Lidovky - cestování


Areál Bílá v Beskydech. Sever proti jihu
17. 01. 2020
Druhý týden v lednu nového roku jsme vyrazili do ski areálu Bílá v Beskydech. I když sněhové podmínky začátkem roku nepřejí provozovatelům lyžařských areálů, na Bílé jsou v provozu téměř všechny sjezdovky.

Cestovatel Tadeáš Šíma pomáhá projektem ‚Pohled pro Adama‘
16. 01. 2020
Cestovatel Tadeáš Šíma se v listopadu 2019 vrátil do Afriky. Měla to být jeho druhá cesta přes kontinent, kdy opět v sedle kole Apache, chtěl projet Afriku po jejím západním pobřeží. Když ale nedostal vízum do Mali, radikálně změnil plány. Z druhé cesty přes Afriku se stala „Cesta přes Blízký východ”.

Klub českých turistů obnoví turistické značky i cykloznačky
15. 01. 2020
Český klub turistů obnoví turistické značky i cykloznačky ve Středočeském kraji. Hejtmanství přispěje 600 000 korun na materiál. Klub má v evidenci více než 6000 kilometrů pěších tras a přes 4000 kilometrů cyklotras, jeho členové se o značení starají zdarma. O přidělení dotace v rozhodli v pondělí krajští radní, ještě jej musí odsouhlasit zastupitelé, informovala Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.

Zima ve Špindlerůvě Mlýně. Pravidlo prvního lana
12. 01. 2020
Díky teplotám pod bodem mrazu se v posledních dnech podařilo ve Špindlu vytvořit na sjezdovkách obstojné lyžařské podmínky a samozřejmě nejméně lidí a nejvíc manšestrových proužků si užijete hned z rána. V provozu je přes 11 km sjezdovek.

Marrákeš, brána do pouště a Vysokého Atlasu. Centrální náměstí se večer mění v obrovský fast food
10. 01. 2020
Město do červena zbarvené, páté nejnavštěvovanější v Africe, s nejkrásnějším hotelem na světě a rozhodně s jedním z nejživějších náměstí. Do Marrákeše v Maroku jsme vyrazili na novoroční týden a konalo se příjemné překvapení. Překvapení majestátností Atlasu, zahradami jak z pohádek Tisíce a jedné noci, úžasnou chutí čerstvého džusu z marockých pomerančů, vkusností řemeslných výrobků i novou výstavbou.

Na kole přes Arabský poloostrov. V Ománu je dobře, hlavně mám doma tři ženy, svěřuje se mi Abdalláh
9. 01. 2020
Absolutní monarchie v sultanátu Omán zní možná až příliš totalitně na tak mírumilovný kraj plný vzdělaných a přívětivých lidí. Kdo ví, kde přesně je zakořeněna taková ohleduplnost a solidarita tohoto národa - zda je to dáno poněkud konzervativnější větví Islámu jménem Ibádíja, nebo výhodným postavením na světovém trhu s ropou.

Rakouské letovisko Stubai. Nová kartička na všechno
8. 01. 2020
Stubaiský ledovec hlásí aktuálně ve svých horních polohách 3 metry sněhu a parádní povrch sjezdovek na zakrojování hran do manšestru. Letošní nový SKI plus CITY pas nás nechal sklouznout nejen na stubaiských sjezdovkách, ale i na Schlicku nebo jsme se díky němu vyvezli lanovkou na hřeben Nordkette nad pohádkově osvětlený Innsbruck.

Vlakem po Evropě. Ušetříte si nervy z přecpaných silnic a zažijete dobrodružství
28. 12. 2019
Zvláštní kouzlo, nádech dobrodružství, zodpovědné cestování i trocha nejistoty. Tohle všechno v sobě zahrnuje cestování vlakem. Evropa je protkána hustou sítí železničních tras, kvalita služeb se zvyšuje a i nádraží jsou čistší a bezpečnější. A navíc se ve vlaku vyhnete nervům z ucpaných dálnic.

Bodie. Pravé americké město duchů jako vystřižené z westernu vás zavede do doby zlaté horečky
27. 12. 2019
Vítr se prohání mezi suchými stébly trávy a pohupuje zrezivělými okenicemi dřevěných stavení. Jako bychom vstoupili do amerického westernu. Město Bodie na hranicích Kalifornie a Nevady ležící v pusté oblasti odlehlé od okolních osad je pravým městem duchů divokého západu, kde se čas zastavil v polovině minulého století.

Cestovatel Tadeáš Šíma mění plány: Z výpravy přes Afriku je cesta přes Blízký východ
22. 12. 2019
Po necelých dvou měsících v Africe radikálně mění své plány cesty. „Nejen, že se nám ke konci zkomplikoval projekt s fotopastmi, ale nedostali jsme ani víza do Mali, proto jsem se rozhodl úplně překopat plány a procestovat Arabský poloostrov, a odtud se vydám na kole do Čech,” vysvětluje cestovatel Tadeáš Šíma.

Středisko St. Anton. Lyžařská velmoc Rakouska v prašanu
19. 12. 2019
St. Anton je jedno z „neledovcových“ rakouských středisek, kde se dá už v polovině prosince sklouznout na více než 100 km sjezdovek. Tyrolské středisko tvoří se sousedními areály největší lyžařskou arénu Rakouska a aktuálně láká lyžaře nejen na novou kabinkovou lanovku, ale i na štědrou nadílku čerstvého sněhu.

Kanaďané nechodí pěšky a staré domy tu nenajdete. Staví se ze sádrokartonu a dřeva, říká Čech
17. 12. 2019
Jiří Krupka se přestěhoval do Kanady emigroval v roce 1984 a zůstal zde natrvalo, sní ale o tom, že se v důchodu vrátí do Česka. „Miluji českou kuchyň, takže mi tu chybí. České restaurace v Ottawě nejsou (pár bylo, ale zanikly), takže si česká jídla vaříme doma. Nebo chodíme k Němcům, Polákům, Maďarům, kteří vaří podobně,“ říká.

Silný zážitek? Když jsem byl v Guatemale svědkem utonutí pětileté dívenky, říká v online rozhovoru Stanislav Synek
16. 12. 2019
Stanislav Synek je doslova veterán cestovatelské fronty. Za více než šedesát let své „nomádské“ kariéry navštívil 165 zemí a „vyskytoval“ se na všech šesti světadílech. Je jediným dnes žijícím členem expedice Tatra kolem světa (1987 - 1990), který absolvoval celou cestu. Na otázky odpovídal čtenářům serveru Lidovky.cz v pondělí 16. prosince.

Silný zážitek? Když jsem byl v Guatemale svědkem utonutí pětileté dívenky, říká v online rozhovoru Stanislav Synek
16. 12. 2019
Stanislav Synek je doslova veterán cestovatelské fronty. Za více než šedesát let své „nomádské“ kariéry navštívil 165 zemí a „vyskytoval“ se na všech šesti světadílech. Je jediným dnes žijícím členem expedice Tatra kolem světa (1987 - 1990), který absolvoval celou cestu. Na otázky odpovídá právě v této chvíli.

Člověk si tu musí jít tvrdě za svým, na nikoho se neberou ohledy, říkají Češi žijící v Londýně
10. 12. 2019
Linda a Marcel Procházkovi se oba narodili ve Šternberku a vyrůstali v Olomouci, kde se také seznámili. Linda je produktová designérka a Marcel zpěvák a hudební producent, i přesto, že vystudoval medicínu. Nyní si v Londýně plní svůj sen. „Česko je podle nás unikátní i v tom, jak vynikající domácí kuchyni máme. Bohužel je ale také pravdou, že naše kuchyně nepatří k těm nejzdravějším. Místní trend poslední doby je jíst velmi zdravě a dbát na to, jaké suroviny používat,“ říkají.

NOMÁDI: Kolem Austrálie po směru hodinových ručiček. ‚První odešel startér. Hlavní příčinou jsem byl já‘
9. 12. 2019
Dříve narození by pro Zdeňka Humplíka použili označení „světoběžník“, možná i „dobrodruh“. Mladý Čechoslovák (má i slovenské občanství) procestoval s přítelkyní v upravené terénní toyotě Austrálii.

Stezka kolem Lužnice získala evropský certifikát
5. 12. 2019
Pěší stezka kolem Lužnice, která vede převážně územím Táborska, získala evropský certifikát. Jde o první trasu v Česku s označením kvality Leading Quality Trails Best of Europe. Stezka vede turistickou oblastí Toulava a měří přibližně 55 kilometrů.

NA KOLE PŘES AFRIKU: Příběhy o slonech
29. 11. 2019
„Už by to chtělo vidět toho slona,“ povídám Václavovi, kvapně mašírujícímu po betonovém hadovi zvaném transkonžská magistrála. Jedná se o cestu, která vede národním parkem Odzala-Kokoua a zároveň je to cesta, kterou překračují sloni pralesní. Právě z tohoto důvodu je potřeba tuto rizikovou oblast chránit před pytláky. Valnou měrou by tomu měly přispět fotopasti, které instalujeme v džungli na vytipovaná místa. Pasti instalujeme do míst, kde je velká koncentrace vyšlapaných pěšin od chobotnatců, které potenciální pytlák může využívat jako dálnici v jinak neprostupném lese.

PO STOPÁCH UNESCO: Diamantové doly v Sierra Leone
28. 11. 2019
V hlavním městě Sierra Leone Freetownu se nám podařilo najít firmu, která provozuje doly na těžbu diamantů ve 400 km vzdáleném městě Koidu. Dostat se však k zodpovědné osobě skrze firemní ochranku už bylo horší. Nejdříve borci tvrdili, že uvnitř nikdo není, což za pár minut sami popřeli, a využili svůj další licoměrný argument, že bez písemného objednání s námi nikdo mluvit nebude.

Finská Puolanka se prezentuje jako nejpesimističtější obec
24. 11. 2019
Finské městečko Puolanka se řadu let objevovalo ve zprávách jen z negativních důvodů. Populace „nejodlehlejší obce v nejodlehlejší finské provincii“ klesla od 80. let minulého století na polovinu a ze současných 2600 obyvatel je více než 37 procent starších 64 let. Většina pracuje ve službách či v zemědělském sektoru a společenské vyžití nenabízí městečko téměř žádné.

Jako vždy první. Zajeďte si zalyžovat na Monínec
22. 11. 2019
Středočeský Monínec se už nějaký ten pátek pyšní prvenstvím v zahajování lyžařské sezony u nás. Vděčí tomu samozřejmě svému speciálnímu systému zasněžován Snow Factory, které umožňuje výrobu sněhu v plusových teplotách. Letos se sněhové podloží obzvlášť povedlo, protože ranní pista připomínala sklo a žádala si nabroušené hrany.

Na Zanzibaru mě překvapil netruchlivý vztah ke smrti a magie, vzpomíná Čech
19. 11. 2019
Lukáš Šinogl žije a podniká na Zanzibaru již několik let. Pracuje jako ředitel v Tulia Zanzibar Unique Beach Resort. Za tu dobu mu nejvíce chyběl obyčejný rohlík. „Díky práci trávím značnou část roku na cestách. Člověk si díky cestování má možnost udělat obrázek o světě a vyhodnotit si kvalitu života. A za mě je Česko to nejlepší místo pro život po všech stránkách. Máme být na co hrdí a měli bychom si toho vážit,“ říká.

S dvěma Čechy o tom, že postavit vlastní dům na Srí Lance se dá za osm měsíců
16. 11. 2019
Janča a Petr, to je velmi sympatický a usměvavý mladý pár Čechů, který se celkem spontánně rozhodl změnit svůj život od základu a odstěhovat se na Srí Lanku. V rozhovoru s nimi se dočtete příběh plný strastí i radostí o domě, který zde navrhli a částečně i postavili vlastními silami, přičemž jejich hlavním cílem bylo vybudovat zde české zázemí. Pokud chcete zažít autentickou Srí Lanku, mrkněte na www.jsmenasrilance.cz.

NA KOLE PŘES AFRIKU: Podruhé v Kongu
15. 11. 2019
Prales vydává zvuky, na které je krátká i nejnadanější skvadra italských virtuózů v zaplněném římském koncertním sále. Pestrobarevné ploštice a nenápadní tesaříci, splývající s kůrou místních dřevin, se starají o to, aby neskončili jako potrava pro nenasytné žaludky ještěrek či opeřených lovců z korun stromů, jejichž zpěv je předzvěstí maléru pro veškerou hmyzí populaci na blízku.

PO STOPÁCH UNESCO: Na kánoích ke svobodným hrošíkům v Sierra Leone
14. 11. 2019
Dostat se z Guineji Conakry do Sierra Leone jinak, než po hlavní silnici, je sice možné, vyžaduje to však terénní auto v bezvadném stavu, nepřekonatelnou chuť po dobrodružství, nutnost být smířeni s potížemi, které je nutné umět vyřešit bez přílišných finančních či časových ztrát. A je nutná přiměřená míra odvahy. Dobrodružství v tom pravém slova smyslu jsme si za posledních osm let užili tolik, že se mu raději vyhýbáme.

Američané zdobí vánoční stromek o měsíc dřív, říká Češka
12. 11. 2019
Alena Muchková v současné době doprovází manžela v rámci jeho služebního vyslání do zahraničí. Od roku 2008 se i s rodinou stěhovala čtyřikrát, a to do Bruselu, Říma, New Yorku a nyní do Ottawy. „V zahraničí jsem si ale uvědomila, že obraz a vnímání naší země, které si sami ve svých představách budujeme, jsou zcela odlišné, a to jen v tom lepší případě, pokud Česko nevnímají jako nějakou africkou zemi,“ říká.

Jezero Achensee láká na běžky všechny generace. 5 tipů na zimní dovolenou
2. 11. 2019
Zatímco si babička s dědečkem užívají procházku na sněžnicích, vnoučata se s dětmi učí lyžovat na cvičných svazích nebo sáňkují: a další den můžou všichni spolu vyrazit třeba na běžky. Právě takhle může vypadat i vaše velká rodinná dovolená v rakouském Tyrolsku u jezera Achensee. Přinášíme pět tipů na místa a činnosti, které byste si v oblasti neměli nechat ujít.

Rodinná dovolená v Tyrolsku: 5 míst, které musíte navštívit v okolí Alpbachtalu
30. 10. 2019
Do některých alpských zákoutí se nejraději vypravíte na sportovní akci s přáteli, jiná vybízí k romantické dovolené v páru. Pokud máte děti, jako dělaná je pro vás méně známá lyžařská oblast Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau. Jejími silnými stránkami jsou rozmanité sjezdovky i dobrá dostupnost. Přinášíme vám tipy na pět míst, které při návštěvě oblasti nesmíte minout, a přitom vás jejich návštěva nezruinuje.

SEVERSKÝ ŠOK: Lesní sauna i borůvková polévka. Finské všednosti a zvláštnosti
25. 10. 2019
Vsadím se, že první asociací většiny z nás při vyslovení slova Finsko je sauna, případně vodka. Druhému moc neholduju, ale na saunu bych přísahala. V činžovním domě, kde jsem bydlela, se nacházela v podzemním podlaží a rodiny či spíše byty se o ni střídaly podle domluveného pořadníku. Asi tak jako třeba u nás kdysi o úklid společných prostor.

Cesta na památku UNESCO vede přes výčep. Na Mědníku se dolovalo stovky let a všechny hotely tam vyhořely
19. 10. 2019
Důlními díly doslova provrtaný kopec Mědník u městečka Měděnec se spolu s dalšími technickými památkami Krušných hor v létě dostal na seznam UNESCO. Davy turistů tam ale zatím nemíří, kromě malých cedulek u zpřístupněných štol se vlastně nedá ani moc poznat, že se člověk ocitl u památky UNESCO. Měděnec rozhodně stojí za návštěvu, okolo je vícero zajímavých turistických cílů a tras a také pozůstatek po tragické události, podle které vznikl známý film.

SEVERSKÝ ŠOK: Když město slaví výročí aneb od Lenina k ginu
19. 10. 2019
V době mého pracovního pobytu město Tampere slavilo výročí svého založení. Na naše poměry je mladé, slavilo pouhých 240 let. Město se veselilo hlavně první říjnový týden. Velké obchodní domy se připojovaly slevovými akcemi, magistrát rozdával koblihy (uf, nechci, přestože jsou finské) a taky nabízel kávu zdarma na hlavním náměstí. Malá odbočka – Finové jsou největší konzumenti kávy na světě, na jednoho obyvatele připadá neuvěřitelných 12 kilogramů kávových zrn ročně.

Němci tvoří nový vodní svět. Pádlování s hnědouhelným dolem pod kýlem
16. 10. 2019
Kdysi tam byl povrchový hnědouhelný důl. Dnes se tohle místo v německém Sasku, vzdálené nějakých 80 km od severočeských hranic, jmenuje Partwitzer See a je součástí Lužických jezer. Jedné z největších soustav vodních ploch, které kdy člověk uměle vybudoval. Podle téhož receptu se centra vodní rekreace plánují i v severních Čechách…

Setkání generací. Test obytných dodávek Toyota, které dělí téměř čtvrt století
16. 10. 2019
„Nový je vždycky lepší!” říkával s oblibou a s korporátním šarmem Barney Stinson, postava ze seriálu Jak jsem potkal vaší matku. Ale je to vždy pravda? Postavili jsme vedle sebe dvě auta od stejného výrobce využívané ke stejnému účelu. Letošní Toyotu Proace Nomad s profi vestavbou od české firmy Egoé a devadesátkovou Toyotu Hiace podomácku upravenou na obytnou. Ano, srovnáváme nesrovnatelné. Jak to dopadlo? Je nový opravdu vždycky lepší, jak tvrdí Barney?

NOMÁDI: Setkání generací. Test obytných dodávek Toyota, které dělí téměř čtvrt století
16. 10. 2019
„Nový je vždycky lepší!” říkával s oblibou a s korporátním šarmem Barney Stinson, postava ze seriálu Jak jsem potkal vaší matku. Ale je to vždy pravda? Postavili jsme vedle sebe dvě auta od stejného výrobce využívané ke stejnému účelu. Letošní Toyotu Proace Nomad s profi vestavbou od české firmy Egoé a devadesátkovou Toyotu Hiace podomácku upravenou na obytnou. Ano, srovnáváme nesrovnatelné. Jak to dopadlo? Je nový opravdu vždycky lepší, jak tvrdí Barney?

SEVERSKÝ ŠOK: Na návštěvě u Santa Clause na polárním kruhu
4. 10. 2019
Hlavními taháky turistiky v Rovaniemi je nedaleká vesnička Santa Clause a samozřejmě pozorování polární záře. Stejně, jako na předpověď počasí, je možné si stáhnout aplikaci Aurora i na předpověď šance spatřit tento nevšední úkaz. „Sezona“ polární záře začíná právě říjnem. Aplikace mi během mého rovaniemského pobytu hlásila nejvýše dvanáctiprocentní naději ji spatřit, avšak nakonec se naplnilo zbylých 88 %.

Jak je to v Norsku s alkoholem? Zmatek a samé háčky
3. 10. 2019
Páteční noc, oslava je v plném proudu, pití teče proudem a je jasné, že se nikdo před půlnocí domů nevrátí. Stane se ale nevyhnutelné - dojde alkohol. Co s tím? V Česku snadno řešitelný problém. Kolektiv ze svých řad vybere nejstřízlivější oběť, která vyběhne ven do tmy a v nejbližší večerce koupí alespoň jednu láhev a po návratu zachrání párty. Pro většinu lidí běžná situace. V Norsku je v tom ale jistý háček.

Dobrodružství a nezapomenutelné zážitky. Německé zábavní parky přináší zábavu pro celou rodinu
28. 09. 2019
Mezi nejoblíbenější výletní cíle rodin s dětmi bezpochyby patří zábavní parky. Ať už hledáte dobrodružnou dovolenou se spoustou zábavy, nebo jen potřebujete vypnout od každodenního shonu a zároveň nějak zabavit své ratolesti, více než stovka zábavních i tématických parků na území Německa se vám postará o nezapomenutelné zážitky.

Milujte strašidelné zážitky? V Anglii můžete přespat v kostele
25. 09. 2019
Nocování v kostele? Ano, je to možné, přinejmenším na anglickém venkově, kde pronájem kostela umožňuje milovníkům strašidelných zážitků strávit za nějaký ten obnos hrůznou noc na středověkých hrobkách. Píše o tom agentura AFP.

U Cínovce je k vidění nová památka UNESCO. Podzemí ukrývá jezera i unikátní česko-německou hranici
21. 09. 2019
Zajímavým a zároveň málo známým cílem pro výlety Krušnými horami je bývalý cínový důl v německém Cínovci, tedy Zinnwaldu. Nachází se jen pár set metrů od českých hranic a zhruba 15 kilometrů od Teplic. Navíc atraktivnost této mimořádné technické památky letos ještě stoupla, protože se v rámci hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří v červenci dostala na seznam světového dědictví UNESCO.

NOMÁDI: Věci uložili do pronajaté garáže a vyrazili na cesty. ‚Východ byla skvělá volba‘
16. 09. 2019
Odjakživa jsem neposeda a nemám ráda stereotyp. Cestovat jsem začala v prváku na vysoké škole, můj vůbec první výlet do zahraničí byly rovnou dva měsíce pracovních prázdnin v Londýně. Kromě krátkých výletů do evropských metropolí následoval Erasmus v Itálii, na němž jsem byla deset měsíců, opakovaná půlroční zkušenost v Londýně, roční pobyt v Kanadě a měsíc cestování v Mexiku.

Češi objevují výhody cestování karavanem. Za obytný vůz zaplatí v průměru 1,5 milionu
16. 09. 2019
Neřešit obsazené hotely a penziony či zpožděné lety, jen usednout za volant a vydat se na místo, které člověka zrovna napadne. A když nebude vyhovovat, kdykoliv se přesunout zase dál. Dovolenkový scénář, po němž touží stále více lidí. Češi si oblíbili cestování na čtyřech kolech. Potvrzují to i prodejny a půjčovny, které hlásí zvýšený zájem o obytné vozy.

Top 5 vodních ploch nejen pro pádlování v sousedním Německu
14. 09. 2019
Německo je mnohdy považováno za nezajímavý stát, co se krajiny týče, a to především proto, že na rozdíl od sousedního Rakouska nemá příliš hornatou oblast. Já osobně mám na Německu moc rád zdejší vodní plochy, a nyní bych vám představil a přiblížil pětici zdejších jezer, která jsem navštívil a projel na svém nafukovacím kajaku Swing (nyní Framura) od Gumotexu.

Malí bikeři youngGUNS projeli střediska Saalbach a Petzen v Rakousku
13. 09. 2019
Už jsou to dva roky, co dva dvanáctiletí borci pod vedením MTB freeridera Gaspiho dokázali sjet ve čtyřech dnech tři aktivní sopky. Dnes už klukům rostou chlupy pod nosem, a tak si Gaspi jako coach a čuchometr na talenty vybral takřka o polovinu mladší divočáky: sedmiletá dvojčata Kubu a Péťu, kteří měli dostatek síly, odvahy a technické dovednosti pokořit rakouské kopce, a to rovnou ve dvou destinacích.

Brazilský karneval. Čas nákupů, jídla a pití
12. 09. 2019
Mnozí o tom sní – zažít karneval v Brazílii! Já se ocitla krátce před karnevalem na severovýchodě Brazílie, kde se mísí původní indiánští obyvatelé s Portugalci a Afričany, které Portugalci přivezli do země jako otroky. Tak jako je diverzifikované a přitom zajímavě propojené obyvatelstvo Brazílie, jsou odlišné i podobné její jednotlivé státy, kterých je celkem 27.

Do Rakouska s horským kolem. Regiony Achensee a Granitland lákají stovkami kilometry tras
5. 09. 2019
Stovky kilometrů tras, malebné prostředí a úžasná panoramata. Rakousko je pro milovníky horské cyklistiky rájem. Prostředí kolem tyrolského jezera Achensee si pochvalovali i blogerka Dominika Pokludová a influencer Hynek Hamp, kteří si vyzkoušeli místní nejoblíbenější okruh Rund um den Unnutz. Náročné traily, ostrá převýšení a rozmanité sjezdy pak nabízí také region Mühlviertelský Granitland, jedna z největších oblastí pro horská kola v Evropě.

V Jizerských horách je k vidění nacistický památník. Nepochybně jde o symbol Třetí říše, píše historik
5. 09. 2019
Výlet po Jizerských horách si lze zpestřit návštěvou neobvyklého turistického cíle. U rozhledny Štěpánka na vrchu Hvězda totiž stojí mohutný žulový kříž a kruh z kamenů. Celé to vypadá jako nějaké podivné místo pro rituály satanistů, skutečnost je ale snad ještě horší. Podle vysvětlení historika se jedná se o nacistický památník.

Exkluzivní reportáž z Grónska: Jak jsem svojí nešikovností zachránil tuleně
5. 09. 2019

Exkluzivní reportáž z Grónska: Eskymák převlečený za jeptišku a ne znamená ne
4. 09. 2019
Ráno mě budí zvuk kapek dopadajících na celtu stanu. Šance v tomto počasí je sice minimální, ale stejně beru do ruky telefon, abych zavolal Peronimu, jestli náhodou neví o nějaké lodi, která dnes vyráží na bývalé americké základny v zálivu Ikateq. Fotoreportér LN vyrazil v srpnu do Grónska, shodou okolností v době, kdy projevil zájem o koupi tohoto ostrova americký prezident.

Pro celou rodinu. Klínovec je králem českých flowtrailů
3. 09. 2019
Pokud chcete na kolo vyrazit s celou rodinou a ideálně se u toho moc nenadřít, vyzkoušejte flowtraily na Klínovci, které díky své jednoduchosti a pozvolnosti zvládnou i úplní začátečníci. Svým vysokým faktorem zábavy lákají flowtraily samozřejmě i zkušené bikery, kteří ocení i ryze sjezdovou trať. Nejjednodušší trail si tu pak můžete dát i na terénní koloběžce.

Exkluzivní reportáž z Grónska: Na ulici se povalují obří obratle velryb, rozruch vzbudil vylovený žralok
3. 09. 2019
V pošmourném počasí se vyrážím podívat, jak žijí místní v okrajové části města, kam většina turistů nechodí. V grónské variantě českého sídliště jsou postavené nové pestrobarevné řadovky, dvojdomky, ale i malé bytovky. Na první pohled nic zajímavého. Fotoreportér LN vyrazil v srpnu do Grónska, shodou okolností v době, kdy projevil zájem o koupi tohoto ostrova americký prezident.

Exkluzivní reportáž z Grónska: Hajlující Eskymáci
2. 09. 2019
V mlhavém ránu jsem stál půl hodiny před dohodnutým srazem u pontonového mostu. Měli jsme vyrazit do zálivu k bývalým americkým základnám a ledovcům. V kapse mi ale pípla zpráva, že výlet se ruší. Snad za dva dny. Nafotím alespoň atmosféru městečka. Neplánovaně jsem tak zahájil kariéru vyžírky. Fotoreportér LN vyrazil v srpnu do Grónska, shodou okolností v době, kdy projevil zájem o koupi tohoto ostrova americký prezident.

Nevídaně pestré údolí. Stubai nabízí ledovcové jeskyně, vyhlídky i průzračné jezero
1. 09. 2019
Jakožto lyžařské středisko má Stubai mezi českými lyžaři nemalý ohlas. Věděli jste ale, že se tu dá strávit i velmi pestrá letní dovolená? Nás tu zaujalo množství turistického i bikerského vyžití a další „highlighty“ jako je ledovcová jeskyně, vyhlídka Top of Tyrol nebo průzračně modré jezero Serles.

Říšské město z červeného kamene. Tři místa, která nevynechat v Norimberku
1. 09. 2019
Zatímco dřív jste se zajímali o stupeň obtížnosti během lezení či o to, jak je složité sjet jez, od onoho dne, kdy váš junior přišel na svět, sledujete jiné hodnoty. Třeba průjezdnost dětským kočárkem, dojezdovou vzdálenost mezi dvěma kojeními či dostatek míst, kde se dá pohodlně přebalit. Cestovat se dá i s malým dítětem. Tohle je průvodce říšským městem Norimberkem.

Exkluzivní reportáž z Grónska: Na opilce se usmívejte
1. 09. 2019
Do Tasiilaqu, hlavního „města“ východního Grónska, jsme se plavili z rybářské osady hodinu a půl. „Má jen 2500 obyvatel. V porovnání s Tiniteqilaaqem, který jich má 70, je to ale malý New York. Když jsme vyjeli ze zálivu na otevřené moře, otočilo se z minuty na minutu počasí o 180 stupňů. Slunečno a zrcadlově klidnou mořskou hladinu vystřídaly mlha a vlnobití. Fotoreportér LN vyrazil v srpnu do Grónska, shodou okolností v době, kdy projevil zájem o koupi tohoto ostrova americký prezident.

Rakouský areál St. Anton. Se sněhem i tyrkysem
30. 08. 2019
Věhlasný rakouský St. Anton nežije jen v zimě, ale i v létě představuje atraktivní výletnické místo. Láká především na vysokohorské pěší túry, horskou cyklistiku a samozřejmě také na rodinné vyžití v podobě „Wochenprogrammu“. My si tu užili výhled z nejvyšší hory v okolí Vallugy, vydali se na cyklookruh Rendl a navštívili i tyrkysové modré jezero Verwallsee.

Tankový den v Lešanech: lidé uvidí rekonstrukce bitev, organizátoři doporučují včasný příchod
30. 08. 2019
Akce s názvem Tankový den se uskuteční tuto sobotu ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech na Benešovsku. Podle organizátorů budou ústředními body programu především dvě bojové ukázky, jedna přiblíží souboj mezi německou a finskou armádou, druhá mezi Němci a Američany. Dojde také na představení těžké a pásové techniky.

Exkluzivní reportáž z Grónska: Je tady mrtvo, chybí jen kutálející se koudele
30. 08. 2019
Ve dvě odpoledne jsme konečně dorazili do Tiniteqilaaqu. Měli jsme hlad, tak jsme zamířili rovnou do místního krámku, který vypadá dost podobně jako česká jednota. Prodavačky nás ale vyhodily, protože už bylo tři minuty zavřeno. Nenechaly se přemluvit ani k bleskovému nákupu. Hned vedle hrálo pár dětí na hřišti fotbal. V pozadí za nimi plavaly v moři velké kry. Najednou se jedna z nich začala hlučně otáčet. Nádherná podívaná. Děti se ani neohlédly. Asi běžná scéna.

Masakr 20. perutě v Bílých Karpatech. Němečtí stíhači sestřelili za pár minut všechny americké bombardéry
29. 08. 2019
Téměř dvě desítky Američanů se koncem minulého týdne objevily na moravsko-slovenském pomezí. Důvodem bylo pětasedmdesáté výročí Letecké bitvy nad Bílými Karpaty, kde jejich předci bojovali a umírali v nerovném souboji s Luftwaffe.

Jsme extrémně bohatá společnost, jinde jsou na tom lidé daleko hůře, říká horolezec Marek Holeček
28. 08. 2019
Česká špička horolezectví Marek Holeček se před pár dny vrátil z úspěšné expedice na šestitisícový Huandoy v Peru, který zdolal novou cestou. V květnu se mu společně se Zdeňkem Hákem podařilo jako prvním na světě zdolat severozápadní stěnu Čamlangu v Nepálu. A tak zatímco se vyhýbá nejvytíženějším vrcholům, hledá nové a těžší cesty na úpatí méně protežovaných stěn.

Exkluzivní reportáž z Grónska: V pustině narážíme na luxusní stany pro ‚pětihvězdičkové‘ turisty
28. 08. 2019
Další den vyrážím sám s Jakešem ke čtrnáct kilometrů vzdálené rybářské chatě na druhé straně údolí. Jdeme pustinou, která mi připomíná prvohory. Nikde ani strom. Kromě trávy a vřesu žádný náznak života. Cestu nám kříží několik ledovcových říček. Na prvním brodu si Jakeš sundává boty, všímám si, že mu na nohou chybí prsty. Fotoreportér LN vyrazil v srpnu mimo jiné s polárníkem Miroslavem Jakešem do Grónska, shodou okolností v době, kdy projevil zájem o koupi tohoto ostrova americký prezident.

Areál Malino Brdo. Adrenalin i rodinná pohoda
28. 08. 2019
Příměstská letní destinace Malinô Brdo, která se nachází u slovenského města Ružomberok, kloubí díky vývozům kabinkovou lanovkou nejrůznější letní aktivity od turistiky, cyklistiky, přes sjezd na koloběžce nebo káře až po netradiční atrakce na přehradě v zázemí areálu. Minizoo Sidorovo zasazená do panenské přírody nadchne nejen děti.

Exkluzivní reportáž z Grónska: Vy nemáte zbraň? Já bych bez pušky nikam nešel, podotýká rybář
27. 08. 2019
Ráno nastupujeme do člunu. Rybář, který nás má odvézt, se dívá, co nakládáme. „Vy nemáte zbraň?“ otáže se. „Ani pistoli? Já bych bez pušky nikam mimo vesnici nešel,“ zdůrazňuje. Ptám se trochu nervózně, jestli jsou tady medvědi. Jsou, ale v létě prý mnohem méně než v zimě. „Neboj,“ uklidňuje mě polárník Jakeš, do dlaně mi vtlačí malý váleček s nápisem „megatřesk“ a stejně velký zapalovač. Fotoreportér LN vyrazil v srpnu do Grónska, shodou okolností v době, kdy projevil zájem o koupi tohoto ostrova americký prezident.

NOMÁDI: Jak se žije v dodávce na divoko a s miminem? Dobře
26. 08. 2019
Jen si teď cestujte, až budete mít prcka, tak se pěknou chvilku nikam nepodíváte. Přesně tímhle nás děsili příbuzní loni, když jsme tři měsíce před narozením naší Chobotničky projeli Balkán na řeckou Meteoru a zpátky. Byla to první cesta naším Transportérem, který jsme rok předělávali z náklaďáku na obytňák a už tehdy jsme věděli, že dítě chceme mít hlavně proto, abychom mu ukázali, jak obrovský a krásný je svět a že všechno jde, když to člověk opravdu chce.

Exkluzivní reportáž z Grónska: V ráji, který chce koupit Trump, nechce nikdo žít. Je to drsná země
26. 08. 2019
Do malého vrtulového letadla nastupujeme v islandské metropoli Reykjavíku spolu s italskou expediční skupinou. Všichni se tváří vážně, mají bytelné boty do nejtěžších podmínek a goretexové kombinézy. V džínách a pleteném svetru se jim skoro omlouvám, že jsem si spletl let. K odbavení přidávají dobrodruzi na pás vedle obřích nepromokavých vaků několik pušek. Fotoreportér LN vyrazil v srpnu do Grónska, shodou okolností v době, kdy projevil zájem o koupi tohoto ostrova americký prezident.

Kouty nad Desnou nabíddnou romantiku i adrenalin
25. 08. 2019
Jesenické Kouty nad Desnou vyváží v létě na Medvědí horu bikery i turisty a jsou skvělým výchozím bodem pro řadu výletů pro sporťáky i pro rodiny s dětmi. Zatímco bikeři tu zamíří do jednoho z nejlepších bikeparků u nás, pěší si jistě rádi vyjdou na div Česka Dlouhé Stráně.

Saalbach Hinterglemm. Údolí sportu i rodinné zábavy
24. 08. 2019
Saalbach Hinterglemm je rakouskou kolébkou trailového ježdění a terénní trasy pro bikery všech obtížností se tu spouští z každého vrcholu. Lanovky přitom do hor vyváží bikery, turisty i rodinky s dětmi. Adrenalin najdete nejen na trailech, ale například i na konci údolí v Talschluss, kde se můžete projít po mostě jak v San Franciscu nebo zkusit volný pád.

Nečekaně horké Dánsko. Pro děti jsou tuleni větší zážitek než Legoland
23. 08. 2019
Dovolená u Baltu láká čím dál víc Čechů, jezdí se do Polska i na východ Německa. O kousek dál, v Dánsku, jste autem za den a najdete tam i to, co byste vůbec nečekali: třeba kousek pouště nebo tuleně na pláži.

Hory bez davů? Nabízí se třeba bulharský Pirin
18. 08. 2019
Na letní dovolenou do hor se vydává stále více lidí. Mnohá místa, ať již u nás, nebo třeba v Alpách, tak o prázdninách bývají hodně přeplněná. Pro ty, kdo se davům turistů chtějí vyhnout, může být dobrou alternativou bulharské pohoří Pirin. Leží na jihozápadě Bulharska, asi 160 kilometrů od Sofie. Můžete jet autem, ale je to dálka. Komfortnější variantou je letět do Sofie a odtud jet autobusem nebo si půjčit auto.

Moluky, ostrovy provoněné muškátovým oříškem a hřebíčkem, jsou klenotem potápěčů
17. 08. 2019
Když byly Molucké ostrovy ovládány Holanďany, měly postavení světového monopolu v pěstování a prodeji místních endemických rostlin – muškátového oříšku a hřebíčku. Cenu koření vyvažovalo zlato a každý ostřílený kapitán ostrovy znal. Nyní leží stranou masové turistiky, ale korálové moře a výskyt bizarních typů podmořské fauny dává příslib novodobého „muškátového oříšku“ – Moluky se stávají světovou jedničkou mezi potápěčskými lokalitami.

Slovenské Nízké Tatry: zážitková dovolená pro rodiny s dětmi i zamilované páry
16. 08. 2019
Nekončící zeleň, v dálce čnící dvoukilometrové hory a rozlehlá plesa s čirou vodou. Slovenské Tatry patří k oblíbeným turistickým cílům. Vedle těch Vysokých se ale stále větší oblibě těší i méně proslulé Nízké Tatry. Zejména u lidí, kteří si mezi hřebenovými túrami rádi krátí čas relaxací či zábavou.

Krásné pláže, čisté moře, moderní letoviska. Bulharsko ale nabízí mnohem víc
15. 08. 2019
Albena, Balčik, Pomorie, Primorsko, Zlaté písky či Sluneční pobřeží. Kdo zažil bulharské pobřeží Černého moře dříve, pozná změnu okamžitě. Modernizovaná letoviska si totiž dnes již v ničem nezadají s těmi středomořskými.

Čeští horolezci vytyčili novou trasu na horu v Peru. Nazvali ji Boys 1970 na počest ‚prokleté‘ expedice
12. 08. 2019
Zkušený český horolezec Marek Holeček se svým kolegou Radoslavem Grohem úspěšně vytyčili novou trasu na peruánskou horu Huandoy, vysokou 6360 metrů. Cestu pojmenovali Boys 1970 (Chlapci 1970) na počest československé expedice, která se na stejnou horu chystala před bezmála padesáti lety. Všech 14 jejích členů však nakonec tragicky zahynulo pod lavinou při výstupu na sousední horu Huascarán.

Areál Peklák. Rodeo na kole, slalomku na káře
9. 08. 2019
Peklák je menší letní areál u České Třebové, který však na svém kopci ukrývá velké bikové možnosti. 7 tratí všech obtížností přiláká na návštěvu cyklistu jakékoli úrovně, díky zábavným sjezdovým kárám je však areál v hledáčku i rodin s dětmi. K celodenní permanentce navíc získáte vstup do městského bazénu zdarma.

Jak se hraje půlnoční golf za slunečního svitu. Mezi vikingskými hroby za polárním kruhem
6. 08. 2019
Digitální hodinky odbíjejí půlnoc, venku ale panuje arktický den. Jsem unavený, běžně bych už dávno ležel v posteli. Místo toho se chystám hrát golf na jednom z nejsevernějších golfových hřišť na světě – Lofoten Links. Leží asi 150 kilometrů za polárním kruhem na lofotském souostroví, aktuálně se přitom honosí titulem golfového hřiště č. 1 v Norsku. Je ale speciální i z jiného důvodu. V květnu zde začíná sezóna „midnattgolfu“, kdy se sem návštěvníci sjíždějí, aby si mohli zahrát golf o půlnoci. Včetně mě.

Božská lákadla Olympské riviéry. Dovolená pod bájnou řeckou horou nabízí víc než jen koupání
4. 08. 2019
Při pohledu na horský masiv Olympu, který je vidět z dlouhých písečných pláží omývaných vlnami Egejského moře, pochopíte, proč je Olympská riviéra brána za sídlo řeckých bohů. Přesto většina Čechů míří hlavně na řecké ostrovy a tuto atraktivní část pevninského Řecka v kraji Thesálie míjí.

Paradoxní recyklace na jamboree: jídlo jen z papíru či plastu, pro přídavek jsem musela použít nový talíř
3. 08. 2019
V pátek skončilo 24. jamboree, které za pořadatelství USA, Kanady a Mexika hostila Západní Virginie. Jelikož se tohoto celosvětového setkání mohou skauti zúčastnit pouze jednou, což se mi povedlo před čtyřmi lety v Japonsku, vyrazila jsem na něj tentokrát jako dobrovolnice pomáhající s chodem celé této obrovské akce.

Moderní skautské jamboree: seznamování pomocí čipu v náramku i sirény varující před bouřkou
3. 08. 2019
V pátek skončilo 24. jamboree, které za pořadatelství USA, Kanady a Mexika hostila Západní Virginie. Jelikož se tohoto celosvětového setkání mohou skauti zúčastnit pouze jednou, což se mi povedlo před čtyřmi lety v Japonsku, vyrazila jsem na něj tentokrát jako dobrovolnice pomáhající s chodem celé této obrovské akce.

Velrybí polévka jako norské jídlo přátelství, říká Čech. Ochutnávkou kytovce spáchal ‚osobní ekoterorismus‘
30. 07. 2019
Na smaženou tresku či uzeného lososa narazíte téměř v každé norské restauraci. Dokázali byste ale sníst takovou velrybu? Zatímco v Evropě byste se setkali spíše s odsuzujícími pohledy, pro lofotské Nory jsou kytovci oblíbenou pochoutkou. Do Norska jsem přijel, abych zde pracoval jako golfový greenkeeper. Abych poznal, jaké je to ochutnat velrybu, vypravil jsem se do Henningsvaeru, malé rybářské vesnice na pobřeží lofotského soustroví.

Kréta: krásné pláže i bez davu turistů a s motýly
28. 07. 2019
Kréta je oblíbeným turistickým cílem, kam míří každoročně řada Čechů. Nejčastěji jezdí na sever do oblasti kolem krétské metropole Heráklionu, letoviska Rethymno a na západní pobřeží okolo Chanie. Své kouzlo má ale i východní cíp ostrova, který zatím turistický ruch příliš nezasáhnul.

Jedna návštěva indonéského souostroví Raja Ampat nepostačí k objevení okolních ostrůvků
27. 07. 2019
Pod hladinou průzračně azurové vody, z níž vystupují ostrovy a ostrůvky porostlé tropickou džunglí, se odehrává nejbohatší podmořský život na světě. Denně můžete se žraloky, želvami nebo mantami „poletujícími“ vodou pozorovat korálové útesy roztodivných barev i tvarů v obložení velkých hejn nejrůznějších rybiček, rybek a ryb.

Na hradě Točníku připravili na léto šperkařské skvosty: čtyři královské koruny Václava IV.
25. 07. 2019
Letní čas ozvláštní na hradě Točníku ojedinělá výstava hned čtyř královských korun, které za svůj život získal král Václav IV, od jehož smrti uplyne v srpnu 600 let.

Po stopách UNESCO: Grand Bassam a největší křesťanská stavba světa v Pobřeží Slonoviny
24. 07. 2019
Hlavním městem Pobřeží slonoviny v letech 1893-1896 a současně místem zapsaném na prestižním seznamu kulturního dědictví UNESCO bylo Grand Bassam. Město je nádherným příkladem koloniálního pobřežního centra z přelomu 19. a 20.století. Urbanisticky bylo rozděleno do čtvrtí specializujících se na obchod, administrativu, bydlení pro Evropany a Afričany. Památka zahrnuje africkou rybářskou osadu Nzema spolu s koloniální architekturou charakterizovanou domy s galeriemi, verandami a zahradami.

Chorvatské ostrovy bez davů. Kam vyrazit a jak se tam dostat?
21. 07. 2019

Dostih v Sieně: znak toskánské hrdosti
20. 07. 2019
Toskánsko patří bezesporu k nejhezčím italským regionům. Pyšní se nejen krásnou přírodou, ale především kulturními poklady. Zřejmě nejproslulejší je Florencie s krásnými renesančními stavbami. Pozornost si ovšem zaslouží i 70 kilometrů vzdálená Siena, která je perlou gotické architektury. Její historické centrum je zapsáno na seznamu UNESCO.

Sbaleno na túru: Na treku bez kručení v břiše
19. 07. 2019
Konzervy lančmítu a čínské polévky už na treky vláčet nemusíte. Existuje totiž spousta vychytávek, které skoro nic neváží a spolehlivě zasytí. 

ČÍNSKÝ ŠOK: S deštníkem, když neprší a muži s kabelkami aneb Podivnosti, které jsem zažila
19. 07. 2019
Na začátku mého ročního pobytu v Pekingu mi kolegyně záviděla „čerstvé“ oči, tedy to, že mám schopnost vidět to, čemu ona už při delším pobytu v Číně uvykla. Po roce jsem věděla, o čem mluví. Věci, nad nimiž jsem si mohla zpočátku ukroutit hlavu, jsem brala automaticky. Kdesi uprostřed mého pekingského žití jsem se s údivem přistihla, že se centrem Pekingu pohybuju s důvěrnou lehkostí stejně jako ve „své“ Praze a už dávno nemám oči na stopkách, co mě kde překvapí.

Na Lipně si lidé můžou užívat jak ve vodě, tak na souši. I letos bude velkým tahákem Stezka korunami stromů
17. 07. 2019
Lipno je turisticky oblíbenou destinací. Zejména díky Stezce korunami stromů sem v současnosti jezdí více lidí v létě než v zimě. Na své si přijdou například milovníci cyklistiky i vodních sportů, kteří v případě únavy můžou sednout na parník a krásy Lipna si vychutnat z paluby lodi.

Jak se žije Čechovi pod arktickým sluncem, které nezapadá. O půlnoci se chodí na golf i na výlety
16. 07. 2019
Sníh, ledový vítr a život v půlročním světle či tmě. Souostroví Lofot leží zhruba 200 kilometrů za polárním kruhem a každoročně je cílem turistů z celého světa. Většina putuje za přírodními krásami, horskými túrami a možností užít si arktický den. Na severské ostrovy jsem vyrazil, abych zde pracoval jako golfový greenkeeper. Před odjezdem jsem o polárních dnech slyšel. Nicméně jsem nečekal, že budu muset navyknout jinému životnímu stylu. Z Čechů jsem v tom ale nebyl jediný.

Největší hračkárna pro kluky. 5 důvodů, proč se vypravit do Tankového muzea v Bovingtonu
14. 07. 2019
Jihoanglický Bovington není v Česku zrovna vyhlášená adresa. Škoda. Mezi loukami v zemědělské krajině “kdesi za Southamptonem” se totiž skrývá areál Tankového muzea, který ve svých hangárech pečuje o unikátní exponáty a navíc má i moderně pojaté expozice. Fanouškovi obrněné techniky doporučujeme si na návštěvu vyblokovat dva dny. Jeden den v “největší hračkárně na světě” je prostě málo.

Je tu nádherná atmosféra, říká ředitel nejvýše položené zříceniny hradu v Česku. Už dvakrát při něm stáli strážní andělé
14. 07. 2019
Vítkův kámen nebo také Vítkův hrádek, je nejvýše položenou zříceninou hradu v tuzemsku. Původně gotický hrad se nachází ve výšce 1035 metrů nad mořem. Nebýt Miroslava Kovačičína, tak by dnes už možná nestál. Kovačičín se opravám a údržbě hradu věnuje jednadvacátým rokem. Před rokem dostal mozkovou mrtvici, strávil několik měsíců v nemocnici a na dlouhou dobu oslepl. V současnosti už je ale v plné síle a znovu se svědomitě stará o chod Vítkova hrádku.

Liduprázdné Apeniny jsou plné přírodních trailů, MTB nadšenci se vyřádí, říká cestovatel
13. 07. 2019
Jirka Nováček je certifikovaný průvodce, kartograf a všeuměl na volné noze. Prostor pro osobní realizaci a kýženou volnost našel v průvodcování. Jeho specialitou jsou MTB zájezdy, které provádí už čtvrtým rokem pro CK Kudrna.

ČÍNSKÝ ŠOK: Ztráty a nálety. Co všechno vám bude chybět, když se vrátíte z Pekingu do Prahy
12. 07. 2019
Dneska ráno jsem se probudila a pár sekund mi hlava běžela v pekingském módu, než smysly zaostřily, že už jsem dva dny doma, v Praze. Skoro roční bytí v Číně nelze asi jen tak naráz vygumovat, fyzicky tady, mentálně kdesi na cestě mezi Pekingem a Prahou. Všichni varují před kulturním šokem při přesunu do Asie, nikdo vám však neřekne – bacha, funguje to i v opačném gardu!

ČÍNSKÝ ŠOK: Ztráty a nálezy. Co všechno vám bude chybět, když se vrátíte z Pekingu do Prahy
12. 07. 2019
Dneska ráno jsem se probudila a pár sekund mi hlava běžela v pekingském módu, než smysly zaostřily, že už jsem dva dny doma, v Praze. Skoro roční bytí v Číně nelze asi jen tak naráz vygumovat, fyzicky tady, mentálně kdesi na cestě mezi Pekingem a Prahou. Všichni varují před kulturním šokem při přesunu do Asie, nikdo vám však neřekne – bacha, funguje to i v opačném gardu!

‚Není to Černobyl, ale je to nebezpečné.’ Instagrameři se sjíždí k toxickému jezeru na Sibiři
11. 07. 2019
Ruští instagrameři se sjíždějí k tyrkysovému jezírku na Sibiři, aby si tam pořídili netradiční fotografie. Tím jezerem je ale ve skutečnosti nádrž na odpad z uhelné elektrárny a koupání v ní může vyvolat silnou alergickou reakci. Napsal to zpravodajský server BBC.

Špičák na Šumavě. Pestrý bikepark a výlety za ledovcovými jezery
11. 07. 2019
Špičácký bikepark byl dříve ryze sjezdařskou záležitostí, s nástupem moderního trailového mountainbikingu se ale dokázal přizpůsobit, a na své tratě dnes láká i širší veřejnost. Lanovka kromě bikerů vyváží i turisty, kteří se mohou kochat výhledem ze špičácké rozhledny nebo se vydat na ledovcová jezera. Dětem se na Špičku bude líbit na pískovišti či tubingu u nástupu lanovky nebo na naučných stezkách.

Po stopách Vinnetoua na Stříbrném jezeře: na Plitvických jezerech se poperete s davy turistů
10. 07. 2019
Zatímco ve slavném filmu Poklad na Stříbrném jezeře číhali na Vinnetoua a Old Shaterhanda zlatachtiví zloduši, na současného turistu číhají v letních vedrech davy návštěvníků míjejících se na úzkých chodníčcích.

Ve Vltavě se dá najít opravdu všechno, říká šumavský vodák. Lidé by měli mít pevné boty, kroksy hned uplavou
8. 07. 2019
Peněženka, mobil, klíče od auta, sluneční brýle, ale také například nůž, sekera, stan nebo mezinárodní potápěčský průkaz, to všechno jsou věci, které Karel Troják, vedoucí informačního střediska ve Vyšším Brodě a známý šumavský vodák, za svůj život nalezl na mnoha místech po toku Vltavy.

Co je také nově v UNESCO? Hluboké rokle v Krušných horách vypadají jako dílo přírody, jsou to ale staré zřícené doly
7. 07. 2019
Krušnohoří se nově dostalo na seznam UNESCO. Mezi památky, které do světového dědictví v rámci regionu spadají, patří i nepříliš známé skalnaté rokle Vlčí jáma a Ledová jáma. Ukrývají se v lesích na úbočí Blatenského vrchu, zhruba jeden kilometr nad krušnohorským městem Horní Blatná. Na první pohled vypadají jako dílo přírody, ale nejsou. Jedná se o propadlé staré doly na cín.

Česko má nové památky v UNESCO. Na seznam se dostaly hornický region Krušnohoří a Kladrubský hřebčín
6. 07. 2019
Počet českých památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO se v sobotu zvýšil na čtrnáct poté, co na něj přibyl Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří a poněkud nečekaně i Národní hřebčín Kladruby nad Labem. Rozhodl o tom výbor pro světové dědictví UNESCO na zasedání v ázerbájdžánské metropoli Baku. Prestižní skupina kulturních a přírodních památek mimořádného významu se nerozšířila o zbytky hraničního valu z doby Římské říše, o což usilovalo Slovensko společně s Německem, Rakouskem a Maďarskem.

Toulcův dvůr: kousek vesnice u velkého pražského sídliště
6. 07. 2019
Toulcův dvůr je místo, kde se historie setkává se současností a kde se přemýšlí i o udržitelné budoucnosti. Návštěvníci areálu v Hostivaři mohou relaxovat v zeleni, která se jim otvírá na ploše o velikosti zhruba deseti hektarů. Přitom jde stále o území relativně blízko širšího centra Prahy, hned u velkého sídliště Košík.

Špilberk i vila Tugendhat. Zahraniční turisté mají o Brno větší zájem než ti čeští
6. 07. 2019
Zahraniční turisté mají o návštěvu Brna větší zájem než čeští turisté. V minulém roce město navštívilo 800 863 turistů, zahraničních bylo 425 711. Celkově vzrostl počet turistů v Brně meziročně o deset procent, řekla mluvčí Turistického informačního centra v Brně (TIC) Adéla Nováková. Mezi nejnavštěvovanější místa patří Špilberk, věž Staré radnice a vila Tugendhat, kam se vstupenky kupují i s ročním předstihem.

Výročí upálení Jana Husa v Husinci. Nejdříve Husfest, poté lampiony
5. 07. 2019
Hlavní kulturní a společenská událost roku, výročí upálení Jana Husa, se nám opět přiblížila a já se těším, že se opět setkám s našimi občany a hosty. Technické a programové přípravy vrcholí.

‚Dopoledne je narváno, odpoledne je řeka prázdná.‘ Vodáci by měli vyjíždět z kempů později, radí expert
4. 07. 2019
Vyjet na vodu odpoledne a na začátku týdne. To je podle vodáků největší jistota, že lidé nepotkají hodně lidí a splutí řeky si opravdu užijí. Změnit by se podle nich měl také pohled lidí na samotnou řeku, pomoci má také projekt Vltava etapa 1.

Rhétské dráhy aneb Vlakem za krásami Švýcarska
3. 07. 2019
Zatímco běžně chápeme vlaky jako pouhé dopravní prostředky, které nás z bodu A převezou do bodu B, ve Švýcarsku mají vlaky zejména zážitkový charakter. Nejpopulárnější jsou tu červené vlaky Rhétské dráhy, jejíž část železniční tratě je součástí světového dědictví UNESCO.

Neuklidíte po svém psovi? V Arizoně visí u dětských hřišť cedule, která hlásí, na jak dlouho za to půjdete do vězení
2. 07. 2019
Petr Kubánek se před rokem přestěhoval do amerického Tucsonu kvůli práci. „Dostal jsem na starost řídící systém jednoho z největších dalekohledů na světě. Arizona pro mně rozhodně nebyla neznámá, za posledních deset let jsem se do ní pracovně vydal snad patnáctkrát – jedná se o jedno z globálních astronomických center. Pro manželku a naši dceru se jednalo o terru incognitu,“ říká.

NOMÁDI: Projeli jsme 13 států v Americe i s dětmi. Když chcete cestovat, jeďte
1. 07. 2019

Starobylé centrum gruzínského křesťanství města Mccheta chrání opevněné kláštery i pevnost
29. 06. 2019
Gruzie již dlouho míří směrem na západ. Země sebe sama často chápe jako jeden z evropských států a EU se zde zapojuje do řady projektů. Od války s Ruskem v roce 2008 se rozvíjí snad na všech frontách a zvláště pak turismus zažívá poslední léta vysloveně boom. Co však stále zůstává, je víra a ortodoxní křesťanská tradice země. Jejím centrem je město Mccheta.

Mladé Buky v létě. Ideální místo pro celou rodinu
27. 06. 2019
Specifikum areálu Mladé Buky je jeho celoroční provoz – zatímco v zimě sem můžete zavítat za lyžařskými radovánkami, v létě tu najdete rodinné vyžití v podobě bobové dráhy, rozlehlého dětského parku Baldova světa či zábavných a naučných stezek. Krkonošské podhůří si samozřejmě říká i o pěší a cyklovýlety.

Po stopách UNESCO: Afriko, utři si slzy. Zamyšlení po cestě Libérií
26. 06. 2019
Tato úvaha obecně postihuje Afriku jako takovou v kontextu s válkami, konflikty a zvěrstvy, které přesahují všechny myslitelné představy každého z nás. Musel jsem, byli jsme v dalších dvou zemích, které si své temné období prožily poměrně nedávno. Chtěli jsme vědět, zda se země vybičovala k lepším zítřkům. A přestože to žádné pěkné čtení nebude, jsme si jisti, že její čas brzy přijde. Země se za 172 let nikam výrazně neposunula. Ano, války, konflikty a masakry se děly ještě nedávno, ano neměli dost času, ano nemůžeme od nich chtít tak rychlou revitalizaci duše, přírody, svědomí a moderního pokroku, o který všichni velmi stojí. Jde to pomalu.  

Bělověžský prales. Všudypřítomní zubři i sto let nehybná příroda
24. 06. 2019
Návštěva Bělověžského pralesa je cestou do chrámu přírody. Najdete tu staleté stromy čnící k obloze, obrovské tlející padlé kmeny obrostlé huňatým mechem, panenské říčky i světélkující pařezy. Vidět se dá polská i běloruská část pralesa a na prohlídku si vyhraďte alespoň tři dny.

‚V Austrálii nechápali, že nejsme emigrantky, ale přijely jsme se jen učit anglicky‘
18. 06. 2019
Anna Pelikánová strávila v Austrálii devět měsíců. V roce 1993 tam vyrazila se svou tehdy devítiletou dcerou Eliškou. Její muž zůstal s mladší dcerou v Čechách a věnoval se podnikání, do kterého se měla zapojit i Anna, jakmile bude mít perfektní angličtinu. Dnes Anna spolupracuje se svojí mladší dcerou Šárkou v její firmě. Účetní a daňovou kancelář Connect Economic Group totiž Šárka založila právě pro svou matku.

Bělostok. Město Ludvíka Zamenhofa, zakladatele esperanta
17. 06. 2019
Letos uplyne 150 let od narození tvůrce esperanta. Ludwik Zamenhof, rodák z východopolského Bialistoku stvořil tento nejznámější umělý jazyk, protože věřil, že všechny spory a konflikty způsobilo to, že si lidé nerozumí. Nový jazyk měl lidem pomoci navázat nová přátelství s cizinci a usnadnit cestování.

Chorvatsko zvedlo pokuty, za rychlou jízdu zaplatíte víc než za celou dovolenou
15. 06. 2019
Při cestě do Chorvatska, a zejména v Chorvatsku samotném se letos víc než kdykoliv jindy vyplatí dodržovat dopravní předpisy. Chorvaté razantně zvedli maximální výše pokut za jejich porušení. Vydat se do Chorvatska osobním autem znamená počítat s náklady na cestu tam i zpět přibližně ve výši deset tisíc korun. Kromě nafty či benzinu budete platit za dálniční známky v Rakousku, Slovinsku a dálniční poplatky v Chorvatsku. Při cestě z Česka na Istrii pak i za průjezd alpskými tunely.

Chcete se ‚ochladit‘? Leťte na eurovíkend do Španělska nebo Portugalska, hlásí menší horka než Česko
14. 06. 2019
Českou republiku v posledních dnech sužují tropické teploty přesahující třicetistupňovou hranici. Moc se neochlazuje ani přes noc, když na většině míst v ČR ukazuje teploměr stále přes dvacet stupňů. A předpověď hlásí i přes všudypřítomné bouřky stále tropickou sobotu a návrat veder hned začátkem následujícího týdne. Láká vás vyrazit někam za příjemnějším počasím? Server Lidovky.cz pro vás připravil tipy na evropské destinace, kde by mělo být o víkendu příjemnější počasí než v Česku.

CNN doporučuje návštěvu kostnice v Sedlci u Kutné Hory
11. 06. 2019
Americká zpravodajská stanice CNN ve své cestovatelské sekci láká k návštěvě kostnice v Sedlci u Kutné Hory. Případné zájemce ale varuje, že kvůli výzdobě z desítek tisíc lidských ostatků není prohlídka vhodná pro citlivé povahy.

Expedice Monoxylon doplula v neolitickém plavidle do svého cíle na Krétě
9. 06. 2019
Expedice Monoxylon III dopoledne dorazila na ostrov Kréta, do cíle své přibližně 400 kilometrů dlouhé plavby Egejským mořem z pevninského Řecka. Plavba v replice pravěkého plavidla z Attiky přes řetězec ostrovů na Krétu začala 25. května. Účastníci jsou unaveni, ale v pořádku, řekl v neděli královéhradecký archeolog a organizátor plavby Radomír Tichý.

Po stopách UNESCO: Město Saint-Louis v Senegalu. Nádhera utopená v odpadcích
6. 06. 2019
Město Saint-Louis v Senegalu bylo založeno v 17.století jako pevnost na říčním ostrově. Od roku 1840 se území stalo součástí francouzské kolonie Senegambie a v roce 1904 součástí francouzské západní Afriky. Od roku 1872 do roku 1957 bylo hlavním městem Senegalu a hrálo důležitou kulturní a ekonomickou roli v oblasti západní Afriky.

Češi raději diskutují, než aby bojovali, říká Brazilec
4. 06. 2019
Do Česka přijel kvůli práci a rád by zde zůstal natrvalo. Zajímá ho česká historie, má rád pivo a o Češích si myslí, že jsou zdvořilí. „Věřím, že je český humor jedinečný. Tomuto chytrému a realistickému typu humoru, který inklinuje k sarkasmu, cizinci často nerozumí. Já si ho ale velmi vážím. Kromě toho mám rád lidi, kteří o sobě dokáží vtipkovat, a Češi to umí,“ říká Brazilec Alessandro Jäger.

Severní Korea začala vyrábět první značku whisky
2. 06. 2019
Severní Korea má svou první značku whisky, alkoholický nápoj chce společnost Samilpo na trh uvést ještě letos. S odvoláním na čínskou cestovní agenturu Mladý pionýr (YPT) to napsal zpravodajský server BBC. Destilát se bude prodávat v hranatých lahvích podobných skotské whisky Johnnie Walker, která je podle YPT v Severní Koreji známá.

Po stopách UNESCO: Mauretánské pouštní poklady
30. 05. 2019
Z hlavního mauretánského města Nouakchott, kde jsme si dali po 9000 kilometrech fajnový odpočinek, se vydáváme směrem do rozpáleného vnitrozemí. Před námi jsou stovky kilometrů pouští do dvou míst, která jsou zapsána na prestižním seznamu kulturního dědictví UNESCO. Vzhledem k tomu, že bojujeme s hloupými poruchami našeho vozu, zvažovali jsme i variantu, že se tímto směrem nevydáme, neboť vůbec netušíme, co nás v těchto končinách čeká a zda by nám býval někdo v případě potíží pomohl.

Hora křížů: Desítky tisíc litevských křížů jako symbol vzdoru
25. 05. 2019
Foukal jen lehký letní vánek, přesto bylo slyšet drobné cinkání desítek tisíc křížů, dřevěných, plastových i kovových, které do sebe narážely na hoře, jež daly jméno. Kryžiai Kalnas (Hora křížů) leží asi deset kilometrů severně od litevského města Šiauliai. Je posvátným místem zbožných Litevců, stejně tak památníkem vzdoru místních lidí proti útlaku.

Dubaj: závody do výšky a pět tipů, kam zajít
23. 05. 2019
Dubaj je městem rekordů a rekordní je i návštěvnost ‒ loni tam zavítalo historicky nejvíce turistů, 15,92 milionu přenocujících návštěvníků. Nejvíce lidí příjíždí z Indie (2 miliony turistů), roste počet dovolenkářů ze Saúdské Arábie. Čína, Rusko a Německo zůstávají v první desítce nejdůležitějších trhů. Nárůst už třetí rok po sobě zaznamenal také region střední a východní Evropy.

,Domácí víno je tradice.‘ U hranic s Rumunskem vás překvapí ukrajinská jezera s hejnem pelikánů
22. 05. 2019
Na Ukrajinu jsem odjela učit češtinu místní lidi. Během víkendů se tu snažím objevovat různá místa. Jedno z posledních, kam jsem první květnový týden zamířila, byl Izmajil a rumunská Tulcea. Zároveň jsem si odbyla i dvě velké cestovatelské premiéry – stopování a přechod hranic pěšky.

NOMÁDI: Začínáme už ve čtvrtek, aby bylo víc času si prohlédnou cestovatelská auta, říkají pořadatelé Overlandu
20. 05. 2019
Za pár dní startuje Overland – festival autonomádů. Jako tradičně jej hostí kemp Sluneční skály u Rajeckých Teplic. A jako tradičně kromě přednášek nabídne i možnost „prozkoumat“ cestovatelské speciály. „Začínáme už ve čtvrtek 23. května právě proto, abychom návštěvníkům festivalu nabídli víc času si popovídat, prohlédnout všechna auta i motorky a zapojit se do wokrshopů,“ říkají manželé Remišovi z projektu Bronco namiesto hotela, kteří Overland spolupořádají.

NOMÁDI: Začínáme už ve čtvrtek, aby bylo víc času si prohlédnou cestovatelská auta, říkají pořadatelé Overlandu
20. 05. 2019
Za pár dní startuje Overland – festival autonomádů. Jako tradičně jej hostí kemp Sluneční skály u Rajeckých Teplic. A jako tradičně kromě přednášek nabídne i možnost „prozkoumat“ cestovatelské speciály. „Začínáme už ve čtvrtek 23. května právě proto, abychom návštěvníkům festivalu nabídli víc času si popovídat, prohlédnout všechna auta i motorky a zapojit se do wokrshopů,“ říkají manželé Remišovi z projektu Bronco namiesto hotela, kteří Overland spolupořádají.

Středisko Davos Klosters. S kolem, s pohorami nebo s dětmi
19. 05. 2019
Švýcarský Davos Klosters je rájem turistů i mekkou trailového bikingu, neboť lokalita hostí nejdelší singltrail Švýcarska. Zároveň jde ale o destinaci nakloněnou dětem, o čemž například svědčí obří dětský park na Madrise.

Téměř 400 tisíc kartáčků a skoro milion bot. Tropický ráj zavalily plasty, jsou i pod povrchem
19. 05. 2019
Téměř 240 tun plastu zaneslo kdysi nedotčené tropické Kokosové ostrovy v Indickém oceánu. Vědci odhadují, že na ostrovech se nachází přes 414 milionů kusů plastového odpadu, včetně milionů umělohmotných bot. Žabky a sandály ale nejsou hlavním problémem, většina odpadu je skryta pod pískem, napsal server BBC.

Na pochod Praha - Prčice se vydalo přes 26 tisíc turistů. Je největší akcí svého druhu
18. 05. 2019
Na pochod Praha - Prčice se v sobotu vydalo přes 26 000 turistů. Je to historicky osmá nejvyšší účast. Dle pořadatelů k tomu přispělo pěkné počasí a zřejmě i stoupající chuť lidí chodit ven. Informovala o tom jedna z hlavních organizátorek Dana Horáková.

12 zajímavých míst nedaleko hranic s Německem, která rozhodně stojí za návštěvu
18. 05. 2019
Prozkoumejte místa, která leží sice za hranicemi České republiky, ale přesto jsou v poměrně snadno dosažitelné vzdálenosti a jsou natolik zajímavá a lákavá, že vám rozhodně budou stát třeba i jen za jednodenní výlet.

Až 6000 lidí denně. Peru omezí vstup do Machu Picchu, davy turistů památce škodí
14. 05. 2019
Peruánské úřady omezí návštěvní hodiny v jedné z nejvyhledávanější památek Jižní Ameriky - v někdejším inckém městě Machu Picchu. Důvodem je zachovat pro další generace tento komplex teras a chrámů co nejméně opotřebený masovými návštěvami turistů, denně ho totiž navštíví v průměru kolem 4000 lidí. Loni jich do této památky UNESCO přišlo v sezoně rekordních 6000 denně, uvedla peruánská tisková agentura Andina.

Nejhezčí levady na Madeiře: 6 zapomenutých stezek prakticky bez turistů
11. 05. 2019
Zavlažovací kanály „levadas“ jsou jedním z nejtypičtějších znaků Madeiry. Jejich hlavní funkcí je rozvádět vodu z vlhkého severu ostrova na jeho suchý jih. Historie levad sahá až do 15. století a dostat se k informaci, kolik přesně kilometrů jich na ostrově najdeme, je téměř nemožné.

Po stopách UNESCO: Perla Maroka a střed s hollywoodskými lokacemi
8. 05. 2019
Po sedmi expedicích a sedmi letech v Africe jsme museli, kvůli fatální poruše motoru, našeho plechového oře potupně převézt zpět do Česka v rezavém kontejneru a dát mu u nás doma fungl nový motor. Pokud jsme o něho nechtěli přijít a chtěli náš bláznivý plán procestovat všechny země Afriky jedním vozidlem dokončit, nic jiného nepřipadalo v úvahu.

Bozkovské jeskyně skrývají největší podzemní jezero v Česku
1. 05. 2019
Jedním z oblíbených turistických cílů v Libereckém kraji jsou Bozkovské dolomitové jeskyně. Národní přírodní památka u obce Bozkov na Semilsku láká návštěvníky bohatou výzdobou stěn a stropů a průzračnými jezírky. Bozkovské jeskyně byly veřejnosti zpřístupněny před 50 lety, 2. května 1969. Než se tak ale stalo, čekalo jeskyňáře několik let práce v náročných podmínkách.

Kanaďané nechápou pomlázku, to jim nevysvětlíte. O Velikonocích jim po domě ‚chodí’ zajíček, říká Češka
30. 04. 2019
Módní návrhářka Marie Copps se z Česka odstěhovala v roce 1999 po neúspěšných zkouškách na vysokou školu. V kanadském Torontu zůstala dodnes. „Chybí mi tu příroda. Byla jsem zvyklá se pohybovat jako dítě hodně venku v přírodě a tu máme od Toronta dvě hodiny jízdy autem. Jsou tu sice parky a mohu se vydat k jezeru, kde je kousek přírody. Já mám ale na mysli takové ty široké lesy a možnost se vydat někam na houby, anebo jít na procházku klidnými místy, které znám z okolí Tachova. Chybí mi tu také ty naše překrásné hrady a zámky a taková ta naše česká filmová klasika,“ říká.

Žádné stany a svačiny. Z Čechů se po 15 letech v EU stali nároční cestovatelé
28. 04. 2019
Cestovní ruch se za posledních 15 let, kdy je Česko součástí Evropské unie, proměnil. Díky tomu, že se v Česku zvýšila životní úroveň a vzrostly mzdy, rozdíly v dovolených podle odborníků mezi Českem a západní a jižní Evropou mizí. Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004.

Sedmihorské mokřady v Českém ráji čeká revitalizace. Zadrží tak více vody
28. 04. 2019
Ekologové začali v Českém ráji připravovat revitalizaci části Sedmihorských mokřadů, podle nich jde o jedinečné území. Cílem je navrátit mokřadům jejich původní funkci zadržování vody v krajině. Informoval o tom za organizátory projektu Ondřej Petrovský z nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody.

Školáci se v Krkonoších zapojili do probouzení horských luk
25. 04. 2019
Ochranáři ve spolupráci se základními a středními školami probouzejí v Krkonoších horské louky. Hrabáním suché staré trávy - stařiny a odstraňováním napadaných větví uvolňují místa vzácným rostlinným druhům, které by jinak neměly šanci se prosadit. Cílem jsou tradičně bezlesé chráněné botanické lokality, které by bez pravidelné péče zarostly lesem. Jednou z nich je louka na horském hřebeni Rýchor ve východních Krkonoších, takzvaná rýchorská květnice.

Šumavský bikepark Špičák se na léto otevře začátkem května, nejdříve od roku 2006
25. 04. 2019
Letní sezona v největším sportovním areálu západočeské Šumavy Ski&bike Špičák začne letos už 1. května. Až dosud musely s ohledem na ochranu přírody letní aktivity začínat až o prvních červnových víkendech. Letos poprvé se správci sportovního areálu dohodli s CHKO Šumava na dřívějším startu sezony. Provoz zahájí lanovka, rozhledna na Špičáku i všech šest tratí bikeparku.

Legendární expedice Tatra kolem světa se vrací. Vyjede v roce 2020
24. 04. 2019
Byla to poslední velká expedice, která vyjela za minulého režimu. Pro generaci dnešních čtyřicátníků, která na konci 80. let žila sledováním Rallye Paříž-Dakar, kde zápolily s terénem posádky liazů a tatrovek, působila trochu jako zjevení. Obří náklaďák s ambicí objet svět. Když se expedice Tatra kolem světa vrátila, Československo už budovalo kapitalismus. Teď, po třiceti letech, se chystá na cestu Tatra kolem světa 2. Podnik, za kterým stojí zkušený cestovatel Marek Havlíček a “zavilý tatrovák” Petr Holeček.

Na Češích se mi nelíbí hlasité smrkání a to, jak stolují, říká Makedonec
16. 04. 2019
Chemik původem z Makedonie Ognen Pop-Georgievski do Česka přišel v rámci studia. „Češi potřebují více času, aby člověka poznali a začali mu důvěřovat. V Makedonii je to jiné. Tam jdete do hospody a hned jsou všichni kolem vás nejlepší kamarádi. Češi mají vždy nějakou rezervu, která je chrání před zklamáním v osobních vztazích, což beru jako velké pozitivum,“ říká.

Kam na jednodenní výlet z Budapešti? Zkuste Visegrád, Balaton nebo Szentendre
10. 04. 2019
Máte volný den a Budapešť už máte prochozenou křížem krážem? Zkuste vyrazit na menší či větší výlet za její hranice. Přinášíme několik tipů včetně hradu, kopců, jezera či malebné městské architektury.

Grónsko ohromí ledovými krami a liduprázdnou krajinou opravdu každého,
6. 04. 2019
Grónsko je největší světový ostrov a jeho nejbližšími sousedy jsou Island, Kanada a souostroví Svalbard. K pozoruhodnostem ostrova patří eskymácké osady, velryby v zálivu Disko Bay a oázy ledu na Icetfjordu. Podle Petra Novotného Grónsko svým mořem posetým plujícími ledovými krami a liduprázdnou divokou krajinou ohromí každého.

Hotel na severu Anglie nabízí hodiny jógy s lemury
4. 04. 2019
Už známe jógu se psy, kozí jógu i antigravitační jógu a nyní přichází jóga s lemury. Tak dnes píše britský deník The Guardian o nové atrakci „lemoga“ nabízené jistým resortem v národním parku Lake District na severu Anglie. Madagaskarští primáti prý návštěvníkům pomůžou se uvolnit.

SOUTĚŽ: Vyhrajte lístek na přednášku horolezce Marka Holečka
3. 04. 2019
Jako první Čech v historii získal hlavní cenu prestižního ocenění Zlatý cepín za prvovýstup alpským stylem jihozápadní stěnou jedenácté nejvyšší hory světa - Gašebrum I. Je jedním z nejúspěšnějších českých horolezců současnosti. Marek Mára Holeček se na konci dubna chystá do Nepálu, ale ještě předtím stihne přednášku v pražském kině Dlabačov v rámci Maara Tour 2019.

Kvetoucí bledule lákají do Rakoveckého údolí davy turistů
31. 03. 2019
V rušnou turistickou lokalitu se každé jaro mění jinak klidné Rakovecké údolí na Drahanské vrchovině. Důvodem jsou tisíce kvetoucích bledulí kolem meandrujícího potoka Rakovce. Jde o jediné podobné místo přírodního výskytu vzácné bledule jarní na Vyškovsku. V údolí rostou i další chráněné druhy, třeba lýkovec obecný a lilie zlatohlavá.

Svět z koňského hřbetu a v hledáčku nejen Expediční kamery
30. 03. 2019
Dan Hála půl roku přejížděl na koni Patagonii, prosekával se k pramenům Orinoka, jako student prostopoval Indii, jako dospělý byl kovbojem v Arizoně. Se svojí ženou a koňmi prochodil Rumunsko. Dneska udržuje své pastviny na Kokořínsku a dohlíží na chod festivalů Expediční kamera a Snow film fest, které před lety pomáhal založit.

Místo, kde se zastavíte a nadechnete. Ve Svaté Kateřině postavili největší ájurvédský pavilon ve střední Evropě
28. 03. 2019
Ve chvíli, kdy vás řidič doveze z městečka Počátky do Resortu Svatá Kateřina pochopíte, že jste se ocitnuli na místě, které má své vlastní – velmi pomalé a příjemné – tempo. Po jediném dni zjistíte, že je zbytečné cestovat kilometry a kilometry daleko, že nemusíte létat do Indie, abyste dokázali meditovat, a že Vysočina nabízí kromě čerstvého vzduchu i jiná kouzla.

Z brexitu jsou Angličané všichni unaveni a chtějí dohodu, říká Češka
26. 03. 2019
Původně přijela Helena Whittle do Londýna jen na tři měsíce, ze kterých se nakonec stalo současných dvacet let, protože v Londýně potkala svého budoucího manžela. Předtím, než se Česko dostalo do unie pracovala jako chůva nebo servírka. Po vstupu do unie pak mohla začít pracovat s manželem v developerské firmě a v posledních několika letech se věnuje focení, a především provázením českých turistů po Londýně.

NOMÁDI: Bürstner Ixeo Time it 726 G - hotel na kolech pro dva
24. 03. 2019
Na vrcholcích hor sníh, dole v údolích svěží zeleň. Na silnicích klidný provoz i v místech, která v letní sezóně pravidelně plní s vykřičníkem dopravní zpravodajství. V kempech, ač Evropa zažívá nebývalý boom obytných vozů, si místo na stání můžete opravdu vybrat. To zažijete, když vyrazíte na cesty mimo sezonu, přesněji na jaře. Tedy třeba právě teď.

6 věcí, které musíte stihnout při cestě k italskému Lago di Garda
23. 03. 2019
Jsou místa, na něž se musím neustále vracet a znova a znova nasávat jejich atmosféru a pohodu. Jedním z nich je i Lago di Garda, které nabízí opravdu neskutečnou paletu aktivit. Dala jsem proto pro vás dohromady 6 věcí, které podle mého přesvědčení musíte vyzkoušet!

Do Budapešti nejen na památky. Objevte 12 míst včetně pinballu nebo farmářských trhů v baru
21. 03. 2019
Když se řekne Budapešť, spousta lidí si vybaví budovu parlamentu, Rybářskou baštu nebo baziliku svatého Štěpána. A přesně tam se půjdou podívat, pokud do maďarské metropole zamíří poprvé nebo podruhé. Kam ale zajít, pokud jste už všechny hlavní atrakce oběhali? Přinášíme celkem 12 tipů na méně či více známá místa.

Oběd nejméně na hodinu. Pro Francouze je to společenská událost dne, říká Češka
19. 03. 2019
Odjela za výzkumem do Paříže, kde ji přivítaly žluté vesty. Alena Libánská získala stipendium od francouzské vlády na podporu tzv. cotutelle neboli doktorátu pod dvojím vedením ve spolupráci VŠCHT a francouzské univerzity Paris Descartes. „Hned během druhého víkendu začaly protesty ‚Gilets jaunes‘ neboli žlutých vest. Byla omezena doprava, zavřené obchody a památky v centru Paříže. Přirozeně mě zajímalo, proč lidé protestují a jaký mají na nepokoje názor moji kolegové. Překvapilo mě, že politiku zde sleduje téměř každý,“ říká.

Ski areál Špičák. Ráj pro sportovní lyžaře a rozmanité podmínky
17. 03. 2019
Špičák na Šumavě se těší velké oblibě především ze strany sportovních lyžařů, kteří vyhledávají členité nemonotónní sjezdovky, na nichž se neustále něco děje. Rok od roku klade Špičák důraz i na vyžití pro rodiny s dětmi, takže v areálu nechybí ani měřený slalom či populární funline.

Velký Javor. Alpská atmosféra jen 10 minut za hranicemi
13. 03. 2019
Velký Javor, německy Grosser Arber je nejvyšší horou Šumavy (1456m) a najdete ji pouhých 10 minut za hranicemi s Německem u hraničního přechodu v Železné Rudě. Celkovou atmosférou, gastronomií, kvalitou sjezdovek a moderními rychlými lanovkami má Arber blízko k lyžařským střediskům v Alpách. Středisko se pyšní svou všestranností, protože zahrnuje jak velký lyžařský park pro děti, tak široké sjezdovky pro vyznavače rychlé a dynamické sportovní jízdy.

Rodiče dostávají 3000 rupií ročně, abych mohla chodit do školy, říká Indka
9. 03. 2019
„Vstávám ve čtyři ráno a peču dorty, poté pracuji na farmě, organizace mi pomohla rozjet vlastní podnikání,“ říká indická farmářka. Mezinárodní asociace Fairtrade pomáhá lidem z rozvojových zemí uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Jak spotřebitel podpoří konkrétního zemědělce, když zakoupí faitradový produkt? Server Lidovky.cz přináší skutečné příběhy pěstitelů z Indie.

Jarní svátek karavanistů a obytných aut je tady. Co čekat od FOR CARAVAN
7. 03. 2019
Sezóna výstav obytných aut, přívěsů a jejich příslušenství má v Česku dva vrcholy. Ten jarní, pražský veletrh FOR CARAVAN, začíná už za pár hodin. Brány letňanského výstaviště se otevřou v pátek 8.března a výstava potrvá celý víkend. Co se na výstavní ploše a nejen na ní vyplatí sledovat?

Překvapilo mě metro a tramvaje. Rozesmát Čecha ale není vůbec lehké, říká Ind
5. 03. 2019
Rajeev Girdhar umí čtyři jazyky, čeština mu prý ale zatím nejde. Za posledních pár let žil v několika zemích, ale za své domovy považuje Indii a Finsko. „V Indii jsou lidé velice vřelí, zato ve Finsku jsou chladní. Řekl bych, že Češi jsou podobní spíše Finům. Jsou dle mého chladnější. Ne tak jako Finové, ale rozhodně nepatří mezi ty nejvřelejší. To se však úplně změní, jakmile se s nimi člověk spřátelí,“ říká.

NOMÁDI: S kočárkem i na ledovec. Cesty s dětmi nemusí končit jen v zábavním parku
4. 03. 2019
O tom, že rakouské Alpy jsou nádherné, netřeba dlouze nikoho přesvědčovat. Zkrátka kdo jednou zkusil, nechce jinak. Ale že se cest třeba na takový dachsteinský masiv nebo k ledovcovým jezerům nemusíte vzdát, ani pokud máte malé děti, o tom vás s chutí přesvědčí právě vznikající průvodce Toulky s dětmi v báglu – Rakouské Alpy a okolí.