše Formana až k Michalu Davidovi.

Psům do mých bolístek nic není
26. 10. 2018
Tisíce kilometrů se spřežením drsnou severskou krajinou.V extrémních podmínkách se Jana Henychová cítí šťastná.

Bosenský Himálaj na sněžnicích
26. 10. 2018
Samotu, okouzlující výhledy, špetku adrenalinu a velkou porci romantiky poskytnou v zimě bosenské hory.Nejjednodušším způsobem, jak je poznat, je obout sněžnice.

První republika přinesla více škody než užitku. Samostatnost slavit nebudu, není důvod, říká monarchista Petr Nohel
26. 10. 2018
Vrchní český monarchista Petr Nohel je přesvědčen, že události z roku 1918 jen otevřely cestu k nacistické a později komunistické totalitě.

Historie na vlastní kůži. Po čem se poohlédnout v knihkupectvích při oslavách vzniku Československa? Komiks, memoáry i interaktivní publikace
26. 10. 2018
Sto let republiky připomínají česká nakladatelství speciálními tituly.Autoři se v nich vrací k osudovým okamžikům samostatného státu.

Na skalách se moje mysl ocitá mimo tělo, říká trojnásobný mistr světa ve sportovním lezení Adam Ondra
19. 10. 2018
Říká se o něm, že porušuje všechna pravidla gravitace.Trojnásobný mistr světa ve sportovním lezení Adam Ondra nepřestává udivovat planetu.

Moje čtení: ředitelka Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích Jana Tichá
19. 10. 2018
Jana Tichá vsadila na hvězdy - a to nejen literární.Řídí totiž Hvězdárnu a planetárium v Českých Budějovicích.

Nuda ve Varšavě. Polskem otřásá film zabývající se kněžskou pedofilií a korupcí v katolické církvi, země se zatím chystá na komunální volby i na spor s EU
19. 10. 2018
Do polských kin padla filmová bomba, která konfrontuje katolickou církev s jejími nejstrašnějšími skandály.Země se připravuje na komunální volby a Evropská komise žaluje vládu kvůli justiční reformě.Jinak je tu klid.

Podnikatelé z děcáku. Na začátku jim život úplně nepřál, nyní jsou díky vlastní píli úspěšní osobní trenéři, cukrářky nebo hráči na klavír
19. 10. 2018
Vyrostli bez rodičů, kteří by jim svým příkladem ukazovali a pak vyšlapávali cestu.Našli si ji sami.

Etickou hranici hledám každý den
19. 10. 2018
Početí ve zkumavce je dnes běžná metoda.Kam až jsou ale ženy toužící po dítěti ochotné zajít a proč některé vůbec nechtějí být matkami?

Od mala do mě hučeli, že musím makat, jinak skončím v rudných dolech, říká malíř a pedagog Pavel Forman
12. 10. 2018
Umění chápe jako cestu svobodě.Pro malíře Pavla Formana bylo také prostředkem k zážitkům, které si běžný Čech může dopřát nanejvýš v dobrodružném filmu.

Moje čtení: Umělecký ředitel Opery Národního divadla Petr Kofroň
12. 10. 2018
Umělecký ředitel Opery Národního divadla žije hudbou, tu koneckonců i skládá.A ještě ke všemu Petr Kofroň také píše knížky.

Sto procent! Anebo nic. Schopní lidé se často do politiky nehrnou, na stovkách míst vznikla ve volbách pouze jedna kandidátka, nebo o posty neměl zájem vůbec nikdo
12. 10. 2018
V Holanech šlo před týdnem do voleb jediné sdružení, téměř jako za časů Národní fronty. Žádná opozice se nenašla ani v dalších 1605 obcích Česka. A v sedmnácti vesnicích volby neproběhly vůbec, protože se kandidátku nepodařilo sestavit. Jako v Kadlíně.

Chytit tu správnou vlnu. Český pár se rozhodl nemít surfování jen jako prázdninové hobby a ve Španělsku provozuje místo pro komunitu nadšenců
12. 10. 2018
Nejšťastnější jsou u oceánu, a ten v Česku nemáme.Matěj Novák a Tereza Vlková se proto přestěhovali na místo, kde život řídí příliv a odliv.

Nadace Karla Janečka letos ocenila tucet lidí, kteří nezištně pomáhají druhým. Kdo je vzorem zase pro ně nebo co pokládají za největší úspěch?
12. 10. 2018
Někteří jedinci se snaží ze světa učinit lepší místo k životu.Nadace filantropa Karla Janečka tvrdí, že "laskavost plodí laskavost", a tak loni ocenila první tucet takových lidí.Letos přibylo dalších dvanáct.

Minimalistická ozdoba řady. Architekti pro sebe navrhli dům s ateliérem vyzařující vřelost, zastavěním proluky si splnili sen
12. 10. 2018
Těžko najít lepší příklad toho, jak vymyslet novostavbu do městské proluky.Architekti navrhli krásný dům, jehož síla spočívá v jednoduchosti, důmyslném uspořádání a ve svrchovaném pochopení místa.

Bez trochy nervozity se uspět nedá, říká podnikatelka Petra Caudr stojící za knižním butikem Book Therapy nebo službou pro rodiče, kteří chtějí číst svým dětem
12. 10. 2018
Podnikatelka Petra Caudr Hanzlíková myslí na zákazníky, kteří ocení úroveň.Její projekty, z nichž se polovina točí kolem knih, staví na eleganci a kosmopolitismu.

Masaryk kladl na sebe i na jiné občas až nadlidské nároky. Byl to muž činu, říká spisovatel Pavel Kosatík, který nově reflektuje postavu prvního prezidenta
12. 10. 2018
5 otázek pro Pavla Kosatíka, který svou nejnovější knihu o prvním československém prezidentovi nazval Jiný TGM.Vydává ji nakladatelství Paseka 18. října v rámci Velkého knižního čtvrtku.

Člověk má být hrdý, ať je kýmkoliv. Emil Voráč pomáhá Romům a sociálně vyloučeným zaujmout místo ve společnosti, za svou iniciativu získal titul Laskavec
11. 10. 2018
Nadace Karla Janečka v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky. Dvanáctým laskavcem, který tak uzavírá druhé kolo stejnojmenného projektu, se stal Emil Voráč z Chodova na Karlovarsku.V rámci spolku Khamoro připomíná romské komunitě pozapomenuté tradice a motivuje sociálně vyloučené najít si místo ve společnosti.

Byl jsem asi dítě štěstěny. Daří se mi natolik, že konkurenci nemusím řešit, říká dirigent Jakub Hrůša na vrcholu kariéry
5. 10. 2018
Konkurenční pnutí nepociťuje. Bezesporu je to tím, že se mu daří.Dirigent Jakub Hrůša je na vrcholu a nemá už ani potřebu se nějak vymezovat v souvislosti se svým někdejším profesorem Jiřím Bělohlávkem."Jsem na to, že mě učil, prostě hrdý," říká.

Moje čtení: Spisovatel a dramatik Pavel Kohout
5. 10. 2018
Spisovatel a dramatik Pavel Kohout navzdory tomu, že v létě oslavil devadesátiny, stále vášnivě rád píše.Není divu, že tedy trochu nestíhá knížky svých oblíbených autorů.

Sbírají larvy z mrtvých těl, odhalují padělané směnky nebo zkoumají stopy z místa činu. Jak bojují ženy proti zločinu
5. 10. 2018
Na dobrodružství kriminalistiky se dnes podílejí velkou měrou ženy, které pronikly do nejrůznějších forenzních oborů. Shodují se však, že jako v americké kriminálce to nefunguje. Za odhalením důkazů jsou hodiny tvrdé a trpělivé práce.

Češi zase míří za kopečky: Rodina si za cenu českého bytu koupila v Německu celé hospodářství
5. 10. 2018
Za malý obecní byt chtěla radnice v Božím Daru víc než milion korun. Zdejší horalé Chladovi si tedy pořídili na německé straně Krušných hor tři budovy včetně penzionu. Žijí tam už osm let.

Laskavost ve Stavovském divadle: Nadace Karla Janečka i letos ocenila dobrosrdečné a nezištné skutky
3. 10. 2018
Nadace Karla Janečka každý měsíc v rámci projektu Laskavec po uplynulý rok oceňovala lidi, kteří nezištně konají dobré skutky. Studentka etnologie, záchranářka veverek, vedoucí potravinové banky a další laskavci se nyní sejdou na první slavnostní ceremonii přístupné veřejnosti. Ta se uskuteční v neděli 14. října v pražském Stavovském divadle.

Uprchlíci z bývalé Jugoslávie pomáhají opuštěným dětem bez ohledu na to, na jaké straně válečného konfliktu kdysi stáli
3. 10. 2018
„Nejvíc mě bavily bazény,“ stydlivě zhodnotila týdenní pobyt v Praze černooká Alma. Přijela ze Sarajeva se svou náhradní mámou, stejně jako děti z Makedonie, Srbska a Chorvatska. Autobus pro ně vypravilo pražské sdružení Lastavica.

Jsem emocionální. Když se naštvu, dokážu ze sebe vydolovat víc, říká tenistka Kateřina Siniaková
27. 09. 2018
Kateřina Siniaková letos vyhrála turnaje ve Wimbledonu i v Paříži, ale chce dál "makat", aby byla ještě lepší.Její cílevědomý ruský otec, bývalý boxer, bojovnou tenistku někdy koučuje ve své mateřštině, samovar však doma nemají.

Moje čtení: Francouzský historik Antoine Marès
27. 09. 2018
Francouzský historik Antoine Marès na Sorbonně přednáší o dějinách střední Evropy, zvláštní slabost má ale pro Česko.

Najít ta správná slova. Co vše nedá spát dvorním překladatelům světových literátů, jako jsou Jo Nesbo nebo Michel Faber, aby jejich knihy učinili nezapomenutelnými?
27. 09. 2018
Odvedou-li dobrou práci na slušné knize, čtenář ji nemusí postřehnout.Odvedou-li fantastickou práci na výjimečné knize, může být nezapomenutelná.O čem všem musí přemýšlet dvorní překladatelé světových autorů, aby v takovém úkolu uspěli?

Při své první performanci jsem se začal dusit, jenže ne smíchy, a už mi to zůstalo, říká antropolog David Doubek alias hudebník Ventolin
27. 09. 2018
Jako kdyby vedl dva životy. Jeden ve dne, druhý po večerech.Ten první serióznímu muži středních let sluší.Druhý je ale ujetý tak, že by ho seriózní muž pozdních středních let asi nepochopil.

Sním o vlastním bunkru, říká ředitelka společnosti Synlab Kateřina Bílly Danyšová, která při pátrání po předcích objevila lásku k historii a hrdinství
27. 09. 2018
K zájmu o dějiny druhé světové války i statečné osobnosti odboje přivedlo Kateřinu Bílly Danyšovou pátrání po zmizelých předcích.Ředitelka zdravotnické společnosti Synlab navíc věří, že hrdinové ještě nevymřeli.

Neumím sedět a nic nedělat, říká Renata Moravcová, která lidem přibližuje svět nevidomých. Za konání nezištných skutků získala ocenění
26. 09. 2018
Nadace Karla Janečka v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky.Laskavcem pro měsíc září se stala Renata Moravcová, která před osmnácti lety přišla o zrak.Dnes aktivně pomáhá zrakově postiženým, takzvané koukavce zase učí zacházet s nevidomými a propojuje tak vzájemně oba světy.

Rozmanitost lidských figur a obličejů mi zaručuje práci až do smrti, říká sklář Martin Janecký. Realistické sochy tvoří technikou, kterou umí už jen dva další umělci na světě
21. 09. 2018
Pozorovat Martina Janeckého při práci je jako sledovat chirurga během operace.Zevnitř i zvenčí rozžhavené skleněné bubliny tvaruje lidské oči, nos, ústa a dnes už i emoce.Stejnou techniku zvládají jen další dva skláři na světě.

Moje čtení: Ředitel Činohry Národního divadla Daniel Špinar
21. 09. 2018
V podstatě leží v knihách.Není divu.Daniel Špinar hledá náměty pro Činohru Národního divadla, kterou řídí.

Dívka, která běžela příliš rychle. Annamária ohromila Slovensko, když vyhrála závod jen v balerínách. Jak se žije romské šampionce, kterou navštívil i Andrej Kiska?
21. 09. 2018
Fotografie romské školačky, jež v obyčejných balerínách drtivě porazila trénované soupeřky, obletěla Slovensko.Annamárii Horváthové tam teď říkají Forrest Gump, ale ještě musí nad mnohými zvítězit.A to nejen v běhu.

Lidé mají zkaženou chuť levnými pálenkami. Čeští a moravští destilatéři ale dokazují, že není slivovice jako slivovice a i kořalka dokáže být na úrovni
21. 09. 2018
Jen voda a ovoce, nic víc v jejich lahvích není.Čeští a moravští destilatéři dokazují, že pálenka může být alkohol na úrovni.

Aukční sezonu otevírají díla Bohuslava Reynka. Pro sběratele jsou ale připraveny i Sutnarovy Venuše, malby Carla Molla nebo díla sklářských mistrů
21. 09. 2018
Sobota bude dlouhá.Aukce nabídnou mimo jiné i díla českých sklářských legend.Vše pod dohledem Sutnarových Venuší.

Českoslovenští emigranti německou společnost obohatili
21. 09. 2018
Historik Martin Schulze Wessel se prý snaží, co mu síly stačí. Když to říká, usmívá se, ale jde o vážnou věc.Myslí tím totiž svou snahu upozornit Němce na pražské jaro z roku 1968.Aby také v jeho zemi odkaz někdejšího československého obrodného procesu, zastaveného násilím, rezonoval.

Diagnóza filmaře nebo politika
21. 09. 2018
Zatímco se Woody Allen v povídkách utkává sám se sebou, dostal František Kriegel unikátnější příležitost: utkat se s dějinami.I když morálně zvítězil, nesl zároveň v sobě tíhu vlastní komunistické minulosti.

Tipy na čtení
21. 09. 2018

Ačkoliv přibývá malých palíren, kořalky nejsou pitím pro střední proud. To chceme změnit, říkají autoři projektu Lihovárek.cz
20. 09. 2018
Objevovat a pít kvalitní alkohol je prostě baví. A tak se Jakub Gottwald a Zdeněk Linc jedné noci rozhodli, že to nejlepší z lokálních lihovarů dostanou k více lidem. "Malé lihovary jsou na vzestupu a téhle vlny je potřeba se chytit,“ věří ve svůj byznysplán.

Kdybych se neléčil s rakovinou tady, ale v Itálii, nepřežil bych. Péče o vážně nemocné je v Česku na vysoké úrovni, říká ředitel Českého muzea hudby Gadaleta
14. 09. 2018
Proč italský violoncellista Emanuele Gadaleta žije už dvacet let v Praze, i když ji původně bral jen jako "mezipřistání".A jak se mu nakonec podařilo udělat z Českého muzea hudby, které vede, jedno z nejnavštěvovanějších míst v Česku - i na světě.

Moje čtení: Historička a předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková
14. 09. 2018
Kateřina Bečková se jako historička a předsedkyně Klubu Za starou Prahu bez knih neobejde.Nečte však pouze historické studie.

Vzít spacák, ešus, rum a nechat se vést vlastní duší. Čeští trampové vyráží na vandry už sto let a stále věří, že toulat se venku je normální
14. 09. 2018
Sbalit si to nejnutnější, co člověk potřebuje k přežití, přihodit lahev něčeho ostřejšího a vyrazit na vandr.Za svobodou dní a romantikou nocí.Čeští trampové jsou na cestách už sto let.

Podnikatel Damir Špoljarič chtěl zhubnout a létat. Dnes má o desítky kilo míň a pilotní průkaz, který zvládl získat za tři měsíce, a tím rozhodně nekončí
14. 09. 2018
Poprvé seděl v letadle v červnu, dnes už má pilotní průkaz.Za tři měsíce. Další "zastávkou" bude licence dopravního pilota."Instruktoři v Letňanech mi říkají, že jsem rychlokvaška. Ale mně to tak nepřijde. Beru to prostě jako projekt," říká třicetiletý podnikatel Damir Špoljarič.

Architekti "resuscitovali" starý mlýn v Povltaví díky radikálnímu řezu. Provzdušněním dali stavbě energii na další stovky let
14. 09. 2018
Příklad odvážné architektury nabízí nedávná rekonstrukce mlýna v Povltaví.Neotřelost, invence a odvaha architektů dokázaly starou stavbu dokonale oživit, aniž by ji připravily o archetypální podstatu.

Být vesnickým lékařem je větší adrenalin než jezdit se záchrankou. V akutních případech jsem na všechno sám, říká praktik David Halata
7. 09. 2018
S praktickým lékařem Davidem Halatou o tom, proč někdy supluje práci veterináře a proč je praxe venkovského doktora větší adrenalin než záchranka.

Moje čtení: Výtvarník Ondřej Kohout
7. 09. 2018
Výtvarník Ondřej Kohout kdysi zvolil emigraci, dnes žije a tvoří mezi Rakouskem a Českem.A co čte?

Středověký kontaktní boj není žádná hra, svádíme opravdové bitvy. Soupeře je potřeba vybít do posledního, říkají ženy utkávající se v neobvyklém sportu
7. 09. 2018
Na první pohled možná vypadají křehce.Než oblečou zbroj a s mečem v ruce zamíří do středověkého kolbiště s jediným cílem: vybít soupeře do posledního.

Táhne nám na šedesát
7. 09. 2018
Když se 9. prosince 1958 na jevišti divadelního sálu domu U Zeleného kloboučku v představení Kdyby tisíc klarinetů pánů Suchého, Vyskočila a Vodičky zbraně proměnily v hudební nástroje, začala se psát historie Divadla Na zábradlí.Právě vstupuje do své 60. sezony.

Umělec nesmí býti bázlivý
7. 09. 2018
Začíná nová divadelní sezona.Městská divadla pražská do ní vstupují s novým ředitelem Danielem Přibylem.Se svým týmem z nich chce udělat divadlo evropského střihu.

Pozvánka do divadla
7. 09. 2018
Co dramatik, to jiný pohled na lidskou existenci.A jakou roli v ní hraje láska, nenávist, radosti či bolest?Tajemství poodhalují proslulí autoři z různých koutů světa v interpretaci předních režisérů i herců.

Chceš účes, zaplať příběhem. V zaniklé osadě u Klínovce ožívají vzpomínky ze Sudet, přečtěte si dvanáct vyprávění pamětníků i současníků o pohraničí
7. 09. 2018
U kadeřníka se člověk někdy dozví, co ani nechce.O svých pohnutých i inspirativních osudech vyprávěli účastníci akce Účes za příběh, kterou pořádal Petr Mikšíček v zaniklé osadě Königsmühle v někdejších Sudetech.

Dveře i srdce dokořán: Stanislav Sadílek pomáhá klukům bez domova i smyslu života. Za své skutky nyní získal titul Laskavec
3. 09. 2018
Nadace Karla Janečka v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky.Srpnovým Laskavcem se stal Stanislav Sadílek z Neratovic, který pomáhá dospívajícím klukům bez jistot, domova i smyslu života.V Doksech u Máchova jezera vybudoval zázemí, kde problémové mládeži poskytuje střechu nad hlavou, terapii i možnost pracovat.

Nechtěl jsem porazit Babiše ani komunisty. Hlavním nepřítelem mi byl rezignovaný a pohodlný Petr Hruška, říká ostravský básník
31. 08. 2018
Básník Petr Hruška vyvolává emoce i u lidí, kteří poezii nečtou.Na protest odstoupil z poroty Státní ceny za literaturu, předtím byla vypsána odměna za vrácení jeho rukopisu ztraceného ve vlaku.Přijdou další kruťárny, říká.

Moje čtení: Dirigent Jakub Hrůša
31. 08. 2018
Jakub Hrůša bude na začátku září zahajovat festival Dvořákova Praha, přitom diriguje po celém světě.A co čte?

Možná budu muset taky odejít. Jak se žije v Rumunsku, v zemi, již po milionech opouštějí všichni, kdo se o sebe dokážou postarat
31. 08. 2018
Téměř pětina obyvatel dvacetimilionového Rumunska je v pohybu. Podle OSN jde o druhý největší národní exodus po válkou zpustošené Sýrii.Od 10. srpna, kdy se Bukureští prohnala vlna násilí proti demonstrantům, odchod z vlasti zvažují i ti, kteří věřili, že má cenu vydržet.

Vila spojená se zemí. Pleskotův dům v Dolní Šárce splývá s okolní krajinou a přirozeně kopíruje terasy někdejších vinic
31. 08. 2018
Má čisté proporce a elegantní, nadčasovou formu, velkorysé prostorové uspořádání a začlenění do terénu.Pečlivé provedení z kvalitních materiálů a oproštění od módních prvků dávají šanci, že bude umět hezky stárnout.

V Česku je mnoho šéfcukrářů, kteří přeceňují své zkušenosti. Důležité je sbírat znalosti z jiných zemí a kultur, říká Lukáš Skála
31. 08. 2018
Lukáš Skála tvrdí, že cukráři jsou trochu ušláplí svými kuchařskými kolegy a nikdo se na ně neptá."Dezert je ovšem tečkou každého menu," říká rázně.

Při navrhování přebalu pro Coldplay jsem byla tvrdá. Nevěděla jsem, jak moc jsou slavní, říká umělkyně Míla Fürstová. Její díla vlastní britská královna i Mick Jagger
24. 08. 2018
Její grafiku má doma britská královna, další zdobí přebal alba skupiny Coldplay.Pohádkový příběh Míly Fürstové o tom, jak talentovaná Češka uspěla v ostrovním království, přitom začal malou osobní tragédií.

Na tramvaj se neběhá, na tramvaj se čeká. Život na kolejích se stal jejich láskou, i když jim tam "kaštani" občas skočí, řízení elektriky by nevyměnili za nic na světě
24. 08. 2018
O tom, že tramvajáci nejsou jen nerudní chlápkové, kteří nás vozí, protože musí.Potkali jsme nadšence, které tohle řemeslo fascinuje a baví.Anebo si jím dělají radost.

Moje čtění: Ředitel Národního divadla v Brně Martin Glaser
24. 08. 2018
Martin Glaser řídí Národní divadlo v Brně, a své čtenářské vášně má tedy možnost převést i do divadelní podoby.Dělá to rád.

Šimonkovi na začátku netušili, co si s hradem a dvěma zámky počnou. Dědictví po pradědovi, prezidentovi Škodových závodů, ale vrací někdejší slávu a lesk
24. 08. 2018
Josefa Šimonka připomíná na lobečském zámku portrét, stejně jako jeho následovníky.I když k této rodině nebyl osud vždy vlídný, dnes vrací život svým sídlům i pozemkům.

Byt podle dětí, tedy punk!
24. 08. 2018
Obrazy nejprve nahradila zarámovaná okna, dekor na podlaze obstaraly otisky dětských nohou a barevné pásky oživily staré obklady.V patrovém bytě na pražských Vinohradech je všechno jinak, ale právě proto vlastně v pořádku.

Co si počít s batohem?
24. 08. 2018
"Sledujte své dítě. Jak se pohybuje, jak nosí batoh, zda v něm nemá zbytečnosti," říká dětská fyzioterapeutka Jana Vadasová.

Kde si děti budou rády hrát
24. 08. 2018
"Baví je neotřelé nápady. Děti vlastně milují punk," říká bytová designérka Jana Hradecká."Ať už zařizujeme dětský pokoj pro prvňáka nebo středoškoláka, je dobré držet se pravidel, která nám pomohou interiéru především porozumět."

Italové si rádi za dobré jídlo připlatí, Češi na něm stále šetří, říká restauratér Emanuele Ridi, který plánuje na podzim otevřít svůj zatím největší podnik
17. 08. 2018
Emanuele Ridi na podzim otevře svou největší a taky nejdražší restauraci.A pro Českou televizi natočil s Matějem Ruppertem gastronomickou jízdu Itálií.

Moje čtení: Sopranistka a sólistka Curyšské opery Martina Janková
17. 08. 2018
Sopranistka Martina Janková, sólistka Curyšské opery, bude na přelomu srpna a září hostem Festivalu Jarmily Novotné v Litni.A co čte, když nezpívá?

Okupace v obrazech. Jak čeští výtvarníci a sochaři zaznamenali událost, která zemi před 50 lety zlomila vaz
17. 08. 2018
Nic horšího se nemohlo stát. Nebyla válka. Lidem se dařilo. Dokonce to vypadalo, že bude ještě lépe. A pak zničehonic jednoho dne v noci rána kladivem: "... přijeli v hranatých železných maringotkách."Okupace, jejíž následky si neseme dodnes. Jen máloco je schopno přiblížit atmosféru doby jako díla umělců, kteří 21. srpen 1968 a události z něj osudově vyplývající před padesáti lety zachytili na svých obrazech, grafikách či v sochách.

Temnota je dobrá. Metal člověka dostane někam hlouběji, kam ho poslech popu nepřivede, myslí si fanoušci extrémního festivalu Brutal Assault
17. 08. 2018
Sebevražedné sklony, toxický holokaust, mrtvola lidojeda.Poetika extrémního metalu, která se jednou za rok prožene hradbami pevnosti Josefov, přitahuje různé typy lidí.Většinou jsou nesmírně milí.

Co se stalo před půl stoletím. Prohlédněte si literární novinky popisující sovětskou okupaci i následnou normalizaci
17. 08. 2018
V posledních týdnech vychází řada knih, jež se věnují tématu sovětské okupace a normalizace.Vybíráme z nejnovějších historických publikací a románů.

Poslední den legendárního žabotlamu: Z Libně po více než půl století na kolejích odjel mohykán všech vlaků
11. 08. 2018
Žabotlam, Emilka či Lochneska - i tak se přezdívá staré pantografové jednotce, jejíž poslední souprava do pátku 10. srpna 2018 jezdila jako linka S41 z pražské Libně do Podbaby.České dráhy k příležitosti posledních jízd do Prahy vypravily také výstavní soupravu, poté obě společně odjely do muzea v Chomutově.Rozloučit se s železniční ikonou přišly stovky obdivovatelů.

Praga 2018, filatelistický svátek
10. 08. 2018
Praha hostí od 15. do 18. srpna světovou výstavu známek.Je to událost, na kterou s napětím čekají všichni znalci.

Znají každou naši špínu, přeneseně i doslova. Co o nás říkají uklízečky z Východu, před nimiž se nedá nic utajit
10. 08. 2018
"Uklízečka se dozví všechno, i to, co by neměla," říká jedna z mnoha žen z východní Evropy, které se starají o naše domácnosti.Co zjistily o Češích?A splnil se jim sen, s kterým sem přišly?

Moje čtení: Mezzosopranistka Markéta Cukrová
10. 08. 2018
Mezzosopranistka Markéta Cukrová se právě připravuje na koncert a interpretační kurzy, které povede v druhé polovině srpna na zámku v Litni, ale knihy také nezanedbává.

Věřím na sílu tradic. Chci vrátit vánočním svátkům dřívější slávu a chránit českého Ježíška, říká Děpold Czernin
10. 08. 2018
Občas mu některé z jeho pěti dětí řekne, že mohl studovat na západních univerzitách, kdyby jeho rodiče zůstali v emigraci.Děpold Czernin ale tvrdí, že toho nelituje.

Volíme cirkusáky, principála ale nemáme. Situace, kdy médium patří mimořádně bohatému politikovi, často berou nejhorší konce, říká legendární americký novinář Jim Clancy
10. 08. 2018
Kariéra amerického novináře Jima Clancyho v CNN trvala téměř 34 let.Od počátku sledoval, jak se na mnoha místech planety píší dějiny.Kdo by si však myslel, že po odchodu z televize ve sledování světového dění polevil, zjistí, že se neztratil v překladu, nýbrž v mapě.

Mluvit s přírodou: Václav Klapetek kultivuje krajinu a oživuje zničená místa na Opavsku. Za své skutky získal titul Laskavec
3. 08. 2018
Nadace Karla Janečka v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky. Červencovým Laskavcem se stal Václav Klapetek z Dobroslavic na Opavsku, který už léta zvelebuje místní krajinu.Inicioval také vznik motýlí louky, naučné stezky či označení vzácných stromů.

Pražský okál prošel zářivou evolucí. Proměna normalizační stavby dospěla do podoby, která by asi překvapila i jeho otce Otto Kreibauma
3. 08. 2018
Před pár lety byste ten dům minuli bez zájmu, ani by vám nestál za pohled.Po rekonstrukci se rozzářil, získal noblesu a zdobí své bezprostřední okolí.Dostal druhou šanci!

Nejmíň kamarádští byli katolíci. Připadali mi jako sekta, říká fotograf Michal Novotný, který fotil rituály všech světových náboženství
3. 08. 2018
Náboženství je opium lidstva, učili fotografa Michala Novotného.Věřícím se nestal, málokdo se ale po světě účastnil tolika různých rituálů jako on.

Moje čtení: Šéf Knihovny Národního muzea Martin Sekera
3. 08. 2018
Martin Sekera řídí Knihovnu Národního muzea a miluje dobré knihy. To je zřejmé.

Člověk si na bombardování zvykl rychle. Po útěku ze Sarajeva jsem kvůli tichu nemohla usnout, říká primářka Němečková Crkvenjaš kandidující na senátorku
3. 08. 2018
Primářka Zdenka Němečková Crkvenjaš se s manželem, bývalým ministrem, prý doma o politice nebaví.Přesto do ní chce vstoupit i ona.Kvůli někdejší fobii z vrtulníků to ale není.

Napětí k létu patří. Doplňte si ho třeba švédskými detektivními povídkami, pátráním po nezvěstné dívce nebo příběhem o vrahovi hledajícím oběti na Facebooku
27. 07. 2018
Můžete ho samozřejmě zažít na vlastní kůži při prázdninovém putování, ale bezpečnější bude, když vás dostihne nad stránkami dobré detektivky.

Na první komín vylezli před téměř 40 lety z recese. Od té doby se pro více než tisícovku českých komínářů stalo dosahování výšin adrenalinem a zábavou
27. 07. 2018
Je to sport, adrenalin a recese v jednom.Záliba, kterou dlouhé roky pěstovalo jen pár odvážných nadšenců, se postupně proměnila na ryze český fenomén.

Občas prostě škrtám v hotovém menu, říká Sabina Kmecová z šumavské restaurace Nebespán, která patří mezi nejlepší podniky v Česku
27. 07. 2018
Když jejich restauraci před časem objevili znalci dobrého jídla, zhroutil se jim nejprve server a potom francouzský kuchař.Sabina Kmecová je hrdá, že to hosté nepoznali.

Když se komunisté rozhodli, že ženě a dítěti politického vězně zničí život, dokázali být zvráceně vynalézaví, připomíná nová kniha Lubomíra Vejražky
27. 07. 2018
Lubomír Vejražka ve své nové knize připomíná osudy přehlížených svědků komunistických zločinů.Perspektivu žen a dětí politických vězňů přibližuje způsobem, který se nedá přejít bez emocí.

Občas prostě škrtám v hotovém menu, říká Sabina Kmecová z šumavské restaurace Nebespán, která patří mezi nejlepší podniky v Česku
27. 07. 2018
Když jejich restauraci před časem objevili znalci dobrého jídla, zhroutil se jim nejprve server a potom francouzský kuchař.Sabina Kmecová je hrdá, že to hosté nepoznali.

Předloni jsme měli 96 tisíc výpůjček, to máme letos za měsíc. V bikesharingu se začínají točit zajímavé peníze, ufinancuje se sám, říká šéf firmy Rekola
20. 07. 2018
Působí jako gymnazista s duší snílka. Přesto, nebo možná právě proto, se mu podařilo vybudovat firmu Rekola, která má více než 100 tisíc uživatelů. A pořád roste.

Kde nechtějí Romy ani na hřbitově. Josefov je městem, v němž straší nejen pod zemí
20. 07. 2018
Pevnostní město Josefov, kde se stejně jako před sto lety žije na pavlačích a v temných průchodech, je opakem Českého Krumlova. Turisté odtud prchají, tvrdí místní.

Moje čtení: Ředitelka Festivalu Letní slavnosti staré hudby Josefína Matyášová
20. 07. 2018
Festival Letní slavnosti staré hudby je v Praze v plném proudu, a tak si jeho ředitelka Josefína Matyášová má čas číst momentálně jen cestou do práce.

Hledali jsme tajemného jesenického podnikatele Wooxe. Našli jsme tři firmy, které pohraničí vracejí perspektivu i smysl pro humor
20. 07. 2018
Ano, možná je do Jeseníku kratší cesta, když sem člověk skočí o tyči z Polska. Nedávno tu zkrachovaly dvě továrny. Jenže místní podnikatele už stížnosti unavují. A někteří mají alter ega, s nimiž si dopisuje celá republika.

Filozof Václav Němec: Chcete manipulovat lidmi? Namluvte jim, že se jimi manipuluje. Zbytek zvládnou sami
14. 07. 2018
Říkejte lidem ještě něco horšího, než chtějí slyšet. Zvyšujte dávku. Proces opakujte. Metody, jak společnost přivést ke „kolektivnímu otřesu mozku“, jsou známé a prozkoumané. V 21. století však nabírají obrátky, jaké nejspíš nečekali ani jejich teoretikové.

Z dcer vychovávám vrcholové manažerky. Aby firma vydržela po generace, uzavřeli jsme rodinnou ústavu, říká podnikatelka Martina Vítková
13. 07. 2018
S podnikatelkou Martinou Vítkovou o tom, jak překotně se mění byznys, jak se bála o dcery vyslané na druhý konec světa a o tom, proč doma uzavřeli rodinnou ústavu.

Neklidná zóna Jana Bartáčka: Smrt nás baví
13. 07. 2018
Nejlepší smrt by byla zemřít smíchy. To je jasné. K samému cíli může vést mnoho cest, nad nimiž se zamýšlí ve svém sloupku Jan Bartáček.

Jazzová dílna Zuzany Válkové: Díky, odstřelím se sám
13. 07. 2018
Někdy snaha za každou cenu zalíbit se našim vzorům nemusí vést ke kýženému výsledku. Své o tom ví Zuzana Válková.

Moje čtení: Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová
13. 07. 2018
Zlata Holušová finišuje v přípravách na letošní Colours of Ostrava, v rámci festivalu má však i čtení v popisu práce.

Prkna z kradených překližek, kolečka z bruslí nebo hokejových puků. Počátky československého skateboardingu byly plné improvizace, ale i rebelství
13. 07. 2018
Designové desky, kolečka z kvalitního polyuretanu a speciálně postavené parky s variací překážek.Tak nějak dnes vypadá moderní skateboarding.Ale vždy tomu tak nebylo.

A to se budeš živit myšlením? Filozofovi a aktivistovi Václavu Němcovi se několikrát podařilo zaplnit náměstí demonstranty, dnes upozorňuje na vraždění Syřanů
13. 07. 2018
Zvedl z gauče tisíce lidí, hnal dva prezidenty k Ústavnímu soudu, jednoho z nich úspěšně.Přesto Václav Němec docela často odpovídá na otázku, co vlastně dělá.

Chybějící stránka menu Petra Holce: Konečně dobýváme pravý Vietnam
13. 07. 2018
Česko dlouho mořila pseudovietnamská bistra, s nimiž Vietnamci udělali vlastní gastronomii stejně zločinnou službu, jakou my děláme té italské, píše v komentáři Petr Holec a konečně pozoruje vlnu kvalitní vietnamské gastronomie.

Kolumbie je krásná a divoká žena
13. 07. 2018
"Jedinečná příroda, překrásné hory, prohřátý Karibik, ale také muzeum genocidy či nášlapných min. I to byla Kolumbie a Kambodža," říká cestovatel Petr Adam.

Velká vizita Josefa Veselky: Když se vám i mokré spodní prádlo může zdát docela příjemné
12. 07. 2018
Propocený den v životě chirurga žijícího mezi záchranou životů a nekonečným schůzováním.

Chceme stavět mosty, říkají lidé z nadace Artevide, kteří pomáhají nevidomým rozvíjet malířský talent pomocí jedinečné metody
4. 07. 2018
Ve světě nevidomých jedna zásadní věc sice chybí, hranice běžného lidského chápání jichvšak spousta přesahuje.Například umělecký talent, pro jehož rozvíjení a uplatnění je potřeba určitý prostor.Ten poskytuje nadace Artevide, která díky unikátní metodě pomáhá zrakověhendikepovaným prosadit se a začlenit do společnosti.

Dalmatinci jsou na svůj způsob života hrdí, ale zároveň tajně touží po ocenění. Obzvláště od Čechů, říká spisovatelka a právnička Blanka Čechová
29. 06. 2018
Než se stala právničkou ve Štrasburku, mohla být houslistkou v Paříži.O svých zážitcích z Kosova napsala román, jímž si nejspíš zazdila kariéru v OSN.Být českou spisovatelkou ve slunném exilu je však prý lepší.

Moje čtení: Ředitel Českého národního symfonického orchestru Jan Hasenöhrl
29. 06. 2018
Jan Hasenöhrl skvěle hraje na trubku, řídí Český národní symfonický orchestr a také festival Prague Proms.A kdy a co si čte?

Prodám byt v Karlových Varech, zn. Levně. Rusové kdysi skoupili téměř celé lázeňské město, dnes jejich domy zejí prázdnotou
29. 06. 2018
"Rusové zachránili naše město," tvrdí muž, jemuž kupci z Východu kdysi dali za jeho byt miliony.Mnozí Putinovi krajané se teď snaží předražených domů zbavit.Už o ně ale není zájem.

Zuzanu Mináčovou proslavily fotografie hvězd karlovarského festivalu, kam jede letos už popadesáté. Napínavý film přitom spíše připomíná její vlastní život
29. 06. 2018
Už půl století fotografuje Zuzana Mináčová hvězdy filmového festivalu v Karlových Varech.Slavní herci a režiséři netuší, že je zvěčňuje žena, jejíž život se horko těžko vejde do celovečerního filmu.

Kameny z Jablonce se valí do Hollywoodu. Petru Svobodovi se podařilo prorazit s českou bižuterií mezi světové značky jako Versace, Dior nebo Prada
29. 06. 2018
Když něco někomu dáte, máte z toho dobrý pocit a zároveň věříte, že se vám to nějak vrátí.Možná i proto je dnes Petr Svoboda (56) asi nejznámějším výrobcem české bižuterie ve velkém světě módy.

Tady to žije! Jak se z Výtoně a Krymské staly vyhlášené ulice, kam se jezdí za dobrým jídlem i propitou nocí
29. 06. 2018
Výtoň i Krymská ulice byly ještě před šesti lety běžné pražské lokality.Dnes jsou z nich ostrůvky dobrého jídla, vína a noční zábavy.Jak se to stalo?

Barometr svobody. Kniha a výstava Naše Francie ukazuje blízký a bohatý vztah mezi českou ilustrací a francouzskou poezií napříč 20. stoletím
29. 06. 2018
Přední francouzský historik Antoine Marès inicioval výstavu, na níž skládá poklonu českým básníkům, překladatelům a výtvarníkům.

Jaké knihy přibalit do kufru. Třeba ty o tajemství papežské volby, severském rock-and-rollu nebo o sestrách bojujících za Islámský stát
29. 06. 2018
Můžete se vydat na daleký sever, nahlédnout do zákulisí Vatikánu nebo utečte do hlubokého lesa, kde žijí zakletí bohové...Hranice v literatuře přece neexistují.

Moje čtení: Ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna
22. 06. 2018
Během festivalu Smetanova Litomyšl, který je právě v plném proudu, nemá jeho ředitel Jan Pikna na čtení ani pomyšlení.Ale pak to všechno dožene.

Zdivočelý pétanque. Sport francouzských důchodců nemusí být vůbec nudný, obzvláště když se klání přesune mezi suť a beton
22. 06. 2018
Kdo si myslí, že pétanque je nenáročný sport vhodný jen pro seniory, se asi ještě nesetkal s jeho punkovou variantou.Upravené hřiště střídá drsný terén, klidnou atmosféru bouřlivé povzbuzování.

Vikingská jízda s chlebem a love balls. Nečekáme, že z nás padnete na zadek, budujeme českou značku, říkají majitelé islandského pekařství
22. 06. 2018
Příběh dvou severských podnikatelů připomíná, že se 14 dětmi v zádech je rychlý úspěch téměř nutností - a také příjemným překvapením.

Nahoře se nekončí. Horolezec musí být tak trochu masochista, říká sportovkyně Lucie Hrozová
22. 06. 2018
Při lezení si poranila rameno, na skialpech zase meniskus."Když jste nahoře, nemůžete si říct: tak já končím," říká Lucie Hrozová o sportu, v němž není prostor to vzdát.

V Makedonii moře nepotřebují
22. 06. 2018
Ze všech bývalých jugoslávských republik ta nejméně známá, Makedonie, je dosud zapomínanou perlou Balkánu.Nenajdete zde sice moře, zato liduprázdné hory, jezera, kláštery či antické památky ano.

Podnikatel Libor Hoření nechtěl být starým filantropem a rozhodl se pomáhat už teď. Mění dobré skutky za šálky kávy
20. 06. 2018
Inspirují ho podnikatelé, kteří se na konci kariéry věnují dobročinnosti. Ale podnikatel Libor Hoření (27) tak dlouho čekat nechce. A rozhodl se, že bude dobré věci podporovat už jako dvacátník, aby si to lépe a déle užil.

Mladý podnikatel vaří lidem kávu za dobrý skutek. Za svou iniciativu získal titul Laskavec
19. 06. 2018
Nadace Karla Janečka v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky. Červnovým laskavcem se stal Libor Hoření z Brna, jehož projekt lidem připravuje kávu za dobrý skutek.Rozhovor s mladým podnikatelem a filantropem připravujeme v následujícím čísle magazínu ego!

Jak se rodil nejúspěšnější literární padělek v českých dějinách? Falzifikátoři museli umět pracovat s pergamenem i napodobit staročeštinu konkrétní doby
18. 06. 2018
Mohli přijít s výstavkou o některém ze slavných jmen české literatury posledních dvou století. Místo toho se vědci z Ústavu pro českou literaturu AV ČR rozhodli, že veřejnost seznámí s kouzlem a významem povedených falz.

Při pokuřování je napadlo, jestli by nezvládli vytvořit lepší vodní dýmku. Dnes si jejich porcelánovou šíšu dávají až v Dubaji
15. 06. 2018
Chtěli si jen hezky zakouřit.Dnes dodávají do restaurací v Dubaji stovky vodních dýmek.Jako jediné na světě se vyrábějí z porcelánu.

Rodinný dům na Bílé Hoře je jako černá labuť, statisticky nepravděpodobným úkazem, jenž se najednou vyloupl v klidné čtvrti
15. 06. 2018
Neobyčejná stavba překvapuje nejenom černou fasádou a přesnou formou.Skrývá v sobě prostorovou skladbu, jaká se jen tak neomrzí.

Všechno, co se nám podaří, je vlastně dobré kázání, říkají obyvatelé farmy Krišnův dvůr žijící podle staroindického učení
15. 06. 2018
Oběd v Krišnově dvoře přibližuje, jaká jsou léta prožitá podle staroindického učení, ale i první den, kdy se člověk rozhodne definitivně přerušit vazby s okolním světem.

Moje čtení: Ředitel Divadla Na zábradlí Petr Štědroň
15. 06. 2018
Petr Štědroň řídí Divadlo Na zábradlí, ale to neznamená, že by si četl jen texty divadelních her.

Normálně šílení
15. 06. 2018

Je třeba být nekompromisní a jiný postoj mít ani nechci, říká zpěvačka z kapely Živé kvety Lucia Piussi
15. 06. 2018
Lucia Piussi zpívá v kapele, o níž Ivan Martin Jirous před smrtí mluvil jako o své nejoblíbenější.Slovenská rockerka vypráví také o svém dvojčeti Zuzaně, jež nyní v Praze točí filmy o velmi kontroverzních tématech.

Nejvíc se bojím, že bude ticho. Protože ticho je nejhorší, myslí si filmová dokumentaristka Zuzana Piussi
15. 06. 2018
Zuzana Piussi se ze Slovenska přestěhovala do Česka a její snímky teď dráždí zdejší politiky i veřejné mínění.Stýská se jí ale po Bratislavě. "Lidi v Praze jsou chladní," říká.

Císař, který se zastal rebela. Román 1352 - V plamenech ukazuje neobvyklé přátelství Karla IV. s revoltujícím lékařem z Valais
15. 06. 2018
Švýcarský badatel objevil v historii své země zapomenutého rebela, který byl chráněncem Karla IV.Napsal o těch dvou román.

Jaké čtení přibalit na prázdniny? Třeba příběh o bílém lámovi nebo hry z časopisu Raketa. Pro rodiče zase intimní portrét Fridy Kahlo
15. 06. 2018
Škola už má na kahánku.Přichází ten pravý čas zabalit si batoh se spacákem a karimatkou...A nezapomeňte na knížku i pro rodiče!

Chceme Čechy naučit kvalitu očekávat a i za ni zaplatit, říká zakladatel portálu Amazing places, který doporučuje neobyčejná místa k dovolené
10. 06. 2018
Portálů, které nabízejí luxusní ubytování, je na internetu spousta.Vášnivý cestovatel Petr Kotík se proto rozhodl nabídnout potenciálním rekreantům něco víc.Vytvořil projekt Amazing places, jež osobitým přístupem doporučuje kouzelná místa v Česku, kam opravdu stojí za to jet.

Inovátor mezi chirurgy. Libor Streit zabodoval s přístrojem na odběr a zpracování tuku při plastických operacích, nyní se poohlíží po Latinské Americe
8. 06. 2018
Když se do startupového programu přihlásí se "zlepšovákem" plastický chirurg, v našem případě Libor Streit, může to vyvolat hodně divoké představy.Tělo je člověku přece jen bližší než třeba informační technologie.A snad i atraktivnější.

Další, prosím! Komiks Miloše Gašparce o Zdeňku Pohlreichovi a slušných Češích
8. 06. 2018
Za psychoanalytičkou Královou chodí lidé se svými traumaty a trápeními. Hledají u ní útěchu a inspiraci. Kdyby stěny její kanceláře mohly vyprávět, byly by to dramatické příběhy plné lásky, nenávisti, dobra i zla. ale vyprávět nemůžou. To umí jen komiks.

Umělec, který nepřijde s něčím ryze vlastním, je na nic, říká malíř, grafik a sklářský výtvarník Vladimír Kopecký
8. 06. 2018
Vladimír Kopecký jde pořád dopředu, zajímá ho hlavně budoucí obraz či grafika, objekt, který má být posléze umístěn v prostoru, nebo skleněná váza, která má být teprve vyfouknuta.Získal zřejmě gen, jenž mu brání, aby stagnoval.

Moje čtení: Ředitel Zoologické zahrady Praha Miroslav Bobek
8. 06. 2018
Miroslav Bobek jako malý čtenář rád "podnikal" výpravy do asijských zemí a dnes do Mongolska vozí koně Převalského.

Příroda all inclusive. Co vznikne, když se spojí tradiční kempování a luxus přepychového hotelu? Glamping
8. 06. 2018
Kempovat se dá s karavanem, ve stanu i pod širákem a člověk k tomu ani nepotřebuje příliš věcí.Pokud se ovšem nerozhodne spojit přírodu s luxusem.

Zuzana Osako chce zachránit tradici nošení krojů. Módní značkou inspirovanou lidovým oblékáním propojuje folklor s 21. stoletím
8. 06. 2018
Národní tradici spojila Zuzana Osako se zkušeností z Japonska, kde pět let žila, a založila vlastní oděvní značku inspirovanou moravským folklorem.

Řekni, kde ty kytky jsou? Co dnes dělají kalifornští hippies, kteří stáli na počátku sexuální revoluce
8. 06. 2018
Chtěli změnit svět. Hlásali mír a taky lásku, nejen tu platonickou.Jejich minulost se jim buď vpálila do tváře, anebo ji překryl nový život.Vydali jsme se po stopách hippies do někdejšího centra květinové revoluce.

Naše chutě jsou pořád barbarské
8. 06. 2018
"V jednoduchosti je velká síla," říká šéfkuchař pražské restaurace Benjamin Pavol Pavlík.Inspiraci už pár let hledá ve Skandinávii, odkud si přináší přístup nejen ke gastronomii, ale i k životu.

Za čistší vzduch: Trojice inovátorů z Ostravy vyvíjí osobní měřič ovzduší, který poradí, kdy si jít zaběhat nebo vysadit více rostlin
6. 06. 2018
Znečištění ovzduší je velkým tématem zejména v některých regionech.Nadšenci Nikola Carić, Lukáš Smetana a Ondřej Řeháček se proto rozhodli vyvinout měřič ovzduší pro individuální i korporátní účely.S projektem Dustee zabodovali v moravskoslezském akceleračním programu a projevilo o něj zájem i samotné město Ostrava.

Moje čtení: Guvernér ČNB Jiří Rusnok
1. 06. 2018
Jiří Rusnok je guvernérem ČNB, takže čte hlavně odborné či úřední texty.I když - existují výjimky potvrzující pravidlo.

Umělec musí vydělávat, a ne žadonit o granty, říká galeristka a spolumajitelka DSC Olga Trčková
1. 06. 2018
Rozumí soudobému umění i investicím do něj.S manželem vychovává pět dětí, běhá, a kdyby byla mezi českými galeristkami soutěž o královnu Instagramu, Olga Trčková ji vyhraje.

Dlaczego nie wierzycie w Boga, Czesi? Jak se žije polským kněžím, kteří mnohdy přišli do Česka v době, kdy byly v havarijním stavu víra i farnosti
1. 06. 2018
Přišli do poloprázdných kostelů a farností.Dnes jsou tu doma a o zdejších věřících - i nevěřících - často mluví s větší vstřícností než sami Češi.

Stanice v Antarktidě připomíná studentské koleje, soukromí se nachází těžko. Vyčistím si tam ale hlavu, říká polárnice Michaela Kňažková
1. 06. 2018
"Letošní expedice Masarykovy univerzity na Antarktidu byla náročnější než ta loňská," říká geomorfoložka Michaela Kňažková, jež na nejjižnějším světadílu strávila 104 dní.Musela se vypořádat i s extrémy počasí či nedostatkem vody.

Tipy pod lavici: Korespondence Vincenta van Gogha nebo Biblické příběhy pro nevěřící děti
1. 06. 2018
Kde žijí vodníci, rostou nejkrásnější slunečnice a dějou se zázraky?Čtení nemusí být jen nudný domácí úkol.

Příběhů o ženách není nikdy dost, říká dvojice průkopníků biografického komiksu, zpracovali například život Josephine Bakerové
1. 06. 2018
Catel Mullerová a José-Louis Bocquet vsadili na kreslený román a s příběhy výjimečných žen dnes sklízejí aplaus.

Moje čtení: Josef Žák, obchodní ředitel nakladatelství Albatros
1. 06. 2018
Není divu, že Josef Žák, obchodní ředitel nakladatelství Albatros Media, si rád čte...

Podívejte, klobouk Honzy Masaryka! Vintage butik na Letné nechává pány nahlédnout do dějin československé módy
31. 05. 2018
Chodí sem swingaři, majitelé veteránů, herci i mladí muži z tvůrčích oborů. Scoro Coco nabízí styling podle jednotlivých dekád 20. století i šanci přijít k anglickým polobotkám, které dělají parádu i po 40 letech

Pokuty v cizině rostou takřka astronomicky
25. 05. 2018
Podhuštěné pneumatiky nebo třeba znatelná únava.Prohřešky, za něž v zahraničí zaplatíte bolavou pokutu, nebo si pár dní vůbec nezařídíte.Ve Španělsku se vysoká rychlost trestá i vězením či veřejně prospěšnými pracemi.

Levné pivo, hotovky za pár korun a osobitá atmosféra. Vydali jsme se po českých nádražkách za jejich hostinskými a štamgasty
25. 05. 2018
Pivo, smažené jídlo a zvláštní pocit, když člověk bere za kliku.Vesměs takové jsou restaurace v těsné blízkosti železničních tratí, kde už léta nachází útočiště svérázná kombinace hostů.

Duchové přejí večerkám. Utajovaný obřad Len Dong pomáhá Vietnamcům v byznysu a při každém strádání, vědmy prý dokážou "vyléčit" i kontrolory
25. 05. 2018
Když obchod moc nekvete nebo úřad dělá potíže s pracovním povolením, přichází na řadu tajemná ceremonie zvaná Len Dong.Jako první Češi jsme se zúčastnili rituálu, který má pomáhat zdejším Vietnamcům.

Moje čtení: Cestovatelka a publicistka Pavla Jazairiová
25. 05. 2018
Pavla Jazairiová má stále toulavé boty.Než však známá cestovatelka a publicistka vyrazí na další objevnou výpravu, přečte stohy knih.

Satira dnes prakticky neexistuje, zůstaly jen legrácky. Za Fica je to horší než za Mečiara, říká slovenský komik Milan Markovič
25. 05. 2018
Komik Milan Markovič je rád, že mu už přestali připomínat igelitky, jež původně fungovaly jako jeho jevištní logo.Je radši, když se ho dnes ptají: "Co se to děje na Slovensku?"

Kdo zná Bibli nejlíp? V Česku konané mistrovství ve znalostech knihy knih je jedinou akcí svého druhu na světě
24. 05. 2018
Do prostor Senátu ČR přišly síly změřit křesťané z Česka, Ghany, Ruska nebo Japonska, kde se s Biblí seznamují mimo jiné prostřednictvím komiksů.

Mladá studentka staví v Kambodži školy pro chudé děti. Za svou iniciativu Veronika Pospíšilová získala titul Laskavec
24. 05. 2018
Nadace Karla Janečka v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky. Květnovým laskavcem se stala Veronika Pospíšilová z Českých Budějovic, která pomáhá nejen se vzděláním dětem v Kambodži.V chudých vesnicích staví školy, zaměstnává zdejší obyvatele a pořádá kurzy jógy.

Jazzová dílna Zuzany Válkové: Dobrý den, přichází český mileniál. Ne, nevstávejte, snad vydrží chvíli stát sám
24. 05. 2018
Úděl ekonomicky aktivního (skoro) třicátníka je díky médiím jedním z nejúnavnějších témat, které existuje. Ještě únavnější však je, když třicátník uvěří prognózám - a propadne sebelítosti.

Další, prosím! Komiks Miloše Gašparce o Jaroslavu Foldynovi
18. 05. 2018
Za psychoanalytičkou Královou chodí lidé se svými traumaty a trápeními. Hledají u ní útěchu a inspiraci. Kdyby stěny její kanceláře mohly vyprávět, byly by to dramatické příběhy plné lásky, nenávisti, dobra i zla. ale vyprávět nemůžou. To umí jen komiks.

Byla bych ráda, kdybychom rabínky nemuseli počítat, říká první evropská židovská duchovní Jackie Tabbicková
18. 05. 2018
Jackie Tabbicková se brání zveličování svých zásluh.Přesto platí, že je první evropskou rabínkou od skončení druhé světové války.A teprve čtvrtou v moderních dějinách.

Moje čtení: Sportovec, trenér a spisovatel Miloš Škorpil
18. 05. 2018
Miloš Škorpil si zvolil za životní poslání pohyb, a tak běhá, učí běhat, píše o tom - a čte si o 9. století.

Jen si tak trochu zastřílet. Zbraně jsou pro ně vášeň, sport i způsob obživy. Kdo šéfuje českým střelnicím?
18. 05. 2018
Zbraň má doma 300 tisíc Čechů, ale jen někteří z nich mají na starosti rovnou celou střelnici."Když mám volno, sáhnu raději po žehličce než po pistoli," tvrdí ovšem majitelka jednoho z těchto míst.

Punk plný bublinek. Jak se baskytarista a kapelník Tří sester a frontman Doctora P.P. dali na šampaňské
18. 05. 2018
Od hektolitrů piva se dva známí rockeři propili k hektolitrům šampaňského.A udělali si z toho skvělý byznys.Říkají, že si za svůj originální podnikatelský projekt zaslouží Nobelovku.

Příkladná očista. Pečlivou rekonstrukcí rodinného domu ve Slaném se podařilo obnovit dávnou důstojnost i krásu budovy z 19. století
18. 05. 2018
Dům ve Slaném je důkazem, že čeští architekti jsou mistři rekonstrukcí a oživování starých objektů.To, co vypadalo jako odsouzené k postupnému skonu, proměnili v obydlí, v němž se minulost a přítomnost prolnula v unikátní harmonii.

Klenot evropských železnic
18. 05. 2018
Rhétská dráha v Graubündenu fascinuje technickou dokonalostí i dechberoucími výhledy.

První dámy českých restaurací prozradily svoje triky. Připravte si podle nich chřestové kremrole, kari nebo brownies
15. 05. 2018
Chřest si v Česku dáte nejčastěji s holandskou omáčkou nebo v podobě risotta.Oslovili jsme proto tři kreativní šéfkuchařky, které se nebojí překvapit.Tady jsou tipy na chřestové kremrole, kari a brownies.

Další, prosím! Komiks Miloše Gašparce o řepce
11. 05. 2018
Za psychoanalytičkou Královou chodí lidé se svými traumaty a trápeními. Hledají u ní útěchu a inspiraci. Kdyby stěny její kanceláře mohly vyprávět, byly by to dramatické příběhy plné lásky, nenávisti, dobra i zla. ale vyprávět nemůžou. To umí jen komiks.

Nakladatelství je můj lék na blbou náladu, říká manažerka Jasna Sýkorová, která se rozhodla sama vydávat australské detektivky
11. 05. 2018
Proč se manažerka a specialistka na technologie Jasna Sýkorová rozhodla vydávat elegantní krimipříběhy z 20. let minulého století.

Moje čtení: Spisovatel Miloš Urban
11. 05. 2018
Spisovatel Miloš Urban v dětství vynechal pohádky, ale dodnes miluje romány Charlese Dickense.

Od zakázaných knih v pracích prášcích k bestsellerům. Co dnes dělají někdejší samizdatoví či exiloví nakladatelé?
11. 05. 2018
Dnešní knihkupectví praskají ve švech, a tak se časy, kdy se knihy pašovaly či přepisovaly na stroji, zdají být pravěkem.Přežila vůbec některá z exilových a samizdatových nakladatelství do současnosti?A jak se jim vede? Zeptali jsme se Aleše Lederera a Alexandera Tomského.

Pro čtivo do kotelny, prodejny potravin nebo hradu. Knihovny patří v Česku k tomu nejzajímavějšímu, co se v architektuře objevuje
11. 05. 2018
Zaznamenané lidské poznání i fascinující příběhy, krásná literatura a vedle ní dlouhé řady svazků o naší ještě delší historii - tyto poklady si zaslouží příbytky co nejdůstojnější.

Kniha, kterou chci vydat, musí mít myšlenku, jež souzní se mnou samým, říká nakladatel, hoteliér a skateboardista Petr Novotný
11. 05. 2018
Má v Havlíčkově Brodě stylový hotel a k tomu kavárnu, knihkupectví a nakladatelství.To mu ovšem nestačí, neboť je zároveň mistrem Evropy v obřím slalomu na skateboardu.

Jarní čtení: Grónské mýty, nacistická kulturní politika v protektorátu nebo návrat do normalizace
11. 05. 2018
Převratné 20. století - tak zní jedno z témat letošního Světa knihy.Odráží se v řadě atraktivních titulů spojených s minulou epochou.V historických meznících i v "nenápadných" změnách pod kůží doby.

Takovou knihu překládáte jednou za život, říká Radvan Markus, který pracoval na monumentálním irském díle Hřbitovní hlína
11. 05. 2018
Radvan Markus zpřístupnil legendární irský román Hřbitovní hlína českým čtenářům krátce poté, co je po 70 letech konečně dostupný i v angličtině.

Moje čtení: Mám rád noci, kdy se vedou hovory o poezii, říká Guillaume Basset
11. 05. 2018
Nový dramaturg veletrhu Svět knihy, který se letos koná od 10. do 13. května, se těší, že se na pražském Výstavišti potká se špičkovými světovými autory.A jak jinak - nechá si od nich podepsat spoustu knih.

Nezkrotný Alejandro Jodorowsky. Psychomagik, pro něhož neexistují žádné hranice, dokáže stále rozčilovat i překvapovat
11. 05. 2018
Na Svět knihy sice nakonec nepřijede, ale jeho komiksy se ani v záplavě knížek, jež veletrh nabízí, nemohou ztratit.

Květnové knižní tipy: Churchill a Chaplin na pláži, středoevropské kulturní dějiny i o chlapech ve válce
11. 05. 2018
Vydat se můžete na zajímavý výlet do minulosti a také na místa, jež jsou s ní spojena, anebo...Víte, proč jdou chlapi do války?

Posedlost sklem i sportem: Dvojice designérů tvoří luxusní světelné instalace ze starých Favoritů
10. 05. 2018
Městu Nový Bor na severu Česka už léta vládne sklářský průmysl.Tradici tu patrioticky drží i sourozenci a nadšení cyklisté Filip a Lukáš Houdkovi alias Glass Brothers.Ti nyní připravují výstavu, na které představí unikátní spojení jízdních kol a luxusních skleněných svítidel.

Rumunské čarodějnice v inzerátech i na Facebooku slibují pomoc s milostnými problémy i od černé magie. Někdy končí až před soudem
8. 05. 2018
Mnohdy žijí v okázalých vilách, řídí drahá auta a přitom nabízejí nadpřirozené schopnosti. Takový je život olašských Romek, které v Rumunsku věští budoucnost i pomáhají od černé magie.Ceník jejich služeb jde od jednotek eur až po tisíce. Před soud se dokonce dostal případ, kdy televizní celebrita zaplatila za očistu od kletby půl milionu eur.Fenomén rumunských čarodějnic fotograficky zdokumentovala studentka Lucia Sekerková.

Být autentistou znamená brát přírodu vážně a mít odpovědnost k půdě. Je to ale tvrdá práce s nejistým výsledkem, říkají přírodní vinaři
8. 05. 2018
Petr Kočařík a Bogdan Trojak se řadí mezi tzv. autentisty, tedy přírodní vinaře, jejichž produkce je maximálně šetrná k přírodě.Přestože život na vinicích by neměnili, přiznávají, že je to hlavně o tvrdé práci.

Balt v Podkrušnohoří. Recesistické sdružení navrhuje nechat zaplavit jámy po hnědouhelných dolech, vzniklo by tak české Moře klidu
4. 05. 2018
Komentovaná výprava po odtěžené severočeské krajině, které chybí vize - anebo moře.

Divoký jako jeho víno. Autentista Jaroslav Osička se vrací k tradiční výrobě bez chemikálií, lahve dodává do New Yorku nebo Londýna
4. 05. 2018
Autentická vína Jaroslava Osičky si můžete objednat v nejprestižnějších restauracích v Praze.Dodává je i do USA nebo Velké Británie, ovšem na Moravě, kde vznikají, se neprodávají vůbec.

Být přírodním vinařem je závazek i hrdost, že jdete proti proudu. Právo na život má ale každé víno, shodují se pěstitelé
4. 05. 2018
Že k vinné révě a jejímu zpracování lze přistupovat s respektem k přírodě, to nemusí být jen výsledek lidské vyzrálosti a letitých zkušeností.V druhé polovině května se na festivalu naturálních vín Praha pije víno představí i několik mladých vinařů.

Přírodní nemusí znamenat nejlepší. Nic neškodí autentickým vínům víc než módní vlna, která kolem nich vznikla
4. 05. 2018
Autentická, tedy přírodní vína se v Česku stávají kmenovým kultem.Tento trend jde ale někdy paradoxně proti původní ušlechtilé myšlence.

Moje čtení: Producentka Kamila Zlatušková
4. 05. 2018
Producentka Kamila Zlatušková žije festivalem Serial Killer, který právě teď má svou premiéru v Brně.Ale na knížky nezapomíná.

Je to náš životní styl. Třeba se sebereme a jedeme s dětmi do Černobylu, říká multimediální umělkyně Kateřina Šedá
4. 05. 2018
Kateřina Šedá nastěhuje do turisty ucpaného Českého Krumlova lidi, kteří tam budou tři měsíce za mzdu "normálně" žít.Happeningy "architektky roku" vyvolávají aplaus i odpor.Proč to dělá?

Věra Doušová se nebojí mluvit o problémech nahlas. Hned v několika rovinách pomáhá lidem v nouzi a za svou iniciativu nyní získala titul Laskavec
27. 04. 2018
Nadace Karla Janečka v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky. V dubnu se laskavcem stala Věra Doušová z Dolních Chaber u Prahy.Vede potravinovou banku, pomáhá sociálně slabším lidem a ze severských zemí dováží zdravotní pomůcky pro handicapované děti.

Chci žít s koněm, řekla si ilustrátorka Michaela "Nyemi" Hertlíková a odstěhovala se do maringotky uprostřed lesů
27. 04. 2018
Výpravné rolové hry i silná auta, ilustrace a cvičení koní.Mnoho zdánlivě neslučitelných zájmů dokáže do své maringotky vměstnat svérázná a nepřizpůsobivá Nyemi.

Moje čtení: Ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený
27. 04. 2018
Pavel Hubený řídí Národní park Šumava a přiznává, že trpí profesionální deformací.Ta se projevuje i při četbě.

Kde jsou s uprchlíky na nože. Německou Chotěbuz silně znervózňují potyčky s migranty, časté jsou útoky na místní Syřany i starousedlíky
27. 04. 2018
Braniborskou Chotěbuz už rok zneklidňují násilné střety, které probíhají mezi uprchlíky a místními.Stovky starousedlíků tu pravidelně demonstrují proti "ztrátě německé identity".Jsou to náckové?

Imerzivní divadlo ponoří diváka do příběhu i osobností postav. Musí si ale dát pozor, aby v roztěkaném světě neutonul
27. 04. 2018
Je to jako sledovat film od prostředku a ještě chytit každé padesáté políčko.Divák imerzivního představení však může "pronásledovat" postavy po domě, zapříst s nimi hovor nebo číst jejich dopisy.A snažit se neutonout v jejich příběhu. Přinášíme pět rad pro ponořeného diváka.

Chyby, kterých se lidé dopouštějí, nejsou náhodné, říká behaviorální ekonom Jakub Steiner, který se je snaží předvídat
27. 04. 2018
Behaviorální ekonom Jakub Steiner staví svůj výzkum na předpokladu, že lidé dělají chyby.Ty lze ale statisticky předvídat.A díky tomu třeba odhadnout, jak se zákazníci zachovají, když se zvýší cena jejich milovaného iPhonu.

Čeští středoškoláci závodí v debatování. Do života si odnášejí schopnost kriticky myslet, formulovat názor a poznat demagoga nebo lháře
26. 04. 2018
Každý rok proběhne v Česku zhruba 500 debatních soutěží, z toho asi 100 v angličtině. Středoškoláci se v nich učí své argumenty opírat o fakta, odhadnout neprůstřelnost vlastních slov i vžít se do kůže někoho, jehož názory jsou diametrálně odlišné. Dávají tak příklad i ostatním, kdy se debata bez zbytečných konfliktů a emocí stává v dnešní mezilidské komunikaci stále vzácnější.

Nenávidím snobismus v jakékoliv podobě, ale v umění ze všeho nejvíc, říká sochař a architekt Václav Cigler
20. 04. 2018
V tvorbě Václava Ciglera sledujeme až zázračné zacházení se světlem a tvarovou čistotu.Obojí vyvolává povznášející pocity a přináší klid.Jako by postupně odhaloval tajemství.Umění je pro něj především druh komunikace.

Moje čtení: Ředitel zoo ve Dvoře Králové Přemysl Rabas
20. 04. 2018
Přemysl Rabas řídí zoo ve Dvoře Králové a miluje Afriku.Mimochodem - k téhle lásce přišel přes knížky.

Odkud jsme přišli. Výzkum rodokmenů často skýtá překvapení, můžete třeba zjistit, že váš předek vyvíjel atomovku, byl ministrem nebo šlechticem
20. 04. 2018
Začalo to nápadem na originální dárek.A potom přišel šok.Někteří lidé pak přijdou na to, že jejich předkové byli třeba šlechtici či politiky nebo také obyčejní pohodní.

Z čeho nás vyléčí žába úsvitu? Jed ropuchy coloradské umožňuje mystické zážitky, "kvantový skok" do vesmíru, ale možná i pomoc drogově závislým
20. 04. 2018
Využití jedu ropuchy coloradské k léčebným účelům je pro české i světové vědce nové téma.Se zájmem proto hledí na počátky výzkumu přírodní látky, která lidem zprostředkovává mimořádně silný mystický zážitek.

Motorový dům. Vila Engine od Jana Schindlera a Ludvíka Seka plně odráží lásku majitele ke špičkovým vozům
20. 04. 2018
Vila, kde se dá sportovat a také parkovat, třeba rovnou v pracovně nebo v kuchyni.Architekti dokázali ztvárnit vše, co má investor rád, a vytvořili jeho dokonalý portrét.

Sběratelé se mohou na dubnových aukcích těšit třeba na dřevoryty Josefa Váchala, asambláž ze žiletek Běly Kolářové nebo Mikuláše Medka
20. 04. 2018
Na konci dubna mohou sběratelé vybírat hned z pěti sálových aukcí, které se bez výjimky budou konat v hlavním městě.

Top cyklistické zážitky ve Švýcarsku
20. 04. 2018
Země helvetského kříže fascinuje bikerové i cyklistické fajnšmekry.Najdeme v ní magické hory, divoké řeky i průzračná jezera.A s výjimkou největších měst si zachovává svou původní venkovskou atmosféru.

Může člověk poslouchat kolenem? Tak zní jedna z mnoha otázek Petra Stohwassera, jenž si dal za cíl vzbudit v lidech zájem o vědu
18. 04. 2018
Bývalý středoškolský učitel Petr Stohwasser letos v dubnu vydal už třetí netradiční “učebnici”.Kniha s názvem Člověk v 50 otázkách aneb Proč nám chutnají chipsy odpovídá na každodenní záhady lidského těla.“Moje ambice je přitáhnout lidi ke vědě,” říká.

V pátém ročníku ostravského akcelerátoru Green Light bodoval osobní měřák ovzduší. Řeší dilema, zda si jít zaběhat, nebo raději zůstat doma
16. 04. 2018
Podnikatelský inkubátor Green Light už pátým rokem motivuje mladé lidi k podnikání. Zaměřuje se na Moravskoslezský kraj, kde je vysoká nezaměstnanost. Na letošním finále se představilo 8 startupových nápadů, hlavní cenu si odnesl osobní měřák ovzduší Dustee.

Další, prosím! Komiks Miloše Gašparce o Babišovi a zavřené pražské náplavce
13. 04. 2018
Za psychoanalytičkou Královou chodí lidé se svými traumaty a trápeními. Hledají u ní útěchu a inspiraci. Kdyby stěny její kanceláře mohly vyprávět, byly by to dramatické příběhy plné lásky, nenávisti, dobra i zla. Ale vyprávět nemohou. To umí jen komiks.

Koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček: Houslím budou brzy vládnout ženy, dovedou víc makat
13. 04. 2018
Před lety si vzal Josef Špaček hypotéku na housle, do nichž se zamiloval na první zahrání.Dnes říká, že to byl sice risk, ale také skvělá investice.Už má skoro splaceno.

Moje čtení: Vědec, chemik a vysokoškolský profesor Jiří Drahoš
13. 04. 2018
I když od prezidentské kampaně uplynula řada týdnů, Jiří Drahoš se o politiku stále zajímá. A čte si také o politicích.

Studenti první české high school se připravují na kolonizaci Marsu. Plní tak sen Elona Muska i dvou majitelů školy, jen o pár let starších, než jsou oni
13. 04. 2018
Elon Musk plánuje kolonizovat rudou planetu do 10 let, studenti na první americké high school v Česku s přípravami nezůstávají pozadu.American Academy v pražských Nuslích je projektem letos 25letého Ondřeje Kaina a Tomáše Jízdného. Ti se pokusili v Česku otevřít střední školu, která kompletně přejala americký vyučovací systém.Celkem ji navštěvuje 75 studentů z 27 zemí světa.

Nikde není tolik včel a včelařů jako v Česku. Kdo ale jsou lidé starající se o medonosná stvoření?
13. 04. 2018
Česko, včelařskou velmoc, poslední dobou zachvátila panika - včely podle přírodovědců postupně vymírají, v zajetí nekonečných lánů řepky olejné.Samotní chovatelé to ale vidí trochu jinak.Za některými jsme se vypravili.

Keramika, keramika, keramika...
13. 04. 2018
Lékař, sběratel a znalec středoevropské keramiky Jiří Hořava stojí za řadou tematických publikací.Vůbec první monografii o secesní keramice firmy Wranitzky představí na veletrhu Antique.

Umění mladé republiky
13. 04. 2018
Jarní veletrh starožitností Antique se ponese v duchu 100. výročí vzniku československého státu.Bude to atraktivní podívaná i příležitost pořídit si hodnotný umělecký předmět.A dozvědět se něco o naší historii.

Původně chtěla adoptovat holčičku. Nakonec se pěstounka stará o 17 dětí a pomáhá prakticky každému, kdo jde kolem
12. 04. 2018
K vyvdané dceři chtěla ještě holčičku. V kojeneckém ústavu jí přemluvili, aby si vzala chlapce. Vrátila se pak i pro děvče. Dnes má Lýdie Blažková 17 dětí - a jedna z jejích dcer už adoptovala syna.

Nové časy bleších trhů: Pro většinu stálých prodejců jsou jediná obživa. Ubylo veteše, frčí víc elektronika a levné potraviny
11. 04. 2018
Doby, kdy na pražském blešáku stál karavan s peep show, jsou už pryč. I dnes ale na trhu U Elektry, jenž se přestěhoval z někdejší Kolbenky, narazíte na roztodivné prodejce, zákazníky i nabízené zboží.

Na dobrý seriál si čas vždycky udělám, říká Kamila Zlatušková. Nekonvenční producentka připravuje v Brně mezinárodní festival Serial Killer
6. 04. 2018
Čas od času si při své práci kladla otázku, co je to profesionální přístup.Jestliže spočívá v odstupu a chladném pozorování, není toho schopna.To už dnes ví.

Moje čtení: Profesorka a imunoložka Jiřina Bartůňková
6. 04. 2018
Profesorka Jiřina Bartůňková řídí Ústav imunologie 2. lékařské fakulty UK, čte si tedy hlavně o svém oboru.A má ráda francouzskou literaturu.

Jak přijít o lithium. Horní Slavkov mohlo být pohádkově bohaté město, kdyby se zdarma nezbavilo pozemku, pod nímž leží ruda za miliardy
6. 04. 2018
Nejen na Cínovci, ale i v Horním Slavkově je zakutáno žádané lithium.Zázračnou surovinu tu ovšem "neobjevili" Australané, nýbrž matematik Karel Janeček.Na rozdíl od něj z ní městečko nejspíš mít nic nebude. A může si za to samo.

V běžném životě pracují jako političky, manažerky nebo novinářky. Když si ale nazují běžecké boty, stane se z nich někdo úplně jiný
6. 04. 2018
Položili jsme deset otázek jedenácti ženám, které spojuje láska k běhání.Důvody k vyběhnutí mají různé. Pro některé je to droga, pro jiné způsob, jak se udržet fit.Některé z nich nejspíš uvidíme v sobotu na pražském půlmaratonu.

Františka Mertla celý život fascinoval člověk v konfrontaci s násilím. Po letech nedocenění malíř konečně nachází cestu domů
6. 04. 2018
"Vždycky mě zajímal a stále zajímá člověk. A figura. Na tom neslevím," říká František Mertl, malíř, který je známější ve světě než doma.

Knižní tipy na duben: Závěr tetralogie Eleny Ferrante, detektivka z Normanských ostrovů nebo zpověď homosexuála
6. 04. 2018
Závěrečný díl slavné tetralogie Eleny Ferrante, nesentimentální román o smyslu lásky a pár detektivek jako bonus.To jsou knižní tipy na duben.

Nejlepší je vzít naše děti, strčit je mezi vaše děti a nechat je být. Nejsou potřeba miliardy, myslí si fotbalový trenér z vyloučené čtvrti
3. 04. 2018
Během půl roku si ve své čtvrti připadal jako u cizích. Dnes sportem posiluje budoucnost dětí, z nichž některé až do prvního turnaje nejely vlakem, neuměly se zeptat na cestu a nemluvily se svými "bílými" vrstevníky.

Pražští Pepíci pomáhají mladým lidem, kteří opouští dětské domovy. Štve je, že jim nikdo neukáže, jaký je svět venku
2. 04. 2018
Honza se svým kamarádem Jonášem založili značku Pražští Pepíci s odkazem na české flamendry z 19. století. Přestože původním městským flákačům šlo o to se jen bavit, Jan s Jonášem se snaží budováním své značky, organizováním akcí a provozováním stejnojmenného webu pomáhat mladým lidem, kteří opouští dětské domovy. Často po ústavech i jezdí a snaží se aspoň nastínit život "tam venku".

Stanislava Bašatová založila poradenské centrum, které pomáhá lidem se vzácným onemocněním i jejich blízkým. Získala za to ocenění Laskavec
29. 03. 2018
Nadace Karla Janečka v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky. Březnovým laskavcem se stala Stanislava Bašatová z Libušína, která pomáhá dětem i dospělým s pohybovou vadou zvanou golfová noha. Založila spolek Achilleus, prostřednictvím kterého pomáhá nejen šířit informace o ojedinělém onemocnění a motivovat postižené rodiny.

Češi nejsou tak špatní, jak si sami o sobě někdy myslí, tvrdí Edward Meegan, šéf služby sdílení automobilů HoppyGo
29. 03. 2018
"Naučit se česky opravdu dobře je těžké.A nejen proto, že my Američané jsme na to líní.Většina Čechů s námi totiž svou mateřštinou mluvit nechce.Vidí Američana a berou to jako příležitost, jak si procvičit angličtinu," říká rodilý Newyorčan, který u nás úspěšně podniká.

Na asteroidech se bude těžit, to je jisté. Česku nesmí ujet vlak, říká Nikola Schmidt vytvářející národní strategii planetární obrany
29. 03. 2018
Rozjížděl dva start-upy, pak se vrhl na studium mezinárodních vztahů.Teď bude politolog Nikola Schmidt vytvářet národní strategii planetární obrany pro Českou republiku.

Fotograf Josef Koudelka: Nejsem legenda. Žiji ze dne na den a dělám, co jsem vždycky chtěl. A to považuji za štěstí
29. 03. 2018
Stal se archetypem nezávislého umělce.Vyprávějí se o něm příběhy, historky.Je považován za člověka, který se nezaprodal, nedělá kompromisy a dosáhl nejvyšších met.

Činky místo mejdanů. V bikini fitness nejde jen o svaly, musíte to umět zahrát, říká profesionální závodnice
29. 03. 2018
Člověk se může nadšeně zbláznit prakticky do čehokoli.Pro Nicole Droščákovou se životní závislostí stal sport - konkrétně disciplína bikini fitness, kterou si lidé dodnes často pletou s kulturistikou.

Velká vizita Josefa Veselky: Bravo, doktore Forssmanne!
28. 03. 2018
Sloupek pro ego! píše profesor a kardiolog Josef Veselka.

Grand designérkou roku se stala Nastassia Aleinikava. Zaujala kolekcí šperků Voynichův rukopis a extravagantními brýlemi
27. 03. 2018
Šperkařka Nastassia Aleinikava se stala hlavní vítězkou cen Czech Grand Design 2017.Porota ji ocenila za kolekci šperků Voynichův rukopis.Kromě ní bylo oceněno dalších osm tvůrců, značek a výrobců.Do síně slávy byl uveden sklář a umělec Václav Cigler.

Praha se gastronomicky otáčí zpátky, přišla o michelinskou hvězdu. Biba nově získalo Bistrot 104, odkud odešel šéfkuchař
26. 03. 2018
V Budapešti se rozdávaly michelinské hvězdy.Praha si ve slavném průvodci nepolepšila. Kýžené dvě hvězdy žádná restaurace nezískala.Naopak Alcron, kde vaří šéfkuchař Roman Paulus, o svou hvězdu přišel. Podobně o ocenění Bib Gourmand přišlo i asijské Sasazu.

Moje čtení: Architekt Boris Redčenkov
23. 03. 2018
Boris Redčenkov se svými kolegy z ateliéru A69 žije hlavně architekturou a o ní si také čte.Ale nejen o ní.

Bacha, nastupují Kunčičky. Ostravská čtvrť nechce být ghettem, rozmáhajícímu se zmaru čelí boxem a fotbalem
23. 03. 2018
Měli dvě možnosti.Buď se smířit s tím, že se jejich domov definitivně promění v ghetto, anebo se pokusit si svoje místo na slunci vyboxovat.Vybrali si to druhé.

Světonázor jsem si začal budovat už v jedenácti. Útěk za hranice jsem vnímal jako dobrodružství, vzpomíná na dětství Marek Hilšer
23. 03. 2018
Maminka mu pro jeho zvědavost říkala Ucho elefant, ve třinácti s otcem emigroval do Španělska, v Austrálii zažil hrdost svářeče.Se ženou se seznámil na přednášce o marihuaně, a přestože je bez vyznání, přál si svatbu v kostele.

Dvojice inovátorů vyvinula inteligentní náramek, který zachraňuje život. Nonstop snímá tělesné funkce, dokáže rozeznat i pád nebo zavolat lékaře
23. 03. 2018
Vypadá jako sportovní náramek. Projekt Svätopluka Blažeje však míří výš.Ve startupové soutěži získal Cenu Hospodářských novin.

Nejsem žádný hipster. Doufám, že bude zase v kurzu mouka, pečení bez lepku je nanic, říká Iva Jakešová stojící za úspěšnými Bistry 8
23. 03. 2018
Bistro 8 na pražské Letné stálo na počátku zrodu tamní "nezávislé zóny".Přestože Iva Jakešová do tohoto umělecko-gurmánského konceptu na první pohled nezapadá, její podnik patří k nejvyhledávanějším.

Umělec Jiří David uspořádal psychoanalytické sezení sám se sebou. Na nové výstavě ukazuje snahu utéct před vlastními myšlenkami i traumaty
23. 03. 2018
Pražská galerie Futura vystavuje obrazy Jiřího Davida. Respektovaný umělec v nich uniká depresivním myšlenkám. Pomáhá mu erotika.

Na jarních aukcích se bude dražit třeba obraz Františka Muziky, grafiky a kresby Jaroslava Gruse nebo koláž Evy Švankmajerové
23. 03. 2018
Na aukcích výtvarného umění a starožitností si na konci března a v první polovině dubna může vybrat jak "pouhý" milovník hezkých věcí, tak nejnáročnější sběratel.

S chlapy od trucků vycházím dobře. V autě mám ale místo jen pro jedno ego, říká řidička kamionu
22. 03. 2018
Nedávná reportáž o “psím životě” řidičů kamionů rozpoutala vlnu reakcí nejen na sociálních sítích.“My ale nežijeme v boudě a nejíme z misky,” říká zástupkyně ženského pokolení v kamioňáckém světě. Nelíbí se jí, jaký obraz takzvaní truckeři mají.Tady je příběh Jany Duchoslavové, která v kabině náklaďáku takřka vyrostla.

Moje čtení: Vědec Jiří Grygar
16. 03. 2018
Uznávaný vědec Jiří Grygar se zamiloval do astronomie, když mu bylo devět.Jak jinak - díky dobré knížce.

Řízla jsem se jen jednou. Moje ruce už ale něco zažily, říká nožířka pečující o ostří nástrojů předních českých restaurací
16. 03. 2018
Řemeslníků, kteří brousí nože na tradičních kamenných kotoučích, je už na světě pomálu.Mezi ně patří Marie Všetečková, jež tak pečuje o nože nejlepších českých restaurací.

Imunolog Ivan Lefkovits sestavil téměř tisícistránkové vzpomínky přeživších holokaust. Sešity z pekla ilustroval Gerhard Richter
16. 03. 2018
Český imunolog Ivan Lefkovits vybudoval v Basileji špičkový vědecký ústav a stojí také za pozoruhodným nakladatelským počinem.

Jarní čtení: Příběh akce "Kámen", prvotina scenáristy Jiřího Křižana nebo rozhovory se samotáři z okraje společnosti
16. 03. 2018
Velký knižní čtvrtek přinesl 15. března řadu novinek.Zajímavé knihy ale vycházejí každý den.

Knižní novinky pro březen: O lásce v turistickém průvodci, memoárech i románu
16. 03. 2018
Láska.To je nejfrekventovanější literární téma snad v každé době.A stále nejpřitažlivější, ať už je zpracováno v románu, memoárech nebo osobitém turistickém průvodci.

Děsí mě, že lidi typu Tomia Okamury jsou v parlamentu. Nerozumím zdejší rasové nesnášenlivosti, říká česko-japonská filmařka Haruna Honcoop
16. 03. 2018
"Po parlamentních a prezidentských volbách si myslím, že je stav demokracie dospěl k bodu mrazu," říká.A jako Češka s japonskými kořeny přemýšlí, co proti tomu může podniknout.

Kamionem na plný knedlík. Naštveme osobáky a začneme předjíždět? Výlet s kontroverzním truckerem po D1
16. 03. 2018
"Nejvíc jsem vezl 17 migrantů," říká Pavel Mach.Jízda s neobvykle razantním řidičem kamionu aneb výlet mimo bublinu pražské kavárny s lehce mrazivou pointou.

UNESCO se opírá o 250 let starý ideál. Vyškrtnutí Vídně ze seznamu památek se neobávám, říká zástupce místní radnice Rudolf Zunke
13. 03. 2018
Vídeň vyškrtnutá ze seznamu památek UNESCO? Nemusí se jednat o zas tak alternativní realitu, obzvláště pokud město přistoupí k výstavbě 64metrového bytového domu v ulici Am Heumarkt.Urbanista vídeňské radnice a architekt Rudolf Zunke se ale případných kroků "globálních památkářů" nebojí. se zástupci UNESCO se snaží vyjednávat. Věří ale, že turisté by si město našli i v případě nejhoršího scénáře.

Na vstupenky se u nás stojí fronta přes noc. Bizarní, ale milé! říká Miroslav Krobot. Z miniaturního Dejvického divadla vybudoval nejžádanější scénu
9. 03. 2018
Natočil film o bezradnosti dnešních třicetiletých a tím řadu z nich také pěkně naštval.Nediví se jim. A také jim nic nezávidí.Ani tu přemíru možností.

Moje čtení: Zpěvák a skladatel Michal Prokop
9. 03. 2018
Michal Prokop skládá písně na texty básníků a rád si také čte příběhy hudebníků.V poslední době však s kolegy muzikanty také rád vzpomíná.

Lezou na vagony. Chtějí si jen udělat selfie, cestu jim ale zkříží elektrické vedení. Popálení se nyní snaží před nebezpečnou zábavou varovat
9. 03. 2018
Lezou na vagony pro dobrodružství a pak je zasáhne elektrický výboj.Tak vypadá adrenalin, jenž končí smrtí nebo zmrzačením.

Jarní aukce jsou v plném proudu. Březnové dražby nadchnou sběratele výtvarného umění i starých tisků
9. 03. 2018
V následujících 14 dnech mohou sběratelé vybírat z několika dražeb především výtvarného umění.Antikvární aukci Vltavínu pak uvítají milovníci bibliofilských a starých tisků.

Moje práce není nebezpečná, tvrdil novinář Ján Kuciak. Po vraždě idealisty s roztřeseným hlasem už Slovensko nikdy nebude jako dřív
9. 03. 2018
Rekonstrukce případu, který změnil Slovensko.Jaký byl první zavražděný novinář v dějinách země a proč zemřel i se svou snoubenkou?

Nikdy nepostavená Praha. Nuselský most mohl protínat devět věžáků, Gočár zase navrhoval ke Staroměstské radnici přistavět pyramidu
8. 03. 2018
Průkop Letnou, mrakodrap vedle Národního divadla nebo Nuselský most procházející devíti věžáky. I tak mohla Praha vypadat. Nevypadá. Někde díkybohu, jinde bohužel.

Jaká politika, takové paneláky. Česká sídliště jsou unikátní, dnes by nic podobného vzniknout nemohlo, říká historička mapující jejich dějiny
6. 03. 2018
V panelových komplexech z minulého století dnes žije až jedna třetina Čechů.Jak se proměňoval jejich význam z hlediska městského prostředí, architektury a organismu, zkoumal pět let projekt Paneláci.“Jaká byla politika, taková se stavěla sídliště,” říká jeden z klíčových členů projektu, historička architektury Martina Koukalová.

Michelin rozdá hvězdy špičkovým šéfkuchařům, objeví se mezi těmi českými nová jména? Zde jsou naše tipy
2. 03. 2018
Díky Praze má Česko tři michelinské hvězdy a sedm Bibů Gourmand za dobré jídlo za dobrou cenu.Stále zde ale nemáme restauraci, do níž by se vyplatilo zvlášť si zajet, jak zní definice dvou michelinských hvězd.Přinášíme vám seznam několika restaurací a jejich šéfkuchařů, kteří by mohli na nejvyšší gastronomické ocenění dosáhnout.

Jsem muslim, ale oponuji "sluníčkářům" a multikulturním "vítačům", říká arabista a súdánský konzul Petr Pelikán
2. 03. 2018
Přestoupil k islámu, ale nelíbí se mu expanze kebabu v Česku.Je veteránem války v Zálivu, ale líčí ji s odstupem dobrého vojáka Švejka.Ovládá súdánské anekdoty, protože se pro tuto zemi stal honorárním konzulem.

Moje čtení: Generální ředitel Českých center Ondřej Černý
2. 03. 2018
Nový generální ředitel Českých center Ondřej Černý chtěl být kdysi Mirkem Dušínem.Anebo Červenáčkem?

Vzpomínky na Afriku. Český filmař rozkrývá příběh zapomenutých amerických dokumentaristů, kteří před sto lety Západu objevovali černý kontinent
2. 03. 2018
Dva američtí dokumentaristé před sto lety objevovali pro západní svět Afriku.Jejich zapomenutý příběh zmapoval poprvé v celovečerním dokumentu český filmař Jan Svatoš.

Měli by nás chválit i rasisti, říkají manželé, kteří založili školku pro děti z kladenských ghett
2. 03. 2018
Neznaly barvy nebo si nikdy neprohlížely knížku.Pro děti z kladenských vyloučených lokalit otevřel podnikatelský pár Čížkových školku, která chce přetnout začarovaný kruh jejich doživotního "vyloučení".

Vila jako víla. Rodinný dům od libereckého ateliéru Mjölk je moderní stavbou harmonicky souznící s divokou krajinou
2. 03. 2018
Nadčasová forma, komfort a harmonie.Lesní vila navržená ateliérem Mjölk je inspirujícím manifestem souladu s přírodou.

Knihy na cestu životním dílem Jana Švankmajera i architektonickou historií olympijských her
2. 03. 2018
Kniha o Janu Švankmajerovi připomíná magickou báseň.A procházka někdejšími olympijskými vesnicemi je dobrodružná.

Kotík, Kintera i žilkovaná čtyřkoruna. Začátek března bude patřit aukcím významných uměleckých děl i filatelistických skvostů
2. 03. 2018
Začátek března představí zejména velkou kolekci poštovních známek, ale nouze nebude ani o umělecká díla různých odvětví.

Jsem muslim, ale oponuji "sluníčkářům" a multikulturním "vítačům", říká arabista a súdánský honorární konzul Petr Pelikán
2. 03. 2018
Přestoupil k islámu, ale nelíbí se mu expanze kebabu v Česku.Je veteránem války v Zálivu, ale líčí ji s odstupem dobrého vojáka Švejka.Ovládá súdánské anekdoty, protože se pro tuto zemi stal honorárním konzulem.

Geograf zkoumal v Pittsburghu vytlačování chudých starousedlíků z trendy čtvrtí. Gentrifikace se nevyhýbá ani Praze, připomíná
28. 02. 2018
Do map lze zaznamenávat nejen vesnice nebo pohoří, ale třeba i pocity obyvatel nebo to, nakolik je určitá část města „trendy“. Geograf Jiří Pánek z olomoucké univerzity to zkoumal v Pittsburghu, kde působí silná česká komunita a kde možná Amazon založí své druhé ředitelství.

Velká vizita Josefa Veselky: Vítězný únor
27. 02. 2018
Sloupek pro ego! píše profesor a kardiolog Josef Veselka.

Velká vizita Josefa Veselky: Rusové a Rusáci
23. 02. 2018
Sloupek pro ego! píše profesor a kardiolog Josef Veselka.

Moje čtení: Europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil
23. 02. 2018
Europoslanec Jiří Pospíšil si o politice zásadně nečte.Ve formě vázané má radši umění.

Pleskotova vila ve Svitavách dokazuje, že poučený minimalismus může vytvořit maximálně příjemné místo k životu
23. 02. 2018
Velká vila, kde mají lidé k sobě blízko a kde stůl představuje víc než jen kus nábytku.Minimalisitický sloh domu, navržený Josefem Pleskotem, je překvapivě organický. Doplňuje krajinu a působí uklidňujícím dojmem.

Čokoládovo-tvarohový dortík Míša je nostalgickou vzpomínkou na dětství, dokáže být ale i šmrncovním dezertem
23. 02. 2018
Chladné dny, káva a k ní cupcake, muffin, croissant...Anebo starý dobrý větrník či laskonku?A co takhle něco šmrncovního a klasiku zároveň?Zkuste Míšu, dezertovou variaci na populární nanuk.

Periferie, auta i balony. Retrospektiva Kamila Lhotáka představuje známá i nikdy nevystavená díla předního českého civilisty
23. 02. 2018
Velká retrospektiva oblíbeného malíře starých aut, balonů, městské periferie a portrétů v Obecním domě v Praze objevuje dosud nevystavená díla.Koncem roku též vyšla rozsáhlá publikace mapující umělcovy obrazy.

Stále aktuální historie
23. 02. 2018
Minulost se nedá vymazat, ani z paměti, tím spíš, když nám neustále prosakuje do přítomnosti.A poznat ty souvislosti může být nejen poučné, ale i zábavné.

Sudety v minusu. V Bečově a Moldavě místní dusí dluhy, jak se žije v obcích, kde je v exekuci každý třetí člověk
23. 02. 2018
V České republice má potíže s exekucemi 863 tisíc lidí, chmurný žebříček zadluženosti i letos vede Ústecký kraj.Vyrazili jsme do Bečova a Moldavy, které patří podle statistik mezi nejzadluženější obce v České republice. V exekuci tam je každý třetí člověk starší patnácti let.

Kaskadérka Hanka Dvorská: Nejsem žádná "chlapna". V tělocvičně jedu naplno, ale venku nechodím v šusťákách, raději si vezmu hezké šaty
23. 02. 2018
Mohla být slavnou tenistkou či šampionkou v parašutismu, dubluje však jiné hvězdy, filmové.Padá z výšek a nechává se i zapalovat. Má skvělou kondičku a zlepšuje ji také ostatním.Ve věku, kdy lidé spíš ubírají plyn.

Kateřina Soukupová vybudovala unikátní záchrannou stanici. Pečuje o osiřelá veverčí mláďata a pomáhá jim k návratu do přírody
22. 02. 2018
Nadace Karla Janečka v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky.Únorovým laskavcem se stala Kateřina Soukupová, která s manželem provozuje záchrannou stanici pro veverčí mláďata. Osiřelá a často zraněná veverčata vlastnoručně dokrmuje ve dne v noci, uzdravuje je a následně i vrací zpátky do přírody.

Fotograf odvrácených tváří metropolí. David Gaberle originálním způsobem zachycuje zabydlenost i sterilnost periferií měst
21. 02. 2018
V hlavním městě začínal před pěti roky fotit, aby se zbavil úzkosti. Jako fotograf se do Prahy loni vrátil poté, co objel sedm světových metropolí. Snímky Davida Gaberleho si můžete prohlédnout v naší fotogalerii a do konce února v pražském Centru architektury a městského plánování.

Nebojte se domácího uzení! Připravte si kachní prsa ovoněná cukrem, skořicí a pomerančovou kůrou
21. 02. 2018
Kuchařka a cukrářka Eliška Klanicová vystudovala prestižní londýnský gastronomický institut Le Cordon Bleu. Pro ego! pravidelně píše o jídle - tentokrát o skvělé uzené kachně.

Jak žít po životě. Čech vymyslel projekt digitálních náhrobků, fotky a videa v cloudu mají zlepšit vzpomínání na zesnulé
20. 02. 2018
Tomáš Studeník je známý především díky organizaci debatních večerů FuckUp Nights, kde více či méně známé osobnosti hovoří o svých neúspěších.Jeho dalším projektem je Život po životě, který před třemi lety založil s vizí vytvořit unikátní vzpomínkové profily.Díky destičkám s QR kódem je možné sdílet nebožtíkovy fotografie, videa a další dokumenty v cloudu.

Krásnej masakr
16. 02. 2018
Vysokoškolský učitel Jiří Lindner "objevil" Peru před 20 lety, kdy jako student pátral po zajímavých místech mimo hlavní turistické cesty.Nyní tu provází lidi, kteří za nevšední zážitky rádi zaplatí i několikadenním výšlapem v horách.

Jednoduše a dobře: Dejvické bistro Na břehu Rhony sází na francouzskou klasiku i jídla z domácích kuchařek
16. 02. 2018
Majitelé známých vinoték Na břehu Rhony konečně udělali krok do plnohodnotné gastronomie, otevřeli bistro v pražských Dejvicích.Interiérem připomíná jejich první podnik na Výtoni.Sází hlavně na tradiční francouzskou kuchyni.

Moje čtení: Ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět
16. 02. 2018
Jiří Padevět řídí nakladatelství Academia, sám píše o historii a také si o ní čte. A nejen o ní.

Muži od masné tyče: V Česku existují stovky kebabáren s podobným jídlem, ale různými příběhy jejich majitelů
16. 02. 2018
O budoucnosti kebabu loni hlasovali europoslanci, ale kebabárny dál i v Česku válcují svou konkurenci s pizzami, burgery či klobásami.Kdo však jsou lidé od opékaného masa? Jejich příběhy mnohdy kopírují evropské a blízkovýchodní dějiny posledních 25 let.

I smrt lze prožít stylově. Pohřební inovátoři nabízí on-line poslední přání, designové parte nebo optimistickou rakev
16. 02. 2018
Pro mnohé nedotknutelné téma smrti, respektive toho, co následuje po ní, může mít svou lidštější tvář.Okamžiky, které většinu lidí děsí, lze díky pohřebním inovátorům prožít i bez stresu. A dalo by se říct dokonce uvolněně.

Do vinařství přichází mladá krev udávající nový směr. Lepší vína bychom mohli dělat do deseti let, říká sommeliér Pavel Chrást
16. 02. 2018
Domácí vinařství by mělo udělat tlustou čáru za svou horší minulostí.Do deseti let budeme dělat lepší vína, předpovídá známý sommeliér Pavel Chrást.

Žádný snímek na světě mi nestojí za to, abych někomu ublížil, říká vítěz World Press Photo Michael Hanke
16. 02. 2018
Jeho snímky nemusí nic přímo odhalovat, a přesto je na nich všechno."Takové považuji za nejsilnější," říká oceňovaný dokumentární fotograf, jenž se nyní zaměřuje na poslední věci člověka.

Velká vizita Josefa Veselky: Jiří Z. vs. "euromládež"
16. 02. 2018
Sloupek pro ego! píše profesor a kardiolog Josef Veselka.

Krásnej masakr
16. 02. 2018
Vysokoškolský učitel Jiří Lindner "objevil" Peru před 20 lety, kdy jako student pátral po zajímavých místech mimo hlavní turistické cesty.Nyní tu provází lidi, kteří za nevšední zážitky rádi zaplatí i několikadenním výšlapem v horách.

Jednoduše a dobře: Dejvické bistro Na břehu Rhony sází na francouzskou klasiku i jídla z domácích kuchařek
16. 02. 2018
Majitelé známých vinoték Na břehu Rhony konečně udělali krok do plnohodnotné gastronomie, otevřeli bistro v pražských Dejvicích.Interiérem připomíná jejich první podnik na Výtoni.Sází hlavně na tradiční francouzskou kuchyni.

Moje čtení: Ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět
16. 02. 2018
Jiří Padevět řídí nakladatelství Academia, sám píše o historii a také si o ní čte. A nejen o ní.

Muži od masné tyče: V Česku existují stovky kebabáren s podobným jídlem, ale různými příběhy jejich majitelů
16. 02. 2018
O budoucnosti kebabu loni hlasovali europoslanci, ale kebabárny dál i v Česku válcují svou konkurenci s pizzami, burgery či klobásami.Kdo však jsou lidé od opékaného masa? Jejich příběhy mnohdy kopírují evropské a blízkovýchodní dějiny posledních 25 let.

I smrt lze prožít stylově. Pohřební inovátoři nabízí on-line poslední přání, designové parte nebo optimistickou rakev
16. 02. 2018
Pro mnohé nedotknutelné téma smrti, respektive toho, co následuje po ní, může mít svou lidštější tvář.Okamžiky, které většinu lidí děsí, lze díky pohřebním inovátorům prožít i bez stresu. A dalo by se říct dokonce uvolněně.

Do vinařství přichází mladá krev udávající nový směr. Lepší vína bychom mohli dělat do deseti let, říká sommeliér Pavel Chrást
16. 02. 2018
Domácí vinařství by mělo udělat tlustou čáru za svou horší minulostí.Do deseti let budeme dělat lepší vína, předpovídá známý sommeliér Pavel Chrást.

Žádný snímek na světě mi nestojí za to, abych někomu ublížil, říká vítěz World Press Photo Michael Hanke
16. 02. 2018
Jeho snímky nemusí nic přímo odhalovat, a přesto je na nich všechno."Takové považuji za nejsilnější," říká oceňovaný dokumentární fotograf, jenž se nyní zaměřuje na poslední věci člověka.

Velká vizita Josefa Veselky: Jiří Z. vs. "euromládež"
16. 02. 2018
Sloupek pro ego! píše profesor a kardiolog Josef Veselka.

Nikdo jim nevěřil, že by je mohlo skákání na lajně živit. Dnes dvojice nadšenců objíždí se svou slacklinovou show celý svět
15. 02. 2018
Slackliningu se Lukáš Černý a Michal Pírek věnují už přes šest let.Mají za sebou několik vítězství v individuálních soutěžích a dohromady založili exhibiční projekt Slackshow."Devadesát procent lidí po lajně chodí a většina ani netuší, že se na ní dá také skákat a předvádět triky," říkají.

Swapy jsou jako terapie - učí člověka nelpět na věcech a oprostit se od nich, říká organizátorka výměnných bazarů Lucie Poubová
14. 02. 2018
Věci nevyhazovat, ale snažit se jim dát nový domov, taková je filozofie tzv. swap akcí. "Když se naučíte hodnotnou věc darovat, bez ohledu na to, zda z toho něco získáte, zažíváte pocit štěstí," říká organizátorka pražského swapu Lucie Poubová.

Ego Night: V Česku nemáte problém s alkoholem. Jen si dáváte pauzu
11. 02. 2018
Luděk Staněk na stand-up večeru magazínu Hospodářských novin ego! se zamyslel nad tím, jak Čechy provází celý život alkohol.

Sloupek Terezy Hromádkové: Nevýkonní externisté a populační krize
9. 02. 2018
Sloupek pro ego! o rodičích a dětech napsala redaktorka Tereza Hromádková.

Velká vizita Josefa Veselky: Rozdělená země? Ale ne
9. 02. 2018
Sloupek pro magazín ego! píše profesor a kardiolog Josef Veselka.

Faux pas Ireny Jirků: Chvála poslancům!
9. 02. 2018
Sloupek pro magazín ego! píše Irena Jirků.

Volfův revír: Trenky nad Hradem. Navždy?
9. 02. 2018
Spoustě lidí se zdá, že aktivistické umění nemůžeme srovnávat s obrazy nebo sochami, protože je tak nesnesitelně snadné. Kdepak. Tohle bylo mnohem těžší než namalovat v ateliéru obraz nebo vysekat ze šutru sochu. Čím víc měsíců a roků od oné soboty uplynulo, tím se mi zdají hradní trenky důležitější a nadčasovější.

Moje čtení: Prezidentský kandidát a diplomat Pavel Fischer
9. 02. 2018
Pavel Fischer je profesí diplomat a - jak teď už víme - také politik.To se promítá i do jeho "domácí" četby.

Dan Brown psaní obětuje celý život. Doufám, že další román zasadí do Prahy, říká ředitel nakladatelství Argo
9. 02. 2018
Minulý týden byla uvedena na český trh nejnovější kniha Dana Browna. "Román Počátek bude zase bestsellerem," tvrdí Milan Gelnar, ředitel nakladatelství Argo.A také věří, že děj další Brownovy knihy se odehraje v Praze.

Dobré a rychlé: Telecí řízek v moderním bistru Fresh & Fat je trefa do černého
9. 02. 2018
Menu není zbytečně dlouhé, i tak v něm ale najdete předkrmy, saláty, masa, těstoviny i burgery.Čerstvá máta s cuketou v polévce mohly chuti diktovat víc, hovězí tartar ale čerstvostí jen hrál a telecímu řízku nechyběl čistý a křupavý obal.

Když se protne sport a umění: O knírku Evy Samkové, lyžařských obrazech i keramických bobistech
9. 02. 2018
Řeknu vám, co se stane, nezasáhne-li vyšší moc.Ještě než se Eva Samková pustí po trati za obhajobou olympijského zlata, nechá si namalovat knírek.Od sochaře, který ji zároveň trénuje.Sport a umění se protknou v dokonalé symbióze.

Když rabín tančí na stole: Proslulá chasidská dynastie si každoročně připomíná svého zakladatele oslavami u jeho hrobu
9. 02. 2018
Ortodoxní židé se v Polsku sjíždějí k hrobu legendárního rabína Davida Bidermana.Je to jen sto kilometrů od českých hranic.Ten večírek stojí za to.

Právo je jen nástroj k řešení sporů, spravedlnosti se jím dosáhnout nedá, říká soudkyně Ústavního soudu Šimáčková
9. 02. 2018
Svoboda je také pro ty, kdo ji chtějí využívat úplně jinak než já, upozorňuje žena, která je možná nejvýraznější tváří Ústavního soudu České republiky.

Sloupek Terezy Hromádkové: Nevýkonní externisté a populační krize
9. 02. 2018
Sloupek pro ego! o rodičích a dětech napsala redaktorka Tereza Hromádková.

Velká vizita Josefa Veselky: Rozdělená země? Ale ne
9. 02. 2018
Sloupek pro magazín ego! píše profesor a kardiolog Josef Veselka.

Faux pas Ireny Jirků: Chvála poslancům!
9. 02. 2018
Sloupek pro magazín ego! píše Irena Jirků.

Volfův revír: Trenky nad Hradem. Navždy?
9. 02. 2018
Spoustě lidí se zdá, že aktivistické umění nemůžeme srovnávat s obrazy nebo sochami, protože je tak nesnesitelně snadné. Kdepak. Tohle bylo mnohem těžší než namalovat v ateliéru obraz nebo vysekat ze šutru sochu. Čím víc měsíců a roků od oné soboty uplynulo, tím se mi zdají hradní trenky důležitější a nadčasovější.

Moje čtení: Prezidentský kandidát a diplomat Pavel Fischer
9. 02. 2018
Pavel Fischer je profesí diplomat a - jak teď už víme - také politik.To se promítá i do jeho "domácí" četby.

Dan Brown psaní obětuje celý život. Doufám, že další román zasadí do Prahy, říká ředitel nakladatelství Argo
9. 02. 2018
Minulý týden byla uvedena na český trh nejnovější kniha Dana Browna. "Román Počátek bude zase bestsellerem," tvrdí Milan Gelnar, ředitel nakladatelství Argo.A také věří, že děj další Brownovy knihy se odehraje v Praze.

Dobré a rychlé: Telecí řízek v moderním bistru Fresh & Fat je trefa do černého
9. 02. 2018
Menu není zbytečně dlouhé, i tak v něm ale najdete předkrmy, saláty, masa, těstoviny i burgery.Čerstvá máta s cuketou v polévce mohly chuti diktovat víc, hovězí tartar ale čerstvostí jen hrál a telecímu řízku nechyběl čistý a křupavý obal.

Když se protne sport a umění: O knírku Evy Samkové, lyžařských obrazech i keramických bobistech
9. 02. 2018
Řeknu vám, co se stane, nezasáhne-li vyšší moc.Ještě než se Eva Samková pustí po trati za obhajobou olympijského zlata, nechá si namalovat knírek.Od sochaře, který ji zároveň trénuje.Sport a umění se protknou v dokonalé symbióze.

Když rabín tančí na stole: Proslulá chasidská dynastie si každoročně připomíná svého zakladatele oslavami u jeho hrobu
9. 02. 2018
Ortodoxní židé se v Polsku sjíždějí k hrobu legendárního rabína Davida Bidermana.Je to jen sto kilometrů od českých hranic.Ten večírek stojí za to.

Právo je jen nástroj k řešení sporů, spravedlnosti se jím dosáhnout nedá, říká soudkyně Ústavního soudu Šimáčková
9. 02. 2018
Svoboda je také pro ty, kdo ji chtějí využívat úplně jinak než já, upozorňuje žena, která je možná nejvýraznější tváří Ústavního soudu České republiky.

Polárníkem 100 kilometrů od Prahy aneb Dají se hřebeny Krkonoš přejít na běžkách?
6. 02. 2018
V dobách, kdy stále méně sněží a mrzne a v zimě po horách špacíruje čím dál víc svátečních pěšáků, už není běžkování po střeše Krkonoš taková romantika jako dřív. Nejsou dnes běžkaři tam nahoře už vlastně out?

Kdo byl kdo v dětském komunistickém kolektivu: O "aktivu" mezi předškoláky
6. 02. 2018
Vypadá to jako skupina různě starých dětí, které si hrají, některé je průbojné a jiné stojí stranou? Omyl. Jádro i záloha již "organizují zítřejší radost".

Moje čtení: režisérka Olga Špátová
2. 02. 2018
Režisérka Olga Špátová přednedávnem dotočila dokumentární cyklus o pěstounských rodinách, sama přivedla na svět dítě, a tak není divu, že si o dětech také hodně čte.

Prostor pro život. Nedaleko Karlových Varů vyrostla moderní rodinná dřevostavba pro letní i zimní relaxování
2. 02. 2018
Nadčasový ráz, přívětivá estetika a dokonalý komfort - rekreační dům Engel House, který navrhl ateliér CMC, je inspirativním prostorem k relaxaci.

Čistá práce: V letenském Bistru Belcredi se i obyčejná jídla "jí očima"
2. 02. 2018
Jednoduchý a výborný oběd dostanete v Bistru Belcredi za "letenské" ceny, vždy je ale jídlo naaranžované tak, že hned pochopíte, že sem šéfkuchař přešel spíš z Londýna než z tuzemské firemní kantýny.

Elixír babiček i pirátů: Připravte si konfitovaný černý kořen se strouhaným vejcem
2. 02. 2018
Černý kořen, lahodnou, téměř zapomenutou a mýty opředenou zeleninu, známe také jako chřest zimy.Je lékem na neduhy, pomáhá při hubnutí, a dokonce i při hadím uštknutí.

Alpská sjezdařka v Jeseníkách
2. 02. 2018
"My profíci to máme jednodušší. Máme připravenou a uhlazenou sjezdovku a počítáme s tím, že na trati budeme sami," říká se smíchem Helena Schrommová, česká závodnice v alpských disciplínách.

Z lyží do lázní
2. 02. 2018
Možností, jak spojit lyžování a wellness pobyt v lázních, je v Česku i blízkém zahraničí hned několik.A další se otevírají, protože tahle zimní kombinace láká čím dál více sportovně založených lidí.

Cestovatel Ladislav Zibura: Jít daleko pěšky je velké dobrodružství, které odkazuje k dávným hrdinům
2. 02. 2018
Loni vyprodal stovku sálů.O svých pěších poutích vypráví i v bestsellerech, jichž se tisknou desetitisíce kusů.Chodec, bavič, podnikatel Ladislav Zibura.

Tak ahoj za týden: Kolektivní výchovou v týdenních jeslích procházely československé děti už od narození
2. 02. 2018
Společenský experiment, v jehož rámci putovaly v socialistickém Československu tisíce kojenců a batolat do týdenních jeslí, začal ztrácet dech v půli 60. let.Otázku "kam do pátku s děckem" však řeší rodiče i dnes.

Na debut není nikdy pozdě. Jak vznikal film Radima Špačka o českém basketbalu
2. 02. 2018
Na začátku byla kniha o historii českého basketu Jiřího Závozdy a Jakuba Bažanta a na konci scénář k filmu, na němž se oba autoři podíleli.A o tom, co všechno se okolo odehrálo, podávají nyní sami zprávu.

Režisér Radim Špaček: Točení podle skutečnosti ze mě snímá odpovědnost za to, že jsme si vymysleli ptákovinu
2. 02. 2018
Dohodli jsme se, že závěr filmu neprozradíme.I když je natočený podle skutečnosti a rozuzlení lze dohledat.Vyzradit ho by ovšem bylo kruté.Především k divákům, kteří se na Zlatý podraz na podzim vypraví.

Moje čtení: režisérka Olga Špátová
2. 02. 2018
Režisérka Olga Špátová přednedávnem dotočila dokumentární cyklus o pěstounských rodinách, sama přivedla na svět dítě, a tak není divu, že si o dětech také hodně čte.

Prostor pro život. Nedaleko Karlových Varů vyrostla moderní rodinná dřevostavba pro letní i zimní relaxování
2. 02. 2018
Nadčasový ráz, přívětivá estetika a dokonalý komfort - rekreační dům Engel House, který navrhl ateliér CMC, je inspirativním prostorem k relaxaci.

Čistá práce: V letenském Bistru Belcredi se i obyčejná jídla "jí očima"
2. 02. 2018
Jednoduchý a výborný oběd dostanete v Bistru Belcredi za "letenské" ceny, vždy je ale jídlo naaranžované tak, že hned pochopíte, že sem šéfkuchař přešel spíš z Londýna než z tuzemské firemní kantýny.

Elixír babiček i pirátů: Připravte si konfitovaný černý kořen se strouhaným vejcem
2. 02. 2018
Černý kořen, lahodnou, téměř zapomenutou a mýty opředenou zeleninu, známe také jako chřest zimy.Je lékem na neduhy, pomáhá při hubnutí, a dokonce i při hadím uštknutí.

Alpská sjezdařka v Jeseníkách
2. 02. 2018
"My profíci to máme jednodušší. Máme připravenou a uhlazenou sjezdovku a počítáme s tím, že na trati budeme sami," říká se smíchem Helena Schrommová, česká závodnice v alpských disciplínách.

Z lyží do lázní
2. 02. 2018
Možností, jak spojit lyžování a wellness pobyt v lázních, je v Česku i blízkém zahraničí hned několik.A další se otevírají, protože tahle zimní kombinace láká čím dál více sportovně založených lidí.

Velká vizita Josefa Veselky: Čtyři rady, jak se dožít devadesátky
1. 02. 2018
Sloupek pro magazín ego! píše profesor a kardiolog Josef Veselka.

Velká vizita Josefa Veselky: Čtyři rady, jak se dožít devadesátky
1. 02. 2018
Sloupek pro magazín ego! píše profesor a kardiolog Josef Veselka.

Karamelizujte! Připravte si neodolatelné fudge z bílé čokolády
31. 01. 2018
Kuchařka a cukrářka Eliška Klanicová vystudovala prestižní londýnský gastronomický institut Le Cordon Bleu. Pro ego! pravidelně píše o jídle - tentokrát o úžasně chutných možnostech karamelizování.

Lidé v Praze milují jídlo a rádi se u něj setkávají, říká šéfkuchař restaurace SaSaZu Andy Tan
31. 01. 2018
Andy Tan se narodil na indonéské Jávě, za gastronomií však zamířil do Londýna, Paříže, Haagu i Amsterdamu.V současné době působí jako šéfkuchař holešovického podniku SaSaZu, který se nachází přímo v srdci Pražské tržnice.

Populární brněnská barmanská dvojice otevírá čtvrtý bar, tentokrát zaměřený na whiskey
30. 01. 2018
Jan Vlachynský a Andrej Vališ, kteří mají na kontě už tři úspěšné brněnské podniky, ve čtvrtek 1. února otevírají další.Whiskey bar, který neexistuje, obsadil adresu bývalého Whiskáče - podniku, kam se na sklenku destilátu a tatarák chodilo už v 90. letech.

S digitálními nomády na Lanzarote: Práce na slunném ostrově vyžaduje třikrát větší kázeň než v kanceláři
30. 01. 2018
Kdo by je ještě neznal? Internet plní líbivé příběhy lidí, kteří podali výpověď v práci, vše prodali a začali cestovat světem. A u toho vydělávat. Digitální nomádi, nezávislí profesionálové, mohou pracovat pro své klienty na dálku, odkudkoliv ze zahraničí, přes internet. Vydali jsme se za nimi na Lanzarote, kanárský ostrov, kde mají nomádi velké coworkingové centrum.

Další, prosím! Komiks Miloše Gašparce o Čapím hnízdě
26. 01. 2018
Za psycholožkou Královou chodí lidé se svými traumaty a trápeními. A to i velmi bohatí klienti. Komiks o jednom takovém setkání nakreslil Miloš Gašparec. Pro zvětšení na obrázek klikněte.

Velká vizita Josefa Veselky: Prezidenti a jejich diagnózy
26. 01. 2018
Sloupek pro magazín Ego! píše profesor a kardiolog Josef Veselka.

Moje čtení: politický aktivista a vysokoškolský pedagog Marek Hilšer
26. 01. 2018
Marek Hilšer poslední měsíce věnoval prezidentské kampani, teď už se ale těší na dovolenou.Do teplých krajin si s sebou vezme ženu a knížky.

Přesídlit do podhradí! Aby prezidentům nerostlo ego a nemysleli si, že jsou přímými nástupci panovníků
26. 01. 2018
Čeští prezidenti jsou vrcholní představitelé demokratického státu, ale nevládnou, jako kdysi králové, protože tohle má na starosti vláda a parlament. Přinejlepším jsou prvními mezi rovnými, nic víc, nic míň.

Aukční kalendář: Rozjezd sezony
26. 01. 2018
Ačkoliv většina aukčních síní zatím jen sbírá a třídí díla do svých jarních aukcí, některé s dražbami začínají již nyní.

Nebe, země a člověk
26. 01. 2018
Výrazný malíř mladší generace Tadeáš Kotrba čerpá inspiraci na cestách.V případě souboru vystaveného v Brně jde o Japonsko."V cizině jsem víc ve střehu," říká.

Čtení pro zimní prázdniny
26. 01. 2018
Ať už se vydáte s běžkami do Jizerek, anebo budete sjíždět alpské stráně, noci jsou stále dlouhé a času na čtení je tedy více než dost.

Ochutnejte staré lepší časy. Prvorepublikové menu Tiskárny je autentické, chuť ale potlačují tuny másla
26. 01. 2018
V Tiskárně představuje česká kuchyně hlavně tu prvorepublikovou, proto se připravte, že tady máslo, smetana i bešamel tečou stejným proudem jako perfektně točené pivo.

Pohádka Miloše Čermáka: Jak pejsek s kočičkou volili Zemana a Drahoše
26. 01. 2018
Práva na nejznámější dílo Josefa Čapka jsou po 90 letech volná.Začaly tedy vycházet reedice, objevují se nové příběhy o známé dvojici.Jednu takovou pohádku na aktuální téma jsme pro vás také napsali.A o dalších osudech Čapkova díla se dozvíte v následujícím článku

Napsal a nakreslil Josef Čapek. Povídání o pejskovi a kočičce slaví 90 let, nově ho namluvili herci Dejvického divadla
26. 01. 2018
Naivita dvou zvířecích postaviček okouzluje už čtvrtou generaci dětí, a nejen českých.Příběhy pejska a kočičky doputovaly dokonce až do Tibetu.

Papričky, fazole, maso a pistole. Jak vyladit texaské chilli con carne, aby mělo správný říz
26. 01. 2018
Má říz, jako když šlehne bičem. Hřeje lépe než termoprádlo. Pálí jako deset čertů.Texaské chilli con carne.Lahůdka kovbojů, šerifů, pistolníků i indiánů.

Nahotou proti prezidentovi. Kdo jsou aktivistky z hnutí Femen, za nímž stojí muž
26. 01. 2018
"Zeman je Putinova děv*a," vykřikovala polonahá dívka ve volební místnosti v pražských Stodůlkách, když současný český prezident přišel hlasovat.Kde se vlastně vzalo hnutí, které tato žena reprezentuje?

Eva Zažímalová: Předsedat Akademii věd je také politika
26. 01. 2018
Proč by Eva Zažímalová nekandidovala na prezidentku, čemu se chce věnovat více než její předchůdce a co všechno se člověk ve vedení instituce s více než 50 vědeckými ústavy naučí.

Ruský novinář Andrej Čerkasov vysílá z Prahy pořad o fake news: Někdy stačí malá lež, říká
26. 01. 2018
Byl hvězdou ruské státní televize a nyní z Prahy vysílá vlastní pořad o dezinformacích a fake news, šířených často právě z Moskvy.

Všechny kuchyně světa jsou provázané, říká šéfkuchař Radim Gerlich. V restauraci La Loca zavedl sdílení chutí
24. 01. 2018
Mám ráda tvrzení, že jídlo sbližuje. Když se navíc ochutnává společně, platí to dvojnásob. Stejný názor má i šéfkuchař Radim Gerlich, který na sdíleném stolování postavil celou restauraci La Loca v pražském hotelu Mosaic House. V dubnu podnik oslaví první narozeniny.

Spolek Prázdné domy zachraňuje opuštěné budovy. Pražany na ně upozorňuje na vycházkách městem
23. 01. 2018
Chodíme kolem nich a mnohdy si jich ani nevšimneme. Neobydlené budovy nejsou pouze rozpadlé domy na okrajích měst, upozorňuje spolek Prázdné domy. Pro své okolí představují zátěž a problémy. A mnohdy chátrají cenné historické stavby.

Další, prosím! Komiks Miloše Gašparce o Miloši Zemanovi a Jiřím Drahošovi
19. 01. 2018
Za psycholožkou Královou chodí lidé se svými traumaty a trápeními. A to i prezidentští kandidáti.Komiks o jednom takovém setkání nakreslil Miloš Gašparec.Pro zvětšení na obrázek klikněte.

Jazzová dílna Zuzany Válkové: Uraz mě, ale kvalitně
19. 01. 2018
Redaktorka Zuzana Válková píše svůj pravidelný sloupek pro ego!

Neklidná zóna Jana Bartáčka: A netrhejte je krutě!
19. 01. 2018
Editor Jan Bartáček píše svůj pravidelný sloupek pro ego!

Moje čtení: ředitelka Uměleckoprůmyslového musea Helena Koenigsmarková
19. 01. 2018
Helena Koenigsmarková řídí Uměleckoprůmyslové museum v Praze, jež právě prošlo rozsáhlou rekonstrukcí.Před ní je tedy spousta nových výstav - a spousta knih.

Chybějící stránka menu Petra Holce: Nerušit s mobilem, jíme!
19. 01. 2018
Poslední osobní zkušenost ze mě ohledně používání mobilů v restauraci dělá komunistu stalinského typu.

Mistr obou stylů z Jizerských hor
19. 01. 2018
Přestože Radim Nyč poznal mnoho světových lyžařských tratí včetně té v Calgary, kde na olympiádě získal bronz ve štafetě, Jizerské hory stále považuje za ideální místo pro tento sport.Před 12 lety tu otevřel první běžkařskou školu u nás.

Oběd na tácu i na stojáka. V pražských lidových jídelnách fronta občas stojí až za roh
19. 01. 2018
Jsou rychlé, chutné, levné. Nejsou ale pro každého. Někdo by do lidové jídelny nevkročil, jinému naprosto vyhovují, a nemusí to být kvůli úspoře peněz a minut.

Sany učí sprejovat i seniory. Holky můžou všechno a v graffiti už nejsou diskriminované, říká
19. 01. 2018
Natočila film o emancipaci ženského graffiti, vystupuje pod uměleckým jménem Sany a dnes učí zacházet se sprejem babičky a děti.

Velká vizita Josefa Veselky: Syndrom předčasné šedivosti
19. 01. 2018
Svůj pravidelný sloupek pro ego! píše profesor a kardiolog Josef Veselka. Tentokrát o vědcích a novinářích.

Kouzlo zvané automat: Pražská Koruna byla revoluční, Londýňané si vymohli repliku
19. 01. 2018
Na dlaň, tácek i na vidličku, jídlo a nápoje studené i teplé.Ze starověkého Říma, středověkých trhů nebo od pekáčových bab.Ale i z automatů ve stylu art deco. Rychlé občerstvení je věčné.A vděčné.

Reportér a veterán CNN Tomáš Etzler se po 26 letech vrátil do Česka. Už jsem toho viděl dost, říká
19. 01. 2018
„V Číně mě třiadvacetkrát zatkli.Pamatuji si odtamtud scény jako vystřižené z Francouzské spojky,“ říká žurnalista, který coby spolupracovník CNN v roce 2008 získal televizní cenu Emmy.

"Symfonii? Ani zdálky," říká jeden z nejúspěšnějších skladatelů filmové hudby Petr Ostrouchov
19. 01. 2018
Hudebně doprovodil snímky Želary, Občanský průkaz nebo trilogii Zahradnictví.Jeho firma Animal Music vydala už na 60 alb.Přesto si myslí, že se v téhle branži ocitl spíš omylem.

Založil akademii, kde vzdělává seniory v hudbě, tanci nebo divadle. Těší mě, jakou mají chuť do života, říká oceněný ředitel
18. 01. 2018
Nadace Karla Janečka v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky.Lednovým laskavcem se stal ředitel Základní umělecké školy Hostivař Jiří Stárek. Založil uměleckou a kulturní akademii pro seniory.

"Pátá chuť" umami: Proč je nemožné dát si jen jeden kousek sýra a jak s tím souvisí obliba asijské kuchyně
17. 01. 2018
Kuchařka a cukrářka Eliška Klanicová vystudovala prestižní londýnský gastronomický institut Le Cordon Bleu. Pro ego! pravidelně píše o jídle - dnes o chuti umami, kterou dobře známe z různých druhů jídel, většinou nás ale nenapadne hledat mezi nimi souvislost.

Vše musí být halal. S ředitelem české kanceláře Emirates jsme ochutnali palubní menu
17. 01. 2018
K dubajským aerolinkám se Bořivoj Trejbal podle svých slov přihlásil "na drzovku" a k pohovoru připojil show s rugbyovým dresem. Českou divizi Emirates vede už osm let.

Hokej 3500 metrů nad mořem. Čeští dobrovolníci postavili kluziště v Himálaji a místní děti učí bruslit
16. 01. 2018
Na počátku stála skupina českých dobrovolníků, kteří z pražského letiště odlétali s hokejovou výstrojí pro celou školu. V Himálaji je čekala tvrdá práce na stavbě kluziště, ale také odměna v podobě pokroků, které místní děti na ledě dělají.

Další, prosím! Prezidentský komiks Miloše Gašparce
12. 01. 2018
Za psycholožkou Královou chodí lidé se svými traumaty a trápeními. A to i prezidentští kandidáti. Komiks o jednom takovém setkání nakreslil Miloš Gašparec. Pro zvětšení na obrázek klikněte.

Moje čtení: podnikatel v oblasti vzdělávání Ondřej Šteffl
12. 01. 2018
Ondřej Šteffl se dlouhodobě snaží pozvednout úroveň vzdělávání, až sám založil několik soukromých škol.Není divu, že o metodách vzdělávání si také hodně čte.

Povídka editora Jana Bartáčka o Jiřím Drahošovi: Aršík pravdy
12. 01. 2018
Magazín ego! publikuje soubor povídek ke kandidátům na českého prezidenta. Editor Jan Bartáček píše o Jiřím Drahošovi.

Povídka překladatele Bogdana Trojaka o Pavlu Fischerovi: Plavba Pavla (1978)
12. 01. 2018
Magazín ego! publikuje soubor povídek ke kandidátům na českého prezidenta. Básník, publicista a překladatel Bogdan Trojak píše o Pavlu Fischerovi.

Povídka spisovatele Petra Stančíka o Petru Hannigovi: Dodekafonický pomalík aneb Petr Med jede na Hrad
12. 01. 2018
Magazín ego! publikuje soubor povídek ke kandidátům na českého prezidenta. Spisovatel a dramatik Petr Stančík píše o Petru Hannigovi.

Povídka komika Petra Vydry o Marku Hilšerovi: Hilšer je džin
12. 01. 2018
Magazín ego! publikuje soubor povídek ke kandidátům na českého prezidenta. Dramaturg a komik Petr Vydra píše o Marku Hilšerovi.

Povídka redaktorky Zuzany Válkové o Jiřím Hynkovi: Konečně někdo, kdo umí střílet
12. 01. 2018
Magazín ego! publikuje soubor povídek ke kandidátům na českého prezidenta. Redaktorka Zuzana Válková píše o Jiřím Hynkovi.

Povídka Miloše Čermáka o Vratislavu Kulhánkovi: Holky
12. 01. 2018
Magazín ego! publikuje soubor povídek ke kandidátům na českého prezidenta. Spisovatel a novinář Miloš Čermák píše o Vratislavu Kulhánkovi.

Povídka Ondřeje Neffa o Mirku Topolánkovi: Topol a Miloš
12. 01. 2018
Magazín ego! publikuje soubor povídek ke kandidátům na českého prezidenta. Spisovatel Ondřej Neff píše o Mirku Topolánkovi.

Řeznická medicína: Připravte si poctivý sulc se zeleninou pro klouby i dietu
12. 01. 2018
Na talíři se jen třese.S doprovodem octa a cibulky se na něj zase třesou ti, kdo milují zabijačkové dobroty.Poctivý sulc aneb huspenina.Pro klouby, chuť i dietu.

Rodák z Telče Peichl se po studiu odstěhoval do USA. Dnes jako restaurátor odhaluje padělky
12. 01. 2018
Český restaurátor žijící v Houstonu Michal Peichl pomohl odhalit padělek mapy, jež je "rodným listem" Ameriky.

Povídka spisovatelky Ivy Pekárkové o Miloši Zemanovi: Záznam 328CBX/bc (Prezident pontifikuje)
12. 01. 2018
Magazín ego! publikuje soubor povídek ke kandidátům na českého prezidenta. Spisovatelka a překladatelka Iva Pekárková píše o Miloši Zemanovi.

Obsluhoval jsem tři prezidenty: Vzpomínky bývalých správců zámku Lány a přilehlé obory
12. 01. 2018
Nejen Hrad, ale i zámek Lány může mít brzy nového pána.Na předchozí prezidenty vzpomínají bývalí správci jejich víkendového sídla a přilehlé obory.Tomáš Sedláček tu dokonce sloužil už Gustávu Husákovi.

Nanebevstoupení Krištofa Kintery. Příští výstavu možná udělám v lese, říká umělec
12. 01. 2018
Nikdy předtím nevidělo výstavu žijícího českého umělce tolik lidí.Na Krištofa Kinteru jich do pražské Galerie Rudolfina mezi 7. zářím a 27. prosincem přišlo 161 824.Je to svého druhu zázrak.

"New York mám ráda, protože se tam netrestá odlišnost," říká režisérka a držitelka studentského Oscara Marie Dvořáková
12. 01. 2018
Vyrostla v Jizerských horách, ale zlom v jejím životě nastal v USA.Newyorská studia filmové režie zakončila snímkem Kdo je kdo v mykologii, který záhy získal studentského Oscara.

Žába, s níž se dá skočit do vesmíru. Češi vyzkoušeli nejsilnější přírodní psychedelikum
11. 01. 2018
Nejsilnější přírodní psychedelikum na světě pochází z drobného obojživelníka žijícího v sonorské poušti. Čeští dokumentaristé v novém filmu přibližují, kam dokáže posunout hranice lidského vědomí.

Nechci, aby zmizela industriální nálada: Architekt vytváří volnočasové centrum v prostoru šroubáren
5. 01. 2018
Navštívil chátrající šroubárny v Libčicích nad Vltavou a nemohl je dostat z hlavy. Nakonec architekt Patrik Hoffman část budov koupil a vytváří v nich volnočasové centrum.

Příloha i hlavní hvězda: Jak připravit hedvábnou bramborovou kaši
5. 01. 2018
Ego! vám pravidelně přináší novinky z gastronomické scény. Nově zařazujeme rubriku kuchařky a cukrářky Elišky Klanicové. Dali jste si na nový rok předsevzetí, že se naučíte dobře vařit? Začněte přípravou pokrmů, které znáte, ale máte pocit, že by potřebovaly trochu vylepšit. Třeba bramborová kaše. Ať ta vaše příště není jako lepidlo.

Šperkař Milan Nováček: Vytvářím šperky, na které má spousta lidí odvahu, ale ještě ji v sobě neobjevili
5. 01. 2018
Umělecká škola mu nevyšla, a tak vystudoval zlatnictví. Nyní Milan Nováček pracuje pod vlastní značkou Nomio a zákazníky přijímá v ateliéru v centru pražského Starého Města.

Neklidná zóna Jana Bartáčka: Kdy kulminovala krása?
5. 01. 2018
Nedávno, když byla jmenována česká vláda, jsem zjistil, že lidé, kteří nás reprezentují, jsou stále ošklivější.

Jazzová dílna Zuzany Válkové: O nejlepší nevyslovené otázce
5. 01. 2018
Je-li člověk v něčem bourák, má hledět, aby se to o něm vědělo, protože veřejnost bývá v projevech uznání chronicky pozadu.

Moje čtení: Mária Gálová, ředitelka české pobočky aukční síně Dorotheum
5. 01. 2018
Mária Gálová je Slovenka, která se po 1. lednu 1993 rozhodla žít v Praze.Dnes tu řídí českou pobočku aukční síně Dorotheum a čte si nejen o umění.

Symfonie mezi houskami: Připravte si šťavnatou klasiku s hovězím a slaninou
5. 01. 2018
Rychlovka z fastfoodu i lahůdka stylových restaurací.Z různých mas nebo s kaviárem či lanýži.Také ten domácí "hambáč" ale nemusí mít chybu.

Recenze: Všechno dobré, konec špatný v Bistru Kaprova
5. 01. 2018
Kuchař Tomáš Černý ví, že ďábel se v gastronomii skrývá v detailech. Vývar vyladil do posledního detailu, lanýže z jídla voněly na dálku... Ale pak jsme si vybrali z denního menu a přišel průšvih.

Milan Kňažko: Všechno, co jsem měl na Česku rád, mám rád stále
5. 01. 2018
"Modlím se česky. Otčenáš jinak neumím," říká Milan Kňažko.Přitom je hrdý Slovák a rozpadu Československa nijak neželí.Tvrdí totiž, že to byl "akt přátelství".

Srdeční záležitost: Originální dům jako souhra pevnosti, užitečnosti a krásy
5. 01. 2018
Domem prostupuje měkkost a vlídnost, které jsou vlastní zejména organické architektuře.V jeho originálním konceptu se snoubí jednak pevnost a užitečnost, jednak krása.

Češi a Slováci 25 let sami: Slováci jsou větší nacionalisté, protože obtížněji hledají své kořeny, říká český novinář
5. 01. 2018
Před čtvrtstoletím se rozpadlo Československo.Jak jsme ta léta prožili a kde jsme se na jejich konci ocitli?

Sochař, který tvoří umění ze šrotu. Fascinuje mě surovost železa, říká Adam Langr
1. 01. 2018
"Neustálé setkávání s kovovým odpadem mě přivedlo k myšlence recyklování nevyužitých zbytků a vyřazených součástek," vysvětluje umělec, který kovem vyzdobil vlastní pražský bar. Tvořit však odjíždí do Ústí nad Orlicí. "Umění pro mě není práce, ale odpočinek a kreativní vyžití," říká.

Tomáš Sedláček: Klid v hlavě nemám nikdy
28. 12. 2017
"Zajímá mě, jak lidé přemýšlejí. Člověk, který myslí, mě baví. Jde jen o to, jak dlouho... Když je někdo pomalý, dřív nebo později mě to začne štvát," říká o nárocích na své okolí známý ekonom. Rozhovor vyšel v egu! Speciál, samostatně prodejném stostránkovém čísle, které je právě teď na stáncích.

Anketa: Jak čeští manažeři (ne)pracují o Vánocích a kdo jim shání dárky
22. 12. 2017
Zeptali jsme se pěti úspěšných manažerek a manažerů, zda vůbec se svým pracovním vytížením mají čas na vánoční svátky. Mohou si dovolit několikadenní klid, nebo si s sebou berou práci i ke štědrovečernímu stolu?

Pro onkologicky nemocné děti pořádá přehlídky a vyrábí s nimi věnce. Zdravotní sestra se stala laskavcem
22. 12. 2017
Nadace Karla Janečka v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky. Dalším laskavcem druhé série se stala dětská sestra Pavla Medková z Olomouce.Na hemato-onkologickém oddělení fakultní nemocnice pořádá rozmanité akce pro děti a je velkou oporou jejich rodinám.

Krize naučila lidi počítat, říká ředitelka AAA Auto Karolína Topolová
22. 12. 2017
Ve vojenských SUV, jako je Mercedes G 500, příliš žen nepotkáte."Je to sice nevzhledná krabice, ale s úžasným příběhem," pochvaluje si ho Karolína Topolová, ředitelka AAA Auto.

Moje čtení: prozaik, architekt, publicista, vydavatel a dokumentarista Michael Třeštík
22. 12. 2017
Michael Třeštík je znalec umění, zvláště pak starožitností, jež také náruživě sbírá.Ale jak vidno - na knížky je taky docela expert.

Ten kluk roste pro Hrad. Jací byli prezidentští kandidáti jako děti a co provedli zakázaného?
22. 12. 2017
Bude lepším prezidentem někdejší sígr, nebo ten, kdo byl Mirkem Dušínem už jako školák?Požádali jsme prezidentské kandidáty, aby se podělili o své zásadní zážitky z dětství.

Dobře pitelné miliony: Víno se zhodnotí a má další velkou výhodu
22. 12. 2017
Stále více lidí investuje do vína.Stále více ho ale nakonec stejně radši vypije.

Dům v cihlové zahradě
28. 11. 2017
Do letošního ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 249 děl. Mezinárodní porota pak nominovala celkem 42 děl do užšího výběru. Z tohoto nakonec vybrala šest finalistů, z nichž vzešel držitel hlavní ceny.

Česká cena za architekturu 2017: Nominace
28. 11. 2017
Do letošního ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo celkem 249 děl. Porota nakonec nominovala 42 děl do užšího výběru. Z tohoto poté vybrala šest finalistů, z nichž vzešel držitel hlavní ceny.

Chata u jezera
28. 11. 2017
Do letošního ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 249 děl. Mezinárodní porota pak nominovala celkem 42 děl do užšího výběru. Z tohoto nakonec vybrala šest finalistů, z nichž vzešel držitel hlavní ceny.

Galerie nábytku
28. 11. 2017
Do letošního ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 249 děl. Mezinárodní porota pak nominovala celkem 42 děl do užšího výběru. Z tohoto nakonec vybrala šest finalistů, z nichž vzešel držitel hlavní ceny.

Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR: za přístup a revitalizaci průmyslového objektu
28. 11. 2017
Partneři České ceny za architekturu mohou vybrat některé z přihlášených děl, případně osob a nominovat je na udělení Mimořádné ceny. Odborné poroty letos ocenily čtyři projekty.

Cena Agentury ochrany přírody a krajiny: za kvalitní dílo moderní architektury citlivě vsazené do krajinného rázu
28. 11. 2017
Partneři České ceny za architekturu mohou vybrat některé z přihlášených děl, případně osob a nominovat je na udělení Mimořádné ceny. Odborné poroty letos ocenily čtyři projekty.

Javornická palírna
28. 11. 2017
Do letošního ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 249 děl. Mezinárodní porota pak nominovala celkem 42 děl do užšího výběru. Z tohoto nakonec vybrala šest finalistů, z nichž vzešel držitel hlavní ceny.

Komunitní centrum Máj
28. 11. 2017
Do letošního ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 249 děl. Mezinárodní porota pak nominovala celkem 42 děl do užšího výběru. Z tohoto nakonec vybrala šest finalistů, z nichž vzešel držitel hlavní ceny.

Cena Karlín Group: za angažovaný přístup k záchraně a tvorbě výjimečného veřejného prostoru
28. 11. 2017
Partneři České ceny za architekturu mohou vybrat některé z přihlášených děl, případně osob a nominovat je na udělení Mimořádné ceny. Odborné poroty letos ocenily čtyři projekty.

Cena společnosti Velux: za nejlepší práci s denním světlem v interiéru
28. 11. 2017
Partneři České ceny za architekturu mohou vybrat některé z přihlášených děl, případně osob a nominovat je na udělení Mimořádné ceny. Odborné poroty letos ocenily čtyři projekty.

Vítěz: Archeopark Pavlov
28. 11. 2017
Do letošního ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 249 děl. Mezinárodní porota pak nominovala celkem 42 děl do užšího výběru. Z tohoto nakonec vybrala šest finalistů, z nichž vzešel držitel hlavní ceny.

Hezké budovy problémy měst nevyřeší, říká uznávaná nizozemská architektka Marianne Loofová
28. 11. 2017
Nizozemská architektka Marianne Loofová se snaží měnit způsob, jakým lidé přemýšlejí o architektuře.Svým klientům nenabízí žádný konkrétní styl, ale pomoc při řešení problémů dané lokality."Česko by se mělo začít víc soustředit na urbanismus a územní plánování, klást větší důraz na udržitelnost a aktivněji zapojit do diskuse o architektuře veřejnost a zastupitele," říká Loofová.

Výjimečný počin
28. 11. 2017
V rámci České ceny za architekturu jsou rovněž oceňovány výjimečné aktivity na poli architektury. Nominace, stejně jako hlasování, mají plně v rukou členové Akademie ČCA. Letos byla udělena tři ocenění za výjimečný počin.

Lidé musí žít spolu, ne vedle sebe
28. 11. 2017
Se starostou Líbeznic o veřejném prostoru, dětech, které v obci prosadily skatepark, a o tom, že kvalitní architektura může být levnější než ta "obyčejná".

Do regionů se vrací mladí
28. 11. 2017
Ze šesti finalistů České ceny za architekturu jsou hned čtyři mimo větší města.Co to podle vás znamená?Jde o dlouhodobější trend, zažívá zdejší venkov "renesanci"?

Česká cena za architekturu 2017
28. 11. 2017
Česká komora architektů vyhlásila 18. ledna druhý ročník České ceny za architekturu.Soutěžní přehlídky se mohli zúčastnit jednotlivci nebo kanceláře s projekty realizovanými na území Česka a dokončenými v posledních pěti letech.

Editorial
28. 11. 2017

Řešení akustiky dodatečně se kancelářím prodraží
22. 11. 2017
Většina firem akustický komfort v administrativních prostorách neřeší. Hluk a horší srozumitelnost mají přitom významný vliv na výkon zaměstnanců.V akusticky neupraveném open spacu pracuje člověk přibližně půl hodiny každý den neefektivně.

Kanceláře inspirované letectvím, námořníky i industriálním stylem
22. 11. 2017
Firma MSD při tvorbě kanceláří hledala cestu, jak propojit zaměstnance s kolegy z celého světa.Společnost BlueLink zase řešila, jak své pracoviště co nejvíc odhlučnit.A firma ComAp se pro změnu snažila vytvořit pracovní prostředí vhodné pro techniky i markeťáky.Navštívili jsme je, abychom zjistili, jak se s těmito výzvami popasovaly.

Architektura je týmový sport, říká hlavní inženýr slavného londýnského mrakodrapu Gherkin
22. 11. 2017
Zakladatel britského architektonického ateliéru Bogle Architects má rád stromy a zeleň se snaží dostat, kam to jde - dovnitř i vně budov. "Snažíme se stromy zakomponovat do všech našich projektů, nejen do kanceláří," říká v rozhovoru Ian Bogle. Tento architekt jezdí do Česka pravidelně kvůli zakázkám své pražské kanceláře.

Společnost
13. 11. 2017
V Economii proběhla konference Práce podle Ypsilon.Společnost 3M darovala fonendoskopy neziskové organizaci Loono.Žáci ze Slaného uspěli v inovativní soutěži iKid, která je součástí projektu KPMG.

Přestupy
13. 11. 2017
David Hejtmánek povýšil ve VIVnetworks.com.Jakub Květoň je manažerem značky Lexus.Pavlína Volková se stala regionální ředitelkou společnosti Trend Micro.

Chci dostat roboty do malých a středních firem, říká obchodní ředitel Universal Robots Pavel Bezucký
13. 11. 2017
Novým obchodním ředitelem Universal Robots pro Česko a Slovensko je od srpna Pavel Bezucký.Jeho cílem je dostat roboty do malých a středních podniků, které často ani netuší, že by jim roboti mohli pomoci.Investice do technologií se podle něj firmám vrací po šesti až dvanácti měsících.

České soudnictví je spíše uzavřený pánský klub, myslí si Jourová i ombudsmanka Šabatová. Právničky přesto kvóty nechtějí
1. 11. 2017
Právničky v Česku čelí podle eurokomisařky Věry Jourové genderovým předsudkům, stejně jako ženy v dalších exponovaných profesích.Domácí statistiky ukazují, že je v justici celkově přes šedesát procent žen, ale třeba u Nejvyššího soudu už je to jen necelá čtvrtina.Aby se situace zlepšila, mělo by se o tématu podle ombudsmanky Anny Šabatové více mluvit.

Americká farmaceutická firma uvede na trh lék, který vypíná spouštěč rakoviny v některých nádorech. Češi budou hledat vhodné pacienty
31. 10. 2017
Vědci z plzeňské Bioptické laboratoře našli v jednom typu nádoru slinných žláz zmutovaný gen, který spouští rakovinu.Díky tomu se spojili s americkou společností Ignyta, která vyrábí léky pro cílenou onkologickou léčbu.Její medikament, který bude na trhu za dva roky, by měl léčit všechny nádory se stejným zmutovaným genem.Plzeňští vědci pro něj budou hledat pacienty v celé Evropě.

Narozeniny
30. 10. 2017

Jak zvládnout hněv? Šel jsem do lesa, dupal a křičel, říká Petrů
30. 10. 2017
Manažer Jaroslav Petrů prošel šesti koučinky. Zlepšil se ve svých manažerských dovednostech i ve zvládání hněvu. Nyní pracuje na tom, aby se sám stal koučem.

Výsledkem práce kouče může být i změna zaměstnání jeho klienta
30. 10. 2017
Kouč může ve firmě provést radikální změny nebo jí pomoci k lepším obchodním výsledkům. Čeští manažeři mají na své podřízené v týmech málo času, své týmy neumí rozvíjet a motivovat. V tuzemsku pracují tisíce lidí, kteří se označují za kouče. Firmy si odborníky vybírají pečlivěji, než tomu bylo dřív.

Objevování světa beru jako výsadu, říká hotelový šéf
23. 10. 2017
Pro nového šéfa hotelu Mandarin Oriental je důležité poznat místní kulturu. V Česku ho překvapilo, že Češi milují hamburgery.Maximilian von Reden pochází z Německa, vždy ho to ale táhlo do světa. Pracoval také v hotelech Kempinski či Ritz.V příštím roce ho čeká renovace hotelových pokojů, plánuje také upravit fitness či spa.

Firmy HR digitalizují, ale zatím jen opatrně. Technologie se vyplatí hlavně firmám nad padesát zaměstnanců
16. 10. 2017
Ačkoliv byznys firem často stojí na technologiích, v oblasti HR se nové nástroje příliš neprosazují.Nejpokrokovějším odvětvím HR je, co se týče práce s technologiemi, nábor.Například v Rockaway Capital kandidáti při prvním pohovoru mluví s robotem.

Na věku nezáleží. Důležité je umět vstřebat nové informace
16. 10. 2017
Na pracovním trhu a ve firmách se střetává několik generací.Stává se, že sedmdesátiletí lidé musí spolupracovat s náctiletými.Společnosti by měly brát ohled na generační rozdíly.

Společnost
16. 10. 2017
Vydavatelství Economia a farmaceutická společnost Sanofi instalovali čtenářský koutek na Farmaceutické fakultě UK v Hradci Králové.Sdílet zkušenosti z oblasti HR a seznámit se s manažery z firem napříč trhem se podařilo na prvním setkání s názvem Breakfast Briefing pořádaném vydavatelstvím Economia.

Přestupy
16. 10. 2017
Expert na daňovou problematiku Jakub Sehnal (35) přichází do Penty z pozice výkonného ředitele Ernst & Young v Praze.Michal Soták (34) je novým vedoucím investičního oddělení realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield pro Českou a Slovenskou republiku.Marek Krátký je novým výkonným ředitelem marketingové agentury Onyx Group.

Českým zákazníkům nezáleží na značkách zboží
16. 10. 2017
E-shop s kosmetikou Notino má nového komerčního ředitele. Je jím Jan Vraný, bývalý obchodní ředitel Googlu pro Českou republiku.Podle Vraného jsou si Google a Notino podobné třeba důrazem, který kladou na technologie.Nový komerční ředitel si také myslí, že největší výhodou českých e-shopů je rychlost dodání zboží, neumějí ale správně pracovat s emocemi zákazníků.

Manažerům nad padesát mnohdy chybí sebevědomí
16. 10. 2017
Personalista Ladislav Kučera se specializuje na hledání práce pro zkušené manažery.Ti si podle něj příliš nevěří a své znalosti a zkušenosti při pohovorech neumí dostatečně "prodat". Řada firem se bojí najmout staršího zaměstnance, který je v jejich očích překvalifikovaný.Starší zkušení lidé ale mnohdy hledají jen méně náročnou pracovní pozici.

Narozeniny
16. 10. 2017
Narozeniny mají tento týden například Jiří Rusnok, guvernér České národní banky.Rovněž i Jiří Bureš, jednatel a spolumajitel JB Group, a Božena Dvořáková, členka dozorčí rady a HR ředitelka Sapeli.

Stres řeším meditací, říká ředitel slevového portálu Klido.cz
13. 10. 2017
Už nejsme jen slevový portál, říká Petr Sýkora, ředitel Klido.cz.Společnost založil ještě coby vysokoškolák, dnes je největším konkurentem Slevomatu.

Po špercích s motivem okrasných slepic představí umělkyně městské kurníky. Zlatou klec se slepicemi vystaví na Letné
11. 10. 2017
Tvořila hlavně mediální obrazy a fotografické cykly, před třemi lety jí však učarovala slepice paduánská a změnila její kariéru.Mladá umělkyně Tereza Janečková se stala vášnivou chovatelkou a ve své tvorbě dnes využívá motivy slepic, vajec a peří.Kromě designových šperků navrhla také 3D tiskárnu a designový kurník, v němž má každá slepice pohodlí včetně výběhu a relaxační zóny.

Když jste líný hovado, tak je to super. Podívejte se na to nejlepší ze stand-upů Ego Night
10. 10. 2017
Vědci přišli na to, že když hodně prokrastinujete, jste nadprůměrně inteligentní.Podívejte se na sestřih toho nejlepšího ze stand-up comedy Ego Night.Vystoupení pořádá páteční magazín Hospodářských novin ego!.

Když jste líný hovado, tak je to super. Podívejte se na to nejlepší ze stand-upů Ego Night
10. 10. 2017
Vědci přišli na to, že když hodně prokrastinujete, jste nadprůměrně inteligentní.Podívejte se na sestřih toho nejlepšího ze stand-up comedy Ego Night.Vystoupení pořádá páteční magazín Hospodářských novin ego!.

Zápisky protivného hosta: Nejpálivější zmrzlinu na světě vyrobí pražský zmrzlinář. Kdo bude ambasadorem nové Grand Kitchen?
10. 10. 2017
Známý pražský zmrzlinář se chystá v říjnu připravit nejpálivější zmrzlinu na světě. A taky spoustu variací ze vzácných pepřů.Ambasadorem gastrozóny v nově rozšířeném pražském obchodním centru se stal Marek Raditsch. Kde si můžete dát jeho signature jídla?Bellevue cílí se svými obědovými menu na business schůzky. A je z čeho vybírat.

Zápisky protivného hosta: Nejpálivější zmrzlinu na světě vyrobí pražský zmrzlinář. Kdo bude ambasadorem nové Grand Kitchen?
10. 10. 2017
Známý pražský zmrzlinář se chystá v říjnu připravit nejpálivější zmrzlinu na světě. A taky spoustu variací ze vzácných pepřů.Ambasadorem gastrozóny v nově rozšířeném pražském obchodním centru se stal Marek Raditsch. Kde si můžete dát jeho signature jídla?Bellevue cílí se svými obědovými menu na business schůzky. A je z čeho vybírat.

Podívejte se, jak v restauraci V Zahradě připravují kroupy vařené v jablečném cideru s vepřovou kotletou
10. 10. 2017
Tradiční česká kuchyně připravená v moderní podobě z těch nejkvalitnějších surovin - taková je filozofie čerstvě otevřené restaurace V Zahradě.Potěší uzený siven, výtečný tatarák i přeštická kotletka.

Podívejte se, jak v restauraci V Zahradě připravují kroupy vařené v jablečném cideru s vepřovou kotletou
10. 10. 2017
Tradiční česká kuchyně připravená v moderní podobě z těch nejkvalitnějších surovin - taková je filozofie čerstvě otevřené restaurace V Zahradě.Potěší uzený siven, výtečný tatarák i přeštická kotletka.

Knižní novinky z kuchyně i zahrady: Nakládané dobroty, švédská kuchařka a inspirace od zahradního architekta
9. 10. 2017
Ať už jste v kuchyni začátečníci, chcete si vytříbit dovednosti nebo hledáte zahraniční inspiraci, máme pro vás kuchařskou knihu.A na závěr jeden knižní tip pro ty, kteří raději než v kuchyni tráví čas na zahradě.

Knižní novinky z kuchyně i zahrady: Nakládané dobroty, švédská kuchařka a inspirace od zahradního architekta
9. 10. 2017
Ať už jste v kuchyni začátečníci, chcete si vytříbit dovednosti nebo hledáte zahraniční inspiraci, máme pro vás kuchařskou knihu.A na závěr jeden knižní tip pro ty, kteří raději než v kuchyni tráví čas na zahradě.

Vyznáte se v označení sektů? Poradíme, jak vybrat ten správný
9. 10. 2017
Existuje spousta druhů sektů pro různé příležitosti.Jak se v nich ale vyznat a podle čeho vybírat?Máme pro vás ty nejdůležitější zásady.

Vyznáte se v označení sektů? Poradíme, jak vybrat ten správný
9. 10. 2017
Existuje spousta druhů sektů pro různé příležitosti.Jak se v nich ale vyznat a podle čeho vybírat?Máme pro vás ty nejdůležitější zásady.

Narozeniny
9. 10. 2017
Narozeniny má Kristýna Frydrychová, členka představenstva Aegon Pojišťovny.Dále Filip Král, člen představenstva Kooperativa pojišťovny a Miroslav Kašpar, jednatel Certus Mercatus.

Nábor nových škodováků v Číně? Na jeden inzerát mi napsaly dva tisíce lidí, říká Jan Frydrych
9. 10. 2017
Manažer Jan Frydrych žil a pracoval tři roky v Číně.Musel si zvyknout na zdlouhavá jednání i specifický nábor.Když zadal pracovní inzerát na internet, během dvou dnů se mu ozvaly dva tisíce uchazečů.

Co národ, to jiné pracovní návyky. Němci v pátek odpoledne už Čechům nezvedají telefony
9. 10. 2017
Každý člověk má odlišné pracovní návyky. Svoji roli hrají také různé národnosti.Firmy by měly předcházet konfliktům a brát kulturní rozdíly v potaz.Češi například mohou narazit v asijských podnicích. Tam se nehledí na konec pracovní doby a dodržují se striktní pravidla.

Společnost
9. 10. 2017
Raiffeisen - Leasing darovala Oblastní charitě Pardubice automobil značky Škoda Octavia.Zlatko Míčka obdržel prestižní Řád za zemědělské zásluhy.Hypoteční banka přispěla na SOS vesničky za první pololetí částkou přes čtvrt milionu korun.

Přestupy
9. 10. 2017
Michal Rouč šéfuje Královskému pivovaru Krušovice.Vojtová povýšila ve společnosti VIVnetworks.Heineken má novou personální ředitelku Lucii Dostálovou.

Z největší české banky do proslulé sklárny Moser
9. 10. 2017
Novou šéfkou marketingu v karlovarské sklárně Moser je Lenka Bogrová.Dříve působila v České spořitelně, kde osm let zaštiťovala sponzorské aktivity banky.Předtím pracovala v marketingu značky Adidas.

Nejsme oddělení lampiček, říká zakladatel Signal Festivalu Martin Pošta
6. 10. 2017
Signal Festival už za pár dní popáté rozzáří Prahu.A nejen to.Jeho zakladatel Martin Pošta slibuje obrovskou show napříč všemi žánry digitálního umění a k tomu i přednášky, workshopy...

Jak se žije se sousedem Kellnerem: Nejbohatší Čech si vybudoval obří sídlo na Křivoklátsku a staví dál
6. 10. 2017
Petr Kellner si 15 kilometrů od Prahy vybudoval obří sídlo.Oplotil 130 hektarů včetně lesů, vod a strání.A staví dál. Dvě obce jej přivítaly, dvě naopak odvrhly.

Focaccia. Pečivo, které Italové jedí namočené v prvním ranním cappuccinu
6. 10. 2017
Jednoduché italské pečivo se vyrábí z těsta podobného pizze.Pro minimum použitých ingrediencí se mu přezdívá také chléb chudých.

Přímočará magie. Čistý Merlot Petit Enira 2012 nabízí aroma zralých černých bobulí
6. 10. 2017
V Bulharsku se specializují na červené víno a umí ho opravdu dobře.Navštívili jsme vinařství ve slunečném údolí Bessa Valley, kde si nemůžete dát nic špatného.

Současná česká poezie: Tři básně Elsy Aids
6. 10. 2017
Současná česká poezie je nepřehlédnutelná, má své čtenáře a posluchače, překladatele, kavárny, edice i stránky v literárních časopisech.Tomu, jak básně vypovídají o světě, se vůbec nic nepodobá. Kdo poezii čte, vidí a cítí, že jazyk je něco, co nelze mít plně pod kontrolou.Spisovatel, překladatel a dramaturg literární kavárny Fra Petr Borkovec připravil pro magazín ego! cyklus, v němž představuje výběr českých básníků. Rubriku fotografiemi doprovází Radek Brousil.

Bílá, šedá a dřevo. Obecní hostinec v Beskydech dostal díky architektům výjimečnou tvář
6. 10. 2017
V Česku není příliš mnoho obcí, které by provozovaly svůj vlastní hostinec.V Trojanovicích-Horečkách to ale dělají.Na esteticky mimořádně vysoké úrovni.

Když přírodě docházejí herci: Festival Příběhy Země upozorňuje na téma udržitelné budoucnosti
5. 10. 2017
Od 6. do 12. října 2017 proběhne mezinárodní filmový festival s názvem Příběhy Země.Krátké i celovečerní filmy se budou promítat na čtyřech místech: v Městské knihovně v Praze, Kině Dlabačov, na Ovocném trhu a Mariánském náměstí.Tématem akce není jen ekologie, ale otázka komplexní udržitelnosti rozvoje.

Když přírodě docházejí herci: Festival Příběhy Země upozorňuje na téma udržitelné budoucnosti
5. 10. 2017
Od 6. do 12. října 2017 proběhne mezinárodní filmový festival s názvem Příběhy Země.Krátké i celovečerní filmy se budou promítat na čtyřech místech: v Městské knihovně v Praze, Kině Dlabačov, na Ovocném trhu a Mariánském náměstí.Tématem akce není jen ekologie, ale otázka komplexní udržitelnosti rozvoje.

Šestý ročník Prague Coffee Festivalu poradí, jak vycvičit smyslové schopnosti nebo se vylepšit v latté artu
5. 10. 2017
O víkendu 14. a 15. října 2017 se v nově otevřeném prostoru Kampus Hybernská v Praze uskuteční již šestý ročník Prague Coffee Festivalu.Největší kávový festival v Česku podporuje hlavní město Praha a spolek Coffee Embassy, jehož cílem je rozvoj a propagace kávové kultury.Festival nabídne přednášky znalců a diskuse s nimi, workshopy a hlavně spoustu kávy z celého světa.

Šestý ročník Prague Coffee Festivalu poradí, jak vycvičit smyslové schopnosti nebo se vylepšit v latté artu
5. 10. 2017
O víkendu 14. a 15. října 2017 se v nově otevřeném prostoru Kampus Hybernská v Praze uskuteční již šestý ročník Prague Coffee Festivalu.Největší kávový festival v Česku podporuje hlavní město Praha a spolek Coffee Embassy, jehož cílem je rozvoj a propagace kávové kultury.Festival nabídne přednášky znalců a diskuse s nimi, workshopy a hlavně spoustu kávy z celého světa.

Podzimní pokrmy, které zahřejí: Zkuste mrkvovou polévku s citrusy, francouzské rillettes nebo klasickou koprovku
5. 10. 2017
Hledáte inspiraci pro podzimní pokrm, který zahřeje a potěší chutí?V chladnějším počasí si tělo žádá něco "hutnějšího", ideální jsou zeleninové polévky, omáčky i tučnější maso.Máme pro vás několik receptů.

Podzimní pokrmy, které zahřejí: Zkuste mrkvovou polévku s citrusy, francouzské rillettes nebo klasickou koprovku
5. 10. 2017
Hledáte inspiraci pro podzimní pokrm, který zahřeje a potěší chutí?V chladnějším počasí si tělo žádá něco "hutnějšího", ideální jsou zeleninové polévky, omáčky i tučnější maso.Máme pro vás několik receptů.

Podzimní pokrmy, které zahřejí: Zkuste mrkvovou polévku s citrusy, francouzské rillettes nebo klasickou koprovku
5. 10. 2017
Hledáte inspiraci pro podzimní pokrm, který zahřeje a potěší chutí?V chladnějším počasí si tělo žádá něco "hutnějšího", ideální jsou zeleninové polévky, omáčky i tučnější maso.Máme pro vás několik receptů.

Zápisky protivného hosta: Pivnice na poděbradské kolonádě a konopné pivo pod šumavskými kopci
4. 10. 2017
Poděbradský Náš Hostinec si vzal část inspirace z pražských Lokálů. Co na něj říká Gourmetguru?A jaké je pivo s vůní konopí pod turisty oblíbenými šumavskými vrcholy?

Zápisky protivného hosta: Pivnice na poděbradské kolonádě a konopné pivo pod šumavskými kopci
4. 10. 2017
Poděbradský Náš Hostinec si vzal část inspirace z pražských Lokálů. Co na něj říká Gourmetguru?A jaké je pivo s vůní konopí pod turisty oblíbenými šumavskými vrcholy?

Zápisky protivného hosta: Pivnice na poděbradské kolonádě a konopné pivo pod šumavskými kopci
4. 10. 2017
Poděbradský Náš Hostinec si vzal část inspirace z pražských Lokálů. Co na něj říká Gourmetguru?A jaké je pivo s vůní konopí pod turisty oblíbenými šumavskými vrcholy?

Signal festival opět rozzáří Prahu. Nabídne světelnou instalaci, která se představila na festivalu Burning Man
4. 10. 2017
Dvacítku světelných instalací letošního Signal festivalu doplní tři nejzajímavější díla vybraná z veřejné výzvy.Jedním z nich je instalace Heardt, která do Prahy míří přímo z festivalu Burning Man.Festival světla také rozšiřuje doprovodný program o nejnovější představení Kolaps akrobatické skupiny Losers Cirque Company.

Signal festival opět rozzáří Prahu. Nabídne světelnou instalaci, která se představila na festivalu Burning Man
4. 10. 2017
Dvacítku světelných instalací letošního Signal festivalu doplní tři nejzajímavější díla vybraná z veřejné výzvy.Jedním z nich je instalace Heardt, která do Prahy míří přímo z festivalu Burning Man.

Signal festival opět rozzáří Prahu. Nabídne světelnou instalaci, která se představila na festivalu Burning Man
4. 10. 2017
Dvacítku světelných instalací letošního Signal festivalu doplní tři nejzajímavější díla vybraná z veřejné výzvy.Jedním z nich je instalace Heardt, která do Prahy míří přímo z festivalu Burning Man.

Zápisky protivného hosta: Krkovice s kapkou jedlového oleje, oranžové víno a restaurační úroda v obchodním centru
3. 10. 2017
Nový koncept restaurace home by Unic postavil šéfkuchař na české kuchyni inspirované přírodou.Gourmetguru vyzkoušel osm hodin pečenou krkovici z kance s kořenovou zeleninou a oranžové víno ze Znojma.V pražském obchodním centru otevřely nové pobočky čtyři restaurace s mezinárodní kuchyní.

Zápisky protivného hosta: Krkovice s kapkou jedlového oleje, oranžové víno a restaurační úroda v obchodním centru
3. 10. 2017
Nový koncept restaurace home by Unic postavil šéfkuchař na české kuchyni inspirované přírodou.Gourmetguru vyzkoušel osm hodin pečenou krkovici z kance s kořenovou zeleninou a oranžové víno ze Znojma.V pražském obchodním centru otevřely nové pobočky čtyři restaurace s mezinárodní kuchyní.

Za knihami i hady. Šéf nakladatelství Argo Milan Gelnar nemá o dobrodružství na cestách nouzi
3. 10. 2017
Ve Vietnamu ochutnal obstojné pivo, grilovaný had však připomínal spíše žužú.Na Islandu se potýkal s všudypřítomným chladem, přesto na propršenou cestu s odstupem vzpomíná v dobrém.

Podívejte se, jak v restauraci Café Buddha připravují smaženého kraba s omáčkou
3. 10. 2017
Jedna z nejlepších thajských restaurací v Praze se rozkročila více do šířky.Nyní nabízí spoustu vybroušených kulinárních pokladů z celé jihovýchodní Asie.Zaujmou krevetové rolky, famózní krab i jemné jakubky.

Podívejte se, jak v restauraci Café Buddha připravují smaženého kraba s omáčkou
3. 10. 2017
Jedna z nejlepších thajských restaurací v Praze se rozkročila více do šířky.Nyní nabízí spoustu vybroušených kulinárních pokladů z celé jihovýchodní Asie.Zaujmou krevetové rolky, famózní krab i jemné jakubky.

Z nenávratna na výstavu. Pražská galerie Arthouse Hejtmánek objevuje dílo sochaře Milana Beránka
3. 10. 2017
Vliv Marcela Duchampa a Henryho Moorea, u nás pak třeba Karla Nepraše, Zbyňka Sekala nebo Libora Fáry. A také éry komunismu, k níž jako člověk i umělec zaujímal celý život nesmiřitelný postoj.To vše odráží dílo Milana Beránka, výtvarníka a sochaře, signatáře Charty 77. Své první samostatné výstavy se dočkal v jednaosmdesáti letech.Výběr z jeho celoživotní tvorby představí od 5. října do 5. listopadu galerie Arthouse Hejtmánek v Praze-Bubenči.

Z nenávratna na výstavu. Pražská galerie Arthouse Hejtmánek objevuje dílo sochaře Milana Beránka
3. 10. 2017
Vliv Marcela Duchampa a Henryho Moorea, u nás pak třeba Karla Nepraše, Zbyňka Sekala nebo Libora Fáry. A také éry komunismu, k níž jako člověk i umělec zaujímal celý život nesmiřitelný postoj.To vše odráží dílo Milana Beránka, výtvarníka a sochaře, signatáře Charty 77. Své první samostatné výstavy se dočkal v jednaosmdesáti letech.Výběr z jeho celoživotní tvorby představí od 5. října do 5. listopadu galerie Arthouse Hejtmánek v Praze-Bubenči.

Vstaňte ze židlí a neseďte si na vedení
2. 10. 2017
Marketingový poradce Jan Nachtigal se před dvěma lety rozhodl střídat pracovní židli se stáním. Od té doby pracuje vestoje dvě až tři hodiny denně. Už po několika týdnech ho přestala bolet záda i zápěstí. Zatímco při čtení rád sedí, vestoje se mu lépe mluví i soustředí.

Jak zdravě pracovat? Odborníci radí střídat sezení se stáním
2. 10. 2017
Firmy špatné sezení svých pracovníků příliš neřeší. Některé nabízejí preventivní masáže, cvičení nebo wellness pobyty.Zaměstnanci společnosti Etnetera polovinu pracovní doby stojí. Nejvíce ve středu dopoledne, nejméně se jim chce stát v pátek.

Narozeniny
2. 10. 2017
V úterý slaví narozeniny Vlastislav Bříza, generální ředitel Koh-i-noor Holdingu.Kdo další tento týden slaví?

Ze špatného sezení začnou bolet záda už za pár týdnů
2. 10. 2017
Bolest hlavy a šíje nebo brnění rukou jsou podle fyzioterapeutky Simony Sedlákové nejčastější projevy dlouhého špatného sezení v kanceláři. Stačí přitom správně nastavit židli a v pracovní době se občas projít po kanceláři - třeba při telefonování. S bolestmi zad souvisí také stres. Na ten jsou citlivější ženy, proto trpí bolestmi zad častěji.

Společnost
2. 10. 2017
O budoucnosti virtuální reality hovořil v centrále české technologické společnosti STRV Erich Owens, manažer z americké centrály Facebooku. Sven Elverfeld, šéf kuchař oceněný trojicí michelinských hvězd, vedl workshop pro profesionály v pražské MAKRO Akademii.

Přestupy
2. 10. 2017

Přechod z velké firmy do malé někteří nechápali, říká šéf vývoje Heureky
2. 10. 2017
Největší český srovnávač cen Heureka změnil šéfa vývoje.Začátkem července do firmy nastoupil Lukáš Putna, který dříve pracoval v Seznamu. Vede tým 23 lidí, kteří pracují v Liberci a v Praze. Mezi nimi je největší rozdíl v pracovní době.

Včely krmím absintem, říká šéf největší české semenářské firmy
2. 10. 2017
Nejdřív křížili orchideje.Teď je firma SEMO, v jejímž čele Jan Prášil stojí, největším semenářským podnikem v Česku.Její šéf, vedle šlechtění, honí zloděje a nutí je zametat.A taky krmí svých 140 včelstev vlastním absintem, aby byla zdravá.

Tři příběhy: "Člověk asi v životě musí poznat veliké zlo, aby si vážil dobra."
1. 10. 2017
"Člověk asi v životě musí poznat veliké zlo, aby si vážil dobra. Já jsem se narodil se zlatou lžičkou v ústech. Rodiče i prarodiče byli v podstatě komunistická oligarchie. Maminka byla modelka, tatínek byl diplomat...""Přemýšlíme, jestli zůstat v Praze, anebo ne. Já pocházím ze Spojených států, můj manžel je z Británie, ale už tu žijeme dlouhou dobu...""Vždycky jsem se hrozně bál. Rodičů, lidí obecně. Když mě chtěl někdo pohladit, tak jsem vždy ucukl. Táta byl voják..."

Sociální sítě Miloše Čermáka: 25 slov, která před 25 lety neexistovala (a změnila náš život)
29. 09. 2017
Která slova před čtvrtstoletím neexistovala a přitom dominují dnešnímu světu?Google, smartphone, YouTube a další - jaká je jejich historie?Zde je seznam 25 slov, která lidé považují za nejcharakterističtější pro dnešní dobu.

Nechci ve firmě morouse, s nímž nemohu večer na pivo, říká šéfka Slevomatu Marie Havlíčková
29. 09. 2017
V českém byznysu její jméno nikdo nezná."Havlíčková řídí Slevomat" může být zprávou o tom, že nový majitel vyměnil šéfku.Ale je to jinak: Marie Chytilová se "jen" provdala.

Nápoj Mana vyvíjíme tak, aby na něm člověk mohl přežít ze sta procent, říká zakladatel Jakub Krejčík
29. 09. 2017
Dnes je možné živiny získávat v podobě nudlí či sushi rolek.Možná už brzy budou mít ale jinou podobu i původ, myslí si Jakub Krejčík, zakladatel firmy na výrobu nutričních nápojů.

Minimalistický dům s romantickým altánem vyrostl mezi stromy ve svahu
29. 09. 2017
Na jedné z všenorských strání se tyčí dům.Upozorňuje na sebe jakousi výjimečnou čistotou.A vyzařuje z něho také tajemství.

Kanadský žertík. Skvělá whisky Johnnie Walker X.R odsouvá do pozadí ostatní varianty značky
29. 09. 2017
Aroma této geniální kombinace je omamně nasládlé, vyvážené.Vůni vyčarovaly sudy po Bourbon whiskey."X" za extra a "R" za rare, tedy vzácná, je na etiketě uvedeno právem.

Současná česká poezie: Básně Tetanus, Přespolní běh a Městys VII Martina Pocha
29. 09. 2017
Současná česká poezie je nepřehlédnutelná a pestrá, má své čtenáře a posluchače, časopisy, festivaly, kavárny.Tomu, jak vypovídá o světě, se vůbec nic nepodobá. Kdo poezii čte, ten vidí a cítí, že jazyk je něco, co prostě nelze mít plně pod kontrolou.Čteme ji - a zapomínáme, kdo jsme.Spisovatel a dramaturg literární kavárny Fra Petr Borkovec připravil pro ego! cyklus, v němž představuje výběr českých básníků.

Rybí nakopávák. Připravte si peruánské ceviche neboli syrové rybky v pikantní zdravé marinádě
29. 09. 2017
Jsou svěží, zdravé a taky děsně dobré.Ceviche neboli rybky "uvařené" v kyselé marinádě.Lehký předkrm či večeře, pohoštění k vínu i pivu anebo jen chuťovka pro prima den.

Druhý život pro mrtvé zóny. Plzeňská neziskovka prosazuje nápady na oživování městských prostor
29. 09. 2017
Vyjednat povolení, aby mohlo stát v nehostinném koutě města pár laviček, dá plzeňské neziskovce Pěstuj prostor někdy pěkně zabrat.V čem se pohled aktivistů a úřadů liší?

Zápisky protivného hosta: Beskydský gastrofestival s michelinským kuchařem a vinohradský Plečnik
28. 09. 2017
Dvoudenní festival nejen valašských specialit vyvrcholí tradiční michelinskou večeří a obědem. Který slavný kuchař přijede tentokrát?Příjemná kavárna Plečnik, která otevřela na Vinohradech v druhé polovině léta, chystá rozšíření nabídky jídel i nové výstavy obrazů.

Zápisky protivného hosta: Beskydský gastrofestival s michelinským kuchařem a vinohradský Plečnik
28. 09. 2017
Dvoudenní festival nejen valašských specialit vyvrcholí tradiční michelinskou večeří a obědem. Který slavný kuchař přijede tentokrát?Příjemná kavárna Plečnik, která otevřela na Vinohradech v druhé polovině léta, chystá rozšíření nabídky jídel i nové výstavy obrazů.

Zápisky protivného hosta: Restaurace Mlýnec změní tvář, propojí se s přírodou a otevře kuchyni. Začíná také festival švýcarských chutí
27. 09. 2017
Podzim je poslední možností pro návštěvu restaurace Mlýnec v současné podobě.Na přelomu roku se uzavře a podrobí rozsáhlé rekonstrukci.Začátkem října proběhne ve vybraných pražských restauracích festival švýcarské gastronomie.

Holešovická tržnice ožívá alternativní módou. V hale číslo 13 otevírá MINT: Pop Up Hall
27. 09. 2017
Nový obchod s alternativní módou, doplňky i jídlem navazuje na zavedený trh stejného zaměření MINT: Weekend Market.Svoji tvorbu tu představí lokální tvůrci, návrháři, designéři.Organizátoři představí také tematicky zaměřené doprovodné programy.

Kéž by powerbanka dobíjela energii i lidem, říká Jakub Kejval, generální ředitel Bureau Veritas
27. 09. 2017
Jakub Kejval, ředitel inspekční a certifikační společnosti Bureau Veritas, chová k technologiím obdiv i respekt.Doma má celou řadu chytrých přístrojů, od televize až po nový videotelefon.Dron - dárek od kolegů k narozeninám - však nepřežil nedávný střet s pouliční lampou.

Zakusili jsme thajskou jízdu v Café Buddha
27. 09. 2017
Jedna z nejlepších thajských restaurací v Praze se rozkročila více do šířky.Nyní nabízí spoustu vybroušených kulinárních pokladů z celé jihovýchodní Asie.Zaujmou krevetové rolky, famózní krab i jemné jakubky.

Nevíte, kde večer uvidíte zapadat slunce, říkají vítězky cestovatelského závodu. Na čtrnáct zemí jim stačilo dva a půl tisíce
26. 09. 2017
Daly se dohromady přes cestovatelskou seznamku a společně se přihlásily na závod LowCost Race. Jeho smyslem je projet co nejvíce zemí za co nejméně peněz.Dostaly skromný rozpočet, spoustu netradičních úkolových výzev a časový limit deseti dnů.Letošní vítězky Jana Řezníčková a Lenka Rzepková během nich sehnaly lístky na luxusní loď, navštívily cizí svatbu nebo třeba vařily v michelinské restauraci.

Afrika, Itálie a Morava jsou místa blízká cestovatelskému srdci manažerky Xeroxu Veroniky Brázdilové
26. 09. 2017
Kdyby tam nevedly její pracovní cesty, asi by šéfka Xeroxu pro Česko, Slovensko a Maďarsko Veronika Brázdilová Evropu míjela. Raději vyráží za exotikou.Nesmazatelnou stopu v ní zanechaly expedice po národních parcích v Africe.Svůj důchod chce ale prožít v italském Toskánsku. Už jezdí obhlížet vyhlédnutý domek.

Podívejte se, jak v restauraci Home by Unic připravují jelení hřbet na červeném víně
26. 09. 2017
Šéfkuchař nové restaurace v centru Prahy sází na tradiční českou kuchyni.Tu se snaží představit v moderní podobě a z farmářských surovin tak, aby svým hostům připravil výjimečný kulinární zážitek.Překvapí netradiční prezentace sumce s kaviárem i trilogie ze zvěřiny.

Čaj o páté z e-shopu: Potraviny Marks & Spencer koupíte i přes Rohlik.cz
26. 09. 2017
Do nákupního domu Marks & Spencer se již léta nechodí pouze pro svetry a košile. Tato britská společnost, která vlastní přibližně 400 obchodů ve více než 30 zemích, nabízí svým klientům i potraviny, které si oblíbili i čeští zákazníci. Ti si nyní můžou ušetřit cestu do kamenné prodejny a nakupovat potraviny Marks & Spencer prostřednictvím online supermarketu Rohlik.cz.

Královna barevných kostiček. Šéfka Lega v Česku se dřív starala o nanuky a čaje
25. 09. 2017
Místní pobočku společnosti Lego šéfuje od srpna Polka Joanna Lazarová. Po škole zamířila do Unileveru, kde pracovala 15 let. Vedla marketing značek zmrzlin Magnum, čajů Lipton nebo margarínů.

Miluje písmo a učí lidi, jak přeměnit stres v energii. Čas běží a není prostor pro otálení, říká personální ředitelka firmy Škoda Praha Invest
22. 09. 2017
Žena v neustálém pohybu.Taková je Monika Kohoutková, personální ředitelka společnosti Škoda Praha Invest, která se řídí tím, že není prostor pro otálení.Je milovnicí mořských řas, darů moře, skořice a lidského písma.

Dům v cihlové zahradě: Obnažený styl, který nevychází z módy
22. 09. 2017
Jedna z posledních realizací architekta Jana Proksy sází na moderně pojatou tradici."Rozhodl jsem se pro novou budovu ve dvoře použít cihly. Fasáda domu je tak zrcadlem dvora s ovocnými stromy," vysvětluje architekt.