Lidovky - byznys


Praha chce se státem směnit majetek za několik miliard. Jde například o budovy nemocnice Na Bulovce
18. 01. 2020
Hlavní město má nemovitosti za několik miliard korun, který by chtělo směnit za pozemky a další majetek státu. Jde například o hasičské zbrojnice nebo budovy nemocnice Na Bulovce. Podmínkou směny je nicméně to, aby stát změnil metodiku určování ceny nemovitostí a schválil předkupní právo samospráv pro nákup státního majetku. V rozhovoru to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Zatím pijeme levněji. Obchodníci vzali likérky útokem a naplnili si sklady za nižší ceny
18. 01. 2020
Prvním lednem sice vstoupil v platnost daňový balíček, který mimo jiné radikálně zvyšuje spotřební daň, a tedy zdražuje tabákové výrobky a lihoviny, ale kuřáci a vyznavači kořalek ještě několik měsíců ušetří. Vyšší ceny dorazí do trafik, hospod a regálů obchodů nejdříve v březnu, v některých případech ještě později.

Myslivci chtějí prodávat své úlovky napřímo. Marže prostředníků je obrovská, říká šéf jednoty
18. 01. 2020
Český svaz včelařů razí heslo, že každý, kdo rád med, by měl mít svého dodavatele z jejich řad. Podobný zájem mají i farmáři, kterým se to alespoň trochu daří – přímo od nich nakupuje výrobky čím dál více Čechů. Stejného zkrácení dodavatelského řetězce, tedy vynechání prostředníků, by nyní chtěli docílit i myslivci.

Twitter umožňoval cílit reklamy na nenávistné skupiny včetně neonacistů, ukázal experiment BBC
17. 01. 2020
Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako „neonacista“, „zastánci bělošské nadřazenosti“ či „islamofobové“. Ukázal to nedávný experiment zpravodajské společnosti BBC, které se podařilo opakovaně spustit placené sdělení s problematicky definovanou cílovou skupinou. Platforma se po upozornění redakce omluvila a uvedla, že problém odstranila.

Kladenská huť Poldi stojí, odbory nemají zprávy o zahájení výroby ani novém majiteli
17. 01. 2020
Kladenská huť Poldi stojí, odbory nemají zprávy o zahájení výroby. Nemají ani informace o novém majiteli společnosti, která před rokem Poldi vydražila, informoval v pátek šéf odborů Poldi Jozef Kónya. Podle obchodního rejstříku společnost Opimo Trade, která získala Poldi loni v lednu v dražbě za vyvolávací cenu 140 milionů, koupila švýcarská firma K&SC SA. Jako její jednatel je vedený Maja Zdešar ze Slovinské republiky

Polský Lidl stahuje zmrzliny z Česka. Na kelímcích byly špatné etikety, neupozorňovaly na lepek
17. 01. 2020
Obchodní řetězec Lidl stahuje v Polsku dodávku zmrzlin Haagen-Dazs od českého výrobce Bidfood. Upozornila na to polská média s odkazem na hygienický inspektorát. Podle něj zmrzliny s příchutí strawberry cheesecake, tedy jahodový cheesecake, ohrožovaly zdraví lidí s alergií na lepek. Kelímky totiž byly označeny etiketou z jiného výrobku, který lepek neobsahoval.

Babiš chce jednat kvůli zakázce na dálniční známky s velkými e-shopy
17. 01. 2020
Premiér Andrej Babiš (ANO) se chce kvůli pochybnostem kolem zakázky Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na systém prodeje dálničních známek setkat se zástupci velkých e-shopů. Předseda vlády mimo jiné řekl, že jde i o další obdobné projekty. O podobných zakázkách by podle premiéra měla vždy vědět celá vláda a zmocněnec pro digitalizaci.

Volkswagen se chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií za zhruba 13 miliard korun
17. 01. 2020
Německý automobilový koncern Volkswagen se chystá koupit pětinový podíl v čínském výrobci baterií pro elektromobily Guoxuan High-tech. Agentuře Reuters to dnes řekly zdroje obeznámené se situací. Vzhledem k tržní hodnotě společnosti Guoxuan High-tech zhruba 2,8 miliardy dolarů (přes 63 miliard korun) by měla hodnota pětinového podílu činit kolem 560 milionů dolarů (téměř 13 miliard korun). Volkswagenem se ale k informacím odmítla vyjádřit.

KOMENTÁŘ: Advokátní komora odmítá nesmyslné ataky Václava Moravce
17. 01. 2020
V rámci programu zasedání představenstva ČAK konaného ve dnech 13. – 14. ledna 2020 bylo jednoznačně přijato stanovisko k té části pořadu ČT – Otázky Václava Moravce (5. 1. 2020), která se velmi výrazně dotkla jak zástupců České advokátní komory, tak ve svém důsledku i problematiky účasti advokátů v Legislativní radě vlády.

Odchod od hnědého uhlí v Německu bude podle odhadů RWE stát 6000 míst
16. 01. 2020
Rozhodnutí opustit v Německu výrobu elektřiny z hnědého uhlí a postup, jak zajistit přechodné období znamená, že do deseti let zanikne asi 6000 pracovních míst. Uvedla to německá společnost RWE, která je největším producentem elektřiny v Německu. Spolková vláda se ve čtvrtek nad ránem dohodla na podmínkách přechodného období s představiteli spolkových zemí, kde se těží uhlí. Na kompenzaci zaměstnancům, firmám a místním vládám vynaloží přes 40 miliard eur (přes bilion korun).

Německo ukončí výrobu elektřiny z hnědého uhlí. Na kompenzace dotčeným firmám uvolní zhruba bilion korun
16. 01. 2020
Německá vláda se dohodla se spolkovými zeměmi na ukončení výroby elektrické energie z hnědého uhlí, konec je stanoven na rok 2038. Berlín souhlasil, že v rámci plánu poskytne firmám a spolkovým zemím, kterých se změna dotkne, kompenzace v celkovém objemu asi 40 miliard eur (zhruba bilion Kč), uvedl v čtvrtek mluvčí vlády.

Facebook chce vést podmořský kabel z nedotčené pláže v Oregonu. Místní se bouří
16. 01. 2020
Městečko v americkém Oregonu Tierra del Mar bojuje s Facebookem. Mediální gigant si tam koupil pozemek a uprostřed klidné oblasti hodlá postavit výstupní bod pro podmořský internetový kabel, který má spojovat Ameriku s Asií. Místní obyvatelé jsou proti. Napsala to agentura Reuters.

Armáda chce koupit bojové drony schopné nést zbraně. Měly by vážit do 1200 kilogramů
16. 01. 2020
Nejméně jeden průzkumný a bojový dron o váze několika stovek kilogramů, na který bude možné kromě optoelektronických a radiologických senzorů instalovat také zbraňové systémy, chce v letech 2022 až 2024 pořídit česká armáda. Novinářům to ve čtvrtek v Prostějově při slavnostním nástupu u příležitosti vzniku 533. praporu bezpilotních systémů řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Tuzemské automobilky zaznamenaly pokles ve výrově osobních aut. Loni vyrobily téměř 1,5 milionu kusů
16. 01. 2020
Tuzemské automobilky loni vyrobily 1 427 563 osobních aut, což je o 0,7 procenta méně než v předchozím rekordním roce. Mírný pokles o zhruba 10 000 vozů podle nich souvisí se zhoršující se ekonomickou situací ve světě a dalšími hrozbami, které nad autoprůmyslem visí. Oznámilo to ve čtvrtek Sdružení automobilového průmyslu.

Česko nebude zavádět zálohování PET lahví. Byl by to zbytečný a riskantní krok, řekl Brabec
16. 01. 2020
Plošný systém zálohování PET lahví Česko podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) zavádět nebude. Současný systém sběru je podle něj funkční a díky němu země plní evropské cíle. Chce ho ale dál ve spolupráci s výrobci a Svazem měst a obcí rozvíjet. Brabec to řekl novinářům na čtvrtečním setkání u příležitosti dokončení balíčku nové odpadové legislativy.

Pražské letiště loni odbavilo rekordních 17,8 milionu cestujících, meziročně o téměř milion více
16. 01. 2020
Pražské Letiště Václava Havla loni odbavilo 17,8 milionu cestujících, meziročně o téměř milion více. Po roce tak znovu překonalo svůj provozní rekord. Růst by měl pokračovat i letos, čímž se letiště ocitne za hranou své kapacity. Nejoblíbenější destinací byl Londýn. Ve čtvrtek to oznámilo Letiště Praha. Počet cestujících se na letišti každoročně zvyšuje od roku 2013.

České dráhy dostanou posilu v turbulentní době. Do vedení míří zkušený právník
16. 01. 2020
Po více než roce bude vedení Českých drah kompletní. Pátým členem představenstva se podle informací LN stane zkušený právník Petr Pavelec. V životopisu má prestižní adresy, jako advokátní kancelář White&Case, kde působil více než pět let, nebo představenstvo Českého aeroholdingu. Ve vedení firmy bude mít na starost oblast majetku.

Získat české občanství má být složitější, dokládat by se mohla i přestupková bezúhonnost
16. 01. 2020
Český pas se podle posledních průzkumů řadí mezi desítku nejsilnějších cestovních dokladů na světě. Na cestovní pas s českým znakem pustí tuzemské občany bez víza přes hranice na 183 států. Tato privilegia jim nese české občanství, které není však udělováno bez splnění přísných podmínek. Ty má nyní ještě zpřísnit novela zákona o státním občanství, kterou připravilo ministerstvo vnitra. Zákon čeká na projednání ve Sněmovně.

Konec podpory Windows 7? Firmy si ji budou moci zaplatit ještě na na další 3 roky
16. 01. 2020
14. ledna 2020 společnost Microsoft přestala poskytovat podporu oblíbenému operačnímu systému Windows 7. Uživatelé si ho sice mohou ponechat i nadále, větší pozornost by však měli věnovat zabezpečení počítače.

Obliba dálkových vlaků RegioJetu roste. Chystají se spoje na Ukrajinu a do Polska
15. 01. 2020
Dálkové vlaky RegioJetu loni přepravily 6,5 milionu lidí, meziročně o 600 tisíc více. Zájem rostl především o mezinárodní spoje z Prahy do Bratislavy a Vídně. Další čtyři miliony cestujících převezl RegioJet na slovenské regionální lince z Bratislavy do Komárna, uvedl ve středu v tiskové zprávě mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

USA nezruší čínská cla před uzavřením druhé části dohody, oznámil ministr financí
15. 01. 2020
Spojené státy nezruší cla na čínské zboží do doby, než bude dokončena druhá fáze čínsko-americké obchodní smlouvy. V úterý to řekl americký ministr financí Steven Mnuchin. Ve středu by měla přitom v Bílém Domě být podepsána první části smlouvy. Dokončení druhé části dohody se ale podle informovaných zdrojů agentury Bloomberg neočekává před listopadovými prezidentskými volbami v USA.

Hrubý domácí produkt Německa se loni zvýšil o 0,6 procenta, nejméně od roku 2013
15. 01. 2020
Růst německé ekonomiky loni výrazně zpomalil. Hrubý domácí produkt (HDP) se zvýšil jen o 0,6 procenta, což je nejpomalejší tempo od roku 2013. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu na tiskové konferenci v Berlíně zveřejnil spolkový statistický úřad. Ještě předloni růst činil 1,5 procenta.

Koruna dopoledne zpevnila k euru na nejsilnější úroveň za 7 let
15. 01. 2020
Koruna ve středu dopoledne zpevnila k euru na nejsilnější úroveň za sedm let. Krátce před 10:00 se česká měna podle serveru Patria.cz obchodovala na 25,118 Kč/EUR, a dostala se tedy také na svoji nejsilnější hodnotu vůči jednotné evropské měně od ukončení intervenčního režimu České národní banky (ČNB) v dubnu 2017.

Amazon v Indii investuje miliardu dolarů do malých a středních firem
15. 01. 2020
Americký internetový prodejce Amazon investuje v Indii miliardu dolarů (22,6 miliardy Kč), aby přilákal malé a střední firmy, kterým umožní nabízet jejich zboží přes Amazon. Řekl to ve středu šéf Amazonu Jeff Bezos, který je teď v Indii na pracovní cestě.

Kolínská automobilka TPCA bude vyrábět Toyotu Yaris. Půjde o benzinové i hybridní modely
14. 01. 2020
Automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) bude ve svém kolínském závodě vyrábět model Toyota Yaris. Vyrábět se bude souběžně s modely Toyota Aygo, Citroën C1 a Peugeot 108, které zde vznikají nyní. Od ledna 2021 převezme společný kolínský závod Toyota, i poté se zde budou vyrábět auta všech tří značek, informoval mluvčí TPCA Tomáš Paroubek.

Česká kamionová doprava klesla oproti loňsku o třetinu. Důvodem je zahraniční konkurence
14. 01. 2020
Tuzemská mezinárodní kamionová doprava vykázala za tři čtvrtletí roku 2019 meziroční pokles o 33 %. Výkony přitom klesají již čtvrtý rok v řadě. Důvodem je přebírání přeprav zahraniční konkurencí, v tiskové zprávě sdělilo sdružení Česmad Bohemia, jehož zástupci v úterý o situaci jednali s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Pěstování rybízu v Česku končí. O ovoce není zájem, plochy všech sadů dál klesají
14. 01. 2020
Čeští sadaři končí s pěstováním černého, červeného a bílého rybízu. O ovoce, které se používá především na zpracování, není mezi zpracovatelskými podniky zájem. Výkupní ceny rybízu jsou dlouhodobě velmi nízké a sadařům se jej nevyplatí pěstovat. Po broskvích a angreštu je rybíz dalším ovocným druhem, který mizí z českých produkčních sadů. Celkové plochy sadů v ČR od roku 1989 trvale klesají.

Lidé si přes Zonky loni půjčili přes deset miliard korun. Firma míří do Španělska
14. 01. 2020
Objem půjčených peněz prostřednictvím platformy Zonky přesáhl loni deset miliard korun a ve srovnání s rokem 2018 vzrostl o 40 %. Počet klientů byl na konci loňského roku 88 500, v meziročním srovnání je to nárůst o 57 %. Zonky letos pod názvem Benxy expanduje do Evropy. První úvěr poskytne ve Španělsku.

Fotbalová Barcelona je poprvé nejbohatším klubem světa. Minulou sezonu utržila rekordních 21,6 miliardy
14. 01. 2020
Barcelona vystřídala na pozici nejbohatšího fotbalového klubu světa odvěkého rivala Real Madrid. Katalánský celek vydělal v minulé sezoně rekordních 840,8 milionu eur (zhruba 21,6 miliardy korun) a žebříček poradenské společnosti Deloitte ovládl poprvé. Real skončil druhý.

KOMENTÁŘ: Horká káva jako letové nebezpečí?
14. 01. 2020
I přes varování negativními ekologickými dopady objem cestujících v letecké dopravě meziročně opět vzrostl. S počtem pasažérů vzrůstá i jejich povědomí o možných nárocích na náhradu škody při přepravě vůči leteckým společnostem.

TV Barrandov zřejmě ruší pořad Týden s prezidentem. Nahradí ho seriál Je to kampaň!
13. 01. 2020
Prezident Miloš Zeman pravděpodobně už nebude pravidelně vystupovat v rozhovorech na TV Barrandov. Server Mediaguru upozornil, že v čase, kdy se vysílal pravidelný pořad Týden s prezidentem, je od příštího týdne v programu televizní stanice nový seriál. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček serveru Blesk.cz řekl, že se připravuje nový plán Zemanových mediálních aktivit.

Vláda přijala energeticko-klimatický plán, podíl zelené energie do roku 2030 poroste
13. 01. 2020
V Česku poroste do roku 2030 podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie. Vyplývá to z energeticko-klimatického plánu ČR, který v pondělí schválila vláda.O schválení informoval ministr průmyslu a obchodu a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Už dříve uvedl, že ministerstvo navýšilo cíle podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie do roku 2030 z původně plánovaných 20,8 procenta na 22 procent. Letos má být na úrovni 15,6 procenta.

Evropskou leteckou jedničkou je Ryanair, loni společnost přepravila přes 152 milionů pasažérů
13. 01. 2020
Irská nízkonákladová aerolinka Ryanair loni opět po čase překonala německou Lufthansu a stala se evropskou leteckou jedničkou, pokud jde o počet pasažérů. Přepravila jich spolu se svými dceřinými společnostmi 152,4 milionu - Lufthansa a její dcery jen 145,2 milionu. Informovala o tom agentura DPA, která připomněla, že stejný kousek se Ryanairu povedl už v roce 2016.

Pražský Novoměstský pivovar končí. Poslední pivo se v něm dovařilo před 2 týdny, nyní je na prodej
13. 01. 2020
Pražský Novoměstský pivovar po 27 letech končí kvůli vypovězení smlouvy, informoval v pondělí server Euro.cz. Poslední pivo se v něm dovařilo před týdny, nyní ho pivovar doprodává. Restaurace ve Vodičkově ulici zavře koncem ledna.

V Praze zdraží jízda v taxi na 36 korun za kilometr, vznikne i ceník pro elekromobily
13. 01. 2020
Cena za jeden kilometr jízdy v taxi se v Praze od 1. února zvýší z 28 na 36 korun. Cena za minutu čekání bude namísto šesti nově sedm korun a nástupní sazba se zvýší ze 40 na 60 korun. Rozhodli o tom pražští radní. Důvodem zdražení je, že maximální ceny stanovené v roce 2006 již nepostačují ke krytí nákladů provozovatele taxislužby. Nově vznikne i ceník pro taxi-elektromobily, u kterých bude moci jeden ujetý kilometr stát maximálně 39 korun.

Škoda Auto loni dodala 1,24 milionu aut, meziročně o 0,9 procent méně
13. 01. 2020
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala loni svým zákazníkům po celém světě 1,24 milionu vozů, jde tak o meziroční pokles o 0,9 procenta, v roce 2018 firma dodala 1,25 milionu aut. Jako důvod firma uvedla klesající trh s osobními vozy v Číně, klesly ale také dodávky firmy v Indii. Na ostatních trzích dodávky aut naopak vzrostly, uvedla firma v tiskové zprávě.

Zákazů pro auta s dieselem přibývá. Od začátku roku se v Evropě zvýšil počet emisních zón
13. 01. 2020
Nový rok opět zkomplikoval cesty autem po Evropě. Několik měst zavedlo nové emisní zóny, další se zpřísnily či rozšířily. Emisní nálepka nebo registrace auta je nově nutná v belgickém Gentu, španělské Barceloně, od tohoto týdne přibude i švédský Stockholm. Belgická města Brusel a Antverpy zpřísnila požadavky na auta a například ve francouzském Grenoblu se oblast, kde je starším vozům vjezd zakázán, výrazně rozšířila.

Soud prohlásil konkurz na majetek litovelského Papcelu, dlužil skoro 1,7 miliardy
13. 01. 2020
Krajský soud v Ostravě v pondělí prohlásil konkurz na majetek výrobce papírenských strojů Papcel z Litovle na Olomoucku, který je od loňského září v úpadku. ČTK v pondělí informaci získala z insolvenčního rejstříku. Věřitelé Papcelu přihlásili pohledávky téměř za 1,7 miliardy korun. Majetek Papcelu byl oceněn na 492 milionů korun, hodnota jeho nemovitého a části movitého majetku nebyla dosud stanovena.

Česká železnice plánuje změny. Za pár let by se mělo jezdit dvousetkilometrovou rychlostí
13. 01. 2020
Na vybraných úsecích českých železničních koridorů by se mělo v nejbližších letech začít jezdit dvousetkilometrovou rychlostí. Správa železnice (SŽ) v pondělí vykonala zkušební jízdu mezi Brnem a Břeclaví. V budoucnu by měl mít úsek pro tuto rychlost délku 12 kilometrů a bude mezi Vranovicemi a Podivínem, řekl novinářům při jízdě generální ředitel SŽ Jiří Svoboda. Na této trati byl také dosažený dosavadní český rychlostní rekord na železnici. Pendolino po ní jelo v roce 2004 rychlostí 237 kilometrů za hodinu.

Jablotron postaví u věznice v Jablonci novou továrnu. Přestěhuje tam výrobu elektroniky i s pracovníky
13. 01. 2020
Výrobce elektronického zabezpečení Jablotron začal v jabloneckých Rýnovicích vedle věznice připravovat výstavbu výrobní haly za 150 milionů korun. Využívat ji bude dceřiná firma z holdingu, JabloPCB. Současný výrobní závod v někdejším areálu Bižuterie, kde osazuje desky plošných spojů, jí už nestačí. Informuje o tom v pondělním vydání liberecká příloha MF Dnes.

PPF investuje další miliardy do kancelářského komplexu v Moskvě. Vybuduje tam čtyřhvězdičkový hotel
13. 01. 2020
Investiční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera chce investovat přes deset miliard rublů (přes 3,7 miliardy korun) do druhé fáze rozšíření kancelářského parku Comcity v Moskvě. Uvedl to server E15.cz. Zahájení provozu druhé etapy projektu se podle serveru očekává v polovině roku 2022. Zahrnovat bude dvě kancelářské budovy a čtyřhvězdičkový hotel se 150 pokoji. Postupná stavba Comcity má mít podle plánů PPF čtyři fáze.

Dluhová poradna: Trable se splácením řešte včas
13. 01. 2020
Ideální je nemuset si peníze půjčovat a žádné dluhy neřešit. Realita nás však leckdy k nějaké té půjčce dovede. Ať už nám náhle vzniknou neočekávané výdaje, dostaví se zdravotní problémy, či ztratíme zaměstnání. Často pak musíme svému rozpočtu trochu vypomoci. K půjčování peněz je však třeba vždy přistupovat zodpovědně. Pravidlům, jak předcházet problémům s dluhy, budeme věnovat pozornost v novém dvanáctidílném seriálu LN.

Němci vyhlížejí pomoc od imigrantů v podobě nového zákona. Na trhu práce se blíží zvrat
13. 01. 2020
Německý důchodový systém se kvapem blíží k bodu zvratu. Doslova na dohled je doba, kdy na trh práce bude přicházet méně lidí, než kolik z něj bude odcházet. Česko je na tom ještě hůře. Němce má zachránit nový zákon o imigraci odborníků.

Na energetickou modernizaci bytových domů půjde 600 milionů korun z evropských dotací
12. 01. 2020
Na energetickou modernizaci bytových domů má jít 600 milionů korun z evropských dotací. Počítá s tím vládní návrh, který kabinet projedná v pondělí. Půjde o bezúročný úvěr, jeho minimální výše je 500 tisíc korun, maximální 90 milionů. Podpora se týká domů, kde více než polovina podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé bydlení.

Kapsch zvažuje kroky ve sporu kolem mýtného tendru, jasno bude v řádu týdnů
12. 01. 2020
Spory kolem mýtného tendru zatím neskončily. Bývalý provozovatel mýta společnost Kapsch nyní řeší další postup, zveřejnit by je měl v řádu týdnů. Řekl to mluvčí firmy David Šimoník, konkrétní kroky však zatím nechtěl komentovat.

Češi si oblíbili lyžařské školy. Chybí ale vzdělaní instruktoři
11. 01. 2020
Češi se naučili dávat své děti na horách do lyžařských škol. I přes mírný nárůst cen výukových lekcí většímu zájmu nahrává fakt, že si rodiče tuto službu s ohledem na růst platů mohou stále častěji dovolit. Pomalu ale začínají docházet vzdělaní instruktoři. Nepomáhá ani vcelku zajímavý plat, který se může vyšplhat až na čtyřicet tisíc korun čistého.

Facebook omylem odtajnil autory příspěvků, tým Babiše vypnul jeho stránku
10. 01. 2020
Tým premiéra Andreje Babiše (ANO) dočasně znepřístupnil Babišovu stránku na facebooku poté, co síť kvůli chybě odtajnila údaje o autorství a úpravách příspěvků. Uvedl to v pátek server Deník N na základě vyjádření Babišova marketingového poradce Marka Prchala. Chyba na facebooku ukázala, že Babišovu stránku spravuje více než desítka lidí.

Jízda taxi v Praze zdraží z 28 na 36 korun za kilometr. Současné ceny nepokryjí náklady
10. 01. 2020
Cena za jeden kilometr jízdy v taxi by se v Praze měla zvýšit z 28 na 36 korun. Cena za minutu čekání bude namísto šesti nově sedm korun a nástupní sazba se zvýší ze 40 na 60 korun. Důvodem je to, že maximální ceny stanovené v roce 2006 už nepostačují ke krytí všech nákladů provozovatele taxislužby. Vyplývá to z návrhu nařízení o cenách taxislužby, který mají v pondělí projednat pražští radní.

Umí strojvůdci česky? Proč vlak nevyjel kopec? Drážní inspektoři chystají rozsáhlou kontrolu
10. 01. 2020
Na Liberecku vlak nevyjel kopec, jiný kvůli závadě ani nevyrazil z nádraží. Bulharští strojvůdci firmy Arriva měli velké potíže při komunikaci s výpravčími. Na patálie nových dopravců, kteří v prosinci od Českých drah přebrali část železničních tras, se podrobně podívají inspektoři Drážního úřadu.

Praha letos zahájí geologický průzkum pro dostavbu okruhu, úsek bude měřit 10,3 kilometru
10. 01. 2020
Pražský magistrát v letošním roce zahájí geologický průzkum nutný pro dokončení úseku městského okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol. Bude potřeba vyhloubit desítky sond. Informoval náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Chybějící úsek známý jako Vlasta bude měřit 10,3 kilometru, z toho větší část povede v tunelech. Kdy se začne stavět, není jasné. Vyčísleny zatím nebyly ani náklady, hovoří se však až o 100 miliardách korun.

Česká národní banka loni zvýšila zisk na 58,1 miliardy korun
10. 01. 2020
Česká národní banka loni zvýšila zisk na 58,1 miliardy korun. O rok dříve centrální banka vykázala zisk 1,79 miliardy korun. Vyplývá to z v pátek zveřejněných údajů o bilanci ČNB.

Brexit už stál ekonomiku Británie 130 miliard liber, částka by se měla ještě o 70 zvýšit
10. 01. 2020
Ekonomické náklady na odchod Británie z Evropské unie už dosáhly 130 miliard liber (3,9 bilionu Kč). Do konce letošního roku se ale tato částka zvýší o dalších 70 miliard liber. Vyplývá to z odhadu agentury Bloomberg založeném na vlivu škod, které Británie zaznamenala v posledních třech letech po ztrátě některých vazeb na ostatní země skupiny sedmi nejbohatších ekonomik světa G7.

‚Toto letadlo navrhli klauni pod dohledem opic.‘ Boeing zveřejnil interní zprávy, které kritizují 737 MAX
10. 01. 2020
Americký výrobce letadel Boeing zveřejnil stovky interních zpráv, které obsahují tvrdou kritiku vývoje modelu 737 MAX. Tato letadla byla loni po dvou smrtelných haváriích odstavena v celém světě z provozu. V dokumentech se zaměstnanci také například chlubí tím, jak tlačili na regulátory, aby schválili, že piloti nemusejí absolvovat výcvik na simulátoru.

Skupina představitelů internetu bojuje proti prodeji domény .org, mohl by poškodit neziskovky
10. 01. 2020
Skupina zahrnující představitele neziskových internetových společností se spojila, aby zabránila plánovanému prodeji kontroly nad internetovou doménou .org za 1,1 miliardy dolarů (25 miliard Kč). Tvrdí, že převzetí domény .org nově vytvořenou soukromou společností by poškodilo miliony neziskových organizací, které na ni spoléhají, uvedla agentura Reuters.

Meziroční růst ekonomiky zpomalil na 2,5 procenta, potvrdil ČSÚ
10. 01. 2020
Česká ekonomika v loňském třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,5 procenta, ve druhém čtvrtletí rostla o 2,8 procenta. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu také zpomalil na 0,4 procenta z 0,6 procenta ve druhém čtvrtletí. Čísla za třetí čtvrtletí v pátek potvrdil Český statistický úřad.

Trump zvažuje, že s druhou částí dohody s Čínou počká na prezidentské volby
10. 01. 2020
Druhá část americko-čínské obchodní dohody možná bude hotová až po listopadových prezidentských volbách. Vyjednávat se o ní ale začne brzy, řekl ve čtvrtek podle agentury Reuters americký prezident Donald Trump. Čína ve čtvrtek oznámila, že čínský vicepremiér Liou Che, který za čínskou stranu vedl obchodní rozhovory, podepíše první část obchodní dohody příští týden ve Washingtonu.

Až 475 pracovníků Pilsen Steel dostane nabídku na odchod dohodou, peníze dostanou od úřadu práce
9. 01. 2020
Celkem 475 pracovníků zkrachovalé firmy Pilsen Steel dostane 20. ledna nabídku na ukončení pracovního poměru dohodou z důvodu organizační změny. Zaměstnanci se sejdou ve firmě, kde jim budou od 07:00 do 12:00 k dispozici zástupci úřadu práce. U úřadu mohou nárokovat odstupné, protože firma nemá peníze.

Uživatelé facebooku se budou moci vyhnout úzce cíleným reklamám, plošně to nepůjde
9. 01. 2020
Společnost Facebook začne tento měsíc na své sociální síti zavádět změnu nastavení, po níž budou moci lidé blokovat reklamy zacílené prostřednictvím konkrétních uživatelských seznamů. Firma ve čtvrtek novinku oznámila společně s několika kroky, které se týkají politické inzerce.

Finep postaví v Praze čtvrť Nový Opatov asi za 5 miliard korun. Zahrne byty, kanceláře i obchody
9. 01. 2020
Developerská společnost Finep ve spolupráci s firmou Starochodovská postaví v Praze na Jižním Městě čtvrť Nový Opatov zhruba za pět miliard korun. Stavět by se mělo začít příští rok, dokončení je plánováno na rok 2026. Na setkání s novináři to ve čtvrtek řekl generální ředitel Finep Tomáš Pardubický.

Byty po OKD koupila švédská firma Heimstaden Bostad. Pro nájemníky se nic nemění
9. 01. 2020
Firmu Residomo, která v Moravskoslezském kraji vlastní více než 42 500 bytů, převážně po OKD, kupuje švédská společnost Heimstaden Bostad. Společnost patří mezi největší poskytovatele nájemního bydlení v Evropě. Pro nájemníky firmy Residomo se nic nemění a na uzavřené nájemní smlouvy nemá mít změna vlastníka společnosti vliv, uvedla ve čtvrtek společnost Residomo v tiskové zprávě.

EU potřebuje na boj s klimatickou změnou ‚armádu‘ 44 milionů elektroaut. Infrastruktura bude stát biliony
9. 01. 2020
Pokud chce Evropa naplnit klimatické cíle šéfky Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyenové (CDU), potřebuje do roku 2050 až 44 milionů elektroaut, přičemž jen na vybudování veřejných nabíjecích stanic jsou třeba investice ve výši 80 miliard eur (2 biliony korun), píše německý deník Der Tagesspiegel.

Zisk v zemědělství stoupl o dvě miliardy na víc než 19 miliard korun, uvedl ministr Toman
9. 01. 2020
Zisk v zemědělství očištěný o investiční dotace loni stoupl o více než dvě miliardy korun a překonal 19,4 miliardy korun, uvedl ve čtvrtek na základě dat zemědělské datové účetní sítě FADN ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Jde zatím o odhad, který Ústav zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) vytvořil na základě údajů ze 1450 zemědělských podniků.

Česká televize musí z webu stáhnout reportáž o CS fondech, rozhodl soud
9. 01. 2020
Česká televize (ČT) musí ze svých stránek stáhnout reportáž z pořadu Reportéři ČT z roku 2015, ve které mimo jiné tvrdí, že finančník Pavel Tykač stál za spácháním nebo že se podílel na podvodech v CS fondech, rozhodl ve čtvrtek odvolací pražský městský soud. Televize také musí stáhnout část další reportáže z Událostí, která se týkala Tykačova zastaveného stíhání v prosinci 2015. Rozsudek je pravomocný. Zástupkyně ČT u soudu pochybení odmítla.

Přebytek zahraničního obchodu Česka v listopadu klesl na 10,2 miliardy korun
9. 01. 2020
Přebytek zahraničního obchodu ČR loni v listopadu meziročně klesl o 6,9 miliardy korun na 10,2 miliardy. Nepříznivě se na tom podepsal nižší vývoz aut, počítačů, elektronických a optických přístrojů. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu, který je ve čtvrtek zveřejnil na svém webu.

Nezaměstnanost v Česku v prosinci podle očekávání stoupla na 2,9 procenta, meziročně ale klesla
9. 01. 2020
Nezaměstnanost v Česku v prosinci stoupla z listopadových 2,6 procenta na 2,9 procenta. Oznámil to ve středu Úřad práce ČR. Meziročně ale podíl nezaměstnaných klesl, předloni v prosinci dosáhla míra nezaměstnanosti 3,1 procenta. Bez práce bylo ke konci loňského roku 215 532 uchazečů o zaměstnání, což je nejnižší prosincová hodnota od roku 1996. Volných míst loni v prosinci meziměsíčně i meziročně přibylo.

Evropská komise chce zpět 1,16 miliardy korun za chyby v zemědělských dotacích, ministerstvo nesouhlasí
9. 01. 2020
Evropská komise chce po Česku vrátit 1,16 miliardy korun vyplacených na zemědělských dotacích, napsal server iROZHLAS.cz. Sankce vychází z auditního šetření, které se konalo před třemi lety. Auditoři tehdy kvůli zavedení institutu takzvaného aktivního zemědělce prověřovali, zda dotace čerpají skutečně zemědělci. Podle EK byla kontrola, komu se evropské peníze přidělují, nedostatečná.

Krize kolem Íránu Američanům benzin asi nezdraží. USA jsou soběstačnější než byly dříve
8. 01. 2020
Mnoho starších Američanů si při představě války na Blízkém východě vzpomene na růst cen benzinu a dlouhé fronty na čerpacích stanicích. Teď je ale jiná situace - nynější napětí mezi Spojenými státy a Íránem není v tomto směru důvodem k žádné velké panice, napsal ve středu list The Guardian. Spojené státy se totiž za posledních 10 let staly zejména díky těžbě z břidlic největším světovým producentem ropy a zemního plynu, takže na dovozu těchto surovin už nejsou závislé tak jako před lety.

Zákaz předjíždění pro kamiony na dálnicích Sněmovna asi neschválí
8. 01. 2020
Zákaz předjíždění pro kamiony na dálnicích Sněmovna asi neschválí. Členům senátního podvýboru pro dopravu to řekl předseda partnerského sněmovního podvýboru Martin Kolovratník (ANO). Přijat by podle něj mohl být návrh, který krajům umožní zakázat tranzitní dopravu po silnicích nižších tříd. Proti návrhu mají výhrady dopravci; ministerstvo dopravy jej ale podle náměstka Jakuba Kopřivy podporuje.

Zájem o úvěry od stavebních spořitelen loni klesl o třetinu. Letos se očekává nárůst o 11 procent
8. 01. 2020
Stavební spořitelny loni poskytly úvěry za 50,6 miliardy korun, což je meziroční pokles o 30 procent. Naopak zájem o nové smlouvy o stavebním spoření loni stoupl o 12 procent na zhruba 546 tisíc. Vyplývá to z údajů všech pěti tuzemských spořitelen.

Německý rys chce do Česka. Výběr nových obrněnců pro armádu se protahuje
8. 01. 2020
Uprostřed hvozdů a luk Dolního Saska se nachází vesnice Unterluss. Většina místních podstávkových domů a farem obklopených lesy přímo vybízí k toulkám po okolí. Pro více než 1800 zaměstnanců továrny Rheinmetall Defence jde však o místo, kde se vytváří nejmodernější zbraňové systémy. Jedním z nich je i bojové vozidlo pěchoty Lynx KF41, které Němci nabízejí do českého tendru na 210 kusů obrněnců.

Veletrh CES se opět výrazně věnuje mobilitě. Vlastním autem šokoval i elektronický gigant Sony
7. 01. 2020
V americkém Las Vegas právě probíhá tradiční veletrh spotřební elektroniky CES, který je každý rok pro mnohé první příležitostí, jak představit světu své technické novinky. Kromě samotné spotřební elektroniky ve všech podobách se CES letos opět výrazně věnuje i ­tématu mobility. Především v této oblasti jsme se dočkali řady překvapení.

Nefunkční wi-fi nebo karty Iredo. Leo Express musí napravit prohřešky, jinak mu kraj dá výpověď
7. 01. 2020
Pardubický kraj hrozí soukromému dopravci Leo Express vypovědí. Od poloviny prosince zajišťuje železniční dopravu na dvou tratích na Orlickoústecku. Podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) má služba nedostatky. Chybí wi-fi, nefungují karty Iredo, v některých vlacích nejsou průvodčí, sdělil Netolický. Dopravce prohlásil, že problémy vyřeší.

Facebook hodlá mazat manipulativní videa, ale ne všechna
7. 01. 2020
Společnost Facebook bude ze své stejnojmenné sociální sítě odstraňovat sofistikovaná podvodná videa, jejichž cílem je zmanipulovat diváky. Zákaz se podle sdělení firmy týká zejména obsahu vytvářeného prostřednictvím metod strojového učení, který se označuje termínem „deepfake“. Povoleny naopak podle všeho zůstávají jednodušší formy manipulace, které v poslední době opakovaně vyvolávají rozruch na americké politické scéně.

ČT v úterý vypne DVB-T vysílání ze dvou vysílačů na Černé hoře a Mezivratech
7. 01. 2020
Česká televize v úterý před půlnocí vypne televizní vysílání ve standardu DVB-T z vysílačů na východočeské Černé hoře a středočeských Mezivratech u Votic. Od středy bude signál veřejnoprávní TV v těchto lokalitách dostupný jen v novém formátu DVB-T2, což znamená potřebu televizoru vybaveného příslušným tunerem nebo set top boxu. Vyplývá to z informací ČT.

Komoda z obchodu IKEA zabila 4 děti. Rodičům jednoho z nich firma zaplatí 46 milionů dolarů
7. 01. 2020
Švédský nábytkářský řetězec IKEA se dohodl, že zaplatí 46 milionů dolarů (více než miliardu korun) rodičům dvouletého chlapce, který v roce 2017 zemřel v Kalifornii, když se na něj převrátila komoda. Podle právníků jde o nejnákladnější urovnání sporu ohledně zodpovědnosti za smrt dítěte v historii Spojených států, napsal server BBC.

Skupina Kofola kupuje českého výrobce ciderů, firmu F. H. Prager
7. 01. 2020
Nápojářská skupina Kofola kupuje českého výrobce ciderů, firmu F. H. Prager. Kofola to v úterý oznámila ČTK. Obě strany se dohodly, že cenu transakce nebudou zveřejňovat, uvedla Kofola v tiskové zprávě.

Pražský dopravní podnik vypsal zakázku na první úsek metra D. Výstavba má trvat 7,5 roku
7. 01. 2020
Pražský dopravní podnik (DPP) v úterý vypsal veřejnou zakázku na první část linky metra D, která zahrnuje přestupní stanici na Pankráci, novou stanici Olbrachtova a tunely mezi nimi. Stavba prvního úseku bude trvat 7,5 roku a vyjde asi na 10,8 miliardy Kč bez DPH. ČTK to v úterý DPP sdělil v tiskové zprávě.

Bankrotů firem a podnikatelů po šesti letech přibylo. Jejich počet ovlivnila novela insolvenčního zákona
7. 01. 2020
Počet bankrotů firem a podnikatelů v roce 2019 po šesti letech poprvé vzrostl. V Česku bylo vyhlášeno 680 bankrotů obchodních společností, což bylo o 22 více než předloni. Rovněž bylo vyhlášeno 7940 bankrotů podnikatelů, o 2440 více než v roce 2018. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, kterou v úterý firma poskytla ČTK.

Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad bývalými manažery Čepra
7. 01. 2020
Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad bývalými manažery Čepra Tomášem Kadlecem a Alexandrem Houškou. Loni si oba vyslechli čtyřletý trest vězení za porušení povinnosti při správě majetku státního distributora paliv. Kadlec i Houška podali dovolání, nejvyšší instance je spolu se spisem převzala koncem loňského roku a řeší je ve dvou samostatných řízeních, zjistila ČTK z justičních databází.

Přípravy rychlodráhy mezi Prahou a Brnem by měly zrychlit, stavba však začne nejdříve v roce 2025
7. 01. 2020
Přípravy vysokorychlostní trati mezi Prahou a Brnem by měly pokračovat ve zrychleném režimu. Schválila to centrální komise ministerstva dopravy. Správa železnic (dříve Správa železniční dopravní cesty) tak zažádá o vymezení navrhované trati do územních plánů. Zároveň bude pokračovat ve studii proveditelnosti k trati. V úterý o tom informovala Správa železnic. Stavba trati ovšem začne nejdříve v roce 2025.

Společnost SpaceX vynesla na oběžnou dráhu další sérii družic Starlink. Projekt má být základem pro kolonizaci Marsu
7. 01. 2020
Raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX v úterý úspěšně vynesla na oběžnou dráhu dalších 60 družic chystané sítě Starlink, která má umožnit vysokorychlostní přístup k internetu z kteréhokoli místa na Zemi.

Bitcoin za deset let vzrostl o devět milionů procent. Prudký růst doprovázely rychlé pády ceny
7. 01. 2020
Vynořil se z popela finanční krize a byl navržen tak, aby obešel banky i vládní úřady, které se utápěly v největší katastrofě na Wall Street za desítky let. Prosazoval se pomalu, provázela ho řada skandálů s podvody a krádežemi, které mnohé odradily a přinesly přísnější regulaci. Jakmile se mu však dostalo větší pozornosti, ukázal se nejvýkonnějším aktivem desetiletí. Řeč je o bitcoinu, největší digitální měně světa.

Pražský dopravní podnik vypíše tendr na první úsek metra D. Výstavba má trvat 7,5 roku
7. 01. 2020
Pražský dopravní podnik (DPP) v úterý vypíše veřejnou zakázku na první část nové linky metra D, která zahrnuje přestupní stanici na Pankráci, novou stanici Olbrachtova a tunely mezi nimi. Doba výstavby má být 7,5 roku a předpokládaná hodnota zakázky činí 10,8 miliardy korun bez DPH.

Máme plno, hlásí firma na výcvik pilotů vrtulníků. A kupuje další Black Hawky
7. 01. 2020
Východoslovenské Košice byly centrem československého vojenského leteckého školství. Kdo chtěl za knipl, musel na vysokou tam. Dnes na zdejším letišti sídlí soukromá firma školící piloty vrtulníků a zároveň letecké mechaniky. Slovak Training Academy je mladá společnost, která velmi rychle roste.

S výměnou dárků je třeba si pospíšit. Pro eshopy platí jiná pravidla
7. 01. 2020
Po skončení vánočního nakupovacího šílenství a při současné kulminující slevové horečky, je každoročně leden měsícem reklamací a vracení zboží zakoupeného v kamenných prodejnách i eshopech. Spotřebitele při každém nákupu chrání právo.

Česká zbrojovka zvažuje vstup na pražskou burzu, potřebuje získat peníze na továrnu v USA
6. 01. 2020
Česká zbrojovka Group SE (CZG) uvažuje o nabídce akcií na pražské burze, rozhodnutí zatím nepadlo, uvedla v pondělí na svém webu. Firma chce získat peníze na expanzi v USA, kde plánuje vybudovat továrnu. Pro akcie České zbrojovky by to byl návrat na pražskou burzu po více než 12 letech. Mluvčí burzy Jiří Kovařík řekl, že v tuto chvíli nemůže věc nijak komentovat.

Boeing se možná kvůli problémům s letouny 737 MAX víc zadluží. Řeší potíže s kabeláží
6. 01. 2020
Americký výrobce letadel Boeing zvažuje, že se víc zadluží, aby měl více hotovosti na řešení problémů s letouny řady 737 MAX. Společnost uvažuje o odložení některých kapitálových výdajů, zmrazení akvizic a snížení výdajů na výzkum a vývoj. Informoval o to list The Wall Street Journal. V neděli Boeing a americký Federální úřad pro letectví (FAA) potvrdily, že nyní zjišťují, zda by v letounech řady 737 MAX nemohla zkratovat kabeláž.

Konflikt na Blízkém východě zvýší cenu pohonných hmot v Česku, míní analytici
6. 01. 2020
Geopolitické pnutí na Blízkém východě, způsobené především eskalací konfliktu mezi Íránem a Spojenými státy, zvýší v nejbližších týdnech cenu pohonných hmot Česku. Jednorázového a prudkého nárůstu se však motoristé obávat nemusejí. Shodli se na tom analytici. Důvodem je podle nich růst cen ropy, způsobený děním v regionu v závěru minulého a na začátku aktuálního týdne.

Vanda Staňková vystřídala Michala Heřmana ve funkci předsedy představenstva OKD
6. 01. 2020
Novou předsedkyní představenstva OKD se místo odvolaného Michala Heřmana stala Vanda Staňková. Na mimořádném jednání o tom 31. prosince rozhodlo představenstvo. Heřman byl odvolán den předtím na základě rozhodnutí jediného akcionáře firmy, státního podniku Prisko. ČTK to v pondělí bez dalších podrobností sdělil mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Na změnu rodičovské je celý leden, upozorňuje úřad práce. Snaží se zmírnit obrovský nápor a dlouhé čekání
6. 01. 2020
Rodiče, kteří chtějí pobírat vyšší měsíční rodičovskou už od ledna, si mohou změnu příspěvku vyřídit až do konce měsíce. Dávku by si měli nejdřív upravit hlavně příjemci a příjemkyně, jejichž potomkovi budou letos čtyři roky. Matky a otce malých dětí na to v pondělí upozornilo generální ředitelství úřadu práce.

Generální ředitelství cel chybovalo v uveřejňování smluv, nehospodárnost NKÚ nezjistil
6. 01. 2020
Generální ředitelství cel (GŘC) mělo v letech 2017 a 2018 chyby v uveřejňování smluv, inventurách i oceňování majetku. Nehospodárné výdaje ale Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při prověrce hospodaření nezjistil. NKÚ to v pondělí uvedl v tiskové zprávě. Celní správa například neuveřejnila v registru 19 smluv za více než 260 milionů korun v termínu a formátu, který požaduje zákon.

Ve funkci předsedy představenstva OKD údajně skončil Michal Heřman, firma to zatím nepotvrdila
6. 01. 2020
Ve funkci předsedy představenstva těžební firmy OKD skončil ke konci loňského roku výkonný ředitel společnosti Michal Heřman, uvedl v neděli server iDnes.cz. OKD zatím konec Heřmana ve funkci výkonného ředitele nepotvrdila, konec jeho činnosti na pozici předsedy představenstva firmy ale vyplývá ze zápisu ve sbírce listin, píše web.

KOMENTÁŘ: Jak funguje nové oddlužení
6. 01. 2020
Od června loňského roku platí nová pravidla oddlužení spotřebitelů a živnostníků. Více než půl roku jsme mohli sledovat, co přináší v praxi. Shrnu první výsledky pozorování. Zaměřím se na to, kdo a proč nové oddlužení využívá.

Sysel přihrál Kellnerovi miliardy. Z letiště v Letňanech se může stát nová pražská čtvrť
6. 01. 2020
Areál letiště v Letňanech, kde koncertovaly největší světové hvězdy včetně Rolling Stones, je kvůli výskytu ohroženého sysla obecného národní přírodní památkou. Jenže populace sysla mizí, což otevírá cestu vlastníkovi pozemků, skupině PPF, ke změně letiště na stavební parcely.

RECENZE: Dodávka od VW vstoupila do digitální éry. Transporter konstruktéři napěchovali elektronickými pomocníky
5. 01. 2020
Na český trh dorazila nejnovější verze dodávky od německé automobilky Volkswagen. Proti dosavadním zvyklostem, kdy se „téčka“ počítala od jedničky do šestky, dostal nový transporter značení s tečkou: tedy T6.1. Wolfsburští tak chtějí naznačit, že vytvořili modernizovaný a masivně digitalizovaný model.

Mládek: Kapitalismus u nás ve skutečnosti zavedl Miloš Zeman, Klaus vyrobil bankovní socialismus
5. 01. 2020
Budovat národní kapitalismus bez zahraničního kapitálu bylo nemožné. Lidi, jejichž pracovní schopnosti byly degradovány socialistickou praxí, totiž bylo třeba učit. Čím vyšší byla pracovní pozice, tím to trvalo déle, říká v rozhovoru pro LN ekonom a bývalý politik sociálnědemokratických vlád Jan Mládek. Muž, jenž je jedním z mála levicových ekonomů a politiků, kterého uznává i nejtvrdší jádro pravicových ekonomů kolem Václava Klause.

Češi utrácí čím dál více za stravování ve veřejných zařízeních, přispívají tím růstu české ekonomiky
4. 01. 2020
Češi za stravování mimo domov, tedy v restauracích, kavárnách, hospodách a dalších veřejných stravovacích zařízeních, utratili v roce 2018 zhruba 166,5 miliardy korun (6,57 miliardy eur). Je to o zhruba sedm procent více než o rok dříve. V novoroční tiskové zprávě o tom informoval Eurostat. Ve všech 28 zemích EU pak tyto útraty činily 602 miliard eur (15,26 bilionu korun).

Areál vagónky dříve známé jako Legios v Lounech získá Traťová strojní společnost na dobu neurčitou
3. 01. 2020
Výrobní areál společnosti Heavy Machinery Services (HMS) v Lounech získala ostravská firma Traťová strojní společnost. V pátek to sdělil Andrej Čírtek, mluvčí společnosti Czechoslovak Group, která většinově vlastní dosavadního nájemce areálu firmu DAKO-CZ. Z insolvenčního rejstříku vyplývá, že věřitelský výbor schválil nejvyšší nabídku a vyzval dotyčného zájemce k doplacení kupní ceny. ČTK zjišťuje vyjádření insolvenční správkyně i vyjádření firmy Traťová strojní společnost.

Škoda Auto dodá vnitru vozy za 405 milionu korun, poskytne vozidla Scala, Fabia a Fabia Combi
3. 01. 2020
Automobilka Škoda Auto dodá ministerstvu vnitra, policii a dalším státním organizacím až 1441 vozidel v hodnotě více něž 405 milionů korun. Uvedl to v pátek server Zdopravy.cz, podle kterého má jít o vozidla Scala, Fabia a Fabia Combi. Auta budou podle serveru pro státní zaměstnance i pro Policii ČR.

Napětí na Blízkém východě zvedá zájem o státní dluhopisy, zlato a cizí měny
3. 01. 2020
Ceny dluhopisů vlád zemí eurozóny v pátek zamířily citelně vzhůru, zájem je také o zlato a některé měny, například o japonský jen. Investoři tak reagují na eskalaci napětí na Blízkém východě, kde američtí vojáci při útoku v Bagdádu zabili šéfa íránských elitních jednotek. Zdražila i ropa, naopak ceny akcií klesají, i když jejich pokles není nijak výrazný.

Státní rozpočet loni skončil ve schodku 28,5 miliard. Jde o nejhorší výsledek za poslední čtyři roky
3. 01. 2020
Hospodaření státu loni skončilo ve schodku 28,5 miliardy korun. V roce 2018 vykázal státní rozpočet přebytek 2,9 miliardy korun. Na tiskové konferenci o tom v pátek informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Výsledek státního rozpočtu za loňský rok je nejhorší za poslední čtyři roky. Schválený rozpočet na loňský rok počítal s deficitem 40 miliard korun.

Tesla v loňském roce zvýšila dodávky elektromobilů o polovinu, dodala přes 367 tisíc vozů
3. 01. 2020
Americký výrobce elektromobilů Tesla v loňském roce zvýšil dodávky zákazníkům o 50 procent na zhruba 367 500 vozů. Oznámila to v pátek firma, jejímž šéfem a spoluzakladatelem je podnikatel Elon Musk. Výsledek je v souladu s podnikovou prognózou, podle které měly celoroční dodávky činit 360 000 až 400 000 vozů.

Ministerstvo financí chce od roku 2021 konec superhrubé mzdy nebo paušální daň, plánuje i vyšší důchody a investice
3. 01. 2020
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) plánuje v daňovém balíčků pro rok 2021 navrhnout zrušení superhrubé mzdy, zavedení daňového paušálu a stravenkového paušálu. Ministryně to v pátek řekla novinářům. O návrzích by měla jednat koaliční rada 16. ledna. Na rok 2021 plánuje vláda podle Schillerové dále zvýšit platy učitelů o devět procent, zvýšit důchody a investice.

Ministerstvo financí chce od roku 2021 konec superhrubé mzdy nebo paušální daň, plánuje i vyšší důchody a investice
3. 01. 2020
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) plánuje v daňovém balíčků pro rok 2021 navrhnout zrušení superhrubé mzdy, zavedení daňového paušálu a stravenkového paušálu. Ministryně to v pátek řekla novinářům. O návrzích by měla jednat koaliční rada 16. ledna. Na rok 2021 plánuje vláda podle Schillerové dále zvýšit platy učitelů o devět procent, zvýšit důchody a investice.

Ministerstvo financí chce od roku 2021 konec superhrubé mzdy nebo paušální daň, plánuje i vyšší důchody a investice
3. 01. 2020
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) plánuje v daňovém balíčků pro rok 2021 navrhnout zrušení superhrubé mzdy, zavedení daňového paušálu a stravenkového paušálu. Ministryně to v pátek řekla novinářům. O návrzích by měla jednat koaliční rada 16. ledna. Na rok 2021 plánuje vláda podle Schillerové dále zvýšit platy učitelů o devět procent, zvýšit důchody a investice.

Ministerstvo financí chce od roku 2021 konec superhrubé mzdy nebo paušální daň, plánuje i vyšší důchody a investice
3. 01. 2020
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) plánuje v daňovém balíčků pro rok 2021 navrhnout zrušení superhrubé mzdy, zavedení daňového paušálu a stravenkového paušálu. Ministryně to v pátek řekla novinářům. O návrzích by měla jednat koaliční rada 16. ledna. Na rok 2021 plánuje vláda podle Schillerové dále zvýšit platy učitelů o devět procent, zvýšit důchody a investice.

Ministerstvo financí chce od roku 2021 konec superhrubé mzdy nebo paušální daň, plánuje i vyšší důchody a investice
3. 01. 2020
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) plánuje v daňovém balíčků pro rok 2021 navrhnout zrušení superhrubé mzdy, zavedení daňového paušálu a stravenkového paušálu. Ministryně to v pátek řekla novinářům. O návrzích by měla jednat koaliční rada 16. ledna. Na rok 2021 plánuje vláda podle Schillerové dále zvýšit platy učitelů o devět procent, zvýšit důchody a investice.

Ministerstvo financí chce od roku 2021 konec superhrubé mzdy nebo paušální daň, plánuje i vyšší důchody a investice
3. 01. 2020
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) plánuje v daňovém balíčků pro rok 2021 navrhnout zrušení superhrubé mzdy, zavedení daňového paušálu a stravenkového paušálu. Ministryně to v pátek řekla novinářům. O návrzích by měla jednat koaliční rada 16. ledna. Na rok 2021 plánuje vláda podle Schillerové dále zvýšit platy učitelů o devět procent, zvýšit důchody a investice.

Ministerstvo financí chce od roku 2021 konec superhrubé mzdy nebo paušální daň, plánuje i vyšší důchody a investice
3. 01. 2020
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) plánuje v daňovém balíčků pro rok 2021 navrhnout zrušení superhrubé mzdy, zavedení daňového paušálu a stravenkového paušálu. Ministryně to v pátek řekla novinářům. O návrzích by měla jednat koaliční rada 16. ledna. Na rok 2021 plánuje vláda podle Schillerové dále zvýšit platy učitelů o devět procent, zvýšit důchody a investice.

Ministerstvo financí chce od roku 2021 konec superhrubé mzdy nebo paušální daň, plánuje i vyšší důchody a investice
3. 01. 2020
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) plánuje v daňovém balíčků pro rok 2021 navrhnout zrušení superhrubé mzdy, zavedení daňového paušálu a stravenkového paušálu. Ministryně to v pátek řekla novinářům. O návrzích by měla jednat koaliční rada 16. ledna. Na rok 2021 plánuje vláda podle Schillerové dále zvýšit platy učitelů o devět procent, zvýšit důchody a investice.

Ministerstvo financí chce od roku 2021 konec superhrubé mzdy nebo paušální daň, plánuje i vyšší důchody a investice
3. 01. 2020
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) plánuje v daňovém balíčků pro rok 2021 navrhnout zrušení superhrubé mzdy, zavedení daňového paušálu a stravenkového paušálu. Ministryně to v pátek řekla novinářům. O návrzích by měla jednat koaliční rada 16. ledna. Na rok 2021 plánuje vláda podle Schillerové dále zvýšit platy učitelů o devět procent, zvýšit důchody a investice.

Ministerstvo financí chce od roku 2021 konec superhrubé mzdy nebo paušální daň, plánuje i vyšší důchody a investice
3. 01. 2020
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) plánuje v daňovém balíčků pro rok 2021 navrhnout zrušení superhrubé mzdy, zavedení daňového paušálu a stravenkového paušálu. Ministryně to v pátek řekla novinářům. O návrzích by měla jednat koaliční rada 16. ledna. Na rok 2021 plánuje vláda podle Schillerové dále zvýšit platy učitelů o devět procent, zvýšit důchody a investice.

Ministerstvo financí chce od roku 2021 konec superhrubé mzdy nebo paušální daň, plánuje i vyšší důchody a investice
3. 01. 2020
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) plánuje v daňovém balíčků pro rok 2021 navrhnout zrušení superhrubé mzdy, zavedení daňového paušálu a stravenkového paušálu. Ministryně to v pátek řekla novinářům. O návrzích by měla jednat koaliční rada 16. ledna. Na rok 2021 plánuje vláda podle Schillerové dále zvýšit platy učitelů o devět procent, zvýšit důchody a investice.

Hutě Pilsen Steel propustí 500 zaměstnanců, podnik podle odborářů kupuje skupina Maxe Aichera
3. 01. 2020
Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, které jsou v konkurzu a od loňského ledna nevyrábějí, propustí 500 zaměstnanců. Informaci České televize potvrdila předsedkyně zdejších odborů Ivanka Smolková. Ve firmě tak zůstane zhruba 50 lidí. Insolvenční správce Jaroslav Brož ČTK v prosinci řekl, že podnik má koupit strategický výrobní partner z oboru. Podle Smolkové Pilsen Steel kupuje německá skupina Maxe Aichera, Brož to ani nepotvrdil, ani nevyvrátil.

Temelín po odstávce připojil 1. blok, bylo potřeba opravit chlazení generátoru
3. 01. 2020
Jaderná elektrárna Temelín dnes po poledni připojila první blok k přenosové soustavě. Blok již vyrábí elektřinu, na plný výkon by se měl dostat o víkendu. Provozní personál odstavil blok loni 24. prosince, protože bylo potřeba opravit část chlazení generátoru v nejaderné části elektrárny. Zákazníků se nižší výkon nedotkl, protože o Vánocích je spotřeba elektřiny asi o třetinu nižší než po zbytek roku. Uvedl to temelínský mluvčí Marek Sviták.

Zaměstnanec turecké firmy pomohl Ghosnovi s útěkem z Japonska
3. 01. 2020
Bývalý předseda správní rady japonské automobilky Nissan Motor Carlos Ghosn mohl uprchnout z Japonska i díky jednomu zaměstnanci turecké firmy MNG Jet, která pronajímá letadla. Firma dnes uvedla, že její letadla byla využita protiprávně a že už v této věci podala trestní oznámení.

Ministerstvo podá kvůli Diag Human opravný prostředek v Belgii, podle firmy má Česko zaplatit 14,5 miliardy
3. 01. 2020
Ministerstvo zdravotnictví podá kvůli Diag Human opravný prostředek k nejvyššímu soudu v Belgii. Rozhodnutí odvolacího soudu resort podle mluvčí Gabriely Štěpanyové obdržel na konci prosince. Firma Diag Human se s Českem pře řadu let kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Podle advokátů firmy má Česko zaplatit 14,5 miliardy.

Objem obchodů na pražské burze meziročně klesl o 22,5 miliardy, byl nejnižší od roku 1994
3. 01. 2020
Objemy obchodů na akciovém trhu pražské burzy loni meziročně klesly o 22,5 miliardy na 120 miliard Kč, v roce 2018 činily 142,5 miliardy korun. Byly tak nejnižší od roku 1994. Vyplývá to ze statistik Burzy cenných papírů Praha (BCPP). Ještě v roce 2007 obchody překročily bilion korun. Poté postupně klesaly až na současnou rekordně nízkou úroveň.

RECENZE: Kamiq není jen nafouknutá fabie. Pro trápení na rozbité cestě oceníte ‚žehlicí‘ vlastnosti
3. 01. 2020
Móda vozů SUV je pro nás v mnohém nepochopitelná, ale zároveň v ní vidíme jednu velkou výjimku. Tou jsou malá, takříkajíc „městská“ SUV. Patří k nim i nová Škoda Kamiq, která na první pohled vyplňuje jen malou skulinu v nabídce značky, ale ve skutečnosti je to praktické auto pro opravdu široké publikum.

Pražská Technická správa komunikací nechá opravit opěrné zdi Letenského tunelu a vybuduje nové zídky
2. 01. 2020
Pražská Technická správa komunikací (TSK) nechá opravit opěrné zdi Letenského tunelu, které jsou ve špatném stavu. Práce vyjdou na zhruba 19,7 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. Práce pro TSK udělá společnost Gardenline, jejich oprava uskuteční, není z dokumentu jasné. Tunel vede z vltavského nábřeží u Štěfánikova mostu na Letenské náměstí.

Změny v MHD. V Praze se plánují nové linky, upravené trasy a plošné omezení
2. 01. 2020
V pražské integrované dopravě (PID) budou zavedeny nové linky, změněny trasy některých linek a prodlouží se intervaly zejména autobusů. Změny začnou platit od pondělí 6. ledna. ČTK to ve čtvrtek sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje PID. Od 6. ledna až do konce února bude MHD omezena plošně.

PRÁVNÍ PŘEHLED: Vláda je pro sdílená místa i spravedlivější dovolenou
2. 01. 2020
Nový rok s sebou již tradičně přináší řadu právních novinek. Změny se dotknou zejména oblasti sociálního zabezpečení, nastane ale také další vlna EET a pozor by si měli dát i ti, kteří se chystají stavět. Některé novinky například z oblasti pracovního práva jsou ale prozatím pouze ve fázi návrhu.

V hospodě za obědy platíme víc. Vyšší útrata zrcadlí rostoucí cenu práce, potravin i energií
2. 01. 2020
České restaurace a hospody pokračují ve zdražování. Na konci loňského posledního čtvrtletí vzrostla meziročně průměrná útrata za oběd o 6,5 procenta na 124,5 koruny. Nejdráž obědvají lidé v Praze a Brně, ale největší růst zaznamenala krajská města Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Plzeň a České Budějovice.

Zaplaťpánbůh za privatizujícího Kellnera, hodnotí ekonomickou transformaci Pavel Kysilka
2. 01. 2020
Havlovy pohledy na transformaci byly na začátku podobně naivní jako jeho názor na mezinárodní instituce, říká v rozhovoru pro LN ekonom a bývalý viceguvernér centrální banky Pavel Kysilka. Jeden z výroků prvního polistopadového prezidenta mu prý dodnes rezonuje v uších: Nezaměstnanost musí v Československu zůstat nulová. Ať to ekonomové zařídí, jak chtějí.

Ať jsme to zvorali, jak jsme to zvorali, byli jsme u toho, říká ‚otec‘ kuponové privatizace Tříska
1. 01. 2020
Cílem kuponové privatizace bylo přinejmenším vytvořit představu, že ti lidé jsou pozvaní, aby se toho také zúčastnili. Že je to reálná věc a že dostávají příležitost, vzpomíná na 90. léta ekonom Dušan Tříska. „Řekli jsme si, třeba ať z toho jsou skandály, ale hlavně ať to běží dál. Jinak by se privatizace zastavila. A to by bylo ještě horší. Takže běželo to a vznikly z toho maléry nejrůznějšího typu.“

Cena zlata letos vzrostla nejvíce od roku 2010, mnoho analytiků očekává další růst
31. 12. 2019
Cena zlata v letošním roce vzrostla nejvíce od roku 2010 a nejvyšší růst za několik let vykázaly i další drahé kovy, mezi které patří stříbro, platina a palladium a které jsou považovány za bezpečné investice v době nejistot. Zájem o zlato a další drahé kovy vyvolaly obavy o zdraví globální ekonomiky. Palladiu pomohly také obavy o dostatečné dodávky. Mnoho analytiků očekává další růst i v roce 2020, napsala agentura Reuters.

Globální hodnota fúzí a akvizic byla letos čtvrtá nejvyšší v historii
31. 12. 2019
Celosvětová hodnota fúzí a akvizic letos činila 3,9 bilionu dolarů (88,3 bilionu Kč). To je o něco méně než loni, kdy dosáhla 3,96 bilionu dolarů. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila agentura Refinitiv.

Dluhy domácností u bank v listopadu stouply, celkem lidé dluží 1,74 bilionu korun
31. 12. 2019
Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen stouply v listopadu meziměsíčně o 10,6 miliardy na 1,742 bilionu Kč. Ve srovnání s loňským listopadem byly vyšší o 96,4 miliardy korun. Zadlužení nefinančních podniků vzrostlo proti říjnu o 1,6 miliardy na 1,159 bilionu korun. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Čínská firma Huawei zvýšila letos tržby o 18 procent, očekává ale těžký rok
31. 12. 2019
Čínská telekomunikační společnost Huawei zvýšila letos tržby o 18 procent na 850 miliard jüanů (2,8 bilionu Kč) navzdory tlaku ze Spojených států. Čeká ale těžký příští rok. V novoročním dopisu 190 000 zaměstnancům to uvedl šéf společnosti Eric Sü. Dodal, že je to „trochu méně než naše původní předpoklady“. Loni Huawei zvýšila tržby o 19,5 procenta.

Arriva stabilizuje provoz rychlíků. V pondělí měl zpoždění jen jeden
30. 12. 2019
Téměř všechny rychlíky společnosti Arriva dojely v neděli do svého cíle včas. Také v pondělí jezdí vlaky podle jízdních řádů, opožděn byl o 12 minut pouze ranní rychlík z Prahy do Tanvaldu. ČTK to v pondělí řekl mluvčí firmy Jan Holub. Společnost v posledních dnech čelila kritice za zpoždení i další prohřešky.

V lednu je třeba obnovit skoro 16 tisíc certifikátů EET. Po vypršení platnosti hrozí obchodníkům sankce
30. 12. 2019
V lednu vyprší platnost 15 629 pokladních certifikátů k elektronické evidenci tržeb (EET), které byly generovány v počátcích zavádění EET koncem roku 2016 a začátkem roku 2017. Upozornila na to v pondělí v tiskové zprávě finanční správa.

Arriva dostane pokutu za neplnění smlouvy na Liberecku. Řada vlaků má stále německé nápisy
30. 12. 2019
Za neplnění smlouvy dostane Arriva v Libereckém kraji pokutu. Vlaky už většinou jezdí podle jízdních řádů, společnost má ale stále problémy s odbavovacím systémem. Vlakům také chybí informační systém v češtině, řada z nich má stále německé nápisy.

Rakouská Erste dostala Českou spořitelnu nepochopitelně levně, tvrdí bankéř Hanus
30. 12. 2019
Pověst České spořitelny koncem 90. let poškodil tehdejší premiér Miloš Zeman svou neobratnou rétorikou v médiích, tvrdí bývalý člen jejího představenstva a jeden z nejvýznamnějších bankéřů posledních 30 let.

KOMENTÁŘ: Novela zákona o obchodních korporacích – lepší pozdě nežli později?
30. 12. 2019
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky schválila na začátku listopadu novelizaci zákona o obchodních společnostech a družstvech (dále jen „ZOK“). Návrh rozsáhlé novely počítá s její účinností od 1. 1. 2021. Jaké hlavní změny novela přináší v oblasti obecných ustanovení a nejde o změny přijaté „minutu po dvanácté?“

Facebook přiznal, že sleduje uživatele i bez jejich povolení
29. 12. 2019
Sociální síť Facebook přiznala, že sleduje své uživatele i přestože si to na svých zařízeních nepřejí. Digitální firma to napsala ve své odpovědi na dopis amerických senátorů Joshe Hawleyho a Chrise Coonse. Ti v listopadu požádali firmu, aby respektovala své uživatele a nezveřejňovala jejich polohu, když si to nepřejí.

Eurowings musí zrušit kvůli pondělní stávce přes 170 letů. Do Prahy letadla poletí
29. 12. 2019
Nízkorozpočtová letecká společnost Eurowings, která spadá pod Lufthansu, ruší přes 170 letů kvůli stávce palubního personálu sesterské společnosti Germanwings. Třídenní protest, k němuž vyzval odborový svaz palubního personálu (UFO) německých aerolinek Lufthansa, začne v pondělí. Letů do Prahy by se stávka podle webu Eurowings dotknout neměla.

Za české dálnice se platí již 25 let. Za celý loňský rok stát na mýtném vybral přes 10 miliard korun
29. 12. 2019
Dálnice by měly zajistit rychlejší, pohodlnější a také bezpečnější automobilovou dopravu, a jako nákladný nadstandard jsou ve většině evropských zemích zpoplatněné. Výjimkou není ani ČR, byť jízda po tuzemských dálnicích mnohdy spíše zdržuje a podle řady odborníků i řidičů je jejich kvalita tristní. Dálniční poplatky v Česku byly zavedeny před 25 lety.

Stát v 90. letech málo chránil domácí trh, myslí si bývalý šéf svazu průmyslu Stanislav Kázecký
29. 12. 2019
Někdejší šéf svazu průmyslu Stanislav Kázecký považuje za chybu, že stát v 90. letech málo chránil domácí trh, zatímco země EU to dělaly běžně.„Chyběla podpora firem, byla to absolutní nepodpora při vývozu,“ vzpomíná na porevoluční dobu Kázecký, který 45 let profesního života věnoval výrobci vzduchotechnických zařízení ZVVZ Milevsko.

Volkswagen urychluje výrobu elektrovozů. Milionu aut ročně chce dosáhnout již v roce 2023
28. 12. 2019
Německa automobilka Volkswagen urychluje přesun k výrobě elektrických aut. V prohlášení uvedla, že plánuje dosáhnout výroby jednoho milionu elektrických aut ročně již v roce 2023, tedy o dva roky dříve, než doposud plánovala.

Banky chtějí zrušit přes 70 tisíc pracovních míst. V Evropě plánuje největší propouštění Deutsche Bank
28. 12. 2019
Přední světové banky v letošním roce oznámily největší plány na propuštění za poslední čtyři roky. Více než 50 bank uvedlo, že zruší celkem 77 780 pracovních míst, což je nejvíce od roku 2015, kdy zrušily 91 448 pracovních míst.

Schodek rozpočtu bude kolem 30 miliard, odhadla Schillerová. Podle ODS vláda hospodaří hůř a hůř
27. 12. 2019
Státní rozpočet letos skončí se schodkem kolem 30 miliard korun, odhadla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v České televizi (ČT). Schválený státní rozpočet na letošní rok počítá se schodkem 40 miliard korun. Opozice výsledek kritizuje, i když zřejmě bude lepší než plán. Podle jejích zástupců není v době ekonomického růstu k rozpočtovému schodku důvod.

Ruský Gazprom vyřešil vleklý spor o tranzit plynu, Ukrajině zaplatil téměř tři miliardy dolarů
27. 12. 2019
Gazprom zaplatil Ukrajině 2,9 miliardy dolarů (přes 66 miliard Kč), v pátek to oznámila ruská plynárenská společnost. Vyřešil se tak vleklý spor o tranzit plynu, kterým se zabývala arbitráž ve Stockholmu.

Obchodní řetězce začínají s povánočními výprodeji
27. 12. 2019
V pátek začínají ve většině obchodních řetězců povánoční výprodeje. Obchodníci očekávají, že by mohly být úspěšnější než loni, už před Vánoci lákali zákazníky na slevy. Některé řetězce, například Kaufland, se slevami začnou až v první lednové dekádě, IKEA část zboží zlevnila před Vánoci.

Turecko začne vyrábět vlastní elektrická auta. Erdogan tím chce ukázat ekonomickou sílu země
27. 12. 2019
Turecko začne s výrobou vlastních osobních automobilů, a to rovnou těch elektrických. Projekt osobního vozu domácí výroby dlouhodobě prosazuje prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP). Chtějí tím ukázat ekonomickou sílu nově vznikajícího trhu své země, uvedla agentura Reuters. V Turecku se zatím jen vyrábějí auta zahraničních značek.

Tržby IKEA vzrostly na 10,5 miliardy korun, čistý zisk přesáhl miliardu
27. 12. 2019
Nábytkářskému řetězci IKEA v Česku vzrostly ve finančním roce 2018/2019 tržby za prodej zboží o 6,2 procenta na 10,5 miliardy korun. Finanční rok trval od 1. září 2018 do konce letošního srpna. Čistý zisk dosáhl 1,2 miliardy korun, což je o 41 procent více než v předchozím účetním období. Vyplývá to z výroční zprávy, která byla tento týden zveřejněna ve Sbírce listin.

Kvůli kauze 737 MAX Boeing opouští také poradce pro právní otázky
27. 12. 2019
Americkou strojírenskou společnost Boeing opouští další vysoce postavený pracovník, který se zabývá řešením krize kolem letadel 737 MAX. Firma ve čtvrtek uvedla, že její právní poradce Michael Luttig odejde na konci roku do důchodu. Začátkem tohoto týdne musel s okamžitou platností rezignovat generální ředitel podniku Dennis Muilenburg.

Uživatele mobilů s Androidem nejčastěji trápí nevyžádaná reklama
27. 12. 2019
Uživatele mobilních zařízení s operačním systémem Android stále nejvíce ohrožují škodlivé programy, které zobrazují nevyžádanou reklamu. Aktivní jsou ale i falešné antiviry. Vyplývá to z pravidelné statistiky společnosti Eset za listopad.

Dva strojvůdci porušili zákaz jízdy, nikdo nebyl zraněn. Oba případy prošetří Drážní inspekce
26. 12. 2019
Dva incidenty na železnici, při nichž strojvůdci porušili zákaz jízdy, se ve čtvrtek staly ve Středočeském kraji. U Mladé Boleslavi projel ráno rychlík společnosti Arriva návěstidlo se signálem stůj a poškodil při tom výhybku. Nikdo se nezranil, protijedoucí vlak byl včas zastaven, řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Majetkový úřad vydělal letos prodejem věcí asi 1,4 miliardy korun
26. 12. 2019
Tisíce nemovitostí, desítky zvířat a pestrou paletu předmětů nejrůznějšího druhu prodal letos Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Letošní rok byl pro něj z hlediska příjmů mimořádně úspěšný, řekl mluvčí úřadu Radek Ležatka.

České stavebnictví letos pravděpodobně vzroste třetí rok po sobě
26. 12. 2019
České stavebnictví letos pravděpodobně vzroste třetí rok po sobě. Podle oslovených analytiků meziročně stoupne o tři až čtyři procenta. Loni stavebnictví vzrostlo o 9,2 procenta, nejvíce od roku 2003. Analytici upozorňují, že letos obor čelil nedostatků pracovníků i složitému povolování staveb.

Posezení jako za první republiky. Česká nábytkářská firma se výrobou replik zabývá již čtvrtstoletí
26. 12. 2019
Porevoluční hlad po čemkoliv kvalitním přiměl čalounického mistra Petra Kupku postavit se na vlastní nohy. Díky zkušenostem, které získal od svého dědy, se spolu s manželkou Hanou již více než čtvrtstoletí zaměřuje na výrobu replik křesel a sedaček tradičními technologiemi pod značkou exCorde.

Kdyby stát dodržel dohodu, IPB tady mohla být dodnes, říká bývalý člen vedení Libor Procházka
26. 12. 2019
Mohli jsme být největší česká banka, se zahraničním kapitálem, ale v Čechách vyrostlá a v Čechách fungující, říká Libor Procházka Investiční a poštovní banka byla úspěšný projekt s velkým potenciálem. Šlapali jsme na paty České spořitelně. Vše ale skončilo zásahem policie v červnu 2000. Stát nejednal fér, když upřednostnil předání do rukou ČSOB, říká v rozhovoru pro LN bývalý místopředseda představenstva IPB.

Akcie ve světě se letos zhodnotily o více než 20 procent, k růstu mimo jiné přispěla uvolněná měnová politika
25. 12. 2019
Akciové trhy jako celek za sebou mají velmi úspěšný rok, souhrnná hodnota akcií na světových trzích se v letošním roce zvýšila o více než 20 procent a blíží se částce 90 bilionů dolarů (2,1 biliardy Kč). K růstu přispěla zejména uvolněná měnová politika centrálních bank, ale také vývoj na politické scéně v klíčových zemích.

Vepřové maso jako marketingová strategie. Menším bankám v Číně slouží k lákání klientů
25. 12. 2019
V Číně přibývá bankovních domů, které ve snaze oslovit potenciální klienty použily jako lákadlo dárek v podobě vepřového masa. Napsal to deník South China Morning Post (SCMP), podle něhož nejnovější marketingová strategie ilustruje závažnost nedostatku oblíbeného druhu masa. Ten Čínu postihl poté, co se ve zdejších chovech rozšířil africký mor prasat.

Kuponová privatizace byla obrovský omyl, myslí si tehdejší ministr průmyslu Jan Vrba
25. 12. 2019

Temelín odstavil první blok kvůli opravě elektrického generátoru v nejaderné části. Odpojený je taktéž 4. blok Dukovan
24. 12. 2019
Jaderná elektrárna Temelín v úterý v 18:00 odpojila od sítě první výrobní blok kvůli opravě v části elektrického generátoru. Jde o zařízení v nejaderné části elektrárny. Potřeba oprav se ukázala během víkendové změny výkonu. Odstávka by podle předběžných odhadů mohla skončit na začátku příštího roku. Řekl to mluvčí elektrárny Marek Sviták. Energetici odpojili taktéž 4. blok Dukovan od přenosové soustavy kvůli výměně paliva, kontrolám a modernizaci.

Větší obchody musí zavřít ve 12 hodin. Výjimku má například Makro
24. 12. 2019
Ve větších prodejnách si lidé na Štědrý den budou moci nakoupit jen do 12:00, ve středu na Boží hod vánoční a ve čtvrtek na Štěpána zůstanou tyto obchody podle zákona zavřené celý den. Zákaz prodeje se nevztahuje na prodejny s plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích, nádražích nebo v nemocnicích, nově mohou zůstat otevřeny i velkoobchody, například Makro.

OKD přerušila těžbu ve všech dolech. Hackerský útok ochromil její počítačovou síť
23. 12. 2019
Společnost OKD z bezpečnostních důvodů přerušila těžbu ve všech svých dolech na Karvinsku. Důvodem je hackerský útok, ochromil počítačovou síť firmy, řekl v pondělí mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Na místě jsou odborníci z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Firma už zahájila reinstalace nejdůležitějších stanic a obnovu systémů, jež budou kvůli zajištění těžby a bezpečnosti pracovat v oddělené malé síti, kterou počítačoví experti nyní vytvoří.

Šéf Boeingu uprostřed krize kolem 737 MAX rezignoval. Nahradí ho vedoucí dozorčí rady
23. 12. 2019
Šéf amerického výrobce letadel Boeing Dennis Muilenburg s okamžitou platností rezignuje. Od 13. ledna se jeho nástupcem stane dosavadní šéf dozorčí rady David Calhoun. Podle agentury Reuters to v pondělí oznámila firma, která se potýká s následky dvou smrtelných nehod letounů své výroby.

Platby kartou před Vánoci opakovaně selhávají. Noste si pro jistotu i hotovost, doporučil Lidl
23. 12. 2019
Vánoční nákupy během uplynulého víkendu vrcholily a zdálo se, že lidé stihli nakoupit všechny dárky i potraviny. Jenže opak je pravdou, i v pondělí pokračuje trend selhávání platebních terminálů. Zpracovatelé karetních transakcí tak ani na začátku nového týdne nezvládají předvánoční nápor plateb. Ty trvají výrazně déle, nebo se je nepodaří uskutečnit vůbec.

Italský soud osvobodil muže, jenž pomohl k asistované sebevraždě ochrnutému příteli
23. 12. 2019
Soud v italském Milánu v pondělí osvobodil místního politika Marka Cappata, který v roce 2017 pomohl k asistované sebevraždě ve Švýcarsku ochrnutému a slepému příteli známému jako DJ Fabo. Soud rozhodl, že Cappato (48) se trestného činu nedopustil. V soudní síni si za to porota vysloužila potlesk, informovala agentura ANSA.

Rozvozci potravin nestíhají, kapacity budou po svátcích
23. 12. 2019
Internetoví prodejci potravin Košík.cz a Rohlík.cz jsou zahlceni objednávkami před Štědrým dnem. Volné kapacity budou mít až po svátcích, částečně bude možnost si dovoz objednat na svatého Štěpána. Zástupci firem to sdělili v pondělí.

Elektrárna v Dukovanech plánovaně odstaví 4. blok, na šest týdnů
23. 12. 2019
Jaderná elektrárna v Dukovanech na Třebíčsku na Štědrý den plánovaně odstaví čtvrtý výrobní blok kvůli výměně paliva. Energetici předpokládají, že blok přestane energii do sítě dodávat v úterý okolo 18:00. Odstávka spojená s kontrolou, údržbou a modernizací má trvat šest týdnů, sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Po opravách přenosových sítí pracuje I. blok Temelína na 60 procent
23. 12. 2019
První temelínský blok je poté, co ho energetici v pátek odpojili kvůli pracím ČEPS, na 60 procentech výkonu. Druhý blok vyrábí naplno, odpojený nebyl. Oba bloky jaderné elektrárny by měly elektřinu v plném rozsahu začít vyrábět ještě v pondělí.

Rodinné firmy od příštího roku snáze dosáhnou na finanční podporu
23. 12. 2019
Příští rok budou moci rodinné firmy, jichž je dle Asociace středních a malých podniků a živnostníků ČR v Česku více než milion, získat od Českomoravské záruční a rozvojové banky výhodnější úvěry, popřípadě záruky ke komerčním úvěrům. Zároveň, zřejmě od druhého čtvrtletí, dostanou možnost požádat o certifikát, že jde o rodinný podnik.

Hrubý zisk Sazka Group za tři čtvrtletí vzrostl o 27 procent
23. 12. 2019
Sázková společnost Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka za tři čtvrtletí letošního roku zvýšila zisk před zdaněním meziročně o 27 procent na 288 milionů eur (7,3 miliardy Kč). Sdělila to v pondělí firma v tiskové zprávě. Sazka Group drží stoprocentní podíl v české společnosti Sazka. Vlastní rovněž podíly v řecké firmě OPAP, italské společnosti LottoItalia a v rakouských Casinos Austria.

Dopravci plánují v příštích letech miliardové investice do vlaků
23. 12. 2019
Železniční dopravci plánují v příštích letech investovat miliardy korun do obnovy svého železničního parku. Největší z nich České dráhy v současnosti pořádají několik soutěží na nákup desítek nových vozů a lokomotiv, v příštích pěti letech chtějí na vlaky vynaložit až 40 miliard korun. Několik miliard korun chce v příštích třech letech investovat i RegioJet a další dopravci. Vyplývá to z informací dopravců.

Zásluhy za privatizaci Škody si přivlastnili jiní, říká ‚atomový dědek‘ Miroslav Grégr
23. 12. 2019
Moje zásluhy za úspěšný prodej mladoboleslavské Škodovky si dnes přivlastňuje kdekdo, říká ministr strojírenství první české vlády a později vicepremiér a ministr průmyslu kabinetu Miloše Zemana. Coby „atomový dědek“ se utkal s prezidentem Václavem Havlem o výstavbu Temelína.

Rodinné podniky si polepší. Mimo jiné dosáhnou na finanční podporu při převodu firmy v rámci rodiny
23. 12. 2019
Chystá se cílená podpora rodinným firmám, kterých je podle odhadů Asociace středních a malých podniků a živnostníků ČR (AMSP) v Česku více než milion. Příští rok budou moci firmy získat od Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) výhodnější úvěry, popřípadě záruky ke komerčním úvěrům.

Některé služby v Česku příští rok zdraží, jiné díky nižší DPH zlevní
22. 12. 2019
Služby v Česku v příštím roce většinou zdraží, přičemž obyvatelé řady měst si připlatí zejména za vodné a stočné. Od května se však nárůst jeho ceny díky snížení daně z přidané hodnoty (DPH) z 15 na deset procent zmírní a někde jeho cena i klesne. Ze stejného důvodu lidé v některých městech ušetří i za teplo.

Přijetí eura podle ČNB brání rozdíl v ekonomické úrovni Česka a eurozóny
22. 12. 2019
Překážkou pro brzké přijetí eura je nadále nedokončený proces dlouhodobého přibližování se úrovně České republiky k vyspělým zemím eurozóny. Tento proces se sice v posledních letech obnovil, nicméně u většiny z nich zůstává odstup České republiky od průměru eurozóny značný. Dalším rizikovým faktorem ohledně přijetí eura je nesladěnost finančních cyklů ČR a eurozóny a otázka dlouhodobé udržitelnosti českých veřejných financí kvůli stárnutí populace a růstu mandatorních, tedy povinných, výdajů rozpočtu. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnila Česká národní banka.

Kapři jsou za stovku a je jich dost. Lidé si připlácejí za naporcování
22. 12. 2019
Živé ryby v kádích jsou k mání na více místech než loni. Lidé si ale stále častěji připlácejí za již naporcované maso.

Mysleli jsme si, že máme všechno na háku, vzpomíná na ‚devadesátky‘ exguvernér ČNB Singer
22. 12. 2019
První desetiletí po listopadu 1989 bylo érou jakéhosi radostného kapitalismu. Chodili jsme na dlouhé obědy a mysleli si, že všechno víme a známe, a že dokonce můžeme poučovat ostatní, říká ekonom, investiční a centrální bankéř a někdejší učedník Václava Klause, Karla Dyby a Vladimíra Dlouhého z konce socialismu.

RECENZE: Ford EcoSport je trochu jiné auto oblíbené kategorie
22. 12. 2019
Malá SUV jsou teď nesmírně populární a z nabídky automobilek vytlačují třeba kombíky nebo některé alternativní karosářské verze. Přesto jsou automobilky, které v populárním segmentu trochu tápou. Patří k nim například Ford, jehož EcoSport není úplně typickým zástupcem této třídy automobilů.

Firma Rohlik.cz před Vánoci nestačí plnit objednávky, některé byly zrušeny nebo výrazně opožděny
21. 12. 2019
Internetový potravinový obchod Rohlik.cz se před Vánoci potýká s problémy. Nakupující se musí kromě dlouhého čekání na dovoz zboží připravit i na přetíženou zákaznickou linku či nedostatek závozových oken. Zakladatel firmy Tomáš Čupr se za problémy omluvil a uznal, že na toto období zatím není Rohlik.cz připraven.

Oříšky do Ferrero Rocher prý sbírají děti na tureckých farmách. Vydělají si asi 250 korun denně
21. 12. 2019
Lískové oříšky v čokoládových kuličkách od Ferrero Rocher údajně sbírají děti na tureckých farmách. Firma přiznává, že o problému ví a snaží se zabránit, aby od nich suroviny odebírala. Na videu natočeném hnutím WeMove Europe děti přiznávají, že pracují na polích i 12 hodin.

Gazprom zaplatí Ukrajině 2,9 miliardy dolarů, vyřeší tak spor o tranzit plynu
21. 12. 2019
Ruská plynárenská společnost Gazprom zaplatí Ukrajině 2,9 miliardy dolarů (66,6 miliardy Kč), a vyřeší tak vleklý spor o tranzit plynu, kterým se zabývala arbitráž ve Stockholmu. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters.

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje zvýšení životního minima od března o 13,2 procenta
21. 12. 2019
Ministerstvo práce navrhuje zvýšit životní minimum od března příštího roku o 13,2 procenta. U samotného dospělého by se zvedlo z nynějších 3410 na 3860 korun. U dětí a dalších dospělých v rodině, jejichž částky se pohybují od 1740 do 3140 korun, by se přidalo od 230 do 410 korun. Existenční minimum by se z 2200 dostalo na 2490 korun. Vyplývá to z návrhu vládního nařízení, které na svém webu zveřejnil kabinet.

Nastal čas ‚tekutého cukroví‘. Tradice vánočních piv v Česku sílí
21. 12. 2019
Máte rádi vánoční cukroví, ale straší vás neustálé zmínky o tom, že se nemáte přejídat sladkým? A co se jím pro letošek zkusit přepít? I v Česku sílí tradice vánočních piv. A nebývají to žádné „hořčáky“. Právě naopak. Často voní vanilkou, skořicí, koriandrem nebo hřebíčkem. Proto se o nich někdy mluví jako o tekutém vánočním cukroví. Navíc jsou dostatečně silná, aby v zimě zahřála a možná také utlumila průvodní projevy příliš intenzivních rodinných setkání.

Na ‚měkké dárky‘ se vyplatí počkat do ledna. Na oblečení a obuvi se dá hodně ušetřit
21. 12. 2019
Vánoční nákupní horečka vrcholí. Obchody jsou nacpané k prasknutí, na e-shopy se hrnou další a další objednávky. O množství zboží se není třeba obávat, obchodníci jsou zásobení. Spíše stojí za zvážení, zda s některými nákupy nepočkat až na lednové výprodeje. Zejména na oblečení a obuvi můžete výrazně ušetřit.

Moskva se dohodla s Kyjevem na pokračování tranzitu plynu přes Ukrajinu
20. 12. 2019
Moskva a Kyjev podepsaly protokol o pokračování tranzitu ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu. Oznámila to v pátek ruská plynárenská společnost Gazprom. Rusko a Ukrajina se podle firmy rovněž dohodly, že urovnají nároky, které vůči sobě vznesly v souvislosti se spory kolem plynu.

Twitter zablokoval skoro 6000 účtů. Vychvalovaly Saúdskou Arábii
20. 12. 2019
Společnost Twitter zablokovala téměř 6000 účtů, které byly údajně napojeny na firmu v Saúdské Arábii a šířily příznivé příspěvky o saúdskoarabských úřadech. Informoval o tom v pátek zpravodajský web BBC.

Od ledna se stálý zákaz předjíždění pro kamiony rozšíří na 145 km dálnic, původně to bylo jen 29 kilometrů
20. 12. 2019
Od ledna příštího roku se rozšíří zákaz předjíždění pro kamiony nad 12 tun. Platit bude bez ohledu na situaci v provozu celkem na 145 kilometrech dálnic D1, D5, D8 a D11. Dosud se zákaz vztahoval jen na 29 kilometrů na D1 a D8. Informovalo o tom v pátek ministerstvo dopravy.

Švýcarsko obžalovalo dva Ukrajince z praní špinavých peněz. Údajně je uplácela Škoda JS
20. 12. 2019
Švýcarská prokuratura v pátek obžalovala dva bývalé ukrajinské politiky z praní špinavých peněz. Záležitost je podle místního tisku a agentur AP a AFP součástí širšího vyšetřování případu mezinárodní korupce, do kterého je podle vyšetřovatelů zapletená i česká společnost Škoda JS. Firma na dotaz ČTK uvedla, že proti ní nebylo vzneseno obvinění.

Ministerstvo financí bude potřebovat na financování dluhu v roce 2020 méně peněz
20. 12. 2019
Ministerstvo financí bude příští rok potřebovat na financování státního dluhu 271,1 miliardy korun. Vyplývá to ze Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2020, kterou v pátek zveřejnilo ministerstvo financí. Ve strategii pro letošní rok ministerstvo počítalo s 331,2 miliardy korun.

Temelín sníží o třetinu výkon, kvůli opravám společnosti ČEPS
20. 12. 2019
Jaderná elektrárna Temelín sníží na tři dny o třetinu svůj výkon, zhruba o 650 megawattů elektrických (MWe). Důvodem je požadavek společnosti ČEPS, která bude opravovat vedení velmi vysokého napětí Dasný - Slavětice. Oba temelínské bloky sníží výkon, zůstanou ale v provozu a budou vyrábět elektřinu.

Zahraniční dluh Česka ke konci září meziročně stoupl o 87 miliard korun
20. 12. 2019
Zahraniční dluh Česka stoupl v letošním třetím čtvrtletí o 99,1 miliardy Kč na 4,426 bilionu korun ke konci září. Meziročně je vyšší o 87,1 miliardy korun. Dluh Česka vůči cizině odpovídá 79,3 procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Česká pošta od ledna zdraží doporučená a cenná psaní o tři koruny
20. 12. 2019
Česká pošta od začátku ledna zdraží některé základní služby. O tři koruny bude dražší poslání doporučených a cenných psaní nebo poštovní poukázky A a C. Cena obyčejného dopisu se v lednu nezmění, nicméně od února podnik zavádí dvourychlostní doručování, v jehož rámci bude doručení do druhého dne stát o sedm korun více. Oznámil to Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Společnost Nike ve druhém čtvrtletí výrazně zvýšila zisk i tržby
20. 12. 2019
Společnost Nike ve druhém finančním čtvrtletí výrazně zvýšila zisk i tržby. Čistý zisk největšího výrobce sportovního oblečení a obuvi na světě meziročně stoupl o 32 procent na 1,1 miliardy dolarů (25 miliard Kč). Firma to oznámila ve čtvrtek po uzavření burzovního obchodování. Konkurent německého Adidasu těžil ze silného prodeje, nižších daní a také se mu dařilo prodávat více bot za plnou cenu, takže mohl dorovnat růst nákladů způsobený vyššími cly.

Přibývá lidí, kteří chodí pro závěť k notáři. Přesto stát ,dědí‘ lukrativní byty i cenné papíry
20. 12. 2019
Končící rok 2019 bude rekordním v počtu lidí, kteří si u notáře sepsali závěť. Počet těch, kteří pořídí poslední vůli, ale roste každoročně už řadu let. Zároveň také klesá počet lidí, kteří zemřeli bez dědice a jejich majetek připadl státu. Podle statistiky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který je ze zákona oprávněn s takto nabytím majetkem hospodařit, se tak v loňském roce stalo ve 1271 případech.

Nordic Telecom nabízí Čechům rychlý internet i tam, kde dosud chyběl
20. 12. 2019
Připojení k internetu je dnes v domácnostech samozřejmostí, ale vybrat toho správného poskytovatele není snadné. Český operátor Nordic Telecom usnadňuje výběr tím, že nabízí hned řadu technických řešení, z nichž každé vyhoví různým potřebám zákazníků. A k tomu přidává i další služby jako IPTV nebo telefonování.

Lihoviny a cigarety zdraží. Prezident Zeman podepsal vládní daňový balíček
19. 12. 2019
Spotřební daň z tabákových výrobků a lihovin se od příštího roku zvýší, vzroste i zdanění loterií. Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se zdvojnásobí na 2000 korun. Vládní daňový balíček, který daně a poplatek zvyšuje, ve čtvrtek v Lánech podepsal prezident Miloš Zeman za přítomnosti ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO). Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Česko vyhrálo spor s Evropskou komisí kvůli kontrolám v zemědělství. Ve hře byly peníze
19. 12. 2019
Česká republika vyhrála spor s Evropskou komisí kvůli kontrolám v zemědělství. Soudní dvůr EU vyhověl žalobě Prahy a zrušil rozhodnutí Evropské komise, kterým ze zemědělských fondů pro Česko vyloučila víc než 3,8 milionu korun. „Evropská komise tak bude muset České republice tuto částku vrátit,“ oznámilo ve čtvrtek ministerstvo zahraničí.

Liberecký hejtman se obává, že Polsko povolí další těžbu v hnědouhelném dole Turów
19. 12. 2019
Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) se obává, že polská strana povolí prodloužení těžby v hnědouhelném dole Turów u česko-polské hranice bez ohledu na námitky sousedů v Česku a Německu. O tom, že PGE, která důl vlastní, požádala o prodloužení současného povolení k těžbě platného od roku 1994 o dalších šest let, se dozvěděl ve středu večer.

Zadlužený e-shop Zoot se v listopadu dostal poprvé do zisku, mohl by se dostat z insolvence
19. 12. 2019
Zadlužený internetový obchod s módou Zoot se letos v listopadu poprvé dostal do zisku. Podle ředitele firmy Lukáše Uhla provozní zisk činil 0,6 milionu korun. Loni v listopadu Zoot skončil se ztrátou 1,2 milionu korun a v listopadu 2017 až 9,7 milionu. Na konci října dokončil Zoot reorganizační plán a předložil ho soudu, informoval ve čtvrtek mediální zástupce firmy Tomáš Holý. Prodejce má asi tři stovky věřitelů a jeho dluhy dosahovaly 761 milionů korun.

Téměř 3000 pracovníků Temelína a Dukovan získalo bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu
19. 12. 2019
Téměř 3000 pracovníků českých jaderných elektráren včetně dodavatelů získalo od roku 2017 bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). ČEZ tak posiluje ochranu elektráren. V Temelíně, který má 1300 zaměstnanců, dostalo prověrku 826 lidí. Nepotřebují ji všichni, jen ti, kteří vstupují do nejdůležitějších částí elektrárny.

České dráhy posílí předvánoční vlaky o 10 000 míst, místa přidá i konkurence
19. 12. 2019
České dráhy posílí předvánoční vlaky o 10 000 míst, více míst bude téměř ve všech expresech a rychlících jedoucích z Prahy. Vedle toho ve dvou dnech vypraví i mimořádný odpolední spoj z Prahy do Ostravy, informoval ve čtvrtek státní dopravce. Dopravu posílí i konkurenční dopravci. Vánoce patří tradičně k nejvytíženějším obdobím při cestování.

Firma navrhla šikmé toalety, mají bránit prodlévání zaměstnanců v pracovní době
19. 12. 2019
Toaletní mísy nakloněné směrem dolů o 13 stupňů navrhla jedna britská firma. Po pěti minutách sedění na nich začínají bolet stehna, což by mělo zaměstnance přimět trávit na toaletách méně času nebo vést ke kratším frontám u veřejných sociálních zařízení, napsal server Wired.

Univerzity jsou nuceny opatřovat si peníze a de facto podnikat, říká Stanislav Balík
19. 12. 2019
„ Mým cílem je vybudování trojgeneračního systému, aby na fakultě vedle sebe působili začínající doktorandi, zralí pedagogové středního věku i moudří z generace rádců,” říká v rozhovoru pro LN Stanislav Balík, někdejší ústavní soudce a nově zvolený děkan Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni s funkčním obdobím od ledna 2020.

Podpis tranzitní dohody mezi Ruskem a Ukrajinou není do konce roku pravděpodobný
18. 12. 2019
Pravděpodobnost, že Ukrajina do konce letošního roku podepíše s ruskou plynárenskou společností Gazprom novou dohodu o tranzitu ruského plynu, je velmi nízká. Uvedl to ve středu generální ředitel ukrajinské energetické firmy Naftogaz Andrij Kobolev. Ukrajina je klíčovou cestou pro přepravu ruského plynu k evropským zákazníkům. Platnost současné tranzitní dohody mezi Ruskem a Ukrajinou ale na konci roku vyprší, napsala agentura Reuters

Představenstva PSA a Fiatu Chrysler schválila fúzi. Vznikne tak čtvrtá největší automobilka na světě
18. 12. 2019
Představenstva francouzské automobilky PSA a italsko-americké Fiat Chrysler Automobiles (FCA) schválila fúzi. Firmy to ve středu uvedly ve společném oznámení. Jejich spojením vznikne čtvrtá největší automobilka na světě podle objemu prodeje a s ročními tržbami téměř 170 miliard eur (4,3 bilionu Kč).

Google klávesnice uživatelům ‚zablokovala‘ telefony. Nemohou se přihlásit ani psát
18. 12. 2019
Nejnovější aktualizace virtuální klávesnice Google Gboard způsobuje řadě uživatelů vrásky na čele. Kvůli chybám je jejich mobilní klávesnice neaktivní nebo odmítá reagovat. Na nejpoužívanější psací aplikaci Gboard si od úterý stěžují na sociálních sítích.

ČNB dala směnárně pokutu 300 000 korun za možný zavádějící způsob informování o kurzech
18. 12. 2019
Společnost Stella trade, která v Praze provozuje několik směnáren, dostala od České národní banky (ČNB) pokutu 300 000 korun. Důvodem je způsob informování o nabízených kurzech, který mohl zákazníky svádět k domněnce, že pro ně platí výhodnější podmínky směny. Tím se společnost dopustila přestupku vůči zákonu o směnárenské činnosti, uvádí ČNB v pravomocnému rozhodnutí zveřejněném na svém webu.

Dopravní podnik začne na začátku roku razit štoly pro metro D na Pankráci. Nejprve vznikne metro směrem do Písnice
18. 12. 2019
Dělníci začnou v lednu příštího roku od šachty v ulici Na Strži razit 322 metrů dlouhou průzkumnou štolu směrem k ulici Budějovická na Pankráci. Novinářům to ve středu řekli zástupci města a dopravního podniku (DPP). Podle nich podnik letos 30. prosince požádá o stavební povolení, když geologický průzkum zahájil letos v červnu.

Huawei v Evropě zvažuje továrnu na komponenty pro sítě 5G. Šlo by o první výrobu mimo Čínu
18. 12. 2019
Čínská společnost Huawei Technologies, která je největším světovým výrobcem telekomunikačních zařízení, chce v Evropě otevřít továrnu na výrobu komponentů pro sítě páté generace (5G). Šlo by o první výrobu podniku Huawei mimo Čínu. Informovala o tom ve středu agentura AFP. Předseda správní rady firmy Liang Chua v rozhovoru s agenturou také odmítl obvinění, že Huawei se dopouští špionáže pro čínskou vládu.

Bankovní rada ČNB nezměnila úrokovou sazbu, zůstala na dvou procentech
18. 12. 2019
Bankovní rada České národní banky ve středu ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na dvou procentech. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Důvodem středečního rozhodnutí je podle ekonomů nejistý vývoj v zahraničí a očekávaný pokles inflace.

Rohlík.cz expandoval do zahraničí, prodává potraviny v Maďarsku
18. 12. 2019
Společnost Rohlík.cz expandovala do zahraničí, od středy začala nabízet potraviny obyvatelům Budapešti a jejího okolí prostřednictvím e-shopu Kifli.hu. Ve středu to oznámili zástupci společnosti. Firma slibuje rozvoz nákupů do tří hodin od objednání, minimální objednávka bude za 5000 maďarských forintů (zhruba 385 korun). Firma, ve které má většinový podíl podnikatel Tomáš Čupr, doposud působila pouze na českém území.

Lidé využívají nízkých sazeb hypoték naplno. V listopadu klesl její průměr o jednu setinu
18. 12. 2019
Průměrná úroková sazba hypoték v listopadu nepatrně klesla na 2,35 procenta ze říjnových 2,36 procenta. Sazby klesly desátý měsíc v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 procenta. Od té doby většinou rostla. Nízké sazby i v předposledním měsíci roku podpořily zájem o hypoteční úvěry.

Firma Residomo, která vlastní 43 000 bytů po OKD, je na prodej. Mezi zájemci jsou zahraniční fondy
18. 12. 2019
Společnost Residomo, která vlastní více než 43 000 bytů v Moravskoslezském kraji, které dříve patřily OKD, je na prodej. Napsal to ve středu deník Hospodářské noviny (HN), kterému informaci potvrdili nynější majitelé Residoma, investiční fondy Black­stone a Round Hill Capital. Mezi zájemci o Residomo jsou podle listu výhradně zahraniční fondy.

Cestující budou moci jezdit s jednotnou jízdenkou vlaky různých dopravců. Schválila to sněmovna
17. 12. 2019
Cestující budou moci na železnici využívat jednotnou jízdenku, i když pojedou vlaky různých dopravců. Umožní jim to systém jednotných jízdenek na dráze, který opět schválila Sněmovna. Poslanci přehlasovali Senát, který chtěl v předloze zachovat přísnější podmínky pro kácení stromů podél tratí.

Aukce kmitočtů pro síť 5G v Česku se kvůli úpravě podmínek soutěže posouvá, řekl Havlíček
17. 12. 2019
Aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G v původně avizovaném lednu příštího roku vypsaná pravděpodobně nebude. Nelze vyloučit, že by se odložila někdy na polovinu příštího roku. V rozhovoru s ČTK to v úterý řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Sazka podala stížnost Evropské komisi kvůli zvýšení loterijní daně na 35 procent
17. 12. 2019
Sázková společnost Sazka podala k Evropské komisi stížnost kvůli nedovolené veřejné podpoře. Vadí jí, že Sněmovna v listopadu schválila novelu zákona o dani z hazardních her, která zvyšuje sazbu pro loterie z 23 na 35 procent. U ostatních hazardních her ji přitom nechala na stávající úrovni. Sazka to uvedla v tiskové zprávě. Vyjádření ministerstva financí, které za sázky a hazard odpovídá, ČTK shání.

Státní podnik Diamo povede od ledna Ludvík Kašpar, nahradí krizového manažera
17. 12. 2019
Na pozici ředitele státního podniku Diamo skončí po půl roce vedení Jiří Jež. Od začátku příštího roku nastoupí do funkce současný ředitel odštěpného závodu Diamo - Těžba a úprava uranu Ludvík Kašpar, který zvítězil ve výběrovém řízení. Informuje o tom web Ekonomického deníku. Státní podnik Diamo se zaměřuje na řešení následků hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví.

KOMENTÁŘ: Plošné zásahy do soukromí – co vše o nás ví Velký Bratr?
17. 12. 2019
Technický rozvoj a digitalizace mají i své negativní stránky, mimo jiné usnadňují zásahy do našeho soukromí. Následujících několik případů plošného shromažďování údajů pro orgány veřejné moci není ani zdaleka vyčerpávajícím výčtem. Každý si však takto může udělat alespoň částečný obrázek o tom, jaké všechny údaje o něm některý z orgánů veřejné moci má k dispozici.

Agentura Bloomberg dostala pokutu za šíření falešných informací. Podle úřadu by měla zaplatit pět milionu eur
16. 12. 2019
Francouzský úřad pro regulaci finančních trhů AMF vyměřil americké tiskové agentuře Bloomberg pokutu pět milionů eur (zhruba 127 milionů Kč) za šíření nepravdivých informací, které vedly k prudkému poklesu ceny akcií francouzské stavební společnosti Vinci. Oznámil to v pondělí úřad na svých internetových stránkách. Agentura se proti jeho rozhodnutí hodlá odvolat.

Škoda Transportation dodá do Bonnu tramvaje až za téměř 4 mld. Kč
16. 12. 2019
Skupina Škoda Transportation dodá do Bonnu 26 tramvají ForCity Smart. Kontrakt zahrnuje opci na dalších 12 vozů. Součástí jsou exkluzivní dodávky náhradních dílů po dobu 25 let. Výše zakázky tak může dosáhnout téměř čtyř miliard korun, první tramvaje budou v Bonnu v roce 2022. Potvrzuje se dlouhodobá strategie zaměřená na upevnění postavení Škody Transportation v západní Evropě, řekl předseda představenstva skupiny Petr Brzezina.

Vláda schválila novelu zákoníku práce. Týká se pravidel dovolených či podmínek pro vysílání pracovníků do zemí EU
16. 12. 2019
Vláda schválila novelu zákoníku práce, která obsahuje zavedení sdílených míst, nová pravidla dovolených či podmínky vysílání pracovníků do zemí Evropské unie. Informoval o tom v pondělí tiskový odbor kabinetu. Část ustanovení by podle plánu měla začít v praxi platit v polovině příštího roku a část od ledna 2021.

Novým předsedou Rady ČTK byl zvolen David Soukup, byl jediným kandidátem
16. 12. 2019
Novým předsedou Rady ČTK v pondělí její členové jednomyslně zvolili mediálního podnikatele a zastupitele za hnutí ANO v Praze 3 Davida Soukupa. Byl jediným kandidátem. Místopředsedkyní Rady se stala Jaroslava Wenigerová (za ODS) a nově také bývalá ministryně a práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), obě také jednomyslně.

Praha půjčí dopravnímu podniku pozemky nutné pro stavbu metra D
16. 12. 2019
Pražský magistrát zapůjčí dopravnímu podniku (DPP) pozemky, které jsou nutné pro stavbu trasy metra D. Zápůjčka se týká pozemků mimo jiné v Nuslích, Krči, Libuši a Písnici. DPP bude mít pozemky vypůjčeny do 31. prosince 2030. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní.

Zetor bude po letošním propouštění příští rok opět nabírat. Postupně přijme několik desítek zaměstnanců
16. 12. 2019
Brněnský výrobce traktorů Zetor bude po letošním propuštění 145 zaměstnanců opět od začátku příštího roku nabírat lidi. V roce 2020 postupně přijme asi několik desítek lidí. V rozhovoru v pondělním vydání deníku Mladá fronta Dnes (MfD) to řekl výkonný ředitel firmy Marián Lipovský.

Papírové jízdenky v Ostravě končí, od ledna je nepůjde koupit. Nahradí je nové kreditní
16. 12. 2019
Dopravní podnik Ostrava (DPO) ruší papírové jízdenky. Jejich platnost skončí 31. března, už od 1. ledna si je ale nebude možné nikde koupit. Podnik za ně zavádí takzvané kreditní jízdenky, které bude možné koupit v nových automatech a budou se dát i dobíjet. Fungovat začínají hned. Novinářům to v pondělí řekl předseda představenstva a generální ředitel DPO Daniel Morys. Papírové jízdenky DPO ruší jako první dopravní podnik v Česku.

Italská vláda schválila 900 milionů eur na záchranu zadlužené banky Popolare di Bari
16. 12. 2019
Italská vláda poskytne až 900 milionů eur (téměř 23 miliard Kč) na záchranu zadlužené družstevní banky Popolare di Bari. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Banka minulý týden oznámila, že bezodkladně potřebuje finanční injekci až jednu miliardu eur. V pátek ji italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovým ztrátám pod zvláštní správu.

Mladé české banky jsou pro klienty často výhodnější
16. 12. 2019
Na českém finančním trhu se stále víc prosazují banky s domácími vlastníky. Právě menší banky, které chtějí získat svůj díl na trhu, se totiž snaží klientovi nabídnout mnohdy výhodnější produkty než velké nadnárodní finanční ústavy. Jednou z nich je například Banka CREDITAS. Ta je dlouhodobě známá a oblíbená především mezi klienty, kteří chtějí nadstandardně zhodnotit své úspory. Její produktová nabídka ale neustále roste. Na podzim přidala dětské produkty a vstoupila také na hypoteční trh.

Odbory vyzvaly zaměstnance německého skladu Amazonu ke stávce, chtějí zvýšení platů i vánočních odměn
15. 12. 2019
Německý odborový svaz Verdi vyzval pracovníky logistického centra americké společnosti Amazon v Bad Hersfeldu k šestidenní stávce, která podle něj má v náročném předvánočním období pomoci přinutit vedení firmy k jednání o zvýšení platů. Informovala o tom v neděli agentura Reuters. Stávka má trvat od pondělka do soboty, zatím ale není jasné, kolik zaměstnanců se k ní připojí. Podle Amazonu stávka doručování zásilek neovlivní.

Nákupní horečka před Vánoci se stupňuje, tržby rostou až o desítky procent
15. 12. 2019
Nákupní horečka před blížícími se Vánoci se stupňuje. Tržby obchodníků o třetím adventním víkendu rostly v porovnání s minulým týdnem i meziročně, v některých případech až o desítky procent. Vyplývá to z nedělního vyjádření firem. Zájem je podle nich tradičně o elektroniku, kuchyňské vybavení nebo hračky. Lidé ve větší míře nakupují také potraviny a alkohol.

Zlato, lithium nebo cesium jako strategické zdroje. Jejich těžbu zvážíme, uvedl Havlíček
15. 12. 2019
Zlato, lithium, uran, rubidium a cesium se stanou takzvanými superstrategickými surovinami ČR, jejich možnou těžbu zváží vždy nejdříve stát. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podle něj s tím počítá připravovaná surovinová politika ČR, která míří do meziresortního připomínkového řízení.

Na brněnské hlavní nádraží se vrátily vlaky. Provoz je bez problémů, budovu ještě čekají další úpravy
15. 12. 2019
Na brněnské hlavní nádraží se v neděli po roční výluce vrátily všechny vlaky a zatím provoz funguje bez problémů. Vlaky jezdí včas, výjimečně některé nabírají podle infotabulí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) minutová zpoždění. Velkou opravou prošla i střední část nádražní budovy s odjezdovou halou. Zatím je však k dispozici pouze maličká čekárna a na první pohled je zřejmé, že je ještě potřeba řadu věcí dodělat za provozu. Pohyb cestujících po hale a do podchodů je už volný.

Budvar si kvůli brexitu vyjednal zvláštní celní režim. Pivovar navyšuje v Británii zásoby
15. 12. 2019
Budějovický Budvar si kvůli brexitu vyjednal zvláštní celní režim. Dceřiná společnost pivovaru ve Velké Británii navyšuje zásoby ve skladech, aby těsně po odchodu země z EU nebyly ohrožené dodávky zákazníkům. Koncern Bosch odhaduje, že po brexitu mu stoupnou celosvětově náklady ročně o desítky milionů eur.

Víc než Česko se v HDP na hlavu propadla jen Argentina, říká investiční bankéř Jonáš
15. 12. 2019
Česká ekonomika je na tom v současnosti z hlediska mezinárodního srovnání hůře než v dobách našich rodičů či prarodičů. Transformace ještě nebyla dokončena. Současný daňový systém přeje rentiérům a naopak potlačuje tvořivé úsilí, které přináší nejvyšší přidanou hodnotu, říká v rozhovoru pro LN investiční bankéř Ondřej Jonáš.

Klienti zkrachovalé burzy kryptoměn chtějí exhumovat jejího majitele. Jako jediný znal heslo k miliardám korun
14. 12. 2019
Klienti zkrachovalé kanadské finanční společnosti QuadrigaCX, která byla považována za největší kanadskou burzu kryptoměn, žádají o exhumaci zesnulého zakladatele a majitele firmy Geralda Cottena. Cotten byl totiž jediný, kdo znal přístupové údaje k uloženým digitálním penězům v hodnotě 180 milionů kanadských dolarů (3,1 miliardy korun), firma proto zbankrotovala.

Společnost Nike začlenila hidžáb do nové kolekce plavek, dostupný bude od začátku února
14. 12. 2019
Americká firma Nike zveřejnila v úterý novou kolekci plavek. Kolekce zahrnuje plně zakrývající oblek, tedy plavecké legíny, tuniku a oddělitelný hidžáb. Řada bude k dispozici celosvětově u vybraných prodejců a online od 1. února 2020.

RECENZE: BMW 330i je důkazem toho, že méně je někdy více
14. 12. 2019
Trojkové BMW je typickým zástupcem prémiových sedanů střední třídy. Platí mezi nimi dlouho za etalon sportovního pojetí takového vozu, v posledních letech z něj ovšem BMW udělalo trochu univerzálnější auto. S novou, již sedmou generací, se snaží ještě rozšířit praktičnost a vrátit se přitom ke sportovním kořenům. Ne vždy se to ale daří.

Novým šéfem Citic Europe Holdings se stal Cchaj Chua-siang. Za Slavii nadále plně odpovídám já, říká Tvrdík
14. 12. 2019
Předsedou představenstva CITIC Europe Holdings se stal Cchaj Chua-siang, který je také předsedou dozorčí rady celé korporace CITIC Group. Na svém twitterovém účtu to v sobotu uvedl člen vedení firmy Jaroslav Tvrdík. Uvedl, že on sám byl jmenován členem představenstva a nadále plně zodpovídá mimo jiné za fotbalovou Slavii Praha, kde je předsedou představenstva.

Zloděj zcizil osobní data 30 000 zaměstnanců Facebooku. Zřejmě netušil, co krade
14. 12. 2019
Osobní data téměř 30 000 nynějších i bývalých amerických zaměstnanců společnosti Facebook ukradl minulý měsíc neznámý zloděj z automobilu jednoho z pracovníků firmy.

Ze Strakonické na začátku D4 má zmizet nebezpečný přechod, nahradí ho lávka za 70 milionů
13. 12. 2019
Z pražské Strakonické ulice na začátku D4 by měl na Zbraslavi zmizet přechod pro chodce. Nahradit jej má lávka pro pěší a cyklisty. Podle dokumentu by měla stát asi 70 milionů korun. Vyplývá to z rozpočtu hlavního města, který ve čtvrtek schválili pražští zastupitelé. Kdy by stavba mohla začít, z dokumentu není jasné.

Podle Home Creditu měla PR agentura zlepšit česko-čínské vztahy. Cíle aktivit byly pouze byznysové
13. 12. 2019
Agentura C&B Reputation Management, se kterou Home Credit uzavřel letos v dubnu smlouvu, měla zlepšit česko-čínské vztahy. V zadání smlouvy bylo, že má vnést do veřejné debaty v Česku fakta o podnikání a životě v Číně a oslabit extrémy ve veřejné diskusi v Česku.

Lidové noviny už pošesté získaly prestižní evropskou cenu za stylový magazín Esprit
13. 12. 2019
Dvacátý první ročník European Design Awards, evropské soutěže novinového designu, přinesl Lidovým novinám už šestou cenu v řadě. Stylový magazín Esprit bodoval v kategorii „Magazín roku“ hned dvakrát: oceněna byla fotostory Zary Wildmoons, která skládala poctu Davidu Bowiemu a jeho písni Space Oddity, a také rozhovor s českou topmodelkou Karolínou Kurkovou a její fotografie od Matúše Tótha.

Kuřáky čeká další zdražení. Ceny cigaret porostou i příštích letech
13. 12. 2019
Ministerstvo financí plánuje zvyšovat spotřební daň u tabáku a cigaret i v letech 2021 až 2023, sdělilo ministerstvo financí. Růst sazeb bude podle něj odpovídat očekávanému růstu objemu mezd a platů v ekonomice. Ty by měly podle listopadové prognózy ministerstva růst v roce 2021 o 5,2 % a v roce 2022 o 4,7 %.

Úřady v USA chtějí zakročit proti Facebooku. Propojováním aplikací může porušovat antimonopolní zákony
13. 12. 2019
Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Soudce Kydalka čelí kárné žalobě. Vávra mu vyčítá průtahy v řízení
13. 12. 2019
Talár soudce obléká Kamil Kydalka už 31 let. Rozhodoval například jeden z nejskloňovanějších českých podvodů stavebního projektu společnosti H-System, kdy se do sítě tunelářů nechala vlákat tisícovka rodin, verdikt vynášel také v kauze fotbalového bosse Františka Chvalovského či rozplétal miliardový tunel v CS fondech. Kydalkovu slávu coby precizního trestního soudce však v poslední době zastiňují případy, kdy v soudní síni usedá ve zcela jiném postavení.

Facebook vyhodil svého kontraktora. Od reklamní firmy vzal úplatek za odblokování účtu
13. 12. 2019
Povinnosti facebookového kontraktora jsou prosté – komunikuje s firmami, stará se o publikaci inzerce nebo dává pozor, jestli jsou dodržovány reklamní pravidla. Server BuzzFeed News informoval o tom, že jeden z nich přijal úplatek ve výši několika tisíc dolarů. Facebook už tohoto pracovníka vyhodil, není to ale jediný problém s reklamou, který má sociální síť na krku.

Otázky a odpovědi: Kde si koupit jízdenky a budou lepší vlaky? Přichází největší změna na české železnici
13. 12. 2019
Poměr sil na českých kolejích se změní. Společnost Arriva platila na železnici za trpaslíka s pouhými dvěma linkami, od neděle však bude hrát mnohem výraznější roli. Od Českých drah (ČD) převezme část spojů z Prahy do Českých Budějovic. K tomu další tři rychlíkové linky a pět regionálních na Zlínsku a Liberecku. Za 60 nových či repasovaných vlaků utratila firma vlastněná Deutsche Bahn přes 700 milionů korun.

Praha neuzavře smlouvu s nevěstincem Showpark v Holešovicích. Podle jednatele je ale klub žádoucí
12. 12. 2019
Pražský magistrát neplánuje uzavřít smlouvu na pronájem prostor v holešovické tržnici se společností Eroc, která tam od roku 1998 provozuje erotický podnik. Ve čtvrtek to řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) v diskusi nad peticí za zachování klubu, kterou projednali zastupitelé. Podle náměstka město z právních důvodů smlouvu ani uzavřít nemůže. Podle jednatele firmy Zbyňka Mately klub plní pro město pozitivní funkci a jeho uzavření by mělo nežádoucí důsledky.

Moneta koupí stavební spořitelnu Wüstenrot v Česku. Zaplatí téměř pět miliard a získá 350 tisíc klientů
12. 12. 2019
Zástupci Moneta Money Bank ve čtvrtek podepsali s německým koncernem Wüstenrot & Württembergische smlouvu o koupi stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot v Česku za 180,4 milionu eur (asi 4,6 miliardy Kč). Transakce má být vypořádána 1. dubna 2020. Podléhá ale ještě schválení ze strany České národní banky a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Firmy to ve čtvrtek večer oznámily v tiskové zprávě. Moneta chce koupi financovat z přebytku vlastního kapitálu a volné likvidity.

České školy využijí ve výuce virtuální program. Bude simulovat práci v hemodialyzačním centru
12. 12. 2019
Školy na Královéhradecku využijí pro výuku simulace ve virtuální realitě, které studentům přiblíží práce na zdravotnické klinice v hemodialyzačním centru. Budoucí zdravotníci získají nový program jako první na světě. Informovala o tom česká firma Corinth, která je autorem softwaru. Vytvořila ho ve spolupráci s Nevada State Library, tedy asociaci nevadských knihoven.

Lídři zemí EU jednají o klimaticky neutrální unii. Můžeme Andreje Babiše přesvědčit, řekl Macron
12. 12. 2019
Premiér Andrej Babiš doufá, že lídři zemí Evropské unie naleznou v debatě o takzvaně klimaticky neutrální unii kompromis a že tento cíl nebude na začínajícím summitu EU znovu zablokován. Nejdůležitější je pro něj to, aby Česko mohlo i nadále rozhodovat o tom, z jakých zdrojů bude vyrábět elektřinu.

Minimální důstojná mzda činí v Česku více než 31 tisíc korun hrubého, vypočítali experti
12. 12. 2019
Minimální důstojná mzda v Česku za práci na plný úvazek, aby stačila na pokrytí potřeb i na volný čas a menší spoření, podle expertů činí letos 31 463 korun hrubého. V Praze je to pak kvůli vyšším nákladům 36 850 korun. Tým odborníků ve výpočtu zohlednil náklady na jídlo, bydlení, oblečení, dopravu, zdravotní péči, vzdělání i volný čas a úspory na nečekané výdaje, a to pro dva lidi.

Češi za Vánoce plánují utratit více než 12 tisíc korun, ukázal průzkum. Nejčastějším dárkem je kosmetika
12. 12. 2019
Výdaje Čechů na dárky a další vánoční nákupy neustále rostou. Celková částka, kterou v průměru za letošní Vánoce plánují utratit, činí 12 297 korun. To je o 1310 Kč více než loni. Vyplývá to z průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro úvěrovou společnost Profi Credit.

Aramco je první firmou s tržní kapitalizací přes dva biliony dolarů, akcie ropné společnosti stouply o deset procent
12. 12. 2019
Saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco se druhý den na burze stala první společností na světě, jejíž tržní kapitalizace překonala dva biliony USD (45,8 bilionu Kč). Po zahájení čtvrtečního obchodování akcie firmy stouply o deset procent, později však část zisků smazaly, uvedla agentura Reuters. Primární nabídka Aramco byla největší na světě a firma je nyní rovněž největší společností na světě podle tržní kapitalizace.

V NST vzniká neobvyklý dron a obojživelník pro záchranáře
12. 12. 2019
Mladá konstrukční kancelář, o které se často referuje jen pod zkratkou NST, je doslova líheň nápadů. Nedaleko Uherského Hradiště ta působí inovativní firma, která připravuje špičkové projekty v oblastech letectví i automobilového průmyslu.

Voda v lednu zdraží, poté má zlevnit. Praha potřebuje na obnovu zastaralé sítě miliardy korun
12. 12. 2019
Leden bude v Česku ve znamení dražší vody. Pro rodinu řádově o několik desítek korun měsíčně. Na mnoha místech si tak lidé připlatí za vodné a stočné v průměru výrazně víc než o inflaci. Konkrétně o čtyři až šest, někde dokonce téměř o 12 procent. Největší zdražení za poslední roky však nevydrží dlouho.

Na pět lidí zamířila žaloba kvůli stavbě třetí největší solární elektrárny v Česku. Čelí podezření z podvodu
11. 12. 2019
Státní zástupce podal obžalobu na pět lidí, které podezírá z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín na Českobudějovicku. Informovala o tom žalobkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze Petra Ullrichová. Policie zahájila trestní stíhání pětice v polovině roku 2016, návrh na obžalobu podala letos v únoru, podezírá ji ze stomilionového podvodu.

Na pět lidí zamířila žaloba kvůli stavbě třetí největší solární elektrárny v Česku. Čelí podezření z podvodu
11. 12. 2019
Státní zástupce podal obžalobu na pět lidí, které podezírá z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín na Českobudějovicku. Informovala o tom žalobkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze Petra Ullrichová. Policie zahájila trestní stíhání pětice v polovině roku 2016, návrh na obžalobu podala letos v únoru, podezírá ji ze stomilionového podvodu.

Na pět lidí zamířila žaloba kvůli stavbě třetí největší solární elektrárny v Česku. Čelí podezření z podvodu
11. 12. 2019
Státní zástupce podal obžalobu na pět lidí, které podezírá z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín na Českobudějovicku. Informovala o tom žalobkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze Petra Ullrichová. Policie zahájila trestní stíhání pětice v polovině roku 2016, návrh na obžalobu podala letos v únoru, podezírá ji ze stomilionového podvodu.

Na pět lidí zamířila žaloba kvůli stavbě třetí největší solární elektrárny v Česku. Čelí podezření z podvodu
11. 12. 2019
Státní zástupce podal obžalobu na pět lidí, které podezírá z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín na Českobudějovicku. Informovala o tom žalobkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze Petra Ullrichová. Policie zahájila trestní stíhání pětice v polovině roku 2016, návrh na obžalobu podala letos v únoru, podezírá ji ze stomilionového podvodu.

Na pět lidí zamířila žaloba kvůli stavbě třetí největší solární elektrárny v Česku. Čelí podezření z podvodu
11. 12. 2019
Státní zástupce podal obžalobu na pět lidí, které podezírá z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín na Českobudějovicku. Informovala o tom žalobkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze Petra Ullrichová. Policie zahájila trestní stíhání pětice v polovině roku 2016, návrh na obžalobu podala letos v únoru, podezírá ji ze stomilionového podvodu.

Na pět lidí zamířila žaloba kvůli stavbě třetí největší solární elektrárny v Česku. Čelí podezření z podvodu
11. 12. 2019
Státní zástupce podal obžalobu na pět lidí, které podezírá z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín na Českobudějovicku. Informovala o tom žalobkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze Petra Ullrichová. Policie zahájila trestní stíhání pětice v polovině roku 2016, návrh na obžalobu podala letos v únoru, podezírá ji ze stomilionového podvodu.

Na pět lidí zamířila žaloba kvůli stavbě třetí největší solární elektrárny v Česku. Čelí podezření z podvodu
11. 12. 2019
Státní zástupce podal obžalobu na pět lidí, které podezírá z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín na Českobudějovicku. Informovala o tom žalobkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze Petra Ullrichová. Policie zahájila trestní stíhání pětice v polovině roku 2016, návrh na obžalobu podala letos v únoru, podezírá ji ze stomilionového podvodu.

Na pět lidí zamířila žaloba kvůli stavbě třetí největší solární elektrárny v Česku. Čelí podezření z podvodu
11. 12. 2019
Státní zástupce podal obžalobu na pět lidí, které podezírá z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín na Českobudějovicku. Informovala o tom žalobkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze Petra Ullrichová. Policie zahájila trestní stíhání pětice v polovině roku 2016, návrh na obžalobu podala letos v únoru, podezírá ji ze stomilionového podvodu.

Na pět lidí zamířila žaloba kvůli stavbě třetí největší solární elektrárny v Česku. Čelí podezření z podvodu
11. 12. 2019
Státní zástupce podal obžalobu na pět lidí, které podezírá z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín na Českobudějovicku. Informovala o tom žalobkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze Petra Ullrichová. Policie zahájila trestní stíhání pětice v polovině roku 2016, návrh na obžalobu podala letos v únoru, podezírá ji ze stomilionového podvodu.

Na pět lidí zamířila žaloba kvůli stavbě třetí největší solární elektrárny v Česku. Čelí podezření z podvodu
11. 12. 2019
Státní zástupce podal obžalobu na pět lidí, které podezírá z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín na Českobudějovicku. Informovala o tom žalobkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze Petra Ullrichová. Policie zahájila trestní stíhání pětice v polovině roku 2016, návrh na obžalobu podala letos v únoru, podezírá ji ze stomilionového podvodu.

Kofola koupila stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní a Ondrášovce
11. 12. 2019
Skupina Kofola kupuje stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kofola to ve středu uvedla na svých webových stránkách, cenu obchodu po dohodě s druhou stranou nezveřejnila. Dokončení obchodu firmy očekávají v první polovině příštího roku.

VIDEO: Reklama norské pošty pohoršila křesťany. Maria v ní počala Ježíše po náhodném styku s pošťákem
11. 12. 2019
Jako většina firem, i norská poštovní společnost Posten se pokusila vymyslet co nejvíce nápaditou, vtipnou a překvapivou reklamu. Tou poslední však pohoršila řadu křesťanů. Ve spotu hraje pošťák klíčovou roli v příběhu Panny Marie a narození Ježíše. O tvorbu krátkého videa se postarala agentura Pol.

Uhlíková neutralita v České republice bude stát 675 miliard korun, oznámil Babiš
11. 12. 2019
Náklady na dosažení uhlíkové neutrality v Česku budou činit 675 miliard korun. Evropská unie by to měla zohlednit v příštím rozpočtovém období. Na twitteru to po středečním jednání s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO), generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem a státní tajemnicí pro evropské záležitosti Milenou Hrdinkovou uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Čtveřice se podle něj shodla na strategii pro zasedání Evropské rady, které začne ve čtvrtek v Bruselu.

Tesla chce v Německu vyrábět 500 000 aut ročně, píše německý deník
11. 12. 2019
Americký výrobce elektromobilů Tesla plánuje ve svém novém závodě v Německu vyrábět 500 000 vozů ročně. Uvedl to ve středu německý list Bild. Podle Frankfurter Allgemeine Zeitung Tesla do závodu investuje až čtyři miliardy eur (102 miliard Kč).

V Česku bude od roku 2021 sídlit nová evropská kosmická agentura se 700 zaměstnanci
11. 12. 2019
V Česku bude od roku 2021 sídlit nová Agentura EU pro Kosmický program (EUSPA). Vznikne rozšířením organizace GSA, která v Praze řídí evropský družicový systém Galileo. Agentura se tak rozroste ze stávajících 100 na zhruba 700 lidí. Na tiskové konferenci to ve středu oznámili zástupci ministerstva dopravy.

Oběti trestných činů se mohou s náhradou škody obrátit na stát. Možnosti ale příliš nevyužívají
11. 12. 2019
Relativně novou, v praxi rozhodně zatím málo používanou, možností rychlé a účinné reparace škod, které utrpěly oběti trestných činů, je zákonem stanovené oprávnění čerpat náhradu utrpěných škod ze speciálního účtu vedeného za tím účelem Ministerstvem spravedlnosti ČR.

Kanada žaluje Volkswagen kvůli emisnímu skandálu. Předpisy nesplňovalo 128 tisíc aut
10. 12. 2019
Kanada žaluje Volkswagen kvůli emisnímu skandálu. Automobilka podle ní dovezla v letech 2008 až 2015 na kanadský trh 128 000 vozů, které nesplňovaly emisní předpisy. O pondělním kroku kanadské vlády v úterý informovala agentura DPA.

Šikanu ve Škodě vyšetřuje policie. Zaměstnanci kolegům mazali dveře karoserie, aby upadly na zem
10. 12. 2019
Šikanou v mladoboleslavském závodě automobilky Škoda Auto se začala zabývat policie. V tomto týdnu vyslýchá všechny zúčastněné i svědky, řekla v úterý ČTK policejní mluvčí Eva Hašlová. Z jakého podnětu se případem začala policie zabývat mluvčí nesdělila. Další informace by mohli policisté zveřejnit koncem tohoto týdne.

Sazka ovládne Casinos Austria, koupí podíl od firmy Novomatic a získá tak nadpoloviční podíl
10. 12. 2019
Rakouská společnost Novomatic se dohodla s českou sázkovou společností Sazka Group, že jí prodá svých 17,19 procenta v rakouské loterijní firmě Casinos Austria. Sazka je s podílem 38 procent už teď největším akcionářem Casinos Austria, nově bude mít nadpoloviční podíl. Firmy to v úterý uvedly v tiskové zprávě, cenu transakce nezveřejnily. Podíl 33 procent vlastní v Casinos Austria rakouský stát.

KOMENTÁŘ: Vysloužilí funkcionáři a Ústavní soud
10. 12. 2019
Minulý týden Lidové noviny uveřejnily článek Zemanova další soudní rošáda (LN 2. 12.) s podtitulem: „Šámalova cesta na Ústavní soud uvolní klíčový post justiční soustavy.“ K tomu nutno dodat, že prof. JUDr. Pavel Šámal bude již třetí „vysloužilý“ soudní funkcionář na Ústavním soudu (vedle JUDr. Tomáše Lichovníka a JUDr. Jaromíra Jirsy).

Pražská teplárenská zdraží v průměru o 4,5 procenta, odběratelům ale pomůže nižší DPH
10. 12. 2019
Společnost Pražská teplárenská zvýší od nového roku ceny tepla pro domácnosti v průměru o 4,5 procenta. Vzhledem ke snížení daně z přidané hodnoty z 15 na deset procent domácnosti zdražení ve svých rozpočtech nepocítí, uvedla firma. Zvýšení cen v následujících dvou letech Pražská teplárenská nepředpokládá.

Český miliardář koupí za euro největšího vlastníka realit v Římě. Získá i pozemky pro fotbalový stadion
9. 12. 2019
Realitní skupina CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka za jedno euro převezme developerskou společnost podnikatele Lucy Parnasiho, která je největším vlastníkem nemovitostí v Římě. Firma je zadlužená, nominální hodnota dluhů činí 700 milionů eur (téměř 18 miliard korun). CPI z toho bankám zaplatí jen část, i tak ale v přepočtu půjde o miliardy korun, uvedl dnes server iHNED.cz.

Exportér roku je opět Škoda, loni vyvezla auta za 377 miliard. Skokanem je výrobce obráběcích strojů
9. 12. 2019
Vítězem jubilejního 25. ročníku soutěže Exportér roku se tak jako v předchozích několika letech stala automobilka Škoda Auto. První místo v kategorii podle nárůstu exportu získal výrobce obráběcích strojů TOS Varnsdorf. Výsledky v pondělí v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze vyhlásila Hospodářská komora ČR. Poprvé bylo součástí akce také setkání s účastníky podnikatelských misí Roztáčíme kola českého exportu. Poprvé se také soutěžilo v osmi kategoriích.

V Česku mají být do roku 2021 zakázaná plastová brčka, omezení dopadne i na jednorázové příbory či talíře
9. 12. 2019
V České republice by se měly nejpozději od května 2021 přestat používat některé druhy jednorázových plastových výrobků, například příbory či brčka. Do října příštího roku chce ministerstvo životního prostředí předložit vládě návrh zákona o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí a převést tak do českého práva evropskou směrnici.

Stát chce do jara připravit novou koncepci nakládání se státními hmotnými rezervami
9. 12. 2019
Stát chce do 31. března 2020 připravit novou koncepci řízení, práce a nakládání se státními hmotnými rezervami. Po ranním jednání Bezpečnostní rady státu to novinářům řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Zopakoval, že stát chce příští rok prodat ze zásob kovy za 600 milionů korun. Záměr kritizuje opozice.

Peking měl nařídit úřadům nahradit zahraniční počítače a software domácími produkty
9. 12. 2019
Čínská vláda nařídila všem vládním úřadům a veřejným institucím, aby během tří let odstranily veškeré zahraniční počítačové vybavení a software a nahradily je domácími produkty. Informoval o tom list Financial Times (FT). Nařízení by podle listu mohlo výrazně zasáhnout americké firmy HP, Dell či Microsoft.

Prodej zbraní loni ve světě vzrostl o 4,6 procenta. Jedničkou jsou Spojené státy
9. 12. 2019
Stovka nejvýznamnějších zbrojních koncernů světa loni zvýšila tržby z prodeje zbraní a vojenských služeb o 4,6 procenta na 420 miliard dolarů (9,7 bilionu Kč). Ve své zprávě to v pondělí uvedl Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).

Nezaměstnanost v listopadu zůstala stejná jako v říjnu, 2,6 procenta. Nejvíce míst se nabízí v Praze
9. 12. 2019
Nezaměstnanost v Česku v listopadu zůstala na říjnových 2,6 procenta. Počet lidí bez práce od října stoupl o 771 na 197 289, což je zároveň nejnižší listopadová hodnota od roku 1996. Zaměstnavatelé nabízeli téměř 339 000 volných pracovních míst, proti říjnu se nabídka zhruba o tisícovku pozic rozšířila.

Pokuta pro Alzu za prodej o svátcích platí, rozhodl soud. Zákaz se vztahuje i na internetové obchody s výdejnami
9. 12. 2019
Zákaz prodeje o vybraných svátcích se vztahuje i na internetové obchody, pokud jejich výdejní plocha přesahuje 200 metrů čtverečních. Potvrdil to minulý týden Městský soud v Praze, když zamítl žalobu společnosti Alza proti pokutě, kterou dostala od České obchodní inspekce. ČOI dala Alze v roce 2017 pokutu 230 000 korun, Alza proti ní podala žalobu, kterou soud zamítl. Napsaly to pondělní Hospodářské noviny (HN).

Všechny přejezdy na hlavních tazích dostanou závory, slibuje ministr. Nepůjde o levnou akci
9. 12. 2019
Světla fungovala, jak měla, přesto řidič na přejezd vjel. Auto, v němž s ním seděla manželka a dvě děti, smetl letos v červenci vlak. Nikdo srážku nepřežil. Na křížení silnice s kolejemi v Černožicích u Jaroměře chyběly závory, které mohly lidské chybě zabránit.

Předzvěst zániku tradiční české značky? Unipetrol doplňuje logo Benziny o polského orla
8. 12. 2019
Český koník už není na pumpách Benziny sám. Doplní ho polský orel. Holding Unipetrol, majitel největší sítě čerpacích stanic u nás – Benziny, rozšiřuje postupně na všech pumpách tradiční českou značku o nápisy a loga stanic mateřského polského koncernu PKN Orlen. Někteří odborníci z marketingové i petrolejářské branže nevylučují, že to může být první krok, jak tradiční českou značku nahradit úplně.

MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu. Zemi poskytne 127 miliard korun
8. 12. 2019
Mezinárodní měnový fond a Ukrajina dospěly k dohodě o novém tříletém úvěrovém programu ve výši 5,5 miliardy dolarů (asi 127 miliard korun), který má pomoci ukrajinské ekonomice, sužované potížemi. Dohodu musí ještě schválit vedení fondu a členské státy.

Vrcholným politikům vzrostou platy o desetinu. Odměna řadového poslance přesáhne 90 tisíc
8. 12. 2019
Vrcholným politikům vzrostou příští rok platy zhruba o desetinu. Jejich růst bude o více než procentní bod vyšší než letos. Například měsíční odměna řadového poslance a senátora se zvýší podle výpočtu ČTK ze zveřejněného sdělení ministerstva práce a sociálních věcí o platové základně o 8400 korun na 90 800 korun hrubého.

Vrcholným politikům vzrostou platy o desetinu. Odměna řadového poslance přesáhne 90 tisíc
8. 12. 2019
Vrcholným politikům vzrostou příští rok platy zhruba o desetinu. Jejich růst bude o více než procentní bod vyšší než letos. Například měsíční odměna řadového poslance a senátora se zvýší podle výpočtu ČTK ze zveřejněného sdělení ministerstva práce a sociálních věcí o platové základně o 8400 korun na 90 800 korun hrubého.

Vrcholným politikům vzrostou platy o desetinu. Odměna řadového poslance přesáhne 90 tisíc
8. 12. 2019
Vrcholným politikům vzrostou příští rok platy zhruba o desetinu. Jejich růst bude o více než procentní bod vyšší než letos. Například měsíční odměna řadového poslance a senátora se zvýší podle výpočtu ČTK ze zveřejněného sdělení ministerstva práce a sociálních věcí o platové základně o 8400 korun na 90 800 korun hrubého.

Vrcholným politikům vzrostou platy o desetinu. Odměna řadového poslance přesáhne 90 tisíc
8. 12. 2019
Vrcholným politikům vzrostou příští rok platy zhruba o desetinu. Jejich růst bude o více než procentní bod vyšší než letos. Například měsíční odměna řadového poslance a senátora se zvýší podle výpočtu ČTK ze zveřejněného sdělení ministerstva práce a sociálních věcí o platové základně o 8400 korun na 90 800 korun hrubého.

Vrcholným politikům vzrostou platy o desetinu. Odměna řadového poslance přesáhne 90 tisíc
8. 12. 2019
Vrcholným politikům vzrostou příští rok platy zhruba o desetinu. Jejich růst bude o více než procentní bod vyšší než letos. Například měsíční odměna řadového poslance a senátora se zvýší podle výpočtu ČTK ze zveřejněného sdělení ministerstva práce a sociálních věcí o platové základně o 8400 korun na 90 800 korun hrubého.

Vrcholným politikům vzrostou platy o desetinu. Odměna řadového poslance přesáhne 90 tisíc
8. 12. 2019
Vrcholným politikům vzrostou příští rok platy zhruba o desetinu. Jejich růst bude o více než procentní bod vyšší než letos. Například měsíční odměna řadového poslance a senátora se zvýší podle výpočtu ČTK ze zveřejněného sdělení ministerstva práce a sociálních věcí o platové základně o 8400 korun na 90 800 korun hrubého.

Vrcholným politikům vzrostou platy o desetinu. Odměna řadového poslance přesáhne 90 tisíc
8. 12. 2019
Vrcholným politikům vzrostou příští rok platy zhruba o desetinu. Jejich růst bude o více než procentní bod vyšší než letos. Například měsíční odměna řadového poslance a senátora se zvýší podle výpočtu ČTK ze zveřejněného sdělení ministerstva práce a sociálních věcí o platové základně o 8400 korun na 90 800 korun hrubého.

Vrcholným politikům vzrostou platy o desetinu. Odměna řadového poslance přesáhne 90 tisíc
8. 12. 2019
Vrcholným politikům vzrostou příští rok platy zhruba o desetinu. Jejich růst bude o více než procentní bod vyšší než letos. Například měsíční odměna řadového poslance a senátora se zvýší podle výpočtu ČTK ze zveřejněného sdělení ministerstva práce a sociálních věcí o platové základně o 8400 korun na 90 800 korun hrubého.

Vrcholným politikům vzrostou platy o desetinu. Odměna řadového poslance přesáhne 90 tisíc
8. 12. 2019
Vrcholným politikům vzrostou příští rok platy zhruba o desetinu. Jejich růst bude o více než procentní bod vyšší než letos. Například měsíční odměna řadového poslance a senátora se zvýší podle výpočtu ČTK ze zveřejněného sdělení ministerstva práce a sociálních věcí o platové základně o 8400 korun na 90 800 korun hrubého.

Vrcholným politikům vzrostou platy o desetinu. Odměna řadového poslance přesáhne 90 tisíc
8. 12. 2019
Vrcholným politikům vzrostou příští rok platy zhruba o desetinu. Jejich růst bude o více než procentní bod vyšší než letos. Například měsíční odměna řadového poslance a senátora se zvýší podle výpočtu ČTK ze zveřejněného sdělení ministerstva práce a sociálních věcí o platové základně o 8400 korun na 90 800 korun hrubého.

Vrcholným politikům vzrostou platy o desetinu. Odměna řadového poslance přesáhne 90 tisíc
8. 12. 2019
Vrcholným politikům vzrostou příští rok platy zhruba o desetinu. Jejich růst bude o více než procentní bod vyšší než letos. Například měsíční odměna řadového poslance a senátora se zvýší podle výpočtu ČTK ze zveřejněného sdělení ministerstva práce a sociálních věcí o platové základně o 8400 korun na 90 800 korun hrubého.

Dárky pořídíte i na Štědrý den. Kdo chce mít ale jistotu, měl by objednávat do 16. prosince
8. 12. 2019
Každý rok se najde dost těch, kteří nechají nákup vánočních dárků skutečně na tu úplně poslední chvíli a do obchodů se vypraví až na Štědrý den. Podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) přitom alespoň část dárků plánují pořídit letos v nějakém e-shopu čtyři z pěti uživatelů internetu. Největší tuzemští online prodejci Alza či Mall přitom letos garantují, že zákazníci, kteří si dárky objednají nejpozději 22. prosince, je obdrží ještě druhý den.

Většina Čechů má nadílku pod jedlí. Borovice je jen pro ty, kdo zažili komunismus, tvrdí pěstitel
8. 12. 2019
Už od konce listopadu se nejen před nákupními centry po celé republice začaly kupit tisíce jedlí, smrků či borovic. S prvním adventním víkendem totiž tradičně začíná prodej vánočních stromků, i když některé řetězce s tím začaly už o pár dní dříve. Dobrou zprávou pro tradičně spořivé Čechy je, že nejoblíbenější jedle a smrčky od loňska nepodražily.

Čína si zkouší získat Čechy, ale bez úspěchu, píše The Economist. Tématu se obsáhle věnuje v posledním čísle
7. 12. 2019
Britský týdeník The Economist se ve svém posledním vydání obsáhle věnuje pronikání čínského vlivu do České republiky. Připomíná kauzu vyvolanou loni čínským velvyslancem v ČR Čang Ťien-minem, který se na sociální síti vyjádřil k předvánoční schůzce s českým premiérem Andrejem Babišem způsobem, který na sebe přivolal premiérův hněv, takže diplomat posléze musel uznat chybu v komunikaci.

Policie může díky speciálnímu vozu měřit emise přímo v provozu. První hříšníky už chytila
7. 12. 2019
Ministerstvo dopravy koupilo speciální auto, které má při sobě měřicí zařízení. Díky němu tak může policie zachytávat auta, která nesplňují emisní limity, rovnou v provozu. Kvůli špatnému ovzduší zemře v Evropě každý rok předčasně půl milionu lidí, v Česku je to přes deset tisíc. Jedním z hlavních znečišťovatelů vzduchu, který dýcháme, je právě doprava.

Švédský Ericsson přiznal korupční jednání. Zaplatí miliardu dolarů, aby ukončil vyšetřování
7. 12. 2019
Společnost Ericsson se přiznala k dlouholetému korupčnímu chování ve Spojených státech a dalších zemích včetně Číny, Vietnamu a Džibutska. Švédský výrobce telekomunikačních zařízení souhlasil, že zaplatí přes miliardu dolarů (23 miliard Kč), aby ukončil americké vyšetřování, které se týkalo i podplácení vládních představitelů

Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů za montáž vadných součástek do 133 letadel
7. 12. 2019
Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů Kč) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Česko si nenechá sáhnout na digitální daň. Navzdory výhružkám USA
6. 12. 2019
Sedmiprocentní digitální daň, kterou Česko zatíží reklamní tržby globálních internetových gigantů typu Google, Facebook nebo Amazon, už mají v rukách poslanci a ministerstvo financí na ní nic nehodlá měnit.

Provozovatel Mall.cz dostal od ČNB pokutu. Za platební automaty zaplatí půl milionu
6. 12. 2019
Provozovatel e-shopu Mall.cz, společnost Internet Mall, dostala od České národní pokutu půl milionu korun kvůli porušení zákona o oběhu bankovek a mincí. Vyplývá to ze zveřejněného dokumentu ČNB. Mluvčí skupiny Mall Pavla Hobíková sdělila, že firma rozhodnutí respektuje a částku uhradí.

Smartwings a ČSA zruší linky do Londýna. Chybí odstavené letouny Boeing 737
6. 12. 2019
České aerolinie (ČSA) a Smartwings definitivně zruší své linky do Velké Británie. Letečtí dopravci přerušili provoz svých spojů do Birminghamu a Londýna už v zimním letovém řádu, neobnoví je ani v létě. Ve čtvrtek o tom informoval server zdopravy.cz. Skupina Smartwings má dlouhodobě odstavena letadla typu Boeing 737 MAX, jejichž provoz byl zakázán po dvou nehodách. Čeští dopravci létali do Londýna od konce 40. let.

Projímadlo do kávy či zavírání do beden. Zaměstnanci Škody Auto šikanovali agenturní pracovníky
6. 12. 2019
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto rozdala výpovědi svým zaměstnancům, kteří podle zjištění podnikové vyšetřovací komise šikanovali své kolegy - zaměstnance agentury Manpower. Pracovníci automobilky podle týdeníku Škodovácký odborář například zavírali agenturní zaměstnance do beden nebo jim lili projímadlo do kávy.

Otevření nové Petrovy boudy v Krkonoších nabere zpoždění. Aktuálně se čeká na souhlas hasičů
6. 12. 2019
Nová Petrova bouda nad Špindlerovým Mlýnem v Krkonoších by měla otevřít pro veřejnost až na přelomu ledna a února, v pátek to řekl Martin Havlík ze společnosti Snowy Chalet, která je investorem stavby. Původně měla „Petrovka“ zahájit provoz k Novému roku 2020.

Státní agentury by se mohly přestěhovat do budovy Mayhouse miliardáře Vítka
6. 12. 2019
Novým sídlem státních agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism má být administrativní budova Mayhouse v Praze na Pankráci. O výběru ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) v pátek informovala mluvčí MPO Štěpánka Filipová. Musí ho ale ještě schválit vláda. Jedním z kritérií bylo, aby se do objektu mohly agentury se zhruba 300 zaměstnanci nastěhovat v prvním čtvrtletí příštího roku, uvedla.

Exekutoři mají potíže dohledat dlužníky, více než třetina z nich má bydliště hlášené na úřadě
6. 12. 2019
Téměř čtvrtinu dlužníků, na které je vedena exekuce, se exekutorům nedaří dohledat. Pouze pětina lidí v exekuci se zdržuje na adrese svého trvalého pobytu. Více než třetina má bydliště hlášené na obecním úřadě, vyplývá z analýzy databáze aktivních spisů 220 000 dlužníků z řad fyzických osob Exekutorského úřadu v Přerově.

KOMENTÁŘ: Nový stavební zákon omezí ochranu přírody i památek
6. 12. 2019
Paragrafový návrh nového stavebního zákona a doprovodných zákonů byl minulý týden zveřejněn a odeslán do připomínkového řízení. Proces přípravy i samotný obsah návrhu považuje Zelený kruh z hlediska ochrany životního prostředí a dalších veřejných zájmů za zcela nepřijatelný.

Žaloba na Vítka a banku Rothschildů se opírá o protimafiánský zákon. Náhrada se může vyšplhat na 70 miliard
6. 12. 2019
Zákon proti zločinnému spolčování dostal do vězení ve Spojených státech nejvýznamnější členy mafiánských rodin žijících v USA. Dnes žalobě opírající se o stejnou normu čelí za oceánem druhý nejbohatší Čech – realitní magnát Radovan Vítek s odhadovaným majetkem 75 miliard korun. Důvodem je ovládnutí developerské firmy Orco Property Group, završené před třemi lety.

Žaloba na Vítka a banku Rothschildů se opírá o protimafiánský zákon. Náhrada se může vyšplhat na 70 miliard
6. 12. 2019
Zákon proti zločinnému spolčování dostal do vězení ve Spojených státech nejvýznamnější členy mafiánských rodin žijících v USA. Dnes žalobě opírající se o stejnou normu čelí za oceánem druhý nejbohatší Čech – realitní magnát Radovan Vítek s odhadovaným majetkem 75 miliard korun. Důvodem je ovládnutí developerské firmy Orco Property Group, završené před třemi lety.

Žaloba na Vítka a banku Rothschildů se opírá o protimafiánský zákon. Náhrada se může vyšplhat na 70 miliard
6. 12. 2019
Zákon proti zločinnému spolčování dostal do vězení ve Spojených státech nejvýznamnější členy mafiánských rodin žijících v USA. Dnes žalobě opírající se o stejnou normu čelí za oceánem druhý nejbohatší Čech – realitní magnát Radovan Vítek s odhadovaným majetkem 75 miliard korun. Důvodem je ovládnutí developerské firmy Orco Property Group, završené před třemi lety.

Žaloba na Vítka a banku Rothschildů se opírá o protimafiánský zákon. Náhrada se může vyšplhat na 70 miliard
6. 12. 2019
Zákon proti zločinnému spolčování dostal do vězení ve Spojených státech nejvýznamnější členy mafiánských rodin žijících v USA. Dnes žalobě opírající se o stejnou normu čelí za oceánem druhý nejbohatší Čech – realitní magnát Radovan Vítek s odhadovaným majetkem 75 miliard korun. Důvodem je ovládnutí developerské firmy Orco Property Group, završené před třemi lety.

Žaloba na Vítka a banku Rothschildů se opírá o protimafiánský zákon. Náhrada se může vyšplhat na 70 miliard
6. 12. 2019
Zákon proti zločinnému spolčování dostal do vězení ve Spojených státech nejvýznamnější členy mafiánských rodin žijících v USA. Dnes žalobě opírající se o stejnou normu čelí za oceánem druhý nejbohatší Čech – realitní magnát Radovan Vítek s odhadovaným majetkem 75 miliard korun. Důvodem je ovládnutí developerské firmy Orco Property Group, završené před třemi lety.

Žaloba na Vítka a banku Rothschildů se opírá o protimafiánský zákon. Náhrada se může vyšplhat na 70 miliard
6. 12. 2019
Zákon proti zločinnému spolčování dostal do vězení ve Spojených státech nejvýznamnější členy mafiánských rodin žijících v USA. Dnes žalobě opírající se o stejnou normu čelí za oceánem druhý nejbohatší Čech – realitní magnát Radovan Vítek s odhadovaným majetkem 75 miliard korun. Důvodem je ovládnutí developerské firmy Orco Property Group, završené před třemi lety.

Žaloba na Vítka a banku Rothschildů se opírá o protimafiánský zákon. Náhrada se může vyšplhat na 70 miliard
6. 12. 2019
Zákon proti zločinnému spolčování dostal do vězení ve Spojených státech nejvýznamnější členy mafiánských rodin žijících v USA. Dnes žalobě opírající se o stejnou normu čelí za oceánem druhý nejbohatší Čech – realitní magnát Radovan Vítek s odhadovaným majetkem 75 miliard korun. Důvodem je ovládnutí developerské firmy Orco Property Group, završené před třemi lety.

Žaloba na Vítka a banku Rothschildů se opírá o protimafiánský zákon. Náhrada se může vyšplhat na 70 miliard
6. 12. 2019
Zákon proti zločinnému spolčování dostal do vězení ve Spojených státech nejvýznamnější členy mafiánských rodin žijících v USA. Dnes žalobě opírající se o stejnou normu čelí za oceánem druhý nejbohatší Čech – realitní magnát Radovan Vítek s odhadovaným majetkem 75 miliard korun. Důvodem je ovládnutí developerské firmy Orco Property Group, završené před třemi lety.

Žaloba na Vítka a banku Rothschildů se opírá o protimafiánský zákon. Náhrada se může vyšplhat na 70 miliard
6. 12. 2019
Zákon proti zločinnému spolčování dostal do vězení ve Spojených státech nejvýznamnější členy mafiánských rodin žijících v USA. Dnes žalobě opírající se o stejnou normu čelí za oceánem druhý nejbohatší Čech – realitní magnát Radovan Vítek s odhadovaným majetkem 75 miliard korun. Důvodem je ovládnutí developerské firmy Orco Property Group, završené před třemi lety.

Žaloba na Vítka a banku Rothschildů se opírá o protimafiánský zákon. Náhrada se může vyšplhat na 70 miliard
6. 12. 2019
Zákon proti zločinnému spolčování dostal do vězení ve Spojených státech nejvýznamnější členy mafiánských rodin žijících v USA. Dnes žalobě opírající se o stejnou normu čelí za oceánem druhý nejbohatší Čech – realitní magnát Radovan Vítek s odhadovaným majetkem 75 miliard korun. Důvodem je ovládnutí developerské firmy Orco Property Group, završené před třemi lety.

Primární nabídka akcií ropné Aramco bude největší na světě. Překoná tak prvenství čínské Alibaby
5. 12. 2019
Primární nabídka akcií saúdskoarabského ropného gigantu Saudi Aramco bude největší na světě. Firma ve čtvrtek oznámila, že stanovila cenu za akcii na horním konci uváděného rozpětí, tedy na 32 rijálů (téměř 200 korun). Při prodeji 1,5 procenta akcií tak Aramco z prodeje získá 25,6 miliardy USD (589 miliard korun).

Do konce roku podepíšu smlouvy na 12 vrtulníků a dva nové letouny CASA, řekl na MAFRA konferenci ministr Metnar
5. 12. 2019
Nedávno si Česko připomnělo třicet let od pádu komunismu a vymanění z vlivu Moskvy. Pozůstatků sovětské éry se nyní po letech zbavuje i armáda. Zastaralé ruské radary v její výzbroji nahradí moderní izraelské. Za 3,5 miliardy korun jich Češi koupí osm. Smlouvu na dodávku radiolokátorů MADR ve čtvrtek v poledne podepsal ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Lesy ČR se odvolaly proti výjimce na kácení v Boubínském pralese, nesouhlasí s podmínkami
5. 12. 2019
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) se ve čtvrtek odvolal proti výjimce, kterou mu Správa CHKO Šumava stanovila možné těžební zásahy a asanaci kůrovcového dřeva v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. „S podmínkami vydané výjimky nesouhlasíme. Proto jsme se odvolali k ministerstvu životního prostředí,“ řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. K důvodům odvolání se nevyjádřila.

Sklizeň chmele se letos zvýšila o téměř 40 procent na 7145 tun
5. 12. 2019
Sklizeň chmele se letos meziročně zvýšila o 39,4 procenta na 7 145 tun s průměrným výnosem 1,43 tuny na hektar. ČTK to ve čtvrtek v tiskové zprávě sdělil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Sklizeň tak byla nadprůměrná, zejména závěr vegetačního období byl pro vyzrávání chmelových rostlin optimální. Chmel se používá zejména k výrobě piva.

Mladoboleslavská Škoda Auto bude do servisů svolávat 90 tisíc vozů Superb
5. 12. 2019
Automobilka Škoda Auto bude na začátku příštího roku svolávat do servisu 90 000 vozů Superb druhé generace. Důvodem svolávací akce je chybná konfigurace takzvaného Body-Control-Modulu, kvůli níž výjimečně nemusí být detekována a na přístrojové desce zobrazena porucha předních směrových světel, řekla ve čtvrtek Alžběta Šťastná ze Škody Auto.

Česko koupí izraelské radary. Vojáci dostanou techniku prověřenou bojovým nasazením, uvedl Metnar
5. 12. 2019
Česká armáda koupí od Izraele osm mobilních 3D radiolokátorů za 3,5 miliardy korun. První z radarů armáda získá do 20 měsíců, všech osm jich bude mít k dispozici do 40 měsíců. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) ve čtvrtek podepsal příslušnou mezivládní dohodu. Na jejím základě bude do zakázky přinejmenším z 30 procent zapojen český průmysl.

Huawei zažaloval amerického telekomunikačního regulátora FCC kvůli omezení obchodního růstu
5. 12. 2019
Čínská telekomunikační společnost Huawei zažalovala americkou Federální komisi pro spoje (FCC), neboť považuje za nezákonné rozhodnutí, kterým regulátor označil čínskou firmu za hrozbu pro národní bezpečnost USA. V noci na čtvrtek o tom informovala agentura Reuters. Společnost Huawei zažalovala vládu Spojených států také v březnu za to, že loni zakázala federálním agenturám používat její výrobky.

Existují lepší metody než kvóty, shodly se právničky. Ženy se musí samy chtít podílet na vedení AK či justice
5. 12. 2019
Ke kulatému stolu LN usedly soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková (KŠ), státní zástupkyně Petra Lastovecká (PL) z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, Daniela Břízová Ratajová (DBR), soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 a Hana Gawlasová (HG) advokátka a partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs.

Existují lepší metody než kvóty, shodly se právničky. Ženy se musí samy chtít podílet na vedení AK či justice
5. 12. 2019
Ke kulatému stolu LN usedly soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková (KŠ), státní zástupkyně Petra Lastovecká (PL) z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, Daniela Břízová Ratajová (DBR), soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 a Hana Gawlasová (HG) advokátka a partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs.

Existují lepší metody než kvóty, shodly se právničky. Ženy se musí samy chtít podílet na vedení AK či justice
5. 12. 2019
Ke kulatému stolu LN usedly soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková (KŠ), státní zástupkyně Petra Lastovecká (PL) z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, Daniela Břízová Ratajová (DBR), soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 a Hana Gawlasová (HG) advokátka a partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs.

Existují lepší metody než kvóty, shodly se právničky. Ženy se musí samy chtít podílet na vedení AK či justice
5. 12. 2019
Ke kulatému stolu LN usedly soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková (KŠ), státní zástupkyně Petra Lastovecká (PL) z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, Daniela Břízová Ratajová (DBR), soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 a Hana Gawlasová (HG) advokátka a partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs.

Existují lepší metody než kvóty, shodly se právničky. Ženy se musí samy chtít podílet na vedení AK či justice
5. 12. 2019
Ke kulatému stolu LN usedly soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková (KŠ), státní zástupkyně Petra Lastovecká (PL) z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, Daniela Břízová Ratajová (DBR), soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 a Hana Gawlasová (HG) advokátka a partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs.

Existují lepší metody než kvóty, shodly se právničky. Ženy se musí samy chtít podílet na vedení AK či justice
5. 12. 2019
Ke kulatému stolu LN usedly soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková (KŠ), státní zástupkyně Petra Lastovecká (PL) z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, Daniela Břízová Ratajová (DBR), soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 a Hana Gawlasová (HG) advokátka a partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs.

Existují lepší metody než kvóty, shodly se právničky. Ženy se musí samy chtít podílet na vedení AK či justice
5. 12. 2019
Ke kulatému stolu LN usedly soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková (KŠ), státní zástupkyně Petra Lastovecká (PL) z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, Daniela Břízová Ratajová (DBR), soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 a Hana Gawlasová (HG) advokátka a partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs.

Existují lepší metody než kvóty, shodly se právničky. Ženy se musí samy chtít podílet na vedení AK či justice
5. 12. 2019
Ke kulatému stolu LN usedly soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková (KŠ), státní zástupkyně Petra Lastovecká (PL) z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, Daniela Břízová Ratajová (DBR), soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 a Hana Gawlasová (HG) advokátka a partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs.

Existují lepší metody než kvóty, shodly se právničky. Ženy se musí samy chtít podílet na vedení AK či justice
5. 12. 2019
Ke kulatému stolu LN usedly soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková (KŠ), státní zástupkyně Petra Lastovecká (PL) z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, Daniela Břízová Ratajová (DBR), soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 a Hana Gawlasová (HG) advokátka a partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs.

Existují lepší metody než kvóty, shodly se právničky. Ženy se musí samy chtít podílet na vedení AK či justice
5. 12. 2019
Ke kulatému stolu LN usedly soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková (KŠ), státní zástupkyně Petra Lastovecká (PL) z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, Daniela Břízová Ratajová (DBR), soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 a Hana Gawlasová (HG) advokátka a partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs.

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet pro příští rok. Návrhy opozice byly zamítnuty
4. 12. 2019
Sněmovna ve středu schválila státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek má činit stejně jako letos 40 miliard korun. Pro rozpočet hlasovalo 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM, která vládu ve sněmovně toleruje. Ostatní poslanci hlasovali proti. V dílčích hlasováních poslanci přidali peníze například na sociální služby nebo menším obcím na školy a byty. Sněmovna přesunula v rozpočtu kolem dvou miliard korun.

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet pro příští rok. Návrhy opozice byly zamítnuty
4. 12. 2019
Sněmovna ve středu schválila státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek má činit stejně jako letos 40 miliard korun. Pro rozpočet hlasovalo 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM, která vládu ve sněmovně toleruje. Ostatní poslanci hlasovali proti. V dílčích hlasováních poslanci přidali peníze například na sociální služby nebo menším obcím na školy a byty. Sněmovna přesunula v rozpočtu kolem dvou miliard korun.

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet pro příští rok. Návrhy opozice byly zamítnuty
4. 12. 2019
Sněmovna ve středu schválila státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek má činit stejně jako letos 40 miliard korun. Pro rozpočet hlasovalo 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM, která vládu ve sněmovně toleruje. Ostatní poslanci hlasovali proti. V dílčích hlasováních poslanci přidali peníze například na sociální služby nebo menším obcím na školy a byty. Sněmovna přesunula v rozpočtu kolem dvou miliard korun.

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet pro příští rok. Návrhy opozice byly zamítnuty
4. 12. 2019
Sněmovna ve středu schválila státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek má činit stejně jako letos 40 miliard korun. Pro rozpočet hlasovalo 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM, která vládu ve sněmovně toleruje. Ostatní poslanci hlasovali proti. V dílčích hlasováních poslanci přidali peníze například na sociální služby nebo menším obcím na školy a byty. Sněmovna přesunula v rozpočtu kolem dvou miliard korun.

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet pro příští rok. Návrhy opozice byly zamítnuty
4. 12. 2019
Sněmovna ve středu schválila státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek má činit stejně jako letos 40 miliard korun. Pro rozpočet hlasovalo 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM, která vládu ve sněmovně toleruje. Ostatní poslanci hlasovali proti. V dílčích hlasováních poslanci přidali peníze například na sociální služby nebo menším obcím na školy a byty. Sněmovna přesunula v rozpočtu kolem dvou miliard korun.

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet pro příští rok. Návrhy opozice byly zamítnuty
4. 12. 2019
Sněmovna ve středu schválila státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek má činit stejně jako letos 40 miliard korun. Pro rozpočet hlasovalo 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM, která vládu ve sněmovně toleruje. Ostatní poslanci hlasovali proti. V dílčích hlasováních poslanci přidali peníze například na sociální služby nebo menším obcím na školy a byty. Sněmovna přesunula v rozpočtu kolem dvou miliard korun.

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet pro příští rok. Návrhy opozice byly zamítnuty
4. 12. 2019
Sněmovna ve středu schválila státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek má činit stejně jako letos 40 miliard korun. Pro rozpočet hlasovalo 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM, která vládu ve sněmovně toleruje. Ostatní poslanci hlasovali proti. V dílčích hlasováních poslanci přidali peníze například na sociální služby nebo menším obcím na školy a byty. Sněmovna přesunula v rozpočtu kolem dvou miliard korun.

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet pro příští rok. Návrhy opozice byly zamítnuty
4. 12. 2019
Sněmovna ve středu schválila státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek má činit stejně jako letos 40 miliard korun. Pro rozpočet hlasovalo 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM, která vládu ve sněmovně toleruje. Ostatní poslanci hlasovali proti. V dílčích hlasováních poslanci přidali peníze například na sociální služby nebo menším obcím na školy a byty. Sněmovna přesunula v rozpočtu kolem dvou miliard korun.

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet pro příští rok. Návrhy opozice byly zamítnuty
4. 12. 2019
Sněmovna ve středu schválila státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek má činit stejně jako letos 40 miliard korun. Pro rozpočet hlasovalo 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM, která vládu ve sněmovně toleruje. Ostatní poslanci hlasovali proti. V dílčích hlasováních poslanci přidali peníze například na sociální služby nebo menším obcím na školy a byty. Sněmovna přesunula v rozpočtu kolem dvou miliard korun.

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet pro příští rok. Návrhy opozice byly zamítnuty
4. 12. 2019
Sněmovna ve středu schválila státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek má činit stejně jako letos 40 miliard korun. Pro rozpočet hlasovalo 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM, která vládu ve sněmovně toleruje. Ostatní poslanci hlasovali proti. V dílčích hlasováních poslanci přidali peníze například na sociální služby nebo menším obcím na školy a byty. Sněmovna přesunula v rozpočtu kolem dvou miliard korun.

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet pro příští rok. Návrhy opozice byly zamítnuty
4. 12. 2019
Sněmovna ve středu schválila státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek má činit stejně jako letos 40 miliard korun. Pro rozpočet hlasovalo 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM, která vládu ve sněmovně toleruje. Ostatní poslanci hlasovali proti. V dílčích hlasováních poslanci přidali peníze například na sociální služby nebo menším obcím na školy a byty. Sněmovna přesunula v rozpočtu kolem dvou miliard korun.

Jozef Kabaň se znovu vrací do koncernu Volkswagen. Bude šéfdesignérem německé značky
4. 12. 2019
Slovák Jozef Kabaň se vrací do německého koncernu Volkswagen. Podle listu Automobilwoche od ledna vystřídá ve funkci šéfdesignéra značky VW Klause Bischoffa, který se stane šéfdesignérem celého koncernu. Kabaň v minulosti působil jako šéfdesignér značky Škoda Auto, která je součástí koncernu Volkswagen.

Smlouva na nový mýtný systém s firmou CzechToll je platná, potvrdil správní soud
4. 12. 2019
Smlouva na nový mýtný systém, kterou uzavřel stát se společností CzechToll/SkyToll je platná. Nejvyšší správní soud zrušil rozsudek Krajského soudu v Brně, který smlouvu dříve prohlásil za neplatnou. ČTK to zjistila z úřední desky soudu. Ministr dopravy Vladimír Kremlík na Twitteru rozhodnutí uvítal a uvedl, že ministerstvo celou dobu postupovalo správně.

Na Chodově se srazily dva autobusy, v jednom z nich jela školka. 18 zraněných
4. 12. 2019
Při ranní nehodě dvou autobusů na pražském Chodově se ve středu ráno zranilo 18 lidí, včetně dětí z mateřské školky. Pět lidí záchranáři převezli do nemocnic se středně těžkými zraněními. Ostatní zranění byla lehká, uvedla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. Prvotní informace hovořily přibližně o 30 zraněných.

Škoda Octavia dostala maximální hodnocení za bezpečnost
4. 12. 2019
Nová generace Škoda Octavia dostala od organizace Euro NCAP za bezpečnost pět hvězdiček, tedy maximální hodnocení. Za ochranu dospělých cestujících získala Octavia 92 procent, za ochranu dětí 88 procent, uvedla ve středu firma v tiskové zprávě. Pětihvězdičkové hodnocení bezpečnosti mají podle webu organizace i vozy dalších značek, například Renault Megane, Hyundai i30 nebo Volkswagen Golf.

Některé vánoční stromky a řetězy obsahují nebezpečné látky. Mohou poškodit pohlavní systém, varuje Arnika
4. 12. 2019
Dva ze tří testovaných vánočních řetězů v Česku obsahovaly nadlimitní množství škodlivin, stejně tak jeden ze čtyř testovaných umělých stromků. Šlo o nebezpečné ftaláty DHEP a chlorovaný parafín. Tyto látky mají negativní vliv na reprodukční zdraví lidí a jsou problematické i pro životní prostředí, uvedli zástupci ekologické organizace Arnika na středeční tiskové konferenci.

Vyšší zdanění loterií se nekoná, senát se postavil proti vládní snaze
4. 12. 2019
Senát se postavil proti vládní snaze o vyšší zdanění loterií nebo o zvýšení poplatku za vklad do katastru nemovitostí. Doporučil ve středu také úpravy ve zdanění technických rezerv pojišťoven. Daňovými změnami, jimiž chce vláda vylepšit příjmy státního rozpočtu, se tak bude muset znovu zabývat Sněmovna.