Lidovky - cestování


MEXICKÉ PODIVNOSTI: Popocatépetl a příběh věčné sopečné lásky
16. 09. 2020
Popocatépetl, Popocatépetl, Popocatépetl… A co teprve když k němu přidáme přilehlou Iztaccíhuatl, máme dvojici sopečných jazykolamů jak víno. Jaký příběh ale vypráví?

Pracovní schůzky ve Švýcarsku? Sejít se může maximálně pět lidí, v kuchyňce může být jen jeden, říká Češka
15. 09. 2020
Karolína Řeřichová je povoláním grafická designérka a výtvarnice. V lednu 2020 se díky pracovní nabídce přestěhovala z Prahy do Švýcarska. „Momentálně jsou hranice Švýcarska pro občany EU otevřeny bez omezení. Teoreticky můžete jet či plout, kam chcete. Více restrikcí mají země ostatní, to si musí člověk před odjezdem zjistit, pravidla se mění velmi rychle. S létáním, pokud nemáte soukromé letadlo, už je to horší,“ říká.

Nakažená surfařka a začátek školy. Ve Španělsku měří dětem před vstupem do školy teplotu, píše Češka
13. 09. 2020
Tento týden je skoro v celém Španělsku ve znamení začátku školního roku. Mám pocit, že celkově jsou už všichni z koronaviru unavení, u někoho se to projevuje spíše rezignací, někdo je zase podrážděnější. Ale naprosto chápu, že tato situace nervozitu rodičů ještě zvýšila. Jaký ten školní rok bude, to nikdo neví, ale už teď je jasné, že nejistý a netypický. Pro mnohé děti znamená návrat do tříd skoro po půlroční pauze, většina z nich se proto už určitě těšila na kamarády.

MEXICKÉ PODIVNOSTI: 11+1 faktů o (ne)cestování. Zóny vysoké možnosti nákazy a natřískaná letadla
9. 09. 2020
„Jak to v současné chvíli vypadá s turismem v Mexiku?“ „Můžu si koupit teď hned letenku a Mexiko si užít skutečně naplno, prostě jako kdykoliv jindy?“ Tak zní otázky, které se na mě v posledních dnech v rozličných obměnách a formulacích valí ze všech stran.

Na Jamajce opět platí zákaz vycházení z domu a roušky se nosí všude, říká Češka
8. 09. 2020
Renata Novotná pochází z Vamberka, střídavě žije v Česku a na Jamajce, kam jezdí za svým přítelem. Živí se jako nezávislá lektorka anglického jazyka online formou. „Na Jamajce lidé dodržují opatření tak půl napůl. Jejich porušení je sice penalizováno až jedním milionem jamajských dolarů, což je asi 148 tisíc korun, ale málokdy se stane, že by byl někdo opravdu pokutován,“ říká Novotná pro server Lidovky.cz.

Tip na výlet: Z Tanvaldu do Harrachova po legendární ozubnicové železnici
7. 09. 2020
Plánujete cestu se do Jizerských hor nebo do Krkonoš a máte v partě fanoušky technických kuriozit, milovníky železnic, děti nebo nadšené fotografy či fotografky? Pak by byla obrovská škoda nezařadit do plánů výlet z Tanvaldu do Harrachova. Samozřejmě nemyslíme pešky nebo autem, ale zubačkou, tedy po jediné ozubnicové železnici u nás.

Tip na výlet: Kraj Jiráskových Psohlavců a cesta za zlotřilým Lomikarem
4. 09. 2020
Co se nám vybaví, když se řekne Chodsko? Pokud jste zdaleka, nebude toho asi mnoho, ale ve srovnání s jinými oblastmi na tom je Chodsko díky Jiráskovi a Psohlavcům vlastně docela dobře. Pestré kroje, krásně malovanou keramiku, nářečí a pouťové koláče zná kdekdo.

Tanvaldský Špičák. Flowtraily pro celou rodinu
3. 09. 2020
Lanovka v létě vyváží na vrchol Tanvaldského Špičáku turisty, kteří si chtějí jizerskohorská panoramara užít z rozhledny nebo skalnatých vyhlídek, a také bikery, pro něž jsou tu připravené jednoduché flowtraily vyhlazené jak dětská prdelka! Líbit se tu bude jak zkušeným enduristům, tak i dětem klidně na pevných kolech.

MEXICKÉ PODIVNOSTI: Limuzíny, drony a tylové sukně. Jak vypadají patnácté narozeniny Mexičanek?
2. 09. 2020
Procházka po hlavním městě Mexika vás pravděpodobně dovede při zapadajícím slunci k Monumentu mexické revoluci. O jeho významu a umělcích, co do něj vytesali monstrózně obří sochy, si ale povíme jindy. Dneska se podíváme spíš na to, co „zdobí“ jeho okolí – když zrovna není světová pandemie, vypadá to tam totiž jako na oficiálním výjezdním meetingu tylových sukní.

Tip na výlet: Maják Moravy Hostýn září do dálky desítek kilometrů
2. 09. 2020
Některá výletní místa uvidíte až v okamžiku, kdy budete stát těsně před nimi. S Hostýnem je to přesně naopak: známé mariánské poutní místo září do dálky několika desítek kilometrů, a sami tak zjistíte, že přezdívka maják Moravy je celkem přiléhavá.

Ve Španělsku se už v metru ani nenapijete, pravidla se stále zpřísňují a hrozí nouzový stav, říká Češka
1. 09. 2020
Barbara Weglorzová měla ke Španělsku vztah od střední školy, proto se na vysoké rozhodla, vydat se za novými zkušenostmi. Žila tam pět let, ale kvůli koronaviru se nakonec přestěhovala zpátky do Česka. „S návratem jsme museli čekat na ukončení karantény, vzhledem k tomu, že je přítel cizinec, a nepustili by ho přes hranice,“ říká.

NOMÁDI: Afrika na vlastní kůži. Nejlepší snímky z cesty napříč kontinentem
31. 08. 2020
Přesně před třemi lety, v létě 2017, ukrajovali první stovky kilometrů na své cestě Afrikou. Dvojice, která si říká Busny, ve Volkswagenu Transporter třetí generace kontinent přejela hned dvakrát: ze severu na jih a pak zase zpět. Marika a David o svém cestovatelském dobrodružství natočili sérii dokumentů, které můžete vidět na Mall.tv a také napsali dvě knihy. Podívejte se na jejich exkluzivní fotky: co navštívená země, to jeden snímek.

Italské vedro a zelené dvoutisícovky. Za půl hodiny se z alpského údolí dostáváme do ‚Středomoří‘
31. 08. 2020
Jen půl hodina cesty chůzí a z alpského zeleného údolí v severní Itálii se jednoduše dostanete do oblasti připomínající Středomoří, kde rostou olivovníky, bubnují cikády a teploty se dostávají na vysoké hodnoty. Výhled na známé Gardské jezero je jen bonusem na téhle příjemné procházce. Pokud tedy zvolíte tu správnou cestu.

Tip na výlet: Vydejte se do romantické krajiny vody v Litovelském Pomoraví
31. 08. 2020
Výjimečná v mnoha ohledech je řeka Morava. Její pramen na úbočí Králického Sněžníku střeží socha slůněte. Místu, kde opouští naše území, se říká Moravská Amazonie. Vodáci ji milují, protože téměř celý rok má dost vody. A navíc vedle řady dalších neokoukaných míst nabízí skutečný cestovatelský klenot: autentickou a dokonale zachovalou vnitrozemskou říční deltu.

Tip na výlet: Cesta na zámek Veltrusy, do snů hraběte Chotka
29. 08. 2020
Určitě i vy znáte nějaké jezírko, ve kterém by s trochou fantazie mohly žít víly. Svá oblíbená místa měli i autoři slavné opery Rusalka: zatímco libretistu Jaroslava Kvapila prý inspirovaly tůně pod vrchem Bolfánek u Chudenic, skladatel Antonín Dvořák Rusalku „ubytoval“ v lese kousek od zámečku Vysoká. Ideální azyl pro romantickou vodní havěť přitom měl na dohled od své rodné Nelahozevsi: i dnes stačí přejít řeku a zamířit k zámku Veltrusy.

Vlakem na výlet do malé Vídně. Šumperk nabízí díla imperiálních architektů, výhledy i tajemné skály
29. 08. 2020
Město Šumperk, ležící v údolí řeky Desné, je branou do Jeseníků, tedy k jedněm z nejnavštěvovanějším horám v České republice. Kromě toho je sám atraktivním turistickým cílem. A je dobře dostupné po železnici.

Hřbitovy i žulové lebky. Písecko láká takzvanou na noir turistiku
28. 08. 2020
Turistická oblast Písecko-Blatensko připravila novinky inspirované takzvanou noir turistikou. Návštěvníky chce dovést na hřbitovy, do vesnic se zvláštními názvy nebo na tajemná místa. „Patří k nim Cesta bolestných kamenů v Píseckých horách, Památník Lety i kostel v obci Paštiky, do jehož zdi jsou ze žuly vytesané dvě lidské lebky,“ sdělila Jana Píchová z Jihočeské centrály cestovního ruchu.

V cestovním ruchu je celosvětově ohroženo 120 milionů míst
28. 08. 2020
V cestovním ruchu je letos kvůli koronaviru celosvětově ohroženo 120 milionů pracovních míst. Těžce postiženy budou rozvíjející se země a hlavně ženy, varuje v zprávě OSN.

Španělsko bojuje s koronavirem. Situace se zhoršuje a zavírají se nevěstince, píše Češka
27. 08. 2020
Minulý týden se v médiích objevilo téma, o kterém zatím od začátku koronavirové krize nebyla ještě zmínka: prostituce. Španělská ministryně pro rovné příležitosti a členka krajně levicové strany Podemos Irene Monterová požádala minulý týden regionální vlády, do jejichž kompetence to spadá, o uzavření nevěstinců, které podle posledních údajů přispívají k šíření koronavirové nákazy. Stalo se tak týden poté, co už bylo ve většině regionů nařízeno uzavření nočních klubů a diskoték. Jak to vlastně s prostitucí ve Španělsku vypadá?

Maďarské lázně se drží nad vodou. Strategie vlády slaví úspěch, místním se do světa nechce
27. 08. 2020
Virus nevirus, Maďaři drží místní lázně nad vodou. Snaha maďarské vlády o podporu domácího cestovního ruchu přináší během pandemie ovoce – tamní obyvatelé vyměnili zahraničí za svou domovinu a dopad na tamní cestovní ruch nebude díky nim tak tvrdý.

Tip na výlet: Výprava za barokními mistry i do kamenné zoo v Broumovsku
27. 08. 2020
Broumovsko: mystická a překrásná, přesto málo známá krajina schovaná za hřebenem Broumovských stěn, kdysi ovšem „krajina děsná v širé pustině“. Alespoň tak popisovala území smlouva z roku 1213, kterou král Přemysl Otakar I. daroval broumovský výběžek benediktinům z Prahy-Břevnova.

MEXICKÉ PODIVNOSTI: A možná přijde i klaun. Jak se ze zábavy pro děti stala zábava celé země
26. 08. 2020
Na jednu stranu se jim celý život cíleně vyhýbám a na druhou stranu jsou to právě oni, kdo mě provází od samého počátku mého života v Mexiku. Klauni. Jojo, ti paňácové s červeným nosem a velkýma botama. Tak dneska bude řeč právě o nich.

Na Zanzibaru se dělaly testy na covid zdarma, na Afriku to je unikát, říká Čech. Pokutu dostal kvůli roušce
25. 08. 2020
Lukáš Šinogl se ve 27 letech přestěhoval na Zanzibar, kde je čtyři roky ředitelem hotelu. Práce na černém kontinentu jej naplňuje, protože se vymyká všem evropským zvyklostem. „ V době korony na dodržování nařízení dohlížela policie a byla poměrně striktní. Dokonce jsem dostal pokutu za jízdu v autě bez roušky, byť jsem byl v autě sám. Na ostrově byly zřízeny silniční check-pointy, kde zdravotníci kontrolovali každý vůz, zda-li mají pasažéři roušku a zároveň prováděli měření teploty,“ říká.

Tip na výlet: Výlet s Máchou za loupežníky na hrad Kokořín
25. 08. 2020
Když se výletu na Kokořín zúčastní znalec Járy Cimrmana, budete mít o zábavu postaráno. Nepochybně totiž dojde na citaci z divadelní hry Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem, kde jednající postavy vedou následující rozhovor:

Nejsilnější zážitky byly ty ne úplně pozitivní, popisuje cestovatel
24. 08. 2020
Nejsilnější zážitky z expedice Tatra kolem světa 2 byly ty, které nejsou úplně pozitivní. Kvůli koronaviru expedice značně překopala původní plány, členové výpravy by se v následujících týdnech rádi dostali do Ázerbájdžánu nebo Ruska. V rozhovoru s to řekl šéf výpravy Marek Havlíček. Tatra vyrazila z Prahy v únoru.

VIDEO: Příjemná procházka i náročná túra. Pastviny a jezera Salcburska jsou pro každého
24. 08. 2020
Za zážitky nemusíte jezdit daleko, jen pár hodin cesty z Prahy se nachází rakouská spolková země Salcbursko – ráj, kde stačí nazout pohorky a vydat se vstříc dobrodružství. Zkuste třeba trasu kolem průzračného salcburského jezera Tappenkarsee po stopách olympijské vítězky v alpském lyžování Annemarie Moser-Pröll.

NOMÁDI: Slovák si postavil ze školního autobusu domov. Stačilo mu půl milionu korun
24. 08. 2020
Lukáš Lenner nezapře, že má rád auta. Závodí v driftování. Před dvěma lety se zamiloval do představy, že si z klasického amerického školního autobusu postaví pojízdný domov. Podívejte se, jak to dopadlo.

Tip na výlet: Výlet s Johannem Wolfgangem Goethem do Mariánských lázní
23. 08. 2020
Podivuhodné zařízení... Bylo mně, jako bych se nacházel v severoamerických lesích, kde se postaví město ve třech letech. Plán je šťastný a přívětivý, vedení přísné, řemeslníci pracovití, dozor rozumný a bdělý. Hotové domy, domy budované, pod střechou nebo až k střeše, nebo sotva ze základů teprve vyrůstající, všechno je živé. Sotva jsem kdy viděl něco tak přívětivého…“

Žádná strašidla tu nečekejte. Hrad Český Šternberk, který jako jediný dobyl Jiří z Poděbrad
23. 08. 2020
Gotický skvost tyčící se nad řekou Sázavou je známý jako hrad Český Šternberk, kde momentálně přebývá i jeho současný majitel Zdeněk Sternberg. Možná právě to se stalo lákadlem mnoha turistů, kteří chtějí nasát atmosféru středověku a první republiky. Hrad totiž nabízí i prohlídku, která vypráví o životě rodiny na hradě v období jejího rozkvětu.

Vlakem na výlet: Chrudim je jako dívka. Svá tajemství odhalí tomu, kdo naslouchá
22. 08. 2020
Východočeské město Chrudim je jako tajemná dívka. Na první pohled trochu nepřístupná, přitom v sobě skrývá mnoho tajemství. Odhalí je tomu, kdo chce naslouchat. Je městem tisíce loutek – stejně jako dávných pověstí a legend. Skrývá také jeden poklad. A snadno se do něj dostanete vlakem.

Kouty nad Desnou. Nový balanc park a novinky v bikeparku
21. 08. 2020
Jesenické Kouty nad Desnou se zase o krok přiblížily rodinám s dětmi a v hlavním zázemí daly vzniknout velkému balanc parku s obří síťovou věží. Kromě dalších aktivit jako jsou naučné stezky nebo výlet na Dlouhé Stráně si tu můžete zkusit i vyhlášený bikepark, který si také letos prošel úpravami a stal se tak ještě atraktivnějším.

Po koupání opláchněte oči pitnou vodou. Delší pobyt v moři oči podráždí
21. 08. 2020
Slzy jsou pro oči nezbytné, jsou pro ně jakýmsi mazadlem. A také první pomocí, když do oka spadne nějaké smítko. Proto možná člověka napadne, že dívat se pod vodou při potápění je pro oči přirozené. Zvláště pokud člověk vyrazí na dovolenou k moři. To je přece také slané. Jenže nepříjemnosti hrozí i při koupání v moři.

Tip na výlet: Hospital Kuks. Magické defilé barokních soch
21. 08. 2020
Vzpomínáte na televizní soutěž Peče celá země? Kdekdo tehdy hádal, kde ten půvabný areál se zámečkem a anglickým parkem vlastně je. Odpověď už zřejmě znáte: Dům oddechu aneb La Maison de Bon Repos si výhradně pro svá potěšení, meditaci a lov ptáků nechal postavit hrabě František Antonín Špork (1662–1738).

MEXICKÉ PODIVNOSTI: Česko-mexický bilingvismus na bizarní úrovni
20. 08. 2020
Výchova bilingvního dítěte vás postaví před celou řadu kuriózních situací. Tříslovná věta s každým slovem proneseným v jiném jazyce není výjimkou. Myslela jsem si, jak na to jdu od lesa – přečetla jsem si všechnu dostupnou literaturu, stanovili jsme si doma zásady jazyků, jakými se k dceři budeme obracet, nakoupila jsem didaktické pomůcky.

Nedodržování pravidel zhoršuje situaci. Počty nakažených ve Španělsku rostou každý den, píše Češka
19. 08. 2020
Už několikrát jsem chtěla psát o něčem pozitivním a moc mi to nešlo. Teď je snad jedinou dobrou zprávou to, že se “našel” bývalý král Juan Carlos. Královský palác v pondělí oficiálně oznámil, že je od 3. srpna ve Spojených arabských emirátech - konkrétně v Abú Dhabí. Záhada je tedy vyřešena. Proč to dva týdny tajili a proč to oznámili právě teď, to vědí asi jen oni. Možná chtěli národu dopřát trochu zábavy a odvést pozornost od koronaviru v jinak neveselé situaci.

Tip na výlet: Po stopách Karla Hynka Máchy na impozantní hrad Bezděz
19. 08. 2020
Impozantní hrad Bezděz přitahuje mlsný pohled nejednoho cestovatele, ale mnohé odrazuje strmý kopec. Potíže s ním měl i Přemysl Otakar II., král železný a zlatý, který roku 1264 Bezděz založil. Vyvláčet nahoru veškerý stavební materiál muselo dát pořádnou fušku, ale skvělá poloha v následujících staletích lákala i další nadšené budovatele.

Rakouské středisko St. Anton. Pěšky po skalách a na kole do údolí
18. 08. 2020
Rakouský St. Anton jsme v létě navštívili už po čtvrté a pořád jsme tu měli co objevovat jak na kole, tak pěšky. Zatímco horské treky tu často vedou skalami a neobejdou se bez ocelových lan, cyklistika se tu odehrává spíš na zpevněných cestách, nicméně v obou případech si užijete ta nejlepší arlbergská panoramata.

NOMÁDI: Na Sibiři je letos neskutečné vedro. Na Báňský žigul Rusové mávají a chtějí se s ním fotit
17. 08. 2020
Na začátku byl bláznivý plán. Vypravit se z Ostravy na studijní pobyt v Tomsku žigulíkem. Pak přišla světová pandemie COVID-19. Jakub Pavelek se však nevzdal. Žigulíka koupil v Rusku a teď vrací domů ze Sibiře.

Tip na výlet: Malý český Island a nejmenší z měst lázeňského trojúhelníku
17. 08. 2020
Františkovy Lázně, nejmenší z měst takzvaného západočeského lázeňského trojúhelníku, vás okouzlí svou starosvětskou atmosférou. Areál převážně v klasicistním a empírovém slohu s pravidelným půdorysem je skutečně maličký – poměřováno na lázeňské oplatky vám na cestu z jednoho konce na druhý bude stačit pár kousnutí...

Opomíjené skvosty: z Potštejna stále dýchá Belle Époque. Obec skrývá okouzlující promenádu i oceňovaný pivovar
16. 08. 2020
Někdy se z místa, kterým jste plánovali jen projet, stane překvapivý objev. Protože tam najdete něco nečekaného. Něco, co vás přinutí zaparkovat a zdržet se. Třeba pár hodin, ale také přes noc. To je náš příběh s Potštejnem.

Tip na výlet: Tady byl Jára Cimrman. ‚Liptákov‘ je obec zneuznaného génia
15. 08. 2020
Kde narazíte na stopy Járy Cimrmana, zneuznaného génia, který s přehledem vyhrál anketu o Největšího Čecha a recesisté ho nominovali do prezidentských voleb? Celý článek zde]]>

Tip na výlet: Bečov nad Teplou a jeho relikviář svatého Maura
13. 08. 2020
Lákají vás zlato a drahokamy? Vydejte se do údolí říčky Teplé nedaleko Karlových Varů. Bečov nad Teplou je hrad i zámek; hrad je gotický, ale od 17. století byl využíván pouze jako hospodářská budova a roli reprezentačního sídla převzal pozdně barokní zámek s terasovými zahradami a fontánami. Při prohlídce na vlastní oči uvidíte relikviář sv. Maura, románskou zlatnickou památku z počátku 13. století. Jeho hodnota? Nevyčíslitelná.

MEXICKÉ PODIVNOSTI: Nejdivnější popáleniny světa ve tvaru hnědých fleků
12. 08. 2020
Mexická každodenní realita mě dodnes překvapuje. To, na co bych ale nepřišla ani ve snu, je, čím vším se člověk může popálit.

Beskydská Bílá. Užijte si ji na kole, na voru i na visutých mostech
11. 08. 2020
Beskydská Bílá v létě lanovkou na vrchol Zbojnické vyváží turisty, bikery a také rodinky s dětmi, které tu mají v oblibě Pašeráckou stezku plnou zábavných úkolů a dobrodružství. My se na Bílou rádi vracíme kvůli tamním zábavným singltrailům a tentokrát jsme trailové drandění doplnili ještě o cyklovýlet k Maxovo vodní nádrži, na které jsme se projeli na voru.

VIDEO: Termální lázně s výhledy, o kterých se vám bude ještě dlouho zdát. To je Gastein
11. 08. 2020
Po náročné túře či cyklovýletu, nebo jen tak za relaxem a odpočinkem se vydejte do alpských termálních lázní Gastein. V centru Bad Hofgasteinu se nachází neskutečných 36 tisíc metrů čtverečních lázní přímo pod impozantními vrcholky hor. Jezera i bazény plné příjemně teplé minerální vody si mohou užít dospělí i děti, na které tu čeká dětská zóna.

VIDEO: Až na vrcholky hor v sedle kola. Zažijte cyklo dovolenou v alpském ráji
11. 08. 2020
Úžasná panoramata, trasy pro začátečníky i zkušené bikery a malebná příroda. Salcbursko nabízí pro milovníky horské cyklistiky ideální podmínky. Vychutnejte si aktivní dovolenou v Rakousku stejně jako freestyle lyžařka Sandra Lahnsteiner, která v létě mění lyže za kolo a vyráží vstříc alpským dobrodružstvím.

Tip na výlet: Zámek Lednice s malebnou zahradou. Nádherný svět i s minaretem
11. 08. 2020
Podobné veselí jako výlet kolem světa – a tím myslím rybník Svět u Třeboně – dokáže vyvolat výlet do lednice. Samozřejmě také psané s velkým L, tedy do Lednice. Společně s Valticemi je srdcem Lednicko-valtického areálu, od roku 1996 zapsaného na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Řecko zpřísňuje pravidla. Češi budou muset mít při vstupu do země negativní test na covid
10. 08. 2020
Turisté z několika evropských zemí, včetně České republiky, budou smět do Řecka od 17. srpna jen s negativním testem na koronavirus. Podle agentury Reuters to v pondělí oznámila řecká vláda. Test bude muset být starý maximálně 72 hodin. Opatření se dále dotkne cestujících ze Švédska, Belgie, Španělska a Nizozemska.

NOMÁDI: Paradajka vymetla Balkán. ‚Když začal stříkat olej z motoru, dal jsem se na modlení‘
10. 08. 2020
Cestování starými vozy má svoje kouzlo i úskalí. Přesně to je příběh Paradajky, letitého Volkswagenu T3. Jeho majitel popsal pro server Lidovky.cz radosti i strasti s vozem vyrobeným v roce 1988.

Tip na výlet: Tajemná řeka Punkva na dně propasti
9. 08. 2020
Letní kouzlo Moravského krasu a výlet k propasti Macocha? Kdekdo si klepe na čelo: oblíbené místo zaplaví davy výletníků a kras se promění v moravský Václavák. Jenže dětem začaly prázdniny, dospělí mají dovolenou, a patříte-li mezi ty prozíravější, vstupenky do Punkevních jeskyní máte rezervované dopředu. Ale co když ne?

Opomíjené skvosty: krov v Chebu vztyčovali, když byl Václav IV. ještě mladý. Teď si na něj můžete sáhnout
8. 08. 2020
Chebské náměstí má podobnou atmosféru jako centrum výstavního německého města. A domy, které jej lemují, ještě k tomu skrývají nenápadný unikát: dochovalé historické krovy. Nejstarší jsou přitom ze středověku, z časů panování Lucemburků na českém trůně.

ŠPANĚLSKO PO KARANTÉNĚ: Kde je bývalý král Juan Carlos?
8. 08. 2020
Poprvé od začátku koronavirové krize se soustředila pozornost španělských médií, veřejnosti i sociálních sítí alespoň na chvíli na něco jiného, přesněji řečeno na někoho jiného - bývalého krále Juana Carlose. Ten náhle odcestoval ze země a nikdo neví kam.

Tip na výlet: Písek Fráni Šrámka jako malebné město na Otavě. Nad řekou tu zní stříbrný vítr
7. 08. 2020
S jihočeským Pískem je spojeno tolik slavných jmen, že jen při obyčejné cestě z jednoho konce na druhý se můžete zastavit téměř na každém kroku. Pochvalte kameníky z královské písecko-zvíkovské stavební huti, že jimi vybudovaný Kamenný most přes Otavu přetrval věky. Kousek od něj stojí na břehu řeky Městská elektrárna: z bývalého mlýna ji přestavěl „český Edison“, elektrotechnik a vynálezce František Křižík, díky němuž se Písek stal jedním z prvních měst v českých zemích se stálým veřejným elektrickým osvětlením.

MEXICKÉ PODIVNOSTI: Stále živý mýtus v Mexiku? Evropané smrdí, asi se nemohou mýt každý den
5. 08. 2020
Hygiena je v Mexiku tématem daleko častějším, než by si našinec mohl myslet. Ale co třeba, když váš vztah začne právě překvapením nad hygienickými návyky?

Tip na výlet: Po stopách architekta Jana Blažeje Santiniho
5. 08. 2020
Výjimečný, prodchnutý číselnou symbolikou a už více než pětadvacet let zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO: to je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Není to tak dávno, co kolem rostly stromy a na kostel přes ně nebylo vidět. Všechno už je ale jinak, a tak když se z centra města vydáte na sever směrem na Hlinsko a Chotěboř, za chvíli ho uvidíte v celé kráse.

Opomíjené skvosty: rozpadající se sen knížete Windischgrätze a neuvěřitelná jízdárna Světce
3. 08. 2020
Jen pár kilometrů od Tachova se nad řekou Mží rozkládá obec Světce. Místo, kde si starý voják vysnil romantické sídlo hodné jednoho z předních mužů a rodů monarchie.

Tip na výlet: Lázně Luhačovice aneb Taje pramenů i smírčích křížů
3. 08. 2020
Krásné, přívětivé a léčivé v každé roční době: takové jsou lázně Luhačovice. Leží v malebném údolí říčky Šťávnice na pomezí Valašska a Slovácka, v místech, kde se ve vzájemné harmonii setkávají Bílé Karpaty a originální architektura lázeňských domů.

Pevně věřím, že tahle krize neskolí Španělsko na kolena, ale je jasné, že nastanou zlé časy, říká Češka
2. 08. 2020
Martina Balcárková se narodila v Brně, žije a pracuje již 20 let ve Španělsku, respektive v Katalánsku. „Situace se mění každý den. Omezuje se noční život zavíráním barů a diskoték, většina nových ohnisek pochází pravě ze shromažďování se lidí a nedodržování základních opatření, jako je nošení roušky nebo dodržování minimální vzdálenosti,“ říká.

Pod Blaníkem stál největší zlatý důl ve střední Evropě, zbyly po něm ruiny a písečná pláň v lese
2. 08. 2020
Horu Blaník a její okolí na Benešovsku mají lidé kromě pověsti o rytířích spojenou spíše s malebnou přírodou lákající k turistickým výšlapům. Proto možná překvapí, že v její blízkosti v minulém století fungoval ohromný zlatý důl, z něhož se vytěžily tuny žlutého kovu a patřil mezi největší a nejmodernější v Evropě. Dnes ho připomíná zajímavá 4,5 kilometru dlouhá naučná stezka, která stojí stranou zájmu masové turistiky.

Slovenské Donovaly. Po svých, na e-biku či elektrokoloběžce
1. 08. 2020
Slovenské Donovaly se rozprostírají na rozhraní národních parků Nízké Tatry a Velká Fatra a jsou známé díky své netradiční lanovce Telemix, která se tu točí i v létě a vyváží na Novou Holi turisty i bikery. Mezi rodinné atrakce tu patří například městečko Donovalkovo nebo elektrokoloběžky, letošní novinkou je pak možnost zapůjčení e-biků a nový Husky bar.

Tip na výlet: Hluboká nad Vltavou jako Anglie v jihočeské krajině
1. 08. 2020
Pohádkové sídlo utkané ze snů krásné paní: tak se návštěvníkům představuje Hluboká nad Vltavou, zřejmě nejkrásnější z našich zámků. Kdo byla ta paní a jak se vlastně z obyčejného barokního zámku vyklubalo snové romantické sídlo?

ŠPANĚLSKO PO KARANTÉNĚ: Britská opatření mohou definitivně ohrozit turistickou sezónu ve Španělsku
31. 07. 2020
Moc ráda bych napsala něco optimistického, protože i v jinak radostném Španělsku to je teď potřeba více než kdy jindy, ale bohužel zpráva o tom, že se britská vláda rozhodla o povinné karanténě pro ty, kteří se odsud vracejí, byla studenou sprchou pro všechny, kdo pracují v cestovním ruchu: hoteliéry, majitele restaurací, diskoték a nočních klubů, a také samozřejmě i cestovní kanceláře a letecké společnosti.

NOMÁDI: Zastavíme, kde chceme. A zůstáváme, jak dlouho nám to vyhovuje
31. 07. 2020
Je to vlastně učebnicový příklad. Nejprve inspirace na internetu, pak “lehká” vestavba do menšího auta a nakonec úprava velké dodávky pro cesty cestou necestou. To je příběh slovenské dvojice, která si říká Star_X_Overland. Na začátku přitom byla autonehoda a dlouhá rekonvalescence.

Slovenské Malinô Brdo. Na kole po hřebenovce i bikeparkové trati
30. 07. 2020
Co se týká počtu letních aktivit, patří areál Malinô Brdo (Malinné) mezi nejvybavenější střediska na Slovensku. Na jednom místě se tu dá z kopce zajezdit na kole, koloběžkách nebo horských kárách. Mezi evergreeny patří Minizoo Sidorovo, lanový park, aquazorbing a lodičky. My si do toho tentokrát přidali ještě cyklovýlet po Velkofatranské hřebenovce.

Tip na výlet: Víno, Věstonická venuše, zpěv. Taková je jižní Morava
30. 07. 2020
Plánujete výlet na jižní Moravu na Pálavu a k Novomlýnským nádržím? Počítejte s tím, že k prohlídce a návštěvě všech zajímavých míst vám nepostačí ani prodloužený víkend. Užijí si tu všichni: pěší výletníci i fandové cyklistiky, milovníci památek, historie a vína, sportovci i vodomilové.

MEXICKÉ PODIVNOSTI: 10 tipů, jak se chovat při zemětřesení
29. 07. 2020
Wuooooom, wuoooom, wuoooom, alerta sísmica, wuoooom wuoooom… Pro mě osobně nejhorší zvuk v životě – upozornění veřejných tlampačů na blížící se zemětřesení. Jakmile ho zaslechnete, máte šedesát vteřin, abyste se a) schovali, b) vyběhli ven z budovy. Pojďme se společně podívat na to, co že to vlastně máte dělat, pokud vás zastihne na cestě po Mexiku (či vlastně kdekoliv) zemětřesení.

Roušky v MHD, žádné podávání rukou i karanténa. Švýcaři jsou přísní, říká Čech
28. 07. 2020
Aleš Machander žije ve Švýcarsku již třetím rokem. Prvních 18 měsíců pobýval střídavě mezi Curychem a Prahou, od léta minulého roku se usadil v údolí Švýcarských Alp, kde se věnuje projektu v oblasti zdravotnictví. V Sionu žije se svou přítelkyní.

Tip na výlet: Ve světě lesních samot. Šumavou po stopách spisovatele Klostermanna
28. 07. 2020
Nebývá zvykem vzpomínat na klasiky jako na negramotné záškoláky, alespoň si tím však velebné kmety trochu polidštíme. Třeba Karla Klostermanna (1848–1923), který rád vzpomínal na dětství v Žichovicích pod hradem Rabí. Musel to být skutečný ráj: tatínek panský lékař u knížete Lamberka, maminka se otáčela kolem početné rodiny a na malého Karla nikdo neměl čas.

Středočeský Monínec. Dětský revír a traily pro všechny
27. 07. 2020
Co do rozlohy, patří Monínec mezi menší české areály, co do počtu aktivit a atrakcí, jde o jedno z nejnadupanějších středisek u nás. V bikeparku se děti naučí na kole, v bazénu plavat, v lanovém parku potrénují obratnost a za výkony se odmění v Aktivity parku třeba na vodní maxiskluzavce.

Tip na výlet: Krutý příběh v nádherné kulise. Za zdmi zámku ve Velkých Losinách se odehrávalo zlo
26. 07. 2020
Vyřezávané postříbřené lustry ze severní Itálie, tři metry vysoká majoliková kamna z konce 16. století anebo obří příborník – to jsou hlavní klenoty v interiérech renesančního zámku ve Velkých Losinách. A přestože k vidění jsou i půvabné arkády či vzácná kolekce gobelínů a kožených tapet, krása jako by byla pouhou kulisou: za ní se skrývá příběh plný zla, chamtivosti a krutosti, který se v Jeseníkách a jejich podhůří odehrál v 17. století.

Středisko Klewenalp. Rodinná zábava nad Lucernským jezerem
25. 07. 2020
Klewenalp je menší středisko nad Lucernským jezerem, které svou strategickou polohou kombinuje výhledy na nekonečně rozlehlé jezero čtyř kantonů a na mohutné švýcarské Alpy. Projet se tu dá na trailech, na netradičních bikeboardech nebo i na parníku.

Opomíjené skvosty: Do kaolínového dolu v Nevřeni léta lidé lezli na černo. Teď to jde legálně
24. 07. 2020
Jen pár minut jízdy od severního okraje Plzně leží v malá vesnice Nevřeň. Na konci 19. století tady horníci vytvořili nevšední dílo: hlubinný kaolinový důl. Stačilo jim na to pouhých třicet let, po něž byl podnik v provozu. Nevřeň s dolem zařadil Czechtourism na seznam 42 opomíjených skvostů Česka.

Tip na výlet: Pravý středověk s princeznami. Pohádkový zámek Bouzov si oblíbili i filmaři
24. 07. 2020
Přestože současnou podobu získal Bouzov teprve na přelomu 19. a 20. století, pro řadu lidí je tím správným středověkým sídlem: s nefalšovanou vysokou věží, cimbuřím, střílnami, arkýři, chrliči, padacími mosty a mřížemi.

ŠPANĚLSKO PO KARANTÉNĚ: Situace se zhoršuje, roušky jsou povinné i na plážích
23. 07. 2020
Situace ohledně koronaviru se ve Španělsku zhoršuje, objevují se nová ohniska nákazy a mnohé autonomní oblasti v důsledku toho zpřísňují opatření. Od ukončení stavu nouze koncem června o tom nerozhoduje vláda centrální, ale vlády regionální. Nejvíce nakažených je momentálně v Katalánsku, zejména v Barceloně, ale ani v Baskicku na tom nejsme o moc lépe.

Procházky po ledovci a fantastická provázanost lanovek. Švýcarský areál Aletsch Arena musíte zažít
23. 07. 2020
Aletsch Arena leží v kantonu Wallis, zahrnuje tři střediska a svůj název získala díky Aletschskému ledovci, který je se svou délkou 23 km a rozlohou téměř 82 km největším ledovcem Alp. Díky skvělé provázanosti lanovek, turistických tras a trailů jsme si na každém výletě užili jedinečné výhledy na ledovec, a dokonce jsme se i prošli po ledovci samotném.

MEXICKÉ PODIVNOSTI: Šamansko-katolická odysea. Kostel, do kterého vás s foťákem nepustí
22. 07. 2020
Kdesi na úplném jihu Mexika, při hranicích s Guatemalou, leží jedna ze 32 federativních jednotek Spojených států mexických – stát Chiapas, o kterém se říká, že se vám nad jeho krásou srdce zastaví. A i když dneska to nebude přímo o krásách téhle oblasti, snad najde cestu do vaší představivosti i vyprávění o šamansko-katolickém kostele v San Juan Chamula. Pojďme si spolu zacestovat ve vlastní představivosti.

Tip na výlet: Nenápadný půvab Středomoří. Telč a Slavonice jako nejkrásnější města v Česku
22. 07. 2020
Vsaďte se, že při sestavování žebříčku nejkrásnějších měst v Česku bude některá z prvních příček patřit Telči. Renesanční městečko má nezaměnitelný středomořský šarm, jen místo moře tu mají tři rybníky: Štěpnický, Ulický a Staroměstský.

Irové nikam nespěchali, covidová nařízení povolují až nyní, říká Češka. Oželeli i oslavy svatého Patrika
21. 07. 2020
Petra Mikalová žije v Irsku 13 let a pracuje jako senior administrátorka v investiční firmě. „Momentálně zde dochází k rozvolňování opatření, otevírají se kadeřnické salony, restaurace a obchodní centra, ve kterých je třeba dodržovat odstup a není možné zkoušet oblečení. I přes stálá opatření se země začíná pomalu vracet k běžnému životu. V prvních dnech koronaviru se v obchodech kompletně vyprodal toaletní papír a jakákoliv mýdla na ruce, myslím, že lidé zde propadli chvilkové panice,“ říká.

Švýcarský Schlithorn. Zažijete zde větší adrenalin než v ‚bondovce‘
21. 07. 2020
Švýcarský Schlithorn se proslavil už v roce 1969, kdy se tu natáčel film James Bond – V tajných službách Jejího veličenstva. Středisko je protkané nejen bondovskou tematikou, ale hlavně adrenalinovými atrakcemi a aktivitami od zážitkových stezek a ferrat až po tandem paragliding.

V Bonnu mohou lidé nocovat v lanovce, karavanu nebo na trabantu
20. 07. 2020
Ve stanu na střeše trabantu, v kabince horské lanovky, ve vlakovém kupé nebo třeba v designovém americkém karavanu mohou nocovat hosté jednoho z hostelů v německém Bonnu. Netradiční koncept láká lidi z celého světa, kteří zavítají do bývalého hlavního města spolkové republiky, a podle provozovatelů by měl bez větších problémů přestát i současnou krizi způsobenou pandemií covidu-19.

Tip na výlet: Od pramene ku prameni. Karlovarská voda je vhodná k pití i do likéru
20. 07. 2020
Vybrat si pro výlet do Karlových Varů jako průvodce zdejší slavné prameny může být ošidné: zdá se, že nikdo přesně neví, kolik jich je. Geologové se dopočítali jednaosmdesáti, na městském webu jich je vyjmenováno šestnáct (některé ale jsou nepřístupné nebo mimo provoz z technických důvodů) a někde mezi tím vším se ještě vyjímá Becherovka, označovaná za třináctý léčebný pramen. U ní se samozřejmě také zastavíme, ale karlovarský výlet zahájíme u toho nejslavnějšího: u Vřídla.

Tip na výlet: Vydejte k Berounce, kde slavný autor Ota Pavel potkal ryby
18. 07. 2020
Ráno je u vody všechno hezké, protože den ještě nevzešel a my jsme si ho ještě nestačili otrávit, pravil kdysi Ota Pavel. Vášnivý rybář, spisovatel a sportovní novinář se ve svých dílech opakovaně vracel k Berounce a na Křivoklátsko, kam jako malý jezdil s rodiči a bratry na letní byt.

ŠPANĚLSKO PO KARANTÉNĚ: Turistická sezóna bude slabší. Za čím sem přijet?
17. 07. 2020
Plážová sezona je v plném proudu, počasí přeje, jen turisté na některých místech pořád ještě chybí. A to i přes přísná hygienická opatření, která platí i po zrušení stavu nouze. Sezóna určitě nebude jako ty předchozí, ale všichni, kteří pracují v cestovním ruchu, doufají, že se jim podaří aspoň trochu vynahradit nucenou přestávku uplynulých měsíců.

Rhétské dráhy. Bernina Expressem kolem švýcarských ledovců a jezer
16. 07. 2020
Od 15. června se dá už volně vycestovat do našeho oblíbeného Švýcarska, takže jsme se rovnou v polovině června vydali do kantonu Graubünden a krásy švýcarských velehor jsme si tentokrát užili pěkně z pohodlí tichých červených vláčků Rhétské dráhy. Ve Švýcarsku jsou totiž vlaky skoro víc atrakcí, než dopravním prostředkem a u takového Bernina Expressu to platí dvojnásob.

Tip na výlet: Po stopách Cyrila a Metoděje v centru Velkomoravské říše
16. 07. 2020
Kostely, kaple a kláštery, morové i mariánské sloupy, křížové cesty i boží muka patří k východní a jižní Moravě stejně jako romantické středověké hrady, nádherná příroda i malebné vinohrady. Před více než tisíci lety se tenhle kout naší země díky působení Cyrila a Metoděje stal ohniskem šíření křesťanské víry. Po stopách soluňských bratrů se lidé vydávají dodnes, aby prožívali své soukromé příběhy o věčném hledání a nalézání.

MEXICKÉ PODIVNOSTI: Přehnané, řvavé, kýčovité. Indiánské baroko je ale také fascinující
15. 07. 2020
Santa María Tonantzintla je pidičtvrť městečka Cholula, nacházejícího se na okraji mexického města andělů – Puebly. A ačkoliv jsou místní tacos na náměstí rozhodně prima, většina lidí sem míří za kostelem Neposkrvrněného početí Panny Marie, který je považován za vrchol indiánského baroka.

Když vás na Bali chytí bez roušky, musíte udělat deset kliků a nechat se vyfotit, říká Češka
14. 07. 2020
Renée Savková žije na Bali již třetím rokem, pracuje tam na pozici hotel manager v hotelu 14PALMS. Jako dobrovolnice je také součástí projektu Bali Anak Bukit - nedělní neziskové školičky pro místní děti. Kromě toho má své dva projekty Ministry of happines we are (výroba cestovatelských smaltovaných plecháčků pro minimalizaci single-use plastů, recyklované peněženky z krabic od mléka) a pod názvem Pepiny Bali vyrábí spolu s balijskou rodinou kalhoty z místních látek.

Tip na výlet: Jak ten hrad vlastně vypadal? Trosky jsou zřícenina opředená záhadami
14. 07. 2020
Hrad, který připomíná čertovy rohy trčící ze země, si nespletete s žádným jiným. Proč se ale právě temná zubatá zřícenina stala hlavním symbolem přívětivého a laskavého Českého ráje? Možná proto, že mnohem větší a důstojnější Kost je schovaná v údolí tak dokonale, že ji občas ani nepřátelé nenašli, Bradlec je až příliš zřícený a Valdštejn zase moc vysoko na skalách. Zkrátka Trosky jsou tak akorát: upravené, od parkoviště pár kroků a dobře viditelné ze všech stran.

NOMÁDI: Tři týdny dovolené a nuda v korporátu. Chceme objet svět, řekla si mladá dvojice
13. 07. 2020
Taky jste koukali na Trabanty a říkali si: „Něco takového chci také podniknout“? My jsme na tom byli úplně stejně! Lehce znuděni z našeho stereotypního života v korporátních zaměstnáních neustále hledající alespoň víkendová dobrodružství a 3 týdny dovolené ročně nám prostě byly málo. Náš cíl byl jasný, procestovat svět na čtyřech kolech na jeden zátah!

Tip na výlet: Hrad Karlštejn, kde (ne)směly být ženy. I tady se dá vyhnout tlačenici
12. 07. 2020
Dávná historie, krásná okolní příroda, filmová místa, zážitky pro celou rodinu a magický hrad: tak láká letní hosty městys Karlštejn. Jak to provést, abyste i vy poznali gotický skvost nad Berounkou co nejlépe a pokud možno bez tlačenice?

U Nového Jičína otevřeli břidlicový Flascharův důl. Turisté uvidí dvě štoly a vytěžené komory
10. 07. 2020
U města Odry na Novojičínsku se ve čtvrtek otevřel Flascharův důl z přelomu 19. a 20. století, kde se v minulosti těžila břidlice.

Tip na výlet: Vítejte v krajině dvojího nebe. Třeboňské rybníky jsou jihočeským symbolem
10. 07. 2020
Třeboňsku se (abychom vysvětlili titulek článku) skutečně říká krajina dvojího nebe: jedno máte nad hlavou, druhé se zrcadlí v hladinách rybníků. Jsou doslova všude a za jejich překrásná jména by si tenhle kout jižních Čech zasloužil dostat ještě do třetího nebe. Posuďte sami: severovýchodně od Třeboně leží vedle sebe Ženich, Nový Vdovec a Starý Vdovec, u Frahelže jen úzké cesty oddělují Naději, Skutek, Víru, Dobrou vůli a Lásku, kousek dál na sever leží rybník Překvapil a směrem na jih Potěšil.

MEXICKÉ PODIVNOSTI: Vodní zrůda a plovoucí zahrady z Xochimilca
8. 07. 2020
Kdesi na jihu Mexico City, v kanálech mezi plovoucími zahradami městské čtvrti Xochimilco (čti sočimilko), kde dodnes život plyne svým prapůvodním tempem a kde určují rytmus plovoucí zahrady, v kalných vodách mezi nimi číhá endemický druh „vodní zrůdy“, jak poeticky Aztékové nazvali zdejšího obojživelníka axolota mexického. Dá se tam proplouvat na bárkách trajineras s pocitem, že jste se přenesli do jakýchsi indiánských Benátek.

Tip na výlet: Cesta za liškou Bystrouškou v rodném kraji skladatele Leoše Janáčka
8. 07. 2020
O titul nejmohutnějšího hradu u nás vedou letitý boj Buchlov, Helfštýn, Hukvaldy a Rabí. Který z nich je nejkrásnější? To budete muset rozhodnout vy, ale naším dnešním cílem budou Hukvaldy, rodiště hudebního skladatele Leoše Janáčka (1854–1928). S jeho jménem je spojená také řada hukvaldských lákadel, od rodného domu přes památník až po výletní okruhy pro náruživé chodce i rodiny s dětmi. Potkáte na nich nejenom slavnou lišku Bystroušku, ale také Janáčkova oblíbená místa.

NOMÁDI: ‚Tohle je Sparta!‘ Nedaleko bojiště u Thermopyl jsme objevili opuštěný termální bazének
6. 07. 2020
Nejdříve ochutnávka u Baltu a pak velká cesta skrz Balkán. Cestovatelská dvojice si už brousí zuby na další expedici ve Volkswagenu Transporter čtvrté generace.

Tip na výlet: Kounovské kameny jsou považovány za nejtajemnější místo v Česku
6. 07. 2020
O kounovských kamenných řadách se píše jako o nejzáhadnějším místě Česka a nejvýznamnější megalitické památce střední Evropy. Nechybí v žádné knížce o tajemných místech naší vlasti, a dokonce se zdá, jako by se i historie nedalekého Kounova dělila na dobu před jejich objevením a po něm. Záleží na vás, jak výlet k magické památce pojmete: jako cestu za tajemstvím, za hledáním mystické atmosféry, k meditaci anebo se sem vydáte s dětmi za šera lovit bobříky odvahy?

Kousek od Prahy se rozpadá zapomenutý zlatý důl, zarostlé ruiny jsou až překvapivě rozsáhlé
5. 07. 2020
Zajímavá a prakticky neznámá technická památka se nachází poblíž Nového Knína zhruba 35 kilometrů jižně od Prahy. Jedná se o ruiny bývalého zlatého dolu Libčice, které se nacházejí na naučné stezce Kozí hory. Pozůstatky cihlových a betonových důlních budov stojí na okraji lesa a jsou až nečekaně rozsáhlé.

Tip na výlet: Vydejte se do Babiččina údolí, světa lidí, kteří se mají rádi
4. 07. 2020
Stačí přečíst pár řádků z knihy Babička a jste tam: v údolí řeky Úpy u České Skalice, které dnes známe jako Babiččino údolí. V místě šťastného dětství Boženy Němcové, které se postupně přizpůsobilo literárnímu obrazu a dnes nabízí obrázek půvabného venkova jak malovaný. Mimochodem, název Babiččino údolí se prý poprvé objevil už v roce 1878 a vžil se tak rychle, že mu poetické jméno už zůstalo.

Češi a dovolená v zahraničí? Mnoho lidí váhá, převládá touha podpořit české podnikatele
2. 07. 2020
Mezi zahraniční a tuzemskou dovolenou nyní váhá o 21 procent Čechů víc než v dubnu. V době nouzového stavu a uzavřených hranic plánovalo léto strávit v České republice 58 procent lidí, aktuálně jich je 47 procent. U domácí dovolené je největší motivací podpora českých podnikatelů.

Tip na výlet: Český Krumlov, město s nejvěžovatější věží. Poznejte barokní perlu na klikaté řece
2. 07. 2020
Píše se o něm jako o úžasném městě s magickou atmosférou, ale kvůli davům zahraničních turistů v Krumlově v posledních letech nebylo k hnutí. Letos v létě bude všechno jinak: hrad i zámek anebo historické centrum s úzkými středověkými uličkami a romantickými zákoutími bude určitě volnější než dřív. A kdyby vám přece jenom davy přerostly přes hlavu, máme pro vás pár tipů na místa, kde vám bude dobře a budete tam skoro sami.

MEXICKÉ PODIVNOSTI: Dušená masa na sto způsobů. Nejmocnější kuchařkou země je sedmdesátiletá Ángela
1. 07. 2020
To, že je rok 2020 prostě zvláštní, je nám všem dost jasné, a to používám ještě hodně něžný výraz. A tak při vší té zvláštnosti asi vlastně zvláštní není, že se do žebříčku stovky nejmocnějších žen Mexika podle časopisu Forbes dostala doña Ángela, sedmdesátiletá dáma, jejíž YouTube kanál s tradičními mexickými recepty sleduje přes milion odběratelů.

Smutné načasování. Až poté, co zemřelo 40 tisíc lidí, nařídila britská vláda nošení roušek, říká Čech
30. 06. 2020
Adam Kautský žije ve Velké Británii s rodinou a pracuje v pečovatelském domě. „Domovy pro handicapované a seniory byly dlouho ponechány napospas osudu, veškerá pozornost se soustředila na nemocnice. Podle posledních studií zemřela ve Skotsku téměř polovina všech obětí právě v pečovatelských domech. U nás v centru zatím nikdo z klientů koronavirus neměl, ale v pečovatelském domě nedaleko od nás zemřela třetina klientů. Další třetina je nakažených,“ říká.

NOMÁDI: Teď je nomád už každý, kdo někam popojede obytným autem, říká Martin Kolčaba
29. 06. 2020
Málokdo udělal v Česku pro propagaci nezávislého cestování tolik jako Martin Kolčaba. Natáčel videa o expedičních autech, stojí za facebookovou skupinou Nomadem.cz, kterou stále moderuje. Zdá se, že nezávislého cestování je všude plno, vždyť i v tuzemsku vychází knihy o fenoménu „vanlife“. S Martinem Kolčabou se několik let osobně známe, proto to tykání v rozhovoru pro Lidovky.cz.

ŠPANĚLSKO PO KARENTÉNĚ: Nová ohniska nákazy. Mladí lidé se chovají nezodpovědně
27. 06. 2020
Svatojánská noc. Romantická, kouzelná, plná rituálů. Symbolizuje vítězství světla nad tmou. Ve Španělsku znamená začátek léta, letních slavností. Ve vzduchu je vždycky cítit oheň, který hoří někde na náměstí, jinde na pláži. Shoří v něm všechno negativní a někteří se odváží jej i přeskočit, aby se jim splnila tajná přání. Letos ale byla jiná. Stav nouze sice už skončil, ale nová realita nějak nejde se svatojánskou nocí dohromady. Nejen proto, že dezinfekční gely na ruce, které jsou všudypřítomné, jsou vysoce hořlavé.

Záhada drobné památky. Pokud objevíte v lese tento kámen, dejte nám vědět, prosí přeloučské muzeum
27. 06. 2020
Existence přeloučského křížového kamene je dokázána jen nekvalitními fotografiemi z roku 2010. Městské muzeum vybízí lidi k pátrání.

Diskotéky na Mallorce se otevřou až bude vakcína. Očekává se ekonomická krize, říká Češka
26. 06. 2020
Kateřina Srpová Nicolau na Mallorcu přijela v lednu 2007 na půlroční stáž jako „language assistent“. Dnes tam žije již třináctým rokem, pracuje jako učitelka angličtiny, je provdaná za Mallorčana a má dvě děti. „Prožít karanténu na Mallorce byl pro mě velký zážitek, jelikož Španělsko mělo jedny z nejpřísnějších opatření na světě. Celé dva měsíce nesměli místní obyvatelé opustit domov,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Představení Vinnetou I. ve westernovém městečku nebudou chybět pyrotechnické efekty
25. 06. 2020
Letošní premiérou Westernového městečka Boskovice na Blanensku bude představení Vinnetou I., jde o převedení stejnojmenného filmu z roku 1963 do divadelního představení. Lákadlem budou akční scény, pyrotechnické efekty a například i scéna, kdy lokomotiva najede do boční stěny Salonu, řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci jednatel městečka Luboš Procházka. Návštěvníci budou moci představení zhlédnout od poloviny července.

Adrenalin i romantické scenérie. To nabízí Špičák na Šumavě
25. 06. 2020
Šumavský Špičák je v létě známý hlavně díky svému bikeparku, který patří k nejlepším u nás, tamní sedačková lanovka ovšem nevyváží návštěvníky jen za bikerským adrenalinem, ale také za rozhlednou s novými dalekohledy nebo usnadňuje pěší a cyklovýlety po Královském hvozdu.

Jak to bude vypadat s cestováním do Ameriky? To je jak věštit z křišťálové koule, říká majitel cestovky
24. 06. 2020
Pandemie nového koronaviru zatočila především s turistickým ruchem, který se po celém světě prakticky zastavil. Jak to bude v vypadat s cestováním do Ameriky a mají vůbec lidé chuť někam jezdit? „Variant vývoje je hodně a záleží na konkrétních částech USA. Je zavádějící mluvit o USA jako o jednom celku. Jedná se o rozmanitý kontinent,“ říká Jan Berenda z cestovní kanceláře USA na míru.

V Kolumbii mohou děti ven jen na 30 minut, říká Češka. Strach nutí místní k disciplíně, často nejsou pojištěni
23. 06. 2020
Adéla Novotná pochází z Hradce Králové. V jednom z nejstarších kolumbijských měst Buga v údolí řeky Cauca žije již sedmým rokem. Kromě péče o dítě se stará o rodinnou farmu, kde pěstují převáženě banány, kávu a mají i sádky s rybama.

Vše na míru, podle přání a až domů. Koronavirus vytvořil z gastronomie něco jako Spotify, říká michelinský šéfkuchař
22. 06. 2020
Minulý týden dorazili na Baleárské ostrovy první zahraniční turisté z Německa. Odstartovali tak sice trochu jinou, ale věříme, že i příznivou sezónu. Přijeli sem hlavně za sluncem a mořem, ale také pochutnat si na dobrém jídle. A právě o tom bude dnešní článek.

Pro cestu do Chorvatska je teď ideální doba. Pusté jsou dálnice i pláže, akorát pohraničník překvapil
22. 06. 2020
Kdy jindy jet do oblíbené dovolenkové destinace, než v době končící pandemie, při níž cestování není moc v kurzu. Redaktor serveru Lidovky.cz se proto s rodinou sbalil a vyrazil autem do Chorvatska. A situace u Jadranu je skutečně unikátní. Turistů je tam málo, pláže zejí prázdnotou a po dálnicích nejezdí žádné obytné vozy či autobusy. V reportáži se také dozvíte, jak vypadají kontroly na hranicích, kde se vyplatí tankovat a jaké jsou v Chorvatsku ceny.

Vydejte se do nitra Železných hor a podívejte se, jak to vypadalo ve staré vápence
19. 06. 2020
Pokud plánujte rodinný výlet a rádi se touláte po české krajině, určitě by vaší pozornosti neměla uniknout oblast Železných hor, která je plná atraktivních zastávek. V rámci Železných hor vznikl zajímavý geopark, který propojuje geologické, archeologické, historické a kulturní zajímavosti tohoto území.

NOMÁDI: První ročník Cestomejdanu přiveze přednášky i prohlídky cestovatelských aut
18. 06. 2020
Dva večery plné přednášek, k tomu prohlídky expedičních aut. To vše nabízí cestovatelský festival Cestomejdan, který startuje v pátek 19. června a pokračuje v sobotu 20. června 2020 v kempu Fousek nedaleko jihočeského města Soběslav.

Znojmo sází na podporu turismu. Podnikatele zapojí kampaní
17. 06. 2020
Město Znojmo spouští novou kampaň na podporu turismu. Letošní dovolená zde pak bude pro návštěvníky skýtat mnoho výhod. Do kampaně #mastozadax chce radnice vtáhnout co nejvíce partnerů z oblasti ubytovatelů, gastroprovozů a dalších služeb souvisejících s turismem.

Zéland je tři týdny bez covidu, pochvaluje si Češka. A vysvětluje, proč tomu tak je
16. 06. 2020
Tereza Vítková přijela na Zéland v lednu 2020 jako běžný turista. Její cestovatelský plán nabral díky světové pandemii během měsíce zcela jiný směr. Kromě obrovské zkušenosti v podobě prožití karantény v cizí zemi pro ni bylo zajímavé i sledovat dění v Čechách. Stejný problém, odlišná řešení. „Novozlanďané jsou velmi poctiví a důslední,“ říká. I to byl podle ní jeden z důvodů, proč celou situaci zvládla země bez větších potíží. „Lepší místo na přečkání covidu jsem si vybrat nemohla,“ říká bez nadsázky.

Bobovka, pivovar a nové traily. Letní areál Klíny je pro rodiny jako dělaný
11. 06. 2020
Letní areál Klíny nedaleko Litvínova mohou být zajímavým víkendovým tipem jak pro rodiny s dětmi, tak pro bikery všech výkonnostních úrovní. S krušnohorskou kulisou se tu zabavíte na bobové dráze, v lanovém centru, na lezecké věži, koloběžkách nebo v bikeparku. Letošní novinkou jsou oficiální přírodní traily spouštějící se z nedalekého kopce Sayda.

NOMÁDI: Jak jsme si postavili dodávku pro bikery a kolik nás to stálo
11. 06. 2020
Víte, jak se říká, že je zbytečné pořád na něco čekat, ale je důležité žít pro dnešek? S Dášou jsme to natvrdo pocítili na vlastní kůži a teď, v době zavřených hranic kvůli koronaviru, si to opakuji místo Otčenáše každý večer. Abych na tuhle pravdu už nikdy nezapomněl. Neboť tento příběh se klidně mohl odehrát o několik let dříve…

ŠPANĚLSKO PO KARANTÉNĚ: Poslední fáze uvolňování, plná restaurace a nová realita
10. 06. 2020
Tento týden začíná většina Španělska poslední fázi rozvolňování, nouzový stav byl už pošesté a naposledy prodloužen, a to do 21. června. Takže jsme zase o něco blíže k novému normálu. Nebo nové realitě? Vlastně i tento termín je nový… S českými kamarády tady ve Španělsku jsme se shodli na tom, že se nám moc nelíbí. Asi to bude proto, že sice naznačuje, že by vše mělo být už jako dříve, ale zároveň vidíme, že tomu tak zdaleka ještě není.

Karanténa se podepsala na psychice některých Angličanů. Teď už je nálada dobrá, říká Čech
9. 06. 2020
Petr Karvánek žije a pracuje v Londýně, kde podle jeho slov roušky nenosí skoro nikdo a lidé se příliš neomezují. „Turisté se nevyskytují žádní, ačkoli jsou hranice po celou dobu otevřené. Uzavřené jsou až od 8. června. Platit bude 14denní karanténa,“ říká.

Záhadná stavba v lesích či štola s archivem K. H. Franka. Podívejte se na bývalé esesácké cvičiště poblíž Prahy
6. 06. 2020
Na neobvyklou betonovou stavbu s dvěma mohutnými oblouky lze narazit v lesích u hory Medník. Konstrukce stojí v ostré zatáčce u cesty z Medníku směrem do Hradištka a turistům připomíná, že se nacházejí na území někdejšího rozsáhlého cvičiště jednotek SS. Jedná se totiž o bývalou a různými mýty opředenou esesáckou střelnici, která přitahovala i hledače takzvaného Štěchovického pokladu. A rozhodně v Posázaví nejde o jediný zajímavý pozůstatek po temné válečné minulosti.

Vlakem za klatovskými mumiemi, karafiáty a pohledem na Šumavu z Černé věže
5. 06. 2020
Pod kontrolou moderních přístrojů, zato v podmínkách tvořených prastarým a jednoduchým systémem větrání kostelních krypt odpočívají v klatovských katakombách těla někdejších členů jezuitského řádu a jeho podporovatelů. Na výpravu za nimi se můžete vypravit vlakem.

Nuda v Česku? Podívejte se, na jaké novinky v létě lákají turistické destinace
5. 06. 2020
Cestování po České republice bude mít své výhody. Jaké? Server Lidovky.cz oslovil kastelány, správy národních parků i infocentra. Na co se můžete těšit v letní turistické sezoně?

Vlakem na výlet: Třebíč je městem, kde historie dýchá na každém kroku
4. 06. 2020
Živým skanzenem, kde čas plyne zvolna a kde o historii města a životě v něm vyprávějí středověké klenby, dlažba v křivolakých uličkách i staré kamenné náhrobky. Tím je Třebíč. Přijeďte do města vlakem a pojďte se vydat na procházku městem, kde se památky prolínají se současností.

ŠPANĚLSKO PO KARANTÉNĚ: Lidé se vracejí do ulic i na pláže, nejdříve ale vládl zmatek
4. 06. 2020
Španělsko, jedna ze zemí nejvíce postižených epidemií koronaviru, si konečně může trochu oddechnout. Zdaleka ještě není vyhráno, ale život se konečně přesunul z balkónů zpět do ulic, na terásky restaurací a někde, jako například u nás v San Sebastiánu, i na pláže. Ulice ožily typickým ruchem a hlukem, křikem dětí - pro nás Čechy je ho někdy až příliš, ale ke Španělsku prostě patří.

Vlakem na výlet: do Děčína za zámeckými krásami i zvířecím světem na skále
3. 06. 2020
Děčín umí překvapit. V jeho srdci se totiž nachází několik turistických atrakcí, které ocení milovníci historie, zvířat i adrenalinu. Vypravte se na zámek, do jedné z nejmenších zoo u nás či na některou z ferratových tras na Pastýřské stěně. Děčín přitom leží na železničním koridoru spojujícím Prahu s Drážďany.

Vlakem na výlet: slezská metropole Opava je perlou stavitelství
3. 06. 2020
Málokdy měla důvod nevzkvétat. Po staletí byla Opava centrem opavského knížectví i rakouského a českého Slezska. Přítomnost zemských úřadů a prestiž královského města v ní zanechaly nesmazatelný otisk výstavnosti a elegance. Město můžete navštívit vlakem.

NĚMECKÁ KARANTÉNA: Čas po koronaviru neexistuje. Každý stát se musí postarat sám o sebe
3. 06. 2020
Halo, tady Prerow! Malé přímořské městečko v jednom z nejkrásnějších koutů Německa, v části dřívější NDR. Jedinečná přírodní scenérie a magické světlo podobné Bretani dávají prostor a čas zamyslet se nad současnou situací. Můžeme mluvit o čase před koronou, ale žádný čas „po koroně“ neexistuje. Krize jsou nedílnou součástí naší společnosti a mají jedno základní pravidlo - přežije ten, kdo se přizpůsobí.

Tábor, to je město s nádechem Středomoří, kde projdete dějinami a skvěle se najíte
3. 06. 2020
K tomu, abyste za jeden den viděli tak trochu kousek Itálie, Francie i Lotyšska, stačí vyjet vlakem na výlet do jihočeského Tábora. Budova Střelnice v menším připomíná slavnou milánskou La Scalu, poutní areál Klokoty zase polskou Kalwarii Zebrzydowsku. A k tomu mají ve městě jednu z nejlepších zmrzlin v republice a vaří tam řada špičkových kuchařů.

Po elektrokolech je vysoká poptávka, jejich prodej se letos až zdvojnásobí na 120 000 kusů
2. 06. 2020
Prodej elektrokol na českém trhu letos vzroste až o polovinu na zhruba 120 000. Zhruba každé třetí jízdní kolo prodané v Česku tak bude mít elektrický pohon. Loni tvořila elektrokola asi čtvrtinu cyklotrhu. V úterý uvedl jednatel největšího tuzemského obchodu s elektrokoly Ekolo.cz Jakub Ditrich.

Sicílie byla v krizi už před pandemií. Ekonomické dopady budou velmi vážné, říká Češka žijící v Marsale
2. 06. 2020
Martina Zaciosová je cestovatelka na volné noze působící jako marketingová konzultantka, překladatelka a copywriterka pod značkou Žeru text. Na Sicílii žije dva roky a spoluorganizuje zde vzdělávací kurzy u moře pro začínající české podnikatelky-cestovatelky. „Už před pandemií byla Sicílie prakticky v neustálé krizi s velkými ekonomickými problémy, stejně jako asi celý italský jih. Nezaměstnanost žen a osob do 35 let je zde stabilně přes 30 %. Turistický ruch je pro Sicílii naprosto zásadní,“ říká.

‚Zažijeme boom kempování na divoko.‘ Lidé poptávají půjčení obytných aut
2. 06. 2020
Podnikatelé v turistickém ruchu pláčou. Letadla stojí na zemi, zájezdy se ruší. Ale je tu jeden segment, kde je vidět víc, než světlo na konci tunelu. Půjčovny a prodejny obytných aut, které po skončení omezení oslovují zákazníci a to včetně nových.

Vlakem na výlet: Baťův kanál nabízí dobrodružství na vodě, pohodu na kole i romantiku při sklence vína
1. 06. 2020
Historická vodní cesta by nevznikla, nebýt světového průmyslníka a zlínského rodáka Tomáše Bati. Nákladní lodě už se po ní neplaví, zato na ní zažijete pocit být námořníkem. Alespoň na jeden den. K půvabné industriální stavbě se dostanete pohodlně vlakem.

Vlakem na výlet: za Karla IV. se víno u Hodonína pěstovalo povinně, dodnes dává krajině unikátní atmosféru
1. 06. 2020
Lék na bolavé oči? Pohled na vinice. Lék na nudu? Zpívání ve sklípku. Lék na rozlámanou duši? Pohárek vína. To vědí v okolí Hodonína od 13. století. Na jihu Moravy se k zábavě vždy najde příležitost. Navíc cestovat se tady dá i v mírném alkoholovém oparu: díky železničnímu spojení, konkrétně tratím číslo 255, 330 a 343.

Vlakem na výlet do Kutné Hory, kde UNESCO chrání stříbro i kosti
1. 06. 2020
Říká se, že nejkrásnější pohled na Kutnou Horu je z oken vlaku. Z oken lokálky Českých drah, která z Kutné Hory míří do Zruče. Cestujícím se postupně otevírá pohled vrcholící slavným chrámem svaté Barbory. A platí to i naopak.

Vlakem na výlet. Kouzelné miniatury jako z pohádky. I to je důvod, proč se vydat do Mariánských Lázní
1. 06. 2020
Jeden den nestačí. Užít si Mariánské Lázně trvá podstatně déle. Kromě léčivých zdrojů, čisté přírody a wellness procedur město nabízí nespočet zajímavostí, které rozhodně stojí za návštěvu. A snadno se do něj dostanete vlakem.

Vlakem na výlet do Kuksu, kde vizionář Špork vybudoval unikátní ostrov barokního umění
29. 05. 2020
Špitál pro vysloužilé vojáky, hraběcí hrobka, plejáda Braunových soch i vinohrad. Na návštěvu barokní perly v Kuksu jeden den nestačí. Na výlet vlakem nezapomeňte mobil, chytrá aplikace vás během okamžiku vrátí do 18. století.

Starosta Florencie žádá o pomoc mecenáše, město je prý na kolenou
28. 05. 2020
Italská historická města, do nichž obvykle míří miliony návštěvníků, jsou podle starosty Florencie kvůli pandemii covidu-19 těsně před kolapsem. Dario Nardella v rozhovoru s deníkem Corriere della Serra řekl, že města nyní potřebují pomoc mecenášů.

Jak přilákat turisty? Kypr zaplatí nakaženým ubytování, jídlo a léky
28. 05. 2020
Kypr zaplatí náklady spojené s dovolenou komukoliv, u koho se po příjezdu prokáže nákaza koronavirem. Podle středečního prohlášení tamní vlády bude stát hradit pacientům s covidem-19 a jejich rodinám ubytování, jídlo a léky. Transfer na letiště a repatriační let si ale dotyční budou muset zaplatit sami. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Vlakem na výlet do Kalifornie i Paříže. Trasa Tour de Bijou přitom neopustí sever Čech
28. 05. 2020
Do dob, kdy byl Jablonec Kalifornií Rakouska-Uherska, vás přenese výlet Tour de Bijou. Pokud ovšem budete chtít spatřit město skla a bižuterie z nadhledu, ideálním výletem bude výšlap na rozhlednu na Černé Studnici. K oběma cílům vás dopraví železnice.

Italové o covidu vtipkují, říká Češka žijící v Itálii. Roušky podle ní zbytečně budí strach
28. 05. 2020
Bývalá mluvčí ministra zahraničí v 90.letech, novinářka a ekonomka, předsedkyně pražského klubu Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek Lucie Pilipová Gaffi se jako realitní konzultantka společnosti Mediterranea pohybuje mezi italskou Anconou, Prahou a zeměmi Středomoří. Po začátku pandemie nového koronaviru se rozhodla zůstat v karanténě v Itálii a podpořit svého manžela lékaře.

Na koloběžkách, kole nebo pěšky. Letní sezona na Ještědu zahájena
27. 05. 2020
Začátkem května zahájil letní provoz areálu Ještěd, který stojí v bezprostřední blízkosti Liberce – tramvají sem můžete dorazit za cyklovýlety a pěší turistikou. Síly při cestě nahoru vám ušetří sedačková lanovka na Skalku, která je zároveň páteří pro ještědský bikepark a vyveze vás i na okruh pro terénní koloběžky. Z Prahy jsou ještědské radovánky dostupné za hodinku pohodlné jízdy po dálnici.

Rakušané se Čechům kvůli rouškám vysmívali. Během pár dní ale úplně otočili, říká Češka
26. 05. 2020
Markéta Lüftenegger žije již několik let v Rakousku ve Vídni. Dva měsíce v karanténě ale trávila v Salcburku. „První týdny koronavirových omezení byla politická scéna jednotná, opoziční strany byly s krizovými kroky vlády srozuměny a schvalovaly je. S úspěšným „zploštěním křivky“ a pak postupným uvolňováním se zase opozice začala ozývat a v dnešních dnech čelí vláda pro některé kroky kritice. Najednou všichni přesně vědí, jak a co se mohlo udělat lépe,“ říká.

NOMÁDI: Postavili si dům v náklaďáku. Kvůli cenám bytů takových lidí bude přibývat, myslí si Present sense
25. 05. 2020
Jsou cestovatelé, kteří se po narození potomka usadí. Ale dvojice, která si říká Present sense, se rozhodla postupovat opačně. Do nákladního prostoru Iveco EuroCargo vestavěla malý byt. Na palubu náklaďáku se přestěhovali na začátku března, tedy v době, kdy se Evropou šířil nový koronavirus.

Špindlerův Mlýn: výlety na e-biku za krkonošskými skvosty
23. 05. 2020
Se spuštěním sedačkové lanovky na Medvědín se i Špindlerův Mlýn zařadil po bok areálů, které začátkem května zahájily letní provoz. Sedačková lanovka vás tu vyveze na 2 naučné stezky, na velké dětské hřiště a také pomůže ukrojit kilometry z cyklovýletu po hřebenech Krkonoš, třeba za pramenem Labe.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Po stopách UNESCO: V Čadu nás brutálně zatkli, když jsme se zastali dívek. V Africe je žena otrokyní
22. 05. 2020
V tuto dobu býváme každý rok na expedicích v Africe, avšak situace, která nastala v souvislosti s covid-19 po celém světě, nám naše ambiciózní plány překazila. Vůbec jsme nevyjeli. Není přitom vůbec jisté, kdy se nám v dohledné době podaří navázat na těch osm úžasných expedic, jejichž realizace nás v letech 2012-2019 dostatečně prověřila.

Na Srí Lance se nesměl prodávat alkohol. Pokud chcete vycestovat, musíte mít lékařské povolení, říká Češka
21. 05. 2020
Lenka Sedlářová žije v malé vesnici na Srí Lance a říká, že bylo vlastně zajímavé zažít zemi bez turistů. „V počátcích krize se nás jako cizinců hodně báli a začali se nám vyhýbat, což se stalo ze dne den. Všichni turisté hned byli v očích místních nakažení, což nebylo moc příjemné. Ale postupem času, kdy turisté odjeli, tohle vymizelo,“ říká.

NĚMECKÁ KARANTÉNA: Napjaté německé hospodářství a nebezpečné vyhlídky
20. 05. 2020
Haló, tady BerlÍn! Hlásim, že zprávy nezní moc dobře. Prognózy, jaké dopady bude mít na společnost stopstav kvůli koroně, se čtou jak scénář ke špatnému filmu. Jak země zvládne koronovou krizi? To závisí na mnoha faktorech; pro další ekonomický rozvoj je nejdůležitějším ukazatelem hospodářská struktura. Německé hospodářství je závislé hlavně na průmyslu a v něm jsou nervy napjaté.

Pár týdnů se nedal v Austrálii sehnat toaletní papír, teď se vše vrací do normálu, říká Češka
19. 05. 2020
Monika Brychová žije v Austrálii na pobřeží Gold Coast. „Opatření zde nebyla tak striktní jako například v Česku, ale město bylo prázdné, protože bylo vše zavřené, teď již pociťuju lepší náladu mezi lidmi,“ říká.

Nelétají ani vnitrostátní linky. Balijci jsou obezřetní a situaci berou vážně, ale nemají z čeho žít, říká Češka
14. 05. 2020
Radka Michalová žije na Bali a ačkoli na čas musela přijet do Česka, sleduje, kdy se bude moci vrátit. „Z bezpečnostních důvodů nelétají letadla ze zahraničí ani vnitrostátní. Ostrov utichl, uklidnil se, aby se vir nešířil. Bohužel mnoho Balijců přišlo o práci. Ekonomika Bali závisí z 80 procent na turistickém ruchu, který kvůli koronaviru ustal, což zanechalo bez práce a finančních prostředků tisíce domorodců. Když nejsou turisté, není práce," říká.

NĚMECKÁ KARANTÉNA: Záchrana dneška jsou dluhy zítřka. Jak vypadá trh s nemovitostmi?
13. 05. 2020
Haló, tady Berlín! A s ním i velmi aktuální otázka: Povede koronová krize k poklesu cen nemovitostí? Téměř všechny obchody byly dva měsíce zavřené, hotely a restaurace jsou prázdné, poptávku po kancelářích nahradí home office, budou mít lidé na nájem? Všechno otázky, které zajímají developery, investory a majitele nemovitostí nejen v Německu. Ale jak je známo, nic se nejí tak horké, jak se uvaří. Pravdou ale je, že rozdíly existují – podle druhu nemovitostí a hlavně podle lokace.

Turisté mohou na Šumavě na čtyři nové trasy do divočiny
12. 05. 2020
Turisté mohou letos vyrazit na čtyři nové trasy do nejvzácnějších lokalit Šumavy. Jde o součást programu Průvodci divočinou. Šumavský národní park umožní návštěvníkům například výpravu za bobry. „Registrace pro zájemce se otevře na webu parku v pátek v,“ řekl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

Francie se bojí druhé vlny epidemie. Kdo může, pracuje z domova, říká Češka
12. 05. 2020
Tereza Nováková žije v Paříži, kde pracuje v Českém centru. „Na úplný návrat do normálního života si ve Francii ještě budeme muset počkat. Restaurace a kulturní zařízení zůstávají zavřené, všechny velké akce jako festivaly a veletrhy jsou zrušeny až do září. Všichni se bojí druhé vlny epidemie, takže se to asi podepíše i na společenských zvyklostech,“ říká.

NOMÁDI: Írán je pro turistu bezpečná a příjemná země, určitě se tam chceme vrátit
11. 05. 2020
Dá se do Mongolska dojet vozem, který sotva drží pohromadě? Ano. A dá se to zvládnou se dvěma takovými vehikly zároveň? Odpověď na tuto otázku v praxi poskytli cestovatelé z projektu „Se Třicítkou na krku”.

Planeta si na chvíli oddechla. Jsem pyšná, jak se Česko k pandemii postavilo, říká studentka žijící v Austrálii
7. 05. 2020
Radka Darebná žije v Sydney třetím rokem. Studuje zde vysokou školu a pro server Lidovky.cz popsala, jak to v současné době v Austrálii vypadá. „Nejhorší co můžete Australanům udělat, je zakázat jim pohyb venku. Jejich životním stylem je být venku, ve vodě, sportovat a surfovat. Mnoho z nich teď trpí, je to pro ně těžké, ale většina se snaží nařízení dodržovat,“ říká.

NĚMECKÁ KARANTÉNA: Kam vycestujeme na prázdniny? Nikam
6. 05. 2020
Halo, tady Berlín, doposud nejnavštěvovanější město v Německu a po Londýně a Paříži cestovatelský top cíl v Evropě. Nemyslím, že tato statistika bude relevantní i pro tento rok. Stejně jako se zamíchají karty na první příčce mistrů světa v cestování.

Kanadská vláda pomohla skoro všem živnostníkům. Navíc zvýšila přídavky na děti, říká Češka žijící v Montrealu
5. 05. 2020
Ingrid Sinyor žije v kanadském Montrealu s celou rodinou. „Kanaďani jsou velice ‚poslušní‘ a všechna nařízení dodržují. Ven se smí jen po dvou, musí se udržovat odstupy, do obchodu se chodí po jednom, pohyb je omezený mezi městy i provinciemi. Policie sice hrozí pokutami, ale o žádných velkých přestupcích neslyšíme,“ říká.

Dovolenou v cizině letos plánuje každý sedmý Čech
1. 05. 2020
Každý sedmý Čech chce letos, pokud to bude možné, vyrazit na dovolenou do zahraničí. Lidé nejčastěji uvažují, že by odjeli v září. Většina Čechů počítá s tím, že stráví dovolenou v tuzemsku, nejžádanější jsou zatím srpnové termíny. Domácí dovolenou plánuje dokonce 77 procent lidí nad 60 let. Letní pobyt zatím ale nemá koupeno 63 procent Čechů, 12 procent se na žádnou dovolenou letos nechystá. Vyplývá to z dubnového průzkumu cestovního portálu Skrz.cz.

Islanďané roušky nenosí, chránit ostatní jim přijde zbytečné, říká Češka žijící na ostrově
30. 04. 2020
Martina Černotová žije a studuje na Islandu již několik let. „Situaci tady berou vážně, ale snaží se příliš nevyvolávat paniku. Jediným „přešlapem“ bylo nařízení o karanténě, která se po příletu sem doteď vztahovala jen na místní, nikoli na turisty. Změna sice proběhla, ale až nyní. Tedy v čase, kdy už se chystají zmírnění krizových opatření. Většina lidí je však celkově spokojená s tím, jak se k pandemii zdejší vláda staví a jak situaci řeší,“ říká.

NĚMECKÁ KARANTÉNA: Lidé už mají dost nepřehledných zákazů a strašení
29. 04. 2020
Haló, tady Berlín! Po šedých zprávách posledních týdnů se všichni těšíme na 1. máj. Probouzí se příroda a s ní i všechny naše smysly. Teplé sluneční paprsky nás pohladí, rozkvetlé stromy potěší oko. Vůně se rozléhá všemi parky a alejemi. Zpěv berlínských ptáků je výjimečným koncertem, vždyť Berlín je hlavním městem slavíků. Už jste ochutnali delikatesu pravý berlínský chřest? Ach, kdyby to všechno bylo tak lehké.... na jaře 2020 je mnohé jinak.

V Řecku dáte v době koronavirové za porod i 130 tisíc, říká Češka o tamním zdravotnictví
28. 04. 2020
Češka Alexandra Bartoňová žije v Řecku, které podle ní na pandemii nového koronaviru zareagovalo rychle. „V Řecku je počet nakažených nižší než v Česku, zdravotní péče v Česku je však mnohem lepší než ta místní. Možná i proto vláda zavedla striktní opatření velice brzy. V Řecku je 227 obydlených ostrovů. Spousta z nich nemocnici vůbec nemá a pokud ano, nejsou to vybavená zařízení schopná pojmout větší množství nemocných. Ve spoustě nemocnic navíc chybí lékaři,“ říká.

NOMÁDI: ‚Život naplno‘ skončil v marocké karanténě: v poloprázdném kempu na poušti
27. 04. 2020
Českou cestovatelskou dvojici, která si říká “Život naplno”, dostihla epidemie koronaviru v Maroku. Jak vypadá karanténa v této severoafrické zemi. Cestovatelé odpovídali na zaslané otázky serveru Lidovky.cz

Britská vláda lidem hradí až 80 procent jejich mzdy, pokud nemohou vykonávat svou práci, říká Češka
24. 04. 2020
Jitka Doležalová žije s manželem ve Spojeném království dvacet let nedaleko Birminghamu. „Ekonomický dopad koronaviru se očekává obrovský a kolují různé katastrofické scénáře. Nezaměstnanost vzrůstá, nejvíce jsou a budou postiženi ti nejchudší. V prvních dvou týdnech požádalo nově o sociální příspěvek přes milion lidí,“ říká.

Lži, bojkot a ignorace. Trump se zachoval nezodpovědně, říká česká fotografka z New Yorku
23. 04. 2020
„Donald Trump a vláda se chovají naprosto nezodpovědně, času měli dost. Bohužel, nikdo nereagoval a veškerá propagace byly jen samé lži, ignorace a bojkotovaní,“ říká Barbora Zeigler, česká fotografka žijící v New Yorku.

Festival autonomádů Overland mění termín, bude na podzim. Cestomejdan už v červnu
22. 04. 2020
Jeden z nejrychleji rostoucích cestovatelských festivalů posledních let - slovenský Overland - oznámil změnu termínu. Pořadatelé jej přesunuli na první říjnový víkend roku 2020. Podobný osud, tedy změna termínů, potkal i další akcí zaměřenou na cestování po vlastní ose. Český Cestomejdan pořadatelé nově plánují na červen.

NĚMECKÁ KARANTÉNA: Jak utichl noční život pulzujícího Berlína
22. 04. 2020
„Haló, tady Berlín,“ ozvalo se ráno v telefonu. Jeho hlas zněl čerstvě, žádný náznak po probdělých nocích. Ucítila jsem v něm trochu nejistoty, ale přesto víru, že všechno dobře nějak dopadne. Využila jsem situace a zeptala se, jak bije pulsující srdce Berlína - noční život a jeho hudební scéna v době koronaviru.

Španělé doma trpí a bojí se budoucnosti. Život se teď odehrává na balkonech, líčí Češka pobývající v Baskicku
21. 04. 2020
Kateřina Ferenčíková Nolasco žije ve španělském regionu Baskicko. Současnou situaci prožívá a říká, že španělská vláda koronavirus podcenila.

Když chcete jít ven, musíte si vypsat povolení a mít u sebe občanku, přibližuje Češka žijící na jihu Francie
18. 04. 2020
Soňa Sladká žije v malé vesnici na jihu Francie nedaleko Nice. „Tady u nás u moře navíc platí zákaz vyplutí lodí, zákaz vstupu na pláže, mola a některé pobřežní cesty, prostě místa, kde se za hezkého počasí shlukují lidi. Chodit běhat se smí až po 19. hodině nebo do 10 ráno. Když chce jít člověk ven, musí si vzít občanku a vypsat povolení, kde uvede jméno, adresu, důvod a čas odchodu, aby se to dalo zkontrolovat,“ říká.

Covid-19 je pohroma, ale může nás připravit na to, co přijde v budoucnu, říká český lékař žijící ve Švýcarsku
17. 04. 2020
Lékař a spisovatel Michal Konštacký žije ve Švýcarsku dvanáct let. „Švýcarsko vsadilo na rychlý průchod infekce populací s tím, že má dostatek zdravotního personálu a kapacit a rychleji bude z infekce venku. V jednu chvíli tomu tak zřejmě nebylo, čili jsem byl kontaktován, jestli bych jako lékař nešel vypomáhat do nemocnice, pokud se situace ještě dále zhorší, samozřejmě jsem souhlasil,“ říká.

Tchaj-wan pandemii zvládá bez nouzového stavu. Lidé v karanténě jsou sledováni mobilem, říká Čech
15. 04. 2020
Pavel Doubek se na Tchaj-wan přestěhoval na začátku minulého roku kvůli postgraduálnímu výzkumu v oblasti lidských práv. „Situace je zcela odlišná. Na rozdíl od Česka, Tchaj-wan zareagoval na epidemii okamžitě a uvedl v činnost celou řadu preventivních opatření, včetně vyhledávání zdrojů nákazy a zabezpečení společnosti ochrannými pomůckami. Díky tomu nemusel následně přijímat tak zásadní restrikce, jako je plošná karanténa, uzavření škol, či zákaz vycestování,“ říká.

Nejistá budoucnost. Lonely Planet zavírá pobočky a propouští zaměstnance
14. 04. 2020
Covid-19 změnil všechno a týká se to i světa cestování. Karantény, zavřené hranice a prakticky neexistující letecká doprava znamená stopku pro cestovatele a velmi nejistou budoucnost třeba i pro světoznámou značku Lonely Planet, která vydává průvodce. Ta minulý týden oznámila, že zavírá své kanceláře v Melbourne a v Londýně a bude propouštět. Jedna z kmenových autorek průvodců Paula Hardyová se ale domnívá, že cestovní rady budou v budoucnu možná ještě užitečnější, než dnes, napsal britský deník The Guardian.

Zavřené pláže a nefungující doprava. Karibský ostrov je prázdný a lidé nemají za co koupit jídlo, říká Češka
13. 04. 2020
Karolína Fišer se svou rodinou žije a podniká na karibském ostrově Roatán. V současné době je ostrov podle jejích slov skoro prázdný a situace zde nevypadá nejlépe, někteří lidé nemají ani na základní potraviny. „Lidé na ostrově jsou naprosto bez prostředků. Zaměstnavatelé je nemají z čeho vyplácet. Zde už se nebavíme o zdravotní krizi, ale počátku humanitární katastrofy. Nezapomeňte, že zde nefunguje žádný sociální a zdravotní systém pomoci státu. Zvládáme zajistit naše zaměstnance a jejich rodiny, ale již ne rodiny žijící v okolí našeho hotelu,“ říká.

NOMÁDI: Moc staří na práci, ale příliš mladí umřít, na cestování tak akorát, řekli si a odstěhovali se do obytňáku
12. 04. 2020
Žili jsme v zaběhaných kolejích – práce, domov, práce, a tak jsme se rozhodli svůj život změnit. Byli jsme unaveni z neustálého stereotypu a omezené volnosti. Doplatili jsme hypotéku, děti vyrostly a opustily byt, a tak se objevila jedinečná příležitost nastartovat změnu.

Nevíme, jestli se z Nového Zélandu dostaneme. Buď zaplatíte za osobu 70 tisíc, nebo máte smůlu, říkají Češi
9. 04. 2020
Lucie Špínová a Miroslav Rambousek žijí na Bali a před nedávnem se rozhodli procestovat Nový Zéland, především jeho jižní část. „No popravdě vlastně ani nevíme, jestli se do Čech dostaneme. Zaregistrovali jsme se do DROZDu, poslali e-maily na ambasády a obvoláváme letecké společnosti. Letenky, které jsme měli koupené na Bali a do Čech, nám zrušili, jelikož dané společnosti už nelétají. Pokoušeli jsme si koupit letenky od jiné společnosti, která jediná ještě létá (Qatar Airways), ale cena za osobu je od 70 tisíc výš bez záruky, že vůbec odletíte,“ říkají.

NOMÁDI: Dodávku jsme si opravili a vybavili po svém. Zvládne to každý
8. 04. 2020
Nezávislost, svoboda a pomalý život. Tři aspekty, které naše cestování doprovázely od začátku. V převážné většině se jednalo o spaní v autě nebo pod stanem. Koupí dodávky jsme k nim chtěli přidat ještě další dva – pohodlí a teplo.

Nad Bělehradem létá helikoptéra a vycházet ven se smí pouze v určité hodiny, popisuje Češka situaci v Srbsku
7. 04. 2020
Oceňovaná čeká designérka Daniela Komatović žije a tvoří v Bělehradě. Podle ní zvládá Srbsko pandemii dobře. „Můj osobní dojem je, že postkomunistické státy zvládají tuto krizovou situaci lépe než západní země. Zřejmě to bude dáno, kromě dobré organizace, lepších hygienických návyků, smyslu pro řád a disciplínu také vrozeným osobním přístupem ke každé lidské bytosti,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Cestovatelské přednášky Diáky budou online. Na co se diváci mohou těšit?
4. 04. 2020
Kdy se opět bude moci cestovat, zatím jasné není. A ještě chvíli to nejspíše potrvá, možná právě teď jsou tedy cestovatelské přednášky zajímavější než kdy dříve. Přednáška z pravidelného cyklu Diáky, které známe zejména z pražských kin Bio Oko a Aero, se poprvé v historii uskuteční online, a to v rámci iniciativy Moje kino LIVE.

Z bodu na letáku proti koronaviru se stalo politické motto, vypráví Češka žijící v Dánsku
3. 04. 2020
Kateřina Syblíková žije v Dánsku již několik let. Nálada se podle ní na severu Evropy lepší po pondělním oznámení vlády, že po Velikonocích by se mohla země začít pomalu otevírat.

NOMÁDI: Útěk ze Sibiře. Naší šancí je dostat se do Estonska a poslat auto po moři, píší čeští cestovatelé
31. 03. 2020
Sen projet se autem po zamrzlém Bajkalu si splnili. Teď se cestovatelské duo Po vlastní ose rychle vrací z promrzlé Sibiře do Evropy. Kvůli koronaviru. Na otázky serveru Lidovky.cz podvěděli písemně.

Španělé situaci podcenili. Děsí mě, že roušky nejsou povinné, říká Čech podnikající v Andalusii
31. 03. 2020
Situace ve Španělsku, tak jak ji popisuje Luděk Hauner, je špatná. Lidé mají strach, není materiál, ze kterého by se daly ušít roušky a někteří lidé nemají ani na jídlo. „U nás ve městě je problém koupit maso, balené pečivo, toaletní papír, dezinfekční prostředky. Supermarkety se snaží zboží doplňovat, ale nové nařízení o zkrácené provozní době žene více lidí do obchodu,“ říká Čech.

NOMÁDI: Někdo investuje do nemovitostí, my dali stavební spoření do malé garsonky na kolech
30. 03. 2020
Sedm let stál na zahradě bez hnutí. Po renovaci teď s letitým Volkswagenem Transporterem třetí generace cestuje Lucie Vavrečková s rodinou. Auto nejezdí na srazy veteránů, ač vypadá jako sběratelský kousek, ale na dlouhé cesty. Naposledy do Skandinávie.

Němci nosí roušky sporadicky. A když je hezky, tak jdou prostě ven, říká Češka
27. 03. 2020
Kristina Vítková pracuje a žije v Berlíně. Jak se Němci staví k hrozbě jménem koronavirus? „Od zavedení zákazu shromažďování více než dvou lidí je vidět méně skupinek, ale nikdo se navzájem nevyhýbá obloukem, ani nedodržuje doporučenou vzdálenost na místech, kde je více lidí najednou. Při čekání ve frontě se poctivě všichni řadí s rozestupem, ale spíše narážíte na případy, kdy hrozbu koronaviru lidé berou s humorem,“ říká.

Vracela jsem se z Maroka přes Vídeň. Hranice zpět domů jsem musela překročit pěšky, říká česká průvodkyně
25. 03. 2020
Pracuje jako průvodkyně a poslední roky tráví léta v Řecku. Začátkem března cestovala jako průvodkyně se slovenskou skupinou do Maroka. Návrat byl ale komplikovaný. „Poté, co jsem odbavila klienty na Slovensko, jsem musela řešit svůj vlastní návrat. Na Slovensko, kam jsem s nimi měla odjet, jsem již s českým pasem nemohla,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Marcela Rusňáková.

Vracela jsem se z Maroka přes Vídeň. Hranice zpět domů jsem musela překročit pěšky, říká česká průvodkyně
25. 03. 2020
Pracuje jako průvodkyně a poslední roky tráví léta v Řecku. Začátkem března cestovala jako průvodkyně se slovenskou skupinou do Maroka. Návrat byl ale komplikovaný. „Poté, co jsem odbavila klienty na Slovensko, jsem musela řešit svůj vlastní návrat. Na Slovensko, kam jsem s nimi měla odjet, jsem již s českým pasem nemohla,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Marcela Rusňáková.

Důsledky koronavirové krize: cestovní agentura se proměnila v infolinku
22. 03. 2020
Soukromé firmy čeká boj s důsledky koronavirové pandemie na jejich byznys. Cestovní agentura Invia, která zaměstnává 2100 lidí po celé republice, na pokles prodejů zareagovala okamžitě, a zároveň pomáhá v současné krizové situaci: zaměstnanci jejího call centra obsluhují dvě infolinky, které slouží pro pomoc seniorům, ale také handicapovaným či lidem v karanténě.

Důsledky koronavirové krize: cestovní agentura se proměnila v infolinku
22. 03. 2020
Soukromé firmy čeká boj s důsledky koronavirové pandemie na jejich byznys. Cestovní agentura Invia, která zaměstnává 2100 lidí po celé republice, na pokles prodejů zareagovala okamžitě, a zároveň pomáhá v současné krizové situaci: zaměstnanci jejího call centra obsluhují dvě infolinky, které slouží pro pomoc seniorům, ale také handicapovaným či lidem v karanténě.

Marrakéš je jedinečnou branou do orientální atmosféry Jižního Atlasu
21. 03. 2020
Marocká královská města byla vždy centrem vzdělanosti, umění, kultury i obchodu a také sídlem královského dvora. Díky směsici různých vůní i pachů, barev, zvuků, neodbytných obchodníků a tisíců lidských příběhů se tu vrátíme v čase do živoucího a živelného středověkého městečka. Marrakéš je navíc branou do vyprahlé oblasti jižního Maroka s hliněnými vesnicemi, pouštními hrady, palmovými oázami a zlatavými dunami.

Marrakéš je jedinečnou branou do orientální atmosféry Jižního Atlasu
21. 03. 2020
Marocká královská města byla vždy centrem vzdělanosti, umění, kultury i obchodu a také sídlem královského dvora. Díky směsici různých vůní i pachů, barev, zvuků, neodbytných obchodníků a tisíců lidských příběhů se tu vrátíme v čase do živoucího a živelného středověkého městečka. Marrakéš je navíc branou do vyprahlé oblasti jižního Maroka s hliněnými vesnicemi, pouštními hrady, palmovými oázami a zlatavými dunami.

NOMÁDI: Expedice Tatra kolem světa 2 prošla koronavirovou krizí. Posádku opustili čtyři členové
20. 03. 2020
Nejsledovanější tuzemská expedice posledních týdnů má za sebou těžké období. Nejprve se cestovatelům nepodařilo překročit turecko-gruzínskou hranici, pak část posádky odmítla pokračovat v cestě.

NOMÁDI: Tatra kolem světa 2: Když posadíte rebela za volant expedičního speciálu
19. 03. 2020
Expedice má za sebou zkušební etapu. Ta vedle balkánskými zeměmi vstříc Orientu. I překračování hranic může být lehkou humoreskou.

Karavanisté pomáhají. Obytná auta budou sloužit jako základna pro hasiče či zdravotníky. Zdarma
18. 03. 2020
České firmy, které nabízejí obytné vozy, pomáhají při řešení krize kolem koronaviru. Vozy z půjčoven jsou nyní bezplatně k dispozici státu. První obytňáky už vyjely ze zimních parkovišť na místa určení, kde poslouží jako pohodlné zázemí.

Karavanisté pomáhají. Obytná auta budou sloužit jako základna pro hasiče či zdravotníky. Zdarma
18. 03. 2020
České firmy, které nabízejí obytné vozy, pomáhají při řešení krize kolem koronaviru. Vozy z půjčoven jsou nyní bezplatně k dispozici státu. První obytňáky už vyjely ze zimních parkovišť na místa určení, kde poslouží jako pohodlné zázemí.

Co si o nás myslí na Kypru? Že si necháme všechno líbit, říká Češka
17. 03. 2020
Tereza Šeflová se na Kypr přestěhovala na rok a vykonávala zde dobrovolnické práce. „Na Kypru žije poměrně mnoho cizinců, kteří si sem přijeli splnit svůj sen o udržitelném a soběstačném způsobu života, protože místní klima to relativně snadno umožňuje?“ říká.

Co si o nás myslí na Kypru? Že si necháme všechno líbit, říká Češka
17. 03. 2020
Tereza Šeflová se na Kypr přestěhovala na rok a vykonávala zde dobrovolnické práce. „Na Kypru žije poměrně mnoho cizinců, kteří si sem přijeli splnit svůj sen o udržitelném a soběstačném způsobu života, protože místní klima to relativně snadno umožňuje?“ říká.

NOMÁDI: Po patnácti letech jsem přišla o práci. Prodali jsme auto a cestujeme Jižní Amerikou
16. 03. 2020
Bylo to znamení osudu. Po patnácti letech práce v malém gastronomickém podniku mi můj šéf oznámil, že odchází do důchodu a vše prodává. V prvním momentu přišel šok, ale pak úleva. Jsem volná a můžu si uskutečnit svůj „Panamerican“ sen. Ne že by mě někdo násilím držel, jen je někdy těžké se dostat ze zajetých kolejí.

Jsem strašnej kýčař, říká cestovatel a tvář letošního festivalu Expediční kamera
14. 03. 2020
Vypadá to jako sen. Zdá se, že Petr Jan Juračka dokázal spojit všechno, co ho v životě baví. Vystudoval hydrobiologii na Univerzitě Karlově, kde vyučuje a přibližuje vědu veřejnosti. Kromě dokumentování mikrosvěta se živí také fotografováním a filmováním. Podniká expedice do vysokých hor, do džungle a exotických krajin. Jenže všechno má svoje, někdy je venku u foťáku vážně nevlídno a občas pod objektivem mikroskopu není vůbec nic. I jemu na konci měsíce přijdou složenky. Tak, než bychom záviděli, pojďme se raději inspirovat.

Jsem strašnej kýčař, říká cestovatel a tvář letošního festivalu Expediční kamera
14. 03. 2020
Vypadá to jako sen. Zdá se, že Petr Jan Juračka dokázal spojit všechno, co ho v životě baví. Vystudoval hydrobiologii na Univerzitě Karlově, kde vyučuje a přibližuje vědu veřejnosti. Kromě dokumentování mikrosvěta se živí také fotografováním a filmováním. Podniká expedice do vysokých hor, do džungle a exotických krajin. Jenže všechno má svoje, někdy je venku u foťáku vážně nevlídno a občas pod objektivem mikroskopu není vůbec nic. I jemu na konci měsíce přijdou složenky. Tak, než bychom záviděli, pojďme se raději inspirovat.

Na kole přes Arabský poloostrov: Ze Svaté země na rajský ostrov Kypr
13. 03. 2020
Izrael se mi podařilo přejet, navzdory velice nekompromisním prověrkám na hranicích, velice rychle.

STOPEM SE PSEM PO ASII: Jede se na Banát, český festival v Rumunsku!
11. 03. 2020
V Rumunsku je takový unikátní živý skanzen s nádechem 1. republiky. Několik nadšenců se rozhodlo, že zde uspořádají festival a první ročník se uskutečnil v roce 2013. Nyní na festival jezdí nejdelší vlak v historii Československa, měří přes půl kilometru a převeze 1300 účastníků, kapel, přednášejících nebo slamerů do rumunské Orsovy. Odtud už se celé osazenstvo přesune do české vesničky Eibentál autobusy.

STOPEM SE PSEM PO ASII: Jede se na Banát, český festival v Rumunsku!
11. 03. 2020
V Rumunsku je takový unikátní živý skanzen s nádechem 1. republiky. Několik nadšenců se rozhodlo, že zde uspořádají festival a první ročník se uskutečnil v roce 2013. Nyní na festival jezdí nejdelší vlak v historii Československa, měří přes půl kilometru a převeze 1300 účastníků, kapel, přednášejících nebo slamerů do rumunské Orsovy. Odtud už se celé osazenstvo přesune do české vesničky Eibentál autobusy.

Na Maltě si myslí, že sousedíme s Ruskem a válka u nás skončila nedávno, říká Čech
10. 03. 2020
Josef Říkovský se na Maltu přestěhoval pouze na čas, dnes už je zpátky v Česku, ale na svůj pobyt v „malé“ zemi, jak o ní mluví, vzpomíná rád. „Malťané nechápou naše pohřby, podle nich je slavíme. Vysvětlil jsem jim, že to není večírek, ale trachtace, tedy spíše jakási oslava života zesnulého a že se nejedná o nic špatného. Přesto v hlubší debatě kladli otázky, jak je možné, že tuhle „trachtaci“ připravuje nejbližší rodina, zasažená bolem ztráty nejbližšího, a ne jejich přátelé a známí, aby jim ulevili a pomohli v tak těžké chvíli,“ říká.

Na Maltě si myslí, že sousedíme s Ruskem a válka u nás skončila nedávno, říká Čech
10. 03. 2020
Josef Říkovský se na Maltu přestěhoval pouze na čas, dnes už je zpátky v Česku, ale na svůj pobyt v „malé“ zemi, jak o ní mluví, vzpomíná rád. „Malťané nechápou naše pohřby, podle nich je slavíme. Vysvětlil jsem jim, že to není večírek, ale trachtace, tedy spíše jakási oslava života zesnulého a že se nejedná o nic špatného. Přesto v hlubší debatě kladli otázky, jak je možné, že tuhle „trachtaci“ připravuje nejbližší rodina, zasažená bolem ztráty nejbližšího, a ne jejich přátelé a známí, aby jim ulevili a pomohli v tak těžké chvíli,“ říká.

NOMÁDI: S dodávkou za pár tisíc se cestovatel vypravil do Kyrgyzstánu. Kupodivu se i vrátil
9. 03. 2020
Rudolf Tisovský je prototyp osamělého jezdce. Na obstarožním pionýru procestoval kus Evropy. Pak stočil řídítka na východ, do bývalých středoasijských republik SSSR. Jenže loni poněkud nečekaně přesedlal na Volkswagen Transporter 4. generace. Co je k tomu vedlo vysvětli v rozhovoru, který vznikl korespondenčně.

NOMÁDI: Obytná dodávka VANTourer 600 D - když chcete být nezávislí v pojízdné garsonce
8. 03. 2020
Obytné vestavby do dodávek zažívají zlaté časy. Do tohoto segmentu obytných aut se před časem pustil i německý výrobce VANTourer. Testovali jsme model 600 D. Co nabízí posádce na přesně 599 centimetrech délky?

Nice a Côte d´Azur nabízí život plný kontrastů mezi mořem a horami
7. 03. 2020
Oblast Nice Côte d´Azur je jedinečná nejen svou historií, ale i polohou. Od pobřeží Středozemního moře se region zvedá až k vrcholkům masivu Mercantour ve stejnojmenném národním parku. Metropole Nice Côte d’Azur žije ve dne v noci svým životem a na své si při návštěvě regionu přijde opravdu každý.

Nice a Côte d´Azur nabízí život plný kontrastů mezi mořem a horami
7. 03. 2020
Oblast Nice Côte d´Azur je jedinečná nejen svou historií, ale i polohou. Od pobřeží Středozemního moře se region zvedá až k vrcholkům masivu Mercantour ve stejnojmenném národním parku. Metropole Nice Côte d’Azur žije ve dne v noci svým životem a na své si při návštěvě regionu přijde opravdu každý.

Českých turistů v Polsku přibývá, lákají památky i zábavní parky
6. 03. 2020
Turistické cíle v polském příhraničí se setkávají se stále větším zájmem ze strany českých návštěvníků. „Turisty z Česka lákají památky, zábavní parky i tematické trasy,“ řekli zástupci polských organizací na letošním ročníku dvoudenního veletrhu Dovolená, který dnes začal na výstavišti Černá louka v Ostravě.

Českých turistů v Polsku přibývá, lákají památky i zábavní parky
6. 03. 2020
Turistické cíle v polském příhraničí se setkávají se stále větším zájmem ze strany českých návštěvníků. „Turisty z Česka lákají památky, zábavní parky i tematické trasy,“ řekli zástupci polských organizací na letošním ročníku dvoudenního veletrhu Dovolená, který dnes začal na výstavišti Černá louka v Ostravě.

Na Karlštejně začala rozsáhlá oprava. Hrad nabídne nové expozice i moderní návštěvnické centrum
5. 03. 2020
Na hradě Karlštejn na Berounsku začala rozsáhlá rekonstrukce za více než 150 milionů korun. Počítá s obnovou Císařského paláce či hradního purkrabství, vzniknou nové expozice a moderní návštěvnické centrum. Hrad by měl při opravách zůstat přístupný, návštěvníci se ale musejí připravit na krátkodobé uzavírky některých částí.

Na Karlštejně začala rozsáhlá oprava. Hrad nabídne nové expozice i moderní návštěvnické centrum
5. 03. 2020
Na hradě Karlštejn na Berounsku začala rozsáhlá rekonstrukce za více než 150 milionů korun. Počítá s obnovou Císařského paláce či hradního purkrabství, vzniknou nové expozice a moderní návštěvnické centrum. Hrad by měl při opravách zůstat přístupný, návštěvníci se ale musejí připravit na krátkodobé uzavírky některých částí.

STOPEM SE PSEM: Pomalu, ale jistě. Jak se Íránci učí zacházet s plasty
5. 03. 2020
Hranice s Turkmenistánem doprovázely brutální byrokratické čachry, což mě vůbec nepřekvapilo. Jelikož už jsem uměl velice slušně rusky, rád jsem pomohl i několika Australanům, co přijížděli z Íránu. Byli to závodníci epické Mongol Rally.

Na Filipínách jezdí místo autobusů upravené vojenské dodávky, říká Češka
4. 03. 2020
Jana Šrámková se na Filipíny přestěhovala kvůli práci. Filipíny jsou podle ní oproti jiným asijským zemím díky historii španělské kolonizace křesťanské a díky americkému vlivu dost „západní“. „V čem jsem se ale vymykala byl můj vzhled. Mám docela průměrných 170 cm, ale tady to stačilo na to, abych ostatní převyšovala o hlavu až tři. Navíc se z nějakého důvodu Filipíncům líbil můj nos,“ říká.

Na Filipínách jezdí místo autobusů upravené vojenské dodávky, říká Češka
4. 03. 2020
Jana Šrámková se na Filipíny přestěhovala kvůli práci. Filipíny jsou podle ní oproti jiným asijským zemím díky historii španělské kolonizace křesťanské a díky americkému vlivu dost „západní“. „V čem jsem se ale vymykala byl můj vzhled. Mám docela průměrných 170 cm, ale tady to stačilo na to, abych ostatní převyšovala o hlavu až tři. Navíc se z nějakého důvodu Filipíncům líbil můj nos,“ říká.

NOMÁDI: Krajem pod Pálavou s malým pasažérem na palubě. Stručný průvodce
2. 03. 2020
Když všichni jedou na sever, jeďte na jih. Když všichni jedou do hor, jeďte do nížiny. Když cestujete obytnou dodávkou, tak vás nemusí mrzet „zimní spánek“ některých služeb. Tohle je stručný osobní manuál, jak strávit prodloužený víkend pod Pálavou s batoletem na palubě.

Trekování v Rio de Janeiro: poznejte fotogenickou metropoli úplně jinak
29. 02. 2020
Doména města, socha Krista, měřící 38 metrů (včetně osmimetrového podstavce), vás nechá stát beze slov a v úžasu, když ji spatříte v celé parádě. Ježíš, rozpínající své ruce nad krásným, pro gangy a přestřelky ale i nechvalně proslulým městem, jehož vibrace si snadno najdou cestu do vašeho srdce, je viditelný z nejrůznějších koutů metropole a v noci dává dojem bdícího strážného anděla.

Trekování v Rio de Janeiro: poznejte fotogenickou metropoli úplně jinak
29. 02. 2020
Doména města, socha Krista, měřící 38 metrů (včetně osmimetrového podstavce), vás nechá stát beze slov a v úžasu, když ji spatříte v celé parádě. Ježíš, rozpínající své ruce nad krásným, pro gangy a přestřelky ale i nechvalně proslulým městem, jehož vibrace si snadno najdou cestu do vašeho srdce, je viditelný z nejrůznějších koutů metropole a v noci dává dojem bdícího strážného anděla.

NOMÁDI: Vážná nemoc nám změnila život. Prodali jsme byt, osobní věci, dali výpověď a vyrazili na cestu
28. 02. 2020
Jsme manželský pár, který se rozhodl splnit si své sny. Cestovali jsme už dříve, ale až vážná nemoc jednoho z nás vše rozhodla. Úplně jsme změnili náš život.

Areál Dolní Morava. Dolů na lyžích nebo na horské dráze
27. 02. 2020
Skiareál Dolní Morava patří jednoznačně k nejmodernějším areálům v České republice a těžko byste někde hledali víc atrakcí v takovémto „mamutím“ formátu. Řeč je například o nové Mamutí horské dráze, která je díky své nadstandardní délce a konstrukci českým unikátem. My jsme měli na Dolní Moravě štěstí na čerstvě napadnutý sníh, takže jsme si mohli vychutnat nefalšovanou zimní atmosféru.

Areál Dolní Morava. Dolů na lyžích nebo na horské dráze
27. 02. 2020
Skiareál Dolní Morava patří jednoznačně k nejmodernějším areálům v České republice a těžko byste někde hledali víc atrakcí v takovémto „mamutím“ formátu. Řeč je například o nové Mamutí horské dráze, která je díky své nadstandardní délce a konstrukci českým unikátem. My jsme měli na Dolní Moravě štěstí na čerstvě napadnutý sníh, takže jsme si mohli vychutnat nefalšovanou zimní atmosféru.

STOPEM SE PSEM: V Uzbekistánu lidé nespí ve stejné místnosti se psem. Nikdy
26. 02. 2020
Minulý týden jsme si půjčili oslíka a vyrazili s ním do hor. Co všechno se ale událo? Nepustili nás do Afghánistánu. Můj plán zněl jednoduše, přestopovat celý Afghánistán se psem by bylo jednoduchý, ale nepočítal jsem s jednou věcí, a to že ve městě Herát je válka a nedá se to objet, takže mi víza zamítli.

Praha jako hlavní město Československa. Když jsem to v anglickém časopise objevila, napsala jsem jim, říká Češka
25. 02. 2020
Andrea Burgerová žila v Anglii dva roky, odjela tam po třech měsících strávených ve Španělsku. Nejvíce ji prý šokovalo počasí, ale rychle si zvykla. „Na druhou stranu zima tam nebyla tak krutá. Žila jsem na menším městě u Nottinghamu, což je velký rozdíl oproti rušnému Londýnu. I přes to si ale pamatuji poměrně dost cizinců, kteří sem přijeli za prací,“ říká.

Systematické rozdělení zón a organizovanost. Skiareál Severák patří dětem
23. 02. 2020
Skiareál Severák v Jizerských horách tvoří dětem skladbou svých mírných svahů jakýsi cvičný revír, kde mají hlavní slovo malí lyžníci, a díky pomalým pomičkám se tu často obejdou i bez pomoci svých rodičů. Aktuálně leží na sjezdovkách kolem 50 cm sněhu a podmínky na sjezdovkách jsou velmi dobré.

Systematické rozdělení zón a organizovanost. Skiareál Severák patří dětem
23. 02. 2020
Skiareál Severák v Jizerských horách tvoří dětem skladbou svých mírných svahů jakýsi cvičný revír, kde mají hlavní slovo malí lyžníci, a díky pomalým pomičkám se tu často obejdou i bez pomoci svých rodičů. Aktuálně leží na sjezdovkách kolem 50 cm sněhu a podmínky na sjezdovkách jsou velmi dobré.

V Austrálii nikoho předem nesoudí. Záleží, co člověk umí, říká cestovatel
22. 02. 2020
Po studiu angličtiny na Novém Zélandu se tehdy sedmadvacetiletý Marcel Žitník vypravil na zkušenou do Austrálie. Jak říká, dělal tam snad úplně všechny možné práce od mytí nádobí, popeláře, stěhováka, zedníka na stavbě, číšníka v kavárnách a restauracích až se po dlouhé době dostal k práci v místní cestovce.

Na Kubu pět minut po dvanácté. Oblečení jako nedostatkové zboží a zákaz cestovat sám v autě
21. 02. 2020
Po týdnu v plážovém resortu Varadera jsme zamířili do skutečného života Kuby. Přesun po Kubě není ani jednoduchý, ani levný. Národní autobusový dopravce inkasuje za cestu z Varadera do Havany o vzdálenosti 150 kilometrů po silnici nazvané poeticky Via Blanca (přízvisko Via Samá díra by konvenovalo lépe) 20 konvertibilních pesos (CUC).

Na Kubu pět minut po dvanácté. Oblečení jako nedostatkové zboží a zákaz cestovat sám v autě
21. 02. 2020
Po týdnu v plážovém resortu Varadera jsme zamířili do skutečného života Kuby. Přesun po Kubě není ani jednoduchý, ani levný. Národní autobusový dopravce inkasuje za cestu z Varadera do Havany o vzdálenosti 150 kilometrů po silnici nazvané poeticky Via Blanca (přízvisko Via Samá díra by konvenovalo lépe) 20 konvertibilních pesos (CUC).

NOMÁDI: Zatracovaný favorit pojede do Mongolska. Pro mě je to ikona, říká o socialistickém autě mladý cestovatel
20. 02. 2020
Škoda Favorit se pomalu, ale jistě přesunuje do kategorie “veterán”. Zatímco někteří lidé považují favority a formany za sběratelská auta, jiní je chtějí trápit na expedičních výpravách. To je případ dvaadvacetiletého Lukáše Sršně a jeho otce, kteří chystají favorit na cestu do mongolských pustin.

Krkonošská tradice. Sněhové podmínky lákají lidi do Harrachova
20. 02. 2020
Prosluněný den a pocukrované kopce v neděli zcela vybízely ke kroužení po sjezdovkách – my jsme nasáli zimní atmosféru v Harrachově, kde to na vrcholku vypadalo jako nefalšovaný únor, a to hlavně díky stromům obaleným sněhem. V provozu jsou sjezdovky Červená II a Modrá, na kterých jsou aktuálně sněhové podmínky velmi dobré.

Krkonošská tradice. Sněhové podmínky lákají lidi do Harrachova
20. 02. 2020
Prosluněný den a pocukrované kopce v neděli zcela vybízely ke kroužení po sjezdovkách – my jsme nasáli zimní atmosféru v Harrachově, kde to na vrcholku vypadalo jako nefalšovaný únor, a to hlavně díky stromům obaleným sněhem. V provozu jsou sjezdovky Červená II a Modrá, na kterých jsou aktuálně sněhové podmínky velmi dobré.

Čtvrtý ročník Travel stand-up festivalu přivítá chirurga Lékařů bez hranic Tomáše Šebka
19. 02. 2020
Hvězda festivalu cestovatelských stand-upů, ale i přednášek, výstav nebo divadla, který se koná o víkendu 22. – 23. února v pražské Plechárně na Černém Mostě, bude neohrožený člen Lékařů bez hranic Tomáš Šebek, a na festivalu představí svoji poslední knihu „Nebe nad Jemenem“.

Čtvrtý ročník Travel stand-up festivalu přivítá chirurga Lékařů bez hranic Tomáše Šebka
19. 02. 2020
Hvězda festivalu cestovatelských stand-upů, ale i přednášek, výstav nebo divadla, který se koná o víkendu 22. – 23. února v pražské Plechárně na Černém Mostě, bude neohrožený člen Lékařů bez hranic Tomáš Šebek, a na festivalu představí svoji poslední knihu „Nebe nad Jemenem“.

Na kole přes Arabský poloostrov: Kontroverzní Jordánsko a hurá do Izraele
13. 02. 2020
„Vítej na svobodě,“ slyším jako první větu od jordánského kapitána policejní stanice Mudawwara u hranic se Saúdskou Arábií. „Jak to myslíte?“ ptám se udiveně zjevně přepracovaného šéfa zdejšího okrsku. „No tady už nikdo nebude omezovat tvá práva jako v Saúdské Arábii, ze které přijíždíš,“ vysvětluje kapitán.

Rodinná dovolená v Tyrolsku: 5 míst, které musíte navštívit v okolí Alpbachtalu
12. 02. 2020
Do některých alpských zákoutí se nejraději vypravíte na sportovní akci s přáteli, jiná vybízí k romantické dovolené v páru. Pokud máte děti, jako dělaná je pro vás méně známá lyžařská oblast Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau. Jejími silnými stránkami jsou rozmanité sjezdovky i dobrá dostupnost. Přinášíme vám tipy na pět míst, které při návštěvě oblasti nesmíte minout, a přitom vás jejich návštěva nezruinuje.

Rodinná dovolená v Tyrolsku: 5 míst, které musíte navštívit v okolí Alpbachtalu
12. 02. 2020
Do některých alpských zákoutí se nejraději vypravíte na sportovní akci s přáteli, jiná vybízí k romantické dovolené v páru. Pokud máte děti, jako dělaná je pro vás méně známá lyžařská oblast Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau. Jejími silnými stránkami jsou rozmanité sjezdovky i dobrá dostupnost. Přinášíme vám tipy na pět míst, které při návštěvě oblasti nesmíte minout, a přitom vás jejich návštěva nezruinuje.

Nejlepší neznačené treky světa. Kam se vydat?
12. 02. 2020
Turistické značení v České republice patří mezi nejlepší na světě. Má ale jednu vadu. Zavede vás logicky jen do míst, kde před vámi už někdo byl, a dost možná i teď zrovna právě je. Zapíchnout prst do mapy, vybrat si pěknou bezejmennou horu, odlehlé jezero, široké údolí nebo úzký kaňon, to teprve zavání tím správným dobrodružstvím. A v dnešní době dokonalých mapových podkladů to už není žádný problém, takže si můžete svůj kopec vybrat na Vysočině, stejně jako v Bolívii.

Nejlepší neznačené treky světa. Kam se vydat?
12. 02. 2020
Turistické značení v České republice patří mezi nejlepší na světě. Má ale jednu vadu. Zavede vás logicky jen do míst, kde před vámi už někdo byl, a dost možná i teď zrovna právě je. Zapíchnout prst do mapy, vybrat si pěknou bezejmennou horu, odlehlé jezero, široké údolí nebo úzký kaňon, to teprve zavání tím správným dobrodružstvím. A v dnešní době dokonalých mapových podkladů to už není žádný problém, takže si můžete svůj kopec vybrat na Vysočině, stejně jako v Bolívii.

Italské Val di Fiemme a manšestrová fantazie
12. 02. 2020
Italské Val di Fiemme si se svými čtyřmi středisky s více než 100 km sjezdovek získalo srdce už nejednoho českého lyžaře a ani našemu lednovému pobytu nebylo co vytknout. Svahy byly poloprázdné, po ránu precizně upravené a relativně rovné i odpoledne. Příznivé klimatické podmínky umožňovali snad to nejideálnější zakrojení lyží do manšestru, co může být.

Italské Val di Fiemme a manšestrová fantazie
12. 02. 2020
Italské Val di Fiemme si se svými čtyřmi středisky s více než 100 km sjezdovek získalo srdce už nejednoho českého lyžaře a ani našemu lednovému pobytu nebylo co vytknout. Svahy byly poloprázdné, po ránu precizně upravené a relativně rovné i odpoledne. Příznivé klimatické podmínky umožňovali snad to nejideálnější zakrojení lyží do manšestru, co může být.

Američané vnímají Mikuláše s čertem jako týrání dětí, říká Češka
11. 02. 2020
Alžběta Belánová se narodila v české metropoli a posléze žila v Anglii, Kanadě a Spojených státech. Od roku 2004 žije zase v Praze, kde se živí jako překladatelka. „V Americe jsem odrovnala celou třídu, když jsem spolužačku při hodině rýsování poprosila o ‚rubber‘ - v britské angličtině je to guma, ovšem v Americe to znamená prezervativ, gumě na gumování se tam říká ‚eraser’,“ říká

Američané vnímají Mikuláše s čertem jako týrání dětí, říká Češka
11. 02. 2020
Alžběta Belánová se narodila v české metropoli a posléze žila v Anglii, Kanadě a Spojených státech. Od roku 2004 žije zase v Praze, kde se živí jako překladatelka. „V Americe jsem odrovnala celou třídu, když jsem spolužačku při hodině rýsování poprosila o ‚rubber‘ - v britské angličtině je to guma, ovšem v Americe to znamená prezervativ, gumě na gumování se tam říká ‚eraser’,“ říká

Na Kubu pět minut po dvanácté. Nádherná architektura a dostatek drobných v kapse
7. 02. 2020
Podle počtu čekajících na zakoupení turistické karty (jakési varianty turistického víza) na kubánské ambasádě počátkem prosincem se dalo soudit, že o setkání s krajany v lednu na Kubě nebude nouze, že nebudeme jediní, kdo chtějí zastihnout zemi bez globálních trendů ve stravování i zábavě. V čekárně se mi dostalo rady od cestovatelky, několikanásobné návštěvnice „ostrova svobody“, že se máme zásobit dostatečným množstvím drobných mincí na „bakšišovné“, že si tím velmi ulehčíme život.

Svatá koupel. V Etiopii neplodné páry věří, že se po koupeli dočkají dětí
5. 02. 2020
Skalní chrámy v etiopské Lalibele jsou notoricky známá památka chráněná UNESCO a přecpaná turisty. Chrámy a labyrinty tunelů byly vytesány v měkkém tufu ve 12. a 13. století. Pro místní lidi však nejsou skalní chrámy turistickou atrakcí, ale posvátným místem ortodoxní koptské církve.

Na Špičák a jeho nejdelší sjezdovky a skvělé jídlo. Co se tu změnilo?
30. 01. 2020
Na šumavském Špičáku se aktuálně lyžuje na horní polovině sjezdovky č.3 Slalomové a dolní polovině tratě č.2, na Spodní Šanci a v provozu je dětský lyžařský park s pojízdným pásem. Lyžování na Špičáku se letos nese ve znamení nové gastronomie, takže po několika manšestrových jízdách se můžete vydat vstříc domácím i typickým alpským dobrotám!

I tisíce kilometrů lze ujít s lehkým batohem, ukazuje cestovatel
26. 01. 2020
Jak ujít stovky a někdy i tisíce kilometrů mimo civilizaci jen s několikakilogramovým batohem, vysvětloval lidem na brněnských veletrzích cestovního ruchu Go a Regiontour cestovatel Petr Kosek. Je propagátorem trendu, kterému se mezi nadšenci říká „ultralight cestování“. Zkušeností má bohatě, mimo jiné loni prošel Apalačskou stezku s batohem těžkým pouhých pět kilogramů včetně zimní výbavy.

Jak neškodit ‚pomáháním‘ aneb Jak si vybrat dobrý dobrovolnický projekt
25. 01. 2020
Romantická představa o potřebné pomoci v zahraničí může být často velmi mylná. Dobrovolníci se domnívají, že jejich práce je přínosná, prospěšná pro komunitu a že vykonají dobrý skutek.

Na kole přes Arabský poloostrov: Datlové plantáže a holoubata k večeři v Saúdské Arábii
24. 01. 2020
Saúdská Arábie se otevřela světu. Od konce loňského roku začala vydávat turistická víza pro řadu evropských států, což zahrnuje i Českou republiku. Víza se dají sehnat snadno, elektronickou cestou. Platí 90 dní od vstupu do země a jsou více vstupová. Právě tyto informace byly jedním z důvodů, proč jsem se se svým kolem Apache na Arabský poloostrov vydal. Vždyť kromě byznysmenů mnoho turistů Království Saúdské Arábie dodnes nenavštívilo. Natož na kole…

Německý ostrov v Severním moři přitahuje turisty. Jezdí sem kvůli tulením mláďatům
23. 01. 2020
V Severním moři, asi 60 kilometrů od německého pobřeží, přitahuje ostrov Helgoland se svými impozantními strmými břehy mnoho turistů i v zimě. Ti však neobdivují divokou krajinu, píše agentura AFP. Také na koupání je tu voda příliš chladná. Ostrov, který za obou světových válek sloužil jako základna ponorek, bičují vichry a pěkné počasí tu bývá vzácností. Ne, turisté sem přišli, aby přihlíželi jinému představení.

Když zavane vítr, je ve vzduchu cítit popel a spálenina, říká Čech v Austrálii
21. 01. 2020
Kryštofovi Rezkovi je teprve 28 let a Perth na západě Austrálie je jeho druhým domovem už skoro sedm let. Na tamní univerzitě tři roky studoval ekonomii a finance. Při studiu si našel stáž ve firmě, která se zabývá obnovitelnými zdroji. Firma se zaměřuje na bioplyn, staví větrné i solární elektrárny. Dodává energii velkým spotřebitelům a spolupracuje s důležitými dodavateli.Serveru Lidovky.cz prozradil, proč se v Perthu nebát pavouků, i proč ho hluboce zasáhly požáry, které zachvátily kontinent.

Areál Bílá v Beskydech. Sever proti jihu
17. 01. 2020
Druhý týden v lednu nového roku jsme vyrazili do ski areálu Bílá v Beskydech. I když sněhové podmínky začátkem roku nepřejí provozovatelům lyžařských areálů, na Bílé jsou v provozu téměř všechny sjezdovky.

Cestovatel Tadeáš Šíma pomáhá projektem ‚Pohled pro Adama‘
16. 01. 2020
Cestovatel Tadeáš Šíma se v listopadu 2019 vrátil do Afriky. Měla to být jeho druhá cesta přes kontinent, kdy opět v sedle kole Apache, chtěl projet Afriku po jejím západním pobřeží. Když ale nedostal vízum do Mali, radikálně změnil plány. Z druhé cesty přes Afriku se stala „Cesta přes Blízký východ”.

Klub českých turistů obnoví turistické značky i cykloznačky
15. 01. 2020
Český klub turistů obnoví turistické značky i cykloznačky ve Středočeském kraji. Hejtmanství přispěje 600 000 korun na materiál. Klub má v evidenci více než 6000 kilometrů pěších tras a přes 4000 kilometrů cyklotras, jeho členové se o značení starají zdarma. O přidělení dotace v rozhodli v pondělí krajští radní, ještě jej musí odsouhlasit zastupitelé, informovala Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.

Zima ve Špindlerůvě Mlýně. Pravidlo prvního lana
12. 01. 2020
Díky teplotám pod bodem mrazu se v posledních dnech podařilo ve Špindlu vytvořit na sjezdovkách obstojné lyžařské podmínky a samozřejmě nejméně lidí a nejvíc manšestrových proužků si užijete hned z rána. V provozu je přes 11 km sjezdovek.

Marrákeš, brána do pouště a Vysokého Atlasu. Centrální náměstí se večer mění v obrovský fast food
10. 01. 2020
Město do červena zbarvené, páté nejnavštěvovanější v Africe, s nejkrásnějším hotelem na světě a rozhodně s jedním z nejživějších náměstí. Do Marrákeše v Maroku jsme vyrazili na novoroční týden a konalo se příjemné překvapení. Překvapení majestátností Atlasu, zahradami jak z pohádek Tisíce a jedné noci, úžasnou chutí čerstvého džusu z marockých pomerančů, vkusností řemeslných výrobků i novou výstavbou.

Na kole přes Arabský poloostrov. V Ománu je dobře, hlavně mám doma tři ženy, svěřuje se mi Abdalláh
9. 01. 2020
Absolutní monarchie v sultanátu Omán zní možná až příliš totalitně na tak mírumilovný kraj plný vzdělaných a přívětivých lidí. Kdo ví, kde přesně je zakořeněna taková ohleduplnost a solidarita tohoto národa - zda je to dáno poněkud konzervativnější větví Islámu jménem Ibádíja, nebo výhodným postavením na světovém trhu s ropou.

Rakouské letovisko Stubai. Nová kartička na všechno
8. 01. 2020
Stubaiský ledovec hlásí aktuálně ve svých horních polohách 3 metry sněhu a parádní povrch sjezdovek na zakrojování hran do manšestru. Letošní nový SKI plus CITY pas nás nechal sklouznout nejen na stubaiských sjezdovkách, ale i na Schlicku nebo jsme se díky němu vyvezli lanovkou na hřeben Nordkette nad pohádkově osvětlený Innsbruck.

NOMÁDI: Kočovný život po Asii, digitální nomádství a stopování na Balkánu
30. 12. 2019

Vlakem po Evropě. Ušetříte si nervy z přecpaných silnic a zažijete dobrodružství
28. 12. 2019
Zvláštní kouzlo, nádech dobrodružství, zodpovědné cestování i trocha nejistoty. Tohle všechno v sobě zahrnuje cestování vlakem. Evropa je protkána hustou sítí železničních tras, kvalita služeb se zvyšuje a i nádraží jsou čistší a bezpečnější. A navíc se ve vlaku vyhnete nervům z ucpaných dálnic.

Bodie. Pravé americké město duchů jako vystřižené z westernu vás zavede do doby zlaté horečky
27. 12. 2019
Vítr se prohání mezi suchými stébly trávy a pohupuje zrezivělými okenicemi dřevěných stavení. Jako bychom vstoupili do amerického westernu. Město Bodie na hranicích Kalifornie a Nevady ležící v pusté oblasti odlehlé od okolních osad je pravým městem duchů divokého západu, kde se čas zastavil v polovině minulého století.

Cestovatel Tadeáš Šíma mění plány: Z výpravy přes Afriku je cesta přes Blízký východ
22. 12. 2019
Po necelých dvou měsících v Africe radikálně mění své plány cesty. „Nejen, že se nám ke konci zkomplikoval projekt s fotopastmi, ale nedostali jsme ani víza do Mali, proto jsem se rozhodl úplně překopat plány a procestovat Arabský poloostrov, a odtud se vydám na kole do Čech,” vysvětluje cestovatel Tadeáš Šíma.

Středisko St. Anton. Lyžařská velmoc Rakouska v prašanu
19. 12. 2019
St. Anton je jedno z „neledovcových“ rakouských středisek, kde se dá už v polovině prosince sklouznout na více než 100 km sjezdovek. Tyrolské středisko tvoří se sousedními areály největší lyžařskou arénu Rakouska a aktuálně láká lyžaře nejen na novou kabinkovou lanovku, ale i na štědrou nadílku čerstvého sněhu.

Kanaďané nechodí pěšky a staré domy tu nenajdete. Staví se ze sádrokartonu a dřeva, říká Čech
17. 12. 2019
Jiří Krupka se přestěhoval do Kanady emigroval v roce 1984 a zůstal zde natrvalo, sní ale o tom, že se v důchodu vrátí do Česka. „Miluji českou kuchyň, takže mi tu chybí. České restaurace v Ottawě nejsou (pár bylo, ale zanikly), takže si česká jídla vaříme doma. Nebo chodíme k Němcům, Polákům, Maďarům, kteří vaří podobně,“ říká.

Silný zážitek? Když jsem byl v Guatemale svědkem utonutí pětileté dívenky, říká v online rozhovoru Stanislav Synek
16. 12. 2019
Stanislav Synek je doslova veterán cestovatelské fronty. Za více než šedesát let své „nomádské“ kariéry navštívil 165 zemí a „vyskytoval“ se na všech šesti světadílech. Je jediným dnes žijícím členem expedice Tatra kolem světa (1987 - 1990), který absolvoval celou cestu. Na otázky odpovídal čtenářům serveru Lidovky.cz v pondělí 16. prosince.

Silný zážitek? Když jsem byl v Guatemale svědkem utonutí pětileté dívenky, říká v online rozhovoru Stanislav Synek
16. 12. 2019
Stanislav Synek je doslova veterán cestovatelské fronty. Za více než šedesát let své „nomádské“ kariéry navštívil 165 zemí a „vyskytoval“ se na všech šesti světadílech. Je jediným dnes žijícím členem expedice Tatra kolem světa (1987 - 1990), který absolvoval celou cestu. Na otázky odpovídá právě v této chvíli.

NOMÁDI: Na středoasijských ‚roletách‘ máte pocit, že se auto rozpadne na atomy
16. 12. 2019

Člověk si tu musí jít tvrdě za svým, na nikoho se neberou ohledy, říkají Češi žijící v Londýně
10. 12. 2019
Linda a Marcel Procházkovi se oba narodili ve Šternberku a vyrůstali v Olomouci, kde se také seznámili. Linda je produktová designérka a Marcel zpěvák a hudební producent, i přesto, že vystudoval medicínu. Nyní si v Londýně plní svůj sen. „Česko je podle nás unikátní i v tom, jak vynikající domácí kuchyni máme. Bohužel je ale také pravdou, že naše kuchyně nepatří k těm nejzdravějším. Místní trend poslední doby je jíst velmi zdravě a dbát na to, jaké suroviny používat,“ říkají.

NOMÁDI: Kolem Austrálie po směru hodinových ručiček. ‚První odešel startér. Hlavní příčinou jsem byl já‘
9. 12. 2019
Dříve narození by pro Zdeňka Humplíka použili označení „světoběžník“, možná i „dobrodruh“. Mladý Čechoslovák (má i slovenské občanství) procestoval s přítelkyní v upravené terénní toyotě Austrálii.

Stezka kolem Lužnice získala evropský certifikát
5. 12. 2019
Pěší stezka kolem Lužnice, která vede převážně územím Táborska, získala evropský certifikát. Jde o první trasu v Česku s označením kvality Leading Quality Trails Best of Europe. Stezka vede turistickou oblastí Toulava a měří přibližně 55 kilometrů.

NA KOLE PŘES AFRIKU: Příběhy o slonech
29. 11. 2019
„Už by to chtělo vidět toho slona,“ povídám Václavovi, kvapně mašírujícímu po betonovém hadovi zvaném transkonžská magistrála. Jedná se o cestu, která vede národním parkem Odzala-Kokoua a zároveň je to cesta, kterou překračují sloni pralesní. Právě z tohoto důvodu je potřeba tuto rizikovou oblast chránit před pytláky. Valnou měrou by tomu měly přispět fotopasti, které instalujeme v džungli na vytipovaná místa. Pasti instalujeme do míst, kde je velká koncentrace vyšlapaných pěšin od chobotnatců, které potenciální pytlák může využívat jako dálnici v jinak neprostupném lese.

PO STOPÁCH UNESCO: Diamantové doly v Sierra Leone
28. 11. 2019
V hlavním městě Sierra Leone Freetownu se nám podařilo najít firmu, která provozuje doly na těžbu diamantů ve 400 km vzdáleném městě Koidu. Dostat se však k zodpovědné osobě skrze firemní ochranku už bylo horší. Nejdříve borci tvrdili, že uvnitř nikdo není, což za pár minut sami popřeli, a využili svůj další licoměrný argument, že bez písemného objednání s námi nikdo mluvit nebude.

Finská Puolanka se prezentuje jako nejpesimističtější obec
24. 11. 2019
Finské městečko Puolanka se řadu let objevovalo ve zprávách jen z negativních důvodů. Populace „nejodlehlejší obce v nejodlehlejší finské provincii“ klesla od 80. let minulého století na polovinu a ze současných 2600 obyvatel je více než 37 procent starších 64 let. Většina pracuje ve službách či v zemědělském sektoru a společenské vyžití nenabízí městečko téměř žádné.

Jako vždy první. Zajeďte si zalyžovat na Monínec
22. 11. 2019
Středočeský Monínec se už nějaký ten pátek pyšní prvenstvím v zahajování lyžařské sezony u nás. Vděčí tomu samozřejmě svému speciálnímu systému zasněžován Snow Factory, které umožňuje výrobu sněhu v plusových teplotách. Letos se sněhové podloží obzvlášť povedlo, protože ranní pista připomínala sklo a žádala si nabroušené hrany.

Na Zanzibaru mě překvapil netruchlivý vztah ke smrti a magie, vzpomíná Čech
19. 11. 2019
Lukáš Šinogl žije a podniká na Zanzibaru již několik let. Pracuje jako ředitel v Tulia Zanzibar Unique Beach Resort. Za tu dobu mu nejvíce chyběl obyčejný rohlík. „Díky práci trávím značnou část roku na cestách. Člověk si díky cestování má možnost udělat obrázek o světě a vyhodnotit si kvalitu života. A za mě je Česko to nejlepší místo pro život po všech stránkách. Máme být na co hrdí a měli bychom si toho vážit,“ říká.

S dvěma Čechy o tom, že postavit vlastní dům na Srí Lance se dá za osm měsíců
16. 11. 2019
Janča a Petr, to je velmi sympatický a usměvavý mladý pár Čechů, který se celkem spontánně rozhodl změnit svůj život od základu a odstěhovat se na Srí Lanku. V rozhovoru s nimi se dočtete příběh plný strastí i radostí o domě, který zde navrhli a částečně i postavili vlastními silami, přičemž jejich hlavním cílem bylo vybudovat zde české zázemí. Pokud chcete zažít autentickou Srí Lanku, mrkněte na www.jsmenasrilance.cz.

NA KOLE PŘES AFRIKU: Podruhé v Kongu
15. 11. 2019
Prales vydává zvuky, na které je krátká i nejnadanější skvadra italských virtuózů v zaplněném římském koncertním sále. Pestrobarevné ploštice a nenápadní tesaříci, splývající s kůrou místních dřevin, se starají o to, aby neskončili jako potrava pro nenasytné žaludky ještěrek či opeřených lovců z korun stromů, jejichž zpěv je předzvěstí maléru pro veškerou hmyzí populaci na blízku.

PO STOPÁCH UNESCO: Na kánoích ke svobodným hrošíkům v Sierra Leone
14. 11. 2019
Dostat se z Guineji Conakry do Sierra Leone jinak, než po hlavní silnici, je sice možné, vyžaduje to však terénní auto v bezvadném stavu, nepřekonatelnou chuť po dobrodružství, nutnost být smířeni s potížemi, které je nutné umět vyřešit bez přílišných finančních či časových ztrát. A je nutná přiměřená míra odvahy. Dobrodružství v tom pravém slova smyslu jsme si za posledních osm let užili tolik, že se mu raději vyhýbáme.

Američané zdobí vánoční stromek o měsíc dřív, říká Češka
12. 11. 2019
Alena Muchková v současné době doprovází manžela v rámci jeho služebního vyslání do zahraničí. Od roku 2008 se i s rodinou stěhovala čtyřikrát, a to do Bruselu, Říma, New Yorku a nyní do Ottawy. „V zahraničí jsem si ale uvědomila, že obraz a vnímání naší země, které si sami ve svých představách budujeme, jsou zcela odlišné, a to jen v tom lepší případě, pokud Česko nevnímají jako nějakou africkou zemi,“ říká.

Jezero Achensee láká na běžky všechny generace. 5 tipů na zimní dovolenou
2. 11. 2019
Zatímco si babička s dědečkem užívají procházku na sněžnicích, vnoučata se s dětmi učí lyžovat na cvičných svazích nebo sáňkují: a další den můžou všichni spolu vyrazit třeba na běžky. Právě takhle může vypadat i vaše velká rodinná dovolená v rakouském Tyrolsku u jezera Achensee. Přinášíme pět tipů na místa a činnosti, které byste si v oblasti neměli nechat ujít.

SEVERSKÝ ŠOK: Lesní sauna i borůvková polévka. Finské všednosti a zvláštnosti
25. 10. 2019
Vsadím se, že první asociací většiny z nás při vyslovení slova Finsko je sauna, případně vodka. Druhému moc neholduju, ale na saunu bych přísahala. V činžovním domě, kde jsem bydlela, se nacházela v podzemním podlaží a rodiny či spíše byty se o ni střídaly podle domluveného pořadníku. Asi tak jako třeba u nás kdysi o úklid společných prostor.

Cesta na památku UNESCO vede přes výčep. Na Mědníku se dolovalo stovky let a všechny hotely tam vyhořely
19. 10. 2019
Důlními díly doslova provrtaný kopec Mědník u městečka Měděnec se spolu s dalšími technickými památkami Krušných hor v létě dostal na seznam UNESCO. Davy turistů tam ale zatím nemíří, kromě malých cedulek u zpřístupněných štol se vlastně nedá ani moc poznat, že se člověk ocitl u památky UNESCO. Měděnec rozhodně stojí za návštěvu, okolo je vícero zajímavých turistických cílů a tras a také pozůstatek po tragické události, podle které vznikl známý film.

SEVERSKÝ ŠOK: Když město slaví výročí aneb od Lenina k ginu
19. 10. 2019
V době mého pracovního pobytu město Tampere slavilo výročí svého založení. Na naše poměry je mladé, slavilo pouhých 240 let. Město se veselilo hlavně první říjnový týden. Velké obchodní domy se připojovaly slevovými akcemi, magistrát rozdával koblihy (uf, nechci, přestože jsou finské) a taky nabízel kávu zdarma na hlavním náměstí. Malá odbočka – Finové jsou největší konzumenti kávy na světě, na jednoho obyvatele připadá neuvěřitelných 12 kilogramů kávových zrn ročně.

Němci tvoří nový vodní svět. Pádlování s hnědouhelným dolem pod kýlem
16. 10. 2019
Kdysi tam byl povrchový hnědouhelný důl. Dnes se tohle místo v německém Sasku, vzdálené nějakých 80 km od severočeských hranic, jmenuje Partwitzer See a je součástí Lužických jezer. Jedné z největších soustav vodních ploch, které kdy člověk uměle vybudoval. Podle téhož receptu se centra vodní rekreace plánují i v severních Čechách…

Setkání generací. Test obytných dodávek Toyota, které dělí téměř čtvrt století
16. 10. 2019
„Nový je vždycky lepší!” říkával s oblibou a s korporátním šarmem Barney Stinson, postava ze seriálu Jak jsem potkal vaší matku. Ale je to vždy pravda? Postavili jsme vedle sebe dvě auta od stejného výrobce využívané ke stejnému účelu. Letošní Toyotu Proace Nomad s profi vestavbou od české firmy Egoé a devadesátkovou Toyotu Hiace podomácku upravenou na obytnou. Ano, srovnáváme nesrovnatelné. Jak to dopadlo? Je nový opravdu vždycky lepší, jak tvrdí Barney?

NOMÁDI: Setkání generací. Test obytných dodávek Toyota, které dělí téměř čtvrt století
16. 10. 2019
„Nový je vždycky lepší!” říkával s oblibou a s korporátním šarmem Barney Stinson, postava ze seriálu Jak jsem potkal vaší matku. Ale je to vždy pravda? Postavili jsme vedle sebe dvě auta od stejného výrobce využívané ke stejnému účelu. Letošní Toyotu Proace Nomad s profi vestavbou od české firmy Egoé a devadesátkovou Toyotu Hiace podomácku upravenou na obytnou. Ano, srovnáváme nesrovnatelné. Jak to dopadlo? Je nový opravdu vždycky lepší, jak tvrdí Barney?

SEVERSKÝ ŠOK: Na návštěvě u Santa Clause na polárním kruhu
4. 10. 2019
Hlavními taháky turistiky v Rovaniemi je nedaleká vesnička Santa Clause a samozřejmě pozorování polární záře. Stejně, jako na předpověď počasí, je možné si stáhnout aplikaci Aurora i na předpověď šance spatřit tento nevšední úkaz. „Sezona“ polární záře začíná právě říjnem. Aplikace mi během mého rovaniemského pobytu hlásila nejvýše dvanáctiprocentní naději ji spatřit, avšak nakonec se naplnilo zbylých 88 %.

Jak je to v Norsku s alkoholem? Zmatek a samé háčky
3. 10. 2019
Páteční noc, oslava je v plném proudu, pití teče proudem a je jasné, že se nikdo před půlnocí domů nevrátí. Stane se ale nevyhnutelné - dojde alkohol. Co s tím? V Česku snadno řešitelný problém. Kolektiv ze svých řad vybere nejstřízlivější oběť, která vyběhne ven do tmy a v nejbližší večerce koupí alespoň jednu láhev a po návratu zachrání párty. Pro většinu lidí běžná situace. V Norsku je v tom ale jistý háček.

Dobrodružství a nezapomenutelné zážitky. Německé zábavní parky přináší zábavu pro celou rodinu
28. 09. 2019
Mezi nejoblíbenější výletní cíle rodin s dětmi bezpochyby patří zábavní parky. Ať už hledáte dobrodružnou dovolenou se spoustou zábavy, nebo jen potřebujete vypnout od každodenního shonu a zároveň nějak zabavit své ratolesti, více než stovka zábavních i tématických parků na území Německa se vám postará o nezapomenutelné zážitky.

Milujte strašidelné zážitky? V Anglii můžete přespat v kostele
25. 09. 2019
Nocování v kostele? Ano, je to možné, přinejmenším na anglickém venkově, kde pronájem kostela umožňuje milovníkům strašidelných zážitků strávit za nějaký ten obnos hrůznou noc na středověkých hrobkách. Píše o tom agentura AFP.

U Cínovce je k vidění nová památka UNESCO. Podzemí ukrývá jezera i unikátní česko-německou hranici
21. 09. 2019
Zajímavým a zároveň málo známým cílem pro výlety Krušnými horami je bývalý cínový důl v německém Cínovci, tedy Zinnwaldu. Nachází se jen pár set metrů od českých hranic a zhruba 15 kilometrů od Teplic. Navíc atraktivnost této mimořádné technické památky letos ještě stoupla, protože se v rámci hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří v červenci dostala na seznam světového dědictví UNESCO.

NOMÁDI: Věci uložili do pronajaté garáže a vyrazili na cesty. ‚Východ byla skvělá volba‘
16. 09. 2019
Odjakživa jsem neposeda a nemám ráda stereotyp. Cestovat jsem začala v prváku na vysoké škole, můj vůbec první výlet do zahraničí byly rovnou dva měsíce pracovních prázdnin v Londýně. Kromě krátkých výletů do evropských metropolí následoval Erasmus v Itálii, na němž jsem byla deset měsíců, opakovaná půlroční zkušenost v Londýně, roční pobyt v Kanadě a měsíc cestování v Mexiku.

Češi objevují výhody cestování karavanem. Za obytný vůz zaplatí v průměru 1,5 milionu
16. 09. 2019
Neřešit obsazené hotely a penziony či zpožděné lety, jen usednout za volant a vydat se na místo, které člověka zrovna napadne. A když nebude vyhovovat, kdykoliv se přesunout zase dál. Dovolenkový scénář, po němž touží stále více lidí. Češi si oblíbili cestování na čtyřech kolech. Potvrzují to i prodejny a půjčovny, které hlásí zvýšený zájem o obytné vozy.

Top 5 vodních ploch nejen pro pádlování v sousedním Německu
14. 09. 2019
Německo je mnohdy považováno za nezajímavý stát, co se krajiny týče, a to především proto, že na rozdíl od sousedního Rakouska nemá příliš hornatou oblast. Já osobně mám na Německu moc rád zdejší vodní plochy, a nyní bych vám představil a přiblížil pětici zdejších jezer, která jsem navštívil a projel na svém nafukovacím kajaku Swing (nyní Framura) od Gumotexu.

Malí bikeři youngGUNS projeli střediska Saalbach a Petzen v Rakousku
13. 09. 2019
Už jsou to dva roky, co dva dvanáctiletí borci pod vedením MTB freeridera Gaspiho dokázali sjet ve čtyřech dnech tři aktivní sopky. Dnes už klukům rostou chlupy pod nosem, a tak si Gaspi jako coach a čuchometr na talenty vybral takřka o polovinu mladší divočáky: sedmiletá dvojčata Kubu a Péťu, kteří měli dostatek síly, odvahy a technické dovednosti pokořit rakouské kopce, a to rovnou ve dvou destinacích.

Brazilský karneval. Čas nákupů, jídla a pití
12. 09. 2019
Mnozí o tom sní – zažít karneval v Brazílii! Já se ocitla krátce před karnevalem na severovýchodě Brazílie, kde se mísí původní indiánští obyvatelé s Portugalci a Afričany, které Portugalci přivezli do země jako otroky. Tak jako je diverzifikované a přitom zajímavě propojené obyvatelstvo Brazílie, jsou odlišné i podobné její jednotlivé státy, kterých je celkem 27.

Do Rakouska s horským kolem. Regiony Achensee a Granitland lákají stovkami kilometry tras
5. 09. 2019
Stovky kilometrů tras, malebné prostředí a úžasná panoramata. Rakousko je pro milovníky horské cyklistiky rájem. Prostředí kolem tyrolského jezera Achensee si pochvalovali i blogerka Dominika Pokludová a influencer Hynek Hamp, kteří si vyzkoušeli místní nejoblíbenější okruh Rund um den Unnutz. Náročné traily, ostrá převýšení a rozmanité sjezdy pak nabízí také region Mühlviertelský Granitland, jedna z největších oblastí pro horská kola v Evropě.

V Jizerských horách je k vidění nacistický památník. Nepochybně jde o symbol Třetí říše, píše historik
5. 09. 2019
Výlet po Jizerských horách si lze zpestřit návštěvou neobvyklého turistického cíle. U rozhledny Štěpánka na vrchu Hvězda totiž stojí mohutný žulový kříž a kruh z kamenů. Celé to vypadá jako nějaké podivné místo pro rituály satanistů, skutečnost je ale snad ještě horší. Podle vysvětlení historika se jedná se o nacistický památník.

Exkluzivní reportáž z Grónska: Jak jsem svojí nešikovností zachránil tuleně
5. 09. 2019

Exkluzivní reportáž z Grónska: Eskymák převlečený za jeptišku a ne znamená ne
4. 09. 2019
Ráno mě budí zvuk kapek dopadajících na celtu stanu. Šance v tomto počasí je sice minimální, ale stejně beru do ruky telefon, abych zavolal Peronimu, jestli náhodou neví o nějaké lodi, která dnes vyráží na bývalé americké základny v zálivu Ikateq. Fotoreportér LN vyrazil v srpnu do Grónska, shodou okolností v době, kdy projevil zájem o koupi tohoto ostrova americký prezident.

Pro celou rodinu. Klínovec je králem českých flowtrailů
3. 09. 2019
Pokud chcete na kolo vyrazit s celou rodinou a ideálně se u toho moc nenadřít, vyzkoušejte flowtraily na Klínovci, které díky své jednoduchosti a pozvolnosti zvládnou i úplní začátečníci. Svým vysokým faktorem zábavy lákají flowtraily samozřejmě i zkušené bikery, kteří ocení i ryze sjezdovou trať. Nejjednodušší trail si tu pak můžete dát i na terénní koloběžce.

Exkluzivní reportáž z Grónska: Na ulici se povalují obří obratle velryb, rozruch vzbudil vylovený žralok
3. 09. 2019
V pošmourném počasí se vyrážím podívat, jak žijí místní v okrajové části města, kam většina turistů nechodí. V grónské variantě českého sídliště jsou postavené nové pestrobarevné řadovky, dvojdomky, ale i malé bytovky. Na první pohled nic zajímavého. Fotoreportér LN vyrazil v srpnu do Grónska, shodou okolností v době, kdy projevil zájem o koupi tohoto ostrova americký prezident.

Exkluzivní reportáž z Grónska: Hajlující Eskymáci
2. 09. 2019
V mlhavém ránu jsem stál půl hodiny před dohodnutým srazem u pontonového mostu. Měli jsme vyrazit do zálivu k bývalým americkým základnám a ledovcům. V kapse mi ale pípla zpráva, že výlet se ruší. Snad za dva dny. Nafotím alespoň atmosféru městečka. Neplánovaně jsem tak zahájil kariéru vyžírky. Fotoreportér LN vyrazil v srpnu do Grónska, shodou okolností v době, kdy projevil zájem o koupi tohoto ostrova americký prezident.

Nevídaně pestré údolí. Stubai nabízí ledovcové jeskyně, vyhlídky i průzračné jezero
1. 09. 2019
Jakožto lyžařské středisko má Stubai mezi českými lyžaři nemalý ohlas. Věděli jste ale, že se tu dá strávit i velmi pestrá letní dovolená? Nás tu zaujalo množství turistického i bikerského vyžití a další „highlighty“ jako je ledovcová jeskyně, vyhlídka Top of Tyrol nebo průzračně modré jezero Serles.

Říšské město z červeného kamene. Tři místa, která nevynechat v Norimberku
1. 09. 2019
Zatímco dřív jste se zajímali o stupeň obtížnosti během lezení či o to, jak je složité sjet jez, od onoho dne, kdy váš junior přišel na svět, sledujete jiné hodnoty. Třeba průjezdnost dětským kočárkem, dojezdovou vzdálenost mezi dvěma kojeními či dostatek míst, kde se dá pohodlně přebalit. Cestovat se dá i s malým dítětem. Tohle je průvodce říšským městem Norimberkem.

Exkluzivní reportáž z Grónska: Na opilce se usmívejte
1. 09. 2019
Do Tasiilaqu, hlavního „města“ východního Grónska, jsme se plavili z rybářské osady hodinu a půl. „Má jen 2500 obyvatel. V porovnání s Tiniteqilaaqem, který jich má 70, je to ale malý New York. Když jsme vyjeli ze zálivu na otevřené moře, otočilo se z minuty na minutu počasí o 180 stupňů. Slunečno a zrcadlově klidnou mořskou hladinu vystřídaly mlha a vlnobití. Fotoreportér LN vyrazil v srpnu do Grónska, shodou okolností v době, kdy projevil zájem o koupi tohoto ostrova americký prezident.

Rakouský areál St. Anton. Se sněhem i tyrkysem
30. 08. 2019
Věhlasný rakouský St. Anton nežije jen v zimě, ale i v létě představuje atraktivní výletnické místo. Láká především na vysokohorské pěší túry, horskou cyklistiku a samozřejmě také na rodinné vyžití v podobě „Wochenprogrammu“. My si tu užili výhled z nejvyšší hory v okolí Vallugy, vydali se na cyklookruh Rendl a navštívili i tyrkysové modré jezero Verwallsee.

Tankový den v Lešanech: lidé uvidí rekonstrukce bitev, organizátoři doporučují včasný příchod
30. 08. 2019
Akce s názvem Tankový den se uskuteční tuto sobotu ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech na Benešovsku. Podle organizátorů budou ústředními body programu především dvě bojové ukázky, jedna přiblíží souboj mezi německou a finskou armádou, druhá mezi Němci a Američany. Dojde také na představení těžké a pásové techniky.

Exkluzivní reportáž z Grónska: Je tady mrtvo, chybí jen kutálející se koudele
30. 08. 2019
Ve dvě odpoledne jsme konečně dorazili do Tiniteqilaaqu. Měli jsme hlad, tak jsme zamířili rovnou do místního krámku, který vypadá dost podobně jako česká jednota. Prodavačky nás ale vyhodily, protože už bylo tři minuty zavřeno. Nenechaly se přemluvit ani k bleskovému nákupu. Hned vedle hrálo pár dětí na hřišti fotbal. V pozadí za nimi plavaly v moři velké kry. Najednou se jedna z nich začala hlučně otáčet. Nádherná podívaná. Děti se ani neohlédly. Asi běžná scéna.

Masakr 20. perutě v Bílých Karpatech. Němečtí stíhači sestřelili za pár minut všechny americké bombardéry
29. 08. 2019
Téměř dvě desítky Američanů se koncem minulého týdne objevily na moravsko-slovenském pomezí. Důvodem bylo pětasedmdesáté výročí Letecké bitvy nad Bílými Karpaty, kde jejich předci bojovali a umírali v nerovném souboji s Luftwaffe.

Jsme extrémně bohatá společnost, jinde jsou na tom lidé daleko hůře, říká horolezec Marek Holeček
28. 08. 2019
Česká špička horolezectví Marek Holeček se před pár dny vrátil z úspěšné expedice na šestitisícový Huandoy v Peru, který zdolal novou cestou. V květnu se mu společně se Zdeňkem Hákem podařilo jako prvním na světě zdolat severozápadní stěnu Čamlangu v Nepálu. A tak zatímco se vyhýbá nejvytíženějším vrcholům, hledá nové a těžší cesty na úpatí méně protežovaných stěn.

Exkluzivní reportáž z Grónska: V pustině narážíme na luxusní stany pro ‚pětihvězdičkové‘ turisty
28. 08. 2019
Další den vyrážím sám s Jakešem ke čtrnáct kilometrů vzdálené rybářské chatě na druhé straně údolí. Jdeme pustinou, která mi připomíná prvohory. Nikde ani strom. Kromě trávy a vřesu žádný náznak života. Cestu nám kříží několik ledovcových říček. Na prvním brodu si Jakeš sundává boty, všímám si, že mu na nohou chybí prsty. Fotoreportér LN vyrazil v srpnu mimo jiné s polárníkem Miroslavem Jakešem do Grónska, shodou okolností v době, kdy projevil zájem o koupi tohoto ostrova americký prezident.

Areál Malino Brdo. Adrenalin i rodinná pohoda
28. 08. 2019
Příměstská letní destinace Malinô Brdo, která se nachází u slovenského města Ružomberok, kloubí díky vývozům kabinkovou lanovkou nejrůznější letní aktivity od turistiky, cyklistiky, přes sjezd na koloběžce nebo káře až po netradiční atrakce na přehradě v zázemí areálu. Minizoo Sidorovo zasazená do panenské přírody nadchne nejen děti.

Exkluzivní reportáž z Grónska: Vy nemáte zbraň? Já bych bez pušky nikam nešel, podotýká rybář
27. 08. 2019
Ráno nastupujeme do člunu. Rybář, který nás má odvézt, se dívá, co nakládáme. „Vy nemáte zbraň?“ otáže se. „Ani pistoli? Já bych bez pušky nikam mimo vesnici nešel,“ zdůrazňuje. Ptám se trochu nervózně, jestli jsou tady medvědi. Jsou, ale v létě prý mnohem méně než v zimě. „Neboj,“ uklidňuje mě polárník Jakeš, do dlaně mi vtlačí malý váleček s nápisem „megatřesk“ a stejně velký zapalovač. Fotoreportér LN vyrazil v srpnu do Grónska, shodou okolností v době, kdy projevil zájem o koupi tohoto ostrova americký prezident.

NOMÁDI: Jak se žije v dodávce na divoko a s miminem? Dobře
26. 08. 2019
Jen si teď cestujte, až budete mít prcka, tak se pěknou chvilku nikam nepodíváte. Přesně tímhle nás děsili příbuzní loni, když jsme tři měsíce před narozením naší Chobotničky projeli Balkán na řeckou Meteoru a zpátky. Byla to první cesta naším Transportérem, který jsme rok předělávali z náklaďáku na obytňák a už tehdy jsme věděli, že dítě chceme mít hlavně proto, abychom mu ukázali, jak obrovský a krásný je svět a že všechno jde, když to člověk opravdu chce.

Exkluzivní reportáž z Grónska: V ráji, který chce koupit Trump, nechce nikdo žít. Je to drsná země
26. 08. 2019
Do malého vrtulového letadla nastupujeme v islandské metropoli Reykjavíku spolu s italskou expediční skupinou. Všichni se tváří vážně, mají bytelné boty do nejtěžších podmínek a goretexové kombinézy. V džínách a pleteném svetru se jim skoro omlouvám, že jsem si spletl let. K odbavení přidávají dobrodruzi na pás vedle obřích nepromokavých vaků několik pušek. Fotoreportér LN vyrazil v srpnu do Grónska, shodou okolností v době, kdy projevil zájem o koupi tohoto ostrova americký prezident.

Kouty nad Desnou nabíddnou romantiku i adrenalin
25. 08. 2019
Jesenické Kouty nad Desnou vyváží v létě na Medvědí horu bikery i turisty a jsou skvělým výchozím bodem pro řadu výletů pro sporťáky i pro rodiny s dětmi. Zatímco bikeři tu zamíří do jednoho z nejlepších bikeparků u nás, pěší si jistě rádi vyjdou na div Česka Dlouhé Stráně.

Saalbach Hinterglemm. Údolí sportu i rodinné zábavy
24. 08. 2019
Saalbach Hinterglemm je rakouskou kolébkou trailového ježdění a terénní trasy pro bikery všech obtížností se tu spouští z každého vrcholu. Lanovky přitom do hor vyváží bikery, turisty i rodinky s dětmi. Adrenalin najdete nejen na trailech, ale například i na konci údolí v Talschluss, kde se můžete projít po mostě jak v San Franciscu nebo zkusit volný pád.

Nečekaně horké Dánsko. Pro děti jsou tuleni větší zážitek než Legoland
23. 08. 2019
Dovolená u Baltu láká čím dál víc Čechů, jezdí se do Polska i na východ Německa. O kousek dál, v Dánsku, jste autem za den a najdete tam i to, co byste vůbec nečekali: třeba kousek pouště nebo tuleně na pláži.

Hory bez davů? Nabízí se třeba bulharský Pirin
18. 08. 2019
Na letní dovolenou do hor se vydává stále více lidí. Mnohá místa, ať již u nás, nebo třeba v Alpách, tak o prázdninách bývají hodně přeplněná. Pro ty, kdo se davům turistů chtějí vyhnout, může být dobrou alternativou bulharské pohoří Pirin. Leží na jihozápadě Bulharska, asi 160 kilometrů od Sofie. Můžete jet autem, ale je to dálka. Komfortnější variantou je letět do Sofie a odtud jet autobusem nebo si půjčit auto.

Moluky, ostrovy provoněné muškátovým oříškem a hřebíčkem, jsou klenotem potápěčů
17. 08. 2019
Když byly Molucké ostrovy ovládány Holanďany, měly postavení světového monopolu v pěstování a prodeji místních endemických rostlin – muškátového oříšku a hřebíčku. Cenu koření vyvažovalo zlato a každý ostřílený kapitán ostrovy znal. Nyní leží stranou masové turistiky, ale korálové moře a výskyt bizarních typů podmořské fauny dává příslib novodobého „muškátového oříšku“ – Moluky se stávají světovou jedničkou mezi potápěčskými lokalitami.

Slovenské Nízké Tatry: zážitková dovolená pro rodiny s dětmi i zamilované páry
16. 08. 2019
Nekončící zeleň, v dálce čnící dvoukilometrové hory a rozlehlá plesa s čirou vodou. Slovenské Tatry patří k oblíbeným turistickým cílům. Vedle těch Vysokých se ale stále větší oblibě těší i méně proslulé Nízké Tatry. Zejména u lidí, kteří si mezi hřebenovými túrami rádi krátí čas relaxací či zábavou.

Krásné pláže, čisté moře, moderní letoviska. Bulharsko ale nabízí mnohem víc
15. 08. 2019
Albena, Balčik, Pomorie, Primorsko, Zlaté písky či Sluneční pobřeží. Kdo zažil bulharské pobřeží Černého moře dříve, pozná změnu okamžitě. Modernizovaná letoviska si totiž dnes již v ničem nezadají s těmi středomořskými.

Čeští horolezci vytyčili novou trasu na horu v Peru. Nazvali ji Boys 1970 na počest ‚prokleté‘ expedice
12. 08. 2019
Zkušený český horolezec Marek Holeček se svým kolegou Radoslavem Grohem úspěšně vytyčili novou trasu na peruánskou horu Huandoy, vysokou 6360 metrů. Cestu pojmenovali Boys 1970 (Chlapci 1970) na počest československé expedice, která se na stejnou horu chystala před bezmála padesáti lety. Všech 14 jejích členů však nakonec tragicky zahynulo pod lavinou při výstupu na sousední horu Huascarán.

Areál Peklák. Rodeo na kole, slalomku na káře
9. 08. 2019
Peklák je menší letní areál u České Třebové, který však na svém kopci ukrývá velké bikové možnosti. 7 tratí všech obtížností přiláká na návštěvu cyklistu jakékoli úrovně, díky zábavným sjezdovým kárám je však areál v hledáčku i rodin s dětmi. K celodenní permanentce navíc získáte vstup do městského bazénu zdarma.

Jak se hraje půlnoční golf za slunečního svitu. Mezi vikingskými hroby za polárním kruhem
6. 08. 2019
Digitální hodinky odbíjejí půlnoc, venku ale panuje arktický den. Jsem unavený, běžně bych už dávno ležel v posteli. Místo toho se chystám hrát golf na jednom z nejsevernějších golfových hřišť na světě – Lofoten Links. Leží asi 150 kilometrů za polárním kruhem na lofotském souostroví, aktuálně se přitom honosí titulem golfového hřiště č. 1 v Norsku. Je ale speciální i z jiného důvodu. V květnu zde začíná sezóna „midnattgolfu“, kdy se sem návštěvníci sjíždějí, aby si mohli zahrát golf o půlnoci. Včetně mě.

Božská lákadla Olympské riviéry. Dovolená pod bájnou řeckou horou nabízí víc než jen koupání
4. 08. 2019
Při pohledu na horský masiv Olympu, který je vidět z dlouhých písečných pláží omývaných vlnami Egejského moře, pochopíte, proč je Olympská riviéra brána za sídlo řeckých bohů. Přesto většina Čechů míří hlavně na řecké ostrovy a tuto atraktivní část pevninského Řecka v kraji Thesálie míjí.

Paradoxní recyklace na jamboree: jídlo jen z papíru či plastu, pro přídavek jsem musela použít nový talíř
3. 08. 2019
V pátek skončilo 24. jamboree, které za pořadatelství USA, Kanady a Mexika hostila Západní Virginie. Jelikož se tohoto celosvětového setkání mohou skauti zúčastnit pouze jednou, což se mi povedlo před čtyřmi lety v Japonsku, vyrazila jsem na něj tentokrát jako dobrovolnice pomáhající s chodem celé této obrovské akce.

Moderní skautské jamboree: seznamování pomocí čipu v náramku i sirény varující před bouřkou
3. 08. 2019
V pátek skončilo 24. jamboree, které za pořadatelství USA, Kanady a Mexika hostila Západní Virginie. Jelikož se tohoto celosvětového setkání mohou skauti zúčastnit pouze jednou, což se mi povedlo před čtyřmi lety v Japonsku, vyrazila jsem na něj tentokrát jako dobrovolnice pomáhající s chodem celé této obrovské akce.

Velrybí polévka jako norské jídlo přátelství, říká Čech. Ochutnávkou kytovce spáchal ‚osobní ekoterorismus‘
30. 07. 2019
Na smaženou tresku či uzeného lososa narazíte téměř v každé norské restauraci. Dokázali byste ale sníst takovou velrybu? Zatímco v Evropě byste se setkali spíše s odsuzujícími pohledy, pro lofotské Nory jsou kytovci oblíbenou pochoutkou. Do Norska jsem přijel, abych zde pracoval jako golfový greenkeeper. Abych poznal, jaké je to ochutnat velrybu, vypravil jsem se do Henningsvaeru, malé rybářské vesnice na pobřeží lofotského soustroví.

Kréta: krásné pláže i bez davu turistů a s motýly
28. 07. 2019
Kréta je oblíbeným turistickým cílem, kam míří každoročně řada Čechů. Nejčastěji jezdí na sever do oblasti kolem krétské metropole Heráklionu, letoviska Rethymno a na západní pobřeží okolo Chanie. Své kouzlo má ale i východní cíp ostrova, který zatím turistický ruch příliš nezasáhnul.

Jedna návštěva indonéského souostroví Raja Ampat nepostačí k objevení okolních ostrůvků
27. 07. 2019
Pod hladinou průzračně azurové vody, z níž vystupují ostrovy a ostrůvky porostlé tropickou džunglí, se odehrává nejbohatší podmořský život na světě. Denně můžete se žraloky, želvami nebo mantami „poletujícími“ vodou pozorovat korálové útesy roztodivných barev i tvarů v obložení velkých hejn nejrůznějších rybiček, rybek a ryb.

Na hradě Točníku připravili na léto šperkařské skvosty: čtyři královské koruny Václava IV.
25. 07. 2019
Letní čas ozvláštní na hradě Točníku ojedinělá výstava hned čtyř královských korun, které za svůj život získal král Václav IV, od jehož smrti uplyne v srpnu 600 let.

Po stopách UNESCO: Grand Bassam a největší křesťanská stavba světa v Pobřeží Slonoviny
24. 07. 2019
Hlavním městem Pobřeží slonoviny v letech 1893-1896 a současně místem zapsaném na prestižním seznamu kulturního dědictví UNESCO bylo Grand Bassam. Město je nádherným příkladem koloniálního pobřežního centra z přelomu 19. a 20.století. Urbanisticky bylo rozděleno do čtvrtí specializujících se na obchod, administrativu, bydlení pro Evropany a Afričany. Památka zahrnuje africkou rybářskou osadu Nzema spolu s koloniální architekturou charakterizovanou domy s galeriemi, verandami a zahradami.

Chorvatské ostrovy bez davů. Kam vyrazit a jak se tam dostat?
21. 07. 2019
Jedním z poměrně klidných míst Chorvatska je ostrov Mljet. S autem se na něj dá dostat trajektem z poloostrova Pelješac, konkrétně z přístavu Prapratno u Stonu. Cílový přístav na Mljetu je pak Sobra. Cesta lodí trvá necelou hodinu, během letní sezony od června do září se dá nalodit pětkrát denně. K nákladům na cestu na dovolenou je ale právě kvůli trajektu potřeba v případě čtyřčlenné rodiny v osobní autě připočítat ještě skoro tisícikorunu za dopravu na ostrov. Co za to ostrov nabídne?