Lidovky - kultura


RECENZE: Žena má vždycky pravdu. Keira Knightleyová v Problémisskách cupuje patriarchát
1. 06. 2020
V mírně odlehčeném dramatu natočeném podle skutečných událostí líčí britská režisérka Philippa Lowthorpeová útok bojovnic za ženská práva na londýnský ceremoniál Miss World v roce 1970.

VIDEO: Protestů ve Filadelfii se zúčastnil i Batman z filmu. Dav ho přivítal s jásotem
1. 06. 2020
Komiksový superhrdina Batman neochraňuje jen Gotham. Když se na protestech ve Filadelfii objevil fanoušek v přesné kopii Batmanova kostýmu z filmové trilogie, dav protestujících „hrdinovi“ tleskal a jásal.

RECENZE: V téhle partě není žádný kladný hrdina. Zasedání městské rady v Protokolu je komický rituál
1. 06. 2020
První divadelní premiéru po koronavirové krizi uvedl Spolek Kašpar v Divadle v Celetné, jde o Protokol amerického dramatika a herce Tracyho Lettse v režii Filipa Nuckollse. Je to takové Společenství vlastníků po americku, a i když se v základním konfliktu opírá o americké reálie, obecný přesah je nepřehlédnutelný.

V Americe vyšla videohra spojovaná s Antifou, kterou chce Trump zařadit mezi teroristické organizace
1. 06. 2020
Ve videohře nazvané jednoduše Dnes se vzbouříme (Tonight We Riot) hráč ovládá revolucionáře, ničí kapitalistický majetek a zabíjí policisty. Na internetu je hra spojována s Antifou, militantní levicovou skupinou, kterou chce prezident Donald Trump nechat označit za teroristickou.

Highway to Space! Astronauti během cesty vesmírem poslouchali kapely AC/DC i Black Sabbath
1. 06. 2020
Astronauti Doug Hurley a Bob Behnken během prvního amerického letu do kosmu organizovaného soukromou společností poslouchali legendární album Back in Black australské skupiny AC/DC. K ISS naopak přistávali za zvuků Black Sabbath.

Den dětí s knihou. Věnujte Artemise Fowla, Valentýnku nebo Fotbalovou školu
1. 06. 2020
Mezinárodní den dětí lze oslavit různě. V cukrárně, na dětském dnu nebo knihou. Přinášíme proto několik tipů na dětské knihy i ty pro mládež. Nechybí encyklopedie, fantasy nebo dobrodružné příběhy.

Restart filmu pomůže i jiným, myslí si ředitelka Státního fondu kinematografie
1. 06. 2020
Celkem 92 milionů korun poskytne rada Státního fondu kinematografie na restart audiovizuálního odvětví po koronavirové krizi. Třemi mimořádnými výzvami chce podpořit kina, distributory i původní tvorbu.

Ve věku 84 let zemřel umělec Christo známý zahalováním staveb. Zakryl Reichstag i australské pobřeží
1. 06. 2020
Ve věku 84 let v neděli ve svém newyorském domě zemřel výtvarný umělec Christo, který se po celém světě proslavil zejména zahalováním staveb textiliemi. Informovala o tom jeho kancelář, přičemž podle agentury AP neuvedla příčinu smrti.

Malířka nešťastných osudů. Umění Käthe Kollwitzové je věčné
31. 05. 2020
Berlínské Muzeum Käthe Kollwitzové sídlí přes třicet let v elegantní vile z roku 1871 ve čtvrti Charlottenburg – Willmersdorf. Přestože se její tvorbě dostalo uznání po celém světě, zavítají sem většinou jen znalci, nejvíce z Německa, kde strávila většinu života.

Neporazitelný pistolník nebo zapšklý boxer. Připomeňte si slavné role Clinta Eastwooda, kterému je 90 let
31. 05. 2020
Charismatický herec, schopný režisér a aktivní producent. Clint Eastwood v Hollywoodu chrlil jeden kvalitní snímek za druhým a nepřestal ani ve svých 88 letech, kdy se představil v roli Earla Stonea ve snímku Pašerák. Ten nyní převáží drogy i v českých kinech. Zavzpomínejte se serverem Lidovky.cz na šest z nejznámějších rolí muže, který dnes slaví 90 let.

RECENZE: Dneska je to jiný, čistší a jasnější. Nové album Davida Pomahače je povedená záležitost
31. 05. 2020
„Zase se bojím jít ven,“ zpívá David Pomahač na svém prvním sólovém albu. V době koronavirové jeho písně dostávají nový rozměr.

Miloval české švestky, říká o svém otci Josefu Svobodovi výtvarnice Hejnová
31. 05. 2020
Od narození scénografa Josefa Svobody uplynulo 10. května sto let a na podzim se k tomuto výročí uskuteční odložená výstava v Galerii Středočeského kraje. Jeho dcera, kostýmní výtvarnice Šárka Hejnová, přibližuje otcovo novátorství, houževnatost i posedlost tvorbou. Byl schopný za noc přemalovat prospekt, když nebyl spokojený, já byla mrtvá, on ve svém živlu, říká.

Lidé o české tvorbě moc neví, nakladatelé podporují především překlady, říká spisovatel
30. 05. 2020
„Pokud nakladatel vůbec uvažuje o vydání začínajícího českého autora, sáhne po skupině autorů, jejichž příběhy se nápadně podobají úspěšným zahraničním titulům,” říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz spisovatel Tomáš Crlík.

RECENZE: Půllitr i skleněnka z Lidic. Ve Dvaceti minutách na vsi se žádné vyčerpání metody nekoná
30. 05. 2020
Ty sociologicko-filozofické fráze slyšel už nejspíš každý: doba se zrychluje, vizualizuje atd. Těžko pro to hledat lepší ilustraci v krásné literatuře, než jakou aktuálně servíruje Jiří Padevět (* 1966).

Bylo to podobný jako s komoušema, říká o koronakrizi Petr Fiala z Mňágy a Žďorp
30. 05. 2020
Rozhodli se nevzdat. Kapela Mňága a Žďorp koronakrizi čelila nebývalou aktivitou a hýřila nápady. Odehrála sérii streamovaných koncertů, každý jiný a každý s nějakým nápadem. Není divu, že Petr Fiala na poslední měsíce vzpomíná téměř s nadšením.

Ve Francii koronavirus mění filmařinu. Polibky na plátně budou dobrovolné a se zdravotními testy
30. 05. 2020
Při natáčení milostných, davových a bojových scén musí filmové štáby dodržovat velmi přísná opatření. A ve Francii se úředníci při omezování natáčení pustili do zajímavého omezení.

Jen počkej, zajíci bude mít nové epizody. Postavy změní podobu, aby byly ‚srozumitelné dnešní generaci‘
29. 05. 2020
Oblíbený, původně sovětský kreslený seriál pro děti Jen počkej, zajíci! rozšíří další desítky epizod. Premiéra první z nich bude v Rusku už na přelomu léta a podzimu. Podle agentury TASS to v pátek řekla předsedkyně správní rady výrobního studia Sojuzmultfilm Juliana Slaščevová.

Retro zážitky v technologickém věku. Pražské jaro ukázalo, že digitalizace nemůže nahradit skutečná lidská setkání
29. 05. 2020
Málokdo si dokáže představit, jakou překážkovou dráhu museli letos zdolávat účinkující na Pražském jaru.

Star Wars na vlastní kůži. Děti si v nové soutěži vyzkouší, jaké je to být rytířem Jedi
29. 05. 2020
Který fanoušek Hvězdných válek se alespoň na chvíli nechtěl stát rytířem Jedi, ochráncem míru v celé galaxii? Děti brzy dostanou možnost v nové soutěžní hře Jedi Temple Challenge (Výzva chrámu Jediů). Tu bude možné sledovat i na serveru YouTube.

Sousedské střety na venkově. Česká televize začala natáčet rodinný seriál o chatařích
29. 05. 2020
V chatové oblasti Nižbor na Berounsku začala Česká televize natáčet rodinný seriál s pracovním názvem Chataři. Scénáře ke 13 dílům napsal dvojnásobný držitel Českého lva Petr Kolečko. Režie se ujal Radek Bajgar, tvůrce divácky oblíbených komedií Teroristka a Teorie tygra. V hlavních rolích se představí Martin Myšička, Ivana Chýlková, Radek Holub, Pavla Beretová, Josef Polášek, Jana Švandová, Tomáš Hanák a mnoho dalších.

Lady Gaga vydává nové album Chromatica. Mezi hosty je na něm i Elton John
29. 05. 2020
Americká zpěvačka Lady Gaga (vlastním jménem Stefani Joanne Angelina Germanotta) vydala dlouho očekávanou a několikrát odloženou desku Chromatica. Přizvala si na ni hvězdné hosty. Album vychází v pátek

Mám fakt ráda svoji práci, říká herečka Pavla Beretová. Zkoušení Medy je prý jízda
29. 05. 2020
Herečka Pavla Beretová o umanutosti i noblese mecenášky umění Medy Mládkové, televizních detektivkách a o tom, 
že člověk má pracovat rukama i meditovat.

Ve věku 85 let zemřel francouzský herec Guy Bedos
29. 05. 2020
Ve věku 85 let zemřel francouzský herec, scenárista a komik Guy Bedos, známý svými humoristickými vystoupeními či například z filmu Záletník.

Svět uvidí Adélu a Ebena. Unikátní filmová přehlídka na internetu nabídne to nejlepší ze světových festivalů i české klasiky
29. 05. 2020
V pátek 29. května bude na YouTube spuštěna unikátní filmová přehlídka s názvem We Are One: A Global Film Festival, jejíž program společně vytvořilo více než dvacet předních festivalů. Karlovy Vary přispěly restaurovanou komedií Adéla ještě nevečeřela, Plovárnami Marka Ebena nebo populárními znělkami.

Svědectví přímo z Gileádu. Pokračování Příběhu služebnice už vyšlo i v češtině
28. 05. 2020
V úterý 26. května vyšlo dlouho očekávané pokračování knižního bestselleru Příběh služebnice i v češtině. Kniha vyhrála nejprestižnější světové knižní ocenění ještě před vydáním.

Vesmírný snímek s Tomem Cruisem se stává realitou. Natočí ho režisér Doug Liman
28. 05. 2020
Začátkem května se objevila zpráva o tom, že Tom Cruise ve spojení s agenturou NASA a vizionářem Elonem Muskem natočí vůbec první hraný film ve vesmíru. To, že se nejedná o prázdné řeči, potvrdilo i jmenování režiséra a scenáristu projektu. Američan Doug Liman s Cruisem v minulosti často spolupracoval.

Přichází skutečný zabiják Netflixu? V Americe začala fungovat služba HBO Max
28. 05. 2020
HBO Max začala fungovat ve středu 27. května a již při svém spuštění nabízí zhruba 10 tisíc hodin obsahu. Kromě velkých příslibů do budoucna láká Max i na kompletní katalog produktů společnosti WarnerMedia. Do Česka se ale zatím nechystá, ačkoliv expanze do Evropy je téměř jistá.

KABÁT: Žijeme teď jako v katastrofickém filmu. Ale ve kterém z nich?
28. 05. 2020
Pilného filmového diváka nemůže skutečnost v ničem zaskočit. Kdo viděl snímek Stevena Soderbergha Nákaza z roku 2011, tomu nebylo třeba vysvětlovat, co znamená magické číslo R, jak se virus dostal od netopýrů k lidem ani jakými způsoby se přenáší.

Věnuje se místo psaní nákladným koníčkům? George R. R. Martin zakoupil historickou železnici
27. 05. 2020
Spisovatel George R. R. Martin nedávno sliboval, že využije karanténní izolace na to, by dopsal Vichry Zimy (Winds of Winter). Nadšenec do lokomotiv Martin je ale jedním ze tří kupců, kteří nedávno zakoupili historickou železnici v Novém Mexiku.

Orlando Bloom proti teroristům. Snímek Základna vypráví o slavné bitvě amerických vojáků
27. 05. 2020
Hrstka vojáků proti obrovské přesile. Snímek Základna (The Outpost) režiséra Roda Lurieho rozehrává struny americkým patriotům i milovníkům drásavých akčních podívaných. V hlavních rolích se představí Orlando Bloom a Scott Eastwood, syn Clinta Eastwooda. Snímek by měl mít světovou premiéru 3. července.

Muži, kteří znovu nenávidí ženy. Amazon chystá seriálovou adaptaci podle bestsellerové série
27. 05. 2020
Společnost Amazon si pro svou službu Prime objednala seriál založený na postavě Lisbeth Salanderové, hrdinky knižní série Millénium. Zatím není jasné, kdy bude mít projekt premiéru.

Kytarista v ohrožení života. Brian May přiznal, že jeho nehoda při zahradničení byla vážná
27. 05. 2020
Kytarista slavné skupiny Queen o svém úrazu při zahradničení začátkem května mluvil převážně jako o „natržené za*nici“. V novém příspěvku na sociální síti Instagram ale zveřejnil, že mu šlo o život. Dostal infarkt a lékaři u něj objevili tři ucpané tepny.

Rowlingová zveřejnila na internetu první dvě kapitoly nové pohádkové knihy
26. 05. 2020
Britská spisovatelka J. K. Rowlingová v úterý zveřejnila první dvě kapitoly nové pohádkové knížky o příšeře pojídající děti, která nese název „The Ickabog“. Úryvek je na internetu k dispozici zdarma. Autorka úspěšné ságy o čarodějnickém učni Harrym Potterovi tím chtěla podle svých slov povzbudit děti k četbě během pandemie.

Akční jízda a inkoust. Scenárista Johna Wicka pracuje na dvou seriálových adaptacích videoher
26. 05. 2020
Scenárista Derek Kolstad v rozhovoru pro ComicBook.com prozradil, že chystá adaptace dvou nezávislých videoher - akční jízdy My Friend Pedro a stylizovaného hororu Bendy and the Ink Machine.

RECENZE: Nové album potvrzuje, že Lenny není dílem náhody
26. 05. 2020
Před čtyřmi lety rozvířila debutem Hearts mírně zasmrádlé vody českého popu. Tu a tam se o ni dokonce začalo zajímat zahraničí, což je mimo alternativní žánry pro Čechy unikum, se singlem Hell.o se dostala například do italské hitparády. Teď zpěvačka Lenny přichází s novým albem nazvaným Weird & Wonderful.

Hororová variace na sovětské lety do kosmu. Film Sputnik hodlá děsit příšerou i nostalgií
26. 05. 2020
Co kdyby sovětské snahy o dobytí vesmíru neskončily podle představ a jeden z kosmonautů zpět na zem přinesl neznámého vetřelce? Na tuto otázku se snaží odpovědět hororový snímek Sputnik režiséra Jegora Abramenka.

Jde o postavu z Tolkienových knih nebo název antidepresiva? Vyzkoušejte si fanouškovský test
26. 05. 2020
Kolik tabletek Azogu je dobré si dát před spaním? Jakým členem Společenstva prstenů by byl asi Xanax? Ve vtipném testu od fanoušků literárního díla Johna R. R. Tolkiena si můžete vyzkoušet, jestli dokážete rozlišit léky a elfy.

Netflix se chystá zesměšnit Eurovizi. Přizval si k tomu komika Willa Ferrella
26. 05. 2020
Film s poněkud krkolomným názvem Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Eurovize: Příběh ohnivé ságy) je komickou parodií na celoevropskou soutěž stejného jména. O opravdovou zábavu se postará Will Ferrell s Rachel McAdamsovou. Snímku se diváci dočkají 26. června letošního roku.

Ve věku 91 let zemřel jazzový bubeník Jimmy Cobb. Vystupoval například na legendárním albu Kind of Blue
25. 05. 2020
Ve věku 91 let zemřel jazzový bubeník Jimmy Cobb, který se proslavil hlavně spoluprací s legendárním trumpetistou Milesem Davisem. Informaci sdělila rozhlasové stanici NPR vdova po hudebníkovi Eleana Tee Cobbová. Cobb byl nejdéle žijícím spolutvůrcem nejprodávanějšího jazzového alba všech dob, Davisova Kind of Blue.

Práva na příběh trosečníků z Tonga získalo studio Regency, producenti Malých žen nebo Majáku
25. 05. 2020
Příběh šesti chlapců uvězněných na 15 měsíců na pustém ostrově oprášil deník The Guardian. Od té doby se o práva na jeho zfilmování prali studia, režiséři i producenti. Souboj vyhrálo hollywoodské studio Regency Enterprises.

Tajemný učitel lektvarů. Rowlingová zveřejnila, jak přišla na jméno profesora Snapea
25. 05. 2020
Profesora Severuse Snapea ze ságy o Harrym Potterovi si oblíbili čtenáři knih i diváci filmových zpracování. Na jméno tragického hrdiny s tváří britského herce Alana Rickamana ale Rowlingová přišla víceméně náhodou, jak popisuje na svém Twitteru.

Miliony k milionům. Brněnské divadlo připravuje hru o nejbohatším Čechovi Kellnerovi
25. 05. 2020
Brněnské divadlo Feste připravuje inscenaci o nejbohatším Čechovi Petru Kellnerovi, majoritním vlastníkovi skupiny PPF. Premiéra bude 24. června v prostoru Industra. „Jedná se o vůbec první divadelní počin směrem k této velmi diskutované osobě,“ sdělil režisér Jiří Honzírek.

Na koncert Leoše Mareše přijelo v Mostě 432 aut. Dělal si srandu ze stěračů
25. 05. 2020
Po kapele Mirai se do autokoncertů zapojují i další čeští umělci. Jedním z prvních je i Leoš Mareš, který zazpíval své největší hity a zároveň figuroval jako DJ.

Kdo mohl, odjel z New Yorku pryč. Spousta mých přátel onemocněla, říká fotografka Marie Tomanová
25. 05. 2020
Marie Tomanová je mladá česká fotografka žijící v New Yorku. Jak říká, pandemie změnila město k nepoznání – na jednu stranu lze dojít pěšky z East Village na 5. Avenue prostředkem ulice, na stranu druhou z města čiší obavy a úzkost. Metropole, která dříve tepala životem, je koronavirem stále paralyzovaná.

RECENZE: V písních Lenky Nové je poezie všedního dne
24. 05. 2020
Zpěvačka Lenka Nová vydala své čtvrté sólové album Dopisy. Při vědomí inspirací k jeho vzniku o něm lze mluvit jako o koncepčním projektu. Obstálo by ale i samo o sobě jako kolekce silných písní, které si na nic nehrají.

Virus „nakopl“ tvorbu seriálů. Zahraničí štáby berou Česko útokem, přivezou peníze i pracovní místa
24. 05. 2020
Raději nikam nechoďte, zůstaňte doma, ať se nenakazíte. Pokyny v době karantény nahnaly lidi houfně před obrazovky počítačů. Sledování seriálů na Netflixu, Amazonu a dalších webových streamovacích službách se stalo nucenou náhradou za sportování venku, návštěvy divadel a kin, případně posezení s přáteli.

Slovenská asambláž jako obraz doby. Výstava je nyní prodloužená
24. 05. 2020
Výstava slovenské asambláže do pražské Galerie Smečky, která se od počátku orientuje na koláž, rozhodně patří. V Čechách i na Slovensku má tato metoda tradici, řada autorů se jí věnovala a dosud věnuje. Plně odpovídá především životnímu stylu 20. století, kdy se také od období kubismu rozvinula různými směry.

Vinyly? Ještě je mám schovaný, říká šéfproducent Supraphonu Deniš
23. 05. 2020
Zásluhou šéfproducenta Supraphonu Karla Deniše si můžeme v posledních letech užívat skvělých reedic z bohatého archivu našeho kdysi téměř monopolního vydavatelství. A to včetně dokonalých replik vinylových desek s remasterovaným zvukem. Deniš je ovšem zajímavá osobnost i z řady dalších důvodů.

Snažím se točit upřímně, tvrdí francouzský oscarový režisér Michel Hazanavicius
23. 05. 2020
Od triumfu snímku Artist na Oscarech se každý film režiséra Michela Hazanaviciuse očekává s větší pozorností. V novince Zapomenutý princ spojil francouzský filmař svou oblíbenou komedii s rodinným dojákem o otci, který se vyrovnává s dospíváním své dcery, s fantasy pohádkou o princi, jenž se musí smířit se ztrátou svého postavení. Obě postavy si zahrál populární Omar Sy. Do českých kin se Zapomenutý princ vrátí hned po jejich znovuotevření.

RECENZE: Výčitky bílého muže. Minisérie Bludné kruhy diváka chytne a nepustí
23. 05. 2020
Minisérie Bludné kruhy, kterou začala uvádět HBO, stojí na pozoruhodném výkonu Marka Ruffala v dvojroli bratrů osudově poznamenaných rodinnou historií a psychickou nemocí jednoho z nich.

KVÍZ: Rok po konci fenoménu. Vyzkoušejte si, zda jste stále expertem na Hru o trůny
23. 05. 2020
Vyzkoušejte si se serverem Lidovky.cz, jestli si stále pamatujete seriálový fenomén Hra o trůny.

Divadla pomalu ožívají. O slovo se hlásí komorní scény nebo koronavirem odložené premiéry
22. 05. 2020
Divadla ohledávají nový terén a i přes omezení ohlašují premiéry. Vesměs ale jde o produkce nezávislých divadel a komorních scén a také o hry, které měly v době vyhlášení karantény před premiérou. To je třeba Protokol Spolku Kašpar, který se poprvé odehraje 25. května.

RECENZE: Román, který se minul. Host nabízí i zábavnější počiny, než je Šalina do stanice touha
22. 05. 2020
V brněnském Hostu vyšla próza, která prý do české literatury „vrací humor“. Napsala ji Iva Hadj Moussa, ročník 1979, jako svou prvotinu a dala jí název Šalina do stanice touha. Čtenáři zřejmě něco zásadního uniklo: Kdy ten humor z české literatury zmizel? A kam se, chudák, poděl?

Plachý člověk s kytarou. Dokument Meky o zpěvákovi Žbirkovi dorazí do kin 9. července
22. 05. 2020
Filmový portrét Meky představující zpěváka Mira Žbirku z blízkosti a v nečekaných souvislostech dorazí do českých kin 9. července. Dokument o autorovi písní jako Biely kvet, Atlantida, Čo bolí to prebolí nebo Leň s ňou natočil Šimon Šafránek, který za svůj předchozí dokument King Skate získal Českého lva. Informoval o tom ředitel filmové distribuce Bontonfilm Ondřej Kulhánek.

Podle posledního románu Eleny Ferrante chystají Netflix a Fandango seriál
22. 05. 2020
Netflix a produkční společnost Fandango spojily síly při přípravě seriálu podle nejnovějšího románu italské spisovatelky Eleny Ferrante Prolhaný život dospělých. Kniha vyšla italsky v listopadu 2019 a setkala se s obrovským úspěchem. Recenzenty byla mimo jiné přirovnána k Flaubertově Citové výchově.

Jsem fanda věcí, co posluchačům hned nejdou na ruku, říká zpěvačka Lenny
22. 05. 2020
Česká zpěvačka Lenny (vlastním jménem Lenka Filipová) po svém úspěšném debutovém albu Hearts (2016) vydává novinku Weird & Wonderful. Se serverem Lidovky.cz si promluvila o kariéře, jednotlivých písních i plánovaném největším koncertu své kariéry. Weird & Wonderful vychází 22. května.

Zpěvačka Lenny vydává album Weird & Wonderful. Nechtěla jsem, aby začínalo hned největším hitem, říká v rozhovoru
22. 05. 2020
Česká zpěvačka Lenny (vlastním jménem Lenka Filipová) po svém úspěšném debutovém albu Hearts (2016) vydává novinku Weird & Wonderful. Se serverem Lidovky.cz si promluvila o kariéře, jednotlivých písních i plánovaném největším koncertu své kariéry. Weird & Wonderful vychází 22. května.

Bájná alternativní verze Ligy Spravedlnosti. HBO vytahuje eso v podobě Snyderovy režisérské verze
21. 05. 2020
Již od premiéry nepříliš podařeného komiksového snímku Liga Spravedlnosti (2017) fanoušci spekulují, že existuje znatelně lepší verze v podobě režisérského střihu Zacka Snydera, původního režiséra filmu. HBO domněnky fanoušků potvrdila a slíbila, že tuto verzi filmu zařadí do nabídky své nové služby HBO Max.

RECENZE: Po tomhle se už nedá napsat nic. Leopoldstadt Toma Stopparda je ohlédnutí, které bolí
21. 05. 2020
Sir Tom Stoppard odhaluje v poslední hře Leopoldstadt své židovské kořeny, o kterých téměř celý život nevěděl. Hru má v repertoáru Wyndham’s Theatre v Londýně, které ale v současné době kvůli koronaviru nehraje. Na svých stránkách slibuje, že přidá nová data ještě pro letošní rok.

Zajímavá podívaná. Kapela Olympic vybere nového klávesistu konkurzem v přímém přenosu
21. 05. 2020
Skupina Olympic vybere nového klávesistu, který nahradí Jiřího Valentu, konkurzem v přímém přenosu během živého vystoupení Víkend pro seniory 2 z nahrávacího studia Propast. Koncert se odehraje v sobotu 30. května. Pět zbývajících uchazečů zahraje tři písně a kapela nechá, aby se ke konečnému výběru vyjádřili i členové jejího fan klubu. Informaci sdělil kytarista a zpěvák Petr Janda.

ZÁPISKY Z KARANTÉNY: Český fenomén šití roušek se dostal do klipu Johna Legenda
21. 05. 2020
I když venku létají koronaviry, v kultuře se pořád něco děje a lze to sledovat i z karantény. Tyto poznámky k poslouchání, čtení či dívání ve vynuceném domácím azylu si nedělají ambici na objektivitu ani úplnost.

The Doors s příběhem. Na internetu proběhla aukce o pařížský zápisník Jima Morrisona
20. 05. 2020
V uplynulých dnech neznámý kupec vydražil pařížský zápisník frontmana legendární kapely The Doors. Nenápadná knížečka má pozoruhodný osud.

Smutný Shakespeare. Kvůli koronaviru hrozí trvalé zavření divadla Globe
20. 05. 2020
Kvůli finančním problémům způsobených koronavirovou pandemií hrozí uzavření londýnského divadla Globe. To proslavil dramatik William Shakespeare, který v něm uváděl své hry.

Špatný otec, skvělý tanečník! Hudební komedie Bourák s Ivanem Trojanem se blíží do kin
20. 05. 2020
Romantika, černý humor a rokenrol. Bourák je zastydlý puberťák s otřískaným růžovým Cadillacem, který chodí trsat rokenrol s holkou, co vypadá jako ze starého amerického katalogu na podprdy. Jenže záhy zjistí, že mu teče do střechy i do života. Tohle rodina nemusí vydržet. Snímek se dočká premiéry 11. června.

Všichni jsme na jedné lodi, říká šéfka Colours Holušová a oznamuje první jména příštího ročníku
20. 05. 2020
Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava, jehož 19. ročník musel být z důvodu koronavirových opatření přesunut na 14. - 17. července 2021, oznamuje první jména z letošního programu potvrzená také na příští rok.

Homosexuální kovbojové nebo dětští kolonizátoři. Podívejte se na nejbizarnější světové reality show
20. 05. 2020
Streamovací platforma Netflix slaví úspěch se svou reality show Too Hot to Handle. Příběh sexy lidí bez sexu je ale v porovnání s tím, co v průběhu let nabídly některé televize, snad ještě docela normální. Posuďte sami.

RECENZE: Poválečný boj o život. Vysoká dívka se tyčí nad většinu současné produkce
19. 05. 2020
Mladý ruský tvůrce Kantěmir Balagov (1991) získal za svůj snímek Vysoká dívka na loňském festivalu v Cannes cenu za režii v soutěži Un certain regard. Hrdinkami filmu jsou ženy, které bojovaly v Rudé armádě a po válce se musí vyrovnat se složitým návratem k běžnému životu.

Příběh trosečníků s filmovým potenciálem. Producenti se hádají o práva na skutečného Pána much
19. 05. 2020
Deník The Guardian minulý týden oprášil dlouho zapomenutý příběh šesti chlapců ze souostroví Tongo, kteří na patnáct měsíců uvízli na opuštěném ostrově. Teď se o něj perou producenti.

Trumpová a Musk na Twitteru naráželi na Matrix. Jděte oba do pr****, vzkázala jim Lilly Wachowská
19. 05. 2020
Na Matrix se očividně nesahá. Ukazuje to vtipný virální příspěvek ze sociální sítě Twitter, v němž se jedna z tvůrkyní kultovního filmu pustila do vizionáře a prezidentovy dcery.

Spisovatel s máslem na hlavě. Neil Gaiman letěl přes celý svět a porušil přísnou karanténu
19. 05. 2020
Bestsellerový spisovatel Neil Gaiman letěl z Nového Zélandu do Skotska na ostrov Skye, čímž porušil koronavirovou izolaci. Fanoušci jej na sociálních sítích kritizují za to, že ohrozil místní obyvatele. „Nic jsem neporušil,“ hájí se spisovatel.

RECENZE: Tak ona je to přece jenom pravda. Kratochvilný příběh Lov dokáže v divákovi zůstat i po odchodu z kina
19. 05. 2020
Černá satirická komedie v hávu mysteriózního thrilleru ukazuje přívržence konspiračních teorií jako lovnou zvěř zvrhlých levičáků.

Po hádce s Amandou Palmer jí chtěl dát prostor. Spisovatel Neil Gaiman kvůli tomu uletěl 17 tisíc kilometrů
19. 05. 2020
Bestsellerový spisovatel Neil Gaiman letěl z Nového Zélandu do Skotska na ostrov Skye, čímž porušil koronavirovou izolaci. Fanoušci jej na sociálních sítích kritizují za to, že ohrozil místní obyvatele. „Nic jsem neporušil,“ hájí se spisovatel.

Vzestup carevny Kateřiny jako absurdní komedie. Seriál Veliká historii ukazuje prostředníček
18. 05. 2020
Kateřina Veliká byla nejdéle vládnoucí ruskou panovnicí. Co kdyby ale ve skutečnosti byla zavilou bonvivánkou bez úcty k autoritám. Seriál Veliká (The Great) kašle na historii a podává fiktivní portrét panovnice, v němž jde hlavně o humor. Stojí tak v přímém kontrastu s loňskou minisérii Kateřina Veliká z produkce HBO.

Restart po střetnutí se sňatkovým podvodníkem. Česká televize uvede časosběrný dokument Začít znovu
18. 05. 2020
Život se s námi čas od času nemazlí. Režisérka Eva Tománová divákům v časosběrném dokumentu předkládá příběh ženy, o které to platí snad dvojnásob. Dojde Moničin příběh šťastného konce?

Novou Zjizvenou tvář natočí režisér Guidagnino podle scénáře bratří Coenů
18. 05. 2020
„V této zemi si nejdřív musíš vydělat. Když si vyděláš, budeš mít moc. A když budeš mít moc, dostaneš i ženský,“ prohlašoval ambiciózní mafián Tony Montana (Al Pacino) ve filmu Zjizvená tvář (Scarface). Hollywood je toho názoru, že je čas znovu oživit plány na novou verzi (remake) kultovního filmu.

Do červené zóny nesmím, popisuje scenáristka a režisérka Nemocnic v první linii
18. 05. 2020
Kdyby nevytvářela dokumentární seriál České televize Nemocnice v první linii, natáčela by teď scenáristka a režisérka Zuzana Kirchnerová svůj celovečerní debut Karavan s Aňou Geislerovou v hlavní roli. Oba projekty zásadně ovlivnila koronavirová pandemie.

RECENZE: Když je zle, bude i hůř! Šváb je skvělá obrana proti zhovadilé realitě
17. 05. 2020
Britský spisovatel Ian McEwan (1948), proslavený hlavně svou ranou prózou Betonová zahrada, poslal za svými čtenáři Švába. Nikoli skutečného reprezentanta tohoto neoblíbeného hmyzu, milujícího přítmí a svinčík všeho druhu, ale knihu toho jména. Útlou novelu, žánrově nejspíš aktuální politickou satiru, na obálce anotovanou jako „reakce na brexit“.

RECENZE: Sarah & The Adams hrají americkou hudbu v češtině
17. 05. 2020
Trvalo to šest let, než písničkářka Šárka Adámková se svou skupinou Sarah & The Adams přišla s novým, třetím albem Pověz mi. Část té doby strávila zpěvačka krásnou povinností mateřství, ale roli jistě sehrála i potřeba upřednostnit kvalitu před rychlostí. Na té části scény, na níž se Sarah & The Adams pohybují, to naštěstí nepřináší problémy.

Před deseti lety zloděj zvaný Spiderman ukradl pět pláten mistrů. Jejich hodnota přesahuje 120 milionů dolarů
17. 05. 2020
Před deseti lety, 20. května 2010, bylo z Muzea moderního umění města Paříže ukradeno pět děl velkých mistrů moderního malířství (Pablo Picasso, Henri Matisse, Amedeo Modigliani, Georges Braque a Fernand Léger) v celkové hodnotě přes 120 milionů dolarů. Krádež měl na svědomí srbský občan Vjeran Tomić přezdívaný pavoučí muž či Spiderman.

Aktuální situace se v hudbě podepíše letos i napřesrok, říká Michal Pařízek
17. 05. 2020
Jeden z mála tištěných českých hudebních časopisů Full Moon slaví desáté narozeniny. Část oslav mu naboural koronavirus, část se průběžně realizuje. O současnosti i budoucnosti Full Moonu i české hudební publicistiky hovoříme s jeho šéfredaktorem Michalem Pařízkem.

ZÁPISKY Z KARANTÉNY: Tohohle Bowieho vydejte na vinylu, prosím!
16. 05. 2020
I když venku létají koronaviry, v kultuře se pořád něco děje a lze to sledovat i z karantény. Tyto poznámky k poslouchání, čtení či dívání ve vynuceném domácím azylu si nedělají ambici na objektivitu ani úplnost.

Humor přes čáru? Fanoušci chtějí bojkotovat Ricka a Mortyho kvůli vtipům o 11. září a Pearl Harboru
16. 05. 2020
Populární komediální seriál Rick a Morty (Rick and Morty) se přehoupl do druhé poloviny čtvrté série. Během sedmé epizody však došlo na „nešťastné“ vtipy na témata, kterým se Američané nesmějí. Fanoušci teď seriál obviňují z rozdmýchávání islamofobie a hrozí bojkotem.

Zemřela fotografka The Beatles z hamburských let Astrid Kirchherrová
15. 05. 2020
Zemřela fotografka a kamarádka členů britské skupiny The Beatles z jejího raného období v německém Hamburku Astrid Kirchherrová. Příští týden by se dožila 82 let, informovala v pátek agentura DPA.

Zdvojení ve vile aneb Výstava roku. Svět umělců je drží pohromadě víc než jen slupkou
15. 05. 2020
Možná je to drzost, ale zkusme to hned úvodem: Tip na výstavu roku? David Böhm a Jiří Franta ve Ville Pellé, kteří jsou od úterý opět volně k vidění. Přízemí a první patro napěchované pracemi všeho druhu pod scelující hlavičkou, která nemohla být přesnější: Vykladači světa.

Všichni dobří rodáci nebo S tebou mě baví svět. Bontonfilm na Netflix vyšle dalších 70 českých filmů
15. 05. 2020
Od druhé půlky června do konce roku společnost Bontonfilm pro platformu Netflix uvolní dalších 70 českých snímků. Ačkoliv kompletní seznam zatím není, půjde převážně o klasické filmy a oblíbené komedie. Z nových filmů lze jmenovat třeba Poslední aristokratku.

Česká televize, Prima a Nova obnovily natáčení seriálů a pořadů. Herci se musí pravidelně testovat
15. 05. 2020
Česká televize (ČT), Prima a Nova obnovily natáčení seriálů a pořadů, které přerušily v polovině března po vyhlášení vládních opatření proti koronaviru. Nové díly seriálů a pořadů vznikají za dodržování předepsaných hygienických opatření. ČTK o tom informovali mluvčí televizních stanic.

Na střeše i ve starých záznamech. Pražské jaro má důkladně promyšlený náhradní program
15. 05. 2020
Mezinárodní hudební festival Pražské jaro letos sáhl k mimořádným nápadům. Jedním z nich je třeba i kompozice Happy Birthday.

Herec ze seriálu Most! točí za korony v průhledné bedně: Nemůžete se ani podrbat, vždycky narazíte do toho štítu
15. 05. 2020
Herec Filip František Červenka, kterého proslavil televizní seriál Most!, o tom, jak probíhá natáčení a maturita v době koronaviru, jaké to bylo, točit svou první milostnou scénu, a jak se stal hercem vlastně náhodou.

Letní filmová škola v Uherském Hradišti bude později, kratší a komornější kvůli bezpečnostním opatřením
15. 05. 2020
Letošní ročník Letní filmové školy (LFŠ) v Uherském Hradišti se uskuteční od 7. do 12. srpna. Na webových stránkách festivalu to v pátek uvedla jeho ředitelka Radana Korená. Původně byl festival naplánovaný na přelom července a srpna, kvůli pandemii nového typu koronaviru však organizátoři rozhodli o jeho posunutí na pozdější termín a také zkrácení.

Skandál okolo experta na sériové vrahy. Ve svých knihách jsem si vymýšlel, přiznal spisovatel
15. 05. 2020
Knih spisovatele Stéphaneho Bourgoina se prodaly miliony. Spisovatel nyní přiznal, že si většinu věcí z nich vymyslel. Dokonce lhal i o tom, že vrah v roce 1976 zabil jeho manželku, ženu, která ve skutečnosti nikdy neexistovala. „Hluboce se za všechno stydím,“ omlouval se. Několik Bourgoinových knih vyšlo i v češtině.

Snímek z natáčení Avatara 2 potvrzuje návrat herců z jedničky a Kate Winsletovou
14. 05. 2020
Na zveřejněné fotografii z natáčení snímku Avatatar jsou vidět staré známé tváře i dva nováčci. Sci-fi sága Jamese Camerona se dočká pokračování po více než 11 letech. Avatar 2 má premiéru naplánovanou na 17. prosince 2021.

Pražské Planetárium i hvězdárny otevírají. V červnu mají děti vstupné zdarma
14. 05. 2020
V sobotu 16. května se opět otevřou dveře Planetária Praha v Královské oboře, Štefánikovy hvězdárny na Petříně a hvězdárny Ďáblicích. Lákadlem je volné vstupné pro děti do patnácti let.

Diváci o víno nepřijdou. Odloženou premiéru filmu 3Bobule plánují tvůrci na 25. červen
14. 05. 2020
Premiéru snímku z vinařského prostředí 3Bobule režiséra Martina Koppa, která měla být 12. března letošního roku, plánují tvůrci uskutečnit 25. června. V komedii se před kameru vracejí postavy v podání Kryštofa Hádka, Terezy Ramba (Voříšková), Lukáše Langmajera či Miroslava Táborského. Oba předchozí díly Bobulí vidělo v kinech celkem 800 tisíc diváků.

Gangsterka nikdy nebyla hezčí. Česká videohra Mafia se dočká vylepšené verze
14. 05. 2020
Videohru Mafia: The City of Lost Heaven vyvinulo brněnské studio Illusion Softworks v roce 2002. Hra sázela na otevřené město, poutavý příběh a v tuzemsku i na skvělý český dabing s Markem Vašutem v hlavní roli. Nová Mafia bude dostupná 28. srpna. Vyjde i v rámci Mafia Trilogy, balíčku všech tří vylepšených dílů herní série dohromady.

Režisér Dne nezávislosti chystá katastrofický film o pádu Měsíce na Zemi
14. 05. 2020
Sebevražedná mise do kosmu. To už tu bylo sice mnohokrát, ale tentokrát si to na starost vzal mistr katastrofických snímků Roland Emmerich. Prvním oznámeným hercem ve filmu bude Josh Gad.

Roberta Downeyho Jr. honí mlsná. Spolu s Netflixem chystá nový seriál
13. 05. 2020
Downey v roli producenta pracuje na přípravě adaptace komiksové série pro dospělé Sweet Tooth (dá se volně přeložit jako chuť na sladké). Ta vychází u komiksového giganta DC. Datum premiéry zatím známo není.

Příběh jednoho postrachu. Divadlo Na zábradlí uvádí komedii od režiséra seriálu Most!
13. 05. 2020
Může ošklivý člověk dosáhnout absolutního štěstí? To zjistí chlapec, kterému se podle vzhledu přezdívá Zombík. Crazy komedie Zlatá pláž od dvojice Žváček a Prušinovský se dočká předpremiér 9.,10. a 11. června.

Rychlý návrat k životu. Zastavené výstavy v galeriích jsou znovu přístupné
13. 05. 2020
Karanténa se loučí, galerie otevírají své prostory. K vidění jsou téměř všechny březnové výstavy.

Státní fond kinematografie mimořádně rozdělí 92 milionů korun na pomoc filmu
13. 05. 2020
Rada Státního fondu kinematografie vyhlásila tři mimořádné výzvy. Mezi zástupce filmového průmyslu rozdělí 92 milionů korun, které by měly oboru pomoci vzpamatovat se z finančního propadu kvůli omezení zavedených v boji s koronavirem. Žádosti je možné podávat od středy, sdělil mluvčí fondu Jiří Vaněk. Podpora bude podle předsedkyně rady fondu Heleny Bendové směřovat do těch oblastí českého filmového průmyslu, které potřebují jako první urychlený restart, tedy na znovuotevření kin, vývoj audiovizuálního díla včetně hraných seriálů a do distribuce.

Radka Třeštíková na plátně. Havlíkova komedie Bábovky se představuje první ukázkou
13. 05. 2020
Jedním z nejočekávanějších českých filmů jsou bezesporu Bábovky režiséra Rudolfa Havlíka. Snímek na motivy knižního bestselleru Radky Třeštíkové pojednává o několika ženách a jejich vážných i nevážných vztazích. Snímek zamíří do českých kin 24. září.

ZÁPISKY Z KARANTÉNY: Pokoří Cobainova kytara Lennonovu a Gilmourovu?
13. 05. 2020
I když venku létají koronaviry, v kultuře se pořád něco děje a lze to sledovat i z karantény. Tyto poznámky k poslouchání, čtení či dívání ve vynuceném domácím azylu si nedělají ambici na objektivitu ani úplnost.

Drama až na dřeň. Apple TV+ má po několika nezdarech konečně seriálový hit
12. 05. 2020
Během zveřejnění čtvrtletních výsledků firmy Apple poznamenal výkonný ředitel Tim Cook, že streamovací službě Apple TV+ se díky koronavirové karanténě výjimečně dařilo. Velkou zásluhu na tom má i první seriálový hit platformy, temný příběh Defending Jacob (Obhájit Jacoba) s Chrisem Evansem v hlavní roli.

VIDEO: Anthony Hopkins se roztancoval. Na ‚souboj‘ vyzval Schwarzeneggera a Stalloneho
12. 05. 2020
Ve virálním videu na sociální síti Twitter tancuje 82letý herec Anthony Hopkins na píseň Toosie Slide od kanadského rappera Drakea.

Lovec potká lovce. V druhé sérii Mandaloriana se objeví i miláček fanoušků Boba Fett
12. 05. 2020
Nájemný mandalorianský lovec Boba Fett se stal i díky svému výraznému brnění jednou z nejvýraznějších postav původní trilogie Star Wars. Díky seriálovému hitu Mandalorian se s ním fanoušci setkají znovu.

Má vlast jako křest ohněm. Pražské jaro nabídne milovníkům vážné hudby náhradní program
12. 05. 2020
Pražské jaro letos přišlo o svůj zahajovací rituál, Smetanovu Mou vlast. Mezinárodní hudební festival, který začíná v úterý 12. května, změnil program a nabízí ho online. Český rozhlas i Česká televize se k němu přidávají vybranými záznamy z předchozích ročníků.

V 60 letech zemřel herec a výtvarník Čestmír Řanda. Diváci ho znali z Tmavomodrého světa
12. 05. 2020
V pondělí ve věku 60 let náhle zemřel herec, scénograf, producent a výtvarník Čestmír Řanda mladší. Hrál například ve filmu Tmavomodrý svět či v televizních seriálech, byl synem známého herce Čestmíra Řandy staršího.

Skutečný Pán much. Šestice chlapců zůstala na pustém ostrově 15 měsíců
12. 05. 2020
Slavný román Pán much britského spisovatele Williama Goldinga vypráví o tom, jak skupina chlapců na pustém ostrově zavede krutý společenský řád. Když se ale do podobné situace dostali trosečníci ve skutečnosti, dopadlo do docela jinak. Příběh zveřejnil deník The Guardian.

Ředitel zemědělského muzea Půček po šesti letech skončil
11. 05. 2020
Generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček po šesti letech končí na vlastní žádost ve funkci. ČTK to v pondělí řekla mluvčí muzea Jitka Taussiková. Ministerstvo zemědělství nyní hledá nového ředitele, vypsalo výběrové řízení. Zájemci mají dva týdny (do pátku 22. května) čas na poslání přihlášek včetně maximálně čtyřstranné koncepce činnosti muzea.

Válečný velkofilm od Petra Jákla nebo lov na chudáky. Nově otevřená kina čekají premiéry
11. 05. 2020
Za zpřísněných podmínek se v pondělí otevírají tuzemská kina. Hned v květnu nabídnou několik lákavých premiér.

Kapitánka Sparrow? Disney chystá ‚ženský‘ díl Pirátů z Karibiku
11. 05. 2020
Společnost Disney populární dobrodružnou ságu na vlnách ještě neodepsala. Podle dostupných informací je v přípravě nový díl s ženskou hrdinkou. Do hlavní role se spekuluje o Karel Gillanové.

Na pódiu připomínal dynamit, shodují se dnešní hvězdy, které ovlivnil rock´n´rollový kazatel
11. 05. 2020
V krásném věku 87 let zemřel v sobotu jeden z nejslavnějších veteránů rock´n´rollu, zpěvák a pianista Little Richard. Zbyla po něm řada velkých hitů, ale i pověst jednoho z nejdivočejších performerů své doby.

Koněv měl zůstat jako doklad lži, míní sochař Gebauer. Děti podle něj mají mít na očích pitomost předků
11. 05. 2020
Děti mají mít na očích pitomosti svých předků, říká sochař Kurt Gebauer o­ sochách ve veřejném prostoru, které se podle něj nemají odstraňovat podle momentálního stavu mínění. I socha Koněva měla zůstat jako součást naší paměti. Jinak jej na koronavirové krizi potěšilo, že přestala jezdit auta. Za to by prý byl ochoten položit život.

Přehlídka narcistů toužících po slávě. Za úspěchem pořadů stojí i voyeuristická touha, míní psycholog
11. 05. 2020
Nenávidíme je, a přesto je masově sledujeme. Fenomén reality show na počátku století ovládl i Česko a dodnes si ho u televize užíváme. V zahraničí jdou však ještě dál než nechat lidi vařit, někde společně bydlet nebo jim měnit manželky. Především novinky z Netflixu dokážou nepřipravenému divákovi vyrazit dech.

Pro kohokoli může být inspirativní cokoli, myslí si spisovatelka Petra Soukupová
11. 05. 2020
Petra Soukupová (* 1982) patří k nejpopulárnějším českým spisovatelkám posledních let. Píše pro děti i dospělé, naposledy vydala knihu Klub divných dětí. Ve svém psaní je stručná, jasná, dynamická. Podobně jako v následujícím rozhovoru.

Písmo vonící benzinem. Squadron prošel vzdušným soubojem a úspěšně se vrátil na zem
10. 05. 2020
Vzorníky písma mohou vypadat různě. V nakladatelství BiggBoss vyšel Squadron, knižní manuál ke stejnojmennému fontu Jana Matouška inspirovaný letci RAF. Jednotlivé litery a jejich řezy jsou doplněné příběhy pilotů, historickými fotografiemi Ladislava Sitenského i současnými snímky Vojtěcha Veškrny ze základny v Čáslavi.

RECENZE: Lucinda Williamsová svou hrubostí láme hroty špatných zpráv
10. 05. 2020
Vypadá to, jako by právě kvůli tvorbě americké písničkářky Lucindy Williamsové byla vymyšlena škatulka americana jako moderní melanž všeho, co americká hudba vystavěla na svých kořenech.

Představitel Gluma vybral na charitu přes 280 000 liber. Herec Serkis přečetl Hobita online za méně než 11 hodin
9. 05. 2020
Více než 280 000 liber (přes 8,5 milionu korun) darovali lidé na charitativní účely při páteční benefiční iniciativě britského herce Andyho Serkise. Muž, který ve filmech podle příběhů J. R. R. Tolkiena ztvárnil postavu Gluma, naživo přečetl celý román Hobit, přičemž alespoň část četby sledovalo na internetu více než 650 000 lidí. Informovala o tom v sobotu britská média.

ZÁPISKY Z KARANTÉNY: Statistici spočítali nejhranější písně o horečce a dotýkání
9. 05. 2020
I když venku létají koronaviry, v kultuře se pořád něco děje a lze to sledovat i z karantény. Tyto poznámky k poslouchání, čtení či dívání ve vynuceném domácím azylu si nedělají ambici na objektivitu ani úplnost.

RECENZE: Pearl Jam v čase tajících ledovců. I ‚prastarý‘ grunge může působit aktuálně a nažhaveně
9. 05. 2020
Starší pánové z kapely Pearl Jam se stále dokážou mladicky rockově naštvat. Ale zároveň už „umí“ i humor a neztrácejí naději.

S každým detailem si chci být jistá, tvrdí letošní grand designerka Lucie Koldová
8. 05. 2020
Čerstvou grand designérkou roku se 29. dubna stala Lucie Koldová, i když se letošní udílení Cen Czech Grand Design muselo kvůli karanténě odehrát pouze na ČT art prostřednictvím předtočeného filmového dokumentu. Titul získala za kolekce nábytku pro mmcité1, Javorinu, Freifrau a studio Master & Master.

Nenechávejte nás v nejistotě, nastavte pravidla, vyzývají vládu pořadatelé festivalů
8. 05. 2020
Minulý týden sice vláda vyslovila stanovisko k (ne)pořádání mamutích festivalů během letošního léta, pořadatelé menších akcí ale žijí v nejistotě. Včera zveřejnili výzvu, ve které žádají nastavení pravidel v řádu dnů, nikoli týdnů.

Záhada objasněna: v červnu vydá Dylan nové album. Právě zveřejnil třetí singl
8. 05. 2020
Bob Dylan vydal v pátek 8. května oficiální audio verzi nové písně False Prophet (Falešný prorok). Zároveň s tím zveřejnil první informace o tom, že na 19. června chystá vydání zbrusu nového autorského alba Rough and Rowdy Ways, prvního po osmi letech.

Příběh Hobita znovu ožívá. ‚Glum‘ Andy Serkis předčítá knihu online, aby získal peníze na charitu
8. 05. 2020
Fantasy román J. R. R. Tolkiena v tuzemském prostředí pojmenovaný jako Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky opět ožívá také ve světě showbyznysu. Příběh hobita Bilba Pytlíka v pátek předčítá herec a režisér Andy Serkis. Výtěžek z akce půjde na charitu.

Tomáš Klus i Jasná páka, Slza i Vypsaná fiXa. Muzikanti zahrají pro charitu
8. 05. 2020
Pořadatelé online charitativního festivalu Spolu jedním hlasem se pro velký ohlas, který vyvolala dubnová premiéra, rozhodli pro jeho pokračování. Akce, která se uskuteční v sobotu 8. května v Lucerna Music Baru od 16.30 hodin. Formou finanční sbírky diváci na dárcovské platformě Donio.cz mohou podpořit sociální sféru. Během prvního dílu Spolu jedním hlasem se pro ni vybralo přes 2,7 milionu korun.

Na další díly Černého zrcadla by diváci neměli žaludek. Svět je teď dostatečně děsivý, říká tvůrce seriálu
8. 05. 2020
Kdo potřebuje další řadu děsivého technologického seriálu Černé zrcadlo (Black Mirror), když je zatím rok 2020 pořádně strašidelný sám o sobě? Charlie Brooker, tvůrce oceňovaného seriálu, v rozhovoru s Radio Times oznámil, že se nová série nechystá. „Diváci by na to neměli žaludek,“ myslí si.

Ať rozhodne kapacita scén. Divadla se možná otevřou, problémy ale neskončí
7. 05. 2020
Divadla by mohla příští týden otevřít pro sto lidí a s dalším omezením. Podle Jana Buriana z Národního divadla a Martina Glasera z Národního divadla Brno za daných podmínek nelze živá scénická umění provozovat, znamenalo by to další ztráty. Shodují se, že by se mělo hraní povolovat podle kapacity a příprava inscenací se musí odehrát ve standardním režimu.

Netradiční život po životě. Za komediálním seriálem Upload stojí spolutvůrce sitcomu Kancl
7. 05. 2020
Může fungovat virutální život místo toho reálného? Co když smrt není „konečná“, ale jen mostem do světa, kde se plní přání. Tak jednoduché to určitě nebude, ale rozhodně by to mělo být vtipné. Seriál Upload je k vidění od začátku května.

Tom Cruise poletí do vesmíru. První film z kosmu chystá společně s agenturou NASA
7. 05. 2020
Vesmírná agentura NASA oznámila, že se chystá hraný film z vesmíru s Tomem Cruisem v hlavní roli. Do projektu je podle všech informací zapojen i podnikatel a vizionář Elon Musk.

Kus hudební historie. Rukopis textů písní Boba Dylana je v aukci
6. 05. 2020
V nabídce aukčního domu Sotheby´s se objevila rukou a strojem psaná stránka poznámek a textů k Dylanovu slavnému albu Blonde on Blonde. Stránka obsahuje i celé části nikdy nezhudebněných textů.

Diváci se ptají, herci odpovídají. Divadlo v Dlouhé zve na interaktivní talk-show
6. 05. 2020
Koronavirová nouze vytváří zajímavé alternativní programy. Jedním z takových je i vtipná divadelní talk-show. „Vše, co jste chtěli vědět o Divadle v Dlouhé a báli jste se zeptat,“ láká divadlo.

Grafický román o životě geniálního umělce. Vyšel Caravaggio od Mila Manary
6. 05. 2020
Michelangelo Merisi de Caravaggio byl jedním z největších manýristických a barokních umělců. Milo Manara je zase jedním z nejoceňovanějších italských výtvarníků současnosti. Když se tito dva velikáni spojí, vznikne z toho výpravné komiksové velkodílo.

RECENZE: Snaha v čase korony. Novému sitcomu České televize zatím chybí povedený materiál
6. 05. 2020
Česká televize v pondělí zveřejnila první plod odvážného záměru zareagovat na koronavirovou krizi aktuálním sitkomem.

Televizní adaptace za všechny prachy. Tygřího krále si zahraje Nicolas Cage
5. 05. 2020
Bizarní dokumentární série Tygří král (Tiger King) vzala minulý měsíc obrazovky útokem. Kombinace vražd, drog, politických kampaní a výbuchů přiměla diváky myslet si, že už to snad ani nemůže být divočejší. Může. Pro připravovanou adaptaci byl do hlavní role „Tygřího krále“ Joe Exotica obsazen Nicolas Cage.

John Spartan na scénu! Sylvester Stallone připravuje druhý díl Demolition Mana
5. 05. 2020
Kultovní snímek Demolition Man (1993) vypráví příběh budoucnosti, kde byl veškerý zločin eliminován. To ale jen do chvíle, kdy skončí hibernace. Snímek slavil kasovní úspěch a vyšlapal cestu do té doby poměrně neznámé Sandře Bullockové. Sylvester Stallone nyní oznámil, že se téměř po třiceti letech chystá pokračování.

Knihy pro děti a mládež. Věnujte Deník Dory Grayové nebo příručku pro budoucí meteorology
5. 05. 2020
Přestože knižní trh zpomalil a spousta z plánovaných knih vyjde v jiných termínech, objevila se řada bohatě ilustrovaných knih pro děti, které v mnohých případech potěší i dospělé čtenáře. V tipech najdete atlas, meteorologickou příručku, fantasy nebo dobrodružný román.

VIDEO: S autem na tvrdou elektroniku. V Německu začínají taneční koncerty na parkovištích
5. 05. 2020
Autodiskotéka. Jinak se asi to, co uspořádal podnik Club Index, nazvat ani nedá. Troubení a blikání reflektorů dotváří tu pravou atmosféru. Podle dostupných informací se v Německu chystá celá řada podobných akcí.

Nový egyptský seriál hovoří o zničení Izraele. Máme mírovou smlouvu, připomíná Jeruzalém
5. 05. 2020
Ve sci-fi seriálu Konec (El-Nehaya) se hovoří o zničení státu Izrael. To se nelíbí tamnímu ministerstvu zahraničních věcí. Egyptu v naštvané reakci připomnělo, že země mezi sebou mají od roku 1980 mírovou dohodu. Není to první egyptský seriál, jenž vládě vadí.

Místo potlesku troubení klaksonů. Autokina zažívají v době pandemie renesanci, která jsou nejzajímavější?
5. 05. 2020
Už i v Česku je možné z pohodlí autosedaček bezpečně sledovat nejen film, ale i živý koncert či divadelní představení. Pandemie koronaviru, kvůli které musely zavřít kinosály či divadla, donutila herce, filmaře i producenty improvizovat. Na scénu se tak například znovu vrací kdysi oblíbená autokina.

Zemřel klávesista punkové kapely The Stranglers, měl koronavirus
4. 05. 2020
Ve věku 71 zemřel Dave Greenfield, klávesista britské punkové kapely The Stranglers a autor jejího největšího hitu Golden Brown. Skupina to v pondělí oznámila na svém webu. Greenfield měl pozitivní test na koronavirus.

Příští díl Hvězdných válek natočí Novozélanďan Taika Waititi, režisér oscarového Králíčka Jojo
4. 05. 2020
Příští část filmové sci-fi série Hvězdné války natočí novozélandský režisér Taika Waititi, který stojí za úspěšnou válečnou komedií z loňského roku Králíček Jojo. Oznámila to v pondělí filmová společnost Walt Disney, pod kterou patří producentská firma Lucasfilm.

Je libo děsivé příšery s chapadly? Za seriálem Lovecraftova země stojí známá jména
4. 05. 2020
Stylizovaný historický seriál, jenž čerpá z obsáhlého díla mistra mdoerního hororu H. P. Lovecrafta? To přesně je Lovecraftova země (Lovecraft Country). Seriál bude mít premiéru na HBO někdy v srpnu. Zatím se hlásí s první ukázkou.

Kultura není nic zbytného, zdůrazňuje prezident České asociace festivalů
4. 05. 2020
Zájmy českých kulturních festivalů zaštiťuje hned několik organizací, jednou z nich je Česká asociace festivalů (ČAF). Její prezident Michal Schmidt hovoří o současné situaci pár dní poté, kdy ministr kultury vyhlásil, že se „tisícihlavé“ kulturní akce letos v létě nebudou moci konat.

Silák k pohledání. Tvůrci Avengers chystají pro Disneyho hraného Herkula
4. 05. 2020
Společnost Disney v posledních letech natáčí hrané podoby svých klasických animovaných snímků. Tím posledním oznámeným je Herkules, animovaný příběh na motivy řeckých bájí z roku 1997. Jako výkonní producenti u filmu budou bratři Joe a Anthony Russoovi, režiséři akčních hitu Avengers: Infinity War a Avengers: Endgame.

Anna K., Dalekko nebo Pavel Callta. Nové hudební klipy jsou ovlivněny koronavirem
4. 05. 2020
Hudební klipy, které v poslední době představují zástupci populární hudby, jsou ovlivněny koronavirovou pandemií. Skupina Dalekko v novém singlu Změníš svět očekává obrat, slovenský Vidiek v písní Hrajte trúbky zdůrazňuje, že hudba musí být silnější než virus, a na pozitivní vlnu se snaží naladit nový singl rappera Kaliho s názvem Baví nás.

Lidé se z pandaviru nepoučí. Hlavně, že fitka se zpocenými bacilonosiči jedou, myslí si výtvarník Skála
4. 05. 2020
Koronavirová pandemie zastihla Františka Skálu uprostřed práce na nových plátnech, v nichž se obrací do dávné minulosti a k původním lidským kulturám. Pokračuje tak v sérii obrazů malovaných australskou hlinkou, které jsou momentálně nainstalované v brněnské Fait Gallery. Výstava se jmenuje Dva roky prázdnin, a jak Skála říká, díky nákaze covid-19 si je ještě prodloužil.

Leskne se i sklep, ale bez diváků. Přijeďte, až to půjde, zve ředitel Naivního divadla v Liberci
3. 05. 2020
Naivní divadlo v Liberci čeká na chvíli, kdy půjde obnovit provoz. Jeho ředitel Stanislav Doubrava říká, že divadlo je po měsíci a půl, kdy se nehraje, vyčištěné do nejvyššího lesku, svítí i montážní lampy ve sklepě. „Ale jsme stále bez diváků, takže to nemohou ocenit,“ povzdechne si.

Veteráni na síti. Slavnosti svobody v Plzni se kvůli koronaviru přesouvají na internet
3. 05. 2020
Oblíbené Slavnosti svobody v Plzni nahradí letos kvůli covidu-19 internet. Květnové oslavy výročí osvobození města americkou armádou jsou koloritem i magnetem - každoročně plní ulice a náměstí stovkami slavných dobových symbolů s bílými hvězdami na kapotách a pancéřích od lehkých jeepů po těžké obrněnce, a desítkami tisíc svátečně naladěných lidí s českými a americkými vlajkami evokujícími atmosféru máje 1945.

‚Pro jedny komunista, pro druhé agent CIA.‘ Podivuhodný příběh tichého Američana v Praze
3. 05. 2020
Minulý týden zemřel ve věku 95 let Gene Deitch, režisér a scenárista animovaných filmů, zřejmě jediný Američan, který žil v komunistickém Československu z čistě osobních důvodů. Svůj mimořádný život popsal ve vzpomínkové knize Z lásky k Praze.

ZÁPISKY Z KARANTÉNY: Zemřel jeden z nejvlivnějších bubeníků světa
2. 05. 2020
I když venku létají koronaviry, v kultuře se pořád něco děje a lze to sledovat i z karantény. Tyto poznámky k poslouchání, čtení či dívání ve vynuceném domácím azylu si nedělají ambici na objektivitu ani úplnost.

RECENZE: Když nobelistka pauzíruje. Novinka Tokarczukové se čte pěkně, ve čtenáři ale nerezonuje
2. 05. 2020
Covid necovid, v brněnském nakladatelství Host vydali Bizarní povídky Olgy Tokarczukové, loňské nobelistky, která měla být hvězdou letošního Světa knihy. Nebude, protože nebude ani letošní Svět knihy. Takže novinka jako náplast?

RECENZE: The Strokes se vydali po dobré střední cestě
1. 05. 2020
Na své šesté album The New Abnormal rozhodili američtí The Strokes hrst silných melodií, hybných rytmů i velmi zábavných detailů, to vše v produkci Ricka Rubina. Vyneslo jim to aktuálně první příčky hned ve třech žebříčcích.

GLOSA: Ministr kultury a pořadatelé řekli své. Teď je míček na straně fanoušků
1. 05. 2020
Na čtvrteční tiskové konferenci konečně, po týdnech dohadů, a dalo by se říci přímo doprošování, padlo jasné slovo: velké letní festivaly letos nebudou.

Harrisona Forda vyšetřuje úřad pro letectví. Herec na letišti málem způsobil nehodu
1. 05. 2020
Amerického herce a leteckého nadšence Harrisona Forda vyšetřuje americká Federální správa letectví (Federal Aviation Administration ) kvůli tomu, že měl údajně přeslechnout pokyny z velící věže a nebezpečně zkřížit trasu jinému letadlu.

‚Letošní prázdniny už jsme měli.‘ Nezávislé divadelní scény se nemohou dočkat provozu
30. 04. 2020
Nezávislé scény netrpělivě vyhlížejí, kdy budou moct začít hrát. Shodují se, že květnový termín jako znovuzahájení provozu jim pomůže, aby mohly vjet do předchozích kolejí a přežít.

Dárek pro fanoušky. Noel Gallagher vydal ‚ztracenou' píseň kapely Oasis
30. 04. 2020
Dnes již nefungující kapela manchesterských bratrů Gallagherů je i nyní považována za jednu z nejvlivnějších rockových uskupení. Ačkoliv Oasis nehraje již 11 let, stále existuje jedna píseň, jež fanoušci ještě neslyšeli. O půlnoci se objevila na internetu.

Sadomasochista z Pulp Fiction nakonec zemře, prozradil Quentin Tarantino
30. 04. 2020
Prostřednictvím společenského magazínu Empire odpovídal oscarový režisér Quentin Tarantino na dotazy svých fanoušků a rozhovor nyní koluje po internetu. Tarantino vysvětlil například to, kde se vzala postava muže v sadomasochistickém oblečku ve sklepní scéně filmu Pulp Fiction. Tato otázka pálila fanoušky kultovního filmu roky.

RECENZE: Katarzia zve na otevřeném albu posluchače až do ložnice
29. 04. 2020
Nové, čtvrté album slovenské zpěvačky Katarzie, je rozhodně nejosobnějším titulem její dosavadní diskografie. Nese název Celibát a posluchač má chvílemi dojem, že autorce a interpretce v jedné osobě nahlíží přímo do ložnice.

První videotéka festivalových filmů. V Česku odstartovala služba Edisonline
29. 04. 2020
Společnost Edison Filmhub rozšiřuje své služby. Služba Edisonline poskytne za cenu lístku do kin přístup k desítkám evropských a festivalových filmů. Oficiální spuštění proběhlo v úterý 28. dubna.

Sloupky pro Guardian. Česky vychází další kniha italské spisovatelky Eleny Ferrante
29. 04. 2020
Ani po třiceti letech není jasné, kdo se skrývá za pseudonymem Elena Ferrante. Její knihy dosahují astronomických prodejů a její knihy vycházejí ve čtyřiceti zemích světa. V dubnu vyšla její česky její kniha Příležitostné nápady.

Vzpomínání na scénu. Divadlo Viola přivítá Preisse, Kahánka a Viklického
29. 04. 2020
Pražské divadlo Viola pokračuje v sérii živých večerních přenosů. Ve středu ve 20 hodin se na Národní třídě setkají herec Viktor Preiss, klavírista Ivo Kahánek a hudební skladatel Emil Viklický a budou vzpomínat na své působení ve Viole. Každý z nich ji poznal jinak a všichni se do komorního divadla rádi vracejí.

ZÁPISKY Z KARANTÉNY: Zázrak, milovníci knih o listování nepřišli!
29. 04. 2020
I když venku létají koronaviry, v kultuře se pořád něco děje a lze to sledovat i z karantény. Tyto poznámky k poslouchání, čtení či dívání ve vynuceném domácím azylu si nedělají ambici na objektivitu ani úplnost.

Kina už nejsou požadavek. Americké ceny Oscar kvůli koronaviru mění pravidla
29. 04. 2020
O ceny americké filmové akademie Oscar se v roce 2021 budou moci ucházet i snímky, které byly zveřejněny výhradně na streamovacích službách.

Většina spisovatelů slyší v hlavě hlasy vlastních postav, říká vědecká studie
29. 04. 2020
Výzkum na spisovatelích účastnících se mezinárodního knižního veletrhu ukázal, že 63 % si hrdiny svých knih nosí všude s sebou. 61 % z nich si pak myslí, že jejich hrdinové jednají nezávisle na svých stvořitelích.

Hřebíky v hlavě i jiné skopičiny. HBO do seriálové podoby převede kultovní horor Hellraiser
28. 04. 2020
V roce 1986 vydal britský spisovatel Clive Barker temnou povídku Srdce propadlé peklu (v pozdějších vydáních už jako Hellraiser). Ta se stala tak oblíbenou, že pouhý rok na to sám Clive Barker režíroval její filmovou adaptaci.

Romány Terryho Pratchetta se dočkají nejvěrnější filmové adaptace, slibuje produkční společnost
28. 04. 2020
Terry Pratchett založil v roce 2012 produkční společnost Narrativia. Právě ta by měla za pomoci dvou filmových studií začít točit filmy z Pratchettovy Zeměplochy. Podle Všeho by se mělo jednat o co nejvíce autentické adaptace, „zcela věrné Pratchettovu tvůrčímu géniu“.

Výškař, jenž uspěl jako literát. Odešel Per Olov Enquist, který občas provokoval názory a postoji
28. 04. 2020
V sobotu 25. dubna zemřel po dlouhé nemoci jeden z nejvýznamnějších, nejvydávanějších a nejčtenějších švédských autorů druhé poloviny dvacátého a začátku jedenadvacátého století – prozaik, dramatik, esejista, filmový a televizní scenárista, literární a divadelní kritik a politický debatér Per Olov Enquist.

Oceňovaná inscenace Sláva a pád krále Otakara s Karlem Dobrým bude k vidění na internetu
28. 04. 2020
Aby se český král Otakar a první z Habsburků Rudolf I. mohli sejít k mírovým jednáním na půdě „obsazené oběma stejným dílem“, vyfabuloval Franz Grillparzer příběh, ve kterém dal Habsburkům jasně navrch. Oceňovaná inscenace Sláva a pád krále Otakara bude vůbec poprvé k vidění na internetu už 29. a 30. dubna v 18:00.

Změna plánů. Filmový festival ve Varech letos nebude, je odložen o rok
28. 04. 2020
Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech se letos kvůli situaci kolem koronaviru neuskuteční. Organizátoři v úterý v tiskové zprávě uvedli, že plánovaný 55. ročník se bude konat až příští rok od 2. do 10. července.

RECENZE: Když už ani sex nestačí. Nová reality show od Netflixu měla zůstat na papíře
28. 04. 2020
Pokud se někdy mediální teoretici budou v budoucnu přít o vrchol lobotomizace televizní zábavy, dost možná ho zasadí právě do letošního roku. Měrou více než značnou to bude zásluhou nové reality show Too Hot To Handle (dalo by se velmi volně přeložit jako Tak sexy, že už to nezvládám). Zde je totiž všechno od základu špatně.

Socialistická diktatura bez příkras. Ohromný umělecký projekt Dau zveřejní první filmy
27. 04. 2020
Projekt Dau ruského režiséra Ilji Khrzhanovského je nepochybně jedním z nejambicióznějších uměleckých projektů posledního desetiletí. Na 14 let trvající simulaci tvrdé socialistické diktatury spolupracovalo nejméně 10 tisíc lidí. Výsledkem má být celá série filmových příběhů. První dva se zanedlouho zpřístupní pro diváky po celém světě.

Socialistická diktatura bez příkras. Ohromný umělecký projekt Dau zveřejnil první filmy
27. 04. 2020
Projekt Dau ruského režiséra Ilji Khrzhanovského je nepochybně jedním z nejambicióznějších uměleckých projektů posledního desetiletí. Na 14 let trvající simulaci tvrdé socialistické diktatury spolupracovalo nejméně 10 tisíc lidí. Výsledkem má být celá série filmových příběhů. První dva jsou již k vidění.

Přední český hornista a dirigent pomohl vybrat pro kolegy milion. Sbírku zaštiťovala hudební celebrita
27. 04. 2020
S neutuchající vervou se pouští do nových projektů. Ten poslední pomáhá jeho kolegům, kteří se prakticky ze dne na den ocitli bez výdělků z koncertů. Sbírka, kterou přední český hornista a dirigent Radek Baborák inicioval, už nashromáždila téměř milion korun.

Nemáte toaletní papír? Použijte Van Helsinga s Hughem Jackmanem, zažertovala populární show
27. 04. 2020
Nikdy není pozdě na Van Helsinga. Akční snímek z roku 2004 se z velké části natáčel v Česká republice. Slavný lovec upírů v podání Hugha Jackmana ale kritiky příliš neohromil. Teď se do něj pustila populární americká zábavná show Saturday Night Live.

Oceňovaná inscenace Frankenstein s Benedictem Cumberbatchem bude k vidění zdarma
27. 04. 2020
Jednoznačný tip do karantény. Originální zpracování světového dramatu Frankenstein v režii oscarového režiséra Dannyho Boyla bude od 30. dubna do 1. května ke zhlédnutí zdarma na serveru YouTube.

Příběh aféry Watergate stále fascinuje, myslí si oscarový dokumentarista Charles Ferguson
27. 04. 2020
Prima Zoom v těchto týdnech uvádí dokumentární minisérii Watergate, která detailně shrnuje asi největší skandál novodobé americké politiky. Její autor Charles Ferguson (* 1955), oscarový vítěz za dokument Finanční krize, v ní využil odtajnění audionahrávek z Nixonovy pracovny a k zobrazení labyrintu intrik, lží a zrad i archivy, hrané rekonstrukce a nové rozhovory. Víc než čtyřhodinový projekt poprvé představil na loňském Berlinale.

RECENZE: Nikdo není tak sám jako já. Krchovský servíruje dekadenci i expresionismus
26. 04. 2020
Jakou knížku vystřelit do vesmíru, aby podala ufonům zprávu o české poezii posledních dekád? No přece Básně čerstvého šedesátníka Jiřího H. Krchovského, který má v kánonu porevoluční literatury tak pevné místo jako málokdo druhý.

VIDEO: Herec Brad Pitt ztvárnil epidemiologa Fauciho. Poděkoval zdravotníkům a vtipkoval o Trumpovi
26. 04. 2020
Když nedávno hlavní americký epidemiolog Anthony Fauci žertem prohlásil, že jestliže by ho měl ztvárnit nějaký herec, chtěl by Brada Pitta, netušil, že se jeho přání splní. Na úvod sobotního satirického pořadu Saturday Night Live se totiž slavný americký herec v roli Fauciho skutečně objevil. Ve svém vystoupení pak Pitt několikrát vtipkoval na adresu prezidenta Donalda Trumpa, který Fauciho nemá příliš v lásce.

GLOSA: Houpací koně v kostele nahráli elektronické písně akusticky
26. 04. 2020
Živá nahrávka ústeckých indierockových veteránů Houpací koně přináší ne úplně obvyklý pohled na jejich tvorbu, byť návštěvníci koncertů v poslední době měli možnost si právě tuto polohu vychutnat.

Jako návrat po delších prázdninách. Ředitelé pražských divadel se připravují na start
26. 04. 2020
Divadla musela zastavit provoz, ale snaží se dodržet své dramaturgické plány. Tři šéfové pražských divadel – Hana Burešová z Divadla v Dlouhé, Michal Dočekal z MDP a Petr Štědroň z Divadla Na zábradlí – popisují současný režim a přibližují výhled do budoucnosti.

Krize funguje jako lupa, míní laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého Eva Koťátková
25. 04. 2020
Karanténu tráví Eva Koťátková s malou dcerou, psy a kočkami za Prahou v Černošicích a jak říká, pandemie dovnitř umělecké scény přinesla dva poznatky – jednak nečekanou solidaritu a sounáležitost mezi umělci a zároveň rozčarování z chování Národní galerie, která místo aby pomohla, ruší výstavy.

RECENZE: James Taylor překvapil. Obrátil se do minulosti amerického popu
25. 04. 2020
Americký písničkář James Taylor na svém novém albu nepřichází s autorským repertoárem, nýbrž s vlastními verzemi písní z takzvaného Velkého amerického zpěvníku. Proto se také album jmenuje American Standard.

ZÁPISKY Z KARANTÉNY: V Americe milují Zemana. Samozřejmě Karla
25. 04. 2020
I když venku létají koronaviry, v kultuře se pořád něco děje a lze to sledovat i z karantény. Tyto poznámky k poslouchání, čtení či dívání ve vynuceném domácím azylu si nedělají ambici na objektivitu ani úplnost.

Hodně zvuku s málem muzikantů. Kultura musí přežít, je přesvědčen ředitel Česká filharmonie Mareček
24. 04. 2020
V kultuře je ukryta duše národa, říká ředitel České filharmonie David Mareček ve své ztichlé, obvyklého ruchu zbavené pracovně v pražském Rudolfinu. Zatímco hráči předního českého orchestru se doma v nuceném klidu připravují na příští sezonu, několik kolegů chystá druhý benefiční koncert, který se bude v sobotu vysílat na ČT art a na Facebooku filharmonie.

Umělci draží oblíbené kousky ze svého ateliéru. Část výtěžku půjde na Motol
24. 04. 2020
V pražské galerii DSC budou od příštího dne vystavena díla některých českých umělců v rámci projektu #sellmyfavouriteart. Po individuálních prohlídkách je možné díla zakoupit a pomoci v boji s koronavirem.

Návrat nesmrtelné kolie. Do kin ještě letos přiběhne nová Lassie
24. 04. 2020
Nejnovější filmové zpracování vychází z původní povídky spisovatele Erica Knighta z roku 1940, která stála na úplném počátku dlouhé historie Lassie. Diváci se pravděpodobně dočkají v létě.

Opatření proti koronaviru zrušila v tuzemsku natáčení filmů za pět miliard korun
24. 04. 2020
V Česku se kvůli opatření proti šíření koronaviru zrušilo či přerušilo natáčení zahraničních štábů zhruba za pět miliard korun.

HBO Max odstartuje již v květnu. Bude dražší než Netflix, sází třeba na kompletní seriál Přátelé
24. 04. 2020
Očekávaná streamovací platforma HBO Max dostala oficiální datum spuštění. 27. května zahájí provoz v USA a během roku hodlá expandovat i do Evropy. Nabídne nejvíce obsahu ze všech produktů HBO. Speciálně se zaměří na produkty zábavního konglomerátu WarnerMedia.

VIDEO: Rolling Stones se cítí jako ve městě duchů. Vydali o tom zbrusu novou písničku
24. 04. 2020
Koronavirová pandemie probouzí k uměleckému životu i největší veterány hudební scény. Po dvou nedávno vydaných šokujících novinkách Boba Dylana přišli včera večera s novým songem také Rolling Stones. Jmenuje se Living In A Ghost Town a je to jejich první autorská píseň po osmi letech.

Právník lepší než kdejaký detektiv. Na HBO zamíří v novém seriálu kultovní Perry Mason
23. 04. 2020
Amerika třicátých let je plná případu pro jednoho charismatického obhájce. Nová verze seriálu Perry Mason s hercem Matthewem Rhysem (Vysněná Amerika, Královna Alžběta) bude mít premiéru již 21. června.

AUDIO: Vladivojna La Chia zhudebnila další básně vězeňkyně z gulagu Anny Barkovové
23. 04. 2020
Posledních pět let se Vladivojna La Chia věnovala převážně zhudebňování básní Anny Alexandrovny Barkovové. Minialbem Hrdinům naší doby svou pouť s touto ruskou básnířkou a novinářkou uzavírá. Portál Lidovky.cz jej nabízí k poslechu v premiéře.

Sólo pro Artemia Benkiho. Zesnulého filmaře připomene speciální online projekce
23. 04. 2020
Minulý týden zemřel ve věku 53 let francouzský filmař Artemio Benki. Za místo svého působení si ale už v 90. letech vybral Česko. Projekt Moje kino LIVE ve speciální projekci uvede Benkiho dokument Sólo, který vyhrál hlavní cenu na filmovém festivalu v Jihlavě. Akce proběhne v pátek 24. dubna.

Stránka za stránkou. Na čtvrteční Světový den knihy začíná on-line akce Čtení ti sluší
23. 04. 2020
Akce Čtení ti sluší - Čteme s důvěrou, dříve známá pod názvem Kniha ti sluší, dnes na Světový den knihy začne on-line z prozatím uzavřeného knihkupectví v centru Prahy. Společně s pořadateli, Martinem Vopěnkou ze Svazu českých knihkupců a nakladatelů a Václavem Machem za Unii vydavatelů, ho zahájí ambasador kampaně, herec Jan Potměšil.

RECENZE: Smí padouch Emanuel Moravec říkat i pravdu? Anatomie zrady vykonala záslužný kus práce
23. 04. 2020
Dvoudílné televizní drama Anatomie zrady přibližuje osud protektorátního ministra školství Emanuela Moravce. Neportrétuje pouze bezcharakterního démona, ale také inteligentního muže, milujícího otce a zhrzeného demokrata a vlastence.

Legionář i zrádce národa Emanuel Moravec. Česká televize uvede dvoudílný film Anatomie zrady
23. 04. 2020
Co vedlo statečného vojáka a velkého Masarykova podporovatele, aby zcela obrátil a přidal se na stranu Hitlerova Německa? Odpověď hledá dvoudílný televizní film Anatomie zrady, který Česká televize uvede 26. dubna a 3. května. Hlavní roli v něm ztvárnil Marián Labuda mladší.

Sprosté, dětem nevhodné nebo rasistické. Mezi ‚nejzávadnějšími‘ knihami je i Příběh služebnice
22. 04. 2020
Každoročnímu seznamu nejvíce oponovaných knih v amerických školách a knihovnách vévodí knihy s LGBT tematikou, které jsou určené malým dětem. Tvoří až 80 % toho, co se z knihoven odstraňuje kvůli obsahu.

Aukční síně vyhlížejí podzim. Na počítání ztrát je ale zatím příliš brzy
22. 04. 2020
Přestože musí být galerie zavřené, obchod s uměním zatím moc nepolevuje. Aukční síně se zaměřily na privátní prodeje, cenově dostupnější díla pak nabízejí přes internet. To důležité se ale odehraje na podzim, kam se přesunuly velké jarní aukce z Žofína a Mánesu.

‚Proč jsem si nevzala Pištu Hufnágla?‘ Prima Cool uvede seriál Rodina Smolíkova
22. 04. 2020
Jedna rodinka, tři seriály a miliony fanoušků po celém světě. To jsou Smolíkovi, rozverný maďarský seriál plný vynálezů a jiných lapálií. Do své programové nabídky ho nově zařazuje televize Prima Cool. První díl uvede již 27. dubna.

ZÁPISKY Z KARANTÉNY: Užijeme si znovu Prázdniny na Zemi...?
22. 04. 2020
I když venku létají koronaviry, v kultuře se pořád něco děje a lze to sledovat i z karantény. Tyto poznámky k poslouchání, čtení či dívání ve vynuceném domácím azylu si nedělají ambici na objektivitu ani úplnost.

Chcete vědět, jakou knížku koupit dětem? Nová psychologická studie nabízí odpověď
22. 04. 2020
„Když najdeme knihy, které děti baví, budou pak mít větší motivaci je číst,“ uvádí v úvodu své vědecké práce skupina vědců Vanderbiltovy univerzity v americkém státě Tennessee. Děti údajně nejvíce baví knížky vysvětlující jim fungování naši planety pomocí příběhů.

KABÁT: Baron Prášil v zotavovně Jezerka. Případným námitkám o podobnostech námětů lze snadno oponovat
21. 04. 2020
Čas letních dovolených se neúprosně blíží a nejistota ohledně jejich průběhu roste. Těžko být v těchto chvílích prorokem, nicméně zdá se, že by trávení těchto prázdnin mohlo inspirovat nějaké pěkné příspěvky do zlatého fondu české kinematografie. Samozřejmě s přihlédnutím k existujícím tradicím.

Originální internetová soutěž. Kurátoři se na internetu hádají o nejděsivějších exponátech muzeí
21. 04. 2020
Když jsou nyní muzea zavřená, musí se jejich kurátoři zabavit jinak. Britské Yorkshire museum na svém Twitteru vyhlásilo internetovou soutěž o nejděsivější kus ve sbírce. Soutěž žije na sociálních sítích pod hashtagem #CURATORBATTLE.

Režisér Abrams podepsal smlouvu s HBO. Pro službu Max natočí hned tři vysokorozpočtové seriály
21. 04. 2020
Společnost HBO oznámila, že bude úzce spolupracovat s produkční společností Bad Robot a s jejím zakladatelem, režisérem J. J. Abramsem. Pod jeho taktovkou mají vzniknout minimálně tři nové seriály. Jedním z nich bude i variace na kultovní Osvícení od Stevena Kinga.

Novinka od tvůrců Lajny. Seriál sKORO NA mizině s humorem ukáže potíže herců a tvůrců
21. 04. 2020
Tvůrci úspěšného on-line seriálu Lajna připravili seriál sKORO NA mizině, který s humorem popisuje situaci herců ode dne, kdy byla zavedena karanténa. První epizoda díla, jehož děj vychází ze snoubení reality a fikce, bude na youtube uvedena 22. dubna.

Měli jsme připravený nejlepší ročník, říká ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová
21. 04. 2020
Pravděpodobnost, že se letos podaří zrealizovat jeden z největších domácích festivalů Colours of Ostrava, se každým dnem blíží nule. Jeho ředitelka Zlata Holušová ale nepropadá beznaději. Na současném stavu dokonce vidí mnohá pozitiva.

Sexy lidé nemohou mít sex. Novým hitem Netflixu je bizarní reality show
21. 04. 2020
Zábavní gigant Netflix vyrukoval s novou původní show Too Hot to Handle. Ta má jednoduchou premisu - na ostrově je spolu několik velmi dobře vypadajících lidí. Nesmí spolu ale nic fyzického mít, jinak sami sebe připravují o část peněžní odměny. Netflix navíc před nedávnem představil podobně „ujetou“ show Láska je slepá (Love is Blind).

Seriálový Sandman je připravený, potvrdil Neil Gaiman. Koronavirus zastavil akorát samotné natáčení
20. 04. 2020
Fanoušci kultovního Sandmana se seriálu dočkají dříve, než si mysleli. Autor knižní předlohy Neil Gaiman prozradil, že scénář celé první série je hotový, velká část herců je obsazená a vznikly i některé kulisy. To vše se stihlo předtím, než produkci zastavila koronavirová pandemie.

Johnny Depp a Jeff Beck předělali píseň Johnna Lennona. Chystají společné album
20. 04. 2020
Herec a příležitostný muzikant Johnny Depp oznámil, že jeho dalším projektem je nová verze (cover) písně Isolation od Johnny Lennona. „Naše skutečná izolace je teď přesně ten pravý čas na tuto píseň,“ prohlásil jeho hudební kolega Jeff Beck. Dvojice zároveň ohlásila společné album.

Básně psané algoritmem. Originální projekt Google poezie hledá podporovatele
20. 04. 2020
Stálice české internetové zábavy míří do čítanek. Často vtipné algoritmy internetového vyhledávače Google jsou na internetu již dlouhodobě předmětem všeobecného veselí. Českou variantu do knihy sebral kolektiv autorů. Teď prostřednictvím crowfundingového serveru Startovač shání peníze na její vydání.

Lady Gaga, Rolling Stones a spol. z domova. Kéž by ten koncert nemusel být
20. 04. 2020
Světová kultura se za poslední měsíc ze známých důvodů z velké části přesunula do soukromí domovů umělců a na internet. Alespoň její živá podoba. Prozatímním vyvrcholením tohoto trendu v hudbě je osmihodinový projekt One World: Together at Home (Jeden svět: Spolu doma), který proběhl v noci ze soboty na neděli.

RECENZE: Nekonvenčně o nekonvenčních. Minisérie Fosse/Verdonová je vzrušující jako její hrdinové
20. 04. 2020
Minisérie Fosse/Verdonová, oceněná Zlatým glóbem i Emmy, vrací do života a kariéry slavného choreografa Boba Fosseho a tanečnici Gwen Verdonovou. Skvěle zahraná a originálně zpracovaná biografie patří do nabídky HBO GO.

Uklidňují mě zombieové, tvrdí ředitel nakladatelství Host Miroslav Balaštík
19. 04. 2020
Miroslav Balaštík (* 1971) je šéfem Hosta, jednoho z největších českých nakladatelství. Jeho podnik je ovšem aktuálně v hibernaci. Tak jako celý zdejší knižní trh. Nouzový stav ale vidí jako příležitost k celkové inventuře knižního trhu.

VIDEO: Na osmihodinovém on-line koncertu zahrála z obýváků stovka hudebníků včetně Rolling Stones
19. 04. 2020
Ze svých obýváků proti pandemii vystoupila v sobotu asi stovka světových hvězd na virtuálním koncertu projektu One World: Together at Home (Jeden svět společně doma), mezi nimi i legendární britská rocková kapela Rolling Stones. Výtěžek z osmihodinové dobročinné akce má jít ve prospěch Světové zdravotnické organizace (WHO).

Rozlomená doba slovem i obrazem. Katalog k výstavě milovníky umění nadchne
19. 04. 2020
Jestliže se o putovní výstavě Rozlomená doba hovořilo v Olomouci, kde byla zahájena v září 2018, jako o zatím nejrozsáhlejší expozici v České republice, její doprovodný katalog tento přívlastek ještě předčí.

Kdo se nerozsype, neposune se dál, myslí si šperkařka Jana Prokić
18. 04. 2020
Šperkařka Janja Prokić se narodila v srbském Bělehradě, od devíti let žije v Praze. Studovala AVU v ateliéru malíře Vladimíra Skrepla, VŠUP u sochaře Kurta Gebauera a diplomovala v ateliéru K.O.V. designérky Evy Eisler. Získala titul Designér šperku roku 2014 za kolekci Hidden Place a roku 2018 za kolekci HOMA. Současné dny tráví na chalupě v Lužických horách, kde připravuje novou kolekci šperků inspirovanou Inuity a jejich přístupem k životu a přírodě.

Kdo se nerozsype, neposune se dál, myslí si šperkařka Janja Prokić
18. 04. 2020
Šperkařka Janja Prokić se narodila v srbském Bělehradě, od devíti let žije v Praze. Studovala AVU v ateliéru malíře Vladimíra Skrepla, VŠUP u sochaře Kurta Gebauera a diplomovala v ateliéru K.O.V. designérky Evy Eisler. Získala titul Designér šperku roku 2014 za kolekci Hidden Place a roku 2018 za kolekci HOMA. Současné dny tráví na chalupě v Lužických horách, kde připravuje novou kolekci šperků inspirovanou Inuity a jejich přístupem k životu a přírodě.

RECENZE: Buď zdráv a vesel. Může být kniha plná sprosťáren povinnou četbou?
18. 04. 2020
Lidová tvořivost – tak nevinně pojmenovali svou společnou práci publicista a kantor Jan Nejedlý (* 1971) a kreslíř Jaromír Plachý (* 1986). Jenže stačí tu knížku vzít do ruky, otevřít – a z každé stránky na vás začnou obratem vyskakovat postavičky s neobyčejně vyvinutými primárními i sekundárními pohlavními znaky. A k tomu průpovídky typu „Já ti ho tam nalámu jako štangli salámu“.

ZÁPISKY Z KARANTÉNY: Aktivita Boba Dylana nabírá na obrátkách, vydal další novou píseň
18. 04. 2020
I když venku létají koronaviry, v kultuře se pořád něco děje a lze to sledovat i z karantény. Tyto poznámky k poslouchání, čtení či dívání ve vynuceném domácím azylu si nedělají ambici na objektivitu ani úplnost.

Konec slavného mafiána. Tom Hardy jako Al Capone v nové ukázce ztrácí rozum
17. 04. 2020
Nejslavnější mafián je sice už jen slabým stínem svého dřívějšího já, ale stále umí udělat pořádný rozruch. To ukazuje i nová ukázka.

Hity i na monitoru počítače. Tři sestry uspořádají koncert na internetu
17. 04. 2020
V pátek 17. dubna láká kapela na přenos koncertu největších hitů přímo z prostředí prázdného Paláce Akropolis. Koncert se uskuteční od 20:00 a odvysílá ho mall.tv.

Příběh, ze kterého mrazí. Minisérie Unorthodox vypráví o útěku před vírou
17. 04. 2020
Když ortodoxní židovka odmítne svatbu, nezbývá ji jiná možnost, než utéct a začít život v jiné zemi. Kontroverzní čtyřdílná minisérie Unorthodox (Neortodoxní) se stala hitem.

V Paříži zemřel režisér Benki, autor českých dokumentů. Minulý rok v Praze představil film Sólo
17. 04. 2020
Po delší nemoci ve věku 53 let zemřel ve středu v Paříži francouzský režisér, dokumentarista a producent Artemio Benki, který od počátku 90. let žil a pracoval v Praze. Oznámil to režisérův spolupracovník Pavel Muller.

Měli bychom přemýšlet, jak být soběstační. Naše společnost je potrestaná, tvrdí herec David Prachař
17. 04. 2020
Člen Národního divadla David Prachař soudí, že v krizové situaci začne lid zpravidla říkat, co si myslí. Podle něj společnost za třicet let svobody nedokázala přijmout to, že kultuře a umění patří finanční ocenění, naopak umělec je vnímán jako ten, kdo žije na úkor společnosti.

Požadavek vrácení všech vstupenek by české hudební festivaly zabil
16. 04. 2020
Šéfové čtyř velkých českých a jednoho slovenského letního hudebního festivalu se ve čtvrtek večer sešli na platformě Meltingpot, spadající pod Colours of Ostrava, aby seznámili veřejnost se současným stavem festivalové scény. Debata, kterou moderoval na Facebooku publicista Petr Vizina, nesla název Hudební festivaly v době koronaviru.

Česká televize s kanálem ČT3 počítá nejdéle na půl roku. Parťák pro seniory v době koronaviru je přitom úspěšný
16. 04. 2020
Z oznámení České televize Radě rozhlasového a televizního vysílání vyplývá, že Česká televize opravdu nepočítá s úspěšným kanálem pro seniory déle nez na půl roku. Zprávu přinesl server Lupa.cz

VIDEO: Podívejte se na přímý přenos z čtení nové hry Pavla Kohouta inspirované koronavirem
16. 04. 2020
Dramatik a spisovatel Pavel Kohout dnes v 17:00 na pódiu Divadla na Vinohradech uvede svou novou „videoveselhru“ nazvanou Valná hromada v čase virů z netopýrů. Podívejte se na přímý přenos.

Zemřel Dušan Vančura, druhý nejstarší člen Spirituál kvintetu. Kvůli koronaviru prý nešel k lékaři
16. 04. 2020
Ve čtvrtek 16. dubna zemřel náhle ve věku 82 let hudebník, zpěvák a textař Dušan Vančura. Byl druhým nejdéle sloužícím členem Spirituál kvintetu, který se právě letos loučí s aktivní dráhou. V naší nejstarší folkové skupině Vančura působil od roku 1969.

RECENZE: Vážnosti i rozpustilosti Petra Skoumala a jeho kamarádů
16. 04. 2020
Vloni v září to bylo pět let, co zemřel skladatel, písničkář a zpěvák Petr Skoumal. Jako vzpomínku jeho bývalí spoluhráči vytvořili zájezdový program Pocta Petru Skoumalovi. Ten nyní dostal podobu nahrávky s názvem Narodíme se jen jednou.

Nový projekt Otevřené sbírky mapuje digitalizaci kulturního dědictví. Online jsou jen 3 % artefaktů
16. 04. 2020
V souvislosti s aktuální situací, kdy jsou české sbírkotvorné instituce zavřené, se často hovoří o zpřístupnění artefaktů online.Zprávu o tom poskytuje nový projekt a web www.otevrenesbirky.cz. Nabízí i srovnání s ostatními evropskými zeměmi.

Budou letos hudební festivaly? Šéfové těch největších se sejdou ke společné debatě
16. 04. 2020
Colours of Ostrava, Rock for People, Pohoda, Metronome Prague, Let It Roll. Pětice velkých festivalů, čtyř českých a jednoho slovenského, které patrně dost výrazně poznamená současná pandemická krize. Ke společné debatě se sejdou ve čtvrtek 16. dubna. A jak jinak, než prostřednictvím videokonference.

Ochranný svaz autorský v době vládních opatření uleví provozovnám a pomůže autorům
16. 04. 2020
Ochranný svaz autorský (OSA) oznámil svým obchodním partnerům, že za období, kdy museli mít provozovny uzavřeny, nebudou hradit autorské odměny. V případech, kdy mají již na dobu vládou vyhlášených opatření proti šíření koronaviru zaplaceno, jim budou peníze vráceny. Také mají možnost odložení nebo rozložení plateb.

Čelím ‚vejru’ humorem, tvrdí dramatik Pavel Kohout. Přednese vlastní hru z časů koronaviru
16. 04. 2020
Jedenadevadesátiletý dramatik Pavel Kohout bude ve čtvrtek 16. dubna v 17 hodin číst v prázdném vinohradském divadle svou novou hru z časů koronaviru. Přenos lze aktuálně sledovat na webu divadla. Jinak říká, že je optimistický fatalista a doufá v přežití, aby mohl dál psát.

KABÁT: Na věčné časy. Rusko svou operací naráží na bondovku se Seanem Connerym
16. 04. 2020
Co je – kromě diamantů – věčné? Třeba specifický ruský smysl pro humor. Svou dodávku zdravotnického materiálu Itálii a Spojeným státům označila východní velmoc na přelomu března a dubna potutelně Z Ruska s láskou, což je název druhé filmové bondovky.

Disney zase cenzuruje filmy. Tentokrát zadek z romantické komedie Žbluňk! s Tomem Hanksem
15. 04. 2020
Společnost Disney pokračuje ve svém poměrně nelogickém cenzurování filmů na službě Disney+. Nejnovější obětí je romantická komedie Žbluňk! (1984) režiséra Rona Howarda. Digitální vlasy, které nově zakrývají odhalené pozadí herečky Daryl Hannahové, navíc působí odfláknutě.

KVÍZ: Krása střídá nádheru. Jak dobře znáte slavné obrazy od světových malířů?
15. 04. 2020
Na 15. dubna každý rok připadá světový den umění. V tento den se totiž narodil renesanční génius Leonardo da Vinci. Oslavte tento den se serverem Lidovky.cz a ověřte si, jak dobře znáte slavné obrazy od světových malířů.

Otočte si v karanténě historickými glóby. Britská knihovna zdigitalizovala jejich sbírku
15. 04. 2020
Glóby od sedmnáctého století urazily opravdu dlouhou cestu. Dnes slouží jako mapy světa, ale dříve byly víc než to. Každý z nich byl ručně vytvořeným uměleckým dílem. Pokochejte se sbírkou evropských glóbů Britské národní knihovny (British Library). Kdo ví, třeba narazíte i na tajemné ostrovy, neznámá souhvězdí nebo nebezpečné vodní příšery?

Hudba až do domu. Tomáš a Tamara Klusovi zahájili akci pro seniory Pod okny
15. 04. 2020
Čtyřmi koncerty v zahradách či dvorech domovů seniorů v Praze a středních Čechách dnes písničkář Tomáš Klus a jeho manželka Tamara zahájili sérii vystoupení s názvem Pod okny. V dalších dnech se na improvizovaném pojízdném pódiu v metropoli, středních a v severních Čechách bez nároku na honorář představí ve dvacetiminutových vystoupeních Ewa Farna, Anna K., Richard Krajčo, Ondřej Ruml a Iva Pazderková.

ZÁPISKY Z KARANTÉNY: Blahoslavena budiž stará dobrá audiokazeta
15. 04. 2020
I když venku létají koronaviry, v kultuře se pořád něco děje a lze to sledovat i z karantény. Tyto poznámky k poslouchání, čtení či dívání ve vynuceném domácím azylu si nedělají ambici na objektivitu ani úplnost.

Soukromá divadla se po Zaorálkovi se svými problémy obrátila na premiéra Babiše
14. 04. 2020
Majitelé soukromých pražských divadel uvádějí, že jejich jednání s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) zkrachovala a obrátili se na premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to v úterý pro Frekvence 1 majitel Divadla Broadway Oldřich Lichtenberg. Ten s dalšími provozovateli soukromých scén o Velikonocích vyzval Zaorálka k rezignaci.

OBRAZEM: Virus jako umění. Trafačka pořádá první karanténní výstavu
14. 04. 2020
Existují výstavy sólové a skupinové, putovní i “site specific” navržené přímo pro konkrétní galerie. Teď se k nim přidala i výstava karanténní. Jedna taková začala v úterý v sedm večer v pražské Trafo Gallery. Jmenuje se KarARTena, představí 19 umělců a vernisáž se odehrajála online na Facebooku.

Ve Francii se kvůli koronaviru ruší festivaly, přehlídka v Cannes má být netradiční
14. 04. 2020
Mezinárodní filmový festival v Cannes se letos kvůli šíření koronaviru neuskuteční v podobě, na jakou jsou lidé zvyklí. Podle agentury Reuters to v úterý oznámili organizátoři, kteří již 19. března festival na neurčito odložili. Původně se měla prestižní filmová přehlídka konat od 12. do 23. května. Pořadatelé v úterý zrušili i řadu dalších letních festivalů včetně toho divadelního v Avignonu.

Filmová Duna se blíží. Ze sci-fi opusu na internet unikají první fotky a informace
14. 04. 2020
Nejznámější román amerického spisovatele Franka Herberta vypráví příběh aristokratů, kteří opustí pohodlí a vydají se dohlížet na těžbu na nebezpečnou planetu Arrakis. Režisér Denis Villeneueve nachystal již druhou filmovou verzi. Tentokrát se Hollywood rozhodl nešetřit na ničem. Duna má zatím premiéru naplánovanou na 18. prosince.

VIDEO: Andrea Bocelli a prázdné milánská katedrála. Slavný tenor odzpíval online koncert pro naději
14. 04. 2020
Slavný italský tenorista Andrea Bocelli na pozvání města Milán zazpíval v Katedrále Narození Panny Marie. Obrovský prázdný prostor vyplnil Bocelli svým zpěvem písní jako Ave Maria nebo Amazing Grace.

VIDEO: Andrea Bocelli a prázdná milánská katedrála. Slavný tenor odzpíval online koncert pro naději
14. 04. 2020
Slavný italský tenorista Andrea Bocelli na pozvání města Milán zazpíval v Katedrále Narození Panny Marie. Obrovský prázdný prostor vyplnil Bocelli svým zpěvem písní jako Ave Maria nebo Amazing Grace.

Vybrali jsme si tu těžší cestu a posuneme show Queen do současnosti, říká Michael Kluch o chystané Queen Relived
14. 04. 2020
Dvakrát vyprodali O2 arenu a přidali další termín. Na rozhovor přichází Michael Kluch s vlasy nagelovanými z čela. Záhy ujišťuje: „Takhle nechodím normálně, to už jsem jenom připraven na dnešní koncert.” Sám tak nevědomky dokazuje, že se nesnaží být živoucí replikou Freddieho Mercuryho, ale pouze tvořit s úctou k němu. V rozhovoru pro Lidovky.cz odkryl zákulisí příprav show Queen Relived i rozpačitého dokumentu o revivalech v Česku nebo okolnosti ukončení spolupráce s Divadlem Radka Brzobohatého. A může za celý ten humbuk kolem Queen mega úspěšný film Bohemian Rhapsody? I na tuto otázku došlo.

Poděkujte tomu, koho máte rádi. Umělecká iniciativa Česká vděčnost chystá tři koronavirové výzvy
14. 04. 2020
Můžeme být šťastní navzdory současným okolnostem? Jasně, že můžeme! Iniciativa Česká vděčnost chce pomocí technik z psychologie vytvořit tři různé výzvy na tří týdny. Cílem je propojit naši zem a vytvořit vlnu pozitivní nálady.

Zdeněk Chlopčík ze StarDance chce roztančit i seniory, v roušce připravuje nový pořad
14. 04. 2020
Taneční mistr Zdeněk Chlopčík chce roztančit seniory v jejich domovech. V roušce proto připravuje v ostravském studiu České televize nový pořad Taneční pro starší a pokročilé. Vysílat se bude od soboty na programu ČT3.

Aroganci a vyhrožování neustoupím, reaguje Zaorálek na stížnosti divadelních podnikatelů
14. 04. 2020
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) vyjednal pro záchranu neziskových kulturních aktivit miliardu korun, ale nezavděčil se. Divadelní podnikatelé si stěžují, že na tento program nedosáhnou.

Mám víc času dělat svoji práci líp, říká režisér Slávek Horák o filmu Havel
14. 04. 2020
Scenáristu a režiséra Slávka Horáka, který před pěti lety debutoval dramatem Domácí péče, zastihla pandemie koronaviru při finálních pracích na jeho novém filmu Havel. Snímek, který Horák napsal s Rudolfem Suchánkem, je inspirovaný disidentskými lety Václava Havla mezi roky 1968 a 1989.

Nemít očekávání a na nic se neupínat, radí muzikantka Beata Hlavenková
13. 04. 2020
Pianistka, skladatelka a zpěvačka Beata Hlavenková se na naší scéně pohybuje už léta, s posledním albem Sně ale její hvězda vylétla až k Andělům. Na dvě stejnojmenné ceny je totiž momentálně nominována.

Račte vstoupit do divadla a na internet. Divadelní cedule skýtají pozoruhodnou podívanou
12. 04. 2020
Cedule k Mozartově opeře Don Giovanni v Nosticově divadle z roku 1792 či smlouva Karla Čapka s vinohradským divadlem na Věc Makropulos. Takové exkluzivity lze spatřit na výstavě v Národním muzeu, která představuje divadelní cedule jako pozoruhodný pramen k dějinám divadla v Čechách a na Moravě. Ta je nyní dočasně zavřená, ale k vidění je na webu Národního muzea a k mání je publikace, která nabízí reprezentativní obrazový materiál i studie na dané téma.

GLOSA: Nejslavnější český muzikant Jan Hammer se několika skicami vrátil k jazzu
12. 04. 2020
Novým titulem, šířeným pouze digitálně, rozšířil svoji diskografii bezesporu světově vůbec nejslavnější žijící český hudebník, skladatel a multiinstrumentalista Jan Hammer, žijící už půl století v USA.

Roztomilí zajíčci? Ne, hororová pomlázka aneb Nejlepší strašidelné filmy s velikonoční tématikou
12. 04. 2020
Velikonoce jsou pro křesťany mnohem důležitějším svátkem než Vánoce, přesto o nich vzniká mnohem méně filmů – včetně těch strašidelných: hororů, kde řádí úchylní Santové se sekyrami v rukou a pod stromečkem se povalují useknuté hlavy, je zkrátka daleko víc. Pár těch velikonočních se však taky najde.

RECENZE: Na cestě k Shakespearovi – a zpět. Joskovy překlady klasika jsou virtuózní řemeslo
12. 04. 2020
Na konci března jsme si připomněli nedožité sedmdesátiny překladatele, režiséra a nakladatele Jiřího Joska (+ 2018). Okouzlující člověk, který svou erudici a talent nestavěl okázale na odiv, byl spolu s Martinem Hilským jedním z dvojice tlumočníků dramatického světa Williama Shakespeara pro naši „normalizační“ generaci.

Spisovatelka Mornštajnová: Generace před námi prožívaly mnohem těžší události, než je současná pandemie
11. 04. 2020
Alena Mornštajnová patří mezi nejpopulárnější české spisovatelky, jejího románu Hana se prodalo přes sto tisíc výtisků. Vydala pět knih a pracuje na šesté. „Generace před námi prožívaly mnohem těžší události, než je současná pandemie,“ říká.

Text písně Hey Jude s McCartneyho podpisem se vydražil v přepočtu za 22,5 milionu korun
11. 04. 2020
Za 910 000 dolarů (22,5 milionu korun) se ve Spojených státech vydražil Paulem McCartneym ručně psaný text písně Hey Jude, kterou časopis Rolling Stones považuje za nejlepší skladbu skupiny The Beatles.

ZÁPISKY Z KARANTÉNY: Beatles po padesáti a po pětadvaceti letech
11. 04. 2020
I když venku létají koronaviry, v kultuře se pořád něco děje a lze to sledovat i z karantény. Tyto poznámky k poslouchání, čtení či dívání ve vynuceném domácím azylu si nedělají ambici na objektivitu ani úplnost.

KABÁT: Trenažér nesvobody. Aktuální pocity umožňují divákům porozumět starým filmům
10. 04. 2020
I pesimista, bude-li k sobě upřímný, považuje stále za dost pravděpodobné, že po skončení akutní hrozby se svět vrátí na podobnou dráhu, po které putoval dosud, jen si možná budeme důkladněji mýt ruce. I optimista, má-li rozum, musí vidět, že návrat ke svobodnému životu nebude zadarmo a virus v tom nebude zdaleka jediný nepřítel.

Soukromá divadla vyzvala Zaorálka k rezignaci. Rozhazujete peníze mezi oblíbence, napsal šéf Broadwaye
10. 04. 2020
Majitelé soukromých pražských divadel vyzvali k rezignaci ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Vadí jim, že z částky 1,07 miliardy korun, kterou schválila ve čtvrtek vláda na záchranu kultury, nepůjde nic do sektoru, který nepobírá dotace.

Ohrožené festivaly všech žánrů se spojily a založily internetové rádio
10. 04. 2020
Metronome Prague i Pražské jaro. Brutal Assault i JazzFestBrno. Let It Roll i Blues Alive. Benátská noc i Respect. Tak obrovský žánrový rozptyl mají festivaly, které se spojily za účelem vzniku internetového rádia United Live Radio, které právě dnes spustilo svůj provoz. Nabízí velmi zajímavý program.

Děs v ulicích. Louisianská policie zákaz vycházení omylem ohlásila sirénou z hororového filmu Očista
10. 04. 2020
Horor Očista (The Purge, 2013) vypráví o tom, co by se stalo, kdyby na dvanáct hodin byly všechny zločiny včetně vražd legální. Obyvatelé města Crowley v americkém státě Louisiana vyděsila stejná siréna, která ve filmu ohlašovala čas zabíjení. Policie ji pustila omylem a za chybu se již omluvila.

Glosa: ČT pomohla v těžkých časech dětem a seniorům, kulturu ale nechala na holičkách
10. 04. 2020
Uběhl měsíc ode dne, kdy vláda zakázala kvůli pandemii koronaviru akce nad sto účastníků. Opatření začalo platit týž den - 10. března 2020. Z minuty na minutu se tak zrušily v Česku desítky koncertů, divadelních představení i vernisáží. Možnost hrát dál pro pár diváků padla definitivně o pět dní později díky zákazu akcí nad 30 lidí.

Spousta profesí tuhle situaci odnese, říká zvukař Vypsané fiXy Martin Černý
9. 04. 2020
Současná situace, kdy jsou zavřena všechna místa, v nichž se živě provozuje hudba, a kdy je budoucnost letních festivalů více než nejistá, existenčně ohrožuje kromě samotných muzikantů také zástupy profesionálů v navazujících oborech. Například zvukařů. Martin Černý léta tuto činnost vykonává za mixpultem populární kapely Vypsaná fiXa a v pražském klubu Kaštan.

Další dávka kultury z pohodlí obýváku. V pátek začíná festival Spolu jedním hlasem
9. 04. 2020
David Koller, Jaroslav Uhlíř, Ben Cristovao, Mirai nebo Lenny - to jsou jen někteří z umělců, kteří vystoupí na online festivalu Spolu jedním hlasem. Ten proběhne na Velký pátek mezi 17. a 22. hodinou.

Na Primě odstartuje zábavný pořad ‚Jsme s vámi‘. Uvádějí ho Absolonová, Holubová a Klepl
9. 04. 2020
Show Jsme s vámi bude postavena na improvizacích. Herci budou z prostor pražského Studia DVA reagovat na dotazy diváků. Premiéra pořadu je 15. dubna.

Nová konkurence Netflixu je spuštěná. Služba Quibi má ale celou řadu nedostatků
9. 04. 2020
Ve velké konkurenci streamovacích služeb vsadila služba Quibi na unikátní přístup - tvoří obsah výhradně pro mobilní telefony. První uživatelské ohlasy ovšem ukazují, že Quibi musí vychytat hned několik nedostatků. Služba funguje od 6. dubna.

RECENZE: Když zdravotnictví zabíjí. Kolektiv ukazuje, že vzdát to není řešení
8. 04. 2020
Hlavním tématem letošního festivalu Jeden svět sice byla klimatická změna (to byla věc, která před měsícem přitahovala pozornost lidstva), vítězný dokument, který byl vyhlášen minulý týden, však pojednává o něčem jiném.

Český úspěch. Obraz Patrika Hábla vydražen v Sotheby’s za téměř sedm tisíc liber
8. 04. 2020
Nádech, výdech. Když Patrik Hábl maluje své abstraktní horské krajiny, musí při tom správně dýchat, aby se barva na plátně vrstvila v pravidelných meditativních rytmech, podobně jako vznikaly dávné čínské kaligrafie. Stejnou techniku zvolil před šesti lety i pro obraz Modrá krajina, který se dnes vydražil v britské Sotheby's za 6 875 liber (přibližně 211 600 korun). Jde tak o Háblův aukční rekord.

Boj za práva a rovnocennost. V nové minisérii si zahraje Cate Blanchettová
8. 04. 2020
Paní Amerika (Mrs. Amerika) je dramatickou sérií z neklidných sedmdesátých let. Stojí za ní oceňovaná Dahvi Wallerová. Premiéra proběhne 15. dubna.

Skvost ze Staroměstské radnice. Podívejte se na detailní 3D model Madony
8. 04. 2020
Koronavirová pandemie všem zhatila kulturní plány. Výlety za kulturou se tak mohou konat jen v online prostředí. Jedním takovým může být i unikátní pohled na téměř 700 let starou sochu. Detailní 3D model vytvořili lidé ze studia CESNET.

Diváci ČT o Velikonocích navštíví kostely i Národní divadlo
8. 04. 2020
Česká televize (ČT) chce o letošních velikonočních svátcích podpořit věřící, kteří vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru nyní nemohou do kostela. K tradičnímu programu proto přibudou bohoslužby. ČT nabídne také přímý přenos se sólisty baletu Národního divadla. Oblíbený benefiční pořad Pomozte dětem odvysílá později. Za ČT o tom informoval Filip Platoš.

Na komplikace způsobené koronavirem zemřel country zpěvák John Prine
8. 04. 2020
Na komplikace vyvolané nákazou koronaviru zemřel v úterý ve věku 73 let americký zpěvák country John Prine. Podle sdělení rodiny zemřel v Nashvillu. Koronavirem se nakazila i jeho žena, která se ale uzdravila. Úctu zesnulému vyjádřilo mnoho kolegů z hudební branže včetně Bruce Springsteena či Margo Priceové.

Kam zmizelo kolo? V úvodní znělce Simpsonových byla dvacet let ta stejná chyba
8. 04. 2020
V seriálu Simpsonovi (The Simpsons) se za třicet let jeho vysílání objevilo mnoho chyb, ať už šlo o logiku nebo časovou posloupnost. Jen jedna z nich se ale opakovala každý díl po dvě desetiletí. Žlutá rodinka má totiž doma magickou garáž.

ZÁPISKY Z KARANTÉNY: Možná si to ten náš nárůdek všechno zaslouží
8. 04. 2020
I když venku létají koronaviry, v kultuře se pořád něco děje a lze to sledovat i z karantény. Tyto poznámky k poslouchání, čtení či dívání ve vynuceném domácím azylu si nedělají ambici na objektivitu ani úplnost.

Zpěvačka Duffy se rozepsala o únosu a znásilnění. Odborníci její postup chválí
7. 04. 2020
Zpěvačka Duffy (vlastním jménem Aimée Ann Duffyová) na vyhrazených webových stránkách zveřejnila celý příběh zážitku, kvůli kterému se na deset let stáhla do ústraní. Doufá, že svým příběhem inspiruje ostatní oběti k prolomení mlčení.

Krásy Indonésie zblízka. Česká televize uvede cestopis Hledání ztracených světů s Romanem Zachem
7. 04. 2020
Tvůrci nového cestopisného cyklu chtěli divákům představit méně známá místa jižních indonéských ostrovů. Zaměřují se také na místní lidi. Průvodce pořadem Roman Zach si vyzkoušel práci v barvířské dílně nebo na čajové plantáži. Premiéra pořadu je ve středu 8. dubna ve 21:25 na ČT2.

‚Protančíte tím s námi?‘ ptá se balet Národního divadla. Nabízí motivující videa z tréninků
7. 04. 2020
Dnešní nelehká doba skýtá mnohá omezení, ale také celou řadu nových příležitostí. Jednou z nich je množnost udržet se i v karanténě ve fyzické kondici díky přenosům z tréninkových cvičení talentovaných baletních tanečníků.

Z Tygřího krále je divácký fenomén. Netflix podle dokumentu chystá hranou sérii
7. 04. 2020
Tygři, drogy, ukousnuté ruce, kulty osobnosti, požáry i vraždy - to je ve zkratce dokumentární série Tygří král (Tiger King: Murder, Mayhem and Madness), která vzala internet útokem. Netflix se netají plány na hranou sérii. Odtajňuje i obsazení.

Na virtuálním koncertu ‚Jeden svět společně doma‘ na podporu WHO vystoupí Lady Gaga či Billie Eilish
6. 04. 2020
V boji proti koronavirové pandemii odehrají hvězdy světové populární hudby 18. dubna velký dobročinný koncert vysílaný televizemi i sociálními sítěmi. Do projektu One World together at home (Jeden svět společně doma), jehož cílem je vybrat peníze do fondu Světové zdravotnické organizace (WHO), se zapojí slavní zpěváci a hudebníci jako Lady Gaga, Alanis Morissetteová, Billie Eilish, Elton John, Paul McCartney, Stevie Wonder nebo Lang Lang.

Zastavení světa nám pomůže, myslí si režisér a herec Tomáš Dianiška
6. 04. 2020
Ceny divadelní kritiky se udělovaly už poosmadvacáté, ale letos poprvé bez ceremoniálu. Tomáš Dianiška, který je autorem i režisérem vítězné inscenace roku 2019 Transky, body, vteřiny, mohl pouze na internetu sledovat šéfredaktora Světa a divadla Karla Krále a jeho kolegu Jakuba Škorpila, kterak na vkusném rámečku odkryli jeho jméno.

Akta X s nádechem erotiky. Agentku Scullyovou měla původně hrát Pamela Andersonová
6. 04. 2020
V roce 1992, kdy měl premiéru mysteriózní seriál Akta X, byla největším hitem Sharon Stoneová ve filmu Základní instinkt. Televize Fox si usmyslela, že trochu toho erotična dostane i do nového seriálu.

Svět knihy vyhlásil sbírku na autory a nakladatele. Čtením ji podpoří čeští spisovatelé
6. 04. 2020
Organizátoři festivalu Svět knihy Praha, který musel být kvůli pandemii koronaviru zrušen, se rozhodli zprostředkovat autorská čtení vybraných českých spisovatelů alespoň prostřednictvím online přenosů. Cílem je též vybrat prostředky na podporu knižního trhu nebo věnovat knihy vybraným subjektům.

Vidím to růžově. Kapela Mandrage se s fanoušky loučí poslední písní Kristýna
6. 04. 2020
„Hopsa hejsa, bordel v bytě, lásko, sežrat chci tě a do tvých vlasů se ti vplést,“ zpívá se v písni Kristýna. Tu plzeňská kapela Mandrage zveřejnila jako poděkování fanouškům za přízeň.

Hlavní hudební organizace se shodly: muzikantům je potřeba neprodleně pomoci
6. 04. 2020
Poskytnout bezúročné úvěry, ponechat kulturní granty v plné výši nebo kompenzovat podnikatelům v kultuře škodu způsobenou zákazem koncertní činnosti. To jsou některé z konkrétních návrhů, které navrhují české zastřešující hudební organizace ve svém aktuálním prohlášení.

Unikátní způsob natáčení. Česká televize připravuje komediální seriál o pandemii
6. 04. 2020
Česká televize (ČT) i přes rušení filmových produkcí kvůli opatřením proti šíření koronaviru připravuje seriál, jehož tvůrci se rozhodli se současnou situací bojovat humorem. Projekt s názvem Láska v čase korony je dílem autorů rodinného seriálu Poldové a nemluvně a natáčení v improvizovaných podmínkách začne 14. dubna v pražských Vokovicích, ve vysílání ČT se seriál objeví od 27. dubna. Hlavní tvůrčí silou je producent Tomáš Baldýnský.

V krizi se probudí atavismy, myslí si dramatik Milan Uhde
6. 04. 2020
Dramatik Milan Uhde se uchýlil na své venkovské tuskulum a je v polovině nové hry. Jako správný pesimista vzpomíná na Seiferta, který v roce 1969 řekl, že je rád, že je starý. Dobrá zpráva je alespoň to, že i v této době vycházejí knihy. Jednou z nich je soubor divadelních her Milana Uhdeho, který vydalo brněnské nakladatelství Větrné mlýny.

Pražské jaro se letos uskuteční on-line. Deset koncertů bude k dispozici zadarmo
5. 04. 2020
Festival Pražské jaro se vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru letos uskuteční on-line. Organizátoři připravují přibližně deset živě přenášených koncertů, které budou k dispozici zdarma prostřednictvím webových stránek Pražského jara.

Síla umění a vědy přetrvá věky, myslí si galerista Zdeněk Sklenář
5. 04. 2020
Galerista Zdeněk Sklenář musel ve své pražské galerii, stejně jako jiné instituce, kvůli koronaviru odložit plánované výstavy a s nimi spojené akce. V oboru výtvarného umění podniká ovšem také v dalších zemích, především v Číně.

Zemřel znalec a propagátor historie záznamu zvuku Gabriel Gössel
5. 04. 2020
Ve čtvrtek 2. dubna zemřel ve věku 76 let Gabriel Gössel, největší český znalec rané historie nahrávání zvuku a majitel patrně nejrozsáhlejší sbírky starých hudebních nosičů. Zprávu oznámila Gösselova manželka Eva.

Nenechám se děsit čísly, je přesvědčený režisér Robert Sedláček
5. 04. 2020
Režisér Robert Sedláček měl sedm dní do první klapky svého nového thrilleru Promlčeno s Karlem Rodenem v hlavní roli, když přišel nouzový stav a všechny plány se zrušily. Díky tomu teď může z ústraní sledovat hektické dění na všech úrovních české společnosti a porovnávat je třeba s tím, o čem vyprávěl ve svých televizních sériích inspirovaných moderními českými dějinami.

Nenechám se děsit čísly, říká režisér Robert Sedláček
5. 04. 2020
Režisér Robert Sedláček měl sedm dní do první klapky svého nového thrilleru Promlčeno s Karlem Rodenem v hlavní roli, když přišel nouzový stav a všechny plány se zrušily. Díky tomu teď může z ústraní sledovat hektické dění na všech úrovních české společnosti a porovnávat je třeba s tím, o čem vyprávěl ve svých televizních sériích inspirovaných moderními českými dějinami.

Měl by přijít nový Marshallův plán, míní nakladatel Alessandro de Vito
4. 04. 2020
Alessandro de Vito (* 1971) je sice po matce Čech, ale žije a pracuje v Itálii. Provozuje nakladatelství Miraggi, kde vydává mimo jiné překlad českých spisovatelů a spisovatelek, třeba Hrabala nebo Fukse, Bellovou nebo Pilátovou. Přestože pandemie provoz jeho podniku omezila, věří, že kniha přežije.

ZÁPISKY Z KARANTÉNY: Koronavirus má i svá pozitiva. Například napadl Eurovizi
4. 04. 2020
I když venku létají koronaviry, v kultuře se pořád něco děje a lze to sledovat i z karantény. Tyto poznámky k poslouchání, čtení či dívání ve vynuceném domácím azylu si nedělají ambici na objektivitu ani úplnost.

V 81 letech zemřel zpěvák Bill Withers, autor hitu Ain’t No Sunshine
3. 04. 2020
V 81 letech zemřel zpěvák Bill Withers, který se proslavil například hity Ain't No Sunshine, Lean on Me a Lovely Day. Držitel tří cen Grammy podlehl srdečním komplikacím, informoval v pátek hudební magazín Rolling Stone, který se odvolává na prohlášení rodiny soulové legendy. Podle agentury AP zemřel písničkář v pondělí v Los Angeles.

V historickém filmu Malé ženy si ‚zahrály‘ i dvě moderní láhve. Stejná chyba se podařila i Hře o trůny
3. 04. 2020
Spisovatelka Louisa May Alcottová byla známá jako vizionářka předpovídající dobu. Určitě ale nečekala, že filmoví hrdinové jejího příběhu z poloviny devatenáctého století budou používat plastové láhve a termosky. Podobných chyb se dopustila i poslední série Hry o trůny.

Astma silnější než zločin. Kontroverzní rapper 6ix9ine je kvůli koronaviru na svobodě
3. 04. 2020
Americký hudebník Tekashi 6ix9ine (vlastním jménem Daniel Hernandez) se kvůli pandemii dostal na svobodu. Kvůli svému astmatu patří do rizikové skupiny. Rapper si odpykává dvouletý trest.

Festival Jeden svět vyhrál film Kolektiv o korupci v Rumunsku
3. 04. 2020
Nejlepším filmem festivalu o lidských právech Jeden svět 2020 je rumunský dokument Kolektiv. Festival byl v březnu přerušen kvůli vládním opatřením proti koronaviru, porotci ale ještě předtím stihli o vítězích rozhodnout.

AUDIO: Panika, strach i děs. Jako by Katarzia zpívala o dnešku
3. 04. 2020
Už za čtrnáct dní vyjde nové, čtvrté album slovenské autorky a zpěvačky Katarzie. Na nedávno vydaný pilotní singl Samota mi nevadí nyní navazuje druhý Tristan a Izolda. Nahrávku, která koresponduje s aktuálními pocity mnoha lidí, uvádějí Lidovky.cz v premiéře.

RECENZE: Nazí a veskrze nezajímaví. Experiment 21 je televizní omyl
3. 04. 2020
Televize Prima Cool odvysílala již tři epizody svého pořadu Experiment 21. V něm vzala čtyři aktéry, kteří se zřekli všech vymožeností a každý den dostávají zpět jednu věc, bez které nemohou žít. Výsledek ale není slibovaný „sociální experiment“, ale poněkud nudná přehlídka pohlavních orgánů.

Sudetští Němci vyráběli kytary světové kvality. Někteří i po odsunu
3. 04. 2020
Zapomenutou, ale o to zajímavější kapitolu dějin kultury a řemesla na území Čech vypráví obsáhlá česko-anglická publikace Bohemian Jazz Guitars Tribute. Jejími autory jsou kytaristé a kytaráři Tomáš Dvořák a Marek Rejhon.

Když se domněnky stávají realitou. Fanoušci předělali kočkám z filmu Cats pozadí
2. 04. 2020
Vznikla parodie na jeden z nejhorších filmů minulého roku. Existují domněnky o tom, že na světě existuje verze muzikálu Cats (Kočky), ve kterém mají ‚polidštěné‘ kočky digitálně vytvarované řitní otvory. Studio se údajně před uvedením do kin rozhodlo tento detail raději odstranit, ačkoliv necenzurovaná verze údajně stále existuje. Vynalézaví fanoušci se nyní rozhodli vytvořit si vlastní verzi.

Nouze tvoří zápletky. Seriál Empire kvůli koronaviru skončí bez posledního dílu
2. 04. 2020
Populární seriál Empire běží již od roku 2015. Letos měl skončit, ale filmaři kvůli koronavirové pandemii nestihli natočit jeden poslední díl. Místo toho, aby celou sérii producenti odložili, rozhodli se seriál odvysílat bez posledního dílu.

Nejznámější rapová kapela Public Enemy se nerozpadla, tvrdí členové. Zveřejnili novou nahrávku
2. 04. 2020
Minulý měsíc oběhla média zpráva, že byl z kapely Public Enemy vyhozen její zakládající člen Flavor Flav (vlastním jménem William Jonathan Drayton). Důvodem mělo být hraní na podporu prezidentského kandidáta Bernieho Sanderse. Skupina prohlásila, že falešnou zprávu o rozpadu rozšířila záměrně, aby si vyzkoušela reakce médií.

Zvuk ticha. Umělecký projekt zachycuje atmosféru města v koronavirové karanténě
2. 04. 2020
Již pět let fungující umělecký web Cities and Memory (Města a paměť) spustil nový projekt. Chystá se vytvořit interaktivní mapu světa v době koronaviru pomocí materiálů zachycených přímo z ulic.

Feministka Keira Knightley bojuje proti soutěžím krásy. Film Problémissky se představuje
1. 04. 2020
Snímek Problémissky (Misbehaviour) vypráví o skutečných událostech z roku 1970. Skupina feministek se postaví proti prestižní soutěži krásy Miss World.

Praha spustila prodej virtuálních vstupenek na podporu kultury
1. 04. 2020
Pražský magistrát společně s portálem GoOut spustil na podporu kulturních institucí projekt vstupenek na Nic. Lidé si mohou koupit lístek na neexistující představení od 20 do 5000 korun. Vybrané peníze pak budou předány dané instituci, na jejichž virtuální představení si lidé vstupenky koupili.

Neuvěřitelné příběhy zvířecích hrdinů. Kniha přiblíží dětem roli zvířat v historii
1. 04. 2020
Po Příbězích pro malé rebelky na dobrou noc či Kapkách na kameni přichází další titul, jehož cílem je přiblížit zejména mladším čtenářům vybraný počet hrdinů a hrdinek, kteří se zapsali do naší historie. Tentokrát však hlavní roli nehrají lidé, ale zvířata.

Písně do nepohody. Vysílací unie vymyslela náhradu za zrušenou soutěž Eurovize
1. 04. 2020
Evropská vysílací unie (EBU) chystá náhradu za mezinárodní písňovou soutěž Eurovize, jejíž letošní ročník se zrušil kvůli šíření koronaviru. Nový televizní pořad, který se bude vysílat v termínu plánovaného finále hudebního klání 16. května, by se měl podle EBU nést v duchu jednoty a pospolitosti.

Výlet do okupované Francie. Čtvrť Montmartre uvízla kvůli karanténě ve čtyřicátých letech minulého století
1. 04. 2020
V Pařížské čtvrti Montmartre probíhalo natáčení válečného filmu. Kvůli rychlým změnám a karanténě filmaři sice odešli, ale kulisy obchodů a propagandistických plakátů připomínajících rok 1941 zůstaly. Zatím není jasné, jak dlouho „výzdoba“ na místě zůstane.

ZÁPISKY Z KARANTÉNY: Kterou kapelu byste chtěli vidět? ABBA, Oasis nebo R.E.M.?
1. 04. 2020
I když venku létají koronaviry, v kultuře se pořád něco děje a lze to sledovat i z karantény. Tyto poznámky k poslouchání, čtení či dívání ve vynuceném domácím azylu si nedělají ambici na objektivitu ani úplnost.

Jak se žije s desítkami tygrů? Díky úspěšnému dokumentu se policie vrátí k nevyřešené vraždě
31. 03. 2020
Velký úspěch slaví dokumentární seriál Tiger King: Murder, Mayhem and Madness (Tygří král: Vražda, chaos a šílenství) zaměřený na svébytný svět chovatelů kočkovitých šel. Odezva na seriál je tak obrovská, že se kvůli dokumentu americká policie začne znovu zabývat vraždou manžela jedné z chovatelek. Sedmidílný dokument produkovala společnost Netflix.

Baby Yoda si jde pro nášup. Druhá série seriálového hitu Mandalorian se blíží
31. 03. 2020
Výpravný seriál ze světa Star Wars byl pro mnohé jediným důvodem, proč si předplatit službu Disney+. Nečekaný seriálový hit tvůrce Jona Favreaua se vrátí s druhou sérií. Láká na známou postavu z univerza Hvězdných válek.

Co dělají herci ve volném čase? Švandovo divadlo pokračuje a točí povzbudivá videa
31. 03. 2020
Pražské Švandovo divadlo na Smíchově nechce ztratit kontakt s diváky. Herci i štáb divadla se tak rozhodli průběžně točit videa pro dobrou náladu. Ta mohou mít něco společného s divadlem, ale třeba také vůbec nemusí. Videa bude divadlo umísťovat na sociální sítě a svůj kanál na serveru YouTube.

Chybí až 40 milionů denně. Zákaz shromažďování i zavřené obchody přinesly velké ztráty v kultuře
31. 03. 2020
Tři týdny trvání vládních opatření proti šíření koronaviru významně ovlivnily českou kulturu od velkých státních divadel po nezávislé tvůrce. Nový typ koronaviru se v Česku objevil 1. března, 10. března vláda poprvé omezila možnost shromažďovat se, čímž prakticky zavřela divadla. O den později se zavřely i státní památky, muzea a galerie, tři desítky těchto institucí hlásí výpadek 40 milionů korun denně. Soukromé kulturní organizace a umělci jsou na tržbách z odehraných produkcí závislí a říkají, že se ocitají na hranici existence.

RECENZE: Dan Bárta a další pročištěná Illustratosphere
31. 03. 2020
Zpěvák Dan Bárta se skupinou Illustratosphere vydal nové album Kráska a zvířený prach. Rozsáhlé jarní turné, které mělo nové skladby představit naživo, muselo být odloženo. Nevadí, aspoň je další důvod, proč se na "dobu pokoronavirovou" těšit.

Agent s povolením být okraden. V Londýně zloději odcizili unikátní sbírku pistolí z bondovek
30. 03. 2020
Mezi ukradenými kousky byly rekvizitní pistole z bondovek Vyhlídka na vraždu (1985), Dnes neumírej (2002) a Žít a nechat zemřít (1973).

Předpověď budoucnosti? Ve dva roky starém korejském seriálu se mluví o koronaviru
30. 03. 2020
V jihokorejském seriálovém dramatu My Secret Terrius (Můj tajný Terrius) z roku 2018 se příběh točí okolo vládní konspirace. Na internetu se hodně mluví o desáté epizodě seriálu, ve které se mluví o koronavirové epidemii. Seriál je dostupný na Netflixu.

KVÍZ: Utajená láska i plejáda různých kapel. Jak dobře znáte kytaristu a zpěváka Erica Claptona?
30. 03. 2020
V pondělí 30. března slaví 75. narozeniny britský kytarista Eric Clapton. Jeden z nejlepších bluesových kytaristů posledních několika desetiletí stal kromě řady velkých hitů i za zrodem vlivné kapely Cream. Vyzkoušejte si se serverem Lidovky.cz, jak dobře hudebníka znáte.

KABÁT: Jako by to bylo dnes. Česko se bude zdát velké, nedohlédneme-li dál
30. 03. 2020
Poslouchat staré desky, to je jeden ze způsobů, jak se zabavit v karanténě. Kdo chce mít zážitek na druhou, pustí si píseň o tom, jak někdo poslouchá desky: ano, tu od Petra Skoumala, kterou vydal na albu Poločas rozpadu v roce 1990.

Možná vznikne mimořádné umění, nehází flintu do žita festivalový promotér Vilém Spilka
30. 03. 2020
První z velkých akcí, které události okolo pandemie poznamenaly, byl JazzFestBrno. Začátek drastických omezení kvůli koronaviru se prakticky kryl s jeho plánovaným zahájením. Ředitel festivalu Vilém Spilka hovoří o tom, co takový zásah pro pořadatele přehlídky s mnohamilionovým rozpočtem znamená.

Operní pěvec Plácido Domingo je kvůli COVID-19 v nemocnici, v kritickém stavu ale není
30. 03. 2020
Španělský operní pěvec Plácido Domingo byl kvůli komplikacím spojeným s nemocí COVID-19 hospitalizován v mexickém Acapulcu. Podle prohlášení jeho týmu není v kritickém stavu. V noci o tom informovala americká média.

Rembrandt i Medek v ohrožení. Koronavirus dolehl na Národní galerii
30. 03. 2020
Zatím není jasné, kdy a hlavně zda se uskuteční letošní plánované výstavy. V dubnu a květnu přitom měly začít dvě nejpodstatnější – Rembrandt van Rijn v paláci Kinských a Mikuláš Medek ve Valdštejnské jízdárně, Anežském klášteře a ve Veletržním paláci.

Budím se vždy s jiným pocitem, tvrdí o současné situaci režisér Olmo Omerzu
29. 03. 2020
Absolvent pražské FAMU Olmo Omerzu se narodil v roce 1985 ve slovinské Lublani, ale už dlouho je oporou české kinematografie. Mimo jiné získal hlavní cenu české filmové kritiky za Rodinný film z roku 2015 a jeho snímek Všechno bude z roku 2018 získal šest Českých lvů včetně ocenění pro nejlepší film. Momentálně patří mezi ty filmaře, kterým do práce velmi citelně zasáhla pandemie.

V soutěži Jazz World Photo zvítězila Polka. Fotila na Manhattanu
29. 03. 2020
Vítězové sedmého ročníku mezinárodní fotografické soutěže Jazz World Photo měli být vyhlášeni včera v rámci jednoho z hlavních koncertů mezinárodního festivalu Jazzinec v Trutnově. Vzhledem k současné situaci v celém světě byli pořadatelé nuceni tuto událost zrušit a výsledky vyhlásit pouze online na sociálních sítích a webové stránce soutěže.

Jak podpořit knihu. V nakladatelském byznysu u nás souvisí všechno se vším
29. 03. 2020
Knižní trh se hroutí. V Česku i ve světě. Knihkupectví jsou zavřená, a zdejší nakladatelé výrazně ubírají plyn, někteří rovnou šlápli na brzdu. Vyjde sice nový Michal Viewegh, ale nevyjde třeba Jiří Hájíček – a nevyjdou stovky dalších titulů, co byly v plánu na letošní jaro.

Jsou věci, o kterých Antonín Kratochvíl mluvit nechtěl, tvrdí režisérka Sedláčková
28. 03. 2020
Slavný fotograf Antonín Kratochvíl před třemi lety strávil své sedmdesátiny v několikatýdenním umělém spánku, když mu zkolaboval organismus. V dočasném limbu je nyní i dokument Můj otec Antonín Kratochvíl, který o něm natočila Andrea Sedláčková.

Bob Dylan vydal po osmi letech novou píseň. Je jeho nejdelší, má sedmnáct minut
28. 03. 2020
Osmasedmesátiletý král písničkářů Bob Dylan vydal v pátek 27. března prostřednictvím sociálních sítí novou píseň Murder Most Foul (Nejodpornější vražda). Je výjimečná hned v několika ohledech.

‚Může to dostat každý.’ Hlavní lékařský konzultant filmu Nákaza dostal koronavirus
28. 03. 2020
Doktor W. Ian Lipkin pracoval jako vrchní lékařský konzultant snímku Nákaza (2011) režiséra Stevena Soderbergha. Ten je všeobecně přijímán za nejlepší filmové zobrazení pandemie, ne nepodobné současné koronavirové epidemii, akorát v mnohem smrtelnější podobě.

RECENZE: Kratochvílovy sladké i zlé sny. Deska Letopis působí sympaticky
27. 03. 2020
Trio Kratochvíl – Ackerman – Zangi už není na albu Letopis akustické, přibralo i elektrické nástroje, navíc se rozrůstá až na kvinteto. Zůstává však stejně sofistikovaně líbivé.

Knižní trh v časech koronaviru. Hrozí jeho nenávratný zánik, varují nakladatelé
27. 03. 2020
Krom jiných odvětví i knižní trh zažívá díky koronaviru své temnější období. Mezi nakladateli dokonce padají takové názory, že mu hrozí absolutní zhroucení. Spolu s tím se ale objevují výzvy, aby čtenáři nakupovali knihy přímo u nakladatelů a tím podpořili jejich okamžité příjmy.

‚Nenechte nás padnout!‘ Malí čeští nakladatelé poslali otevřený dopis Lubomíru Zaorálkovi
27. 03. 2020
Dvacet sedm zástupců malých českých nakladatelství vyjadřuje v otevřeném dopise obavy nad současným směřováním knižního trhu vlivem koronavirové krize. „Naše nakladatelství nevnímáme jako firmy na vydělávání peněz,“ píše se mimo jiné v dopisu podepsaného zástupci nakladatelství jako jsou Torst, Volvox Globator, Dybbuk, Větrné mlýny, Garamond, Baobab nebo 65 Pole.

Spisovatel Boris Akunin brojil proti strachu z koronaviru. Teď se jím nakazil
27. 03. 2020
Ruský spisovatel Boris Akunin, známý i českým a slovenským čtenářům svými historickými detektivkami o carském úředníkovi Erastu Fandorinovi, podle serveru Newsru.com oznámil, že se nakazil koronavirem. Spisovatel, který donedávna zlehčoval obavy z pandemie, žije v Londýně.

Budou letos Colours of Ostrava? Stále máme naději, píše Zlata Holušová
27. 03. 2020
Ředitelka festivalu Colours of Ostrava, jehož plánovaný termín je 15. až 18. července v Dolních Vítkovicích, vydala dnes na webu prohlášení a odpovědi na otázky, které v posledních dnech nejčastěji dostává.

RECENZE: Naštvaní bozi přicházejí. Ve Westworldu lidská společnost hraje nebezpečnou hru
27. 03. 2020
V seriálu Westworld už nikdo neví, čí je. Čeká nás to všechny?

Eva Holubová naživo. Česká televize nabídne show oblíbené herečky nebo koncert České filharmonie
26. 03. 2020
Česká televize Art si pro kulturní nedočkavce přichystala dva lákavé živé přenosy. V pátek 27. března čeká na diváky inscenace Hvězda s Evou Holubovou v hlavní (a jediné) roli. O den později v televizi zazní živý koncert České filharmonie na podporu nemocnic.

‚Kvůli koronaviru musíme přerozdělit majetek!’ Internet má Britney Spearsovou za královnu komunistů
26. 03. 2020
Internetoví uživatelé, kteří vyhledávají skandály, mají žně. Stačil k tomu jeden tweet známé skandalistky a zpěvačky Britney Spearsové. V něm volá po přerozdělování majetku.

Sušák na prádlo je nebezpečný. Společnost Disney zcenzurovala animovanou pohádku Lilo & Stitch
26. 03. 2020
Čas od času společnost Disney nějakým způsobem upraví některý ze svých filmů. Jedním z posledních případů je pohádka z roku 2002, která se na službě Disney+ objevila v pozměněné podobě. Ta původní totiž nabádala děti k nebezpečné činnosti.

‚Uvidíme se v létě na Filmovce.’ Filmová škola v Uherském Hradišti vysílá pozitivní zprávy
26. 03. 2020
V době, kdy se letní akce přesouvají nebo ruší, ujišťují organizátoři Letní filmové školy v Uherském Hradišti diváky, že oblíbený festival proběhne.

Ministr kultury chce vládu požádat o 1,5 miliardy korun. Kulturní instituce hlásí desetimilionové ztráty
26. 03. 2020
Ministerstvo kultury neplánuje kvůli dopadu opatření proti koronaviru na kulturu rušit či odsouvat plánované investiční akce. Mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová na dotaz ČTK uvedla, že stát nesmí v době krize přestat investovat.

SOUTĚŽ: Vyhrajte knihu I’m Your Man: Život Leonarda Cohena
26. 03. 2020
Hudebník a zpěvák Leonard Cohen, jeden z nejvlivnějších umělců posledních padesáti let, byl mužem, z něhož čišely emoce a zároveň inteligence. To je také důvod, proč dokázal tak neobyčejným způsobem zpracovat ve svých písních základní lidská témata: lásku, sex, víru a moc.

Můžou za Hellboyův propadák skalní fanoušci? Sáhli jsme jim na modly, tvrdí herec Harbour
26. 03. 2020
Herec David Harbour (Stranger Things, Black Widow) je přesvědčen o tom, že loňský film Hellboy zcela pohořel proto, že filmoví fanoušci zkrátka až příliš zbožňují původní filmové zpracování režiséra Guillerma del Tora s Ronem Pearlmanem v hlavní roli.

Tíha rodinných tajemství. Reese Witherspoonová září v seriálu podle světového bestselleru
25. 03. 2020
Seriál Little Fires Everywhere (Ohníčky všude kolem) vypráví o rodinách Richardsonových a Warrenových, které dohromady spojí to, co by si nikdo nepřál - ničivý požár. První díl osmidílného seriálu měl premiéru 18. března.

MACHALICKÁ: Bez záchranných brzd. Nesmíme odsunout kulturu z priorit společnosti
25. 03. 2020
Stav, jako je ten současný nouzový, umělce ve svobodném povolání dostává na kolena.

‚Zachraňte knižní trh, dokud je čas.’ Knižní nakladatelé poslali otevřený dopis Babišovi
25. 03. 2020
Uzavření knihkupectví bylo kvůli koronavirové pandemii nevyhnutelné. Český knižní trh se tím ocitl ve slepé uličce a hrozí mu úpadek. Nakladatelé a jednatelé svazů nyní poslali otevřený dopis premiérovi Babišovi, v němž ho žádají o úplné pokrytí ztrát, které jsou způsobené krizovými opatřeními.

Rozostřená podívaná. Záměrné snižování kvality videí kvůli koronaviru připravuje i YouTube
25. 03. 2020
Největší internetový server pro sdílení videosouborů YouTube oznámil, že od dubna záměrně sníží kvalitu přenosu všech svých videí, aby uvolnil světový datový tok. Vyšší kvalita stále půjde zapnout, ale divák si musí tuto možnost nastavit sám.

Pelíšky, Horem pádem nebo Samotáři. Diváci v karanténě si mohou bezplatně pustit na YouTube české klasiky
25. 03. 2020
Do boje s koronavirem a dlouhou chvílí se pustila i česká distribuční společnost Bioscop. Ta na svém kanálu Filmy česky a zadarmo na serveru YouTube začíná bezplatně nabízet oblíbené české snímky.

KABÁT: Nic nového pod sluncem. Postavy z Boccacciova Dekameronu by dnes profesor Prymula nepochválil
24. 03. 2020
Od spásonosného vtělení Syna božího dospěla léta čísla 1348, když do vynikajícího města Florencie, krásnějšího nad všecka ostatní města italská, přišel vražedný mor, seslaný na smrtelníky buď vlivem nebeských těles, nebo ze spravedlivého božího hněvu, abychom se napravili; povstal několik let předtím ve východních zemích, připravil je o nečíslné množství lidí, a přenášeje se bez ustání z jednoho místa na druhé, nemilosrdně šířil se na západ.

KABÁT: Nic nového pod sluncem. Postavy z Boccacciova Dekameronu by dnes profesor Prymula nepochválil
24. 03. 2020
Od spásonosného vtělení Syna božího dospěla léta čísla 1348, když do vynikajícího města Florencie, krásnějšího nad všecka ostatní města italská, přišel vražedný mor, seslaný na smrtelníky buď vlivem nebeských těles, nebo ze spravedlivého božího hněvu, abychom se napravili; povstal několik let předtím ve východních zemích, připravil je o nečíslné množství lidí, a přenášeje se bez ustání z jednoho místa na druhé, nemilosrdně šířil se na západ.

Strávili jsme den s programem ČT 3. Vkusný ‚televizní skanzen‘ má u diváků úspěch
24. 03. 2020
Česká televize v pondělí 23. března spustila kanál ČT 3. Na něm, jak již dříve avizovala, se zaměřila na seniory, kteří by měli zůstat doma kvůli koronavirové karanténě. Díky archivu starých seriálů a estrádních show vznikla televize s přesným zacílením. První údaje o sledovanosti ukazují, že se do vkusu svých diváků trefila. ČT 3 vysílá každý den od 9.00 do 17.45 večer.

Strávili jsme den s programem ČT 3. Vkusný ‚televizní skanzen‘ má u diváků úspěch
24. 03. 2020
Česká televize v pondělí 23. března spustila kanál ČT 3. Na něm, jak již dříve avizovala, se zaměřila na seniory, kteří by měli zůstat doma kvůli koronavirové karanténě. Díky archivu starých seriálů a estrádních show vznikla televize s přesným zacílením. První údaje o sledovanosti ukazují, že se do vkusu svých diváků trefila. ČT 3 vysílá každý den od 9.00 do 17.45 večer.

‚I malé princezny si musí mýt ruce.’ Prodej dětské knížky díky koronaviru vzrostl o 2000 procent
24. 03. 2020
Britský spisovatel Tony Ross se proslavil sérií ilustrovaných pohádek o Malé princezně. Několik knížek této série vyšlo i v Česku. Největší úspěch má nyní ale bezpochyby díl, v němž se malá princezna musí naučit mýt si ruce. Několik let stará kniha díky celosvětové pandemii zažívá boom.

Česko rozezní píseň Není nutno Svěráka s Uhlířem. Půjde o poděkování všem v ‚první linii'
24. 03. 2020
Není nutno nezpívat! Dost možná nejpozitivnější česká písnička znovu zazní na televizních obrazovkách a v éteru rozhlasu. Stane se tak ve středu 25. března ve 12:30 na České televizi, na stanicích Českého rozhlasu a celé řadě regionálních vysílacích stanic. Naživo ji zahrají Zdeněk Svěrák s Jaroslavem Uhlířem. Organizátoři vybízejí posluchače, aby si zazpívali s nimi a nahráli se u toho.

Česko rozezní píseň Není nutno Svěráka s Uhlířem. Půjde o poděkování všem v ‚první linii'
24. 03. 2020
Není nutno nezpívat! Dost možná nejpozitivnější česká písnička znovu zazní na televizních obrazovkách a v éteru rozhlasu. Stane se tak ve středu 25. března ve 12:30 na České televizi, na stanicích Českého rozhlasu a celé řadě regionálních vysílacích stanic. Naživo ji zahrají Zdeněk Svěrák s Jaroslavem Uhlířem. Organizátoři vybízejí posluchače, aby si zazpívali s nimi a nahráli se u toho.

DOKUMENT: Až tohle pomine, vrátíme se do divadel a budeme znovu tvořit, vzkazuje šéf Národního divadla kolegům
24. 03. 2020
Šéf Národního divadla Jan Burian tuší, že v současné době to pro tuto významnou instituci nebude lehké. Proto svým spolupracovníkům zaslal dopis, v němž se je snaží uklidnit a povzbudit. Server Lidovky.cz jej zveřejňuje v nezkrácené verzi.

Po epidemii budeme divadlo vnímat jinak, myslí si ředitel Národního divadla Burian
24. 03. 2020
Ředitel Národního divadla Jan Burian v této chvíli odhaduje ztrátu první scény na 180 milionů korun. Podle něj není vyloučené, že první scéna začne hrát až na podzim, že tato sezona už de facto skončila. Ale ve hře jsou pořád ještě další alternativy.

Seriál Dopis pro krále je v Česku oblíbený. ‚Zahrálo‘ si v něm i několik tuzemských hradů
23. 03. 2020
Ze statistik vyplývá, že si Češi oblíbili nový fantasy seriál z produkce společnosti Netflix. Klasický fantasy příběh o tom, kterak se z „nuly“ stane hrdina, vychází z populární knižní série.

Chcete si zahrát ve filmu? Dokumentaristé Müller a Laňka chystají dokument Život v koronténě
23. 03. 2020
Soudržnost Čechů, solidarita a úsměvy na tvářích jsou možná ještě nakažlivější než samotný koronavirus. Současná situace inspirovala dva české filmaře, aby z autentických domácích videí vytvořili dokumentární film. Ten bude po dokončení distribuován zdarma na internetu.

Chcete si zahrát ve filmu? Dokumentaristé Müller a Laňka chystají dokument Život v koronténě
23. 03. 2020
Soudržnost Čechů, solidarita a úsměvy na tvářích jsou možná ještě nakažlivější než samotný koronavirus. Současná situace inspirovala dva české filmaře, aby z autentických domácích videí vytvořili dokumentární film. Ten bude po dokončení distribuován zdarma na internetu.

Dorazí Červený trpaslík do země zaslíbené? Kultovní britský sitcom se dočká prvního filmu
23. 03. 2020
Filmový speciál Červený trpaslík: Země zaslíbená (Red Dwarf: The Promised Land) bude i po více než třiceti letech od startu série jejím vůbec prvním celovečerním projektem. Snímek bude mít premiéru 9. dubna na britské televizi Dave.

Starejte se o své rodiny a poslouchejte hudbu, apeluje na fanoušky kontrabasista Avishai Cohen
23. 03. 2020
Padesát koncertů v padesáti zemích si naplánoval na rok svých padesátých narozenin izraelský kontrabasista Avishai Cohen. V rámci tohoto speciálního turné 505050 zamýšlel vystoupit v rámci festivalu JazzFestBrno 25. dubna v brněnském Bobycentru.

Starejte se o své rodiny a poslouchejte hudbu, apeluje na fanoušky kontrabasista Avishai Cohen
23. 03. 2020
Padesát koncertů v padesáti zemích si naplánoval na rok svých padesátých narozenin izraelský kontrabasista Avishai Cohen. V rámci tohoto speciálního turné 505050 zamýšlel vystoupit v rámci festivalu JazzFestBrno 25. dubna v brněnském Bobycentru.

RECENZE: Bože, co všechno spolu souvisí. Esterházy z vesmíru obhlíží textové pletivo
22. 03. 2020
Maďarská literatura posledního půlstoletí? To jsou Imre Kertész, Péter Nádas, László Krasznahorkai, Szilárd Borbély – a Péter Esterházy (1950–2016). Známe je všechny dobře z českých překladů, ale toho posledního asi nejvíc. Přednedávnem tu vyšla jeho osmá kniha. Jmenuje se Deník se sl. Inivkou.

RECENZE: Všechno je proměnlivé. Maršálové přicházejí a odcházejí, poezie zůstává
22. 03. 2020
Jisté je jedno – po zhlédnutí dokumentu scenáristy Pavla Klusáka a režiséra Marka Najbrta diváci dlouho nedostanou z hlavy mnohé důrazné melodie a s nimi se pojící nekompromisní verše: „Objednán je hasič, až přijde, tak zasyč...“

Držme si všichni palce, říká organizátor festivalu Metronome David Gaydečka
21. 03. 2020
Festival Metronome Prague, plánovaný původně na 18. – 20. června, jako první z velkých letních hudebních akcí pod širým nebem, vyhlásil tento týden časový přesun. Nový termín je nyní 17. – 19. září. O okolnostech přesunu jsme hovořili s jedním ze zakladatelů a hlavních organizátorů festivalu Davidem Gaydečkou.

Držme si všichni palce, říká organizátor festivalu Metronome David Gaydečka
21. 03. 2020
Festival Metronome Prague, plánovaný původně na 18. – 20. června, jako první z velkých letních hudebních akcí pod širým nebem, vyhlásil tento týden časový přesun. Nový termín je nyní 17. – 19. září. O okolnostech přesunu jsme hovořili s jedním ze zakladatelů a hlavních organizátorů festivalu Davidem Gaydečkou.

Zemřela americká hvězda country hudby. Kennymu Rogersovi bylo 81 let
21. 03. 2020
V 81 letech zemřel americký zpěvák, pianista a kytarista Kenny Rogers, hvězda country hudby, jehož písně se umisťovaly vysoko také v popových hitparádách. Podle agentury AP to v sobotu oznámil jeho agent. Rogers se zřejmě proslavil nejvíc písní o válečném veteránovi Ruby, Don’t Take Your Love to Town, kterou pod názvem Ruby, nechtěj mi lásku brát měl v repertoáru i český zpěvák Pavel Bobek.

Zemřela americká hvězda country hudby. Kennymu Rogersovi bylo 81 let
21. 03. 2020
V 81 letech zemřel americký zpěvák, pianista a kytarista Kenny Rogers, hvězda country hudby, jehož písně se umisťovaly vysoko také v popových hitparádách. Podle agentury AP to v sobotu oznámil jeho agent. Rogers se zřejmě proslavil nejvíc písní o válečném veteránovi Ruby, Don’t Take Your Love to Town, kterou pod názvem Ruby, nechtěj mi lásku brát měl v repertoáru i český zpěvák Pavel Bobek.

Mňága a žďorp zahraje čtyřikrát ze zkušebny a představí dva nové něžné klipy
21. 03. 2020
Skupina MŃága a žďorp si naplánovala sérii čtyř online koncertů, které odehraje za zkušebny a bude je streamovat na svém facebooku. Po prvním z nich v sobotu 21. března ve 22 hodin uvede v premiéře dva nové videoklipy.

Mňága a žďorp zahraje čtyřikrát ze zkušebny a představí dva nové něžné klipy
21. 03. 2020
Skupina MŃága a žďorp si naplánovala sérii čtyř online koncertů, které odehraje za zkušebny a bude je streamovat na svém facebooku. Po prvním z nich v sobotu 21. března ve 22 hodin uvede v premiéře dva nové videoklipy.

‚Kultura je to první, co se může odepsat.’ Přečtěte si, jak čeští umělci vnímají současnou situaci
21. 03. 2020
„Právě prožíváme něco srovnatelné jen s okupací roku 68 a sametovou revolucí 1989.“ Spolu se serverem Lidovky.cz se podívejte, jak kulturní osobnosti zvládají koronavirus. Na otázky odpověděli Michal Prokop, Pavel Baňka, Petr Nedoma, Maria Makeeva a Dan Šustr.

Nutnost odezírat ze rtů. Česká televize rozdala tlumočníkům zcela průhledné roušky
20. 03. 2020
Mnoho televizních diváků v pátečním vysílání zaujaly průhledné roušky tlumočníků do znakové řeči. Televize si je vyrábí sama. Pro správné pochopení znakové řeči je odezírání ze rtů klíčovou součástí.

Láďa Hruška poradí, jak na hygienu a ochranné pomůcky. Na Primě odstartují jeho nouzovky
20. 03. 2020
Kromě nedělních Vychytávek Ládi Hrušky se diváci dočkají každý večer i jeho nového segmentu Nouzovky v rámci pořadu TOP STAR. Televize si pro rodiče s dětmi přichystala web vyrabimesdetmi.cz.

Tradiční pašije v bavorské vesnici, které mají chránit před morem, byly zrušeny kvůli koronaviru
20. 03. 2020
Pašijové hry jsou známou tradicí v mnoha křesťanských zemích. V rámci Evropy jsou jedněmi z nejslavnějších pašijové hry v Oberammergau, malém bavorském městečku, kde se konají již 386 let. Letos ale byly kvůli pandemii Covid-19 odloženy.

Tradiční pašije v bavorské vesnici, které mají chránit před morem, byly zrušeny kvůli koronaviru
20. 03. 2020
Pašijové hry jsou známou tradicí v mnoha křesťanských zemích. V rámci Evropy jsou jedněmi z nejslavnějších pašijové hry v Oberammergau, malém bavorském městečku, kde se konají již 386 let. Letos ale byly kvůli pandemii Covid-19 odloženy.

Filmová tvorba klesne kvůli koronaviru o 75 procent. Ztráty jsou ve stamilionech
20. 03. 2020
Opatření proti šíření koronaviru způsobí v Česku podle Asociace producentů v audiovizi (APA) ve filmovém průmyslu a na něj navázaných oborech ztráty ve stovkách milionů korun. Podle APA je ve hře pokles filmové výroby o 75 procent do konce roku. Za asociaci to dnes sdělila Martina Reková.

Netflix sníží kvalitu videí, aby zabránil přetížení internetu
20. 03. 2020
Provozovatel placené internetové televizi Netflix sníží rychlost a kvalitu přenosu svých videí v zájmu zachování hladkého fungování internetu. Síť je přetížená, protože ji v Evropě více využívají občané nucení svými vládami kvůli epidemii nového koronaviru nechodit do práce a do škol a zůstávat doma.

Na obrazovky se vrátí hlasatelky, už je známý program. Co uvidí senioři na novém kanálu ČT 3
20. 03. 2020
Nová stanice České televize bude alternativou zaměřenou na seniory zůstávající kvůli pandemii doma. Zahrne oblíbené seriály, nostalgické komedie i tematické pořady a nový lifestylový magazín. Poprvé po letech se na obrazovky vrátí hlasatelky.

Jazzové album roku natočil kytarista Vilém Spilka
20. 03. 2020
Už posedmé vyhlásila rozhlasová stanice Český rozhlas Jazz výsledky odborné ankety Česká jazzová sklizeň. Jak pořadatelé ve čtvrtek oznámili, vítěznou nahrávkou je titul Čekání na Toma brněnského kytaristy Viléma Spilky a jeho kvarteta.

Jazzové album roku natočil kytarista Vilém Spilka
20. 03. 2020
Už posedmé vyhlásila rozhlasová stanice Český rozhlas Jazz výsledky odborné ankety Česká jazzová sklizeň. Jak pořadatelé ve čtvrtek oznámili, vítěznou nahrávkou je titul Čekání na Toma brněnského kytaristy Viléma Spilky a jeho kvarteta.

Televizní tipy na 20. březen: Rychlá kola, římský císař a jedna opravdu netradiční hra ve vybíjené
20. 03. 2020
Jak zahnat dlouhou chvíli v domácí karanténě díky televizi? Server Lidovky.cz Vám nabízí několik tipů.

Máte peklo? A mohla bych ho vidět? Na dveře hráčů klepe brokovnicí Doom Eternal
19. 03. 2020
V pátek 20. března dorazí na pulty obchodů dlouho očekávaná videohra Doom Eternal. Série Doom dala v roce 1993 vzniknout moderním střílečkám. Na motivy nesložitého příběhu o jednom hrdinovi a pekelným démonům vznikly knihy, komiksy a dva celovečerní filmy.

Do kinosálu z pohodlí domova. V Česku odstartoval projekt Moje kino LIVE
19. 03. 2020
Když jsou kulturní instituce zavřené, musí jejich provozovatelé přijít s jiným řešením. Jedním z originálních pokusů je i projekt Moje kino LIVE. Ten zatím v rámci pěti českých kin nabízí standardní kinoprojekce v online prostředí. Kino vysílá každý den od 20:00

Nebude Einstein, Všechnopárty nebo Kabinet doktora Honzáka. Televize kvůli koronaviru ruší natáčení i premiéry
19. 03. 2020
Kvůli koronavirové pandemii odkládají Nova, Prima a Česká televize premiéry novinek a omezují či úplně ruší natáčení dílů jednotlivých pořadů a seriálů.

SOUTĚŽ: Tanec reality. Vyhrajte psychomagickou autobiografii
19. 03. 2020
Jodorowského autobiografický román nabízí pohled do mysli a života tohoto překypujícího autora. Sledujeme jeho lidskou, duchovní a mystickou cestu od raného dětství a dospívání, po vývoj jeho psychomagických a metagenealogických praktik prostřednictvím jeho poznání, že všechny problémy jsou zakořeněny v našem rodokmenu.

SOUTĚŽ: Tanec reality. Vyhrajte psychomagickou autobiografii
19. 03. 2020
Jodorowského autobiografický román nabízí pohled do mysli a života tohoto překypujícího autora. Sledujeme jeho lidskou, duchovní a mystickou cestu od raného dětství a dospívání, po vývoj jeho psychomagických a metagenealogických praktik prostřednictvím jeho poznání, že všechny problémy jsou zakořeněny v našem rodokmenu.

Legendární festival v Glastonbury musel zrušit jubilejní ročník
18. 03. 2020
Jedna z největších globálních přehlídek svého druhu, festival v anglickém Glastonbury, kam se rok co rok sjíždějí ty největší hvězdy populární hudby, zrušil kvůli koronavirové pandemii svůj nadcházející padesátý ročník. Měl se konat od 24. do 28. června.

Hororové probuzení z reality show. Účastníci Big Brothera v Německu netuší, že venku vypukla globální pandemie
17. 03. 2020
Od začátku února probíhá v Německu třináctá sezóna reality show Big Brother. Pravděpodobně jediní Evropané, kteří nemají žádné tušení o tom, že se koronavirus rozšířil po celé Evropě, je čtrnáct účastníků této soutěže. Producenti museli obhajovat rozhodnutí nic jim neříct i přes celosvětovou paniku. Po negativních ohlasech ale televize své stanovisko přehodnotila.

Macklemore nebo Beck. Festival Metronome Prague pořadatelé přeložili na 17. až 19. září
17. 03. 2020
Hudební festival Metronome Prague, který se měl konat 18. až 20. června na pražském Výstavišti, pořadatelé kvůli koronaviru přeložili na stejné místo na 17. až 19. září. Veškeré zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti. Těm, kteří se v září akce nebudou moci zúčastnit, nabídnou od poloviny dubna možnost vrácení peněz. Dnes o tom informoval pořadatel festivalu David Gaydečka.

Nebyla těsná vítězství. Letošní Ceny divadelní kritiky ovládl Tomáš Dianiška
17. 03. 2020
Hvězdou 28. ročníku Cen divadelní kritiky za rok 2019 je bezesporu dramatik, herec a režisér Tomáš Dianiška, který je autorem i režisérem inscenace roku Transky, body, vteřiny. A bodoval i v dalších dvou kategoriích. Ceny včera vyhlásil šéfredaktor Světa a divadla Karel Král, slavnostní předání se zatím odložilo.

Disney+ se může dostat do problémů. Službě chybí původní obsah a zatápí jí koronavirus
16. 03. 2020
Služba Disney+ má celosvětově sice okolo 30 milionů předplatitelů, ale co se týče původního obsahu jim nemá nic moc co nabídnout. Díky celosvětové pandemii a z toho plynoucích odkladů filmů a seriálu je navíc pravděpodobné, že služba nějakou dobu ještě „prázdná“ zůstane. To by mohlo předplatitele omrzet.

RECENZE: Pejsek hledá fenku, zn: s mašinkou. Naivní divadlo rozdává roztomilost
16. 03. 2020
 Kdyby se udělovala cena pro nejroztomilejší a nejhravější divadelní kus, tak ŠŠŠŠ. ŠŠŠŠ. HÚÚÚ. HAF! z libereckého Naivního divadla by za mě byl jasným vítězem. Inscenace už samozřejmě posbírala nejednu cenu a objela pár festivalů, ale proč ji znovu nepochválit, když je tak kouzelná, plná nápadů a humoru? Přesně cílí na nejmenší diváky a přitom si ještě ty dospělé podmaní svou křehkou poetičností a vynalézavostí.

Dokázali jsme využít psoriázu hlavního herce, popisuje slovenský filmař Ivan Ostrochovský
15. 03. 2020

Paul Hogan se netradičně vrací k nejznámější roli. Skvělý pan Dundee se představuje v první ukázce
13. 03. 2020
To není vtip. Snímek The Very Excellent Mr. Dundee (Opravdu vynikající pan Dundee) je další ze série stále oblíbenějších metafilmů, filmů o filmech. Paul Hogan hraje sám sebe, jak se snaží navázat na svou nejznámější roli. Pan Dundee ale na rozdíl od většiny metafilmů láká i na opravdu špičkové herecké obsazení.

Zemřel Zdeněk K. Slabý, autor slavného komiksu o kocouru Vavřincovi
13. 03. 2020
Ve středu 11. března zemřel ve věku nedožitých 90 let spisovatel a publicista Zdeněk K. Slabý. Proslul zejména ve dvou oborech: literatura pro děti a mládež a hudební publicistika zaměřená na alternativní a experimentální tvorbu. V roce 2010 získal cenu nakladatelství Albatros za celoživotní přínos dětské literatuře. Serveru Lidovky.cz to sdělil jeho syn Petr Slabý.

Na hity festivalu Jeden svět se můžete podívat online
12. 03. 2020
Na festivalu Jeden svět měly úspěšnou předpremiéru dva oceňované dokumenty. Zahajovací snímek letošního ročníku festivalu – makedonská elegie Země medu, i strhující drama ze syrského Aleppa Pro Samu mají už na kontě řadu mezinárodních cen včetně nominace na Oscara. Z důvodu přerušení festivalu Jeden svět je distribuční společnost Artcam Films uvede online.

Jak očistit Evropu od upírů. Skvěle hodnocený seriál Castlevania je věrný předloze
12. 03. 2020
Animovaný seriál pro dospělé Castlevania vychází ze slavné videoherní série společnosti Konami. Středověká Evropa je v něm nehostinné místo plné krvelačných nočních bytostí pod vedením hraběte Drákuly a ostatních upírů. Třetí série Castlevanie měla premiéru 5. března.

SOUTĚŽ: Mix historické ságy, thrilleru a hororu. Vyhrajte knihu Na smrt
12. 03. 2020
Československo roku 1928. Dva kamarádi, maturanti z Ružomberku, Žid Viktor a Němec Karel, neúmyslně zastřelí syna místního podnikatele. Viktor utíká k příbuzným do New Yorku a stává se členem mafiánské organizace Murder, Inc. Karel studuje medicínu v Mnichově a pod vedením Reinharda Heydricha se mění v oddaného stoupence nacistické ideologie. Ocitají se tak na opačných stranách rodícího se válečného běsnění…

Pochopil jsem, kde je moje místo, říká kytarový youtuber Maťo Mišík
12. 03. 2020
Za více než rok, kdy pro kanál YouTube připravuje pořad Kytarová zbrojnice, v němž seznamuje Martin „Maťo“ Mišík s nástroji a#vybavením významných nejen domácích kytaristů, si získal velký zájem diváků. A to – kupodivu – nejen kytaristů.

Pochopil jsem, kde je moje místo, říká kytarový youtuber Maťo Mišík
12. 03. 2020
Za více než rok, kdy pro kanál YouTube připravuje pořad Kytarová zbrojnice, v němž seznamuje Martin „Maťo“ Mišík s nástroji a#vybavením významných nejen domácích kytaristů, si získal velký zájem diváků. A to – kupodivu – nejen kytaristů.

Státní hrady a zámky se zavřou do odvolání, sezona začne později
10. 03. 2020
Národní památkový ústav (NPÚ) do odvolání uzavřel památkové objekty s celoročním provozem a odkládá zahájení hlavní návštěvnické sezony na neurčito. Dnes to řekla mluvčí NPÚ Jana Hartmanová. Památkový ústav má ve své správě stovku hradů, zámků a dalších objektů.

Státní hrady a zámky se zavřou do odvolání, sezona začne později
10. 03. 2020
Národní památkový ústav (NPÚ) do odvolání uzavřel památkové objekty s celoročním provozem a odkládá zahájení hlavní návštěvnické sezony na neurčito. Dnes to řekla mluvčí NPÚ Jana Hartmanová. Památkový ústav má ve své správě stovku hradů, zámků a dalších objektů.

RECENZE: Krvavá lady Macbeth z Újezdu. Kolik lidských utrpení tvoří historii místa a města, v němž žijeme?
10. 03. 2020
Předlohou inscenace Lady Macbeth z Újezdu, kterou nově uvádí Švandovo divadlo v Praze, se stala novela ruského spisovatele Leskova Lady Macbeth mcenského újezdu. Příběh vražednice z ruského maloměsta 19. století přenesl režisér a autor scénáře David Jařab do Prahy stejného času, inspirován prý obdobně krutou historií vraždy, která se kdysi odehrála v těsné blízkosti smíchovského sídla divadla.

RECENZE: Krvavá lady Macbeth z Újezdu. Kolik lidských utrpení tvoří historii místa a města, v němž žijeme?
10. 03. 2020
Předlohou inscenace Lady Macbeth z Újezdu, kterou nově uvádí Švandovo divadlo v Praze, se stala novela ruského spisovatele Leskova Lady Macbeth mcenského újezdu. Příběh vražednice z ruského maloměsta 19. století přenesl režisér a autor scénáře David Jařab do Prahy stejného času, inspirován prý obdobně krutou historií vraždy, která se kdysi odehrála v těsné blízkosti smíchovského sídla divadla.

Metalový tlak je pryč, Chelsea Wolfe přijíždí s akustickou kytarou
9. 03. 2020
V rámci akustického turné k poslednímu albu Birth of Violence vystoupí ve středu 11. března v pražském Divadle Archa americká zpěvačka a písničkářka Chelsea Wolfe. Večer otevře sólové vystoupení Jonathana Hulténa, kytaristy švédské metalové kapely Tribulation. Koncert se koná u příležitosti oslav deseti let magazínu Full Moon.

Metalový tlak je pryč, Chelsea Wolfe přijíždí s akustickou kytarou
9. 03. 2020
V rámci akustického turné k poslednímu albu Birth of Violence vystoupí ve středu 11. března v pražském Divadle Archa americká zpěvačka a písničkářka Chelsea Wolfe. Večer otevře sólové vystoupení Jonathana Hulténa, kytaristy švédské metalové kapely Tribulation. Koncert se koná u příležitosti oslav deseti let magazínu Full Moon.

RECENZE: Bláznivý výlet na druhou stranu. Koncové světlo je divadelní úlet
9. 03. 2020
Existenciální tázání „co bude po smrti“ prostupuje odedávna uměleckou tvorbou nejrůznějších druhů i žánrů, mají k němu většinou blíž mladí než starší kumštýři. Toto téma se nyní objevilo v novince činohry Národního divadla Koncové světlo, pod titulem je coby autor alibisticky uveden Kolektiv, režíruje Jan Frič a o dramaturgii se postaral Jan Tošovský.

RECENZE: Bláznivý výlet na druhou stranu. Koncové světlo je divadelní úlet
9. 03. 2020
Existenciální tázání „co bude po smrti“ prostupuje odedávna uměleckou tvorbou nejrůznějších druhů i žánrů, mají k němu většinou blíž mladí než starší kumštýři. Toto téma se nyní objevilo v novince činohry Národního divadla Koncové světlo, pod titulem je coby autor alibisticky uveden Kolektiv, režíruje Jan Frič a o dramaturgii se postaral Jan Tošovský.

Zemřel jazzový pianista McCoy Tyner, byl i členem legendárního kvarteta Johna Coltranea
7. 03. 2020
Ve věku 81 let zemřel americký jazzový pianista McCoy Tyner, který byl v 60. letech minulého století členem legendárního kvarteta Johna Coltranea. V noci na sobotu o pátečním úmrtí informovaly tiskové agentury. Deník The New York Times napsal, že Tyner patřil mezi nejvlivnější pianisty v dějinách jazzu a ovlivnil prakticky každého jazzového hráče na tento nástroj. Tyner vystoupil naposledy v roce 2011 hned dvakrát také v Praze.

Zemřel jazzový pianista McCoy Tyner, byl i členem legendárního kvarteta Johna Coltranea
7. 03. 2020
Ve věku 81 let zemřel americký jazzový pianista McCoy Tyner, který byl v 60. letech minulého století členem legendárního kvarteta Johna Coltranea. V noci na sobotu o pátečním úmrtí informovaly tiskové agentury. Deník The New York Times napsal, že Tyner patřil mezi nejvlivnější pianisty v dějinách jazzu a ovlivnil prakticky každého jazzového hráče na tento nástroj. Tyner vystoupil naposledy v roce 2011 hned dvakrát také v Praze.

Kontroverzní Woody Allen své memoáry zatím nevydá. Nakladatelství je kvůli protestům nakonec odmítlo
7. 03. 2020
Nakladatelská skupina Hachette v pátek zrušila plánované vydání pamětí režiséra Woodyho Allena s názvem Apropos of Nothing (Co se týče ničeho). Důvodem bylo nařčení, že Allen sexuálně obtěžoval svou vlastní dceru. Stejné nakladatelství přitom vydává i knihu Ronana Farrowa, která se sexuálními přečiny Woodyho Allena zabývá. Několik desítek zaměstnanců nakladatelství na protest proti vydání filmařových pamětí ve čtvrtek stávkovalo.

Kontroverzní Woody Allen své memoáry zatím nevydá. Nakladatelství je kvůli protestům nakonec odmítlo
7. 03. 2020
Nakladatelská skupina Hachette v pátek zrušila plánované vydání pamětí režiséra Woodyho Allena s názvem Apropos of Nothing (Co se týče ničeho). Důvodem bylo nařčení, že Allen sexuálně obtěžoval svou vlastní dceru. Stejné nakladatelství přitom vydává i knihu Ronana Farrowa, která se sexuálními přečiny Woodyho Allena zabývá. Několik desítek zaměstnanců nakladatelství na protest proti vydání filmařových pamětí ve čtvrtek stávkovalo.

Rozhlas nafotil největší setkání českých jazzmanů v historii
6. 03. 2020
V září 2019 se na zahradě karlínského rozhlasu sešlo více než 100 hudebníků. Výsledkem je hromadná fotografie "My jsme jazz!", která zachycuje setkání největšího počtu českých jazzmanů na jednom místě. Projekt inicioval Český rozhlas Jazz, který nyní fotografii zveřejnil na novém webu jazzmani.cz.

Kapela Genesis v čele s Collinsem vyrazí po 13 letech na turné, zatím plánuje koncertovat po Británii
4. 03. 2020
Britská rocková skupina Genesis s frontmanem Philem Collinsem vyrazí v listopadu poprvé po 13 letech na turné. Zatím chystají Collins, kytarista Mike Rutherford a klávesista Tony Banks osm koncertů v Británii. Kapela středečním oznámením potvrdila spekulace médií z posledních několika měsíců.

Larry Flynt v Praze! Na letošní Febiofest přijede americký herec Woody Harrelson
4. 03. 2020
Na letošní Febiofest přijede americký herec Woody Harrelson známý především rolí Larryho Flynta ve snímku Miloše Formana. Harrelson na festival doprovodí režiséra Orena Movermana, jehož organizátoři festivalu ocení na slavnostním otevření. Cenu Kristián za celoživotní přínos kinematografii obdrží také Iva Janžurová, Milan Lasica a režisér Hirokazu Koreeda. Hlavní část festivalu se uskuteční od 19. do 27. března.

Zemřel Mirek Kovářík. Několik generací naučil naslouchat poezii
4. 03. 2020
Ve věku 85 let ve středu zemřel recitátor, publicista, moderátor a všestranný propagátor poezie Mirek Kovářík. Redakci LN to oznámil Lubomír Houdek, ředitel nakladatelství Galén, které v posledních letech vydávalo Kováříkovy knihy a zvukové nosiče.

VIDEO: Česká reggae jednička Švihadlo ukazuje, jaká je Vůně trávy
4. 03. 2020
Nové, v pořadí šesté řadové album kapely Švihadlo Vůně trávy vychází po devíti letech od poslední řadové desky Času je málo v pátek 13. března. Klip k písni Krouhám uvádí lidovky.cz v premiéře.

VIDEO: Olin Nejezchleba a skupina Malý bobr skládá poctu Petru Skoumalovi
3. 03. 2020
V pondělí 9. března vychází album písní Petra Skoumala Narodíme se jen jednou... Natočila je skupina Malý bobr, jejíž mnozí členové s Petrem Skoumalem úzce spolupracovali. Videoklip k albu vznikl na písničku Trychtýře, kterou lidovky.cz uvádějí v premiéře.

Spirituál kvintet se loučí s publikem čtrnácti vyprodanými Lucernami
3. 03. 2020
Nedělním koncertem ve velkém sále Lucerny zahájil Spirituál kvintet sérii neuvěřitelných čtrnácti prakticky vyprodaných koncertů v tomto legendárním pražském sále, na kterých nejstarší česká folková skupina slaví šedesáté výročí založení a zároveň se definitivně loučí s koncertními pódii.

Švédská akrobatka s hadím tělem uvede v Praze své první sólové představení
2. 03. 2020
S tělem hadí ženy a humorem Pippi dlouhé punčochy. Tak přezdívají světoznámé švédské akrobatce Mandě Rydmanové, která vyniká především ve vzdušné a pozemní akrobacii. Její doménou je akrobacie na kruhu a laně, vystoupení zpestřuje také nápaditými choreografiemi, kdy tělo ohýbá až do nemožných úhlů.

Špičkový klavír. Janáčkova filharmonie si nechala přivézt Steinway za 4,6 milionu
2. 03. 2020
Hostující světoví hudebníci zvyšují i nároky na nástrojové vybavení orchestru. Janáčkova filharmonie si zajela do Hamburku vybrat klavír značky Steinway, která jako jediná splňuje univerzální parametry sólového nástroje pro světové koncertní síně. Na kvalitě se nevyplatí šetřit. Nástroj byl filharmonii přivezen v pondělí 2. března.

České a moravské lesy ožijí v nové hororové hře. Slovanská kultura je teď docela v kurzu, říká spolutvůrce
2. 03. 2020
Brněnské studio CBE Software, které tvoří Jan Kavan a Lukáš Medek, se pustilo do náročného úkolu – zasadit temnou hororovou hru do moravských lesů a Českého Švýcarska. „Slovanská kultura je teď v kurzu,“ říká jeden z vývojářů. Hra vychází 14. dubna.

Zemřel výtvarník a jeden z průkopníků české country Jan Vyčítal. Bylo mu 77 let
1. 03. 2020
Ve věku 77 let v neděli zemřel jeden z průkopníků české country a zakládající člen skupiny Greenhorns Jan Vyčítal. Veřejnosti byl známý nejen jako zpěvák, kytarista a textař, ale i jako karikaturista a autor kreslených vtipů. O jeho úmrtí informoval server Blesk.cz s odkazem webové stránky Greenhorns.

CAMP zve na průlet světovým modernismem v podání Adama Štěcha
1. 03. 2020
Teoretik designu a architektury, kurátor, novinář a především neúnavný cestovatel za architekturou 20. století Adam Štěch připravil ve spolupráci s Centrem architektury a městského plánování (CAMP) speciální trojdílný cyklus přednášek Atlas modernismu. Návštěvníky během něj vezme do kolébky evropského modernismu – Itálie, ale i do Austrálie, Uruguaye a Argentiny.

RECENZE: Pozoruhodná dějeprava. Gombárův Ztracený ráj se povedl
1. 03. 2020
Městské divadlo Brno uvedlo dramatizaci epické básně Johna Miltona Ztracený ráj s podtitulem Zpráva o člověku. Příběh v režii Dodo Gombára odkazuje ke starozákonní knize Genesis. Na jevišti vznikla tříhodinová freska, která je více než jen ukázkou umně zpracované biblické dějepravy.

RECENZE: Evžen Oněgin zastavený v čase. Baletní zpracování stále dokáže dojmout
1. 03. 2020
Balet Národního divadla v Praze zařadil opět do svého repertoáru inscenaci Oněgin, v níž v roce 2005 excelovala na naší první scéně primabalerína Tereza Podařilová. Puškinovo klasické dílo je známé zejména jako opera Petra Iljiče Čajkovského a v tanečním světě se stala doslova ikonickou verze Johna Cranka z roku 1965.

,Stát u zrodu takové série lze zažít jen jednou.‘ Harry Potter slaví 20 let v Česku
29. 02. 2020

Historie naruby. BBC chystá seriál, ve kterém si černoši udělají z bělochů otroky
29. 02. 2020
Britská televize BBC chystá adaptaci dystopického románu Noughts and Crosses (Nuly a křížky, starý britský název pro piškvorky) spisovatelky Malorie Blackmanové. V něm se o veškerý pokrok lidstva postarali černoši a udělali si z bílých Evropanů své otroky. V jedné z rolí se představí britský rapper Stormzy. Seriál bude mít oficiální premiéru 5. března.

RECENZE: Agitkou po kebuli aneb Zpráva o ničem. Že by šlo o generační záležitost?
28. 02. 2020
Již podruhé v této sezoně poskytlo Divadlo Na zábradlí prostor mladým tvůrcům, nedávným absolventům DAMU. Po Adamu Skálovi se nyní dostalo na tandem Petr Erbes a Boris Jedinák. Provází je pověst zajímavých talentů, před dvěma lety také spoluzaložili umělecké uskupení 8lidí, které sestává z absolventů KALD.

Kdo má strach ze včel, ať se raději nedívá. V první ukázce se představuje remake Candymana
28. 02. 2020
Candyman, Candyman, Candyman. Kdo ho pošetile vyvolá, ten přijde o život. Příchod bájného zabijáka ohlašují včely. O novou verzi kultovního, ale v kinech nepříliš úspěšného hororu se pokusil producent Jordan Peele. Podle nové ukázky půjde o mimořádně děsivou záležitost. Candyman dorazí do kin v létě letošního roku.

Lidé, čtěte! Velký knižní čtvrtek přinese 15 novinek od deseti nakladatelství
28. 02. 2020
První letošní Velký knižní čtvrtek 19. března nabídne 15 novinek domácích i zahraničních autorů od deseti knižních nakladatelství. Své novinky představí také držitel Ceny Ferdinanda Peroutky Ondřej Štindl nebo polská spisovatelka a nositelka Nobelovy ceny za literaturu Olga Tokarczuková. Mezi autory je také novinář Martin Řezníček, který pět let působil jako zahraniční zpravodaj ČT v USA, a své zkušenosti popisuje v publikaci Rozpojené státy.

Hity britské legendy v netradiční podání. Do Prahy zavítá projekt Queen Symphonic
27. 02. 2020
Spojení hitů kapely Queen, nejlepších zpěváků z londýnského West Endu, sehrané rockové skupiny a velkého symfonického orchestru. To je unikátní zážitek Queen Symphonic, který posvětil i kytarista kapely Queen Brian May. Vůbec první česká koncert proběhne 8. dubna v pražské Tipsport aréně.

Obchod se soucitem. Investigativní Infiltrace by chtěla kvůli množírnám znovu měnit legislativu
27. 02. 2020
Ve 4,5 milionech českých domácností žijí souhrnně zhruba 3 miliony psů a koček. Na lidské oblibě obou zvířecích druhů profitují nelegální množírny a pochybné neziskové spolky. Často totiž stačí nastavit štěněcí oči a peníze se jen hrnou. I když tentokrát Infiltrace necílí na lidi, není o nic méně naléhavá. Pořad uvede česká televize 2. března ve 21:10.

RECENZE: Obchod se soucitem. Investigativní Infiltrace by chtěla kvůli množírnám znovu měnit legislativu
27. 02. 2020
Ve 4,5 milionech českých domácností žijí souhrnně zhruba 3 miliony psů a koček. Na lidské oblibě obou zvířecích druhů profitují nelegální množírny a pochybné neziskové spolky. Často totiž stačí nastavit štěněcí oči a peníze se jen hrnou. I když tentokrát Infiltrace necílí na lidi, není o nic méně naléhavá. Pořad uvede česká televize 2. března ve 21:10.

Beru za to odpovědnost, otočil Plácido Domingo v případě sexuálních obtěžování
26. 02. 2020
Španělský operní pevěc Plácido Domigo se omluvil obětem, které měl během své kariéry sexuálně obtěžovat. Domingo dříve všechna nařčení popíral, ale Americký cech hudebních umělců přišel s definitivním potvrzením Domingovy viny. Pěvcova omluva zároveň obětem dodala odvahu a objevila se nová nařčení.

Na dlouhé řeči je u nás ve Švédsku zima, tvrdí hvězdný herec Stellan Skarsgard
25. 02. 2020
V poslední době sbírá švédský herec Stellan Skarsgard (*1951) jednu filmovou cenu za druhou. Za seriál Černobyl získal Zlatý glóbus a na mezinárodním festivalu v Göteborgu 2020 byl oceněn Severským drakem za celoživotní dílo. Tam také proběhla švédská premiéra Marhoulova Nabarveného ptáčete, ve kterém si zahrál jednu z rolí.

Porota uznala producenta Harveyho Weinsteina vinným ze sexuálního napadení, doživotí mu však nehrozí
24. 02. 2020
Bývalého hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina v pondělí v New Yorku uznala porota vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění. Osvobodila ho však v těch bodech obžaloby, za něž mu hrozilo až doživotní vězení, napsala agentura Reuters. Weinsteinovi nyní hrozí za oba činy až 29letý trest, o jehož konečné výši rozhodne soudce 11. března. Obhajoba uvedla, že se hodlá proti pondělnímu verdiktu odvolat.

RECENZE: Troška Helenky a tvář Moneta. V národní literatuře to skřípat vůbec nemusí
24. 02. 2020
Weronika Gogolová a Gábor Gyukics – co mají ti dva společného? Reprezentují literaturu zahraniční půlky „vé čtyřky“. Prozaička Gogolová je z Polska, básník Gyukics z Maďarska. A oba mají právě knižní premiéru v češtině.

RECENZE: Komedianti se chrání před zabitím. Dvorní šašci varují před důsledky zjednodušujících receptů
23. 02. 2020
Román Dvorní šašci od Viktora Fischla (1912–2006), izraelského autora s českými kořeny, se stal východiskem pro divadelní inscenaci ostravského Divadla Petra Bezruče. Dramatizace i režie textu s bohatou narací je podepsána Jakubem Nvotou a jde už o jeho třetí projekt inspirovaný krásným písemnictvím na této scéně. Fuksův Spalovač mrtvol i Demlovo Zapomenuté světlo mají ovšem sevřenější tvar než Fischlovo dílo, což se týká i výsledných divadelních podob.

Dámské šaty, pánský vzor. Slovenský umělec Otis Laubert je z dopravy levý
23. 02. 2020
Otis Laubert rozhodně patří k nejoriginálnějším slovenským umělcům, je velmi systematický. Jeho tvorba je do značné míry založená na tom, že po celý život sbírá různé předměty, které pečlivě třídí a hned si představuje, jak se stávají součástí jeho koláží, asambláží, objektů nebo instalací.

Poezie useknuté ruky. Když jsem o ní začal mluvit, bylo po konverzaci, tvrdí Jérémy Clapin
22. 02. 2020
V pětici celovečerních animovaných filmů, které se letos ucházely o Oscara, pouze jediný není určen primárně dětem. Existenciální romantické drama Kde je moje tělo? sleduje ruku hledající svého majitele a vypráví o ztrátě, svobodné vůli a spojení s minulostí. Francouzský animátor Jérémy Clapin s ním získal hlavní cenu sekce Týden kritiků na festivalu v Cannes, ocenění na festivalu v Annecy nebo nominaci na tři Césary či Evropskou filmovou cenu.

Milovníci seriálu Přátelé se po letech dočkají pokračování. Nový díl se bude točit v květnu
22. 02. 2020
Legendární televizní seriál Přátelé se dočká nového pokračování. Bude se jednat o speciální díl, kdy se všechny postavy po letech sejdou. Natočení nového dílu potvrdila oficiálně televizní stanice HBO, která díl uvede na svém streamovacím kanále HBO Max. Premiéra by podle vyjádření stanice měla být v květnu letošního roku.

Divoká symfonie Dana Browna. Slavný autor thrillerů svou novou knihu věnuje dětem
21. 02. 2020
Roztomilé básničky o zvířatech doplněné vlastní hudbou. Spisovatel Dan Brown si splnil sen, když svou celoživotní lásku k hudbě využil v psaní, své druhé lásce. Příběh doplnila svými ilustracemi Susan Batoriová. Kniha vychází ve Spojených státech 1. září.

Opustit či Lístek. Úspěšní tvůrci českých animovaných filmů chystají nové projekty
21. 02. 2020
Mladí tvůrci českých animovaných filmů, které v loňském roce uspěli na významných zahraničních festivalech a soutěžích, chystají nové projekty. Například Darja Kaščejevová, která byla nominována za snímek Dcera na cenu americké filmové akademie Oscar, chystá s finanční podporou Státního fondu kinematografie (SFK) snímek Opustit. Informovala o tom za Asociaci animovaného filmu (ASAF) Marta Jallageas.

Osmdesátky jedou. Hit Take On Me od A-ha má na YouTube přes miliardu zhlédnutí
21. 02. 2020
Hit Take On Me norské popové kapely A-ha na portálu pro sdílení videí YouTube pokořil hranici miliardy zhlédnutí. Podle zpravodajské televize CNN jde o teprve druhý videoklip z 80. let minulého století, kterému se to podařilo. Tím prvním byl song Sweet Child O’ Mine od americké rockové skupiny Guns N’ Roses.

Dcera proslulého režiséra Spielberga točí porno. Rodičům se přiznala po telefonu
20. 02. 2020
Mikaela Spielbergová, adoptivní dcera legendárního režiséra Stevena Spielberga, se přiznala, že natáčí videa pro dospělé. Dle svých vlastních slov už nechtěla být závislá na rodičích a chtěla prodat své tělo formou, která pro ni samotnou není ponižující, urážlivá ani násilná. Rodičům prý tuto informaci oznámila při videohovoru přes telefon.

Přestěhovaný TrutnOFF ohlašuje první kapely. BrnoON roztančí Parov Stelar
20. 02. 2020
Festival TrutnOFF BrnoON, který navazuje na mnohaletou tradici srpnových "indiánských" setkání v trutnovském areálu Na Bojišti, oznamuje první várku jmen programu svého prvního ročníku, který se uskuteční v tradičním "okupačním" termínu 20. - 23. srpna v brněnském areálu Střelnice. Prvními ohlášenými zahraničními headlinery jsou rakouští elektroswingaři Parov Stelar.

Až naprší a uschne. Festival Jeden svět se zaměří na změny klimatu, nabídne 133 filmů
19. 02. 2020
Změny klimatu a jejich dopad na krajinu a život lidí se staly hlavním motivem letošního festivalu filmů o lidských právech Jeden svět. Dvanáctý ročník přehlídky představí 133 dokumentů ze 60 zemí. Od 5. do 14. března je budou moci vidět diváci v Praze, poté se akce přesune do 35 dalších měst v Česku a také do Bruselu. Festival pořádá společnost Člověk v tísni. Organizátoři dnes program představili na tiskové konferenci. Za letošní festivalový slogan si vybrali úsloví „Až naprší a uschne“.

Oslava hudby. Hlavní ceny Brit Awards převzali rapper Stormzy a zpěvačka Mabel
19. 02. 2020
Londýnský rapper Stormzy a španělsko-britská zpěvačka Mabel se v úterý večer stali hlavními vítězi hudebních cen Brit Awards, jež jsou britskou obdobou amerických cen Grammy. Ocenění v kategorii nejlepší hudební skupina překvapivě putuje kapele Foals, uvedla agentura DPA.

Ondřej Sekora, práce všeho druhu. Nejen mravenčí
18. 02. 2020
Brněnské Moravské zemské muzeum připomíná výstavou slavného rodáka: v září loňského roku to bylo sto dvacet let od narození ilustrátora a spisovatele Ondřeje Sekory.

DIVADELNÍ OKÉNKO: Pokus o prolomení mlčení. Zajděte na inscenaci Finnmark
18. 02. 2020
Žena přijela navštívit jinou ženu v jejím srubu v severovýchodním Norsku. Chce jí předat zprávu, jejíž obsah je však bohužel vzhledem k okolnostem zamlčen. Do srubu záhy přestane proudit elektřina, hustě sněží a ženy mají mezi sebou tolik nevysloveného, že každý pokus o prolomení mlčení pálí jako čert. Novou inscenaci Finnmark uvádí MeetFactory.

RECENZE: Daniel Špinar v HOMO 40 rekapituluje. Roztřesenému textu nepomáhá ani režie
17. 02. 2020
Šéf činohry Národního divadla, režisér Daniel Špinar se po třinácti letech vrátil ke své autorské inscenaci HOMO 06, kterou coby ročníkovou práci vytvořil ještě jako student DAMU, a s Divadlem Letí, sídlícím ve Vile Štvanice, nastudoval její „pokračování“ HOMO 40. Reflektuje život dnešních gayů – čtyřicátníků a podobně jako HOMO 06 má, jak lze snadno odhadnout, autobiografické rysy.

Rakeťák v slzách. Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, protože ztratil hlas
17. 02. 2020
Britský zpěvák Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. „Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se,“ řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

GLOSA: Kiefer Sutherland jako muzikant bez exkluzivních podmínek
17. 02. 2020
Je to vlastně docela zvláštní. I na mnohem méně slavné filmové či televizní hvězdy se srocují davy, aby je jen zahlédly, ať už na červeném festivalovém koberci, nebo skrze okénko auta odjíždějícího z natáčení. Ale když už k nám jedna taková přijela něco doopravdy předvést, žádná rvačka o vstupenky se nekonala. Koncert Kiefera Sutherlanda v pražském Lucerna Music Baru byl sice v sobotu v podstatě zaplněný, nicméně ještě před ním se dal lístek bez fronty pořídit (navíc za vcelku přátelskou cenu, nikoli sumu pro horních deset tisíc).

Ještě nikdy nebylo tolik Leonardových maleb na jednom místě, tvrdí kurátor Vincent Delieuvin
17. 02. 2020
Pařížské muzeum Louvre do konce února hostí výstavu, na které její kurátor Vincent Delieuvin spolu s dalšími historiky pracoval dlouhých deset let. Expozici nazvanou Leonardo v Louvru uspořádalo muzeum u příležitosti pěti set let od úmrtí tohoto malíře, vynálezce a italského génia.

Narozeninový koncert vydavatelství Indies představil maximální žánrovou všehochuť
16. 02. 2020
Páteční večer v prestižním brněnském kulturním komplexu Sono Centrum patřil hudebnímu vydavatelství Indies. Nejstarší stále fungující česká nezávislá značka zde slavila třicáté výročí založení. Na den přesně.

RECENZE: Antický osud Jiřiny Štěpničkové. Snímek Past je kultivovaný, ale málo barvitý
16. 02. 2020
Těžký úkol vzal na svá bedra režisér Viktor Polesný, když se rozhodl natočit televizní film o osudu herečky Jiřiny Štěpničkové, která byla odsouzena k mnoha letům kriminálu za pokus o opuštění republiky v roce 1951. I přes výborný, psychologicky věrohodný výkon Zuzany Stivínové v hlavní roli vznikl snímek, který hrůznou dobu počátku padesátých let zprostředkovává někdy až učebnicově a schematicky.

MACHALICKÁ: Pečeme na Honzáka. Nabídka pořadů České televize je tristní
16. 02. 2020
Naše nespokojenost s veřejnoprávní televizí vyplývá z toho, že od ní čekáme to, co nám nemůže dát, a máme mylné představy, že kanál námi zčásti placený by měl nabízet kultivovanější program než televize komerční. Jenže naše milá televize mnohdy nedělá nic jiného, než že se snaží privátní televize dohnat.

Lístky na poctu Gottovi zmizely za pár desítek minut, v O2 areně tak bude plno
15. 02. 2020
Jen několik desítek minut po sobotním zahájení prodeje vstupenek na pražský koncert Pocta Karlu Gottovi byly téměř všechny lístky vyprodány. Prodej začal v 10:00 a před 11:00 už zbývaly podle webů prodejců vstupenek jen desítky z tisícovek nabízených lístků. Gott zemřel po dlouhém boji s vážnou nemocí loni 1. října ve věku 80 let. Vzpomínkový koncert se bude konat 15. prosince v pražské O2 areně.

Ochránce Gothamu. Batman v podání Roberta Pattinsona se představuje v prvních záběrech
14. 02. 2020
Oznámení, že roli Temného rytíře získal herec Robert Pattinson (sága Stmívání, Maják), se na sociálních sítích s přílišným pochopením nesetkalo. Fanoušci nyní dostali možnost vidět nového Batmana na záběrech z kamerových zkoušek. Bude Pattinson důstojným hrdinou? Batman by se měl dočkat premiéry někdy v červnu příštího roku.

Kouzelná novinářská odysea. V novince Wese Andersona ožijí příběhy z předních stran
14. 02. 2020
Hvězdně obsazená redakce vyráží ulovit dalšího sólokapra! Oceňovaný režisér Wes Anderson zavede diváky ve filmu The French Dispatch (Francouzská depeše) na cestu po příbězích z novinových článků a glos. Film představil snímky i první ukázku. Nový Anderson má světovou premiéru naplánovanou na 24. července letošního roku.

RECENZE: Vilém Spilka Quartet hledá okno do duše kluka
14. 02. 2020
Na konci ledna bylo v pražském klubu Jazz Dock představeno CD Čekání na Toma, nová nahrávka brněnského kytaristy Viléma Spilky, jinak též uměleckého administrátora festivalů Jazz Fest Brno, pražských Strun podzimu a nově zrozeného hudebního festivalu Pop Messe v Brně.

V Praze zazní elektronický zvuk Berlína, New Yorku i Británie v jednom
14. 02. 2020
Po dvou letech se do Prahy vracejí umělečtí a životní partneři Alexander Hacke a Danielle de Picciotto, aby zde představili novinkové album The Current, jež vyšlo na konci ledna na značce Potomak. Zahrají v sobotu 15. února v KC Kaštan v Praze.

Billie Eilish zveřejnila titulní píseň k nové bondovce. ‚No Time to Die‘ už má přes 3,5 milionu zhlédnutí
14. 02. 2020
Americká zpěvačka Billie Eilish, která je jednou z největších hvězd současné světové hudební scény, zveřejnila píseň k novému filmu o agentu Jamesi Bondovi. Skladba nese stejné jméno jako název bondovky - Není čas zemřít (No Time to Die). Píseň má za osm hodin od zveřejnění na internetu již přes 3,5 milionu zhlédnutí, napsala v pátek agentura AFP.

Vrať tu s*ačku, říkali mu kamarádi. Teď může za dílo Damiena Hirsta dostat přes padesát milionů
13. 02. 2020
V roce 1989 koupil Robert Tibbles od začínajícího umělce Damiena Hirsta umělecké dílo za 600 liber. Byl jeho prvním zákazníkem. Nikdo netušil, že se Hirst stane ikonou moderního umění. Příběh jednoho obchodu za velké peníze přinesl deník The Guardian.

Herec Kiefer Sutherland přiveze do Lucerna Music Baru svoje písničky
13. 02. 2020
Slavnou hollywoodskou hvězdu Keifera Sutherlanda budou moc tuzemští fanoušci vidět živě v neobvyklé roli zpěváka a kytaristy v sobotu 15. února v pražském Lucerna Music Baru.

AUDIO: Poslechněte si celé nové album skupiny United Flavour
13. 02. 2020
United Flavour vydávají dlouho očekávané album s názvem Here to Stay, k němuž vyráží na comebackové turné. Deska obsahuje celkem 13 písní, které mísí řadu hudebních žánrů od reggae až po hip hop a tradičně nechybí ani celá škála zahraničních hostů. CD vychází u labelu Batelier Records 14. února a portál Lidovky.cz jej nabízí k poslechu v premiéře.

Loni nejvíce lákali francouzští impresionisté. Výstavu vidělo přes sto tisíc lidí
13. 02. 2020
Nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění v ČR loni byla výstava francouzských impresionistů, která se konala v Národní galerii. Zápůjčku z dánského muzea vidělo v Paláci Kinských za 91 dní 100 233 návštěvníků, průměrně na české poměry výjimečných 1101 lidí denně.

Záhada ukradeného Klimta se prohlubuje. Chci fingovat loupež, zapsal si ředitel galerie do deníku
12. 02. 2020
Když se po více než dvaceti letech našel ukradený obraz od Gustava Klimta a k jeho krádeži se přiznali dva zloději, vypadalo to, že je jedna z největších světových kulturních záhad vyřešená. Italská policie však nyní v deníku bývalého ředitele galerie nalezla záznam o tom, že dotyčný chtěl předstírat loupež obrazu kvůli publicitě.

Calvin Harris, Dua Lipa, Kings of Leon či The Strokes. To bude Sziget 2020
12. 02. 2020
První várku jmen účinkujících letošního ročníku, který proběhne ve dnech 5. – 11. srpna na ostrově Obuda v Budapešti dnes oznámil festival Sziget, jedna z největších akcí svého druhu na světě. Sedmidenní přehlídka nabízí pro začátek jména jako Calvin Harris, Dua Lipa, Kings Of Leon, Major Lazer a The Strokes.

Slavný mim bojuje proti nacistům. Válečné drama natočené v Praze se představuje první ukázkou
11. 02. 2020
Hollywoodský herec Jesse Eisenberg (Země zombie, The Social Network) se změnil ve slavného francouzského mima Marcela Marceau. Ten za války bojoval v odboji ve městě Limoges, které pro filmaře představuje Praha. Válečné drama Resistance natáčí režisér Jonathan Jakubowicz (Hands of Stone, seriál Lynch). Snímek se dočká premiéry 27. března.

Se skupinou Pozdravpámbu byl Sváťa Karásek nejautentičtější
10. 02. 2020
Originální písničkář a evangelický pastor Svatopluk Karásek je jednou ze zásadních osobností českého undergroundu. Jako vzpomínka na jeho éru se skupinou Pozdravpámbu právě vyšlo koncertní album Dejžtopámbu.

Češi letos na Oscarech neuspěli. V Los Angeles probíhá slavnostní galavečer
10. 02. 2020
V Los Angeles se v noci z neděle na pondělí udělují 92. ceny Americké akademie filmového umění a věd, takzvané Oscary. Češi měli na nejslavnějších filmových cenách své dvě želízka - krátký animovaný snímek Dcera studentky FAMU Darie Kaščejevové a cena za výpravu snímku Králíček Jojo pro Noru Sopkovou - ale ani jedno z nich neproměnili. Tabulka s kompletním seznamem vítězů je na konci článku.

Letošní Oscary zcela ovládl korejský snímek Parazit. Češi odešli s prázdnou
10. 02. 2020

Za pár hodin se bude vědět, kdo získá prestižní Oscary. Nejvíce nominací získalo drama Joker, dvě má i Česko
9. 02. 2020

Zranitelnost civilizace očima dvou umělců. Rudolfinum vystavuje díla Borremanse a Claerbouta
7. 02. 2020
Galerie Rudolfinum se soustřeďuje nejen na osobnosti českého,ale i zahraničního umění, přináší jejich retrospektivy nebo tematické výstavy, v Praze doplňuje program Národní galerie a Galerie hlavního města Prahy. Tentokrát se tu setkáváme s tvorbou dvou zralých zahraničních umělců, kteří citlivě reagují na stav současné společnosti s naznačením historických souvislostí.

VIDEO: Zachrání sám sebe před oprátkou? Šarlatán Ivana Trojana v ukázce vzpomíná i na mládí
7. 02. 2020
„Nikdy nechtěj dělat zázraky, chlapče. To lidi neodpouští.“ Lidového léčitele Jana Mikoláška si v dramatickém příběhu režisérky Agniezsky Hollandové zahrál šestinásobný držitel Českého lva Ivan Trojan. Snímek bude mít slavnostní premiéru na filmovém festivalu Berlinale. Do českých kin se pak dostane 20. března.

RECENZE: Dopisy Marii jako dopisy Olze. Vše mé je tvé je vroucí poctou Janu Zahradníčkovi
7. 02. 2020
Básníka Jana Zahradníčka komunistický režim zničil, ale nepokořil. Život mu navršil snad všechna utrpení, která může člověk snést, od tělesného postižení přes kriminál, aniž by cokoliv provedl, až po smrt dětí. Ale dal mu také lásku k ženě a její absolutní podporu. O tom především pojednává inscenace Jana Nebeského Zahradníček / Vše mé je tvé, kterou uvádí Divadelní spolek Jedl v Divadle X 10.

Ukrýval parašutisty. Komiksovou cenu získala kniha o málo známém hrdinovi heydrichiády
7. 02. 2020
Hlavní cenu České akademie komiksu dostala dnes kniha Článek II. Vypráví o atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha a následných represích. Jeho autoři Jiří Šimáček a Ján Lastomírsky si jako hlavní postavu zvolili Vladimíra Petřeka, kaplana pravoslavného kostela v Reslově ulici v Praze, kde se ukrývala skupina výsadkářů po atentátu. Publikace si z udílení výročních komiksových cen Muriel odnesla také ocenění za nejlepší komiksovou knihu a nejlepší scénář.

Madonně v Londýně přerušili vystoupení, překročila noční hodinu
6. 02. 2020
Americká popová královna Madonna se hněvá na pořadatele z londýnské arény Palladium za to, že ve středu předčasně ukončili její vystoupení v rámci turné Madame X. Překročila totiž smluvený začátek doby nočního klidu ve 23:00 místního času, informoval americký web Variety.

Vydavatelství Indies slaví třicetiny. Nejlepší album pro ně natočila Iva Bittová
6. 02. 2020
Oslava 30. výročí založení nejvýznamnějšího domácího nezávislého hudebního vydavatelství není pouhý "firemní večírek". Jde o mimořádnou kulturní událost.

Navštívili jsme v Paříži největší výstavu Leonarda da Vinciho v historii. Už je beznadějně vyprodaná
6. 02. 2020
Pařížské muzeum Louvre ku příležitosti pěti set let od úmrtí renesančního génia Leonarda da Vinciho uspořádalo velkolepou oslavu. Největší umělcova výstava v historii sice nenabídne Monu Lisu, ale prostřednictvím méně známých obrazů, skic, studií a deníkových záznamů rekonstruuje Leonardův život. Výstava potrvá sice až do 24. února, ale vstupné na ni je již beznadějně vyprodáno.

DIVADELNÍ OKÉNKO: Husitská trilogie. Divadelní Archeologie podle Aloise Jiráska
6. 02. 2020
Jevištní koláž z her Jan Hus, Jan Žižka a Jan Roháč jako obraz cesty od ideálu k politice a od politiky k terorismu. Od národního uvědomění k bratrovražedné občanské válce. Od teologických rozprav k apokalyptickým vizím. Svou rezonancí nebývalý příběh husitského hnutí byl celých šest století opakovaně zkreslován, každá generace a politická garnitura si přetvářela mýtus podle svých potřeb.

Žurnalistickou cenu Ferdinanda Peroutky převzal publicista Štindl, který dříve psal i pro Lidové noviny
5. 02. 2020
Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2019 získal redaktor Ondřej Štindl. Publicista, spisovatel a filmový scenárista si ji ve středu převzal na ceremoniálu v pražském Centru současného umění DOX. Společnost Ferdinanda Peroutky, která ocenění od roku 1995 uděluje, chtěla podle svého předsedy Martina Gromana upozornit na Štindlovo více než dvacetileté psaní o kultuře.

Anton Eger představí v Praze prvotřídní futuristický jazz
5. 02. 2020
Norsko-švédský hudebník Anton Eger patří mezi absolutní špičku jazzových bubeníků současnosti, což dokazuje v kultovních projektech Phronesis nebo JazzKamikaze. Se svým vlastním kvartetem se poprvé představí českým fanouškům ve čtvrtek 6. února v Paláci Akropolis.

Festival Svět knihy Praha se bude zabývat středem i střety světa. Přiveze i nobelistku
5. 02. 2020
Festival a knižní veletrh Svět knihy Praha, který se na Výstavišti v Holešovicích uskuteční od 14. do 17. května, se bude zabývat geografickým středem i názorovými střety současného světa. Čestným hostem festivalu je Polsko, mezi hosty bude i držitelka Nobelovy ceny za literaturu Olga Tokarczuková.

Tara Fuki na vernisáži zahájí oslavy 30 let nezávislého vydavatelství Indies
5. 02. 2020
Pražské Pop Museum, sídlící v Kulturním centru Kaštan (Bělohorská 150, Praha 6), připravilo výstavu s názvem Vydávat, co nás baví. Bude první akcí v rámci oslav výročí založení první české nezávislé vydavatelské značky Indies.

RECENZE: Divadelní diagnóza Jana Masaryka. Zdařilá kombinace historie a fiktivní love story
4. 02. 2020
Osobnost Jana Masaryka na pozadí historických událostí třicátých let minulého století sleduje nová inscenace brněnského Divadla Feste. Hra Diagnóza: Masaryk od Jakuba Macka a v režii Jiřího Honzírka pracuje s motivem hrdinovy duševní choroby, ale ponejvíce s rozpolcením diplomata. Masaryk tady touží po jiných věcech než těch, které je nucen dělat.

Brno bude mít od letoška dva festivaly. Zcela nový Pop Messe a přesunutý TrutnOFF
4. 02. 2020
Dlouhá desetiletí Brno nemělo letní hudební festival pod širým nebem. Teď to vypadá, že na jeho území od letošního roku budou probíhat hned dva. Na dnešní tiskové konferenci oznámil svoji existenci a prozradil první jména programu festival Pop Messe a podle seriózních, byť zatím neoficiálních zpráv, které mají lidovky.cz k dispozici, v Brně letos proběhne i první ročník nové přehlídky, organizované týmem někdejšího festivalu TrutnOFF pod vedením Martina Věcheta.

Jede bomby! Letos bude na soutěži Eurovize Česko reprezentovat Benny Cristo
4. 02. 2020
Zpěvák a tanečník Ben Cristovao se s písničkou Kemama stal vítězem letošního národního kola Eurovize a bude Českou republiku reprezentovat na soutěži Eurovision Song Contest. Dvaatřicetiletý zpěvák česko-angolského původu narozený v Plzni si pro soutěž upravil jméno na Benny Cristo. Na hlavním pódiu v Rotterdamu se představí 14. května, v případě postupu do finále pak 16. května. Novinářům to dnes v Praze oznámili zástupci České televize, která bude soutěž vysílat.

RECENZE: Malé ženy jsou útulná feministická pohádka svázaná knižní předlohou
4. 02. 2020
Greta Gerwigová natočila další hvězdnou adaptaci milované knihy Malé ženy jako krásnou fantazii, která i přes nové momenty společenské kritiky neopouští domácí pelíšek nostalgického sentimentu.