Lidovky - architektura


Tajné dvě hodiny v knihkupectví. Vymysleli jsme pro zákazníky speciální večery, říká majitelka
18. 01. 2020
Vlastní designový obchod Lípa Store a vyhlášené pražské knihkupectví Book Therapy, kde pro vášnivé čtenáře pořádá i speciální večerní akce. „Funguje to tak, že po zavírací době přenecháme obchod jednomu zákazníkovi s doprovodem, otevřeme mu láhev dobrého vína, pustíme dobrou hudbu a odejdeme. Vrátíme se zhruba za dvě hodiny, během kterých si zákazník prolistuje nebo pročte libovolné knihy, které chce. Bez omezení a v absolutním klidu,“ říká Petra Caudr Hanzlíková.

Češky sází na jistotu. Angličanky se oblékají pestřeji, říká slovenský módní návrhář
11. 01. 2020
S narážkami na svůj původ se potýká celý život, tři roky žil v Londýně a ačkoli patří ve svém oboru ke špičce, je známější za hranicemi než doma. „Tady v Česku je velmi těžké nastoupit na celosvětový módní cyklus, kde představujete kolekce minimálně dvakrát do roka. Módní trh u nás je pozadu oproti západnějším krajinám. Pořád chybí nákupčí, kvalitní prodejní místa s lokální módou a taky lidi samotní někdy nejsou úplně připraveni na to ‚být fashion‘,“ říká módní návrhář Pavel Berky.

Z Karlína až na beskydské Pustevny. Nejzajímavější architektonické počiny
10. 01. 2020
Architektonická ročenka přináší i letos přehled toho nejzajímavějšího, co u nás v poslední době vzniklo. Každoroční přehled toho nejlepšího, co se na poli domácí architektury urodilo – to je ročenka Česká architektura 2017/2018. Pojďme si proto připomenout některé pozoruhodné stavby, které publikace zahrnula.

Od sáčku na plynovou masku až ke kabelkám ze Sexu ve městě. Britské muzeum chystá výstavu
8. 01. 2020
Britské Victoria and Albert Museum (V&A) bude od dubna hostit expozici zasvěcenou výhradně kabelám a kabelkám, s cílem prozkoumat naši fascinaci tímto doplňkem. Od sáčku na plynovou masku, který během druhé světové války patřil královně Marii, až po kabelky, jež proslavila Carrie Bradshawová v Sexu ve městě - výstava „Bags: Inside Out“ (Kabely a kabelky: Naruby) se chce zaměřit na funkci, status i řemeslné provedení jedněch z nejslavnějších tašek, kabel a kabelek na světě.

Zelené zlato. Zázrak jménem CBD má neuvěřitelné vlastnosti
31. 12. 2019
Jednou z prvních českých firem, které objevily zlatou žílu v podobě kanabidiolu (CBD), je kosmetická značka Cannor. Relativně nový multimilionový byznys tak má ve svých řadách také českého zástupce, který pomalu míří i do zahraničí.

U Boucherona jako doma. Pařížský butik po rekonstrukci znovu otevírá
30. 12. 2019
Je jedna minuta po jedenácté a rolety šperkařství na pařížském náměstí Vendôme vyjíždí pomalu vzhůru. Pohybu rolet je přítomno několik zvědavců. Někteří z nich plánují vstoupit dovnitř, jiní jdou jen kolem a chtějí si vychutnat pohled na slavné výlohy. Není se čemu divit. Butik Boucheron byl dlouhých osmnáct měsíců uzavřen pro rekonstrukci a nyní se znovu otevírá.

Tradice a moderní technologie. Jak a kde se vyrábí šperky Bvlgari?
28. 12. 2019
Značka Bvlgari je už více než sto let spjata s Římem. Věčné město je její inspirací i místem, kde stojí nejstarší butik Bvlgari na světě. Své dechberoucí šperky však vyrábí severněji – v manufaktuře v italském městě Valenza.

Menstruační kalhotky. Jak zvládnout periodu pohodlně a ekologicky?
27. 12. 2019
Ve světě ženské hygieny je to revoluce. Linda Šejdová (23) a Tomáš Zahradník (24), spoluzakladatelé značky Snuggs, vyrábějí první dámské absorpční kalhotky v Česku. Periodu s nimi lze zvládnout ekologicky, bez použití jakýchkoli dalších hygienických pomůcek.

Nocleženky, příspěvky na charitu či krmení do útulků. Jak pomáhají designéři na Vánoce?
24. 12. 2019
Co si přejí pod stromeček a s kým slaví Vánoce? A kdo z nich pomáhá zvířatům či lidem, kteří to potřebují? Jak vlastně slaví vánoční svátky čeští designéři? Zeptali jsme se několika z nich.

Éra papíru trvá. Češi se přání a pohlednic nevzdávají
23. 12. 2019
V českých schránkách se ročně objeví několik stovek milionů pohlednic a dopisů. Papíru se Češi nevzdávají především při speciálních příležitostech, jako jsou svátky, narozeniny či svatby. A právě pro tyto události vytvořila ilustrátorka Maria Makeeva sadu výjimečných blahopřání. Osm čtvercových karet se zlatými motivy představila na nedávném festivalu ilustrace Lustr pod jménem nové značky Paper Seasons.

Továrna na klíček. Plechové hračky se těší oblibě po generace
22. 12. 2019
Hráli si s nimi naši prarodiče a dnes je mají v pokojíčku naše děti. Plechové hračky na klíček firmy Kovap obstály před nástupem levných her z plastu – a dnes je ohrožuje konkurence v podobě mobilních telefonů nebo hraček s populárními postavičkami. Slunéčko sedmitečné i traktůrek, které stačí natáhnout, a už se jede, ovšem mají své nezaměnitelné kouzlo i v 21. století

Vzácná dřeva i citrusy. Parfémy, které voní jako hudební nástroje
21. 12. 2019
Navštívil mnoho ateliérů, kde se vyrábí ty nejlepší strunné hudební nástroje. A spolupracoval s těmi nejlepšími řemeslníky, aby dokázal „cítit“ a uchopit vůni hudebních nástrojů. Pierre Gueguen spolu s parfémářkami vytvořil exotickou řadu vůní. „Vyrostl jsem na jihozápadě Francie. Vzpomínám sin a vůni sekané trávy v létě. Suchá tráva, téměř seno, teplé počasí a vůně benzínové sekačky na trávu. Mohl bych vám vyprávět o vůni krytého basketbalového hřiště v zimním období,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Re-think, re-cycle, up-cycle. Studenti UMPRUM nabídnou své práce
16. 12. 2019
Jestli hledáte originální vánoční dárky, vyhněte se velkým nákupním centrům a zkuste zajít za studenty a absolventy umělecké školy. Jako každý rok si připravili akci UMPRUMSHOP. Letos bylo tématem re-think, re-cycle, up-cycle.

Teď frčí rukavice bez prstů nebo šoférky, říká poslední lektorka, která šila i pro francouzské stíhače
14. 12. 2019
Šila speciální rukavice pro letce stíhaček French Air Force i populární loutce Spejbla. Ludmila Osičková je poslední lektorkou rukavičkářství zapsanou v Národním institutu řemesel u nás. Této profesi se věnuje celý život a mrzí ji, že z našeho povědomí mizí. Snaží se ji ze všech sil zachránit.

Vánoční psaní. Vezměte pero a pošlete přání svým blízkým
12. 12. 2019
Ruku na srdce! Kdy naposledy jste vzali do ruky plnicí pero a napsali někomu přání? A kdy jindy ho poslat než před Vánoci? Stačí vám k tomu plnicí pero značky Kayu od Michala Klašky a přání Z lesa od grafické designérky Jany Kloučkové Kudrnové.

Z tisíce fotek si zpracuji jednu pěknou, říká český fotograf, který se specializuje na světlušky
7. 12. 2019
Český fotograf Radim Schreiber je jediný na světě, který se zabývá výhradně focením světlušek. Světélkující brouky fotil v Thajsku, Malajsii i v horském pásmu Great Smoky Mountains. V průměru vyfotí tisíc fotek, aby poté zpracoval jednu opravdu kvalitní. I po jedenácti letech ho ale světlušky nepřestávají fascinovat. U příležitosti vydání knihy Firefly Experience míří do Prahy jeho výstava Magické světlušky.

Jak bydlí designéři: staré rádio od babičky a obrovská sedačka
5. 12. 2019
Lukáš Cuninka má doma nejraději svůj pracovní stůl, u něhož je nejvíce času. „U počítače trávím hodiny času, vymýšlím kolekce a čerpám nové poznatky ze světa módy. Módou žiju prakticky 24 hodin denně. Někdy si říkám: škoda, že má den jen tak málo hodin. Postupem času jsem z toho vysedávání nad počítačem začal mít bolesti zad. Potíže jsem začal řešit pravidelným cvičením vždy předtím, než opět usednu k PC. Naštěstí to pomáhá,“ říká návrhář a stylista.

Na obnově zámku Pardubice se podílí architektka Jiřičná
27. 11. 2019
Na rekonstrukci zámeckých interiérů v Pardubicích se bude podílet i architektka Eva Jiřičná. Do jara příštího roku vytvoří studii nové podoby společenských prostor. Smyslem projektu je ukázat památku jako pernštejnskou rezidenci, uvedlo hejtmanství v tiskové zprávě.

Vyrobit svůj vlastní šperk zvládne každý, ráda mu s tím pomohu, říká designérka
27. 11. 2019
Pájka, šuplera, hořák, miska se studenou vodou, ale i obyčejný trojúhelník, který jste ve škole používali při rýsování. Takové nástroje a mnoho dalších potřebuje při své práci designér, který se věnuje výrobě šperků. Snadné to není, ale ani tak těžké, abyste si vlastní prsten, přívěsek či náušnice nevyrobili sami. „Líbí se mi, když na konci vidím ohromné nadšení lidí, kteří si domů odnáší šperk, který vyrobili sami za mé asistence,“ říká designérka Veruna Ďuricová a usmívá se.

Zdobení stromku jablky v lese, peníze pro útulek či nocleženky. Jak pomáhají designéři na Vánoce
26. 11. 2019

Připravujeme svetry pro Rijád, říká česká návrhářka. Jejím cílem je vrátit na sever Čech textilní výrobu
23. 11. 2019
Svou vlastní značku založila před osmi lety. A kromě lidí ráda obléká také vázy, křesla i lampy. Lenka Kohoutová se specializuje na merinu vlnu, podle jejích slov unikátní materiál. „Označit se za umělce si netroufám. Návrhářství a design jsem vystudovala, ale přesto se necítím jako čistokrevný módní návrhář. Tak snad když k těmto dvěma slovům přidáme ještě “řemeslník” a pořádně to zamícháme, tak by z toho mohla vzniknout profese, kterou dělám,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Chtěla začít vytvářet něco rukama. Svíčky jsou alchymie, říká česká podnikatelka
16. 11. 2019
Záliba a vášeň tvořit rukama dala vzniknout ryze české značce svíček a aromavosků. Bývalá záchranářka Jana Kettnerová se svými Kett’s Candles směle konkuruje zahraničním luxusním značkám, začátky přitom nebyly úplně snadné. „Mnoho dodavatelů s námi nechtělo ani jednat, protože pro ně malé objemy nebyly zajímavé,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Je to sice trochu agresivní barva, ale svěží změna, říká návrhář o nových dresech reprezentace
13. 11. 2019
Nová kolekce úborů pro venkovní fotbalové zápasy české reprezentace ve světlezeleném odstínu vzbudila vlnu nevole. Hrášková barva příliš sportovní fanoušky nenadchla, spíše dokonce pobouřila. Módní návrháři i znalci módy proti ní ale nenamítají skoro nic, ba naopak.

Pařížské výstavy nabízejí bohatý program od renesance po modernu
10. 11. 2019
Pařížská muzea, galerie a výstavní síně nabízejí v letošní kulturní sezoně program pokrývající širokou škálu uměleckých disciplín a epoch od renesance až po současnost. Muzeum Louvre vzdává hold renesančnímu mistru Leonardu da Vincimu, v Grand Palais jsou k vidění výstavy francouzského postimpresionisty Henriho de Toulouse-Lautreca a španělského manýristy El Greca.  

Jak bydlí designéři: originální svítidla, starožitný nábytek a sedačky z divadla
7. 11. 2019

Používám základní steh-krátký sloupek. Háčkování mě baví, říká designérka
6. 11. 2019
Háčkovat ji naučily babičky už v dětství. Vystudovala umění v Praze, poté absolvovala kurz módního designu na Scholastice. V současné době navrhuje a vyrábí pohodlné mikiny a šaty, které zdobí háčkované linie. „Tento prvek, který připomíná krajku, je inspirován vzhledem plovoucích zahrad na barmském jezeře Inle. Respektujeme životní prostředí a držíme se myšlenky udržitelné módy s úctou k přírodním materiálům,“ dodává designérka Zuzana Holá.

Móda je často zesměšňována, což mne mrzí. Je to dřina a práce jako každá jiná, říká návrhářka
1. 11. 2019
Kolekce hedvábných šátků a dekory na nich vychází z jejích deníkových zápisků. Módu studuje v Anglii a pracovala pro známé značky jako Kenzo nebo Versace. Andree Vytlačilové se ale dostalo pozornosti i v Česku. Její šátky oblékly známé ženy a v září proběhla první autorská přehlídka v Sotheby’s na Malé Straně v Praze. „Móda není jen glamour, jsou to hodiny strávené v ateliéru, noci bez spánku, týmy odhodlaných lidí často pracujících ve velkém časovém presu. Oděvní průmysl se za poslední léta obrovsky zrychlil, už dávno to není jen o dvou kolekcích za rok,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Studentka z UMPRUM se chystá dobýt Maastricht padákovinou
29. 10. 2019
Ani jedenáctý ročník populárního festivalu módního designu Fashionclash v Maastrichtu, který se koná od 1. do 3. listopadu, se neobejde bez české účasti. Tentokrát se zde představuje Natalie Dufková z atelieru Liběny Rochové na UMPRUM. Uvádí kolekci s názvem Disconnected Interface inspirovanou svým čtyřměsíčním pobytem v Tokiu.

Panenky v designovém provedení. Projekt propojuje módu a charitativní myšlenku
27. 10. 2019
Charitativní projekt Hellping Dolls svou vizí propojuje talentované návrháře a celosvětovou módní ikonu, panenku Barbie od Matella. Limitované edice barbínek oblečené v unikátních róbách se draží v Čechách i ve světě a výtěžek z této dražby putuje na konto vybrané instituce. Tou se pro tento rok stal Klokánek na Praze 4, který se stará o opuštěné a týrané děti.

Navrhuje šaty a věnuje se výzkumu umělé inteligence. Zakládám si na kvalitě a etické výrobě, říká návrhářka
26. 10. 2019
Nejraději má bavlnu Tana Lawn a čisté hedvábí, zajímá se o udržitelnou módu a sama její zásady udržuje. Olga Afanassieva je žena mnoha tváří a profesí. Přes den se podílí na výzkumu GoodAI k vytváření umělé inteligence, po večerech tvoří nové návrhy šatů. „Chtěla bych, aby moje tvorba se stala známá ve světě, ale rozhodně z ní nechci udělat další „fast fashion” značku. Zakládám si na špičkové kvalitě s ručně šitými detaily a etické výrobě,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Jak bydlí designéři: postel z palet, minimalismus a velká mapa
24. 10. 2019
Designér Lukáš Matějček bydlí v pražských Vršovicích se spolubydlícím, fotilo se tedy pouze u něj v pokoji. „Od popelnice jsem si ještě nikdy nic nevzal, nedělal jsem to nikdy, ani doma jsme to nedělali, ale když se nad tím teď tak zamýšlím, není to špatný nápad a rozhodně se budu na věci u popelnic soustředit mnohem více než dřív,“ říká.

Ilustrátorka Eliška Podzimková chystá interaktivní výstavu Malý princ
23. 10. 2019
Magický les ozářený velkým měsícem, stromy a blikající světýlka v mlze linoucí se po zemi. Originální expozice známé české ilustrátorky Elišky Podzimkové se na konci října zabydlí v holešovickém Vnitroblocku.

Nejoblíbenější instalace na Designbloku? Sametová revoluce od značky TON
22. 10. 2019
Minimalistická expozice jak vystřižená z filmů amerického režiséra Davida Lynche. Česká značka TON připravila v rámci Designbloku 2019 jako poctu sametové revoluci a 30 letům svobodné tvorby expozici, která nejenže získala od odborné poroty ocenění Nejlepší instalace výrobce, ale zároveň se stala nejoblíbenější na celé přehlídce designu.

Zlínské boty Vasky oslavují své tříleté výročí limitovanou kolekcí
20. 10. 2019
Česká značka Vasky jednadvacetiletého podnikatele Václava Staňka navazuje na obuvnickou tradici, kterou ve Zlíně před více než sto lety započal Tomáš Baťa. Pod její hlavičkou vznikají minimalistické šité boty z materiálů od lokálních dodavatelů kůže. Nová limitovaná kolekce oslavuje tříleté fungování značky. Tvoří ji tři zákaznicky nejoblíbenější siluety (Farm, Desert a Derby) v prémiové hnědé kůži, kterou značka Vasky předtím ještě nikdy nepoužila.

Studentka chce ženy osvobodit od menstruačních bolestí. Pomoci má speciální body
19. 10. 2019
Bolestivou menstruací trpí až polovina žen, bolesti jsou to nepříjemné a většinou bývá jediným pomocníkem prášek na bolest. Toho si všimla i studentka Kateřina Rýdlová a přemýšlela, jak ženám od bolesti ulevit jinak. A výsledek? Body, které prohřívá oblast břicha. „Body prohřívá bolestivé oblasti podbříšku a beder. V podstatě funguje podobně jako elektronická dečka, ale v nositelné alternativě a bez drátků. Sedět totiž s dečkou doma na gauči je podstatně jiné, než ji používat v kanceláři,“ říká v rozhovoru.

Dánský návrhář ukáže v Praze nábytek inspirovaný zvraty v lásce
17. 10. 2019
Kolekci sedaček Heartbreaker, jejichž područky připomínají srdce zlomené na poloviny, ukáže na pražském Designbloku jeden z jeho hlavních hostů, dánský návrhář Johannes Torpe. Sám sebe označuje jako designového aktivistu, v oblasti průmyslového, světelného a grafického designu je samouk.

Jak bydlí designéři: masivní jídelní stůl a zahrada plná stromů
17. 10. 2019

Na Výstavišti začíná Designblok, věnuje se designu budoucnosti
17. 10. 2019
Nové modely oblíbených značek módy, šperků, bytových doplňků a dalších předmětů užitého umění, na druhé straně tvorbu na globálním prodeji nezávislých mladých tvůrců, často ještě studentů, uvede od čtvrtka další ročník Designbloku. V Průmyslovém paláci a Lapidáriu na Výstavišti uvede instalace a prezentace 348 designérů, módních návrhářů, výrobců i škol.

Že na Zemi po apokalypse nic nezbude? Fenomén luxusních bunkrů tuto myšlenku vyvrací
14. 10. 2019
Většina lidí si protiatomový kryt představuje jako betonovou místnost plnou konzerv a skromného vybavení. Dnes však lidé cítí možnost potenciálního globálního konfliktu stejně, jako v dobách studené války. Jedním z fenoménů se tak stávají luxusní bunkry, které připomínají vily ve čtvrti Beverly Hills. A Česká republika není výjimkou, u nás dokonce stojí největší soukromý bunkr na světě.

Sportovní oblečení z recyklovaných PET lahví? Je to ekologičtější způsob, říkají zakladatelé značky Abraka
12. 10. 2019
Sportovní oblečení, ale i plavky, spodní prádlo nebo peněženky. To vše vyrábí slovenská značka Abraka z recyklovaných PET lahví nebo rybářských sítí vylovených z oceánů. „Kromě recyklovaných funkčních úpletů v zimě pracujeme i s merino vlnou, která se zpracovává na Slovensku. Merino vlna je vynikající materiál, který má skvělé vlastnosti. A je to navíc přírodní materiál, při jeho zpracování netrpí ani zvířata ani příroda,“ říká v rozhovoru Nina Kubalová, spoluzakladatelka značky.

Francouzské lahůdky. Jak se šíjí kožené kabelky Hermes?
8. 10. 2019
Kožené zboží Hermes je synonymem té nejvyšší kvality, precizního řemesla i užitého umění. Esprit LN měl jedinečnou šanci zavítat do jednoho z ateliérů, kde se ručně vyrábějí kabelky. Kůže je totiž od počátků v centru pozornosti francouzského domu, který byl založen už v roce 1837.

Výstava Krásná práce vrací živá řemesla a lidové umění zpět do kultury dneška
6. 10. 2019

Přírodní kosmetiku testujeme pouze na sobě, říkají ženy, které stojí za přírodní značkou Alma
28. 09. 2019
Balzámy na rty, které samy vyrábí, prodávají pouze v papíru. Plastu se snaží vyhýbat jak je to jen možné. Rády by více pracovaly například s pryskyřicí a své produkty testují na sobě. „Dostaly jsme se do stádia, kdy nám ‚klasické‘ parfémy a konvenční kosmetika vlastně čichově vadí. Na přírodní produkty se dá přivyknout a když se tak stane, na výrobky se syntetickou parfemací začnete být citlivější,“ říkají Nikol Kubišová a Šárka Hasara, které stojí za značkou Alma.

Talent v ateliéru nerozvinete, musíte vyjít ven a komunikovat s lidmi, říká malíř
24. 09. 2019
Ačkoli se to může zdát zvláštní, malíř Josef Zlamal je mnohem slavnější v zahraničí než v Česku. To se ale pomalu mění. Jeho díla se proměňují a oslovují stále více lidí. „Přišlo mi absurdní, že by za mnou lidé museli cestovat pouze do zahraničí a začal jsem aktivně hledat navazující příležitosti. Tak vznikl výjimečný projekt v Galerii U Betlémské kaple v Praze, který je velkou poctou a také splněným snem,“ říká v rozhovoru malíř.

Propojení designu a biologie. Výstava Better Nature vypráví hrozivé i poetické p
19. 09. 2019

Signal Festival připomene exodus východních Němců. Na Petříně vznikne instalace ze starých trabantů
18. 09. 2019
Od čtvrtka 10. do neděle 13. října 2019 proběhne v Praze už sedmý ročník Signal Festivalu. Tentokrát návštěvníkům představí 18 instalací od tvůrců z České republiky i ze zahraničí. Festival bude provázet společné téma, kterým se k 30. výročí od významných společenských změn v České republice stala revoluce. V této souvislosti se prostřednictvím instalace Trabi zavzpomíná i na exodus východních Němců.

Křišťál je univerzální a nejúčinnější léčivý krystal, říká designérka
14. 09. 2019

Jak bydlí designéři: renovovaný nábytek, ručně vyráběné misky a výhled na ořešák
12. 09. 2019
Díky své lásce k umění a starožitnostem se začala věnovat renovaci nábytku a vyrábí originální vázy, mísy a talíře speciální technikou decoupage. Nikola Korčáková má i doma nejraději renovovaný nábytek. „Ráda si také sednu po ránu v kuchyni, která je hodně slunná a prostorná, s oknem do zahrady, ze kterého při popíjení kávy vidím do koruny velkého ořechu. Je tu klid, ani byste neřekli, že bydlíme pár metrů od Vinohradské ulice,“ říká.

Myslete na planetu. České ženy, které bojují za udržitelnější životní styl
10. 09. 2019
Trend, který předčí v nadcházejících sezónách nejvýraznější kolekce z pařížských mol i nejprogresivnější střihy, barvy a vzory napříč celým módním průmyslem? Udržitelnost! Pro číslo věnované módě jsme pro vás vybrali čtyři dámy, které reprezentují hlas budoucí generace v boji za udržitelnější životní styl i oblékání. Inspirujte se příběhy a tipy, jak můžete k záchraně planety přispět i vy.

Waack dává životu smysl. Originální taneční styl pochází z Los Angeles
9. 09. 2019
Originální taneční styl waack vznikl v 70. letech v Los Angeles. V době své největší slávy stál po boku dalších pouličních tanců. Američané si jej díky televiznímu pořadu Soul Train pouštěli týden co týden do obýváků a John Travolta své pohyby pro Horečku sobotní noci odkoukal právě od komunity tanečníků tohoto legendárního pořadu. Nyní se waacking vrací ve skvělé formě. Taneční skupina IHOW jej vyučuje v Praze i v Brně a Česko reprezentuje na waackových soutěžích po celém světě.

Papír snese všechno, můžete do něj promítnout své emoce, říká designérka
7. 09. 2019

Karlovy Vary chystají první fashon week, přijedou i návrháři ze zahraničí
3. 09. 2019

Nejraději bych oblékal Kate Mossovou, říká slovenský módní návrhář
31. 08. 2019

Nové tváře módního světa. Soutěž Elite Model Look 2019 vyhlásila vítěze
28. 08. 2019
Vítězi letošního 28. ročníku modelingové soutěže Schwarzkopf Elite Model Look se za Česko stali Klára Binderová a Sebastian Klimeš a za Slovensko Andrej Chamula a Charlotta Kušnírová. O vítězích rozhodovala porota ve Španělském sále Pražského hradu.

Praha se profiluje na poli mezinárodního umění, říká galeristka
28. 08. 2019
Galerie zakládají alianci a místo veletrhu, sdílí prostory se zahraničními hosty. Přehlídka vzniká pod záštitou mezinárodní platformy Friend of a Friend Prague (FOAF) prezentaci současného umění, která byla původně iniciována galeristy v polské Varšavě a je založena na galerijní spolupráci. FOAF pořádá stejnojmennou událost ve Varšavě a Berlíně, kdy zapojené galerie sdílí své výstavní prostory se zahraničními hosty a galeriemi.

Talíř je součást prožitku chutí, říká český designér
27. 08. 2019
Podoba, tvary a estetika kuchyňského náčiní dnes ustoupily praktičnosti a gastronomický svět zůstává konzervativní, domnívá se designér Martin Kastner, který za design kuchyňských potřeb sklízí mezinárodní ocenění. V České republice se podle něj nedbá na výjimečnost kuchyňských nástrojů tolik, jak by se mělo.

Návrhářka vytvořila pro Dubí kolekci šatů inspirovaných cibulákem
23. 08. 2019
Módní návrhářka Eva Stolařová vytvořila u příležitosti 155. výročí výroby cibuláku v Dubí kolekci šatů inspirovaných právě cibulákovým vzorem. Dnes firma z Dubí nese název Český porcelán a tzv. cibulový dekor nadále dělá. Stolařová na smetanově bílý žoržet šatů našila symboly, jež zdobí porcelán. Prohlédnout si exkluzivní modely mohou zájemci od středy do 25. září v Domě porcelánu s modrou krví.

Jak bydlí designéři: sofa jménem Marie, kouzelná zahrada a ručně vyráběná kuchyňská linka
22. 08. 2019
Většinu času tráví v ateliéru nebo dílně, její bydlení je tím dost specifické, protože jak sama říká, má hned několik míst, které obývá. „Místo, které nazývám domovem, je krásný byt ve velkém domě uprostřed rozlehlé „kouzelné“ zahrady. Doma se cítím nejlépe na zahradě, je to takový malý venkov v Praze,“ říká šperkařka Adéla Pečlová.

Náramky, prsteny i manžetové knoflíčky. Písek do nich sbíráme po celém světě, říkají designéři
20. 08. 2019

Jak bydlí designéři: skleněné zdi versus moderní očalouněná barokní židle
15. 08. 2019
Návrhářka a interiérová designérka Bea Dušek si doplňky do bytu vyrábí převážně sama. „S manželem nás možná do jisté míry ovlivnil život v Americe, ale pochopili jsme, že byt nejlépe zútulníte a doplníte artiklem ze dřeva, v svěže bílé barvě. Stačí dát do bytu bílé vysoké podlahové lišty, originální posuvné dveře, vyrobit si krbovou římsu anebo zpestřit halu nebo obývák výrazným křeslem, nápaditým polštářem,“ říká.

Chata Prašivá hospodaří s dešťovou vodou. Provozovatelé ji zachytí do jímek a pak se s ní splachuje
13. 08. 2019
Horská chata Prašivá v Beskydech ekologicky hospodaří s dešťovou vodou. Většinu vody, která dopadne na střechy objektu, provozovatelé zachytí do odpadních jímek. Pak ji použijí na splachování v nově postavených ekologických toaletách. Uvedl to jeden z provozovatelů chaty z roku 1921 Martin Stiller.

Recyklovaný design. Vázy vyrábím ze skla, které najdu a betonu, říká designérka
3. 08. 2019
Začala dělat vázy a nad vlastní značkou nepřemýšlela, ale když se se svými vázami dostala i na pár výstav, zkusila to. A má úspěch. Na Prague Design Weeku ji letos nominovali na nejlepší produkt. „Chci prozkoumávat nové postupy a technologie, ale jsem nyní na začátku omezená danými možnostmi, protože je to často otázka neúnosných nákladů. Při tom všem je pro mě ale nejdůležitější držet se toho, aby měli má díla uměleckou hodnotu a svou vlastní autenticitu,“ říká Petra Švejdarová o své značce Prasklo v rozhovoru Lidovky.cz.

Bůh se skrývá v Barceloně aneb Nevelká budova, která vzbudila velký rozruch
2. 08. 2019
Právě před 90 lety Barcelona hostila světovou výstavu. V jejím rámci pak byla postavena nevelká budova, která ovšem záhy vzbudila velký rozruch. Autorem byl Ludwig Mies van der Rohe (1886–1969), pedagog německé avantgardní školy Bauhaus. Architekt podepsaný krom jiného také pod neméně proslulou vilou Tugendhat, jež mimochodem vznikala v Brně ve stejné době.

‚Dva roky zkoušela moje mýdla celá vesnice. Musíme se snažit, konkurence je vysoká’
31. 07. 2019
Začalo to trochu jako v pohádce: u kolovrátku. Magdalénu Špeldovou okouzlila řemesla z Českolipska, a když spřádala len, rostlinu, která se zde dříve zpracovávala, přemýšlela, jak využít vedlejší produkt – lněný olej. Brzy byla na světě první řemeslná mýdla a poté pomalu rostla i mýdlárna. „Dva roky jsme zkoušeli a mydlili celou vesnici,“ směje se.

S designem brýlí je to těžké. Musí být slušivé, funkční i mít správnou velikost, říká designérka
30. 07. 2019
Jak vznikají nové designy brýlí a jak se vyrábí obroučky z jednoho kusu acetátu? Který materiál je nejoblíbenější, a proč se do popředí dostává hypoalergenní titan? „Nemám žádné oblíbené materiály, každý z nich má své kouzlo a potenciál vytvořit konkrétní konstrukci, které má sloužit. Zajímavé je i kombinovat několik materiálů dohromady,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz designérka Edyta Dobrogowska, která pracuje pro firmu Muscat.

První trenýrky mi ušila máma, a já se rozhodl v tom pokračovat, říká designér
27. 07. 2019
První trenýrky mu ušila jeho matka, tak vlastně vznikl nápad založit si firmu a navrhovat si trenýrky sám. "Prvním impulsem byla ohromná náhoda, moje mamina je švadlena a když mi v 16 už nestihla koupit žádné trenýrky k Vánocům a zrovna šila nějaké košile (trenýrky se vyrábí ze stejných látek), jedny vyrobila sama a pod stromkem povzdychla, že by to oproti košilím byla fajn práce. No a když jsem zhodnotil design prádla, který jsem měl ve skříni, nápad byl na světě," říká Jakub Kofroň.

Minimalistický šatník: letní denimové lásky
21. 07. 2019
Pláže, slunce, dlouhé dny pozvolna se linoucí, teplé noci, přátelská poklidná atmosféra, táboráky a grilování - léto jako z plakátů cestovních kanceláří. Léto je symbolem příjemných zážitků a času odpočinku. Léto je symbolem pro nové krátkodobé i dlouhodobé lásky. Jak na tu denimovou radí Lenka Mulabegovič.

Teplákovina je jednoznačně nejlepší materiál, říká návrhářka. ‚Pohodlný a slušivý’
20. 07. 2019
Svou značku M.eli založila během jediného večera po tom, co ušila šaty pro svou kamarádku a na sociálních sítích měly úspěch. Dnes má síť stálých zákaznic a šaty z teplákoviny prodává jak na běžícím pásu. „Momentálně mě nejvíce baví šití šatů, připravuji další druhy střihu na podzim/zimu, mám na svém instagramovém účtu i nabídku pár kousků pro děti, chystám i kolekci pro mužský, tak uvidíme. Ale to vnímám spíše jako doplnění, což se ale může změnit, momentálně mě nejvíce baví šaty,“ říká Michaela Madejová.

Pocta hraběnce Chotkové. Manželka Ferdinanda d’Este se dočkala pomníku ve své domovské čtvrti
19. 07. 2019
V hlavním městě se objevil nový pomník. Tento fakt nebyl příliš medializován, ani investor, tedy městská část Praha 6, mu neudělal větší propagaci, možná z obav, jaké vyvolá u často netolerantní veřejnosti reakce. Výsledek ale není špatný a souvisí i s kultivací dříve zanedbaného prostoru, byť – jak si ukážeme – docela významného.

V bývalé Jednotě pracují i žijí designéři: Třeba tři týdny v kuse jsme sami a nikdo a nic nevyruší náš klídek
18. 07. 2019

Šperky musí být výrazné, ale nesmí odvádět pozornost od ženy, říká izraelská designérka
13. 07. 2019
Vyrůstala na Krymu, její rodina žije v Izraeli, kde mladá designérka také vystudovala, pak se ale rozhodla odejít za svým mužem do Česka. Rozhodla se živit šperky a vyšlo jí to. „Myslím si, že nejdůležitější je, aby šperky ladily s tím, kdo je nosí. A současně byly výrazné a zajímavé, ale neodváděly pozornost od osobnosti jejich majitele. Jak drobné tak i masivní šperky mohou splnit tyto požadavky,“ říká Vika Mayzel.

Nejoblíbenější jsou Dan Nekonečný a ponožky v sandálech, říká autorka typicky českých emotikonů
12. 07. 2019
Obrázky, které řeknou vše. Mladá grafická designérka a ilustrátorka Soňa Juríková vytvořila emotikony, které vystihují typické Čechy a pojmenovala je výstižně Czemoji. „Ikonické obrázky mluví zcela za sebe. Paradoxně se nemusím omezovat v detailu, neboť rozlišení dnešních počítačů a mobilů je tak vysoké, že poznáte i malý obličej. Navíc mám úplnou svobodu v tvorbě a mohu si vybrat, co chci nakreslit,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Jak bydlí designéři: vintage kousky, obrovský gauč a porcelánové sety po babičce
11. 07. 2019

Poničit tak, až to bude hezké. Jak se v Česku vyrábí obrazové rámy a lišty?
9. 07. 2019
Larson-Juhl, jihočeský výrobce lišt a rámů, má v Česku jen stěží konkurenci. Pod svým vlastníkem, americkým podnikatelem Warrenem Buffettem, zásobuje především tuzemský a německý trh i rámaře za velkou louží. „Lidi si možná myslí, že se dřevěná lať strčí do stroje – a ten vytlačí už hotovou obrazovou lištu, “ směje se marketingový ředitel Jan Hůda, který nás nechal nahlédnout do místní výroby. Prozradil, proč se rámy žabínují, kolik kilometrů ve výrobě nachodí pozlacovačky a co obnáší vytvořit zub času.

Největší problém? Nahrazování přirozených látek umělými, říká výrobce přírodní kosmetiky
6. 07. 2019
Původně chtěl Vladimír Pažitka vytvořit běžnou konopnou kosmetiku a chtěl rozšířit povědomí o léčivých účincích konopí. Pak ale potkal Adel Voráčkovou a vznikla zcela přírodní a léčivá kosmetika, která vzniká v Plzni. „Na samotné výrobě se podílíme my dva. Je ale spousty dalších věcí, které jsou k chodu firmy potřeba. S těmi nám pomáhá několik kamarádů a známých,“ říkají v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Katedrála Notre-Dame ve stínech zítřka. Je možný jiný než konzervativní přístup k obnově?
5. 07. 2019
Historik architektury Zdeněk Lukeš ve svém textu Spor o Matku Boží (Orientace LN 8. 6.) tvrdí, že při obnově pařížské katedrály „ani konzervativní přístup nezůstává bez otázek“. Není ale moc jasné, jaké otázky by to vlastně měly být. Zato je zřejmé, že stranou pozornosti stále zůstává několik zcela základních věcí, bez jejichž pochopení se ve „sporu o Matku Boží“ dál nedostaneme.

Novou koncertní halu v Ostravě navrhl špičkový americký architekt. Zvenčí bude možné pozorovat pohyb v budově
4. 07. 2019
Architektonickou soutěž na podobu nové koncertní haly v Ostravě vyhrálo americké studio architekta Stevena Holla z New Yorku spolu s českým studiem Architecture Acts z Prahy. Náklady na stavbu, která vznikne u Domu kultury města Ostravy, jsou odhadovány na 1,5 miliardy korun bez DPH.

Novou koncertní halu v Ostravě navrhl špičkový americký architekt. Zvenčí bude možné pozorovat pohyb v budově
4. 07. 2019
Architektonickou soutěž na podobu nové koncertní haly v Ostravě vyhrálo americké studio architekta Stevena Holla z New Yorku spolu s českým studiem Architecture Acts z Prahy. Náklady na stavbu, která vznikne u Domu kultury města Ostravy, jsou odhadovány na 1,5 miliardy korun bez DPH.

Kameník není jen chlap, co tluče do kamene’, říká Martin Foit
2. 07. 2019
Martin Foit je kameníkem z pražského Zlíchova. Opracované kameny jeho rodina dodávala na Pražský hrad už za dob architekta Jože Plečnika. Dnes je možné přejet rukou po pultu z jeho dílny třeba v restauracích Ambiente. Proč není kameník jen chlap, který tluče do kamene, proč nelze hodnotit kámen, dokud se nenařeže, a proč Čechům vadí v kamenech žíly, nám prozradil kameník již z osmé generace Foitů.

Udržitelná móda ze Švédska ukázala, jak se dá k oblečení přistupovat zodpovědněji
30. 06. 2019
V zahradě švédské ambasády v Praze, běžně veřejnosti nepřístupné, se konala první módní přehlídka v historii. Pod názvem Be&Wear Sustainable představila kurátorka Adéla Lipár Kudrnová výjimečnou kolekci švédské a české udržitelné módy a ukázala, jak může každý z nás v každodenním shonu přistupovat šetrněji k životnímu prostředí.

Alespoň jedny košilové šaty by měla mít v šatníku každá žena, říkají návrhářky
29. 06. 2019

Jak bydlí designéři: byt v bývalé dělnické kolonii, krásná zahrada a stolek po prarodičích
27. 06. 2019
Adéla Schicker bydlí v činžovním domě, který byl součástí dělnické kolonie stavěné v 50. letech pro zaměstnance nedalekých královedvorských železáren. „K bytu patří zahrada, na které trávíme s dětmi hodně času, pěstujeme zeleninu, děláme oheň. Ráda se dívám z kuchyně oknem do zahrady, zvlášť na jaře,kdy je švestka obsypaná květy. Mám ráda v bytě hodně světla, a toho je nejvíce právě v kuchyni, létě ji pak večerní slunce plně prosvítí a to je nádhera tam večeřet. Také je to místo, kde se obvykle u jídla a vaření odehrává nejvíce rozhovorů,“ říká designérka.

Návrat do 90. let a nejen to. Značka Levis je opět na vrcholu
25. 06. 2019
Džínová značka s červenobílým logem opět strmě stoupá na módní vrchol. Svým způsobem jí v tom pomáhá návrat módy 90. let na mola, lví podíl na velkolepém úspěchu má však její jednašedesátiletý CEO Chip Bergh.

Šperk, oděv i interiérové doplňky. Baví mě různorodost, říká mladá designérka
22. 06. 2019
Získala třetí místo při Best in design a experimentuje s materiály. Nadějná designérka Natálie Costantinová baví i za hranicemi Natálie Costantinová momentálně studuje v prvním ročníku pražské UMPRUM na ateliéru produktového designu pod vedením studia Olgoj Chorchoj - Michala Froňka a Jana Němečka, kteří v posledním roce spolupracovali mimo jiné se značkou Nespresso, McDonald’s či Dr. Oetker. Věnuje se zajímavým projektům, aktuálně například pracuje na revitalizaci historické obce Lidice.

Skleník. Park. Luxusní byt? Jak probíhá spor o Notre-Dame
21. 06. 2019

Jedinečná záležitost. Návod na chodskou keramiku nevygooglíte
18. 06. 2019
Nádobí pomalované červenými máky, obilnými klasy a pomněnkami bývalo tradiční výzdobou domácností našich babiček. Z pestrobarevné keramiky se ale nejedlo, sloužila jako drahocenný dekor kuchyně. Stejně vzácní jsou dnes i lidé, kteří chodskou keramiku umějí vyrobit. Květa Korečková (63) je jednou z posledních malířek chodských vzorů v Česku.

Jsem spíše domácí švadlenka, než paní krejčová, říká autorka projektu Došito
15. 06. 2019
Každá doba má svoje specifikace. V současné chvíli se do popředí dostávají trendy spojené s udržitelností. Od Slow Fashion Movement jsme se posunuli k Fashion Revolution. A tak se vyvíjejí naše potřeby a stále více vyhledáváme tvůrčí aktivity, u kterých zapomeneme na moderní technologie a navíc si něco slušivého odnášíme domů. Občas se stane, že se záliba stane i náplní práce, tak jako u Jany Němcové, která spustila projekt Došito.

Na prahu změny. Sklárna Moser má cenný poklad, skláře a jejich zručnost
13. 06. 2019
Sklárna Moser se mění, aby obstála ve světové konkurenci. Práce jejích mistrů sklářů ale zůstává neměnná. Tradiční česká sklárna Moser má od roku 2016 nové majitele, od loňského roku nového kreativního ředitele a od letoška i novou tvář a nové logo. To zásadní však zůstává beze změny. Kreativita a zručnost místních řemeslníků je totiž tím nejvzácnějším know-how, které lze vyvážit pouze zlatem.

Nová scéna Národního divadla se na jeden večer promění v uměleckou laboratoř
10. 06. 2019
Nově vznikající kulturní instituce Kunsthalle Praha se veřejnosti otevře až v roce 2021 v objektu bývalé Zengerovy transformační stanice na Malé Straně. Už nyní však začíná realizovat umělecký program a akce, které nejsou bezprostředně vázané na vlastní výstavní prostory.

‚Při výrobě kosmetiky se snažím používat místní zdroje a recyklovat materiály’
8. 06. 2019
Nevyhovovala ji kosmetika, kterou kupovala v drogerii, tak se jednoho dne rozhodla uskutečnit to, na co myslela již delší čas. Založila si vlastní značku. „Na cestě po Indii mě velmi učaroval moringový olej, který se stal klíčovou ingrediencí produktů Omorfia. Jeho účinky jsou blahodárné na pleť, a to díky vysokému obsahu vitamínů, minerálních látek a ostatních živin,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Monika Petrásková.

Architekti jsou stále spíše muži. Snažím se stavět na přednostech ženského přístupu, říká architektka
1. 06. 2019
Před pěti lety si založila vlastní studio Lenka Míková architekti, předtím spoluzaložila studio edit! architekti. Její tvorba je ovlivněná studiem a prací v Praze i v Paříži a skládá se především z rekonstrukcí, rezidenčních staveb, interiérů a instalací. Ve svých projektech pracuje s přirozeností, jednoduchostí, prostorem a světlem. „Dřív jsem byla nejvíc uhranutá hlavně japonskou architekturou a její vnímavostí a pojetím jednoduchosti, která nenudí a naopak dovede obsáhnout mnoho,“ říká architektka Lenka Míková v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Tajemství Pražské katedrály. Impozantní stavba, která vzbuzuje mnoho otázek
31. 05. 2019
Ač u nás stojí celkem devět katolických katedrál a několik dalších staveb katedrálního typu, začne-li dnes někdo mluvit o „katedrále“, myšlenky všech se automaticky stáčejí k jediné stavbě – chrámu svatého Víta, Václava, Vojtěcha a Panny Marie na III. nádvoří Pražského hradu. Od jeho dokončení letos uplyne devadesát let.

Ikona značky Bulgari. Prsten z ‚potrubí‘ slaví dvacetiny
28. 05. 2019
Rok 1999. V kinech se hrál první díl trilogie Matrix a Česko se stalo členem NATO. Narodila se ale také naděje českého modelingu Barbora Podzimková a z rádií zpívala osmnáctiletá Britney Spears Oops!... I Did It Again. Závěr tisíciletí byl ovšem významný i pro slavný šperkařský dům Bulgari - poprvé představil svou originální kolekci šperků B.zero1.

Prádlo vyrábíme pouze z nebarvené bio bavlny, říká zakladatelka značky Créeme
27. 05. 2019
Seznámily se ve škole a zjistily, že mají hodně společného. Obě se zajímaly o udržitelnost, ekologii a byly jim blízké přírodní materiály. A tak vznikla značka Créeme, za kterou stojí dvě Slovenky, Soňa Vidiečanová a Katarína Kobušová. „Momentálně máme pouze béžové spodní prádlo. Nechceme totiž ničit bio balvnu, ze které je prádlo vyrobené tím, že jej obarvíme. Bavlna neroste bílá, ale béžová,“ říká Soňa Vidiečanová v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Prádlo vyrábíme pouze z nebarvené bio bavlny, říká zakladatelka značky Créeme
27. 05. 2019
Seznámily se ve škole a zjistily, že mají hodně společného. Obě se zajímaly o udržitelnost, ekologii a byly jim blízké přírodní materiály. A tak vznikla značka Créeme, za kterou stojí dvě Slovenky, Soňa Vidiečanová a Katarína Kobušová. „Momentálně máme pouze béžové spodní prádlo. Nechceme totiž ničit bio balvnu, ze které je prádlo vyrobené tím, že jej obarvíme. Bavlna neroste bílá, ale béžová,“ říká Soňa Vidiečanová v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Výstava Cityblok otevírá téma překážek ve městě. Jsou všude, ale nevnímáme je
26. 05. 2019
Výstava Cityblok v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) se zabývá překážkami ve městě. Podobně, jako je současný virtuální veřejný prostor plný informací, je městský veřejný prostor plný věcí. Výstava představuje 17 objektů, které zásadně utváří charakter města, ale které jsme si zvykli nevnímat.

Nevšední pohled na Prahu. Střecha Lucerny se nastálo otevře veřejnosti
21. 05. 2019
Obyvatelé a návštěvníci Prahy mohou ode dneška každou neděli a pondělí navštívit unikátní prostory střechy paláce Lucerny v pražské Štěpánské ulici. Stane se tak symbolicky po 110 letech od dokončení první části multifunkční budovy.

Naivní malba na pláž i k bazénu. Tvorba českého malíře inspirovala potisky plavek
19. 05. 2019
Plavky s uměleckým dílem? I to bude jeden z hitů letošní sezony. Česká firma Plove se spojila s malířem Františkem Petrákem. „S malbou jsem pracovala v různém měřítku. Vznikly tak čtyři druhy potisků na dvou základních podkladových barvách, černé a pískové. Výsledkem jsou jednodílné plavky s variabilními ramínky a autorským potiskem,“ vysvětluje. designérka Pavlína Miklasová.

Jupka v šatníku. Modrotisk spojuje českou a japonskou kulturu, říká designérka
18. 05. 2019
Designérka Zuzana Osako ráda pracuje s motivy českého folkloru. V jejích kolekcích naleznete oděvy s jemnými květinovými vzory, jupky a oblíbila si i modrotisk, z něhož vytvořila pro českou výpravu sportovců oděvy na slavnostní zahájení letní olympiády v Tokiu. „Právě modrotisk spojuje českou a japonskou kulturu,“ říká.

Tři oříšky pro Prahu. Kontroverzní přístup k památkám i úřednické městečko na okraji
17. 05. 2019
Kolabující doprava, problémy s parkováním v centru, špatný stav mostů, zanedbaná veřejná prostranství, chátrající nemocniční areály nebo kontroverzní přístup k některým památkám moderní architektury (zimní stadion Štvanice, dům Svazu čs. díla, palác Svět, Veletržní palác) – organismus hlavního města trpí na řadě neuralgických bodů. Jejich zdejší výčet přitom bohužel není ani zdaleka úplný...

Jak bydlí designéři: zahrádka před bytem, feng-šuej a přírodní materiály
16. 05. 2019
Designérka Kateřina Sochorová se nedávno přestěhovala ze Zbraslavi do novostavby v Praze na Vinohradech a podle svých slov je nadšená. „Mám malou dceru, tak jsem nechtěla, abychom kvůli dojíždění trávily tolik času v autě. O zeleň a klid jsme nepřišly - před bytem máme zahrádku a navíc bydlíme v bezprostřední blízkosti parku. Takže je to skvělý kompromis, protože hřiště, kavárny, obchody, všude se dá dojít pěšky. Byt má příjemnou harmonickou energii, cítíme se v něm dobře, to je pro mě důležité,“ říká.

Umění ve veřejném prostoru. U Vltavy stojí Loveička, na které se můžete orazítkovat
12. 05. 2019
Šperkem nemusí být jen kovový kámen osazený drahým kamenem. V posledních letech si nejen šperkaři ve svých projektech občas odskočí do veřejného prostoru a vznikají hravé instalací. Zřejmě nejnovější z takových počinů je “Loveička”, kterou všem k prvnímu máji nadělila šperkařka Tereza Houdková ve spolupráci se značkou Absolut.

‚Když jsem viděla všechnu tu nádheru v italském papírnictví, rozhodla jsem se ji přivézt do Čech’
11. 05. 2019
Papír byl její láskou už od dětství, vášnivě vždy procházela všechna papírnictví, která potkala. A tak se rozhodla si založit svoje vlastní. „ Když jsem před lety poprvé vstoupila do starobylého obchůdku rodiny Tassotti v Bassano del Grappa, ocitla jsem se v říši snů. Z obchůdku mě manžel musel vyvést, byla jsem tam skoro dvě hodiny. U vína jsme si s mým mužem povídali o pamětihodnostech Bassana a řeč se pořád stáčela k malému krámku u dřevěného mostu. A tehdy mě napadlo přivézt všechnu tu krásu i k nám domů,“ říká v rozhovoru Alice Janebová.

Od secese k avantgardě. Jakou roli sehrál Rudolf Stockar v dějinách architektury?
10. 05. 2019

Řemeslníci z Beskyd přiváží do Prahy ohrožená rukodělná řemesla
5. 05. 2019
Řemeslníci z BeWooden umožní návštěvníkům kontejnerového městečka Manifesto, na pražském Florenci, nahlédnout pod pokličku tradičních rukodělných řemesel. Jejich cílem je ukázat samotnou hodnotu a pracnost jednotlivých řemeslných postupů, které využívají při výrobě originálních módních doplňků s charakteristickým prvkem dřeva a umožnit jim tak vyrobit si pod dohledem zkušených řemeslníků vlastní originální dřevěný módní motýlek nebo peněženku.

Chceme, aby lidi věděli, jak léčivé rostliny používat a kdy, říká zakladatelka botanické laboratoře
4. 05. 2019
Pěstují a prodávají pokojové léčivé rostlinky, zájemce na workshopech učí, jak vyrábět domácí kosmetiku, a vysvětlují, kolik léčivých účinků mohou některé rostliny mít. „Hlavní částí workshopu je výroba přírodních produktů, ve výběru témat se zaměřujeme spíše na přírodní medicínu než vyloženě kosmetiku. Do léta ještě probereme esenciální oleje a jejich antimikrobiální potenciál, vyrábět budeme spreje proti stresu nebo nespavosti nebo parfémovanou vodu,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz spoluzakladatelka botanické laboratoře Haenke Alexandra Střelcová.

Architekta Helmera proslavily především návrhy divadelních budov
3. 05. 2019
Druhého dubna uplynulo sto let od úmrtí německého architekta Hermanna Gottlieba Helmera a 13. července tomu bude 170 let, co se narodil. Spolu se svým rakouským kolegou Ferdinandem Fellnerem se proslavil především návrhy divadelních budov.

Jak bydlí designéři: Dokonalý pracovní stůl, fotookna a dekorace z dovolené
2. 05. 2019
Nejraději má svůj pracovní stůl, je podle něj totiž dokonalý. „ počítače nad projekcí totiž trávím spoustu času a tato skutečnost se začala postupně nepříjemně projevovat na mé páteři. Proto jsem si pořídil tento dokonale propracovaný stůl. Má elektrickou podnož, která mi umožňuje střídavě pracovat v sedě a ve stoje,“ říká designér Ivan Komenda.

Nechci nudu na molu, říká jeden z nejslavnějších českých návrhářů Jan Černý
30. 04. 2019
Na jarní přehlídce Mercedes-Benz Prague Fashion Week měli mladíci kolem krku šály s třásněmi, které vzdáleně připomínaly ponča. Bál jsem se, zda příliš nevybočuji z konformní zóny. Ten divný pocit mě na druhou stranu přesvědčil, že jsem asi udělal dobře, protože jsem nic takového dosud neviděl. Ani u Diora, směje se Jan Černý (25), jehož značku, přeškrtnuté křestní jméno, znají už všichni, kteří se jen trochu zajímají o módu. Přestože v červnu teprve ukončí studium na vysoké škole.

Artek představuje kolekci inspirovanou finsko-japonským přátelstvím
22. 04. 2019
Finská značka Artek představila speciální produktovou řadu, kterou inspirovalo sté výročí navázání diplomatické spolupráce mezi Finskem a Japonskem. Na Milánském týdnu designu 2019 mohli návštěvníci zhlédnout fantazijní figurky jako vázy a svícny, ikonické stoličky kolorované tradiční japonskou technologií nebo ručně barvené látky.

Nechtěla vyhazovat peníze za nevkusné a neudržitelné věci pro děti, tak založila vlastní obchod
22. 04. 2019
Když Tereza Goktas zjistila, že čeká první dítě, pověsila svou kariéru na hřebík a rozhodla se jít jinou cestou. Její zájem se přirozeně stočil k dětskému sortimentu a protože byla frustrovaná z toho, co se v obchodech nabízí,rozhodla se to změnit. Tak vznikl koncept storu wild moon. „Myšlenka se rodila nějakou dobu, ale až když bylo synovi rok, tak se pomalu začala zhmotňovat. Věřila jsem, že existuje více rodičů jako my, těch co se chtějí obklopit podobnými věcmi, těch kteří chtějí konzumovat méně a smysluplně a když něco pořizují, chtějí to uplatnit více způsoby, nejen v dětském pokoji,“ říká v rozhovoru pro server Liodvky.cz.

Justin Timberlake navrhl svou druhou kolekci oblečení
21. 04. 2019
Horská dráha Zippin Pippin ve starém parku East End, kluziště Skateland nebo basketbalový tým Tigers Memphiské univerzity. Zpěvák Justin Timberlake se rozhodl pokračovat ve spolupráci se značkou Levis a navrhl již svou druhou kolekci.

Helipad, střešní bazén či sauna. Vídeňské designérské studio přišlo s návrhem penthousu pro Quasimoda
19. 04. 2019
Po rozsáhlém požáru, který postihl katedrálu Notre-Dame de Paris začaly internetem kolovat návrhy, které by měly pomoct zdemolovanou část historické budovy zrekonstruovat. S obzvláště originálním nápadem přišlo designové studio Who Cares?!. Vytvořilo návrh, podle kterého by na střeše Notre-Dame vyrostl luxusní obytný prostor.

V Česku by mohla vyrůst stavba od chilského architekta Smiljana Radiće
16. 04. 2019
Novou budovu v centru jihomoravského městečka Boskovice navrhuje světoznámý architekt Smiljan Radić. Chilský architekt se definitivně zařadil mezi světové hvězdy architektury vedle jmen jako Zaha Hadid, Norman Foster, Frank Gehry nebo Sou Fujimoto, když v roce 2014 vytvořil pro galerii Serpentine čtrnáctý pavilon.

Jak se změní nákladové nádraží Žižkov? Změna by mohla nastat v roce 2020
10. 04. 2019
Roky připravovaná změna pražského územního plánu pro areál Nákladového nádraží Žižkov by mohla být hotova v roce 2020. Na veřejné diskusi to uvedli zástupci městského Institutu plánování a rozvoje (IPR), který připravil studii sloužící jako podklad pro změnu. Je nutná pro zástavbu pozemků, na kterých nyní leží stavební uzávěra a kde mají plány například firmy Central Group či Penta Investment.

Lidé se od zvířat musí naučit, jak být přirození, říká ilustrátor
6. 04. 2019
Říše zvířat ho fascinuje, to je ostatně patrné ze všech knih, které pro děti napsal. Hlavním tématem jeho poslední knihy Jiné taje opic, kterou vydalo nakladatelství Meander v koedici s humpoleckou zónou pro umění 8smička, jsou opice a lidoopi. „Překvapilo mne, kolik nejrůznějších charakterů a tváří se v nich odráží. Mnohé jsem předtím ani neznal. Když evropané poprvé uviděli kresbu Langura čínského s modrou tváří, nevěřili, že takový zjev vůbec existuje a mysleli si, že vznikl z fantazie kreslíře. Chtěl jsem metaforicky poukázat, jak je krásné, existují-li vedle sebe rozdílné podoby našich předchůdců a tím i nás samotných,“ říká v rozhovoru spisovatel a malíř Petr Nikl.

Ručně tkaný len a druhá šance pro všechny. Když upcyklace pomáhá
3. 04. 2019
Upcyklace a projekt 2. šance Kateřina Černá se svou značkou K:BANA spustila v květnu loňského roku. Neprodané kusy ve svém showroomu neslevnila, ale upcyklovala v nový model. Finance pak putovaly na hodiny jógy v nemocnici v Bohnicích. A letos se do projektu pouští znovu.

‚Přírodní kosmetika je nutnost. Chemikálie všeho druhu ničí planetu‘
30. 03. 2019
Kosmetika Ushuaya je dobře známá a v kategorii přírodních výrobků jedna z nejlepších. Dohromady ji míchá matka s dcerou - a jde jim to skvěle. O práci se dělí a ponorku prý nemají. A v těchto dnech prý myslí hlavně na to, aby Slovensko konečně mělo prezidentku. „Říká se, že pustit se do podnikání s rodinou je ten nejhorší nápad a já s tím souhlasím. Pracovní vztahy totiž mohou negativně ovlivnit ty osobní. A znám hodně případů, kdy se to i stalo. Ale rodič a dítě? To je jiný případ, asi je to výjimka,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Silvia Straková.

Jak bydlí designéři: kovová skříň, zahrádka a opravená křesla
28. 03. 2019

Ručně dělaný, ručně poslaný. Dopisní papír se vrací do módy
26. 03. 2019
Najít v poštovní schránce místo reklamního letáku či složenky krásné psaní, to se dnes nestane jen tak někomu. Německá ilustrátorka a zapálená dopisovatelka Tina Sosna (25) si však dala za úkol, aby se díky jejímu papírnictví Lovely Envelopes lidé znovu zamilovali do papíru i do psaní rukou.

Jak bydlí designéři: terasa pod věží, hodně světla a židle od Kartellu
21. 03. 2019

Nejtenčí mechanický chronograf. Značka Bvlgari dělá revoluci ve švýcarském hodinářství
20. 03. 2019
Bvlgari přepisuje pravidla celého hodinářského odvětví. Nové modely vycházející z tradice velkorysého italského stylu, nevázanosti a odborného know-how jsou zosobněním hodnot značky a otevírají tak dveře do nové, vzrušující budoucnosti švýcarského hodinářství.

Na zlatě se mi líbí, že ho můžete časem přetvořit a upcyklovat, říká šperkařka
20. 03. 2019
Práci se zlatem ovládá dokonale, její šperky jsou jemné, originální a lidé ji často vyhledávají, když si nechávají dělat snubní prsteny. „Nedělám šperky jen tak, aby se někde válely. Musím říct, že opravdu každý kousek má svůj příběh a je k určité události. Vyvolává vzpomínky a připomíná atmosféru. Je opravdu nabíjející vědět, že si lidé šperku váží a že jim přináší radost při každém pohledu na něj,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Lenka Kerlická.

Milovníci architektury mohou bydlet jako kdysi studenti Bauhausu
19. 03. 2019
Bydlet jako studenti Bauhausu před 90 lety mohou návštěvníci východoněmeckého Dessau (Desavy). Přímo v tamním komplexu této umělecké školy, který je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, je totiž milovníkům architektury k dispozici kolem 20 pokojů, z nichž ještě čiší atmosféra přelomové doby. O výjimečné ubytování je přitom větší zájem než obvykle. Bauhaus letos slaví 100 let.

Prádlo nemusí být jen jemné, může být i svůdné, říká návrhářka
18. 03. 2019
Rafinované, elegantní, ale přesto pohodlné. Takové je prádlo, které navrhuje návrhářka Tereza Vu Hanč. „Podle mě krajka a hedvábí nejvíc podtrhují a umocňují smyslnost ženského těla. Svoje modely navrhuji tak, abych především upozornila na ženské siluety a zpravidla používám prvky, které éteričnost a křehkost přirozeně podtrhují,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Osmdesátiny Evy Jiřičné. Pražský DOX představí její rozsáhlou práci
15. 03. 2019
Třetího března oslavila osmdesáté narozeniny architektka a designérka Eva Jiřičná. V zahraničí nejznámější projektantka českého původu pracuje střídavě v Praze a Londýně. Od 22. března hostí pražský DOX výstavu představující její rozsáhlou tvorbu.

Boty i bačkory jako vývarný objekt. Podívejte se na boty, které jsou i v Metropolitním muzeu
13. 03. 2019
Jako by do každého návrhu už předem zakomponovala potlesk. Naposledy do kolekce bot OffCuts, která si odnesla z loňského Designbloku cenu Nejlepší novinka designéra. Obuv Marii Niny Václavkové (26) je zastoupena i v newyorském Metropolitním muzeu.

Česká módní značka připomíná oběti a prohřešky komunismu
6. 03. 2019
Česká značka My Dear Clothing vyrobila novou řadu triček. Nejde ale o trička s motivy, na které jsme u nich běžně zvyklí. Mladí tvůrci totiž tentokrát prostřednictvím jejich módy připomínají důležité milníky z naší novodobé historie.

Czech Grand Design zná finalisty. Vítězové si odnesou brýle proti záření slávy
3. 03. 2019
Třináctý ročník Cen Czech Grand Design zná své finalisty. Celkem 24 designérů má šanci získat ocenění za nejlepší produktový design, módu a šperk, fotografii, grafický design a ilustraci. Byli vybráni z 88 nominovaných v osmi kategoriích. Odhalení finalistů doprovodila diskuze na téma Budoucnost designu s tvůrci a členy Akademie designu ČR, která hlasuje o nejlepších dílech.

‚Rád pracuji s humorem a ironií. Designu v pravém slova smyslu se vyhýbám’
2. 03. 2019
Designér Jakub Berdych s kýčem pracuje rád, ve své tvorbě, která se časem proměňuje s ironií a nadsázkou komentuje známé předměty a s lehkostí překračuje jejich funkci. „Designu v pravém slova smyslu se spíše vyhýbám, hledám jiná východiska, nestandardní přístup řekněme. Všude kolem je nadbytek věcí, více či méně stejných. Pro mě je důležité, aby věci nesly nějaký vzkaz, nějaký obsah. Pracuji s ironií, s humorem. Dělám prostě co se mi líbí,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Jak bydlí designéři: podlaha od barev, kožené křeslo a trám pod ložnicí
28. 02. 2019

Vypravěčka příběhů. Česká ilustrátorka slaví úspěch daleko za hranicemi
27. 02. 2019
Ilustrátorka Renáta Fučíková (55) slaví se svou prací úspěch nejen u nás, ale i daleko za českými hranicemi. Kromě psaní a ilustrování knih se věnuje třeba návrhům známek a již několikátou sezonu také dekorům porcelánu slavné německé porcelánky Rosenthal. My jsme ji navštívili na její chalupě v jižních Čechách, kde tvoří nejraději.

Uživit se v Česku jako módní návrhář? Skoro nemožné
26. 02. 2019
Návrháři mají v Česku problém přežít. Na vině je špatné nastavení cen, extravagance v tvorbě, která se nesetkává s poptávkou, ale také neznalost problematiky módního průmyslu ze strany zákazníků. Většina lidí nechápe, proč by měli dát 1000 korun za tričko, které v řetězci seženou za 150 korun. Zákazníci si tak jen zvykají na nízké ceny a nepřemýšlí nad tím, co za tak absurdními částkami stojí.

Ohnout, nebo zlomit. Exkurze do výroby legendární značky TON
23. 02. 2019
Továrnu na ohýbaný dřevěný nábytek v Bystřici pod Hostýnem opustí každý týden zhruba sedm tisíc židlí. Jen dvacet procent z nich přitom zůstává na našem trhu. Zbytek putuje do Ameriky, Austrálie či Japonska. Na světě existuje jen velmi málo zemí, kam značka TON své židle ještě nedodala. Firmu tak můžeme hrdě prohlásit za jeden z českých národních klenotů.

Nemyslím si, že by měla být XXL podprsenka dražší než ta ve velikosti S, říká designérka
16. 02. 2019
Nejčastěji pracuje s krajkou a tylem, prádlo, které šije doma sama, je pohodlné, přizpůsobí se každé postavě a navíc není drahé. „Nechtěla bych ani do budoucna ceny zvyšovat. Když používám dražší materiál, tak se to ale na ceně projeví, to je jasné. Nechci ani znevýhodňovat slečny s větším poprsím, takže neznamená, že když si koupíte velikost XL, budete platit více, i když na prádlo „padne“ více látky,“ říká v rozhovoru por server Lidovky.cz Elena Kožuszniková, která pod značkou Lnkrules šije spodní prádlo.

Jak bydlí designeři: houpací křeslo, cestopisy a vzdušné prostory
14. 02. 2019
Klára Haunerová bydlí v posledním patře nádherného secesního domu na nábřeží mezi Výtoní a Palackého náměstí. V bytě bydlí přes deset let, a ač už bylo mnoho příležitostí odejít za bydlením jinam, vždy se vrátila. Velké vzdušné prostory, vysoké stropy a štuky na stěnách dodávají bytu neobyčejnou atmosféru.

Most chce zkrášlit své centrum, vypíše architektonickou soutěž
13. 02. 2019
Most chce mít hezčí centrum města. Vypíše proto architektonickou soutěž na úpravu prostranství kolem hlavní městské třídy. Novinářům to dnes řekl primátor Jan Paparega (ProMOST). Na práce naváže rekonstrukce kulturního domu Repre a revitalizace parku Střed.

Rozšířené horizonty. Louis Vuitton přichází s novou řadou zavazadel
12. 02. 2019
Značka Louis Vuitton uvádí na trh novou řadu zavazadel na kolečkách Horizon Soft. Již podruhé kolekci pro známou francouzskou značku navrhl designér Marc Newson. Tentokrát vtiskl svůj design nevyztuženým taškám.

Slavné ledviny. S kůží jsem se naučila pracovat sama, říká designérka
9. 02. 2019
Její ledvinky nosí i české herečky. Nikdy předtím s kůží nepracovala, pak se rozhodla vyrobit si crossbody kabelku, která by se jí líbila a naučila se šít sedlářským stehem i si sama vyrazit logo. „Je to nepopsatelný pocit vyrobit něco, z čeho máte radost a můžete si to osahat. Navíc z toho má pak radost i někdo další. To je prostě úžasné,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz designérka Barbora Musilová.

Czech Grand Design odhalil nominace. O ceny bude bojovat 88 tvůrců
3. 02. 2019
Akademie designu České republiky nominovala v devíti kategoriích napříč obory produktový a módní design, šperk, fotografie, grafický design a ilustrace. Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční 20. března 2019 ve Stavovském divadle v přímém přenosu České televize.

Jak bydlí designéři: velká okna, květiny a velká dřevěná knihovna
24. 01. 2019
Slovenská módní návrhářka Tamara Bodnárová žije v Praze už dvanáctým rokem. Považuje ji za svůj domov. Na svém bytě nejvíce miluje velká okna. „Ten byt jsme vybrali právě kvůli nim. Baví mě totiž mít kontakt s okolním světem i z pohodlí domova.” V jejím bytě jsou rostliny snad opravdu všude. „Bez nich by to nešlo. Rostlin není nikdy dost a já vždy pro novou zeleň najdu místo. Tuto úchylku jsem zdědila po mámě,“ říká.

Rok 1919: čas, kdy odcházely jehlance
18. 01. 2019
Jak vypadala architektura nově založené Československé republiky právě před sto lety – v roce 1919? Samozřejmě se dále stavělo v předválečném stylu, převládal pozdní historismus, secese a moderna. Alespoň v tvorbě několika architektů však stále ještě dozníval originální architektonický kubismus, jehož zlatá éra spadá do let 1912–1914. Byla to jen krátká epizoda. Významná ovšem byla natolik, že stojí za připomínku.

V Ugandě vznikají odolné bicykly z bambusu
16. 01. 2019
Noordin Kasoma ve své dílně v Kampale pozorně přeměřuje a řeže bambus, který se brzy promění v rám jízdního kola. V oboru, jemuž vévodí ocel a hliník, se může zdát bambus jako materiál podivnou volbou. Ale Kasoma ujišťuje, že jeho kola jsou pevná, lehká a odolná. A taky se na nich dobře jezdí.

Díky fotografii se můžeme dotýkat celospolečenských problémů, říká Markéta Kinterová
12. 01. 2019
Posledních osm let probíhají vždy na podzim v rámci Fotograf Festivalu výstavy, performance či komentované prohlídky na různých místech v Praze. Všechny akce mají dva společné jmenovatele, a to médium fotografie a jedno hlavní téma, kterým pro rok 2018 byla tenká hranice mezi prací a volným časem. Festival propojuje české a zahraniční autory a i letos nabourává zažité stereotypy.

Minimalistický šatník: zima a kouzlo vrstvení
9. 01. 2019
Podzim a zima sebou přináší proměnlivé počasí od sychravého rána přes sluncem či deštěm zalitým dnem až k pochmurně šedivému večeru. Nejedna z nás má tendenci se zabalit do vlněné deky a usednout ke krbu se smysly potěšující pochutinou. Nastal ideální čas pro vrstvení.

Zrecykluješ, oblečeš. Kožich jedině z igelitek, říká designérka
31. 12. 2018

Minimalistický šatník: ve slavnostním hávu aneb Jak na gala a párty styl
29. 12. 2018
Třpytící se světla, omamné vůně, slavnostní atmosféra - poslední noc v tomto roce je v podstatě počátkem sezóny plesové. Jak na eleganci, jakou roli hrají materiály, jaký oděv a doplňky zvolit, aby nepodléhal sezónním trendům, Vy byla okouzlující a přitom váš šatník souzněl s pravidly minimalismu, radí Lenka Mulabegovič.

V každém šperku se toho ukrývá mnohem více než je na první pohled znát, říká designérka
27. 12. 2018
Poznáte je na první pohled, protože mají jedno společné, jsou velmi originální, ale přesto krásné a nositelné. Ačkoli její šperky na přehlídkách českého designu často nepotkáte, patří mezi nejúspěšnější české designérky. Jak vlastně vznikají? „Všechno, co na mých špercích pozorujete, nevzniklo nahodile. Hraju si s barvami, až architektonickými kompozicemi, a při samotném rozkreslování jednotlivých modelů i s čísly a geometrií. V každém šperku se toho mnoho ukrývá, o čem ti, co si ho koupí, nemají ani tušení,“ říká Daniela Komatović v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Jiný princip. Přírodní oleje vznikly náhodou v kuchyni, říká zakladatel kosmetické značky
26. 12. 2018
„Nechceme maskovat stáří, ale řešit problémy, které urychlují jeho příchod, “ říká bývalý hudební režisér Jaroslav Stráňavský (59). První preparát, na jehož základě kosmetická značka Malinna stojí, vznikl vlastně náhodou v jeho kuchyni, když zkoumal antibakteriální a čisticí vlastnosti přírodních olejů. Život Malinně vdechla až jeho dcera Dominika Doniga (33), původně operní pěvkyně.

Nejkrásnější život ze všech lidí. Jiří Jiroutek se po právem stal ikonou českého designu
25. 12. 2018
Ikonou dnes může být cokoliv. Ale ikon v pravém smyslu slova je pomálu. Jednou takovou je bezesporu komoda U-453. V roce 1958 ji vymyslel Jiří Jiroutek (90). Stala se nejslavnějším kouskem ze série sektorového nábytku, který designér navrhl pro národní podnik Interiér Praha a který se vyráběl dvacet let. Letos komoda opět ožila díky značce Nanovo.

Knihy, ale i kola a porcelán. Digitální ilustrace jsou rychlejší, ale vždy je ‚zašpiníme‘, říká ilustrátor
22. 12. 2018
Knížky, plakáty, ale i porcelán, trička a kola. Ilustrátorské duo Tomski&Polanski alias Ilona Polanská a Lukáš Tomek si plní sny pomalu, ale jistě. Potkali se, když proti sobě bojovali v ilustrátorské soutěži, ale zjistili, že mají mnoho společného. A tak se rozhodli pracovat spolu, ačkoli se jich lidé neustále ptali, jak je možné, aby na ilustracích pracovali společně. Zvládají to dodnes a jsou čím dál tím známější.

Knihy, ale i kola a porcelán. Digitální ilustrace jsou rychlejší, ale vždy je ‚zašpiníme‘, říká ilustrátor
22. 12. 2018
Knížky, plakáty, ale i porcelán, trička a kola. Ilustrátorské duo Tomski&Polanski alias Ilona Polanská a Lukáš Tomek si plní sny pomalu, ale jistě. Potkali se, když proti sobě bojovali v ilustrátorské soutěži, ale zjistili, že mají mnoho společného. A tak se rozhodli pracovat spolu, ačkoli se jich lidé neustále ptali, jak je možné, aby na ilustracích pracovali společně. Zvládají to dodnes a jsou čím dál tím známější.

Co vadí designérům na Vánocích? Fronty před Pandorou, přeplácanost a zabíjení kaprů v ulicích
21. 12. 2018

Recyklace papíru, vkusné ozdoby i vyráběné dárky. Jak slaví čeští designéři Vánoce?
17. 12. 2018
Co mají na Vánocích rádi a co jim naopak přijde nevkusné? Balí dárky do novin či loňského papíru? Jak vlastně slaví vánoční svátky čeští designéři? Zeptali jsme se několika z nich.
    Další články k tématu: