Lidovky - architektura


Střepy z ulice. Fotograf vyrobil šperky z výloh rozbitých při nepokojích po smrti George Floyda
16. 09. 2020
Americký fotograf Paul Chelmis se svou přítelkyní Jing Wenovou vyrobili kolekci šperků z rozbitých výloh jako připomínku nepokojů, které nastaly po smrti George Floyda. Výtěžek z prodeje šperků chtějí věnovat hnutí Gibbes Museum of Art.

Minimalismus a nadčasová elegance. Ráda vytvářím opravdový domov, říká interiérová designérka
12. 09. 2020
Iva Hájková se interiérovým designem zabývá celých sedm let. Vše, co designérka do návrhu jakéhokoliv interiéru zahrne, má svůj přesný účel a funkci, a proto nikde nenajdete žádný nadbytečný prvek. Její styl se nese na vlně čistého minimalismu, nadčasovosti a vkusné elegance. Nejdůležitější pro Ivu je, aby svým klientům vytvořila opravdový domov s výjimečnou atmosférou, do něhož se budou rádi vracet.

Perla secese zblízka. Obecní dům v Praze se začal stavět před 115 lety
11. 09. 2020
Dnes patří k nejoceňovanějším stavbám v Praze, ale v průběhu historie se mnoha chvály nedočkal. Obecní dům na náměstí Republiky nevznikal snadno a kritikou se na jeho adresu nešetřilo ještě nedávno.

Netflix, digisexualita i xanax. Současné umění zrcadlí společnost po koronakrizi
10. 09. 2020
Po období koronakrize česká umělecká scéna ožila díky mezinárodní přehlídce SUMO, která do Prahy přivezla díla více než dvou desítek zahraničních umělců. Mezi nimi například fotografie japonské umělkyně Kazuny Taguchi, ilustrace amerického umělce Mela Odoma, objekty a videa umělkyně mladé generace Emy Prideové, nebo obrazy francouzské umělkyni Chloé Poizatové.

Sdílené kanceláře pro náročné? Otevřelo butikové coworkingové centrum Base
9. 09. 2020
Developerská společnost Penta Real Estate vyhlásila mezinárodní soutěž na podobu coworkingových kanceláří v Praze. S přehledem ji vyhrálo Studio Perspektiv, které vytvořilo takzvaný butikový coworkingový prostor pro náročné s názvem Base.

Zážitkový butik místo obchodu? Návrhář Jan Černý se stal kreativním ředitelem značky Kara
8. 09. 2020
Jeden z nejúspěšnějších mladých českých návrhářů Jan Černý se stal kreativním ředitelem tradiční značky Kara. Jako první změnil obchod v pražské Maiselově ulici na zážitkový butik výjimečný svým interiérem, způsobem prodeje i výběrem jednotlivých modelů.

Signal Festival se zaměří na ekologii a bude i v Holešovicích
6. 09. 2020
Pražský festival digitální a kreativní kultury Signal se letos kromě Karlína a Starého Města uskuteční také v Holešovicích. Osmý ročník festivalu sjednotí téma s názvem Plan B, které se zaměří na ekologii a pandemii koronaviru. Dnes to na tiskové konferenci řekli organizátoři festivalu, který se uskuteční od 15. do 18. října.

Květiny na divoké vlně. Luční kytice doplněné plevelem jsou velký trend, líčí floristka
5. 09. 2020
Mladá zahradní architektka a floristka Zuzana Pacourková spolu se svou kamarádkou Martinou Tománkovou založila na konci roku 2015 značku Plantárium, která usiluje o nenucené zasazení rostlin do prostoru. Kromě návrhu exteriérových a interiérových instalací a dekorací se Plantárium zabývá i návrhy přirozeně laděných zahrad a vazbou svatebních kytic s lučním kvítím.

Čeští designéři vyrábí pratelné a opakovaně použitelné odpadkové pytle. Jsou téměř nezničitelné
4. 09. 2020
Česká značka Reformát, doposud známá především díky zápisníkům, blokům a kalendářům, začala vyrábět odpadkové pytle pro opakované použití z tyveku a papírové odpadkové koše.

Prague Design Week se letos zaměří na udržitelnost a ekologii
3. 09. 2020
Udržitelnost a využití přírodních materiálů jsou tématem letošního Prague Design Week, který se ode dneška koná v centru Prahy na náměstí Republiky. Vystavovatelé představí například mobilní kurník pro slepice, budky na cigaretové nedopalky či dřevěné sochy. Na tiskové konferenci to řekli organizátoři akce. Sedmý ročník designérské přehlídky se měl původně uskutečnit v dubnu, kvůli koronavirové situaci ho organizátoři přesunuli, potrvá do 6. září.

Začíná festival Open House Praha 2020. Kvůli koronaviru bude akce komornější
1. 09. 2020
Šestý ročník festivalu Open House Praha 2020 proběhne tentokrát kvůli pandemii koronaviru za netradičních okolností. Už v úterý 1. září bude festival zahájen doprovodným programem, který se ponese v komorním duchu.

Lennonova rouška to odstartovala. Výstava ukáže umění z desítek zemí vzniklé za pandemie
31. 08. 2020
Práce umělců z více než 60 zemí představí výstava Helpful Art in Covid. Bude se konat od 8. do 28. září na Výstavišti Praha Holešovice jako součást festivalu Praha Září - Jdu ven. Mezinárodní putovní výstavu, která mapuje umění vzniklé v době pandemie covidu-19 ve světě, organizátoři představili u pražské Lennonovy zdi.

Jedna z Cen Thálie ze sklárny v Lindavě je prvně z uranového skla
31. 08. 2020
Jedna z Cen Thálie za nejlepší jevištní výkony na českých divadelních scénách bude letos poprvé z uranového skla. Je z barevné směsi, která na přímém slunečním svitu září. Ocenění ve tvaru benátské masky tradičně v těchto dnech vytváří skláři v Lindavě na Českolipsku ve sklárně společnosti Lasvit Ajeto. Každoročně tam ceny vznikají od roku 1998. Za rutinu ale práci na cenách sklářský mistr Petr Kuchta nepovažuje.

Starý nábytek má smysl opravovat, můžete se na něj spolehnout, říká umělecký nábytkář
29. 08. 2020
Vyrůstal v době, kdy bylo zvykem, že děti doma pomáhají. Internet ani počítačové hry nebyly, a tak pracovala s otcem v truhlářské dílně. Nakonec v ní Roman Slaný zůstal i v dospělosti a své znalosti a zkušenosti z oboru umělecký nábytkář a restaurátor předává v kurzech lidem, kteří si chtějí u tvůrčí práce odpočinout.

Zlínská architektonická revoluce. Unikátní budova Památníku Tomáše Bati ve Zlíně se vrátila do své původní podoby
28. 08. 2020
Způsob, jakým Tomáš Baťa přetvořil celé Zlínsko, bere dech. A tamní obyvatelé mu to nezapomněli. Už rok po jeho předčasné smrti vznikl památník, který stejně jako Baťa neměl snadný osud.

Týden módy zahájí legenda české módy Rochová. Roušky budou povinné
27. 08. 2020
Pražský týden módy zahájí v pátek 4. září performance významné představitelky české módy a pedagožky Liběny Rochové. Uskuteční se v areálu kláštera svatého Gabriela na Smíchově, který bude hlavním sídlem letošní akce. Ta se kvůli koronaviru namísto jarní a podzimní edice koná jen jedna. Pořadatelé se připravují na bezpečnostní opatření, návštěvníci třeba budou muset mít roušky.

Nové tenisky Reebok navrhlo společně 17 umělců z celého světa
26. 08. 2020
Tenisky Classic Leather Legacy, na jejichž návrhu se podílelo 17 umělců z celého světa, jsou inspirované běžeckými botami z přelomu 70. a 80. let. Kombinují tak původní hodnoty této sportovní značky s moderním designem, současnými hodnotami a uměleckou tvorbou.

Tvořivý svět ve Výmaru. Bauhaus inspiruje mladé a talentované designéry
25. 08. 2020
Progresivní umělecká škola Bauhaus slavila vloni sté výročí založení. Ve Výmaru otevřeli nové muzeum, kde jsou práce zakladatelů moderního stylu Waltera Gropia nebo Oskara Schlemmera. Bauhaus ale rozhodně není jen historie, ale také současnost, která inspiruje designéry ve Výmaru a ukazují, že tvořivý svět tady stále žije.

Oblíbenost oranžové mě překvapila. Češky tak konzervativní nejsou, říká návrhářka
22. 08. 2020
Svou vlastní značku založila před šesti lety, protože ji práce v kanceláři příliš neuspokojovala. „Cesta k první kabelce nebyla snadná. Profesní dráhu jsem orientovala právnickým směrem a neměla příliš zkušeností s designem a navrhováním. Zato odhodlání mi nechybělo. Tehdy jsem ale ještě netušila, že bude potřeba spousty pevné vůle a víry ve své nápady,“ vzpomíná na své začátky Markéta Folberová, zakladatelka značky Folbeur.

Studio Zaha Hadid Architects postaví v Číně fotbalový stadion pro 60 tisíc lidí
22. 08. 2020
Britský architektonický ateliér Zaha Hadid Architects vytvořil projekt fotbalového stadionu Xi’an International Football Centre. Inspirovaný má být tradičními čínskými stavbami a stát bude čínském městě Si-an. Pojme až 60 tisíc diváků.

Prague Design Week představí originální projekty, letos s důrazem na udržitelnost
21. 08. 2020
Rozmanitý mix produktového designu, malby, oděvního návrhářství, šperků i výrobků ze dřeva, skla či papíru, ale i starých řemesel. Sedmý ročník tradiční přehlídky designu a umění Prague Design Week se uskuteční, stejně jako v roce loňském, na dvou patrech historického domu číslo 7 na náměstí Republiky již v září.

Český výtvarník Zlamal vytvořil pro Štenberk betonové plastiky
20. 08. 2020
Český malíř a výtvarník Josef Zlamal se podílel na revitalizaci svého rodného města. Před nádražím ve městě instaloval betonové plastiky.

Český výtvarník Zlamal vytvořil pro Šternberk betonové plastiky
20. 08. 2020
Český malíř a výtvarník Josef Zlamal se podílel na revitalizaci svého rodného města. Před nádražím ve městě instaloval betonové plastiky.

Pilotní projekt piknikových míst v pražské Stromovce zahájil provoz
19. 08. 2020
Grilování v pražské Stromovce patří k oblíbeným letním aktivitám Pražanů. Magistrát hlavního města Prahy proto zadal vytvořit několik kvalitních míst s piknikovým a grilovacím zázemím. V prostoru mezi železniční tratí a Vltavou se právě otevřela pilotní lokalita. Autorkou návrhu, který šikovně spojuje betonový gril, betonové podesty s autentickými otisky listů místních stromů a atypický dubový mobiliář, je krajinářská architektka Martina Forejtová ze studia Land05.

Jak bydlí designéři: taneční tyč uprostřed pokoje a výhled do vnitrobloku
18. 08. 2020
Navrhla několik párů „dámských“ bot, které jsou dostupné až do velikosti 44, zajímá se o genderovou problematiku a uprostřed pokoje má taneční tyč. „Rozpěrná taneční tyč na pole dance ze zrušeného studia je nejnovějším přírůstkem. Dopravila, sestavila a nainstalovala jsem si ji před pár týdny. Tyč byla uskladněná ve Strašnicích, vezla jsem ji rozloženou tramvají na Vinohrady,“ říká.

Mistr bílého funkcionalismu. Od narození slavného brněnského architekta Bohuslava Fuchse uplynulo již 125 let
14. 08. 2020
Moravská banka, hotel Avion nebo Tesařova vila – to jsou jen některé z realizací, jimiž Brno obohatil architekt Bohuslav Fuchs, muž, který si prošel okamžiky velké slávy v meziválečném období i úpadku za totalitních časů.

Tvar obličeje a tvar brýlí? Výsledkem by měl být ovál, je nejharmoničtější, říká Žilka
5. 08. 2020
Každý, kdo nosí brýle, ví, že se vyplatí investovat do kvalitních obrub. Do Žilka Optik Studio však chodí i zákazníci, kteří žádnou vadu zraku nemají. Jen tak, aby brýle dotvořily jejich osobnost. O tom všem mluví pro Lidovky.cz majitel studia a známý optik Filip Žilka.

Barvu fasády v žádném případě nehlídáme, říká hlavní architekt Brna. Na Moravu se vrátil z Los Angeles
2. 08. 2020
Pro pozici ředitele Kanceláře architekta města Brna opustil Michal Sedláček nejen svou americkou etapu života trvající 25 let, ale i prestižní postavení v jedné z největších architektonických kanceláří světa. Jakou roli hrají v jeho životě náhody, jak se vypořádává s překážkami a jaké změny Brno čekají?

Móda podle Mongolky. Minimalistické střihy, přírodní látky a výšivky
1. 08. 2020
Pro tvorbu módní návrhářky Moniky Slavíčkové je charakteristická výšivka se spuštěnými nitěmi, ale také minimalistické střihy a přírodní látky. „Důvodem, proč je výšivka v poslední době tak oblíbená, je touha po návratu k národním tradicím a identitě,“ říká návrhářka, která tvoří pod značkou Monika Mongol.

Jak bydlí designéři: velký pracovní prostor, terasa a secesní zrcadlo
31. 07. 2020
Světlo, vůně, výhled a pocit bezpečí. To jsou veličiny, které preferuje designérka a zakladatelka českého papírnictví Papelote Kateřina Šachová. „Nejraději mám doma zrcadla, zvláště jedno v dřevěném secesním rámu,“ říká.

Landscape znovu na Žižkově. V létě a na podzim proběhne další ročník festivalu
31. 07. 2020
Landscape festival vznikl v roce 2014 a první dva ročníky se odehrávaly v areálu žižkovského Nákladového nádraží. Následovaly akce v Opavě, Plzni a Ostravě. V roce 2018 se konal opět v Praze a nyní se sem znovu vrací – do katastru podivuhodné čtvrti s neobyčejným potenciálem.

Pasta Oner vytvořil pro nový obchod fresku přes celou stěnu
29. 07. 2020
Český umělec Pasta Oner vytvořil pro nový obchod Levi’s Store rozsáhlou fresku, která propojuje jeho individuální styl a reklamní vizuály z archivu značky s kultovními českými tématy jako Václav Havel, panorama Prahy či retro Škoda 100.

„Nejvíc mě baví věci s každodenním využitím,“ říká elitní designér Petr Novague
27. 07. 2020
Nejúspěšnější český designér Petr Novague má na svém kontě desítky dokončených produktů, stovky celosvětových ocenění, a hlavně jedenáct prestižních Red Dot Awards. Ani „na vrcholu“ kariéry se ale nehodlá zastavit i přes ne úplně ideální podmínky v České republice. „Oproti světu tady chybí podpora státu,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

„Nejvíc mě baví věci s každodenním využitím,“ říká elitní designér Petr Novague
27. 07. 2020
Nejúspěšnější český designér Petr Novague má na svém kontě desítky dokončených produktů, stovky celosvětových ocenění, a hlavně jedenáct prestižních Red Dot Awards. Ani „na vrcholu“ kariéry se ale nehodlá zastavit i přes ne úplně ideální podmínky v České republice. „Oproti světu tady chybí podpora státu,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

„Nejvíc mě baví věci s každodenním využitím,“ říká elitní designér Petr Novague
27. 07. 2020
Nejúspěšnější český designér Petr Novague má na svém kontě desítky dokončených produktů, stovky celosvětových ocenění, a hlavně jedenáct prestižních Red Dot Awards. Ani „na vrcholu“ kariéry se ale nehodlá zastavit i přes ne úplně ideální podmínky v České republice. „Oproti světu tady chybí podpora státu,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Konec s plýtváním a chrlení jedné kolekce za druhou. Pietro Filipi ruší slevy a sází na udržitelnost
26. 07. 2020
Česká oděvní značka Pietro Filipi se chce zaměřit na udržitelnost a pouští se do toho zásadní změnou strategie. Ruší slevy a již nechce chrlit jednu kolekci za druhou.

Karanténa nás šokovala. Ale českému designu věřím, říká zakladatelka Czechdesignu
25. 07. 2020
Portál Czechdesign, který se věnuje lokálnímu designu a podporuje mladé designéry založila před 17 lety. Po skočení pandemie otevřela nový obchod v Myslíkově ulici. „V prodejně disponujeme nejširší nabídkou šperků od českých designérů, a tak se na nás postupem času začali obracet zákazníci s prosbou o zařízení zásnubního nebo snubních prstenů,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Jana Vinšová.

Designérka Marešová se pustila do nového projektu, chystá menstruační kalíšky
24. 07. 2020
Produktová designérka Anna Marešová se na podzim chystá obohatit rodinu intimních pomůcek pro ženy Whoop·de·doo o menstruační kalíšek. Boří tak další tabu ženské intimity, tentokrát týkající se menstruace. „Bude červený. Je to tedy první kalíšek, který přiznává barvu,“ říká designérka.

Osobní vášně. Designblok představil vizuál letošního ročníku
23. 07. 2020
Dvaadvacátý ročník mezinárodního festivalu Designblok proběhne od 7. do 11. října 2020. Výstava nábytku, doplňků, módy i šperků, bude jako vždy doplněna doprovodným programem a přinese několik zásadních novinek. Designblok pozve návštěvníky letos poprvé do prostoru Gabriel Loci na Praze 5. Tématem zaštiťujícím ročník je Vášeň a vizuál zachycuje mladé české tvůrce s tokeny jejich osobní vášně.

Boty české návrhářky obuje na svém turné i Lady Gaga
22. 07. 2020
Boty české návrhářky Karin Onderkové jsou pro všechny. Mladá designérka totiž extravagantní boty „feminních tvarů“ vyrábí až do velikosti 44. Proto jeden pár zaslala designérka i slavnému americkému herci Billymu Porterovi. Ten si je okamžitě zamiloval a vyfotil se v nich na své sociální sítě. Úspěch měly i u zpěvačky Lady Gaga, která s nimi odjela na turné.

Návrat k tradici. Návrhářka Zuzana Osako otevřela na Letné pop-up shop
19. 07. 2020
Módní návrhářka Zuzana Osako, ktwerá mimo jiné navrhla novou olympijsou koleškci, otevřela v červnu pop-up shop v Praze na Letné. Novou kolekci Louka vytvořenou pod značkou Tradice bude hostit showroom designérky nábytku Heleny Dařbujánové.

Pandemie se dotkla i českých designérů. Bude to těžší, ale jedeme dál, říká Alex Monhart
18. 07. 2020
Karanténu trávila šitím roušek, dokonce se spojila s firmou Konsepti a peníze za prodané roušky posílají do italské Lombardie. Úspěšná česká designérka Alex Monhart, která neustále rozšiřuje svůj repertoár, ale známá je především díky batohům, nově přichází s novou kolekcí brýlí.

Oprava Šlechtovy restaurace uvázla na mělčině, lávka do Troje se dokončuje. Co nového ve Stromovce?
17. 07. 2020
Pomalu, ale přece. Tak by se dala označit postupující rekonstrukce Stromovky. Co na tom, že v zahraničí by byli již dávno hotovi – hlavní je, že se s většími či menšími obtížemi celá situace snad blíží do zdárného konce.

Vyšehrad v novém. Národní kulturní památka má novou vizuální identitu
15. 07. 2020
Nositel ocenění Czech Grand Design definuje novou podobu prezentace Národní kulturní památky Vyšehrad. Grafický designér roku Jan Matoušek, který na svém návrhu pracoval s Mirkou Mitískovou (Miroko Maroko), vyhrál v designérské soutěži, pořádané organizací Czechdesign. Celý článek zde]]>

Obří graffiti zdobí průmyslovou halu. Vidět je až z Letiště Václava Havla
14. 07. 2020
Developerská společnost CTP Invest převzala od autora Michala Škapy alias Trona nový mural, tedy majitelem nemovitosti schválené graffiti. Obří malba zdobí boční stěnu CTParku Prague Airport v Kněževsi, sousedí s pražským Letištěm Václava Havla odkud ji mohou také lidé vidět. Prohlédněte si kompletní fotogalerii.

Když se Bůh raději díval jinam. Sakrální secesní skvosty v Krušných horách a Podkrkonoší
3. 07. 2020
Nebývá obvyklé, abychom se setkávali s kostely v secesním slohu, přesto jich pár najdeme. Osud (a hlavně minulý režim) se s nimi moc nemazlil. Pojďme se podívat, co nám tu ještě zbylo a co už je nenávratně ztraceno...

S kůží na trh. Ne každý umí ocenit výhradně ruční práci, ale jinak nepracuji, říká designér
1. 07. 2020
Když studoval vysokou školu, začal se věnovat kůži, proto se rozhodl, že by se mohl vrátit na učiliště. „Můj první výrobek byl tragický, jinak to nazvat nelze. Bylo to příliš brzy. Pořádně jsem nevěděl, co dělám, chybělo mi kvalitní nářadí i možnost výběru materiálu. Navíc jsem si navymýšlel techniky, se kterými jsem tehdy neměl žádné zkušenosti. A výsledek tomu odpovídal. Nenávidím, když se mi něco nepovede tak, jak bych chtěl. Ale i to k tomu patří,“ říká designér Antonín Faktor v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Českou cenu za architekturu má šanci získat 27 projektů
30. 06. 2020
Na Českou cenu za architekturu má šanci 27 děl, které vybrala z téměř dvou stovek staveb mezinárodní porota. Pořádající Česká komora architektů je zveřejnila na nominačním večeru pátého ročníku ceny v objektu Kotelna v areálu Uhelného mlýna v Libčicích nad Vltavou. Jméno držitele hlavní ceny i ostatních finalistů pořadatelé oznámí 24. listopadu na galavečeru v pražském Foru Karlín.

Petr Tučný patřil k průkopníkům evropského průmyslového designu
26. 06. 2020
Designér, architekt a grafik Petr Tučný, od jehož narození uplyne 26. června 100 let, patřil k zakládající generaci československého i evropského průmyslového designu. Tučný vystavoval v téměř dvacítce zemí a získal řadu významných mezinárodních ocenění. kromě toho také hojně publikoval. Významné jsou jeho práce Teoretické základy technické estetiky a Fyziologický základ estetických reakcí.

V Ostravě by měla vzniknout nejvyšší budova v Česku. Šedesátipatrová Ostrava Tower má měřit 238 m
25. 06. 2020
Ostrava by v budoucnu mohla mít nejvyšší budovu v České republice. Městští zastupitelé dnes rozhodli o prodeji pozemku v centru města, na němž chce ostravská společnost RT Torax vybudovat obchodně administrativní centrum s hotelem a byty v objektu s 60 patry a výškou 238 metrů. Stavba by podle předpokladů měla stát přes dvě miliardy korun.

Nejvyšší česká dřevostavba vyroste u Českých Budějovic
25. 06. 2020
Architekti Studia Perspektiv navrhli čtyřpatrovou dřevostavbu, která výškou dosahuje povoleného limitu pro tento typ budov u nás, čímž se zařadí mezi nejvyšší v Česku. Projekt administrativní budovy a úpravy areálu rodinného podnikání se řídí principy udržitelnosti, potřebami zaměstnanců a požadavkem na nenáročnou údržbu.

Jako rybička. Designéři navrhli svítidla ve tvaru balení sojových omáček
24. 06. 2020
Australské designérské studio Heliograf navrhlo svítidla v podobě malých balení sojové omáčky, které se podává k sushi.

I to, co je pod oblečením, je důležité, říkají designérky spodního prádla
23. 06. 2020
Kvalita, pohodlnost, ale samozřejmě i zajímavý design. Andrea Kopalová a Togi Roštínská Burmaa si před čtyřmi lety založily vlastní značku Paon. Od té doby navrhují stále nové a nové spodní prádlo nejen pro ženy, ale i pro muže. Vyrábí ho v Česku a snaží se o udržitelný přístup. „Celá značka Paon vznikla v podstatě z jedné seminární práce, kterou jsme měly za úkol zpracovat,“ říkají v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Sklady kůži sluší. Máme rády co nejméně švů, ačkoli musíme použít více materiálu, říkají designérky
20. 06. 2020
Aneta Vojtová a Tereza Mayer jsou přítelkyně od dětství. Ačkoli vystudovaly každá něco jiného, snily o tom, že si založí vlastní značku. A povedlo si jim to. Dnes mají i vlastní studio na Vinohradech. „Na začátku jsme měly myšlenku udělat kabelku hodně variabilní. První model se tehdy dal skládat z menšího na větší. Z dnešního úhlu pohledu je to pro nás strašně komplikované, ale asi té kabelce vděčíme za to, že nás to začalo tak bavit,“ říkají v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Bundestag, Wembley a zastávky. Slavný britský architekt s impozantní kariérou Norman Foster slaví 85. narozeniny
19. 06. 2020
Jeho kariéra je tak zářivá, jak jen kariéra architekta může být: učil se od těch nejlepších, propracoval vlastní styl a navrhoval po celém světě: od New Yorku přes Londýn či Berlín po kazašskou Astanu. A svou stopu zanechal i v Praze.

Virtuální přehlídka. Česká centra se zapojují do Roku Adolfa Loose
18. 06. 2020
Od narození významného architekta Adolfa Loose uběhne letos 150 let a rok 2020 byl vyhlášen jeho rokem. Česká centra se do těchto oslav zapojují programem Adolf Loos – Pioneer of Modern Living, speciálně připraveným pro on-line prostředí.

Kvalitní nábytek musí šetřit přírodu, říkají bratři designéři
13. 06. 2020
Kdo umí pracovat s kovem, umí pracovat i se dřevem. To říkal bratrům Herkovým jejich otec, který je naučil pracovat s oběma materiály. Díky tomu si už jako velmi mladí mohli založit vlastní značku Wuders. Vyrábí společně designový nábytek - především stoly.

Zahrady brněnských vil Tugendhat a Löw-Beer jsou konečně propojené
11. 06. 2020
Novým turniketem poprvé projdou návštěvníci mezi zahradami vily Tugendhat a vily Löw-Beer. Přestože obě zahrady vil významných brněnských židovských rodin tvořily původně jeden celek, byly donedávna rozděleny plotem. Lidé si tak konečně mohou pohodlně prohlédnout obě zahrady. Práce na jejich propojení zpomalil archeologický nález dlážděné cesty z 19. století.

Podzimní festivaly sázejí na české umělce a řeší bezpečnost tisíců návštěvníků
10. 06. 2020
Nouzový stav v zemi zásadně ovlivnil celou českou kulturu a jeho dopad se nevyhne ani velkým podzimním akcím jako je Signal Festival nebo Designblok. Na koronavirovou krizi reagují po svém, pár změn však mají společných: letos budou bez zahraničních hostů a bezpečnost má pro organizátory jednu z nejvyšších priorit.

Trafo Gallery připravuje výstavu sochařské práce autorů několika generací
7. 06. 2020
Trafo Gallery a areál Pražské tržnice vystavuje sochařské práce 16 autorů několika generací s názvem RE_FORM. Vnitřní i venkovní instalaci shrnuje dvojjazyčná publikace s textem kurátora Radka Wohlmutha.

Bílý hranol v Olomouci. Vilka Loosova žáka Paula Engelmanna se dočkala kvalitní rekonstrukce
5. 06. 2020
Byl žákem Adolfa Loose a dočkal se uznání i za našimi hranicemi, své stavby realizoval ve Vídni nebo Izraeli. Ne všechna díla Paula Engelmanna v dobré kondici vydržela dodnes, přesto jedno takové najdeme na Hané.

Designér Jakub Pollág navrhl limitovanou edici inspirovanou nocí a rock’n’rollem
4. 06. 2020
Designér Jakub Pollág se vymezuje proti zajetým trendům. Po více než dekádě ve světě designu a architektury rozjíždí držitel ocenění Czech Grand Designér Jakub Pollág značku zeitgeist.limited. V ní reaguje na trend čistého designu skandinávského střihu a namísto toho staví do popředí surovost materiálů a charakter produktu. Výsledkem jsou výrobky se zajímavými detaily vyrobené z prvotřídních materiálů.

Každý Pražan se může podívat, jak vypadala jeho čtvrť v minulém století, říká historička architektury
3. 06. 2020
Kudy tekla Vltava v době našich praprababiček? Jak vzniklo Jižní Město? Jak se proměnil Karlín od sametové revoluce? A co se změnilo ve vaší čtvrti? To vše se dozvíte na nové interaktivní výstavě Dvě Prahy: Město z ptačí perspektivy v Centru architektury a městského plánování (CAMP).

Úspěšná česká návrhářka Zuzana Kubíčková představuje novou kolekci
2. 06. 2020
Nová kolekce české návrhářky Zuzany Kubíčkové pokračuje v tématu, jímž se návrhářka zaobírá dlouhodobě, a které by se dalo označit jako „klasická krejčovina“. Studie dámského saka, jemuž byla věnována poslední Couture kolekce představená v září 2019 byla prvním takovým počinem.

Výstava Salvadora Dalího Enigma se v Praze znovu otevřela po epidemii koronaviru
29. 05. 2020
Surrealistický malíř Salvador Dalí by letos oslavil 116. narozeniny. Umělec, který je znám především jako malíř a grafik, byl však uznáván i jako sochař. Jednu z největších soukromých sbírek Dalího soch nazvanou Enigma mohou jeho obdivovatelé navštívit v Praze v Opletalově ulici. Nyní se výstava po nuceném uzavření kvůli koronavirové epidemii znovu otevřela pro veřejnost.

Bonami otevřelo první kamennou prodejnu. Nabídne desítky značek
28. 05. 2020
Obchod s nábytkem a dekoracemi do domácnosti, který zná většina zákazníků z online prostředí, otevírá svou první kamennou prodejnu v Praze.

Francouzský designér kvůli viru vymyslel poklopy pro strávníky
27. 05. 2020
Provoz v restauracích se zřejmě ani po uklidnění situace kolem koronavirové nákazy nevrátí do starých kolejí, alespoň ke zdání normálnosti chce ale majitelům podniků pomoci francouzský designér, který vymyslel plastovou ochranu pro strávníky. Průhledné poklopy, jež připomínají obří stínítka na lampy, mají mezi hosty vytvořit bariéru, která bude bránit přenosu nákazy, napsala agentura Reuters.

Výstava Nebourat ve Veletržním paláci přibližuje brutalismus v Praze
26. 05. 2020
Ve znovuotevřeném Veletržním paláci je možné zhlédnout výstavu Nebourat! s podtitulem Podoby brutalismu v Praze. Architektura 60. až 80. let 20. století, někdy obdivovaná, někdy nenáviděná, je intenzivně diskutovaným a rozporuplně přijímaným fenoménem současnosti. Na výstavě budou k vidění i nikdy nerealizované stavby.

Výstavní prostor Bold Gallery otevře příští týden Božská komedie
24. 05. 2020
V pražským Holešovicích vznikl nový výstavní prostor Bold Gallery. Jako první představí projekt experimentální malířky Radky Bodzewicz.

Módní sezony jsou tak trochu nesmysl, velké značky na to teď zřejmě doplatí, říká návrhář
23. 05. 2020
Módní průmysl se díky pandemii dostal do nesnází. Světové veletrhy se zrušily, módní giganti nestíhají připravit aktuální kolekce a v obchodech stále visí neprodané zimní. Při nákupech si tak budeme muset vystačit s těmi loňskými. Nebo zavítat do ateliérů nezávislých návrhářů a pořídit si originální kousek touto cestou. Jak vidí koronavirovou krizi módního průmyslu návrhář Roman Humlíček?

Barevná fasáda hraje roli v kontexu města. Ne vždy se však povede
22. 05. 2020
Procházka jakýmkoli českým městem nabízela v době normalizace smutný pohled: otřískané a špinavé fasády neudržovaných činžáků, rozbité střechy, zničené původní detaily… Ani na panelákových sídlištích, pýše socialistické výstavby, nebyla situace o mnoho lepší.

Minimalistické vázy z českého křišťálu. Moser spolupracuje s úspěšnou designérkou
22. 05. 2020
Úspěšná designérka a autorka oblíbené kolekce robustních křišťálových váz Gema vsadila na čistotu a moderní minimalistický design. Vytvořila novou kolekci Cool Velvet, ve které spojuje umění tradičního ručního sklářství a užitého designu.

Designér Rony Plesl má nový ateliér v Karlíně. Rekonstruoval ho architekt Pleskot
21. 05. 2020
Industriální prvky a čisté linie. Přední český architekt Josef Pleskot dokončil rekonstrukci prostoru s klenutými stropy v pražském Karlíně. Vytvořil z něj ateliér pro designéra Ronyho Plesla.

Propojení měst a přírody? Dánští architekti vědí, jak na to
20. 05. 2020
„Rozdělovat svět na města a přírodu není správný přístup.“ říkají architekti z dánského studia Tredje Natur, kteří mění Kodaň v zodpovědné a udržitelné město.

Do ateliéru chodím jako do kolbenky. Dávám si limity, říká úspěšná česká sochařka
16. 05. 2020
Studovala ve Finsku, Mexiku, ale i ve Švýcarsku. V Česku byl jejím učitelem významný sochař Karel Nepraš. „Od sochařiny mě skoro všichni odrazovali, z obav, že budu zklamaná z neúspěchu, já se přesto rozhodla, že zariskuji a zkusím to. Teď s odstupem několika let bych si troufla říct, že to byl osud a možná i nějaké předurčení, pravděpodobně se ve mně probudily geny mého pradědečka, který byl řezbář,“ říká sochařka a kurátorka Paulina Skavová v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Kolekce jak z filmu od Tarantina. Oblečení prezentuju na klucích, ale je i pro holky, říká návrhář
15. 05. 2020
Jeden z nejúspěšnějších českých návrhářů nedávno uspořádal virtuální přehlídku v řevnické sokolovně. „Tělocvična byla jako vystřižená ze sedmdesátých let a skvěle zapadla do konceptu show. Sportovní prvky v kolekci jsou v kolekci důležité, tělocvična byla proto jasná volba,“ říká v rozhovoru Jan Černý.

UMPRUM vyučuje na Instagramu. Podívejte se na temné vize života v karanténě
14. 05. 2020
Jak současná pandemie ovlivní život kolem nás? Studenti Ateliéru průmyslového designu na UMPRUM přicházejí s futuristickými vizemi v podobě netopýřích dronů určených na cestování prostřednictvím virtuální reality nebo veřejnými lavičkami plnícími funkci sociální distance.

Islandská módní návrhářka plete bizarní roušky s obřími zuby i ústy
12. 05. 2020
Islandská módní návrhářka Ýr Jóhannsdóttir, která se věnuje pletenému oblečení pod značkou Ýrúrarí, na sebe v poslední době upozornila, když zveřejnila své nové návrhy roušek.

Návrhář Jan Černý uspořádal první českou virtuální přehlídku
10. 05. 2020
Mladý český módní designer Jan Černý představil na začátku května svou novou kolekci. V rámci opatření kvůli pandemii se rozhodl kolekci představit v online modní show bez účasti veřejnosti. V netradičním prostoru sportovní haly připravil zajímavou show, která je jeho první od návratu z půlroční stáže v pařížské dílně světové značky Louis Vuitton.

Ind, který šije batohy pro Čechy: Koronavirus nás zasáhl, ale lidé si pomáhají
9. 05. 2020
Kožené batohy, peněženky, ale i tašky. To vše vyrábí Ind Dinesh Kumar Panwar, kterému všichni říkají Dennis, se svou rodinou pro Čechy. „Koronavirus zasáhl Indii stejně jako další země velmi silně. Nicméně předseda vlády učinil velmi dobrá rozhodnutí o uzamčení celé Indie. Doufáme, že se situace dostane brzy do normálu,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Betonový výdech z tunelu Blanka. Technický prvek jako výtvarné dílo
8. 05. 2020
Ani technické betonové stavby nemusejí být nutně ošklivé a hyzdit celé okolí. A i když na to projektanti třeba zapomenou, naštěstí jsou stále možnosti, jak to napravit. Občanská iniciativa dokáže divy.

‚Šperk jako suvenýr z temné reality.‘ Avantgardní klenotník Zdeněk Vacek z dua Zorya otevírá sólový ateliér
6. 05. 2020
Zdeněk Vacek byl v posledních letech činný především v duu Zorya, které sbíralo ceny a prestižní zakázky doma i v zahraničí. Po loňském konci Zoryi se vrhá na sólovou dráhu. A jeho představa o tom, co chce vytvářet pod novou značkou Zdeněk Vacek Fine Jewellery, je jasná. Jedinečné klenoty na zakázku a limitované high-end série šperků z drahých kovů a drahých kamenů, mezi něž budou patřit i neopakovatelné snubní a zásnubní prsteny.

Češi v Bruselu šijí designové roušky pro místní
3. 05. 2020
Více než měsíc poté, co se Češi v rámci boje proti koronaviru masově zapojili do výroby roušek, se desítky šicích strojů rozjely i v českých domácnostech v Bruselu. Češi žijící v belgické metropoli vyslyšeli výzvu úřadu čtvrti Ixelles a začali vyrábět designové pokrývky úst a nosu, jež nabídnou k využití lidem, kteří je budou potřebovat.

Modrotisk a elegance. Chci vytvořit olympijskou kolekci s odkazem na české tradice, uvádí návrhářka
2. 05. 2020
Návrhářka Zuzana Osako navrhla olympijskou kolekci, ale na začátku dubna představila také svoji novou kolekci Louka. „Odkaz na naše tradice odívání se v nástupové kolekci otiskne poprvé v historii. Kolekci tvoříme v České republice a je v ní spousta ruční práce našich předních mistrů. Na kolekci například pracuje několik nositelů titulu Nositel tradic lidového řemesla,“ říká pro server Lidovky.cz.

Pomníky aneb Zahrajte si bojovku. Jak se přesouvají sochy?
1. 05. 2020
Odstranění sochy maršála Koněva může inspirovat. Ne k demontáži dalších, ale k inventuře pomníkové kultury u nás – třeba při jarní procházce městem.

Designérka Alexandra Monhart prodává roušky. Výtěžek pošle do italské Lombardie
30. 04. 2020
Designérské duo Alexmonhart připravilo spolu s Konsepti speciální edici charitativních ústenek, jejichž zakoupením zákazníci přispějí polovinou částky na italskou Lombardii, konkrétně na transparentní účet iniciativy Aiuto per La Lombardia/Pomozte s námi Lombardii, kde se nachází velká část výrob designového nábytku.

On-line umění na každý den. Webová stránka nahrazuje festival Týden umění
29. 04. 2020
Co připravují česká muzea a galerie v době karantény? Webová stránka tydenumeni.cz nabízí přehlednou databázi on-line programů. V současnosti databáze čítá více než sto programů od desítek muzeí umění a galerií. Tvůrci počítají s jejím průběžným doplňováním.

Ve tvaru lotosového květu. V Číně staví největší fotbalový stadion na světě
28. 04. 2020
V čínském městě Kanton začala výstavba největšího fotbalového stadionu na světě, který má mít podobu svítícího lotosu. Na tribuny budoucího stadionu klubu Guangzhou Evergrande FC se má vejít až sto tisíc diváků.

Kolekce iSee designérky Mikoláškové poukazuje na to, jak nás deformují chytré telefony
26. 04. 2020
Kristýna Mikolášková je mladá designérka a studentka ateliéru K.O.V. na pražské UMPRUM. Svůj talent v minulosti předvedla například svítidlem Dione nebo dřevěnými hračkami BIRI. V současnosti přichází s novou kolekcí objektů iSee, která má otevřít oči všem uživatelům chytrých telefonů.

I továrna může být moderní. Významný český architekt vytvořil ve středočeském Kolíně hned tři svá stěžejní díla
24. 04. 2020
Stává se, že někdy je jméno architekta tak neodmyslitelně spojeno s jeho díly v jednom konkrétním městě, že v myšlenkách naskakují spolu už automaticky. A dnes se podíváme právě do jednoho takového města.

Od vibrátoru k prstenům. Designérka Marešová navrhla kolekci šperků, inspirovalo ji šampaňské
23. 04. 2020
Designérka Anna Marešová navrhla svou první kolekci šperků. Inspirací pro návrh se stalo šampaňské víno - bylo jako symbol výjimečnosti okamžiku. „Nejsem ten typ designéra, který by chodil do lesa, aby se inspiroval přírodou,” vysvětluje designérka.

Festival Křehký Mikulov se letos kvůli koronaviru neuskuteční. Přesune se na příští rok
22. 04. 2020
Pandemie koronaviru a opatření, která jí provázejí, fatálně zasáhly do organizace festivalu sběratelského designu konaného každoročně na mikulovském zámku. Festival Křehký Mikulov, který pořádá Regionální muzeum v Mikulově a pražská galerie Křehký, se původně měl odehrát na přelomu května a června. Jubilejní desátý ročník festivalu se ale oficiálně přesouvá na květen roku 2021.

Prodeje přes e-shopy, slevy i poštovné zdarma. Jak ‚bojují‘ české designérky?
21. 04. 2020
Vyrábí oblečení, šperky i porcelán. Patnáct českých a slovenských designérek se rozhodlo založit si vlastní obchod BackYard, cesta to byla složitá, ale nakonec uspěly. Jak se perou se současnou a je český design v ohrožení?

Ke šperkařině ji přivedl boj s nádorem mozku o velikosti holubího vejce. Teď dělá jen to, co ji baví
18. 04. 2020
Klára Bílá se po dlouhém a náročném boji s nádorem na mozku vrhla na výrobu šperků, které ji lákaly od malička. Uživit se řemeslem v České republice není jednoduché, ale i tak je optimista a dál tvoří organické masivní stříbrné šperky a snubní prsteny. „Ve šperkařině vzniká spousta odpadu. Ale jedná se o takový druh odpadu, který se dá zpracovat dál. Takže já se snažím využít každý kousíček drátu nebo plíšku, který mi zbyde,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz

Knihkupectví Book Therapy se zařadilo mezi ta nejkrásnější na světě
17. 04. 2020
Pražské knihkupectví Book Therapy se dostalo do knihy Do You Read Me?, která představuje nejlepší knihkupectví z celého světa. „Po více než třech letech usilovné práce je pro nás tato kniha obrovské zadostiučinění. Je nám ctí, že jsme se dostali do výběru těch nejlepších knihkupectví z celého světa a můžeme Česko reprezentovat v tomto celosvětovém vydání,“ říkají Petra a Jirka Caudrovi.

Ze života avantgardy. Před 120 lety se narodil projektant prvního ‚českého mrakodrapu‘
17. 04. 2020
Patřil k významným představitelům meziválečné avantgardy, společně s Josefem Havlíčkem navrhl „první pražský mrakodrap“, palác Všeobecného penzijního ústavu na Žižkově. Věnoval se i sociologickým otázkám či tomu, jak architektura působí na lidskou psychiku. Tím vším byl Karel Honzík.

Ceny Czech Grand Design budou letos mimořádné. Na oceněné čeká Kus splněného snu
16. 04. 2020
Ceny Czech Grand Design vítěze za rok 2019 ocení, organizátoři představili nový formát mimořádného vyhlášení respektující všechna aktuální opatření v boji proti pandemii. Speciální pořad ohlašující vítěze čtrnáctého ročníku Cen ocení kategorie design, móda, šperk, grafika, fotografie a ilustrace. Uvidíte jej na obrazovkách České televize 29. dubna.

Česká značka TON přichází s novou kolekcí židlí Grand Slam
15. 04. 2020
Grand Slam je synonymem pro setkání špičkových hráčů. Kolekce je mistrovskou hrou na poli technologie ohýbání dřeva. Designér Alex Gufler navrhl židli a barovou židli, které symbolizují svižnou výměnu mezi jeho dlouholetými zkušenostmi s designem nábytku a precizní technologií značky v ohýbání dřeva.

Vznikaly zde základy genetiky. Čeští architekti obnoví Mendelův skleník v Brně
13. 04. 2020
Místo, v němž Gregor Johann Mendel položil základy dnešní genetiky, dostane novou podobu. Torzo Mendelova skleníku v Brně zrekonstruují architekti ze studia Chybík+Krištof pro Opatství Staré Brno řádu sv. Augustina. Dokončen bude k příležitosti oslav 200 let od narození Gregora Johanna Mendela v roce 2022.

Zavřené galerie. Jak zpřístupní malé výstavní prostory umění lidem?
12. 04. 2020
Kulturní instituce se snaží zůstat v kontaktu s návštěvníky během omezení provozu kvůli epidemii covid-19. Zejména větší státní instituce už zveřejnily virtuální prohlídky a muzea zpřístupnily digitální archivy sbírek. To není nic nového, digitalizace především starého umění probíhá už několik let, nicméně patrně až v posledních dnech se těší opravdovému zájmu publika. Velké instituce a muzea nejsou v takovém ohrožení jako menší galerie a kulturní subjekty, které prezentují současné umění a místní umělce.

Rostlina jako mazlíček do domácnosti? Pořiďte si řasokouli, radí floristka
11. 04. 2020
V jejím nevšedním květinářství narazíte na „levitující“ aerárie, kokedamy či zábavné řasokoule. Co to vlastně je za květiny a kde se v Praze vzali? „Výroba kokedamy není zas tak náročná, průměrně šikovný člověk to zvládne za pár hodin. Jen je důležité použít kvalitní substráty a správně si namíchat poměry ke konkrétnímu druhu rostliny, aby vše fungovalo tak, jak má,“ říká Lenka Hrubá, majitelka květinářství Zahrada na niti.

Zlatý fond architektury na evropské úrovni? České zdravotnické areály z první republiky
10. 04. 2020
Po prvním dílu našeho miniseriálu, který se i vzhledem k současným nepříliš radostným dnům zaměřil na architekturu nemocnic a lázní, následuje jeho pokračování. Na řadu přijdou stavby z období první republiky.

Šije roušky pro druhé. Situace je vážná, ale věřím, že to Česko zvládne, říká designér
8. 04. 2020
Čeští návrháři, dobrovolníci, ale i designéři kteří normálně nepracují s látkou, se vrhli na šití roušek. To samé udělal i mladý majitel značky Vasky, která normálně vyrábí boty. „Investovali jsme do výroby roušek přes 50 tisíc korun. Následně jsme založili i transparentní účet, na který mohou přispět naši zákazníci. Díky tomu se nám podařilo vyrobit přes 5000 roušek,“ říká Václav Staněk.

V nových barvách. Česká značka Plove vsadila na provokativní kampaň
5. 04. 2020
Minimalistické plavky značky Plove se dočkaly nových barev. Designérka Pavlína Miklasová rozšířila barevnou škálu plavek o růžovou, oranžovou a lila. Plavky vyrábí designérka z recyklovaného vlákna a letos poprvé s mezinárodním certifikátem kvality. Provokativní fotografie, představující letošní novinky, nafotil ve Vietnamu módní fotograf Hau Le.

Čeští designéři neusínají na vavřínech. Jak vypadá nová kolekce Barbory Musilové?
4. 04. 2020
Značka Barbory Musilové .about leather. se zaměřuje na ručně šité kabelky a další koženou tvorbu. Před třemi lety designérku překvapil malý výběr a špatná dostupnost českých kožených módních doplňků, a proto si navrhla a ušila koženou ledvinku pro vlastní užití. Nyní přichází s novou jarní kolekcí.

Nově, jinak a lépe. České nemocnice na přelomu 19. a 20. století patřily k nejlepším v Evropě
3. 04. 2020
V čase koronaviru, v éře bílých plášťů a houkajících sanitek, se pro naši rubriku samozřejmě nabízí téma zdravotnických staveb, které má u nás bohatou tradici, zejména od konce devatenáctého století, kdy se začaly na českém území budovat moderní areály dle nejnovějších hygienických zásad.

Snubní prsteny od českých designérů na jednom místě. Czechdesign spouští projekt Snoubení
1. 04. 2020
Projekt na podporu lokální designérské scény právě představuje organizace Czechdesign. V Česku tak poprvé vzniká katalog zásnubních a snubních prstenů od lokálních šperkařů jako součást projektu Snoubení.

Malý nákup, velká pomoc. Jak pomoci lokálním značkám, oblíbeným kavárnám či designérům
31. 03. 2020
Malí podnikatelé momentálně prochází velkou krizí, která se bude prohlubovat a pro mnoho z nich může mít devastační důsledky. Jejich kamenné prodejny a provozovny jsou kvůli šíření koronaviru zavřené a není jisté, jak dlouho aktuální nouzová situace potrvá, a zda ji vůbec dokáží překonat. I pro to vznikla „výzva“, která se pod hashtagem #malynakupvelkapomoc šíří na sociálních sítích.

Dílna, kde voní kůže. Nezničitelný sedlářský steh a málo spojů
28. 03. 2020
Simona Kyselková jde proti proudu rychloobrátkové módy a doplňků. Své produkty z hovězí kůže vyrábí tak, aby vydržely dvacet let; co nejvíce využívá nezničitelný sedlářský steh a šitií na stroji omezuje na minimum. „Snažím se vyrábět z jednoho kusu kůže bez zbytečných spojů,“ říká žena, která se všechno naučila sama.

Roušky místo nových kolekcí. Pietro Fillipi šije pět tisíc ústenek denně pro domovy důchodců
27. 03. 2020
K nedostatku roušek v Česku se postavila čelem i česká oděvní společnost Pietro Filipi. Místo nového oblečení šije roušky. A to ve velkém. Od pondělí se připojily další její výroby v České a Slovenské republice a produkce tak stoupla na pět tisíc roušek denně.

Roušky politiků očima návrhářky: Nejhezčí nosí Čaputová, varianta s vlajkou je kontroverzní
26. 03. 2020
Černé, s autíčky či českou vlajkou. Ani politici nenosí nudné roušky, tedy vlastně by se dalo říct, že jak kteří. A ačkoliv je důležitější její ochranný účel, stal se z ní i tak trochu módní trend. Server Lidovky.cz proto požádal návrhářku a designérku Lucii Markovou, aby ústenky politiků zhodnotila svým „profesionálním okem“.

VIDEO: Jednoduchý návod od návrháře. Lidem radí, jak si doma ušít roušku
24. 03. 2020
VIDEO UVNITŘ Vzhledem k dnešní situaci se na nás ze všech stran hrnou informace o koronaviru. Hlavně pak rady a tipy. Celá republika pak šije roušky, které máme sice povinné ven nosit, ale vláda nám jich dostatek nezajistila. Proto je v obchodech nenajdete. Tipů jak na ně na internetu najdete mnoho, ale my pro vás máme tip přímo od módního návrháře, který jich denně šije desítky.

VIDEO: Jednoduchý návod od návrháře. Lidem radí, jak si doma ušít roušku
24. 03. 2020
VIDEO UVNITŘ Vzhledem k dnešní situaci se na nás ze všech stran hrnou informace o koronaviru. Hlavně pak rady a tipy. Celá republika pak šije roušky, které máme sice povinné ven nosit, ale vláda nám jich dostatek nezajistila. Proto je v obchodech nenajdete. Tipů jak na ně na internetu najdete mnoho, ale my pro vás máme tip přímo od módního návrháře, který jich denně šije desítky.

Asijské konkurenci se nikdy nevyrovnáme, doba nám však přeje, říká český švec
22. 03. 2020
Má na starosti kontrolu kvality, expedici objednávek a objednávání materiálů v mladé české firmě Vasky. „Dříve jsem kožené boty nenosil vůbec. Nejspíše zejména proto, že jsem byl student a vyšší cena za kvalitu mě odrazovala. Kupoval jsem tedy spíše levné tenisky. Kdybych však tehdy věděl to, co dnes, určitě bych raději volil kvalitu před kvantitou,“ říká švec Tomáš Karlík.

Asijské konkurenci se nikdy nevyrovnáme, doba nám však přeje, říká český švec
22. 03. 2020
Má na starosti kontrolu kvality, expedici objednávek a objednávání materiálů v mladé české firmě Vasky. „Dříve jsem kožené boty nenosil vůbec. Nejspíše zejména proto, že jsem byl student a vyšší cena za kvalitu mě odrazovala. Kupoval jsem tedy spíše levné tenisky. Kdybych však tehdy věděl to, co dnes, určitě bych raději volil kvalitu před kvantitou,“ říká švec Tomáš Karlík.

Roušky všem. Lokální návrháři a švadlenky zachraňují Česko před šířením koronaviru
21. 03. 2020
Většina českých návrhářů se dobrovolně pustila do šití roušek a ze svých zásob jich vyrábějí desítky až stovky denně, to všechno ve své pracovní době a mnohem déle. „Roušky šiji zhruba od neděle, když začalo být zcela jasné, že vláda nezvládá zajistit ochranné pomůcky ani pro zdravotníky, natož pro občany,“ říká návrhářka značky MIK Jana Mikešová. Často tak pozastavili práci na vlastních kolekcích.

Roušky všem. Lokální návrháři a švadlenky zachraňují Česko před šířením koronaviru
21. 03. 2020
Většina českých návrhářů se dobrovolně pustila do šití roušek a ze svých zásob jich vyrábějí desítky až stovky denně, to všechno ve své pracovní době a mnohem déle. „Roušky šiji zhruba od neděle, když začalo být zcela jasné, že vláda nezvládá zajistit ochranné pomůcky ani pro zdravotníky, natož pro občany,“ říká návrhářka značky MIK Jana Mikešová. Často tak pozastavili práci na vlastních kolekcích.

Od purismu ke konstruktivismu. Nymburské krematorium nebo pražská budova rozhlasu od Bohumila Slámy
20. 03. 2020
Je osudem některých jmen, že ve své době jsou poměrně významná, ale po několika desetiletích si na ně vzpomene již málokdo. A přesně to je i případ stavitele, kterému se tu na následujících řádcích budeme věnovat.

Rouška jako symbol. Gesto solidarity vůči společnosti nikoli projev strachu
19. 03. 2020
Ochranná rouška se stala symbolem dnešního světa, který je plný dezinformací a strachu z nového typu koronaviru COVID-19. Rok 2020 bude nejlépe vystihovat obraz lidí v různorodých typech roušek.

Místo počuraného těhotenského testu, dejte partnerovi vajíčko, říká designérka
18. 03. 2020
Česká designérka Kateřina Rýdlová na sebe upozornila teprve před nedávnem menstruačním body, které ženám zmírňuje bolesti. Nyní přichází s těhotenským vajíčkem, které můžete dát partnerovi místo „počůraného“ testu, když mu chcete oznámit radostnou novinu.

Místo počuraného těhotenského testu, dejte partnerovi vajíčko, říká designérka
18. 03. 2020
Česká designérka Kateřina Rýdlová na sebe upozornila teprve před nedávnem menstruačním body, které ženám zmírňuje bolesti. Nyní přichází s těhotenským vajíčkem, které můžete dát partnerovi místo „počůraného“ testu, když mu chcete oznámit radostnou novinu.

Olympijskou kolekci ozdobí modrotisk. Navrhne ji česká designérka Zuzana Osako
17. 03. 2020
Má vztah ke sportu, k českým a moravským tradicím i japonské kultuře. Právě proto módní návrhářka a ilustrátorka Zuzana Osako připravuje ve spolupráci s firmou Alpine Pro, která je oficiálním partnerem Českého olympijského týmu, návrhy nástupové kolekce pro olympijské hry v Tokiu 2020.

Olympijskou kolekci ozdobí modrotisk. Navrhne ji česká designérka Zuzana Osako
17. 03. 2020
Má vztah ke sportu, k českým a moravským tradicím i japonské kultuře. Právě proto módní návrhářka a ilustrátorka Zuzana Osako připravuje ve spolupráci s firmou Alpine Pro, která je oficiálním partnerem Českého olympijského týmu, návrhy nástupové kolekce pro olympijské hry v Tokiu 2020.

Centrum architektury a městského plánování přichází s přednáškami online
15. 03. 2020
Plošný zákaz pořádání společenských akcí vnímá Centrum architektury a městského plánování (CAMP) jako výzvu. Myslí na své návštěvníky a fanoušky architektury, pro které připravilo alternativní virtuální program. Své březnové přednášky nabídne v podobě živých přenosů, spouští online archiv záznamů přednášek, diskuzí a programů, které se v instituci již odehrály a připomíná podcast Zkouška sirén ze světa současné architektury a urbanismu.

Centrum architektury a městského plánování přichází s přednáškami online
15. 03. 2020
Plošný zákaz pořádání společenských akcí vnímá Centrum architektury a městského plánování (CAMP) jako výzvu. Myslí na své návštěvníky a fanoušky architektury, pro které připravilo alternativní virtuální program. Své březnové přednášky nabídne v podobě živých přenosů, spouští online archiv záznamů přednášek, diskuzí a programů, které se v instituci již odehrály a připomíná podcast Zkouška sirén ze světa současné architektury a urbanismu.

Otakar Novotný a Josef Gočár. Hvězdy českého architektonického nebe
13. 03. 2020
V těchto dnech si připomínáme 140. výročí narození dvou velikánů české moderní architektury. Byli dva – stejně staří, stejně úspěšní, stejně hvězdní. Kopírovali své kariéry a oba se podíleli na změně architektonické tváře naší země. Otakar Novotný a Josef Gočár se zařadili mezi nejslavnější české architekty.

Otakar Novotný a Josef Gočár. Hvězdy českého architektonického nebe
13. 03. 2020
V těchto dnech si připomínáme 140. výročí narození dvou velikánů české moderní architektury. Byli dva – stejně staří, stejně úspěšní, stejně hvězdní. Kopírovali své kariéry a oba se podíleli na změně architektonické tváře naší země. Otakar Novotný a Josef Gočár se zařadili mezi nejslavnější české architekty.

Jak bydlí designéři: Byt z filmu Ženy v běhu s nádhernou střešní terasou a krbem
12. 03. 2020
Byt Jakuba a Michaly Masákových, kteří spolu mají pět dětí, se nachází v ulici v Dejvicích. Je to dvoupatrový střešní byt, do kterého vede samostatný výtah. Manželé ho koupili v roce 2001, tehdy měl úplně jiné dispozice než nyní. Byl to malý byt pod střechou s pouze dolní úrovní bytu a prostor současné kuchyně.

Nejjasnější ve Vodnáři. Designérka Janja Prokić představuje novou kolekci s hvězdou Sadalsuud
11. 03. 2020
Designérka Janja Prokić vytvořila kolekci snubních a zásnubních prstenů s hvězdou Sadalsuud. Jméno nejjasnější hvězdy ze souhvězdí Vodnáře znamená nejšťastnější mezi šťastnými, a tak označuje pár v jejich období největší lásky.

Designblok oznamuje změnu prostor i termínu. Hlavním tématem ročníku bude Vášeň
10. 03. 2020
Největší tuzemský festival designu a módy hlásí po pěti letech přesun z holešovického Výstaviště. Hlavním dějištěm jeho dvaadvacátého ročníku bude nově klášter svatého Gabriela v Holečkově ulici na pražském Smíchově. Kromě změny prostor se Designblok posouvá také časově do začátku měsíce na 7. až 11. října. Pojícím tématem, které tradičně zastřešuje celý festival, bude pro dvaadvacátý ročník vášeň.

Designblok oznamuje změnu prostor i termínu. Hlavním tématem ročníku bude Vášeň
10. 03. 2020
Největší tuzemský festival designu a módy hlásí po pěti letech přesun z holešovického Výstaviště. Hlavním dějištěm jeho dvaadvacátého ročníku bude nově klášter svatého Gabriela v Holečkově ulici na pražském Smíchově. Kromě změny prostor se Designblok posouvá také časově do začátku měsíce na 7. až 11. října. Pojícím tématem, které tradičně zastřešuje celý festival, bude pro dvaadvacátý ročník vášeň.

Japonský oděv kimono uhranul mnoho známých osobností od Lennona po Mercuryho. V Londýně má nyní výstavu
9. 03. 2020
Yves Saint Laurent, George Lucas, David Bowie: ti všichni podlehli kouzlu kimona, tradičního japonského oděvu. Jeho nejrůznější podoby, od kostýmů Jediů ze Star Wars po designovou verzi, lze spatřit na výstavě v Londýně, píše agentura AFP.

Poklad na tkaničky aneb jak vypadala cesta od pneumatik ke sběratelským kusům za desetitisíce
8. 03. 2020
Ve zrychlené době, na cestě mezi prací, nákupy, fitness centrem a kavárnami potřebuje moderní člověk pohodlné obutí. A tak polobotky a lodičky vyměnil za tenisky. Jsou pohodlné, módní, mohou být zatraceně drahé i lákavým úlovkem pro sběratele.

Toyota ocenila tisk protéz ve 3D nebo robota pro slepce
8. 03. 2020
Mezi nejlepšími inovativní projekty soutěže Toyota Startup Awards byla zvolena společnost ProsFit Technologies, která tiskne protézy pro postižené na 3D tiskárnách. Dalším oceněným projektem je robot pro zrakově postižené. Do soutěže se přihlásilo téměř 200 aplikací z více než 45 zemí. Z nich postoupilo do finále osm startupů.

Toyota ocenila tisk protéz ve 3D nebo robota pro slepce
8. 03. 2020
Mezi nejlepšími inovativní projekty soutěže Toyota Startup Awards byla zvolena společnost ProsFit Technologies, která tiskne protézy pro postižené na 3D tiskárnách. Dalším oceněným projektem je robot pro zrakově postižené. Do soutěže se přihlásilo téměř 200 aplikací z více než 45 zemí. Z nich postoupilo do finále osm startupů.

Sportovní oblečení z PET lahví a rybářských sítí. Recyklované materiály táhnou
7. 03. 2020
Češi a Slováci se nadšeně pouští do výroby - především sportovního oblečení - z recyklovaných materiálů. Převážně se jedná o recyklované rybářské sítě. Většinou české a slovenské značky spolupracují se zahraničními organizacemi, které jim materiál dodávají. Sportovní legíny, podprsenky, ale i třeba plavky se pak šijí buď v tuzemsku, na Slovensku či jinde v Evropě.

Stalo se před 100 lety. Co se odehrálo na české architektonické scéně v roce 1920?
6. 03. 2020
Rok 1920 byl pro architekturu u nás křižovatkou. Právě na ní se od sebe začaly vzdalovat dva dominantní proudy mladé republiky. Dřív jeden styl střídal druhý, v přechodné éře běžely souběžně, dokud ten nový nevyhrál, nyní se ale vše zkomplikovalo. Jak to?

Stalo se před 100 lety. Co se odehrálo na české architektonické scéně v roce 1920?
6. 03. 2020
Rok 1920 byl pro architekturu u nás křižovatkou. Právě na ní se od sebe začaly vzdalovat dva dominantní proudy mladé republiky. Dřív jeden styl střídal druhý, v přechodné éře běžely souběžně, dokud ten nový nevyhrál, nyní se ale vše zkomplikovalo. Jak to?

Vietnamský len a široké nohavice. Návrhářka Mimi Lan Nguyen představila novou kolekci
5. 03. 2020
Na jedné straně pestré a výrazné textilie jako jihokorejská bavlna s exotickými květinovými potisky, na straně druhé kolekce zaujme monochromním daily wearem v podobě modelů z vietnamského lnu, které jsou komfortní s ohledem na nošení i péči, jež má respektovat přirozený charakter materiálu. Návrhářka Mimi Lan Nguyen představila novou kolekci.

Trička ústecké firmy využívá Liběna Rochová v módě i v charitě
1. 03. 2020
Reklamní trička ústecké firmy dostala novou tvář. Nejsou už jen nositeli marketingového sdělení různých společností, ale z některých vznikl módní oděv a další slouží v charitě na pomoc lidem s tzv. nemocí motýlích křídel. Novou podobu trička získala díky návrhářce Liběně Rochové, která je využívá při vytváření kolekcí i práci pro projekt nadace Debra s názvem Nadotek.

Trička ústecké firmy využívá Liběna Rochová v módě i v charitě
1. 03. 2020
Reklamní trička ústecké firmy dostala novou tvář. Nejsou už jen nositeli marketingového sdělení různých společností, ale z některých vznikl módní oděv a další slouží v charitě na pomoc lidem s tzv. nemocí motýlích křídel. Novou podobu trička získala díky návrhářce Liběně Rochové, která je využívá při vytváření kolekcí i práci pro projekt nadace Debra s názvem Nadotek.

Soustředíme se na to, jak zpracovat odpadové materiály z textilního průmyslu, říkají designérky
29. 02. 2020
Anežka Podzemská a Dana Elsterová tvoří Durch Duo již několik let. Pracují nejraději s ovčí vlnou, která je podle nich naprosto jedinečným materiálem. „Hřeje, voní, nešpiní se, je hypoalergenní, dokáže regulovat vlhkost. Navíc se s ní dá pracovat spousty způsoby, dá se s ní tkát, plést, plstit a kombinovat všechny techniky dohromady,“ říkají designérky, které jsou letos nominované na Ceny Czech Grand Design.

Soustředíme se na to, jak zpracovat odpadové materiály z textilního průmyslu, říkají designérky
29. 02. 2020
Anežka Podzemská a Dana Elsterová tvoří Durch Duo již několik let. Pracují nejraději s ovčí vlnou, která je podle nich naprosto jedinečným materiálem. „Hřeje, voní, nešpiní se, je hypoalergenní, dokáže regulovat vlhkost. Navíc se s ní dá pracovat spousty způsoby, dá se s ní tkát, plést, plstit a kombinovat všechny techniky dohromady,“ říkají designérky, které jsou letos nominované na Ceny Czech Grand Design.

Co si počít s Thermalem? Rekonstrukce karlovarského hotelu vyvolává nečekané vášně
28. 02. 2020
Patří k nejslavnějším hotelům v České republice, každoročně se na několik dní dokonce stává středem našeho filmového světa. Karlovarský Thermal zkrátka není možné pominout jen tak mávnutím ruky.

Největší svítící šperk na světě? Rozpočet 250 milionů, skoro tři miliony křišťálů, i ‚převlékání kůže‘
26. 02. 2020
Dohromady váží dvacet tun, každý z nich je dlouhý 32 metrů, jejich těla pokrylo 2,5 milionu křišťálů, které se na kovové šupiny vyplétaly ručně kámen po kameni. Česká firma Lasvit tak vytvořila největší svítící šperk na světě. Dva draci se nad hlavami vlní návštěvníkům Imperial Palace na ostrově Saipan v Tichomoří.

Největší svítící šperk na světě? Rozpočet 250 milionů, skoro tři miliony křišťálů, i ‚převlékání kůže‘
26. 02. 2020
Dohromady váží dvacet tun, každý z nich je dlouhý 32 metrů, jejich těla pokrylo 2,5 milionu křišťálů, které se na kovové šupiny vyplétaly ručně kámen po kameni. Česká firma Lasvit tak vytvořila největší svítící šperk na světě. Dva draci se nad hlavami vlní návštěvníkům Imperial Palace na ostrově Saipan v Tichomoří.

Boj s vetřelci. Slovenská designérka navrhla oblečení ve stylu Ripleyové
25. 02. 2020
Snili jste o tom vypadat jako Ripleyová, když ve slavném filmu bojovala s vetřelci? Nyní máte možnost. Slovenská značka Freier boduje s kolekcí inspirovanou hlavní postavou z filmu Vetřelec. Mimo jiné ji představí na prestižní London Fashion Week, kam vycestuje pod záštitou organizace Slovak Fashion Council.

Pohádkové příběhy očima českých ilustrátorů. Hedvábné šátky s příběhem
22. 02. 2020
Celý život se věnovala architektuře a stavitelství, ale hledala něco, co by ji naplňovala i mimo práci. A to našla v hedvábí a spolupráci s českými ilustrátory. Ačkoli uvažovala i o tom, že by šátky navrhovala sama, brzy nápad zavrhla. „Nedávalo mi to smysl. Smysl mi naopak dávalo oslovit mladé české ilustrátory, dát jim práci a tvořit s nimi. Česká ilustrace je trochu na okraji české umělecké scény, přitom tu máme tolik talentů. Vybírám si ty, kteří jsou podle mě skryté hvězdy a jejich čas teprve přijde, říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Martina Karafiátová, která založila značku Silky gang.

Pohádkové příběhy očima českých ilustrátorů. Hedvábné šátky s příběhem
22. 02. 2020
Celý život se věnovala architektuře a stavitelství, ale hledala něco, co by ji naplňovala i mimo práci. A to našla v hedvábí a spolupráci s českými ilustrátory. Ačkoli uvažovala i o tom, že by šátky navrhovala sama, brzy nápad zavrhla. „Nedávalo mi to smysl. Smysl mi naopak dávalo oslovit mladé české ilustrátory, dát jim práci a tvořit s nimi. Česká ilustrace je trochu na okraji české umělecké scény, přitom tu máme tolik talentů. Vybírám si ty, kteří jsou podle mě skryté hvězdy a jejich čas teprve přijde, říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Martina Karafiátová, která založila značku Silky gang.

Wiesnerův moderní chrám smrti. Krematorium, jehož význam přesáhl hranice naší země
21. 02. 2020
Krematorium pro člověka představuje velmi specifické místo. Prostory posledního rozloučení s blízkými vzbuzují úzkost, bázeň i vědomí vlastní konečnosti. Přesto mohou také být skutečnými uměleckými díly.

Čech má se svými 3D brýlemi úspěch v zahraničí. Kupuje je i americké letectvo
20. 02. 2020
Absolvent Českého vysokého učení technického Marek Polčák chtěl poskytnout turistům zábavu a zprostředkovat jim virtuální lety nad Prahou. Když zjistil, že virtuální brýle dostupné na trhu neposkytují zdaleka takový zážitek, jaký by si představoval, pustil se se spolužáky z kybernetiky do vývoje vlastních brýlí. Společně dokázali vyvinout tzv. headset. Ten je dnes na takové úrovni, že se jej rozhodlo pořídit mimo jiné americké letectvo pro výcvik svých pilotů, řekl.

Čech má se svými 3D brýlemi úspěch v zahraničí. Kupuje je i americké letectvo
20. 02. 2020
Absolvent Českého vysokého učení technického Marek Polčák chtěl poskytnout turistům zábavu a zprostředkovat jim virtuální lety nad Prahou. Když zjistil, že virtuální brýle dostupné na trhu neposkytují zdaleka takový zážitek, jaký by si představoval, pustil se se spolužáky z kybernetiky do vývoje vlastních brýlí. Společně dokázali vyvinout tzv. headset. Ten je dnes na takové úrovni, že se jej rozhodlo pořídit mimo jiné americké letectvo pro výcvik svých pilotů, řekl.

Javorina slaví v Česku úspěch. V Brně otvírá svůj druhý showroom
19. 02. 2020
Slovenská značka Javorina, která vyrábí designový nábytek z lokálního dubového dřeva a amerického ořechu, otevřela v Česku svůj druhý showroom. Nachází se v Brně v interiérovém centru H-PARK, kde se rozprostírá na více než 200 metrech čtverečních. Stejně jako v pražském showroomu jsou zde k vidění tradiční produkty i horké novinky z aktuální kolekce.

Javorina slaví v Česku úspěch. V Brně otvírá svůj druhý showroom
19. 02. 2020
Slovenská značka Javorina, která vyrábí designový nábytek z lokálního dubového dřeva a amerického ořechu, otevřela v Česku svůj druhý showroom. Nachází se v Brně v interiérovém centru H-PARK, kde se rozprostírá na více než 200 metrech čtverečních. Stejně jako v pražském showroomu jsou zde k vidění tradiční produkty i horké novinky z aktuální kolekce.

Vtip, originalita a ruční práce. 10 nejlepších českých a slovenských šperkařek
18. 02. 2020
Mají nápady, jsou šikovné a jejich šperky zdobí mnoho žen i mužů. Pakliže se rozhodujete, od které české či slovenské designérky si pořídit šperk, zde je inspirace.

Nenašla jsem šperk, který by se mi líbil. Tak jsem si vyrobila vlastní, říká designérka
16. 02. 2020
Se svou instalací vyhrála na loňském Designbloku hlavní cenu. Její šperky zaujaly snad každého, kdo kolem nich prošel. Jsou naprosto originální a nepodobají se žádným jiným. „Přiznám se, že mě nikdy nezaujaly klasické techniky tohoto řemesla, ale spíše experimentování. Hledání cest a přemýšlení o šperku, respektive o tom, co šperk ještě je. Bavilo mě hledat limity a přesahy. A logicky v tom pokračovat. Za šperkařku se nepovažuji. Vidím sebe samu jako designérku, kterou baví dělat věci jinak a hlavně prolínat mezi sebou různé obory,“ říká v rozhovoru slovenská designérka Veronika Zelezníková.

Nenašla jsem šperk, který by se mi líbil. Tak jsem si vyrobila vlastní, říká designérka
16. 02. 2020
Se svou instalací vyhrála na loňském Designbloku hlavní cenu. Její šperky zaujaly snad každého, kdo kolem nich prošel. Jsou naprosto originální a nepodobají se žádným jiným. „Přiznám se, že mě nikdy nezaujaly klasické techniky tohoto řemesla, ale spíše experimentování. Hledání cest a přemýšlení o šperku, respektive o tom, co šperk ještě je. Bavilo mě hledat limity a přesahy. A logicky v tom pokračovat. Za šperkařku se nepovažuji. Vidím sebe samu jako designérku, kterou baví dělat věci jinak a hlavně prolínat mezi sebou různé obory,“ říká v rozhovoru slovenská designérka Veronika Zelezníková.

Vinný hrozen, včelí plástve nebo netřesk. Netradiční kolekce šperků Hanuše Lamra
16. 02. 2020
Se svou kolekcí šperků Lust For Eden se mezi nominované na Ceny Czech Grad Design dostal i šperkař Hanuš Lamr. Svou kolekci představil poprvé na Designbloku 2019.

Týden v Akkře. Africká metropole je zajímavým městem městem mnoha tváří
14. 02. 2020
Tentokrát se za architekturou vypravíme až do daleké Ghany. Autor článku se tam zúčastnil semináře na téma problémů měst rozvojových zemí. Jak v současnosti vypadá Akkra, tedy metropole země, jež získala nezávislost na Velké Británii již v roce 1957?

Týden v Akkře. Africká metropole je zajímavým městem městem mnoha tváří
14. 02. 2020
Tentokrát se za architekturou vypravíme až do daleké Ghany. Autor článku se tam zúčastnil semináře na téma problémů měst rozvojových zemí. Jak v současnosti vypadá Akkra, tedy metropole země, jež získala nezávislost na Velké Británii již v roce 1957?

Hliník, parabeny ani silikony do kosmetiky nepatří, říká zakladatelka značky s přírodní kosmetikou
8. 02. 2020
Vystudovala chemii, aby se naučila vyrábět přírodní kosmetiku. Ta z obchodů ji nevyhovovala. Začala s deodoranty a krémy, dnes už vyrábí i svíčky, věnuje se ekologii a přemýšlí, jak se posunout ještě dál. „Se svíčkami jsme ale začali, protože krásně zapadají do našich snah o recyklaci obalů: zákazníci mají možnost vracet dózy od krémů a právě do těch pak odléváme vonné svíčky,“ říká Aneta Adamčíková v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Hliník, parabeny ani silikony do kosmetiky nepatří, říká zakladatelka značky s přírodní kosmetikou
8. 02. 2020
Vystudovala chemii, aby se naučila vyrábět přírodní kosmetiku. Ta z obchodů ji nevyhovovala. Začala s deodoranty a krémy, dnes už vyrábí i svíčky, věnuje se ekologii a přemýšlí, jak se posunout ještě dál. „Se svíčkami jsme ale začali, protože krásně zapadají do našich snah o recyklaci obalů: zákazníci mají možnost vracet dózy od krémů a právě do těch pak odléváme vonné svíčky,“ říká Aneta Adamčíková v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Nositel je galerií sám o sobě. Šperk promlouvá k mase lidí, říká designérka
1. 02. 2020
Šperky moc nenosí, ani ty, co sama vyrobí, v příštím roce se chce věnovat především rodině a nedávno si otevřela vlastní showroom v Holešovicích. Šperkařce Elišce Lhotské se daří, přesto zůstává skromná a pokorná vůči svému řemeslu. „Nejraději mám kov, který je skvělý v tom, že se dá donekonečna recyklovat. Nové materiály mě baví, ale je problém s uskladněním a momentálně jsem uspokojená pracovat v menším měřítku a materiálu, který neztrácí svou hodnotu,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Nositel je galerií sám o sobě. Šperk promlouvá k mase lidí, říká designérka
1. 02. 2020
Šperky moc nenosí, ani ty, co sama vyrobí, v příštím roce se chce věnovat především rodině a nedávno si otevřela vlastní showroom v Holešovicích. Šperkařce Elišce Lhotské se daří, přesto zůstává skromná a pokorná vůči svému řemeslu. „Nejraději mám kov, který je skvělý v tom, že se dá donekonečna recyklovat. Nové materiály mě baví, ale je problém s uskladněním a momentálně jsem uspokojená pracovat v menším měřítku a materiálu, který neztrácí svou hodnotu,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Tajné dvě hodiny v knihkupectví. Vymysleli jsme pro zákazníky speciální večery, říká majitelka
18. 01. 2020
Vlastní designový obchod Lípa Store a vyhlášené pražské knihkupectví Book Therapy, kde pro vášnivé čtenáře pořádá i speciální večerní akce. „Funguje to tak, že po zavírací době přenecháme obchod jednomu zákazníkovi s doprovodem, otevřeme mu láhev dobrého vína, pustíme dobrou hudbu a odejdeme. Vrátíme se zhruba za dvě hodiny, během kterých si zákazník prolistuje nebo pročte libovolné knihy, které chce. Bez omezení a v absolutním klidu,“ říká Petra Caudr Hanzlíková.

Češky sází na jistotu. Angličanky se oblékají pestřeji, říká slovenský módní návrhář
11. 01. 2020
S narážkami na svůj původ se potýká celý život, tři roky žil v Londýně a ačkoli patří ve svém oboru ke špičce, je známější za hranicemi než doma. „Tady v Česku je velmi těžké nastoupit na celosvětový módní cyklus, kde představujete kolekce minimálně dvakrát do roka. Módní trh u nás je pozadu oproti západnějším krajinám. Pořád chybí nákupčí, kvalitní prodejní místa s lokální módou a taky lidi samotní někdy nejsou úplně připraveni na to ‚být fashion‘,“ říká módní návrhář Pavel Berky.

Z Karlína až na beskydské Pustevny. Nejzajímavější architektonické počiny
10. 01. 2020
Architektonická ročenka přináší i letos přehled toho nejzajímavějšího, co u nás v poslední době vzniklo. Každoroční přehled toho nejlepšího, co se na poli domácí architektury urodilo – to je ročenka Česká architektura 2017/2018. Pojďme si proto připomenout některé pozoruhodné stavby, které publikace zahrnula.

Od sáčku na plynovou masku až ke kabelkám ze Sexu ve městě. Britské muzeum chystá výstavu
8. 01. 2020
Britské Victoria and Albert Museum (V&A) bude od dubna hostit expozici zasvěcenou výhradně kabelám a kabelkám, s cílem prozkoumat naši fascinaci tímto doplňkem. Od sáčku na plynovou masku, který během druhé světové války patřil královně Marii, až po kabelky, jež proslavila Carrie Bradshawová v Sexu ve městě - výstava „Bags: Inside Out“ (Kabely a kabelky: Naruby) se chce zaměřit na funkci, status i řemeslné provedení jedněch z nejslavnějších tašek, kabel a kabelek na světě.

U Boucherona jako doma. Pařížský butik po rekonstrukci znovu otevírá
30. 12. 2019
Je jedna minuta po jedenácté a rolety šperkařství na pařížském náměstí Vendôme vyjíždí pomalu vzhůru. Pohybu rolet je přítomno několik zvědavců. Někteří z nich plánují vstoupit dovnitř, jiní jdou jen kolem a chtějí si vychutnat pohled na slavné výlohy. Není se čemu divit. Butik Boucheron byl dlouhých osmnáct měsíců uzavřen pro rekonstrukci a nyní se znovu otevírá.

Tradice a moderní technologie. Jak a kde se vyrábí šperky Bvlgari?
28. 12. 2019
Značka Bvlgari je už více než sto let spjata s Římem. Věčné město je její inspirací i místem, kde stojí nejstarší butik Bvlgari na světě. Své dechberoucí šperky však vyrábí severněji – v manufaktuře v italském městě Valenza.

Menstruační kalhotky. Jak zvládnout periodu pohodlně a ekologicky?
27. 12. 2019
Ve světě ženské hygieny je to revoluce. Linda Šejdová (23) a Tomáš Zahradník (24), spoluzakladatelé značky Snuggs, vyrábějí první dámské absorpční kalhotky v Česku. Periodu s nimi lze zvládnout ekologicky, bez použití jakýchkoli dalších hygienických pomůcek.

Parfém jako umění. Italské veletrhy parfémů jsou slavnosti niche vůní
25. 12. 2019
Elegantní i punkerské, slavné i dosud neviděné. Italské veletrhy parfémů ve Florencii a Miláně jsou několik dní trvajícími okázalými slavnostmi parfémů, které představují to nejlepší a nejnovější z oboru niche vůní. A letos se prezentovaly i značky z východu Evropy.

Nocleženky, příspěvky na charitu či krmení do útulků. Jak pomáhají designéři na Vánoce?
24. 12. 2019
Co si přejí pod stromeček a s kým slaví Vánoce? A kdo z nich pomáhá zvířatům či lidem, kteří to potřebují? Jak vlastně slaví vánoční svátky čeští designéři? Zeptali jsme se několika z nich.

Éra papíru trvá. Češi se přání a pohlednic nevzdávají
23. 12. 2019
V českých schránkách se ročně objeví několik stovek milionů pohlednic a dopisů. Papíru se Češi nevzdávají především při speciálních příležitostech, jako jsou svátky, narozeniny či svatby. A právě pro tyto události vytvořila ilustrátorka Maria Makeeva sadu výjimečných blahopřání. Osm čtvercových karet se zlatými motivy představila na nedávném festivalu ilustrace Lustr pod jménem nové značky Paper Seasons.

Továrna na klíček. Plechové hračky se těší oblibě po generace
22. 12. 2019
Hráli si s nimi naši prarodiče a dnes je mají v pokojíčku naše děti. Plechové hračky na klíček firmy Kovap obstály před nástupem levných her z plastu – a dnes je ohrožuje konkurence v podobě mobilních telefonů nebo hraček s populárními postavičkami. Slunéčko sedmitečné i traktůrek, které stačí natáhnout, a už se jede, ovšem mají své nezaměnitelné kouzlo i v 21. století

Vzácná dřeva i citrusy. Parfémy, které voní jako hudební nástroje
21. 12. 2019
Navštívil mnoho ateliérů, kde se vyrábí ty nejlepší strunné hudební nástroje. A spolupracoval s těmi nejlepšími řemeslníky, aby dokázal „cítit“ a uchopit vůni hudebních nástrojů. Pierre Gueguen spolu s parfémářkami vytvořil exotickou řadu vůní. „Vyrostl jsem na jihozápadě Francie. Vzpomínám sin a vůni sekané trávy v létě. Suchá tráva, téměř seno, teplé počasí a vůně benzínové sekačky na trávu. Mohl bych vám vyprávět o vůni krytého basketbalového hřiště v zimním období,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Re-think, re-cycle, up-cycle. Studenti UMPRUM nabídnou své práce
16. 12. 2019
Jestli hledáte originální vánoční dárky, vyhněte se velkým nákupním centrům a zkuste zajít za studenty a absolventy umělecké školy. Jako každý rok si připravili akci UMPRUMSHOP. Letos bylo tématem re-think, re-cycle, up-cycle.

Teď frčí rukavice bez prstů nebo šoférky, říká poslední lektorka, která šila i pro francouzské stíhače
14. 12. 2019
Šila speciální rukavice pro letce stíhaček French Air Force i populární loutce Spejbla. Ludmila Osičková je poslední lektorkou rukavičkářství zapsanou v Národním institutu řemesel u nás. Této profesi se věnuje celý život a mrzí ji, že z našeho povědomí mizí. Snaží se ji ze všech sil zachránit.

Vánoční psaní. Vezměte pero a pošlete přání svým blízkým
12. 12. 2019
Ruku na srdce! Kdy naposledy jste vzali do ruky plnicí pero a napsali někomu přání? A kdy jindy ho poslat než před Vánoci? Stačí vám k tomu plnicí pero značky Kayu od Michala Klašky a přání Z lesa od grafické designérky Jany Kloučkové Kudrnové.

Z tisíce fotek si zpracuji jednu pěknou, říká český fotograf, který se specializuje na světlušky
7. 12. 2019
Český fotograf Radim Schreiber je jediný na světě, který se zabývá výhradně focením světlušek. Světélkující brouky fotil v Thajsku, Malajsii i v horském pásmu Great Smoky Mountains. V průměru vyfotí tisíc fotek, aby poté zpracoval jednu opravdu kvalitní. I po jedenácti letech ho ale světlušky nepřestávají fascinovat. U příležitosti vydání knihy Firefly Experience míří do Prahy jeho výstava Magické světlušky.

Jak bydlí designéři: staré rádio od babičky a obrovská sedačka
5. 12. 2019
Lukáš Cuninka má doma nejraději svůj pracovní stůl, u něhož je nejvíce času. „U počítače trávím hodiny času, vymýšlím kolekce a čerpám nové poznatky ze světa módy. Módou žiju prakticky 24 hodin denně. Někdy si říkám: škoda, že má den jen tak málo hodin. Postupem času jsem z toho vysedávání nad počítačem začal mít bolesti zad. Potíže jsem začal řešit pravidelným cvičením vždy předtím, než opět usednu k PC. Naštěstí to pomáhá,“ říká návrhář a stylista.

Na obnově zámku Pardubice se podílí architektka Jiřičná
27. 11. 2019
Na rekonstrukci zámeckých interiérů v Pardubicích se bude podílet i architektka Eva Jiřičná. Do jara příštího roku vytvoří studii nové podoby společenských prostor. Smyslem projektu je ukázat památku jako pernštejnskou rezidenci, uvedlo hejtmanství v tiskové zprávě.

Vyrobit svůj vlastní šperk zvládne každý, ráda mu s tím pomohu, říká designérka
27. 11. 2019
Pájka, šuplera, hořák, miska se studenou vodou, ale i obyčejný trojúhelník, který jste ve škole používali při rýsování. Takové nástroje a mnoho dalších potřebuje při své práci designér, který se věnuje výrobě šperků. Snadné to není, ale ani tak těžké, abyste si vlastní prsten, přívěsek či náušnice nevyrobili sami. „Líbí se mi, když na konci vidím ohromné nadšení lidí, kteří si domů odnáší šperk, který vyrobili sami za mé asistence,“ říká designérka Veruna Ďuricová a usmívá se.

Zdobení stromku jablky v lese, peníze pro útulek či nocleženky. Jak pomáhají designéři na Vánoce
26. 11. 2019

Připravujeme svetry pro Rijád, říká česká návrhářka. Jejím cílem je vrátit na sever Čech textilní výrobu
23. 11. 2019
Svou vlastní značku založila před osmi lety. A kromě lidí ráda obléká také vázy, křesla i lampy. Lenka Kohoutová se specializuje na merinu vlnu, podle jejích slov unikátní materiál. „Označit se za umělce si netroufám. Návrhářství a design jsem vystudovala, ale přesto se necítím jako čistokrevný módní návrhář. Tak snad když k těmto dvěma slovům přidáme ještě “řemeslník” a pořádně to zamícháme, tak by z toho mohla vzniknout profese, kterou dělám,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Chtěla začít vytvářet něco rukama. Svíčky jsou alchymie, říká česká podnikatelka
16. 11. 2019
Záliba a vášeň tvořit rukama dala vzniknout ryze české značce svíček a aromavosků. Bývalá záchranářka Jana Kettnerová se svými Kett’s Candles směle konkuruje zahraničním luxusním značkám, začátky přitom nebyly úplně snadné. „Mnoho dodavatelů s námi nechtělo ani jednat, protože pro ně malé objemy nebyly zajímavé,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Je to sice trochu agresivní barva, ale svěží změna, říká návrhář o nových dresech reprezentace
13. 11. 2019
Nová kolekce úborů pro venkovní fotbalové zápasy české reprezentace ve světlezeleném odstínu vzbudila vlnu nevole. Hrášková barva příliš sportovní fanoušky nenadchla, spíše dokonce pobouřila. Módní návrháři i znalci módy proti ní ale nenamítají skoro nic, ba naopak.

Pařížské výstavy nabízejí bohatý program od renesance po modernu
10. 11. 2019
Pařížská muzea, galerie a výstavní síně nabízejí v letošní kulturní sezoně program pokrývající širokou škálu uměleckých disciplín a epoch od renesance až po současnost. Muzeum Louvre vzdává hold renesančnímu mistru Leonardu da Vincimu, v Grand Palais jsou k vidění výstavy francouzského postimpresionisty Henriho de Toulouse-Lautreca a španělského manýristy El Greca.  

Jak bydlí designéři: originální svítidla, starožitný nábytek a sedačky z divadla
7. 11. 2019

Používám základní steh-krátký sloupek. Háčkování mě baví, říká designérka
6. 11. 2019
Háčkovat ji naučily babičky už v dětství. Vystudovala umění v Praze, poté absolvovala kurz módního designu na Scholastice. V současné době navrhuje a vyrábí pohodlné mikiny a šaty, které zdobí háčkované linie. „Tento prvek, který připomíná krajku, je inspirován vzhledem plovoucích zahrad na barmském jezeře Inle. Respektujeme životní prostředí a držíme se myšlenky udržitelné módy s úctou k přírodním materiálům,“ dodává designérka Zuzana Holá.

Móda je často zesměšňována, což mne mrzí. Je to dřina a práce jako každá jiná, říká návrhářka
1. 11. 2019
Kolekce hedvábných šátků a dekory na nich vychází z jejích deníkových zápisků. Módu studuje v Anglii a pracovala pro známé značky jako Kenzo nebo Versace. Andree Vytlačilové se ale dostalo pozornosti i v Česku. Její šátky oblékly známé ženy a v září proběhla první autorská přehlídka v Sotheby’s na Malé Straně v Praze. „Móda není jen glamour, jsou to hodiny strávené v ateliéru, noci bez spánku, týmy odhodlaných lidí často pracujících ve velkém časovém presu. Oděvní průmysl se za poslední léta obrovsky zrychlil, už dávno to není jen o dvou kolekcích za rok,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Studentka z UMPRUM se chystá dobýt Maastricht padákovinou
29. 10. 2019
Ani jedenáctý ročník populárního festivalu módního designu Fashionclash v Maastrichtu, který se koná od 1. do 3. listopadu, se neobejde bez české účasti. Tentokrát se zde představuje Natalie Dufková z atelieru Liběny Rochové na UMPRUM. Uvádí kolekci s názvem Disconnected Interface inspirovanou svým čtyřměsíčním pobytem v Tokiu.

Panenky v designovém provedení. Projekt propojuje módu a charitativní myšlenku
27. 10. 2019
Charitativní projekt Hellping Dolls svou vizí propojuje talentované návrháře a celosvětovou módní ikonu, panenku Barbie od Matella. Limitované edice barbínek oblečené v unikátních róbách se draží v Čechách i ve světě a výtěžek z této dražby putuje na konto vybrané instituce. Tou se pro tento rok stal Klokánek na Praze 4, který se stará o opuštěné a týrané děti.

Navrhuje šaty a věnuje se výzkumu umělé inteligence. Zakládám si na kvalitě a etické výrobě, říká návrhářka
26. 10. 2019
Nejraději má bavlnu Tana Lawn a čisté hedvábí, zajímá se o udržitelnou módu a sama její zásady udržuje. Olga Afanassieva je žena mnoha tváří a profesí. Přes den se podílí na výzkumu GoodAI k vytváření umělé inteligence, po večerech tvoří nové návrhy šatů. „Chtěla bych, aby moje tvorba se stala známá ve světě, ale rozhodně z ní nechci udělat další „fast fashion” značku. Zakládám si na špičkové kvalitě s ručně šitými detaily a etické výrobě,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Jak bydlí designéři: postel z palet, minimalismus a velká mapa
24. 10. 2019
Designér Lukáš Matějček bydlí v pražských Vršovicích se spolubydlícím, fotilo se tedy pouze u něj v pokoji. „Od popelnice jsem si ještě nikdy nic nevzal, nedělal jsem to nikdy, ani doma jsme to nedělali, ale když se nad tím teď tak zamýšlím, není to špatný nápad a rozhodně se budu na věci u popelnic soustředit mnohem více než dřív,“ říká.

Ilustrátorka Eliška Podzimková chystá interaktivní výstavu Malý princ
23. 10. 2019
Magický les ozářený velkým měsícem, stromy a blikající světýlka v mlze linoucí se po zemi. Originální expozice známé české ilustrátorky Elišky Podzimkové se na konci října zabydlí v holešovickém Vnitroblocku.

Nejoblíbenější instalace na Designbloku? Sametová revoluce od značky TON
22. 10. 2019
Minimalistická expozice jak vystřižená z filmů amerického režiséra Davida Lynche. Česká značka TON připravila v rámci Designbloku 2019 jako poctu sametové revoluci a 30 letům svobodné tvorby expozici, která nejenže získala od odborné poroty ocenění Nejlepší instalace výrobce, ale zároveň se stala nejoblíbenější na celé přehlídce designu.

Zlínské boty Vasky oslavují své tříleté výročí limitovanou kolekcí
20. 10. 2019
Česká značka Vasky jednadvacetiletého podnikatele Václava Staňka navazuje na obuvnickou tradici, kterou ve Zlíně před více než sto lety započal Tomáš Baťa. Pod její hlavičkou vznikají minimalistické šité boty z materiálů od lokálních dodavatelů kůže. Nová limitovaná kolekce oslavuje tříleté fungování značky. Tvoří ji tři zákaznicky nejoblíbenější siluety (Farm, Desert a Derby) v prémiové hnědé kůži, kterou značka Vasky předtím ještě nikdy nepoužila.

Studentka chce ženy osvobodit od menstruačních bolestí. Pomoci má speciální body
19. 10. 2019
Bolestivou menstruací trpí až polovina žen, bolesti jsou to nepříjemné a většinou bývá jediným pomocníkem prášek na bolest. Toho si všimla i studentka Kateřina Rýdlová a přemýšlela, jak ženám od bolesti ulevit jinak. A výsledek? Body, které prohřívá oblast břicha. „Body prohřívá bolestivé oblasti podbříšku a beder. V podstatě funguje podobně jako elektronická dečka, ale v nositelné alternativě a bez drátků. Sedět totiž s dečkou doma na gauči je podstatně jiné, než ji používat v kanceláři,“ říká v rozhovoru.

Dánský návrhář ukáže v Praze nábytek inspirovaný zvraty v lásce
17. 10. 2019
Kolekci sedaček Heartbreaker, jejichž područky připomínají srdce zlomené na poloviny, ukáže na pražském Designbloku jeden z jeho hlavních hostů, dánský návrhář Johannes Torpe. Sám sebe označuje jako designového aktivistu, v oblasti průmyslového, světelného a grafického designu je samouk.

Jak bydlí designéři: masivní jídelní stůl a zahrada plná stromů
17. 10. 2019

Na Výstavišti začíná Designblok, věnuje se designu budoucnosti
17. 10. 2019
Nové modely oblíbených značek módy, šperků, bytových doplňků a dalších předmětů užitého umění, na druhé straně tvorbu na globálním prodeji nezávislých mladých tvůrců, často ještě studentů, uvede od čtvrtka další ročník Designbloku. V Průmyslovém paláci a Lapidáriu na Výstavišti uvede instalace a prezentace 348 designérů, módních návrhářů, výrobců i škol.

Že na Zemi po apokalypse nic nezbude? Fenomén luxusních bunkrů tuto myšlenku vyvrací
14. 10. 2019
Většina lidí si protiatomový kryt představuje jako betonovou místnost plnou konzerv a skromného vybavení. Dnes však lidé cítí možnost potenciálního globálního konfliktu stejně, jako v dobách studené války. Jedním z fenoménů se tak stávají luxusní bunkry, které připomínají vily ve čtvrti Beverly Hills. A Česká republika není výjimkou, u nás dokonce stojí největší soukromý bunkr na světě.

Sportovní oblečení z recyklovaných PET lahví? Je to ekologičtější způsob, říkají zakladatelé značky Abraka
12. 10. 2019
Sportovní oblečení, ale i plavky, spodní prádlo nebo peněženky. To vše vyrábí slovenská značka Abraka z recyklovaných PET lahví nebo rybářských sítí vylovených z oceánů. „Kromě recyklovaných funkčních úpletů v zimě pracujeme i s merino vlnou, která se zpracovává na Slovensku. Merino vlna je vynikající materiál, který má skvělé vlastnosti. A je to navíc přírodní materiál, při jeho zpracování netrpí ani zvířata ani příroda,“ říká v rozhovoru Nina Kubalová, spoluzakladatelka značky.

Francouzské lahůdky. Jak se šíjí kožené kabelky Hermes?
8. 10. 2019
Kožené zboží Hermes je synonymem té nejvyšší kvality, precizního řemesla i užitého umění. Esprit LN měl jedinečnou šanci zavítat do jednoho z ateliérů, kde se ručně vyrábějí kabelky. Kůže je totiž od počátků v centru pozornosti francouzského domu, který byl založen už v roce 1837.

Výstava Krásná práce vrací živá řemesla a lidové umění zpět do kultury dneška
6. 10. 2019

Přírodní kosmetiku testujeme pouze na sobě, říkají ženy, které stojí za přírodní značkou Alma
28. 09. 2019
Balzámy na rty, které samy vyrábí, prodávají pouze v papíru. Plastu se snaží vyhýbat jak je to jen možné. Rády by více pracovaly například s pryskyřicí a své produkty testují na sobě. „Dostaly jsme se do stádia, kdy nám ‚klasické‘ parfémy a konvenční kosmetika vlastně čichově vadí. Na přírodní produkty se dá přivyknout a když se tak stane, na výrobky se syntetickou parfemací začnete být citlivější,“ říkají Nikol Kubišová a Šárka Hasara, které stojí za značkou Alma.

Talent v ateliéru nerozvinete, musíte vyjít ven a komunikovat s lidmi, říká malíř
24. 09. 2019
Ačkoli se to může zdát zvláštní, malíř Josef Zlamal je mnohem slavnější v zahraničí než v Česku. To se ale pomalu mění. Jeho díla se proměňují a oslovují stále více lidí. „Přišlo mi absurdní, že by za mnou lidé museli cestovat pouze do zahraničí a začal jsem aktivně hledat navazující příležitosti. Tak vznikl výjimečný projekt v Galerii U Betlémské kaple v Praze, který je velkou poctou a také splněným snem,“ říká v rozhovoru malíř.

Propojení designu a biologie. Výstava Better Nature vypráví hrozivé i poetické p
19. 09. 2019

Signal Festival připomene exodus východních Němců. Na Petříně vznikne instalace ze starých trabantů
18. 09. 2019
Od čtvrtka 10. do neděle 13. října 2019 proběhne v Praze už sedmý ročník Signal Festivalu. Tentokrát návštěvníkům představí 18 instalací od tvůrců z České republiky i ze zahraničí. Festival bude provázet společné téma, kterým se k 30. výročí od významných společenských změn v České republice stala revoluce. V této souvislosti se prostřednictvím instalace Trabi zavzpomíná i na exodus východních Němců.

Křišťál je univerzální a nejúčinnější léčivý krystal, říká designérka
14. 09. 2019

Jak bydlí designéři: renovovaný nábytek, ručně vyráběné misky a výhled na ořešák
12. 09. 2019
Díky své lásce k umění a starožitnostem se začala věnovat renovaci nábytku a vyrábí originální vázy, mísy a talíře speciální technikou decoupage. Nikola Korčáková má i doma nejraději renovovaný nábytek. „Ráda si také sednu po ránu v kuchyni, která je hodně slunná a prostorná, s oknem do zahrady, ze kterého při popíjení kávy vidím do koruny velkého ořechu. Je tu klid, ani byste neřekli, že bydlíme pár metrů od Vinohradské ulice,“ říká.

Myslete na planetu. České ženy, které bojují za udržitelnější životní styl
10. 09. 2019
Trend, který předčí v nadcházejících sezónách nejvýraznější kolekce z pařížských mol i nejprogresivnější střihy, barvy a vzory napříč celým módním průmyslem? Udržitelnost! Pro číslo věnované módě jsme pro vás vybrali čtyři dámy, které reprezentují hlas budoucí generace v boji za udržitelnější životní styl i oblékání. Inspirujte se příběhy a tipy, jak můžete k záchraně planety přispět i vy.

Waack dává životu smysl. Originální taneční styl pochází z Los Angeles
9. 09. 2019
Originální taneční styl waack vznikl v 70. letech v Los Angeles. V době své největší slávy stál po boku dalších pouličních tanců. Američané si jej díky televiznímu pořadu Soul Train pouštěli týden co týden do obýváků a John Travolta své pohyby pro Horečku sobotní noci odkoukal právě od komunity tanečníků tohoto legendárního pořadu. Nyní se waacking vrací ve skvělé formě. Taneční skupina IHOW jej vyučuje v Praze i v Brně a Česko reprezentuje na waackových soutěžích po celém světě.

Papír snese všechno, můžete do něj promítnout své emoce, říká designérka
7. 09. 2019

Karlovy Vary chystají první fashon week, přijedou i návrháři ze zahraničí
3. 09. 2019

Nejraději bych oblékal Kate Mossovou, říká slovenský módní návrhář
31. 08. 2019

Nové tváře módního světa. Soutěž Elite Model Look 2019 vyhlásila vítěze
28. 08. 2019
Vítězi letošního 28. ročníku modelingové soutěže Schwarzkopf Elite Model Look se za Česko stali Klára Binderová a Sebastian Klimeš a za Slovensko Andrej Chamula a Charlotta Kušnírová. O vítězích rozhodovala porota ve Španělském sále Pražského hradu.

Praha se profiluje na poli mezinárodního umění, říká galeristka
28. 08. 2019
Galerie zakládají alianci a místo veletrhu, sdílí prostory se zahraničními hosty. Přehlídka vzniká pod záštitou mezinárodní platformy Friend of a Friend Prague (FOAF) prezentaci současného umění, která byla původně iniciována galeristy v polské Varšavě a je založena na galerijní spolupráci. FOAF pořádá stejnojmennou událost ve Varšavě a Berlíně, kdy zapojené galerie sdílí své výstavní prostory se zahraničními hosty a galeriemi.

Talíř je součást prožitku chutí, říká český designér
27. 08. 2019
Podoba, tvary a estetika kuchyňského náčiní dnes ustoupily praktičnosti a gastronomický svět zůstává konzervativní, domnívá se designér Martin Kastner, který za design kuchyňských potřeb sklízí mezinárodní ocenění. V České republice se podle něj nedbá na výjimečnost kuchyňských nástrojů tolik, jak by se mělo.

Návrhářka vytvořila pro Dubí kolekci šatů inspirovaných cibulákem
23. 08. 2019
Módní návrhářka Eva Stolařová vytvořila u příležitosti 155. výročí výroby cibuláku v Dubí kolekci šatů inspirovaných právě cibulákovým vzorem. Dnes firma z Dubí nese název Český porcelán a tzv. cibulový dekor nadále dělá. Stolařová na smetanově bílý žoržet šatů našila symboly, jež zdobí porcelán. Prohlédnout si exkluzivní modely mohou zájemci od středy do 25. září v Domě porcelánu s modrou krví.

Jak bydlí designéři: sofa jménem Marie, kouzelná zahrada a ručně vyráběná kuchyňská linka
22. 08. 2019
Většinu času tráví v ateliéru nebo dílně, její bydlení je tím dost specifické, protože jak sama říká, má hned několik míst, které obývá. „Místo, které nazývám domovem, je krásný byt ve velkém domě uprostřed rozlehlé „kouzelné“ zahrady. Doma se cítím nejlépe na zahradě, je to takový malý venkov v Praze,“ říká šperkařka Adéla Pečlová.

Náramky, prsteny i manžetové knoflíčky. Písek do nich sbíráme po celém světě, říkají designéři
20. 08. 2019

Jak bydlí designéři: skleněné zdi versus moderní očalouněná barokní židle
15. 08. 2019
Návrhářka a interiérová designérka Bea Dušek si doplňky do bytu vyrábí převážně sama. „S manželem nás možná do jisté míry ovlivnil život v Americe, ale pochopili jsme, že byt nejlépe zútulníte a doplníte artiklem ze dřeva, v svěže bílé barvě. Stačí dát do bytu bílé vysoké podlahové lišty, originální posuvné dveře, vyrobit si krbovou římsu anebo zpestřit halu nebo obývák výrazným křeslem, nápaditým polštářem,“ říká.

Chata Prašivá hospodaří s dešťovou vodou. Provozovatelé ji zachytí do jímek a pak se s ní splachuje
13. 08. 2019
Horská chata Prašivá v Beskydech ekologicky hospodaří s dešťovou vodou. Většinu vody, která dopadne na střechy objektu, provozovatelé zachytí do odpadních jímek. Pak ji použijí na splachování v nově postavených ekologických toaletách. Uvedl to jeden z provozovatelů chaty z roku 1921 Martin Stiller.

Recyklovaný design. Vázy vyrábím ze skla, které najdu a betonu, říká designérka
3. 08. 2019
Začala dělat vázy a nad vlastní značkou nepřemýšlela, ale když se se svými vázami dostala i na pár výstav, zkusila to. A má úspěch. Na Prague Design Weeku ji letos nominovali na nejlepší produkt. „Chci prozkoumávat nové postupy a technologie, ale jsem nyní na začátku omezená danými možnostmi, protože je to často otázka neúnosných nákladů. Při tom všem je pro mě ale nejdůležitější držet se toho, aby měli má díla uměleckou hodnotu a svou vlastní autenticitu,“ říká Petra Švejdarová o své značce Prasklo v rozhovoru Lidovky.cz.

Bůh se skrývá v Barceloně aneb Nevelká budova, která vzbudila velký rozruch
2. 08. 2019
Právě před 90 lety Barcelona hostila světovou výstavu. V jejím rámci pak byla postavena nevelká budova, která ovšem záhy vzbudila velký rozruch. Autorem byl Ludwig Mies van der Rohe (1886–1969), pedagog německé avantgardní školy Bauhaus. Architekt podepsaný krom jiného také pod neméně proslulou vilou Tugendhat, jež mimochodem vznikala v Brně ve stejné době.

‚Dva roky zkoušela moje mýdla celá vesnice. Musíme se snažit, konkurence je vysoká’
31. 07. 2019
Začalo to trochu jako v pohádce: u kolovrátku. Magdalénu Špeldovou okouzlila řemesla z Českolipska, a když spřádala len, rostlinu, která se zde dříve zpracovávala, přemýšlela, jak využít vedlejší produkt – lněný olej. Brzy byla na světě první řemeslná mýdla a poté pomalu rostla i mýdlárna. „Dva roky jsme zkoušeli a mydlili celou vesnici,“ směje se.

S designem brýlí je to těžké. Musí být slušivé, funkční i mít správnou velikost, říká designérka
30. 07. 2019
Jak vznikají nové designy brýlí a jak se vyrábí obroučky z jednoho kusu acetátu? Který materiál je nejoblíbenější, a proč se do popředí dostává hypoalergenní titan? „Nemám žádné oblíbené materiály, každý z nich má své kouzlo a potenciál vytvořit konkrétní konstrukci, které má sloužit. Zajímavé je i kombinovat několik materiálů dohromady,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz designérka Edyta Dobrogowska, která pracuje pro firmu Muscat.

První trenýrky mi ušila máma, a já se rozhodl v tom pokračovat, říká designér
27. 07. 2019
První trenýrky mu ušila jeho matka, tak vlastně vznikl nápad založit si firmu a navrhovat si trenýrky sám. "Prvním impulsem byla ohromná náhoda, moje mamina je švadlena a když mi v 16 už nestihla koupit žádné trenýrky k Vánocům a zrovna šila nějaké košile (trenýrky se vyrábí ze stejných látek), jedny vyrobila sama a pod stromkem povzdychla, že by to oproti košilím byla fajn práce. No a když jsem zhodnotil design prádla, který jsem měl ve skříni, nápad byl na světě," říká Jakub Kofroň.

Minimalistický šatník: letní denimové lásky
21. 07. 2019
Pláže, slunce, dlouhé dny pozvolna se linoucí, teplé noci, přátelská poklidná atmosféra, táboráky a grilování - léto jako z plakátů cestovních kanceláří. Léto je symbolem příjemných zážitků a času odpočinku. Léto je symbolem pro nové krátkodobé i dlouhodobé lásky. Jak na tu denimovou radí Lenka Mulabegovič.

Teplákovina je jednoznačně nejlepší materiál, říká návrhářka. ‚Pohodlný a slušivý’
20. 07. 2019
Svou značku M.eli založila během jediného večera po tom, co ušila šaty pro svou kamarádku a na sociálních sítích měly úspěch. Dnes má síť stálých zákaznic a šaty z teplákoviny prodává jak na běžícím pásu. „Momentálně mě nejvíce baví šití šatů, připravuji další druhy střihu na podzim/zimu, mám na svém instagramovém účtu i nabídku pár kousků pro děti, chystám i kolekci pro mužský, tak uvidíme. Ale to vnímám spíše jako doplnění, což se ale může změnit, momentálně mě nejvíce baví šaty,“ říká Michaela Madejová.

Pocta hraběnce Chotkové. Manželka Ferdinanda d’Este se dočkala pomníku ve své domovské čtvrti
19. 07. 2019
V hlavním městě se objevil nový pomník. Tento fakt nebyl příliš medializován, ani investor, tedy městská část Praha 6, mu neudělal větší propagaci, možná z obav, jaké vyvolá u často netolerantní veřejnosti reakce. Výsledek ale není špatný a souvisí i s kultivací dříve zanedbaného prostoru, byť – jak si ukážeme – docela významného.

V bývalé Jednotě pracují i žijí designéři: Třeba tři týdny v kuse jsme sami a nikdo a nic nevyruší náš klídek
18. 07. 2019

Šperky musí být výrazné, ale nesmí odvádět pozornost od ženy, říká izraelská designérka
13. 07. 2019
Vyrůstala na Krymu, její rodina žije v Izraeli, kde mladá designérka také vystudovala, pak se ale rozhodla odejít za svým mužem do Česka. Rozhodla se živit šperky a vyšlo jí to. „Myslím si, že nejdůležitější je, aby šperky ladily s tím, kdo je nosí. A současně byly výrazné a zajímavé, ale neodváděly pozornost od osobnosti jejich majitele. Jak drobné tak i masivní šperky mohou splnit tyto požadavky,“ říká Vika Mayzel.

Nejoblíbenější jsou Dan Nekonečný a ponožky v sandálech, říká autorka typicky českých emotikonů
12. 07. 2019
Obrázky, které řeknou vše. Mladá grafická designérka a ilustrátorka Soňa Juríková vytvořila emotikony, které vystihují typické Čechy a pojmenovala je výstižně Czemoji. „Ikonické obrázky mluví zcela za sebe. Paradoxně se nemusím omezovat v detailu, neboť rozlišení dnešních počítačů a mobilů je tak vysoké, že poznáte i malý obličej. Navíc mám úplnou svobodu v tvorbě a mohu si vybrat, co chci nakreslit,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Jak bydlí designéři: vintage kousky, obrovský gauč a porcelánové sety po babičce
11. 07. 2019

Poničit tak, až to bude hezké. Jak se v Česku vyrábí obrazové rámy a lišty?
9. 07. 2019
Larson-Juhl, jihočeský výrobce lišt a rámů, má v Česku jen stěží konkurenci. Pod svým vlastníkem, americkým podnikatelem Warrenem Buffettem, zásobuje především tuzemský a německý trh i rámaře za velkou louží. „Lidi si možná myslí, že se dřevěná lať strčí do stroje – a ten vytlačí už hotovou obrazovou lištu, “ směje se marketingový ředitel Jan Hůda, který nás nechal nahlédnout do místní výroby. Prozradil, proč se rámy žabínují, kolik kilometrů ve výrobě nachodí pozlacovačky a co obnáší vytvořit zub času.

Největší problém? Nahrazování přirozených látek umělými, říká výrobce přírodní kosmetiky
6. 07. 2019
Původně chtěl Vladimír Pažitka vytvořit běžnou konopnou kosmetiku a chtěl rozšířit povědomí o léčivých účincích konopí. Pak ale potkal Adel Voráčkovou a vznikla zcela přírodní a léčivá kosmetika, která vzniká v Plzni. „Na samotné výrobě se podílíme my dva. Je ale spousty dalších věcí, které jsou k chodu firmy potřeba. S těmi nám pomáhá několik kamarádů a známých,“ říkají v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Katedrála Notre-Dame ve stínech zítřka. Je možný jiný než konzervativní přístup k obnově?
5. 07. 2019
Historik architektury Zdeněk Lukeš ve svém textu Spor o Matku Boží (Orientace LN 8. 6.) tvrdí, že při obnově pařížské katedrály „ani konzervativní přístup nezůstává bez otázek“. Není ale moc jasné, jaké otázky by to vlastně měly být. Zato je zřejmé, že stranou pozornosti stále zůstává několik zcela základních věcí, bez jejichž pochopení se ve „sporu o Matku Boží“ dál nedostaneme.

Novou koncertní halu v Ostravě navrhl špičkový americký architekt. Zvenčí bude možné pozorovat pohyb v budově
4. 07. 2019
Architektonickou soutěž na podobu nové koncertní haly v Ostravě vyhrálo americké studio architekta Stevena Holla z New Yorku spolu s českým studiem Architecture Acts z Prahy. Náklady na stavbu, která vznikne u Domu kultury města Ostravy, jsou odhadovány na 1,5 miliardy korun bez DPH.

Novou koncertní halu v Ostravě navrhl špičkový americký architekt. Zvenčí bude možné pozorovat pohyb v budově
4. 07. 2019
Architektonickou soutěž na podobu nové koncertní haly v Ostravě vyhrálo americké studio architekta Stevena Holla z New Yorku spolu s českým studiem Architecture Acts z Prahy. Náklady na stavbu, která vznikne u Domu kultury města Ostravy, jsou odhadovány na 1,5 miliardy korun bez DPH.

Kameník není jen chlap, co tluče do kamene’, říká Martin Foit
2. 07. 2019
Martin Foit je kameníkem z pražského Zlíchova. Opracované kameny jeho rodina dodávala na Pražský hrad už za dob architekta Jože Plečnika. Dnes je možné přejet rukou po pultu z jeho dílny třeba v restauracích Ambiente. Proč není kameník jen chlap, který tluče do kamene, proč nelze hodnotit kámen, dokud se nenařeže, a proč Čechům vadí v kamenech žíly, nám prozradil kameník již z osmé generace Foitů.

Udržitelná móda ze Švédska ukázala, jak se dá k oblečení přistupovat zodpovědněji
30. 06. 2019
V zahradě švédské ambasády v Praze, běžně veřejnosti nepřístupné, se konala první módní přehlídka v historii. Pod názvem Be&Wear Sustainable představila kurátorka Adéla Lipár Kudrnová výjimečnou kolekci švédské a české udržitelné módy a ukázala, jak může každý z nás v každodenním shonu přistupovat šetrněji k životnímu prostředí.

Alespoň jedny košilové šaty by měla mít v šatníku každá žena, říkají návrhářky
29. 06. 2019

Jak bydlí designéři: byt v bývalé dělnické kolonii, krásná zahrada a stolek po prarodičích
27. 06. 2019
Adéla Schicker bydlí v činžovním domě, který byl součástí dělnické kolonie stavěné v 50. letech pro zaměstnance nedalekých královedvorských železáren. „K bytu patří zahrada, na které trávíme s dětmi hodně času, pěstujeme zeleninu, děláme oheň. Ráda se dívám z kuchyně oknem do zahrady, zvlášť na jaře,kdy je švestka obsypaná květy. Mám ráda v bytě hodně světla, a toho je nejvíce právě v kuchyni, létě ji pak večerní slunce plně prosvítí a to je nádhera tam večeřet. Také je to místo, kde se obvykle u jídla a vaření odehrává nejvíce rozhovorů,“ říká designérka.

Návrat do 90. let a nejen to. Značka Levis je opět na vrcholu
25. 06. 2019
Džínová značka s červenobílým logem opět strmě stoupá na módní vrchol. Svým způsobem jí v tom pomáhá návrat módy 90. let na mola, lví podíl na velkolepém úspěchu má však její jednašedesátiletý CEO Chip Bergh.

Šperk, oděv i interiérové doplňky. Baví mě různorodost, říká mladá designérka
22. 06. 2019
Získala třetí místo při Best in design a experimentuje s materiály. Nadějná designérka Natálie Costantinová baví i za hranicemi Natálie Costantinová momentálně studuje v prvním ročníku pražské UMPRUM na ateliéru produktového designu pod vedením studia Olgoj Chorchoj - Michala Froňka a Jana Němečka, kteří v posledním roce spolupracovali mimo jiné se značkou Nespresso, McDonald’s či Dr. Oetker. Věnuje se zajímavým projektům, aktuálně například pracuje na revitalizaci historické obce Lidice.

Skleník. Park. Luxusní byt? Jak probíhá spor o Notre-Dame
21. 06. 2019

Jedinečná záležitost. Návod na chodskou keramiku nevygooglíte
18. 06. 2019
Nádobí pomalované červenými máky, obilnými klasy a pomněnkami bývalo tradiční výzdobou domácností našich babiček. Z pestrobarevné keramiky se ale nejedlo, sloužila jako drahocenný dekor kuchyně. Stejně vzácní jsou dnes i lidé, kteří chodskou keramiku umějí vyrobit. Květa Korečková (63) je jednou z posledních malířek chodských vzorů v Česku.

Jsem spíše domácí švadlenka, než paní krejčová, říká autorka projektu Došito
15. 06. 2019
Každá doba má svoje specifikace. V současné chvíli se do popředí dostávají trendy spojené s udržitelností. Od Slow Fashion Movement jsme se posunuli k Fashion Revolution. A tak se vyvíjejí naše potřeby a stále více vyhledáváme tvůrčí aktivity, u kterých zapomeneme na moderní technologie a navíc si něco slušivého odnášíme domů. Občas se stane, že se záliba stane i náplní práce, tak jako u Jany Němcové, která spustila projekt Došito.

Na prahu změny. Sklárna Moser má cenný poklad, skláře a jejich zručnost
13. 06. 2019
Sklárna Moser se mění, aby obstála ve světové konkurenci. Práce jejích mistrů sklářů ale zůstává neměnná. Tradiční česká sklárna Moser má od roku 2016 nové majitele, od loňského roku nového kreativního ředitele a od letoška i novou tvář a nové logo. To zásadní však zůstává beze změny. Kreativita a zručnost místních řemeslníků je totiž tím nejvzácnějším know-how, které lze vyvážit pouze zlatem.

Nová scéna Národního divadla se na jeden večer promění v uměleckou laboratoř
10. 06. 2019
Nově vznikající kulturní instituce Kunsthalle Praha se veřejnosti otevře až v roce 2021 v objektu bývalé Zengerovy transformační stanice na Malé Straně. Už nyní však začíná realizovat umělecký program a akce, které nejsou bezprostředně vázané na vlastní výstavní prostory.

‚Při výrobě kosmetiky se snažím používat místní zdroje a recyklovat materiály’
8. 06. 2019
Nevyhovovala ji kosmetika, kterou kupovala v drogerii, tak se jednoho dne rozhodla uskutečnit to, na co myslela již delší čas. Založila si vlastní značku. „Na cestě po Indii mě velmi učaroval moringový olej, který se stal klíčovou ingrediencí produktů Omorfia. Jeho účinky jsou blahodárné na pleť, a to díky vysokému obsahu vitamínů, minerálních látek a ostatních živin,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Monika Petrásková.

Architekti jsou stále spíše muži. Snažím se stavět na přednostech ženského přístupu, říká architektka
1. 06. 2019
Před pěti lety si založila vlastní studio Lenka Míková architekti, předtím spoluzaložila studio edit! architekti. Její tvorba je ovlivněná studiem a prací v Praze i v Paříži a skládá se především z rekonstrukcí, rezidenčních staveb, interiérů a instalací. Ve svých projektech pracuje s přirozeností, jednoduchostí, prostorem a světlem. „Dřív jsem byla nejvíc uhranutá hlavně japonskou architekturou a její vnímavostí a pojetím jednoduchosti, která nenudí a naopak dovede obsáhnout mnoho,“ říká architektka Lenka Míková v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Tajemství Pražské katedrály. Impozantní stavba, která vzbuzuje mnoho otázek
31. 05. 2019
Ač u nás stojí celkem devět katolických katedrál a několik dalších staveb katedrálního typu, začne-li dnes někdo mluvit o „katedrále“, myšlenky všech se automaticky stáčejí k jediné stavbě – chrámu svatého Víta, Václava, Vojtěcha a Panny Marie na III. nádvoří Pražského hradu. Od jeho dokončení letos uplyne devadesát let.

Ikona značky Bulgari. Prsten z ‚potrubí‘ slaví dvacetiny
28. 05. 2019
Rok 1999. V kinech se hrál první díl trilogie Matrix a Česko se stalo členem NATO. Narodila se ale také naděje českého modelingu Barbora Podzimková a z rádií zpívala osmnáctiletá Britney Spears Oops!... I Did It Again. Závěr tisíciletí byl ovšem významný i pro slavný šperkařský dům Bulgari - poprvé představil svou originální kolekci šperků B.zero1.

Prádlo vyrábíme pouze z nebarvené bio bavlny, říká zakladatelka značky Créeme
27. 05. 2019
Seznámily se ve škole a zjistily, že mají hodně společného. Obě se zajímaly o udržitelnost, ekologii a byly jim blízké přírodní materiály. A tak vznikla značka Créeme, za kterou stojí dvě Slovenky, Soňa Vidiečanová a Katarína Kobušová. „Momentálně máme pouze béžové spodní prádlo. Nechceme totiž ničit bio balvnu, ze které je prádlo vyrobené tím, že jej obarvíme. Bavlna neroste bílá, ale béžová,“ říká Soňa Vidiečanová v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Prádlo vyrábíme pouze z nebarvené bio bavlny, říká zakladatelka značky Créeme
27. 05. 2019
Seznámily se ve škole a zjistily, že mají hodně společného. Obě se zajímaly o udržitelnost, ekologii a byly jim blízké přírodní materiály. A tak vznikla značka Créeme, za kterou stojí dvě Slovenky, Soňa Vidiečanová a Katarína Kobušová. „Momentálně máme pouze béžové spodní prádlo. Nechceme totiž ničit bio balvnu, ze které je prádlo vyrobené tím, že jej obarvíme. Bavlna neroste bílá, ale béžová,“ říká Soňa Vidiečanová v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Výstava Cityblok otevírá téma překážek ve městě. Jsou všude, ale nevnímáme je
26. 05. 2019
Výstava Cityblok v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) se zabývá překážkami ve městě. Podobně, jako je současný virtuální veřejný prostor plný informací, je městský veřejný prostor plný věcí. Výstava představuje 17 objektů, které zásadně utváří charakter města, ale které jsme si zvykli nevnímat.

Nevšední pohled na Prahu. Střecha Lucerny se nastálo otevře veřejnosti
21. 05. 2019
Obyvatelé a návštěvníci Prahy mohou ode dneška každou neděli a pondělí navštívit unikátní prostory střechy paláce Lucerny v pražské Štěpánské ulici. Stane se tak symbolicky po 110 letech od dokončení první části multifunkční budovy.

Naivní malba na pláž i k bazénu. Tvorba českého malíře inspirovala potisky plavek
19. 05. 2019
Plavky s uměleckým dílem? I to bude jeden z hitů letošní sezony. Česká firma Plove se spojila s malířem Františkem Petrákem. „S malbou jsem pracovala v různém měřítku. Vznikly tak čtyři druhy potisků na dvou základních podkladových barvách, černé a pískové. Výsledkem jsou jednodílné plavky s variabilními ramínky a autorským potiskem,“ vysvětluje. designérka Pavlína Miklasová.

Jupka v šatníku. Modrotisk spojuje českou a japonskou kulturu, říká designérka
18. 05. 2019
Designérka Zuzana Osako ráda pracuje s motivy českého folkloru. V jejích kolekcích naleznete oděvy s jemnými květinovými vzory, jupky a oblíbila si i modrotisk, z něhož vytvořila pro českou výpravu sportovců oděvy na slavnostní zahájení letní olympiády v Tokiu. „Právě modrotisk spojuje českou a japonskou kulturu,“ říká.

Tři oříšky pro Prahu. Kontroverzní přístup k památkám i úřednické městečko na okraji
17. 05. 2019
Kolabující doprava, problémy s parkováním v centru, špatný stav mostů, zanedbaná veřejná prostranství, chátrající nemocniční areály nebo kontroverzní přístup k některým památkám moderní architektury (zimní stadion Štvanice, dům Svazu čs. díla, palác Svět, Veletržní palác) – organismus hlavního města trpí na řadě neuralgických bodů. Jejich zdejší výčet přitom bohužel není ani zdaleka úplný...

Jak bydlí designéři: zahrádka před bytem, feng-šuej a přírodní materiály
16. 05. 2019
Designérka Kateřina Sochorová se nedávno přestěhovala ze Zbraslavi do novostavby v Praze na Vinohradech a podle svých slov je nadšená. „Mám malou dceru, tak jsem nechtěla, abychom kvůli dojíždění trávily tolik času v autě. O zeleň a klid jsme nepřišly - před bytem máme zahrádku a navíc bydlíme v bezprostřední blízkosti parku. Takže je to skvělý kompromis, protože hřiště, kavárny, obchody, všude se dá dojít pěšky. Byt má příjemnou harmonickou energii, cítíme se v něm dobře, to je pro mě důležité,“ říká.

Umění ve veřejném prostoru. U Vltavy stojí Loveička, na které se můžete orazítkovat
12. 05. 2019
Šperkem nemusí být jen kovový kámen osazený drahým kamenem. V posledních letech si nejen šperkaři ve svých projektech občas odskočí do veřejného prostoru a vznikají hravé instalací. Zřejmě nejnovější z takových počinů je “Loveička”, kterou všem k prvnímu máji nadělila šperkařka Tereza Houdková ve spolupráci se značkou Absolut.

‚Když jsem viděla všechnu tu nádheru v italském papírnictví, rozhodla jsem se ji přivézt do Čech’
11. 05. 2019
Papír byl její láskou už od dětství, vášnivě vždy procházela všechna papírnictví, která potkala. A tak se rozhodla si založit svoje vlastní. „ Když jsem před lety poprvé vstoupila do starobylého obchůdku rodiny Tassotti v Bassano del Grappa, ocitla jsem se v říši snů. Z obchůdku mě manžel musel vyvést, byla jsem tam skoro dvě hodiny. U vína jsme si s mým mužem povídali o pamětihodnostech Bassana a řeč se pořád stáčela k malému krámku u dřevěného mostu. A tehdy mě napadlo přivézt všechnu tu krásu i k nám domů,“ říká v rozhovoru Alice Janebová.

Od secese k avantgardě. Jakou roli sehrál Rudolf Stockar v dějinách architektury?
10. 05. 2019

Řemeslníci z Beskyd přiváží do Prahy ohrožená rukodělná řemesla
5. 05. 2019
Řemeslníci z BeWooden umožní návštěvníkům kontejnerového městečka Manifesto, na pražském Florenci, nahlédnout pod pokličku tradičních rukodělných řemesel. Jejich cílem je ukázat samotnou hodnotu a pracnost jednotlivých řemeslných postupů, které využívají při výrobě originálních módních doplňků s charakteristickým prvkem dřeva a umožnit jim tak vyrobit si pod dohledem zkušených řemeslníků vlastní originální dřevěný módní motýlek nebo peněženku.

Chceme, aby lidi věděli, jak léčivé rostliny používat a kdy, říká zakladatelka botanické laboratoře
4. 05. 2019
Pěstují a prodávají pokojové léčivé rostlinky, zájemce na workshopech učí, jak vyrábět domácí kosmetiku, a vysvětlují, kolik léčivých účinků mohou některé rostliny mít. „Hlavní částí workshopu je výroba přírodních produktů, ve výběru témat se zaměřujeme spíše na přírodní medicínu než vyloženě kosmetiku. Do léta ještě probereme esenciální oleje a jejich antimikrobiální potenciál, vyrábět budeme spreje proti stresu nebo nespavosti nebo parfémovanou vodu,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz spoluzakladatelka botanické laboratoře Haenke Alexandra Střelcová.

Architekta Helmera proslavily především návrhy divadelních budov
3. 05. 2019
Druhého dubna uplynulo sto let od úmrtí německého architekta Hermanna Gottlieba Helmera a 13. července tomu bude 170 let, co se narodil. Spolu se svým rakouským kolegou Ferdinandem Fellnerem se proslavil především návrhy divadelních budov.

Jak bydlí designéři: Dokonalý pracovní stůl, fotookna a dekorace z dovolené
2. 05. 2019
Nejraději má svůj pracovní stůl, je podle něj totiž dokonalý. „ počítače nad projekcí totiž trávím spoustu času a tato skutečnost se začala postupně nepříjemně projevovat na mé páteři. Proto jsem si pořídil tento dokonale propracovaný stůl. Má elektrickou podnož, která mi umožňuje střídavě pracovat v sedě a ve stoje,“ říká designér Ivan Komenda.

Nechci nudu na molu, říká jeden z nejslavnějších českých návrhářů Jan Černý
30. 04. 2019
Na jarní přehlídce Mercedes-Benz Prague Fashion Week měli mladíci kolem krku šály s třásněmi, které vzdáleně připomínaly ponča. Bál jsem se, zda příliš nevybočuji z konformní zóny. Ten divný pocit mě na druhou stranu přesvědčil, že jsem asi udělal dobře, protože jsem nic takového dosud neviděl. Ani u Diora, směje se Jan Černý (25), jehož značku, přeškrtnuté křestní jméno, znají už všichni, kteří se jen trochu zajímají o módu. Přestože v červnu teprve ukončí studium na vysoké škole.

Artek představuje kolekci inspirovanou finsko-japonským přátelstvím
22. 04. 2019
Finská značka Artek představila speciální produktovou řadu, kterou inspirovalo sté výročí navázání diplomatické spolupráce mezi Finskem a Japonskem. Na Milánském týdnu designu 2019 mohli návštěvníci zhlédnout fantazijní figurky jako vázy a svícny, ikonické stoličky kolorované tradiční japonskou technologií nebo ručně barvené látky.

Nechtěla vyhazovat peníze za nevkusné a neudržitelné věci pro děti, tak založila vlastní obchod
22. 04. 2019
Když Tereza Goktas zjistila, že čeká první dítě, pověsila svou kariéru na hřebík a rozhodla se jít jinou cestou. Její zájem se přirozeně stočil k dětskému sortimentu a protože byla frustrovaná z toho, co se v obchodech nabízí,rozhodla se to změnit. Tak vznikl koncept storu wild moon. „Myšlenka se rodila nějakou dobu, ale až když bylo synovi rok, tak se pomalu začala zhmotňovat. Věřila jsem, že existuje více rodičů jako my, těch co se chtějí obklopit podobnými věcmi, těch kteří chtějí konzumovat méně a smysluplně a když něco pořizují, chtějí to uplatnit více způsoby, nejen v dětském pokoji,“ říká v rozhovoru pro server Liodvky.cz.

Justin Timberlake navrhl svou druhou kolekci oblečení
21. 04. 2019
Horská dráha Zippin Pippin ve starém parku East End, kluziště Skateland nebo basketbalový tým Tigers Memphiské univerzity. Zpěvák Justin Timberlake se rozhodl pokračovat ve spolupráci se značkou Levis a navrhl již svou druhou kolekci.

Helipad, střešní bazén či sauna. Vídeňské designérské studio přišlo s návrhem penthousu pro Quasimoda
19. 04. 2019
Po rozsáhlém požáru, který postihl katedrálu Notre-Dame de Paris začaly internetem kolovat návrhy, které by měly pomoct zdemolovanou část historické budovy zrekonstruovat. S obzvláště originálním nápadem přišlo designové studio Who Cares?!. Vytvořilo návrh, podle kterého by na střeše Notre-Dame vyrostl luxusní obytný prostor.

V Česku by mohla vyrůst stavba od chilského architekta Smiljana Radiće
16. 04. 2019
Novou budovu v centru jihomoravského městečka Boskovice navrhuje světoznámý architekt Smiljan Radić. Chilský architekt se definitivně zařadil mezi světové hvězdy architektury vedle jmen jako Zaha Hadid, Norman Foster, Frank Gehry nebo Sou Fujimoto, když v roce 2014 vytvořil pro galerii Serpentine čtrnáctý pavilon.