Lidovky - zdraví


Opalovací krém při dovolené v tuzemsku nepoužívá 40 procent Čechů, na zahradě se nechrání více než polovina
1. 06. 2020
Opalovací přípravek na dovolené v tuzemsku nepoužije bezmála 40 procent Čechů. Pokud už lidé ochranný prostředek v ČR aplikují, zvolí střední ochranný faktor. U moře se proti slunci nechrání téměř čtvrtina Čechů.

Jen pětina lidí s depresí je léčena správně, říká psychiatr Cyril Höschl
30. 05. 2020
Ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl vítá, že svůj duševní stav úspěšně řeší pomocí antidepresiv více lidí, ale varuje, že pacienti je často dostávají zbytečně nebo nesprávně. A naopak ti, kdo je nutně potřebují, se někdy k léčbě vůbec nedostanou.

Kampaň Chci vidět upozorňuje na onemocnění sítnice oka u seniorů
29. 05. 2020
Onemocnění centrální části sítnice označované jako věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) postihuje asi 15 procent seniorů. Nemoc je nejčastější příčinou ztráty zraku u starších osob. Novinářům to dnes řekl prezident České vitreoretinální společnosti Pavel Němec. Spolek proto v těchto dnech spouští kampaň Chci vidět, jejímž cílem je zvýšení povědomí o této nemoci.

Náramek uvidí do budoucnosti. Může předvídat psychické výkyvy
28. 05. 2020
Nenápadný přístroj v náramku na ruce by jednou měl s předstihem hlásit blížící se psychické výkyvy způsobené bipolární poruchou, aby na ně mohli pacient a jeho lékař včas reagovat.

Užívání antidepresiv poroste. současný stav je pro psychiku velká zátěž
26. 05. 2020
Je deprese in? Podle nárůstu spotřeby antidepresiv to tak vypadá. Odborníci ale varují, že většina nemocných pomoc nevyhledá. Současný stav je navíc psychickou zátěží pro obrovskou část společnosti.

Téměř pětina Čechů podle průzkumu v nouzovém stavu víc pila alkohol, větší spotřebu přiznali zejména muži
25. 05. 2020
Téměř pětina lidí podle průzkumu pro Zdravotní pojišťovnu Ministerstva vnitra ČR v době nouzového stavu více pila alkohol. Nejčastěji se k navýšení jeho konzumace přiznávali lidé ve věkové skupině 26 až 35 let, následované mladšími od 18 do 25 let.

Během karantény přibrala třetina lidí. Kila navíc ale nemusí ještě nic znamenat
24. 05. 2020
Jeden z nejviditelnějších dopadů uplynulých karanténních týdnů vidíme, když si stoupneme na váhu. Třetina lidí přibrala. Počet kilogramů však neříká vše – stejně jako populární index BMI. Kdy jsou kila navíc v pořádku? A proč může být stejná váha i po karanténě problém?

Skupinová imunita nemusí fungovat, ochranné látky proti koronaviru mizí někdy již po půlroce
24. 05. 2020
Imunitní pasy, které zamýšlejí některé země zavést, aby mohly povolit režim a neohrozit tím vlastní občany, nejsou podle vědců z amsterodamské univerzity dobrým nápadem. Pochybují, že imunita spojená s vybudováním protilátek infikováním koronavirem je doživotní.

Proč umíralo v USA tolik lidí? Špinavý vzduch zhoršuje průběh covid-19
24. 05. 2020
Spojené státy zasáhlo tolik úmrtí na nemoc covid-19, že výzkumníci mohli dobře hledat jejich souvislosti. Vyšlo jim, že se na nich podílel i špinavý vzduch.

Koronavirus může u těhotných žen poškodit placentu, onemocnění způsobuje zhoršení toků krve k plodu
23. 05. 2020
Šestnáct těhotných žen, u nichž se při rutinních prohlídkách v nemocnici v Chicagu potvrdila nákaza koronavirem, mělo poškozenou placentu. Odborníci se proto domnívají, že by lékaři měli stav těhotných žen s onemocněním covid-19 pečlivě sledovat. S odvoláním na nově publikovanou vědeckou studii o tom napsala agentura Reuters.

Co zpříjemní dýchání v roušce? Aromatické oleje příjemně voní, mohou mít i dezinfekční efekt
23. 05. 2020
Pleť je pod rouškou zakrytá, na což stále nejsme zvyklí. Za chvíli nás svědí nos nebo jiná zakrytá místa obličeje. Co nám pomůže? Rouška nás chrání, ale také omezuje a začíná nás zajímat, co jsme dříve vůbec neřešili. Dýcháme totiž také to, co jsme už vydechli. Co to vlastně je a nakolik jsme sobě a světu nebezpeční? A můžeme se nějak sami ohrozit tím, co vydechujeme?

Lék tlačený Trumpem může lidem s covid-19 uškodit, uvádí studie. Poukazuje na podivný srdeční tep
22. 05. 2020
Antimalarikum hydroxychlorochin, jehož užívání při léčbě i prevenci nákazy koronavirem prosazuje od března americký prezident Donald Trump, by mohlo některým pacientům s covidem-19 uškodit. Podle listu The New York Times došla k takovému závěru nová studie zveřejněná v odborném časopisu The Lancet.

Karanténa a omezený přístup k antikoncepci. Indonésie očekává po koronaviru babyboom
22. 05. 2020
Indonésie by mohla v důsledku karanténních opatření zavedených kvůli koronaviru zaznamenat babyboom s více než 400 000 novorozeňaty nad běžný roční průměr. Na jejich početí může mít svůj díl jak nucené setrvávání doma, tak omezený přístup k antikoncepci, napsala agentura AFP s odvoláním na indonéský národní úřad pro plánované rodičovství (BKKBN).

V Somálsku se v době koronaviru rozmáhá ženská obřízka
20. 05. 2020
Omezení pohybu v Somálsku kvůli šíření koronaviru vedlo k výraznému nárůstu ženských obřízek, informuje organizace Thomson Reuters Foundation. Obřezávači chodí od domu k domu a nabízejí provedení zákroků u dívek, které jsou kvůli pandemii zavřené doma.

Home office snížil podle průzkumu riziko šíření koronaviru. Pomoct by mohl při případné druhé vlně covid-19
19. 05. 2020
Zavedení práce z domova mělo pozitivní vliv na snížení rizika šíření nákazy novým koronavirem. Lidé, kteří měli takzvaný home office, utlumili totiž víc než ostatní i jiné aktivity a kontakty. Chodili třeba méně nakupovat. Ukázal to výzkum o chování v době epidemie.

Péče o zakrytou pleť. Jak se starat o zakrytou kůži, které roušky škodí?
19. 05. 2020
Roušky se pro nás staly každodenní nutností. Naše pleť si však na ně leckdy tak snadno nezvykla. Měli bychom jí proto věnovat správnou pozornost.

‚Důležitý první krok.‘ Experimentální vakcína na covid-19 vytvořila u dobrovolníků účinné protilátky
18. 05. 2020
Americká laboratoř Moderna v pondělí oznámila výsledky testů experimentální vakcíny proti koronaviru. U dobrovolníků dokázala vyvolat imunitní reakci a jejich těla si proti covid-19 vytvořila protilátky. Testování je zatím v počáteční fázi, pokud se ale látka osvědčí, je možné, že vakcína bude dostupná veřejnosti již v lednu příštího roku, píše server CNN.

Koronavirus podle průzkumu nejvíce deptá mladé lidi a ženy, krizi naopak nejlépe snášejí senioři
18. 05. 2020
Koronavirovou krizi nejlépe snášejí senioři, i když představují nejohroženější skupinu obyvatel. Naopak dvacátníci nynější situaci prožívají nejhůře, psychický stav se zhoršil více u žen než u mužů. Ukázal to průzkum v rámci projektu Dělám, co můžu, jehož autoři nabízejí po dobu pandemie bezplatné psychologické online konzultace.

Hromadné nošení roušek snižuje šíření koronaviru o více než 60 procent. Vědci to dokázali na pokusu s křečky
17. 05. 2020
Pokusy na křečcích odhalily, že hromadné používání roušek snižuje přenos koronaviru, jenž způsobuje nemoc covid-19. Oznámil to v neděli tým vědců z Hongkongu, které citovala agentura AFP. Výzkum Hongkongské univerzity je jedním z prvních, které se konkrétně zaměřily na zjištění, zda roušky nebo obličejové masky mohou zabránit symptomatickým i nesymptomatickým nositelům koronaviru nakazit ostatní.

Návrat do normálu je stresující, říká psycholog. Lidé si na současný stav zvykli a zjistili, že jim vyhovuje
17. 05. 2020
„Vstup do krize byl stresující a teď i návrat do normálního života bude stresující,“ říká v rozhovoru server Lidovky.cz psycholog Pavel Pařízek, který založil web Delamcomuzu.cz, kde nabízí bezplatné psychologické konzultace pro všechny. Někteří lidé si podle něj na nouzový stav zvykli a nechtějí ho měnit, mají strach. V návaznosti na to očekává druhou vlnu zájmu o terapie.

Nejčastější příznaky nemoci covid-19 u pacientů v Evropě: bolesti hlavy a ztráta čichu
17. 05. 2020
Bolesti hlavy a ztráta čichu jsou dva nejčastější příznaky covidu-19 u evropských pacientů, u nichž měla nemoc mírný až středně těžký průběh. Vyplývá to ze studie zveřejněné v prestižním časopise Journal of Internal Medicine, o které informovala agentura AFP. Podle vědců, kteří zkoumali průběh nemoci u více než 1400 pacientů z pěti evropských zemí, souvisí výskyt jednotlivých příznaků i s věkem a pohlavím pacienta.

Rakousko od neděle otevře své hranice. Při návratu do Česka však bude stále vyžadován negativní test
16. 05. 2020
Rakousko od půlnoci ze soboty na neděli otevře všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem. Kontroly kvůli koronaviru budou už jen namátkové, informovalo v sobotu rakouské ministerstvo vnitra. S úplným otevřením hranic se počítá ve druhém kroku a mělo by nastat 15. června, uvedla agentura APA. Velvyslankyně ČR v Rakousku Ivana Červenková v České televizi uvedla, že z české strany zůstává otevřeno osm běžných přechodů a dva vlakové, jinak hranice otevřené nejsou.

Největší riziko číhá na seniory v posteli, varuje lékař. Dobrá psychika posiluje imunitu
16. 05. 2020
Pohyb posiluje imunitní systém, což je důležité zvlášť v době koronavirové epidemie a platí to i pro seniory, říká Tomáš Richter, primář Geriatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

V Rakousku otevřely restaurace. Vídeň rozdá občanům poukázky na útratu, rodiny dostanou 50 eur
15. 05. 2020
Od pátku mohly v celém Rakousku poprvé po dvou měsících znovu otevřít restaurace a pohostinství. Po obchodech, které mohly obnovit svou činnost již před několika týdny, šlo o nejviditelnější známku toho, že po ústupu koronavirové pandemie se vrací život v zemi znovu do normálních kolejí.

Lepší pohyb než vitamin v prášku. Stačí rychlá chůze
14. 05. 2020
Mnozí lidé si myslí, že imunitu mohou posílit konzumací rozpustných vitaminů, i když vysedávají u počítače nebo televize. Pilulka ale všechno nenapraví.

Imunitu máme i v břiše. Posilte ji pestrou stravou a ‚chraňte’ bakteriální prostředí
12. 05. 2020
V boji s infekcemi bývá naším neocenitelným pomocníkem imunitní systém. Pomáhá přirozeně i v souboji s koronavirem. Jak jej můžeme posílit? Například pestrou stravou, protože k naší obraně přispívají i bakterie ve střevech.

Obětí koronaviru jsou i mezilidské vztahy. V novodobé historii toto nemá obdoby, říká sociolog
12. 05. 2020
Pandemie koronaviru nepřináší jen přímé oběti a ekonomické ztráty. Nebývalou silou se promítá i do společenských vztahů a vazeb.

Legendární virolog a spoluobjevitel eboly onemocněl covidem-19. Šíleně mě bolela hlava, říká Peter Piot
10. 05. 2020
Peter Piot je muž, který zasvětil svůj život boji s viry. V roce 1976 spoluobjevil ebolu, poté dlouhá léta působil jako šéf programu AIDS při OSN. Svou zatím poslední misi strávil v roli poradce předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, na starost měl výzkum vakcíny proti nemoci covid-19. Nyní se však 71letý Belgičan sám nakazil a detailně popsal, jaké nečekané komplikace nový koronavirus přináší.

Francouzi v karanténě přibrali v průměru 2,5 kilogramu, ukázal průzkum
9. 05. 2020
Více než polovina Francouzů od 17. března, kdy začala v jejich zemi platit karanténní opatření, přibrala na váze. Vyplývá to z průzkumu agentury Ifop, který dnes zveřejnil list Le Parisien. V průměru přitom po sedmi týdnech karantény ukazuje Francouzům osobní váha o 2,5 kilogramu více než dřív.

Pravé neštovice pozabíjely více lidí než všechny války. K jejich vymýcení přispěli i Češi
8. 05. 2020
Pravé neštovice se poprvé vyskytly zřejmě před více než 3000 lety v Indii a v Egyptě a po celá staletí patřily k největším metlám lidstva. Jen v uplynulém století zabily přes 300 milionů lidí. V roce 1959 zahájila Světová zdravotnická organizace (WHO) s touto chorobou boj, o 19 let později byl vyléčen poslední pacient. Oficiálně byly neštovice prohlášeny za vymýcené 8. května 1980. Vydatně k tomu přispěli i českoslovenští vědci.

Velký manuál od expertů z Bulovky: Jak jsme daleko s poznáním koronaviru?
7. 05. 2020
Přední čeští infekcionisté Jiří Beneš a Ladislav Machala z Kliniky infekčních nemocí 3. LF UK a pražské Nemocnice Na Bulovce připravili již v polovině března pro server Lidovky.cz úspěšný manuál přinášející klíčové informace o novém koronaviru. Nyní oba experti nachystali jeho pokračování, ve kterém přibližují nejnovější poznatky o SARS CoV2.

Lékaři obnovují normální provoz. Na řadu přicházejí zákroky, které byly kvůli pandemii odloženy
7. 05. 2020
V posledních týdnech museli lékaři v nemocnicích odložit řadu plánovaných výkonů. Teď začínají přecházet do běžného režimu.

Čeští vědci popsali funkci kinázy, která může pomoci při léčbě rakoviny
5. 05. 2020
Novou možnost na cestě k lékům bránícím nádorovému bujení objevila výzkumná skupina pod vedením Dalibora Blažka z institutu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně. Jako první na světě popsala význam bílkoviny nazývané cyklin-dependentní kináza 11 (CDK11), která hraje důležitou roli v přepisu genetické informace. Jejich poznatky v pondělí publikoval časopis Nature Structural & Molecular Biology.

Bolavé zuby, slepé střevo nebo oční problémy nepočkají. Kdy kvůli koronaviru neodkládat návštěvu lékaře?
5. 05. 2020
Nemoc covid-19 patří v současnosti k největším strašákům. Do pozadí zatlačila řadu dalších zdravotních rizik, která však není dobré zanedbávat. Ve strachu z obávaného viru si mnozí lidé rozmýšlejí návštěvu zdravotnických zařízení. Ať už je trápí akutní problémy, nebo se dlouhodobě léčí s některou z chronických nemocí. Některá ošetření odkládají i zdravotnická zařízení.

Italové chtějí pryč z karantény, přehodnocují tak pojem ‚členové rodiny‘
4. 05. 2020
Lidé v Itálii se v posledních dnech zamýšlejí nad výkladem pojmu „členové rodiny“. Děje se tak v souvislosti s rozhodnutím vlády umožnit jim, aby po týdnech celostátní domácí izolace kvůli pandemii covidu-19 mohli navštívit své příbuzné ve stejném regionu.

Pandemie nemoci covid-19 by mohla znamenat konec pro tradiční podání ruky
4. 05. 2020
Začalo to před staletími jako symbol míru, jako znamení toho, že v ruce nedržíte zbraň, a během let se z tohoto gesta stala součást téměř každé společenského, náboženského nebo obchodního kontaktu. Ale nový typ koronaviru si vynutil nový způsob myšlení o stisku rukou. Bez ohledu na to, o jak přátelské gesto jde, znamená výměnu potenciálně nebezpečných mikroorganismů, napsala agentura Reuters.

Jak efektivně cvičit doma? Inspiraci najdete v plánu od fitness trenéra Jágra
3. 05. 2020
Měsíc v karanténě se neblaze podepisuje na postavě i kondici nejednoho z nás. Omezené vycházení, zavřená fitness centra a další sportoviště totiž rozhodně nehrají do karet blížící se plavkové sezóně. Jestli se v létě nechcete stydět za své tělo, slezte z gauče a začněte doma cvičit dle plánu sestaveného odborníkem na fitness.

Úlevu přináší také cibule a med. Na léčbu kašle se hodí, říká vedoucí lékárnice
2. 05. 2020
Při léčbě kašle nepoužívám pouze léky, ale pravidelně ji doplňuji bylinami, říká Irena Kiliková, vedoucí lékárnice lékárny v ostravské Hornické poliklinice.

WHO nadále doporučuje roušky. Situace kolem nákazy koronavirem je v Evropě nadále vážná
30. 04. 2020
Světová zdravotnická organizace (WHO) nadále doporučuje, aby roušky a respirátory jako ochranu před koronavirem, nosili především zdravotníci a nakažení, prohlásila krizová koordinátorka této organizace Dorit Nitzanová. Ta rovněž řekla, že veřejnost musí roušky chápat pouze jako doplněk celého souboru preventivních opatření. Situace kolem nákazy koronavirem je v Evropě sice nadále vážná, státy ale musí rychle a bezpečně obnovit zdravotní služby i pro pacienty, jejichž potíže jsou jiného charakteru, uvedl Hans Kluge.

Hlídač plic. Ne všichni kašlající mají koronavirus
30. 04. 2020
Asi jste také zažili v obchodě kašlajícího člověka, který je sledován přísnými, až žalujícími pohledy. Vždyť kašel je jedním z průvodních znaků nemoci covid-19. Ale každý, kdo kašle, nemusí ještě být zasažený novým koronavirem.

Bude trvat roky, než se zjistí, kde se stala v nejhůře koronavirem postižené Lombardii chyba
28. 04. 2020
Zatímco se Itálie připravuje na zmírnění omezujících kroků zavedených kvůli pandemii koronaviru, je stále jasnější, že v Lombardii, nejhůře postiženém regionu v nejvíce zasažené evropské zemi, se musela stát obrovská chyba, píše agentura AP.

Vakcína proti meningokoku B bude zdarma pro děti do 6 měsíců, rozhodlo ministerstvo. Rodiče ušetří až 10 tisíc
28. 04. 2020
Očkování proti meningokoku typu B bude od května hrazeno z pojištění dětem do šesti měsíců, u další vakcíny proti typům A, C, W a Y u dětí do dvou let. Informace upřesnilo ministerstvo zdravotnictví, v úterý informovalo, že očkování oběma typy vakcín je zdarma pro „kojence a malé děti“.

Vědci probádali wuchanské nemocnice. Koronavirus vydrží v uzavřených prostorech i hodiny, zjistili
28. 04. 2020
Nový virus SARS-CoV-2 se zdržuje v přelidněných prostorech či v místnostech, které postrádají ventilaci. Zjištění asijských vědců podporuje teorii, že nemoc covid-19 se mimo jiné šíří i pomocí aerosolu a je nutné riziková místa dezinfikovat. Ve dvou wu-chanských nemocnicích a jejich okolí přežíval virus ve formě mikroskopických částeček dlouhou dobu. Špatně z testu vyšly toalety, dobře na tom naopak byla otevřená prostranství.

Karanténa dává smysl. Mezinárodní studie chválí model použitý i v Česku
28. 04. 2020
Na tři miliardy obyvatel planety muselo v rámci boje s koronavirovou pandemií výrazně omezit své aktivity. Je to k něčemu dobré? A za jakých podmínek jsou opatření nejúčinnější? Mezinárodní studie chválí model použitý i v Česku.

Měřte si ještě před komplikacemi kyslík, radí nemocným Američanům doktor. V Česku zbytečné, reaguje expert
26. 04. 2020
Americký lékař v nemocnici pozoroval, jak pacienti často vůbec netuší, že mají velmi nízkou hladinu kyslíku v těle a rozbíhá se jim v něm kvůli nákaze nemocí covid-19 zápal plic. Když si potíží konečně všimnou, je již pozdě a musí být připojeni na plicní ventilaci. Doktor z New Yorku navrhuje, aby si lidé sledovali hladinu kyslíku v těle sami doma pomocí jednoduchého přístroje - pulzního oxymetru. Podle českého experta to však v českém prostřední není nutné.

Lidé více vyhledávají virtuální nemocnici. Jak to funguje?
25. 04. 2020
Medicína na dálku, bez přímého kontaktu pacienta s lékařem, nabrala v době pandemie na intenzitě. Například portál uLékaře.cz, který zprostředkovává rady odborníků, má dnes trojnásobně vyšší návštěvnost.

Lék remdesivir v první klinické studii propadl. Test v Číně byl ukončen předčasně, brání se firma Gilead
23. 04. 2020
Experimentální antivirotikum remdesivir od společnosti Gilead Sciences selhalo při své první klinické studii léčby nemoci covid-19 mezi náhodně vybranými pacienty. Napsal to ve čtvrtek list Financial Times s odvoláním na pracovní dokumenty náhodně zveřejněné Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Srdce pod dálkovou kontrolou. Omezený provoz se řeší různými způsoby
23. 04. 2020
Některé ordinace teď mají omezený provoz. Vyšetření však může probíhat i na dálku. Například činnost srdce se dá zkontrolovat rozborem záznamu EKG z chytrých hodinek, případně pomocí malého přístroje, který pacientovi přijde domů poštou. Brněnské MDT – Mezinárodní centrum pro telemedicínu – začalo v době nouzového stavu poskytovat zdarma online konzultace s kardiologem, prozatím po dobu jednoho měsíce.

Turecko se chce prosadit jako humanitární velmoc
22. 04. 2020
Zdravotnický materiál pro Itálii a Španělsko, zařízení pro Palestince a dokonce léky pro Arménii: v době pandemie nemoci covid-19 se Turecko snaží vylepšit si pověst a prosadit se jako humanitární velmoc. Píše to agentura AFP.

Pandemie zvýraznila roli sester. Učíme se za pochodu, ale zdravotníci z boje neutíkají
21. 04. 2020
Sestry nemohly být připraveny na pandemii. Učily se za pochodu, dnes je situace pro ně daleko lepší než na začátku, říká Martina Šochmanová, prezidentka České asociace sester.

Pandemie dezinformací: proč i chytří lidé věří koronavirovým mýtům?
20. 04. 2020
Je to smutná pravda, ale každá zdravotní krize vyvolá svou vlastní pandemii dezinformací. Od 80. let do přelomu století jsme zažili šíření nebezpečných lží o AIDS - od přesvědčení, že virus HIV vznikl ve vládní laboratoři, přes tvrzení, že testy HIV jsou nespolehlivé, až po teorii, že se nákaza dá léčit kozím mlékem.

Pro děti se spinální svalovou atrofií existuje v současnosti účinná léčba, říká lékařka
20. 04. 2020
Spinální svalová atrofie (SMA) byla donedávna nejčastější příčinou úmrtí na vrozené onemocnění u kojenců. Každý rok se narodí asi deset dětí s touto nemocí, jen zhruba třetina odsud měla šanci dožít dospělosti, ovšem i tito pacienti pak umírali velmi brzy.

S pandemiemi už musíme počítat. Americká města čeká katastrofa, říká český vědec žijící v USA
18. 04. 2020
Ve velkých amerických městech bude brzy katastrofická situace, říká český vědec, který v USA žije. Nemoc covid-19 totiž USA silně podcenily – podobně jako mnohé jiné země. Američané jsou navíc nedisciplinovaní a nezvyklí se podřizovat, což teď stav jen zhoršuje.

Česká maska s nejvyšším stupněm ochrany jde do sériové výroby. Jedna z prvních várek putuje k vědcům
17. 04. 2020
Čeští výzkumníci a firmy dokončili nový typ respirátoru nejvyšší třídy pro sériovou výrobu. Ta se má naplno rozběhnout příští týden. Ochranná polomaska RP95-M vychází z modelu vyvinutého v březnu na ČVUT, který však nelze vyrábět hromadně. Jedna z prvních objednávek na 1200 kusů poputuje k vědcům, kteří na ústavech Akademie věd ČR (AV) testují vzorky na koronavirus, a věnují se souvisejícímu výzkumu. AV to oznámila v tiskové zprávě.

Muži si myjí ruce mnohem méně často než ženy
15. 04. 2020
Mýt si ruce mýdlem a teplou vodou po dobu 20 vteřin je společně s pobytem doma a odstupem od ostatních lidí nejlepší zbraní, kterou máme proti koronaviru. Existuje ale jeden zásadní, a přitom jen zřídka zmiňovaný rozdíl v tomto základním hygienickém návyku: ženy si myjí ruce častěji a pečlivěji než muži, napsal zpravodajský server CNN.

Nebezpečí kolem nás existuje. Dobro se nedělá pro metály, říká přírodovědec a kněz
14. 04. 2020
Žili jsme v bublině bezpečí, kterou jsme pracně kolem sebe zbudovali, ale nebezpečí kolem nás prostě jsou, i když nevíme proč, říká Marek VáŽili jsme v bublině bezpečí, kterou jsme pracně kolem sebe zbudovali, ale nebezpečí kolem nás prostě jsou, i když nevíme proč, říká Marek Vácha, přírodovědec, etik a kněz.cha, přírodovědec, etik a kněz.

Domácí idylu během karantény často střídají hádky. Mnoho vztahů se pak bortí zbytečně, říká párový terapeut
13. 04. 2020
Nejprve nadšení z tolik potřebných společných chvil, jásot dětí, že nemusí do školy, hodiny strávené u televize. Po pár dnech domácí idylu střídají hádky, výčitky, pocit odcizení, samoty. Vedle pandemie straší v časech koronavirového domácího vězení páry či rodiny po celé zemi také ponorková nemoc.

Odložte cigaretu, nechte lůžka nakaženým. Lékařské společnosti apelují na kuřáky
13. 04. 2020
Kuřák, který teď odloží cigaretu, může v době koronavirové epidemie potenciálně ušetřit tolik potřebné lůžko na jednotce intenzivní péče. Připomínají to lékařské odborné společnosti, jež apelují na kuřáky a tvrdí, že právě nyní je vhodný čas skončit s kouřením.

Vitaminem proti epidemii. Má smysl nakupovat potravinové doplňky, nebo je lepší jít ven?
12. 04. 2020
Rad, jak nyní posílit imunitu, je plný internet. Jenže má vůbec smysl nakupovat potravinové doplňky ve chvíli, kdy o nové infekci stále víme poměrně málo? A není jednodušší lépe jíst a vyrazit během slunečných dnů na procházku?

Nejistota se dotýká i lidí s psychickými potížemi, něco takového jsme ještě nezažili, říká profesor
11. 04. 2020
Pětina lidí u nás trpí nějakými psychickými potížemi, říká profesor Pavel Mohr, primář kliniky Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech a předseda Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně.

Senioři překvapili vyrovnaností, nepanikaří a vypořádávají se s izolací. Více než o sebe mají strach o potomky
9. 04. 2020
Nejzranitelnější skupinou jsou senioři. Tahle věta zazněla během pandemie koronaviru nespočetněkrát. Přesto obvykle nijak zvlášť nepanikaří. Více než o sebe se totiž zřejmě bojí o své potomky.

Zkouška pro psychiku. Nevytahujte staré křivdy a neřešte problémy alkoholem
7. 04. 2020
Ještě nedávno si podobnou situaci jen málokdo uměl představit: jsme prakticky pořád doma. Někdo z domova pracuje, někdo se domů vrací hned po práci, jiný teď práci nemá a neví, jestli ještě mít bude. Náš život se kvůli pandemii podstatně změnil. Nejhůř tuto situaci většinou snášejí ti, kdo nejsou v dobré fyzické či psychické kondici a nemají rodinu ani přátele, o něž by se mohli opřít.

Screening snižuje riziko rakoviny prsu, radí lékařka
4. 04. 2020
Díky mamografickému screeningu klesla úmrtnost na rakovinu prsu o třetinu, říká lékařka Miroslava Skovajsová z pražského Mamma centra Breast unit Prague.

Co chtějí ženy po padesátce? Zpomalit stárnutí a zůstat co nejdéle fit
2. 04. 2020
Proti obecnému přesvědčení jsou myslím dnešní padesátnice v relativně dobré kondici, říká doktorka Kateřina Cajthamlová, internistka a systemická terapeutka z ordinace v Praze 3. „Už proto, že se v mládí mnohem víc pohybovaly venku než dnešní mladé ženy.“

Současná krize je zkouškou i příležitost něco změnit. Psychologové radí, jak ‚přežít‘ karanténu
1. 04. 2020
Ještě nedávno si podobnou situaci jen málokdo uměl představit: jsme prakticky pořád doma. Někdo z domova pracuje, někdo se domů vrací hned po práci, jiný teď práci nemá a neví, jestli ještě mít bude.

Zubaři mají z koronaviru strach. Podle Šmuclera vzniká záchranná síť ordinací pro nakažené
1. 04. 2020
Jednou z profesí, které se bez respirátorů nejvyšší třídy neobejdou, jsou zubaři. Patří k těm nejohroženějším, protože při jejich práci vzniká aerosol, jakýsi tryskáč pro koronavirus.

Inventura pro ženské zdraví. Na co si dát pozor, když přichází klimakterium
31. 03. 2020
V průběhu klimakteria postupně vyhasíná funkce vaječníků. Současně s tím se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Ženy tak přicházejí o svého spolehlivého ochránce, a k mnohým chorobám jsou proto náchylnější.

Prostata se dá léčit, muži musí přijít včas, říká lékař
29. 03. 2020
Muži se už o své urologické zdraví zajímají víc, říká profesor Tomáš Hanuš, přednosta Urologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Koronavirus očima praktického lékaře: Seniorů se nejvíc dotýkají katastrofické scénáře, propadají panice
28. 03. 2020
Nejistota, strach a úzkosti. Současná situace, která uvrhla všechny do situace, kterou neznají, se podepisuje i na duševním stavu lidí. Trpí především senioři.

Šéf WHO varoval před používáním neověřených léků proti koronaviru
27. 03. 2020
Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v pátek na pravidelné tiskové konferenci varoval před používáním léků proti koronaviru, jejichž účinnost ještě nebyla prokázána. Podle Tedrose to může naopak způsobit nedostatek těchto léků pro potřebné pacienty s jinou diagnózou.

Léky na vysoký tlak nezhorší průběh koronavirové infekce, uvedl Ústav pro kontrolu léčiv
27. 03. 2020
Pacienti, kteří se léčí s vysokým krevním tlakem, by měli v nastavené léčbě pokračovat a neměli by ji bez další konzultace s lékařem přerušovat. Uvedl to dnes Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v tiskové zprávě. Reagoval tím na hypotézu publikovanou v časopise Lancet, ze které mohou pramenit obavy pacientů z možného zhoršení průběhu koronavirové infekce.

Pohyb je nejlepší lék na stárnutí. Co vše souvisí s jeho nedostatkem?
26. 03. 2020
Vyhnout se zdravotním rizikům, která začínají hrozit zhruba po padesátce, to je přání, jež má asi většina mužů.

Zdraví mužů po padesátce. Na které choroby si dát pozor?
24. 03. 2020
Padesát let dnes není pro muže žádný věk. Některá onemocnění se však přesto u nich právě v tomto období začínají hlásit. Co proti tomu mohou dělat? Mnozí padesátníci nemají ani tušení o tom, že je začíná ohrožovat některé z civilizačních onemocnění.

Zdraví mužů po padesátce. Na které choroby si dát pozor?
24. 03. 2020
Padesát let dnes není pro muže žádný věk. Některá onemocnění se však přesto u nich právě v tomto období začínají hlásit. Co proti tomu mohou dělat? Mnozí padesátníci nemají ani tušení o tom, že je začíná ohrožovat některé z civilizačních onemocnění.

Uzdravených je po celém světě už 100 tisíc. Jeden infikovaný koronavirem nakazí průměrně víc než tři další
23. 03. 2020
Téměř 350 tisíc nakažených, přes 15 tisíc mrtvých a 100 tisíc vyléčených lidí. Taková čísla nabízí statistika o celosvětové pandemii koronaviru. Nemoc Covid-19, kterou virus způsobuje, průměrně jeden nakažený přenese na více než tři další osoby ze svého okolí.

Virtuální klinika: řešení pro tisíc pacientů denně nejen v době koronavirové epidemie
23. 03. 2020
V současné době se kvůli koronavirové epidemii zvýšil šestsetkrát zájem o služby virtuální kliniky EUC, která pacientům umožňuje online a v reálném čase konzultovat své zdravotní problémy s lékaři, aniž by je museli navštívit. Tím se pochopitelně snižuje riziko nákazy. „Jsme připraveni takto pomoci více než tisícovce pacientů denně,“ říká Václav Vachta, generální ředitel zdravotnické skupiny EUC.

Virtuální klinika: řešení pro tisíc pacientů denně nejen v době koronavirové epidemie
23. 03. 2020
V současné době se kvůli koronavirové epidemii zvýšil šestsetkrát zájem o služby virtuální kliniky EUC, která pacientům umožňuje online a v reálném čase konzultovat své zdravotní problémy s lékaři, aniž by je museli navštívit. Tím se pochopitelně snižuje riziko nákazy. „Jsme připraveni takto pomoci více než tisícovce pacientů denně,“ říká Václav Vachta, generální ředitel zdravotnické skupiny EUC.

Šéfka Alzheimercentra: Osobní kontakt teď není možný, příbuzní klientů volají a kvitují fotky na Facebooku
22. 03. 2020
Lidé s Alzheimerovou chorobou a dalšími typy demence patří v nynější době pandemie koronaviru k nejzranitelnějším, neboť jsou odstřihnutí od kontaktu s vnějším okolím. Snažíme se jim zajistit jistotu dobrého domova, říká pro Lidovky.cz regionální ředitelka zlínského Alzheimercentra Helena Nováková.

Šéfka Alzheimercentra: Osobní kontakt teď není možný, příbuzní klientů volají a kvitují fotky na Facebooku
22. 03. 2020
Lidé s Alzheimerovou chorobou a dalšími typy demence patří v nynější době pandemie koronaviru k nejzranitelnějším, neboť jsou odstřihnutí od kontaktu s vnějším okolím. Snažíme se jim zajistit jistotu dobrého domova, říká pro Lidovky.cz regionální ředitelka zlínského Alzheimercentra Helena Nováková.

Když nemáte maso, dejte tam… Jak na zdroje bílkovin v době omezených nákupů
20. 03. 2020
Bílkoviny, jakožto jednu ze tří základních složek výživy, jistě není nutné zdlouhavě představovat. Zatímco cukry a tuky si jednoznačně spojujeme s příjmem energie, bílkoviny čili proteiny mají trochu složitější poslání. Jsou nezbytně důležité pro růst a regeneraci svalových i nervových buněk, zpevňují kosti a posilují imunitní systém.

Když nemáte maso, dejte tam… Jak na zdroje bílkovin v době omezených nákupů
20. 03. 2020
Bílkoviny, jakožto jednu ze tří základních složek výživy, jistě není nutné zdlouhavě představovat. Zatímco cukry a tuky si jednoznačně spojujeme s příjmem energie, bílkoviny čili proteiny mají trochu složitější poslání. Jsou nezbytně důležité pro růst a regeneraci svalových i nervových buněk, zpevňují kosti a posilují imunitní systém.

Sluncem proti koronaviru, ale co když to nejde? Vitamin D najdete i v rybím tuku, radí lékaři
19. 03. 2020
Lékaři doporučují posilnit imunitní systém vitaminem D či omega-3 mastnými kyselinami. Jejich užívání snižuje výskyt zánětů a může ulehčit průběh nákazy Covid-19.

Centrum tkání nabízí kmenové buňky na léčbu lidí s koronavirem
18. 03. 2020
Národní centrum tkání a buněk v Brně vyvíjí léčivý přípravek, který lze využít při léčbě pacientů s těžkým poškozením plic v ohrožení života, které způsobila nákaza koronavirem. V tiskové zprávě to dnes uvedla Elen Šťastná z centra. Centrum podle ní využití kmenových buněk při léčbě těchto pacientů nabídlo Ústřednímu krizovému štábu České republiky. V ČR bylo k dnešnímu ránu potvrzeno 383 nakažených koronavirem.

Centrum tkání nabízí kmenové buňky na léčbu lidí s koronavirem
18. 03. 2020
Národní centrum tkání a buněk v Brně vyvíjí léčivý přípravek, který lze využít při léčbě pacientů s těžkým poškozením plic v ohrožení života, které způsobila nákaza koronavirem. V tiskové zprávě to dnes uvedla Elen Šťastná z centra. Centrum podle ní využití kmenových buněk při léčbě těchto pacientů nabídlo Ústřednímu krizovému štábu České republiky. V ČR bylo k dnešnímu ránu potvrzeno 383 nakažených koronavirem.

Pokud by praktičtí doktoři zavřeli ordinace, nemocnice nápor pacientů nezvládnou, říká lékař
17. 03. 2020
Současná situace v Česku se dotýká všech, včetně praktických lékařů. Nedostatek roušek v ordinacích, často zmatení pacienti a jejich neustálá edukace. „Snažíme se pacientům vysvětlovat, proč nikdy nekašlat do ruky a do kapesníku, ale do rukávu. A proč nosit roušky, pokud je mají. Oddělujeme od sebe v rámci dne pacienty s respiračními problémy a ty s chronickými obtížemi," vysvětluje současnou situací v českých ordinacích praktický lékař Radoslav Svoboda.

Pokud by praktičtí doktoři zavřeli ordinace, nemocnice nápor pacientů nezvládnou, říká lékař
17. 03. 2020
Současná situace v Česku se dotýká všech, včetně praktických lékařů. Nedostatek roušek v ordinacích, často zmatení pacienti a jejich neustálá edukace. „Snažíme se pacientům vysvětlovat, proč nikdy nekašlat do ruky a do kapesníku, ale do rukávu. A proč nosit roušky, pokud je mají. Oddělujeme od sebe v rámci dne pacienty s respiračními problémy a ty s chronickými obtížemi," vysvětluje současnou situací v českých ordinacích praktický lékař Radoslav Svoboda.

Idiopatická plicní fibróza. Dýchání je jako chůze po zmrzlém sněhu
17. 03. 2020
Jako astma se mohou maskovat i jiné, někdy ještě nebezpečnější plicní choroby. Je důležité poznat je včas. Při preventivní akci našli před časem lékaři čtyři pacienty, jejichž dech při poslechu připomínal chůzi po zmrzlém sněhu. Diagnóza? Idiopatická plicní fibróza.

Omezení cukru chování dětí neovlivní, spojení mezi ním a hyperaktivitou je jen mýtus
16. 03. 2020
Mnoho rodičů vidí v cukru viníka hyperaktivního chování svých dětí. Ale tento mýtus už byl vyvrácen, napsal list The New York Times. Názor, že by cukr mohl vést k větší zlobivosti dětí, se poprvé objevil v lékařské literatuře v roce 1922. Myšlenka ale veřejnost nijak nezaujala do chvíle, než v roce 1975 nevyšel bestseller doktora Bena Feingolda Proč je vaše dítě hyperaktivní.

Omezení cukru chování dětí neovlivní, spojení mezi ním a hyperaktivitou je jen mýtus
16. 03. 2020
Mnoho rodičů vidí v cukru viníka hyperaktivního chování svých dětí. Ale tento mýtus už byl vyvrácen, napsal list The New York Times. Názor, že by cukr mohl vést k větší zlobivosti dětí, se poprvé objevil v lékařské literatuře v roce 1922. Myšlenka ale veřejnost nijak nezaujala do chvíle, než v roce 1975 nevyšel bestseller doktora Bena Feingolda Proč je vaše dítě hyperaktivní.

Nenechte se zavalit informacemi, nabádá psychoterapeut. Dětem je nutné situaci vysvětlit
16. 03. 2020
V době krize je důležité zůstat racionální a nebýt přehlcen a fascinován tokem zpráv. Zejména na děti je potřeba působit klidně a nestandardní situace jim trpělivě vysvětlovat, říká v rozhovoru pro LN psychoterapeut Radek Pěkný.

Přátelské prostředí pro vetřelce? Obezita nahrává špatným virům
16. 03. 2020
Obézní pacienty nemají v nemocnici rádi. Špatně se s nimi manipuluje na lůžku, operace bývají kvůli podkožnímu tuku a orgánům obaleným tukem obtížnější. A také je více ohrožují viry – přinejmenším ty chřipkové.

Bezpečí si může pacient sám hlídat. Jak na to?
15. 03. 2020
Někdy se pacient dostane do nemocnice ve stavu, kdy může být rád, že je rád. Ale jindy si může zdravotnické zařízení vybírat a svůj pobyt v něm do určité míry sám ovlivňovat tak, aby se vyhnul případným rizikům.

Místo nákazy: nemocnice. Přes všechna opatření se zde infikujete snáze než doma
14. 03. 2020
Nepotěší to, ale je to logické – nemocnice je nebezpečným místem. Přicházejí do ní lidé oslabení, podstupují tu složité zákroky, jsou tedy náchylnější k infekcím. Tady se člověk přes veškerá opatření může někdy nakazit snáze než třeba doma.

Pravidla domácího učení. Důležité je jasně stanovit dobu pro studium, pozornost dětí zlepší pobyt v přírodě
13. 03. 2020
Základní, vysoké a vyšší odborné školy v Česku byly nařízením vlády z důvodu omezení šíření nemoci COVID-19 preventivně uzavřeny. Vzdělávání tak bude dočasně probíhat v domácích podmínkách. Jak děti na takovou situaci připravit a správně nastavit režim „domácí školy“?

‚Pravidelné čištění mobilu je důležitější než nošení roušek.’ Telefon jako možný přenašeč koronaviru
12. 03. 2020
Potenciálními nositeli nákazy novým typem koronaviru mohou být podle odborníků také mobilní telefony. Tedy zařízení, kterých se většina lidí dotýká v průběhu celého dne. Na co si dát pozor a jak mobil správně dezinfikovat?

Narovnejte záda a uvidíte, že se vám uleví. Neléčí jen léky
12. 03. 2020
V boji s průduškovým astmatem nestačí mít v kapse inhalátor. Pacienti potřebují pravidelně cvičit své přirozené dechové ústrojí. Musejí poznat i „své spouštěče“. A také se smířit s tím, že psi ani kočky nepatří do jejich domácnosti.

Jak operuje koronavirus. Plíce přestávají dodávat kyslík, organismus se rozpadá jako domino, popisují vědci
11. 03. 2020
Nemoc COVID-19 způsobuje jen o trochu více než běžný kašel, pokud nákaza zůstane pouze v puse či v nose infikovaného. U většiny pacientů to tak skutečně je, vážnější situace ale nastává ve chvíli, kdy infekce zasáhne plíce. Obtíže s dýcháním se projeví u jednoho ze sedmi nakažených, uvedla agentura Bloomberg.

Jak operuje koronavirus. Plíce přestávají dodávat kyslík, organismus se rozpadá jako domino, popisují vědci
11. 03. 2020
Nemoc COVID-19 způsobuje jen o trochu více než běžný kašel, pokud nákaza zůstane pouze v puse či v nose infikovaného. U většiny pacientů to tak skutečně je, vážnější situace ale nastává ve chvíli, kdy infekce zasáhne plíce. Obtíže s dýcháním se projeví u jednoho ze sedmi nakažených, uvedla agentura Bloomberg.

Vyléčil se druhý pacient s virem HIV. Za úspěchem stojí transplantace kostní dřeně
10. 03. 2020
Na světě se vyléčil druhý člověk s virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Muž z Londýna ukončil antoretrovirální léčbu před více než 30 měsíci a jeho testy na přítomnost HIV jsou nyní negativní. Za vyléčením podle lékařů stojí transplantace kostní dřeně, kterou podstoupil kvůli rakovině. S odvoláním na článek ve vědeckém magazínu The Lancet HIV o tom v úterý informoval zpravodajský web BBC.

Vyléčil se druhý pacient s virem HIV. Za úspěchem stojí transplantace kostní dřeně
10. 03. 2020
Na světě se vyléčil druhý člověk s virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Muž z Londýna ukončil antoretrovirální léčbu před více než 30 měsíci a jeho testy na přítomnost HIV jsou nyní negativní. Za vyléčením podle lékařů stojí transplantace kostní dřeně, kterou podstoupil kvůli rakovině. S odvoláním na článek ve vědeckém magazínu The Lancet HIV o tom v úterý informoval zpravodajský web BBC.

Nová fakta o zmutovaném koronaviru: šíří se až na vzdálenost 4,5 metru a ve vzduchu vydrží půl hodiny
10. 03. 2020
Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19, se může přenášet na vzdálenost až 4,5 metru a ve vzduchu může setrvávat i 30 minut. Uvádějí to čínští vládní epidemiologové ve studii, o níž v úterý informoval hongkongský list South China Morning Post. Podle serveru CNBC je průměrná inkubační doba nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, pět dnů. Do 12 dnů se příznaky choroby projeví u naprosté většiny (97,5 procenta) nakažených.

Nová fakta o zmutovaném koronaviru: šíří se až na vzdálenost 4,5 metru a ve vzduchu vydrží půl hodiny
10. 03. 2020
Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19, se může přenášet na vzdálenost až 4,5 metru a ve vzduchu může setrvávat i 30 minut. Uvádějí to čínští vládní epidemiologové ve studii, o níž v úterý informoval hongkongský list South China Morning Post. Podle serveru CNBC je průměrná inkubační doba nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, pět dnů. Do 12 dnů se příznaky choroby projeví u naprosté většiny (97,5 procenta) nakažených.

Astma trápí stovky milionů lidí. Pomoci může biologická léčba
10. 03. 2020
Astma trápí stovky milionů lidí po celém světě, v Česku se s ním musí potýkat kolem milionu pacientů. Ti s nejhoršími projevy podstupují biologickou léčbu.

V Brně cvičili lidé na podporu nemocných s roztroušenou sklerózou. Výtěžek půjde na nákup rehabilitačních pomůcek
8. 03. 2020
Přes 140 lidí se zapojilo o víkendu v Brně do cvičebního maratonu na podporu lidí s roztroušenou sklerózou. Za pořadatele to řekla Dominika Cardová. Vybralo se přes 15 000 korun, které poslouží na nákup rehabilitačních pomůcek, jež neproplácejí pojišťovny.

Proč COVID-19 tak netrápí děti? Možná i díky jiným koronavirům, míní experti
7. 03. 2020
Lepší imunita nebo častější vystavení nemocem. To mohou být některé z důvodů, proč novému typu koronaviru, který se od konce minulého roku rozšířil z Číny do více než 80 zemí světa, zdánlivě odolávají děti. Pacienty jsou převážně starší lidé a mezi více než 3400 oběťmi dosud nejsou žádné děti mladší devíti let. Jasné odpovědi na otázky týkající se chování tohoto typu koronaviru však odborníci zatím nemají, napsal server televizní stanice NBC.

Proč COVID-19 tak netrápí děti? Možná i díky jiným koronavirům, míní experti
7. 03. 2020
Lepší imunita nebo častější vystavení nemocem. To mohou být některé z důvodů, proč novému typu koronaviru, který se od konce minulého roku rozšířil z Číny do více než 80 zemí světa, zdánlivě odolávají děti. Pacienty jsou převážně starší lidé a mezi více než 3400 oběťmi dosud nejsou žádné děti mladší devíti let. Jasné odpovědi na otázky týkající se chování tohoto typu koronaviru však odborníci zatím nemají, napsal server televizní stanice NBC.

Pozor na žloutenku, způsobuje cirhózu, varuje lékař
7. 03. 2020
Světově nejzávažnějšími chorobami jater jsou virové hepatitidy B a C. U nás je však nejčastější akutní hepatitida, typ E, která se přenáší tepelně nedostatečně upraveným masem, říká Zdeněk Prokeš, primář infekčního oddělení Nemocnice Prostějov.

Děláte zásoby na 14 dní? Konzervy nechte v regálu. Výživový poradce popisuje, čím byste měli zaplnit spíž
6. 03. 2020
Mouka, rýže, těstoviny, konzervy. Sociální sítě před několika dny zaplavily fotografie prázdných regálů v obchodech s potravinami. Lidé si tvoří zásoby a skupují trvanlivé potraviny kvůli obavám z následků nákazy novým typem koronaviru. Server Lidovky.cz oslovil výživového poradce s otázkou, jak se vybavit trvanlivými potravinami, které dodají tělu vše potřebné.

Děláte zásoby na 14 dní? Konzervy nechte v regálu. Výživový poradce popisuje, čím byste měli zaplnit spíž
6. 03. 2020
Mouka, rýže, těstoviny, konzervy. Sociální sítě před několika dny zaplavily fotografie prázdných regálů v obchodech s potravinami. Lidé si tvoří zásoby a skupují trvanlivé potraviny kvůli obavám z následků nákazy novým typem koronaviru. Server Lidovky.cz oslovil výživového poradce s otázkou, jak se vybavit trvanlivými potravinami, které dodají tělu vše potřebné.

Lepší je péct než smažit či grilovat. Nárazovým pitím játra trpí více
5. 03. 2020
Nárazové pití alkoholu je daleko horší než pravidelná konzumace menších dávek. Přesto bychom si i od malých dávek měli alespoň dva dny v týdnu odpočinout. Kromě toxinů a dalších nebezpečných látek může naše játra také ohrožovat příliš velké množství zkonzumované potravy.

Lepší je péct než smažit či grilovat. Nárazovým pitím játra trpí více
5. 03. 2020
Nárazové pití alkoholu je daleko horší než pravidelná konzumace menších dávek. Přesto bychom si i od malých dávek měli alespoň dva dny v týdnu odpočinout. Kromě toxinů a dalších nebezpečných látek může naše játra také ohrožovat příliš velké množství zkonzumované potravy.

Až 9 dní na plastu, 8 hodin na hliníku. Studie ukazují, jak dlouho přežijí koronaviry na různých površích
5. 03. 2020
Až devět dní zvládnou přežít koronaviry, které jsou přenositelné na člověka, na neživých površích. To je závěr analýzy německých vědců, v níž zkoumali dostupná data pro starší typy koronavirů, která mohou poskytnout další vodítka k pochopení onemocnění, vzbuzujícího paniku v Česku i ve světě.

Dezinfekce došla, vyrobte si ji sami doma. Přípravu zvládnete z běžně dostupných surovin, radí WHO
4. 03. 2020
S šířící se nákazou koronavirem začínají v Česku i dalších zemích chybět dezinfekční gely. Stát chce proto zakázat vývoz dezinfekce do zahraničí, ministerstvo zdravotnictví má totiž silné signály o jejím nedostatku v různých institucích. Navíc lidé tyto gely hromadně nakupují a v obchodech jsou tak vyprodané. Světová zdravotnická organizace (WHO) nabízí návod na přípravu, abyste je nemuseli složitě shánět.

Dezinfekce došla, vyrobte si ji sami doma. Přípravu zvládnete z běžně dostupných surovin, radí WHO
4. 03. 2020

Zmenšení žaludku pomáhá pacientům zbavit se cukrovky, říká odborník
4. 03. 2020
Jedním z řešení obezity, kterou v Česku trpí přes 150.000 lidí, je bariatrický zákrok, který spočívá v chirurgickém zmenšení objemu žaludku a odstranění buněk zodpovědných za vylučování tzv. hormonů hladu. Operace může pomoci vyléčit diabetes II. typu, který se s obezitou často pojí. Novinářům to dnes řekl diabetolog Martin Haluzík.

Zmenšení žaludku pomáhá pacientům zbavit se cukrovky, říká odborník
4. 03. 2020
Jedním z řešení obezity, kterou v Česku trpí přes 150.000 lidí, je bariatrický zákrok, který spočívá v chirurgickém zmenšení objemu žaludku a odstranění buněk zodpovědných za vylučování tzv. hormonů hladu. Operace může pomoci vyléčit diabetes II. typu, který se s obezitou často pojí. Novinářům to dnes řekl diabetolog Martin Haluzík.

Játra jsou oknem s žaluziemi. Alkohol pro není jedinou hrozbou, škodí hlavně tuky a cukry
3. 03. 2020
Nemoc jater má kdekdo spojenu s nemírnou konzumací alkoholu. Není to bohužel jediná hrozba pro největší vnitřní orgán v našem těle. Játra mají v našem těle hodně práce. Vychytávají všechny živiny dopravené z trávicího traktu. Skládají, ukládají, přeměňují bílkoviny, tuky a cukry, degradují metabolity, detoxikují jedovaté látky nebo bojují s infekcí.

Problém se objeví s první zlomeninou, upozorňuje lékař
29. 02. 2020
Každý, kdo prodělal vážnější zlomeninu po lehčím úrazu, by se měl nechat vyšetřit, zda už u něj nedošlo k řídnutí kostí, říká Martin Hrbek, vedoucí osteologické ambulance Nemocnice České Budějovice. Nemoc totiž jde úspěšně léčit. Udržovat zdravé kosti pak pomáhá známá čtveřice rad: přestat kouřit, omezit alkohol, začít zdravě jíst a mít dostatek pohybu.

Problém se objeví s první zlomeninou, upozorňuje lékař
29. 02. 2020
Každý, kdo prodělal vážnější zlomeninu po lehčím úrazu, by se měl nechat vyšetřit, zda už u něj nedošlo k řídnutí kostí, říká Martin Hrbek, vedoucí osteologické ambulance Nemocnice České Budějovice. Nemoc totiž jde úspěšně léčit. Udržovat zdravé kosti pak pomáhá známá čtveřice rad: přestat kouřit, omezit alkohol, začít zdravě jíst a mít dostatek pohybu.

Řídnutí kostí ve staří. Pomůže slunce, zdravá strava a pohyb
27. 02. 2020
Stárnutí je spojeno s křehnutím kostí. Pomoci kostem přitom nejlépe dokáže hlavně správná strava a pohyb. Kosti pro optimální stav potřebují především tři základní věci – dostatečnou zátěž, přísun vápníku a vitaminu D. Nejpřirozenějším zdrojem vitaminu D je sluneční ultrafialové záření typu B (UVB). K zajištění dostatku vitaminu D obvykle stačí na deset až patnáct minut denně vystavit svůj obličej a paže slunci.

Řídnutí kostí ve staří. Pomůže slunce, zdravá strava a pohyb
27. 02. 2020
Stárnutí je spojeno s křehnutím kostí. Pomoci kostem přitom nejlépe dokáže hlavně správná strava a pohyb. Kosti pro optimální stav potřebují především tři základní věci – dostatečnou zátěž, přísun vápníku a vitaminu D. Nejpřirozenějším zdrojem vitaminu D je sluneční ultrafialové záření typu B (UVB). K zajištění dostatku vitaminu D obvykle stačí na deset až patnáct minut denně vystavit svůj obličej a paže slunci.

Ledvinové kameny jsou civilizačním onemocněním. Na vině je málo vody a moc bílkovin, říká urolog
26. 02. 2020
V polovině případů jsou pacienty s ledvinovými kameny muži a ženy s nadváhou. Charakteristickým znakem tohoto onemocnění je přitom recidiva, která je stejně častá jako u prvotního záchytu onemocnění. „V prvé řadě je nutné upravit pitný režim. Důležitá je rovnoměrnost přijímání tekutin. Dalším důležitým faktorem je restrikce příjmu živočišných proteinů, soli a normální příjem vápníku,“ říká v rozhovoru urolog Pavel Drlík.

Ledvinové kameny jsou civilizačním onemocněním. Na vině je málo vody a moc bílkovin, říká urolog
26. 02. 2020
V polovině případů jsou pacienty s ledvinovými kameny muži a ženy s nadváhou. Charakteristickým znakem tohoto onemocnění je přitom recidiva, která je stejně častá jako u prvotního záchytu onemocnění. „V prvé řadě je nutné upravit pitný režim. Důležitá je rovnoměrnost přijímání tekutin. Dalším důležitým faktorem je restrikce příjmu živočišných proteinů, soli a normální příjem vápníku,“ říká v rozhovoru urolog Pavel Drlík.

Strašák jménem řídnutí kostí. Zlomeniny straší starší lidi
25. 02. 2020
Proč někdo přečká tvrdý pád jen s pár boulemi a druhý jen zlehka upadne a hned má na několik týdnů sádru? Často nejde jen o pořádný pohár smůly. Strašákem starších lidí je postupné řídnutí kostí. Obávat se ovšem nemusejí jen oni.

Strašák jménem řídnutí kostí. Zlomeniny straší starší lidi
25. 02. 2020
Proč někdo přečká tvrdý pád jen s pár boulemi a druhý jen zlehka upadne a hned má na několik týdnů sádru? Často nejde jen o pořádný pohár smůly. Strašákem starších lidí je postupné řídnutí kostí. Obávat se ovšem nemusejí jen oni.

Nezdravá strava snižuje hladinu testosteronu a zabíjí spermie, vyplývá ze studie
23. 02. 2020
Takzvaná západní strava je příčinou nejen úbytku mužských spermií, ale i poklesu hladiny testosteronu. Vliv způsobu stravování na funkci mužských varlat zkoumala rozsáhlá studie amerického odborného lékařského časopisu JAMA Urology.

Nezdravá strava snižuje hladinu testosteronu a zabíjí spermie, vyplývá ze studie
23. 02. 2020
Takzvaná západní strava je příčinou nejen úbytku mužských spermií, ale i poklesu hladiny testosteronu. Vliv způsobu stravování na funkci mužských varlat zkoumala rozsáhlá studie amerického odborného lékařského časopisu JAMA Urology.

Stáří s podvýživou. Senioři jedí nezdravě, často jim na kvalitní stravu chybí peníze
23. 02. 2020
Ráno rohlík a káva, k obědu knedlík s omáčkou, večer pak, co zbude. Denní menu českých seniorů mívá k pestrému jídelníčku daleko. Výsledkem bývá podle lékařů podvýživa, která vede ke zhoršení zdravotního stavu. Systémové řešení problému ale chybí. Kromě věku, nemocí a špatných stravovacích návyků jsou podle výživových specialistů na vině nízké důchody. Nezdravé jídlo plné cukrů vychází nejlevněji.

Stáří s podvýživou. Senioři jedí nezdravě, často jim na kvalitní stravu chybí peníze
23. 02. 2020
Ráno rohlík a káva, k obědu knedlík s omáčkou, večer pak, co zbude. Denní menu českých seniorů mívá k pestrému jídelníčku daleko. Výsledkem bývá podle lékařů podvýživa, která vede ke zhoršení zdravotního stavu. Systémové řešení problému ale chybí. Kromě věku, nemocí a špatných stravovacích návyků jsou podle výživových specialistů na vině nízké důchody. Nezdravé jídlo plné cukrů vychází nejlevněji.

Vrásky v obličeji odrážejí náš zdravotní stav
19. 02. 2020
Podívejte se na sebe do zrcadla a promluvte si o tom s lékařem: mnoho hlubokých vrásek na čele může souviset s vyšším nebezpečím vzniku kardiovaskulárních chorob. Známky času, ale také známky zdraví srdce, jsou vidět ve tváři, píše italský deník La Repubblica.

Vrásky v obličeji odrážejí náš zdravotní stav
19. 02. 2020
Podívejte se na sebe do zrcadla a promluvte si o tom s lékařem: mnoho hlubokých vrásek na čele může souviset s vyšším nebezpečím vzniku kardiovaskulárních chorob. Známky času, ale také známky zdraví srdce, jsou vidět ve tváři, píše italský deník La Repubblica.

Křečové žíly. Civilizační problém, který má řešení
16. 02. 2020
Křečové žíly, neboli varixy jsou jedním z nejčastěji se vyskytujících lidských onemocnění. Jsou nejen nevzhledné, ale i bolestivé a velmi nebezpečné. Epidemiologické studie mluví o více než 30 procent postižené populace. Poměr nemocných žen k mužům je 2:1 až 3:1. Problém rozvinuté civilizace není radno podceňovat, ale také se kvůli němu není třeba příliš trápit, má totiž funkční a estetické řešení.

Křečové žíly. Civilizační problém, který má řešení
16. 02. 2020
Křečové žíly, neboli varixy jsou jedním z nejčastěji se vyskytujících lidských onemocnění. Jsou nejen nevzhledné, ale i bolestivé a velmi nebezpečné. Epidemiologické studie mluví o více než 30 procent postižené populace. Poměr nemocných žen k mužům je 2:1 až 3:1. Problém rozvinuté civilizace není radno podceňovat, ale také se kvůli němu není třeba příliš trápit, má totiž funkční a estetické řešení.

Poptávka po lázních už převyšuje nabídku, říká Roman Prymula
15. 02. 2020
Pokud je člověk obézní, celý rok kouří a pije alkohol, pak by mu lékař neměl lázně napsat, říká profesor Roman Prymula, náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR.

Poptávka po lázních už převyšuje nabídku, říká Roman Prymula
15. 02. 2020
Pokud je člověk obézní, celý rok kouří a pije alkohol, pak by mu lékař neměl lázně napsat, říká profesor Roman Prymula, náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR.

Plodnost mužů ovlivňují poruchy vývoje už v dětství, tvrdí lékaři
14. 02. 2020
Plodnost muže v dospělosti ovlivňují poruchy vývoje už v dětském věku. Jedno až 4,6 procenta chlapců má nesestouplé varle, kolem 15 procent starších rozšířené žíly v šourku. Ne všichni potřebují operaci, u některých se poruchy srovnají samy, jiným plodnost neohrožují. Novinářům to dnes řekli zástupci Urologické kliniky 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Plodnost mužů ovlivňují poruchy vývoje už v dětství, tvrdí lékaři
14. 02. 2020
Plodnost muže v dospělosti ovlivňují poruchy vývoje už v dětském věku. Jedno až 4,6 procenta chlapců má nesestouplé varle, kolem 15 procent starších rozšířené žíly v šourku. Ne všichni potřebují operaci, u některých se poruchy srovnají samy, jiným plodnost neohrožují. Novinářům to dnes řekli zástupci Urologické kliniky 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Procedury pod lupou vědy. Jak lázně pomáhají?
13. 02. 2020
O tom, že lázně mohou přispět k léčbě pacientů, věděli už naši předkové. Současná medicína ale vyžaduje vědecky podložené důkazy.

Procedury pod lupou vědy. Jak lázně pomáhají?
13. 02. 2020
O tom, že lázně mohou přispět k léčbě pacientů, věděli už naši předkové. Současná medicína ale vyžaduje vědecky podložené důkazy.

Rychlé zhltnutí jídla způsobuje pocit hladu a bolesti žaludku, varuje fyziolog
10. 02. 2020
Spočívají vaše stravovací návyky v tom, že bleskově pozřete jídlo? Ať je to snídaně, oběd nebo večeře, opakuje se stále totéž. Vyprázdníte svůj talíř za čtvrt hodinky. Je to špatný zvyk, který může mít neblahé následky, píše francouzský deník Le Figaro a vysvětluje, co se odehrává v těle, když člověk jí příliš rychle.

Na mezizubní prostory rádi zapomínáme, říká dentální hygienistka
8. 02. 2020
Jakákoliv dentální pomůcka může poškodit zuby i dásně, když se používá špatně, říká Lenka Velebilová, prezidentka Asociace dentálních hygienistek.

Většina lidí by chtěla ve stáří zůstat doma, ukázal průzkum
7. 02. 2020
Sedm z deseti Čechů a Češek by rádo ve stáří zůstalo doma a dostávalo potřebnou péči ve svém prostředí. Pro odchod do domova pro seniory či jiného zařízení by se rozhodla necelá čtvrtina dospělých. Z nich víc než polovina by to udělala proto, že neví o jiných možnostech péče, či nechce zůstat svému okolí na obtíž.

Paradentózou trpí třetina Čechů. Zánět dásně se musí léčit včas
6. 02. 2020
Jestliže o chrup nesprávně pečujeme, začne se nám na zubech i na dásních ukládat zubní plak, který může časem mineralizovat a přeměnit se v zubní kámen. Bakterie obsažené v zubním plaku nejprve zaútočí na měkké tkáně a vyvolají zánět dásní.

Nová dietní móda? Projíst se k lepší psychice
5. 02. 2020
Jakou módní dietu jste se rozhodli letos vyzkoušet? Takovou, která vám pomůže zhubnout, anebo tu, která léčí problémy s duševním zdravím? Existuje dost velká šance, že pokud sledujete stravovací trendy, právě teď v kuchyni měníte štosy kuchařek o „čistém stravování“ za novou škálu literatury o dietách zaměřených na duševní zdraví, napsal britský časopis The Spectator.

Po maratonu mělo 70 procent běžců poškozené srdce. Amatéři závodí nedostatečně připraveni
4. 02. 2020
Po maratonu mělo 70 procent běžců zapojených do studie pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) poškozené srdce a zhruba čtvrtina ledviny, většinou ale dočasně. Výsledky testování kolem loňského pražského maratonu podle lékařů ukázaly, že amatérští závodníci často závodí nedostatečně připraveni, neznají svůj zdravotní stav, a mohou si tak přivodit těžké poškození zdraví. Představili je na tiskové konferenci.

Akce Suchej únor se snaží u Čechů omezit alkohol. I dočasná abstinence může zlepšit zdraví
2. 02. 2020
V Česku v sobotu začíná osmý ročník kampaně Suchej únor, která má pomoci omezit nadměrné pití alkoholu. Akci pořádá Liga otevřených mužů a vyzývá Čechy, aby aspoň měsíc vydrželi bez alkoholu. Podle odborníků nadměrná konzumace ohrožuje zdraví i kvalitu života, přičemž i dočasná abstinence zlepší funkci jater, trávení nebo spánek.

Při dobrém cvičení mizí reflux i bolest zad, říká fyzioterapeutka
1. 02. 2020
Díky speciálním cvikům pacienti někdy vysazují léky, které by jinak užívali doživotně, říká fyzioterapeutka Kateřina Beranová, jež působí v prvním refluxním centru v Česku, které je součástí Centra pohybové medicíny Pavla Koláře.

Měsíc bez alkoholu? Vylepší se spánek, nálada, pokožka i sex, říká adiktolog k projektu Suchej únor
31. 01. 2020
Suchej únor je výzvou, nabízí zkusit si na nějakou dobu nepít, což mnozí lidé již dlouho nezkusili, říká Miroslav Barták z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v rozhovoru pro Lidovky.cz. Projekt Suchej únor má přimět Čechy, aby na jeden měsíc přestali pít alkohol.

Pomoc při pálení žáhy: léky, fyzioterapie i operace
30. 01. 2020
Skoro každý dokáže v paměti vylovit nějakou babskou radu na pomoc proti pálení žáhy. Nejlépe takovou, která je běžně doma po ruce. Je dobré si nicméně ověřit, zda zaručená rada naopak neublíží.

Pálení žáhy nepodceňujte. Může skončit i nádorem
28. 01. 2020
Nepříjemný pocit začíná v nadbřišku a rozlévá se nahoru, pod hrudní kost. Říkáme mu pálení žáhy a nemusí jít o žádnou banalitu. Neřešený stav může skončit i nádorem.

‚Mozek náhle zahalí černý šál.‘ Premenstruační syndrom trápí miliony žen, může zavinit i vraždu
28. 01. 2020
V roce 2018 byla u soudu v indickém státě Radžastán zproštěna viny žena, která způsobila smrt dítěte. Obžalovali ji z činu, kdy měla ve studni uvěznit tři děti, jedno nepřežilo. Za hrůzný čin ale podle lékaře nesl vinu její silný premenstruační syndrom.

Nezdravé prostředí je v Česku ve většině veřejných budov, tvrdí studie. Problematické jsou otevřené kanceláře
27. 01. 2020
Nezdravé prostředí je v Česku ve třech čtvrtinách veřejných budov, jako jsou školy, kanceláře, zdravotnická zařízení nebo pečovatelské domy. Jde o takzvaný syndrom nezdravých budov, který nejčastěji souvisí s kvalitou vzduchu v interiéru.

Češi mohou nově v Maďarsku přivolat pomoc aplikací Záchranka
24. 01. 2020
Mobilní aplikace nazvaná Záchranka, která vznikla v Brně jako studentská práce a používá ji už přes milion lidí, začala fungovat i v Maďarsku. Vzhledem k novince je potřeba, aby si všichni uživatelé aplikaci aktualizovali, uvedl dnes v tiskové zprávě autor aplikace Filip Maleňák.

Homolka chce investovat v příštích třech letech 650 milionů korun
22. 01. 2020
Pražská Nemocnice Na Homolce plánuje v příštích třech letech investice za 650 milionů korun. Pořídit by letos chtěla například novou magnetickou rezonanci, přístroje pro operace mozku nebo na měření sluchu při operacích nádorů vnitřního ucha. Investovat chce i do rekonstrukce oddělení chirurgie s navýšením jeho kapacity, informovala v tiskové zprávě.

Málo vitamínů či slunečního svitu. Chronická únava vyžaduje změnu životního stylu
20. 01. 2020
Spíte každou noc dostatečně, a přesto se cítíte vyčerpaní? Tato chronická únava má několik příčin. Pokud vám ale chybí energie, a tak vynecháváte pravidelný běh nebo cvičení jógy, abyste mohli co nejdříve zalehnout, pak je to chyba. Dostáváte se tím do bludného kruhu, protože nadcházející noc budete mít narušený spánek. Fyzická námaha navíc díky svému energizujícímu účinku umožňuje bojovat proti únavě.

Pacientů s více nádory přibývá. Je to paradox dobrých výsledků léčby, prohlásil onkolog
20. 01. 2020
Říká se, že blesk nikdy neuhodí dvakrát do stejného místa. Pro rakovinu to však neplatí. Stále častěji se stává, že nějaký čas poté, co lékaři pacientovi vyléčí třeba nádor tlustého střeva, se u něj objeví například nádor plic.

Psychologie pro každého: Záda mohou bolet ze stresu. Za čím stojí emoce?
16. 01. 2020
„Bolí mě břicho,“ svěřila se před nedávnem dvanáctiletá dcera mých kamarádů, když jsme byli společně na chatě. Vzápětí dostala od tatínka ibuprofen. „Počkej, Kristýnko,“ nedá mi to, a protože je Kristýnčina máma v Praze v práci, opatrně zjišťuju, jak je na tom s měsíčky.

Česko je sedmé na světě ve spotřebě cigaret. Nejvíce kouří senioři, uvádí průzkum
13. 01. 2020
Česká republika je podle projektu Česko v datech sedmá na světě ve spotřebě cigaret, na každého staršího 15 let jich v průměru připadá přes 2400 za rok. Nejvíc kouří senioři, informovali v pondělí jeho autoři v tiskové zprávě. Téměř pětina úmrtí v ČR se podle odhadů připisuje kouření cigaret.

Psychologie pro každého: Máte doma dusno? Začněte ho řešit od sebe
9. 01. 2020
Minimum společně stráveného času, finanční starosti, práce do pozdních večerních hodin, ale také dostupnost moderních technologií v čele s chytrým telefonem neustále připojeným k internetu a jeho sociálním sítím. Sejít se u společné, byť třeba skromné večeře se stává vzácností. Členové rodiny spolu nekomunikují, tradiční rodiny se rozpadají, přibývá dětí ve střídavé péči i matek samoživitelek.

Psychologie pro každého: Umění spokojeného manželství. Co dělat, aby fungovalo?
7. 01. 2020

Psychologie pro každého: Pomoc, dospívám! Co s puberťákem?
5. 01. 2020
„Kam se podělo moje sluníčko?“ kroutí hlavou máma dvanáctileté Beáty. „Byla to tak milá holčička, od rána si zpívala. Teď se pořád mračí, nic jí není dobré.“ Podobně jako Beátina máma mluví řada rodičů náctiletých. Co se to s tím milým dítětem stalo?

V USA bude zakázán prodej e-cigaret s příchutěmi. Amerika chce ochránit zdraví teenagerů
4. 01. 2020
Americká vláda se rozhodla zakázat prodej elektronických cigaret s příchutěmi, které jsou v USA oblíbené hlavně mezi středoškolskou mládeží. Oznámila to ve čtvrtek agentura AP. Výrobci ale budou moci využít masivních výjimek, na trhu například zůstanou elektronické cigarety s nikotinovou nebo mentolovou příchutí.

Psychologie pro každého: Pilulky proti depresi jsou v módě. Spotřeba antidepresiv roste
2. 01. 2020
Lékaři předepisují podstatně více psychofarmak než před lety, vyplývá z údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Zvláště v případě antidepresiv je tento nárůst podstatný, u ostatních skupin léků na psychické obtíže dochází naopak k postupnému mírnému snižování spotřeby.

Psychologie pro každého: Trauma si člověk musí odžít. Měli bychom se i vyplakat a procítit zlost
31. 12. 2019
Jen jsem tam stála a nevěřila tomu. Určitě si ze mě utahuje, běželo mi hlavou. Až na pohřbu mi došlo, že to legrace nebyla,“ říká Kamila, matka dvou dětí, která o třetí tragicky přišla.

Psychologie pro každého: Pocity deprese v dnešní době zažívá pět procent Čechů
29. 12. 2019
Ranní cigareta vykouřená z okna, na mobilu osm nepřečtených zpráv. Odchod do práce působí jako nadlidský úkon, běžné denní rituály připomínají horský výstup. Pocity deprese v dnešní době zažívá pět procent Čechů. „Kvůli depresím jsem se začala sebepoškozovat. Nic jsem necítila, radost, smutek. Řezání se do rukou mi připomínalo, že žiju, že pořád můžu něco cítit,“ říká sedmnáctiletá Viktorie.

Žvýkačky bez cukru pomáhají po jídle, říká odbornice
28. 12. 2019
Zubní pastu k dobrému vyčištění zubů nepotřebujeme a některé pasty nám mohou zuby spíš poškodit, říká dentální hygienistka Markéta Marušanová, lektorka kurzů Swiss Dental Academy.

Psychologie pro všechny: Všichni jsme neurotici, strach je přirozený
26. 12. 2019
Bušení srdce, zrychlený dech, napětí ve svalech či svalový třes. Někomu se „stahují vnitřnosti“, jiný se potí nebo cítí sucho v ústech. Známe to všichni. Jde o úzkostnou reakci, stav, kdy tušíme nebezpečí a pomocí vyostřených smyslů je hledáme. Když ho objevíme, můžeme bojovat nebo utéct. Jde o důležitou, zdravou reakci. Potíž je, když je úzkost neadekvátní, dlouhodobá, když nás ovládá.

I chrupu můžeme dopřát sprchu. Kromě kartáčku jsou i další pomůcky
25. 12. 2019
Kromě klasických zubních a mezizubních kartáčků existují i další pomůcky, které pomáhají zlepšit ústní hygienu. Zajímavým přístrojem je například ústní irigátor, sprcha. „Je to ideální doplněk ústní domácí péče. Funguje tak, že pulzující proud vody pod velkým tlakem odstraní zbytkový plak, který předtím neodstranil kartáček. Při denním používání ústní sprcha snižuje kazivost zubů a redukuje vznik zánětu dásní a parodontitidy,“ říká Marie Dlouhá, dentální hygienistka ze Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Psychologie pro každého: Spěte sladce. Stačí vypnout včas tablet
24. 12. 2019
Lze se v naší uspěchané, hlučné a přesvícené době vůbec dobře vyspat? Nemohu spát. Vyspat se tak v kuse víc než dvě hodiny! Večer nemohu usnout, a ráno zase vstát. Na nespavost či jiné potíže se spánkem si stěžuje řada mých klientů. Lékařská praxe ukazuje, že minimálně jednu epizodu výrazné nespavosti, která již splňuje kritéria diagnózy, zažije okolo čtvrtiny Čechů.

Živé překvapení se může vymstít, varuje před Vánoci veterinářka
21. 12. 2019
Člověk vezme zvíře z jeho domoviny, dá ho do klece a začne ho krmit něčím, s čím se nikdy nesetkalo, hodnotí Radka Vaňousová, prezidentka Komory veterinárních lékařů.

Alzheimerova choroba je pro současný svět jako epidemie, ale dokážeme ji zastavit, říká neurolog Tolar
16. 12. 2019
Přezdívá se jí epidemie 21. století, vědci se pokoušeli na ni najít lék více než 20 let. Až nyní svitla naděje v podobě preventivního léku, který má navíc českou stopu. Pokud uspěje v poslední klinické studii, mohl by se na celém světe podávat již za pět let. „Preventivním užíváním léku lze Alzheimerově chorobě zabránit, nikdy k ní nedojde,“ říká pro server Lidovky.cz neurolog a zakladatel společnosti Alzheon Martin Tolar.

Svitla šance pro lidi s alzheimerem? Český neurolog testuje v Motole unikátní lék, studie potrvá dva roky
14. 12. 2019
Lidem trpícím Alzheimerovou chorobou a jejich rodinám svitla naděje. Český neurolog Martin Tolar má v ruce lék, který čeká poslední klinická studie, jež ověří jeho blahodárné dopady na pacienty. Testování se má odehrávat i ve spolupráci s Fakultní nemocnicí v Motole. Pak by se mohl dostat k lidem v Americe a Evropě.

V nemocnici potřebují paliativní péči stovky lidí ročně
11. 12. 2019
V nemocnicích, kde umírá 65 procent lidí, vznikají týmy zaměřené na takzvanou paliativní medicínu, tedy péči o umírající pacienty. Ve velké nemocnici jejich péči potřebují stovky lidí za rok. Na tiskové konferenci to řekli zástupci Fakultní nemocnice (FN) Královské Vinohrady.

Vir, který může způsobit zánět mozku. Nipah přenášejí netopýři, může způsobit velkou epidemii
9. 12. 2019
Smrtící vir nipah přenášený netopýry má vážný epidemický potenciál. Varovali před tím v pondělí podle agentury Reuters experti na globální zdraví a infekce. Vir se rozšířil na tisícovkách kilometrů v Indii a Bangladéši a neexistují proti němu léky, ani vakcína.

Musíme lidi přesvědčit, že vakcíně lze věřit, říká lékařka
7. 12. 2019
Při chřipce je důležitý klid na lůžku. Antivirotika jsou obvykle zapotřebí u hospitalizovaných pacientů, říká Martina Havlíčková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku při Státním zdravotním ústavu.

V Nepomuku se otevře zařízení pro lidi s Alzheimerovou chorobou
4. 12. 2019
„V Nepomuku se na přelomu ledna a února otevře zařízení pro lidi s Alzheimerovou chorobou a domov pro seniory se 196 lůžky,“ řekl starosta čtyřtisícového města Jiří Švec (za ANO). Bývalou továrnu Šumavanu na výrobu košil v lese mezi sídlištěm a zámkem Zelená Hora koupila před čtyřmi lety pražská firma BM Develop, která ji opravila a dlouho hledala provozovatele a shání i kupce. O sanatoriu se v Nepomuku mluví asi 20 let.

V karlovarské nemocnici začali s biologickou léčbou lupénky
1. 12. 2019
V karlovarské nemocnici začali s biologickou léčbou lupénky a atopického ekzému. Zejména u lupénky (psoriázy) slibuje výrazně lepší výsledky léčby. Vzhledem k nákladnosti léčby je ale určena pacientům se závažnějším rozsahem tohoto kožního onemocnění, řekl dnes novinářům primář kožního oddělení karlovarské nemocnice Tomáš Pospíšil.

Nejlepší je motivace příkladem, s pacienty chodím na konverzační zdravotní procházky, říká kardiolog
29. 11. 2019
Většinu své lékařské praxe věnoval léčbě již probíhajících nemocí, čím dál víc je pro něj ale důležitá prevence. Se svými pacienty se prochází, běhá maraton a radí, jak o sebe pečovat, abychom prožili nejen aktivní život, ale také stáří. „Medicína nám prodloužila dobu života, podstatná však je jeho kvalita. Nikdo nechce být od 50 let invalida,“ říká kardiolog.

Červený kříž varuje před epidemií horečky dengue v Jemenu
27. 11. 2019
Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC) a humanitární organizace Evropské komise (ECHO) varovaly před epidemií horečky dengue v Jemenu. Za poslední měsíc jsou evidovány tisíce nemocných a několik desítek lidí zemřelo. Kromě této choroby se válkou sužovaný Jemen potýká i s tisíci případů cholery a malárie, uvedl podle agentury AP Červený kříž.

Naše tělo zapomnělo co jíst, stále více lidí je závislých na ‚zakázaných‘ potravinách, míní odborníci
25. 11. 2019
Vyznavači zdravého životního stylu, milovníci běhání, alergici, ať už skuteční nebo údajní, fanatici štíhlé linie - z toho či onoho důvodu jsme téměř všichni posedlí jídlem. A přesto se šíří obezita. Z mnoha důvodů, životních zkušeností a vnějších faktorů, které nás ovlivňují, už jídlo nemá neutrální hodnotu a my už téměř neumíme jíst. Píše to italský deník Corriere della Sera.

Rtuť v rybách může ovlivnit dětský mozek. Vysoké koncentrace stojí i za významným snížením IQ
24. 11. 2019
Dravé ryby představují největší riziko, že člověk dostane do těla rtuť. Neznamená to však, že by je měl z jídelníčku vynechat. Zejména těhotné ženy by ale měly zvolit spíš krevety nebo kapra.

Zlomový experiment. V USA poprvé operovali člověka se ‚zmraženými‘ životními funkcemi
23. 11. 2019
Tým lékařů z lékařské fakulty Marylandské univerzity pod vedením Samuela Tishermana provedl možná zlomový experiment pro budoucnost chirurgie a traumatologie. U pacientu s těžkým poraněním, které by mohlo vést k vykrvácení se krev nahradí ledově studeným solným roztokem, což vede ke zpomalení životních funkcí a lékařům dá více času na operaci.

Chcete doplnit vitamin C? Nemusíte jíst citrusy, postačí i jablka a hrušky, říká lékařka
22. 11. 2019
Jak posílit v zimě imunitu a vyhnout se chřipce či viróze? Stačí se nadopovat vitaminy, nebo je to zbytečné? „Ideální je jíst ovoce i zeleninu několikrát denně, ale po celý rok, nejen na podzim a v zimě. Když už virózu máte, nedoporučuji konzumovat alkohol. I když si mnoho lidí myslí, že chřipku lze „přepít“, ve skutečnosti jen oddalují své uzdravení. Alkohol dehydruje, oslabuje imunitu, zatěžuje játra a viróza se pak projevuje silněji a trvá déle,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Jaroslava Čiefová, praktická lékařka a internistka na EUC Klinice Praha.

Kdo s koho: bio versus nebio. Co je zdravější?
20. 11. 2019
Rok od roku přibývá lidí, kteří vkládají do biopotravin naději v to, že je možné se najíst a přitom se vyhnout chemikáliím, které našemu zdraví škodí. Pro jiné jsou biopotraviny i jejich konzumenti terčem posměchu. Kdo má blíž k pravdě?

Migréna trápí milion Čechů. Lékaři ji zatím vyléčit nedokážou
19. 11. 2019
O novinkách v léčbě migrény diskutovali nedávno i odborníci na Světovém kongresu o bolestech hlavy v Dublinu. „Celosvětově postihuje tato nemoc více než deset procent populace,“ říká David Doležil, neurolog ze specializovaného pracoviště Headache Centrum v Praze a předseda Společnosti pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. „V České republice je podle našich odhadů situace podobná, i když epidemiologickou studii prozatím k dispozici nemáme.“

Bolest nevznikne jen tak, napoví nám mnohé o našem způsobu života, říká fyzioterapeut
14. 11. 2019
Zaměřuje se na principy fungování těla včetně zřetězení jeho poruch. Neléčí jen místo, které bolí, ale všechny, i vzdálené důvody, které vytváří bolest v daném místě, na které si pacient stěžuje. Fyzioterapeut Tomáš Rychnovský tvrdí, že každá bolest má svou příčinu a ta často „leží“ v hlavě. „Někdo se málo hýbe, špatně dýchá, je v napětí, v tlaku, ve kterém není spokojený, žije s hlubokým smutkem v sobě nebo se lehce naštve,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Bavme se a nevytvářejme dramata. Zkuste masáže, večeře či zajděte do lesa
12. 11. 2019
Zahnat podzimní deprese pomůže dobře zvolený sport, ale také třeba posezení s přáteli, masáže, dobrá kniha… Záleží na tom, co nejlíp sedne právě nám.

I rodina závislého člověka potřebuje léčbu, říká adiktoložka
9. 11. 2019
Uvědomit si, že má člověk problém, je první krok k léčbě závislosti na lécích, říká adiktoložka Monika Plocová, zakladatelka Branického sanatoria v Praze.

Kde rodí celebrity. Hořovická nemocnice otevírá zrekonstruovanou porodnici s luxusními sály
8. 11. 2019
Hořovická nemocnice dokončila rekonstrukci porodnice U Sluneční brány. Místo původních tří má nyní čtyři porodní boxy, které jsou vybaveny nejmodernější přístrojovou technikou a vybudovány tak, aby poskytovaly maximální pohodlí. Modernizace začala v únoru a vyšla na 48 milionů korun. Už v minulosti v nemocnici rodila například Barbora Špotáková, Michaela Mauerová nebo Andrea Růžičková–Kerestešová.

Vědci: Spalničky mohou imunitu člověka zdevastovat stejně jako 10 let s HIV. Vymažou jí ‚paměť‘
4. 11. 2019
Horečka, rýma, kašel a červená vyrážka. To jsou jen některé ze symptomů, kterými se projevují obávané spalničky. Toto nakažlivé virové onemocnění obvykle postihuje děti okolo 5 let a patří mezi nejčastější příčiny úmrtí v tomto věku. Mezinárodní tým vědců nyní zjistil, že spalničky i po vyléčení dokáží zanechat výraznou stopu v imunitním systému. Dle jejich analýzy zapomene, jak reagovat na neznámé patogeny a nedokáže se tak bránit nemocem – a to v dlouhodobém časovém horizontu.

I dětem prospívá včasná prohlídka. Ani jim se rakovina nevyhýbá
24. 10. 2019
U dětí se předpokládá, že jsou v podstatě zdravé, zpravidla u nich nečekáme závažné nemoci. Dětské preventivní prohlídky však svůj velký význam mají. Preventivní zdravotní péče o děti je u nás špičková. Osmdesát procent návštěv u pediatrů objeví běžné „bolístky“, zbývající pětina pak zachytí buď závažnější onemocnění, nebo jejich náběh.

Zdánlivé banality vedou k rizikovým pádům, varuje lékařka
5. 10. 2019
Kvalifikovaný pracovník domácí péče by měl umět staršímu člověku poradit, jak si zařídit domácnost, aby byla bezpečnější, říká docentka Iva Holmerová z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy a Gerontologického centra v Praze.

Nejvíc úrazů hrozí doma. Upadnete tam častěji než venku na náledí
1. 10. 2019
Převážná většina z nás považuje domov za spolehlivý ostrov bezpečí. Jenže realita bývá dost odlišná. Zranění můžeme doma utrpět mnohem častěji než při adrenalinových sportech.

České naděje z Brna i Heidelbergu. Jak se experimentální léčba uvádí do praxe?
19. 09. 2019
Třem Čechům s leukemií ve Vídni na tamním akreditovaném pracovišti odebrali bílé krvinky, zmrazili je a poslali do USA. V zámořských laboratořích je geneticky upraví tak, aby uměly na chorobu zaútočit a zničit ji. Ve Vídni pak změněné krvinky znovu vrátí pacientům do krve.

Ve světě každých 40 vteřin někdo spáchá sebevraždu
11. 09. 2019
Každých 40 vteřin ve světě někdo umírá vlastní rukou, celkem je to skoro 800 tisíc lidí ročně. Každý rok tak více lidí spáchá sebevraždu, než kolik jich zemře ve válce nebo podlehne malárii či rakovině plic. V předvečer Světového dne prevence sebevražd, který připadá na 10. září, to uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Situace v České republice podle statistik odpovídá světovému průměru.

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 431 lidí, další případy přibudou
9. 09. 2019
Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce srpna 431 lidí. Nejvíce případů bylo zaznamenáno v Jihočeském kraji (55), přes čtyři desítky nemocných také v Pardubickém, Středočeském, Jihomoravském, Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok 712.

Je med skutečně tak zdravý, jak se říká?
22. 08. 2019
Včelí med je považován za zdravý. Ale je tomu skutečně tak? Med je kaloricky vydatnější než běžný cukr, ale má větší sladivost, proto se ho dá používat méně než cukru. Med je složen hlavně z fruktózy, glukózy a vody a obsahuje stopy vitaminů, minerálů, elektrolyty, enzymy, aminokyseliny a flavonoidy. Tyto látky mají určitý příznivý vliv na zdraví, a tím odlišují med od jiných sladidel, jako je cukr, píše italský deník Corriere della Sera.

Emotivní upíři nám vysávají energii a sílu
15. 08. 2019
Žádají o pomoc a rady, ale nikdy výměnou za to nic neposkytnou. Vyčerpávají energii příbuzných, partnerů, přátel a kolegů v práci. I ty nejvýznamnější citové vztahy, jako je vztah manželů nebo rodičů a dětí, mohou nabýt obratu, který vůbec není zdravý. Je to vina takzvaných emotivních či psychických upírů, osob, které vědomě či méně vědomě absorbují energii těch, které mají před sebou.

Letní zážitky by neměla zkazit už cesta
6. 08. 2019
Touha poznat co nejvíce míst nutí člověka strávit dlouhé hodiny na cestách. Pokud zrovna nejste řidič, už při cestě můžete začít relaxovat. Nejvíce stresu s počátkem dovolené samozřejmě zažívají řidiči. Nesmějí polevit v soustředění ani na vteřinu. Pravidelné cesty Čechů na dovolenou k moři jsou určitě pro amatéry náročným výkonem.

Ve světě už vyžadují ekologické opalovací krémy
3. 08. 2019
Havajské ostrovy byly prvním územím, které přijalo zákon zakazující na jejich půdě prodej a používání opalovacích krémů obsahujících látky škodící životnímu prostředí: oxybenzon a ethylhexyl metoxycinamát. Stejný zákaz platí na ostrově Aruba, autonomní zemi Nizozemska, a na ostrově Palau východně od Filipín, píše italský deník La Repubblica.

Běžné jablko má v sobě přes 100 milionů bakterií
2. 08. 2019
Typické jablko obsahuje více než 100 milionů bakterií. Na to přišli vědci z Technické univerzity ve Štýrském Hradci při svém výzkumu, jehož výsledky zveřejnili v časopise Frontiers in Microbiology. Nejvíc bakterií přitom podle nich překvapivě není na slupce, ale v dužině a semenech. Mikroorganismy jsou podle vědců důležité pro zdravou střevní mikroflóru.

Objev jihočeských vědců může pomoci nové vakcíně proti lymské borelióze
29. 07. 2019
Parazitologové z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích po experimentech se sajícími klíšťaty popsali, jak se borelie, tedy bakterie způsobující lymskou boreliózu, přenášejí z těla parazita do hostitele. Podle jejich výzkumu míří borelie ze střeva klíštěte přes jícen rovnou do hostitele, zatímco dosud převládal vědecký názor, že borelie nejdřív přejdou do slinných žláz. Výzkum bude dál pokračovat, může napomoci vyvinout nové vakcíny.

Čerstvé jizvy vyžadují dvojnásobnou péči
26. 07. 2019
Z mezinárodní studie o zdraví a životním stylu školáků Health Behaviour in School-aged Children (HBSC), kterou pravideůně připravuje evropská kancelář Světové zdravotnixké organizace, vyplývá, že děti u ná stále méně kouří a pijí alkohol. Tyto drogy vyměnily za energetické nápoje.

Jezte více ovoce a zeleniny, snižuje deprese
24. 07. 2019
Jestliže sníme o čtyři porce ovoce a zeleniny denně více, může to zlepšit náš psychický stav natolik, že to sníží nejméně o polovinu negativní dopady rozvodu a z jedné třetiny i citové strádání ze ztráty zaměstnání. Píše o tom italský deník La Repubblica.

I zhnědlá pokožka chce ochranu. Opakované spálení zvyšuje riziko rakoviny
23. 07. 2019
Nenechte si léto zkazit tím, že budete muset léčit svoji kůži popálenou od sluníčka. Jak o kůži pečovat, aby po celé léto zůstala zdravá, radí dermatoložka Zuzana Macková z pražské Perfect Clinic Dermatology. A vysvětluje, proč při spálení potřebuje kůže zvláštní režim až do úplného zhojení.

Vůně zmírňují stres a pomáhají lidem najít psychickou rovnováhu
21. 07. 2019
Působení vůní a pachů na citový život, které bylo dlouho opomíjeno, se stále více studuje. „Vyberte si jeden z esenciálních olejů, který vás přitahuje. Kapněte si do dlaně, pak se pohodlně usaďte, přiložte si dlaň k obličeji a dýchejte.“

Aplikaci Záchranka má už milion lidí, denně ji využije asi 50
20. 07. 2019
Milion uživatelů už používá mobilní aplikaci Záchranka, díky níž lze stisknutím tlačítka přivolat pomoc. Denně přes aplikaci volá kolem 50 lidí v nouzi, uvedla v tiskové zprávě za autory aplikace Klára Majíčková. Aplikace je zdarma. Záchranáři na základě volání z aplikace vyjeli k víc než 35 000 případům. Výhodou aplikace je, že udává přesnou polohu člověka v nouzi.

V Rusku chtějí vyhradit denní volno na preventivní prohlídky
17. 07. 2019
Ruské ministerstvo práce navrhlo vyhradit zaměstnaným Rusům volný den pro preventivní zdravotní prohlídky. Napsal to list Rossijskaja gazeta. Možnost vzít si volno na prohlídku by měli mít zaměstnanci starší čtyřiceti let, lidé v předdůchodovém věku by měli právo na dvoudenní volno.

Jedete do zahraničí? Pozor na led v pití
13. 07. 2019
Češi jsou zvyklí na vysokou hygienickou úroveň. Stále méně se setkávají v zahraničních rezortech s tím, že by byla v hotelu vyloženě špína. Přesto bychom si měli uvědomit, že naše žaludky snesou mnohem méně, než co si mohou dovolit domácí obyvatelé. Každý by si proto měl zapamatovat základní pravidla, jak předejít žaludečním a střevním potížím způsobeným jídlem.

Rozeznávají zvuky i pohybující se předměty. Proč nevidomí tak dobře slyší?
10. 07. 2019
Pro mnohé z nás by byl přechod frekventované silnice, když bychom byli odkázáni jen na sluch, velmi riskantní, a třeba i nemožný. Pro nevidomé to je ale jen jedna z překážek, které musí denně překonávat. Je známo, že lidé, kteří se narodili nevidomí nebo přišli o zrak v útlém věku, mají mnohem více vyvinutý sluch, především schopnost rozeznávat zvuky a identifikovat pohybující se předměty, píše italský deník La Repubblica.

Otravu z jídla tělo umí zvládnout. Děti a senioři si ale musí dávat pozor na dehydrataci
9. 07. 2019
Zažil to téměř každý – místo výletů, odpočinku na pláži a koupání člověk tráví hodiny v koupelně a neví, jestli má u záchodové mísy dřív sedět či klečet. Otrava jídlem číhá na dovolené v cizině, ale i doma. Čím hrozí a jak při ní postupovat, radí lékař Ondřej Nývlt ze společnosti Svět zdraví.

Posilujícím nápojům u nás holdují i děti
4. 07. 2019
Z mezinárodní studie o zdraví a životním stylu školáků Health Behaviour in School-aged Children (HBSC), kterou pravidelně připravuje evropská kancelář Světové zdravotnické organizace, vyplývá, že děti u nás stále méně kouří a pijí alkohol. Tyto drogy vyměnily za energetické nápoje.

Energetické drinky klamou tělo. Často se po nic může objevit pocit úzkosti a poruchy spánku
2. 07. 2019
Po odeznění stimulačních účinků se může vrátit pocit velké únavy, úzkosti nebo objevit porucha spánku. Pitím energetických nápojů se snažíme jen podvést své tělo. To se ale nedá a falešná hra se zdravím se nám může vymstít, říká internistka Fakultní nemocnice Brno Miroslava Navrátilová.

Nemoc, která ničí lidskou tvář. Noma v Africe ročně zabíjí přes 100 tisíc dětí
29. 06. 2019
Na veřejnosti se o ní příliš nemluví. Noma je smrtelná nemoc. Ti, kteří přežijí mají znetvořený obličej, kvůli němuž jsou pak celý život společensky izolovaní. Mezinárodní týmy lékařů navracejí přeživším naději na normální život. Je mezi nimi i anestezioložka Kristína Ožvoldová ze Slovenska. Díky chirurgickým a plastickým zákrokům mohou postižení znovu začít pracovat, oženit se nebo vdát, a začlenit se tak zpátky do komunity.

Jak přežít vedra? Hodně pijte a vynechte těžká jídla i alkohol
28. 06. 2019

Kolapsů sportovců z horka v posledních letech přibývá
26. 06. 2019
Kolapsů sportovců z přehřátí je podle odborníků v současné době dvakrát více než dřív. Na vině je větší zájem o masové sportovní akce, růst teplot i věk závodníků. Podle přednosty 1. interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň a Lékařské fakulty Univerzity Kralovy v Plzni Martina Matějoviče, který je sám vrcholovým triatlonistou, například po závodě k horkém a vlhkém počasí vyhledá lékařskou pomoc až každý desátý.

Saláty ano, maso a alkohol ne. Co jíst v tropickém počasí a čemu se vyhnout?
26. 06. 2019
Tropická vedra, která v současnosti obtěžují celou Evropu, ovlivňují nejen, jak se cítíme, ale také to, jak naše tělo tráví. V horkých dnech je proto lepší vyhnout se těžko stravitelným potravinám, masu, chlebíčkům či tučným a mastným jídlům. Nahraďte je ořechy, ovocem a zeleninou či kuskusem.

Ledu v nápojích se raději vyhněte, radí lékařka
22. 06. 2019
Pokud jedeme do exotického zahraničí, měli bychom se radši vyhýbat ledu a nekonzumovat nepřevařené nápoje. A mít dobře vybavenou lékárničku, říká Hana Tkadlecová, lékařka zlínského Centra cestovní medicíny Avenier.

U cholesterolu záleží i na čase jídla
21. 06. 2019
V boji proti vysoké hladině cholesterolu záleží i na času, kdy jíme. Jestliže přesuneme 100 kilokalorií z pozdních večerních hodin na dobu oběda, „zlý“ cholesterol se sníží. A když kalorie pocházejí z tuků, pokles je ještě výraznější, píše italský deník Corriere della Sera.

Chcete si být jistí, že pijete dostatečně? Pozorujte barvu moči
20. 06. 2019
Když už v létě sáhneme po alkoholu, v druhé ruce by měla být láhev s vodou na zapití. Předtím bychom se měli dobře najíst. Ne vše tekuté je prospěšné a lidé si sousloví pitný režim vykládají různě. Nutriční terapeutka Kateřina Čamková, která působí na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, se často setkává s tím, že někteří lidé přijímají tekutin příliš málo.

Dobrý spánek umožňuje lépe se učit
19. 06. 2019
Výkonnost paměti závisí částečně na době a kvalitě spánku. Kdo nikdy nezažil probdělé noci před zkouškami? Spánek umožňuje posílit schopnost pamatovat si to, co jsme se předtím naučili. Díky pokroku ve zkoumání mozku dnes vědci vědí, které jeho zóny jsou spojeny s učením a v době spánku se aktivují. Nedávný výzkum týmu Stéphanie Mazzové z Lyonské univerzity přinesl některá upřesnění, napsal francouzský deník Le Figaro.

Pití mějte v létě vždy po ruce, vyhněte se bublinkám a alkoholu
18. 06. 2019
Léto ještě nenastalo, ale horka už jsme letos zažili. Abychom neměli zdravotní problémy, musíme dodržovat pitný režim. Nejenom kvůli žízni. Voda je pro život nezbytně důležitá a bez vody se doslova nedá žít. Vlastně dá, ale přežijeme pouze několik dní, vysvětluje nutriční terapeutka Fakultní nemocnice Olomouc Kamila Jiříčková.

USA přestanou financovat vládní výzkum na lidských embryích
12. 06. 2019
Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa minulý týden oznámila, že ukončí financování výzkumu na lidských embryích. Rozhodnutí je vítězstvím pro odpůrce interrupcí, studie se totiž provádí na mrtvých plodech z dobrovolných potratů, píše agentura AP. Někteří vědci však tvrdí, že lidská embrya nelze při výzkumu léčby určitých nemocí ničím nahradit.

S užíváním léků pomůže i chytrý telefon, říká lékárník
8. 06. 2019
Nespolknete velkou tabletu? Zeptejte se lékárníka, zda ji můžete rozpůlit. Některé tablety není vhodné dávat ani do dávkovače, třeba kvůli světlu nebo vlhkosti, upozorňuje Michal Hojný, lékárník a člen představenstva České lékárnické komory.

Lepšímu stravování v práci dle lidí brání hlavně nedostatek času
7. 06. 2019
Nedostatek času na jídlo je podle Čechů nejčastější překážkou, proč se v pracovní době nestravují lépe. V průzkumu společnosti Up ČR, která se specializuje na zaměstnanecké benefity, to jako hlavní důvod uvedlo 38 procent zaměstnanců. Dalšími častými bariérami v lepším stravování v práci je nedostatek klidu na jídlo a nedostatek možností kvalitního stravování v okolí práce. Jako problém to vnímá shodně zhruba pětina lidí.

Vyvážená strava, dostatek pohybu a spánku. Mnoha nemocem lze předejít
6. 06. 2019
Nemoc může být varováním, že tělo i duše potřebuje změnu. Řada civilizačních chorob je důsledkem hektického způsobu života. Lze jim předejít. Vyvážená strava, dostatek pohybu, dodržování zásad hygieny, dostatek spánku, pravidelný režim a zvládání stresu, respektive snaha se mu celkově vyhnout. Tato pravidla určitě zná každý člověk v civilizovaném světě. Je to cesta, jak se udržet zdravý.

Přejídáme se, abychom se vyhnuli stresu a depresi
5. 06. 2019
Když jíme, abychom zklidnili své emoce, je to normální. Když s tím nedokážeme přestat, stává se to nemocí. Po stresující události, emotivním šoku nemají někteří lidé na jídlo ani pomyšlení, jiní se jídlem uklidňují (comfort food): pojídají sladkosti, čokoládu a pokrmy bohaté na kalorie. Je to normální? Je proč se znepokojovat? Píše o tom francouzský týdeník L’Express.

Seznamte se s misofonií. Pokud vám vadí i ty nejběžnější zvuky, zřejmě jí trpíte
2. 06. 2019
Ty nejběžnější zvuky vyvolávají u některých lidí úzkosti a zuřivost. Misofonie, tedy porucha, kterou vědecká obec dosud málo zkoumala, může člověku zkomplikovat sociální život. Žvýkání, chroustání popcornu v kině, škrábání nehtů po látce: tyto zvuky jsou pro většinu z nás téměř nepostřehnutelné, pro osmadvacetiletou Soniu je ale jejich poslech utrpením.

Kam sáhnout při výběru jídla? Vyhněte se těm průmyslově vyrobeným
30. 05. 2019
Když vybíráme potraviny, neměli bychom hned uvěřit všem reklamním lákadlům. Bez průmyslově vyráběných potravin s extrémními přídavky soli se těžko obejdeme. Tím spíš je důležité alespoň porovnávat jejich složení. I pak bychom měli pokrmy co nejméně upravovat, protože každá ingredience představuje nechtěnou dávku sodíku navíc.

V Kongu bude 800 tisíc lidí očkováno proti choleře
29. 05. 2019
Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí oznámila, že spouští kampaň v rámci které naočkuje přes 800.000 lidí proti choleře v provincii Severní Kivu na východě Konga. Nemoc už si od začátku roku v regionu vyžádala 240 obětí, píše agentura AFP s odkazem na vyjádření WHO. V zemi přitom také nedávno vypukla epidemie eboly a spalniček.

Bílé zlato i bílý jed. Soli jíme příliš, je to zlozvyk
28. 05. 2019
Omezit solení je snad ještě těžší než například odnaučit kuřáka kouřit. V obou případech jsou přitom rizika zřejmá a varování před nimi čím dál naléhavější. S cílem zmenšit především riziko srdečních chorob a mrtvice vydala Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučení na snížení denní dávky soli pro jedince pod pět gramů, což je zhruba jedna čajová lžička.

Ke zhubnutí stačí hodina a půl spánku navíc, potlačuje chuť na nezdravé jídlo
26. 05. 2019
Jak hubnout pomocí spánku? Může stačit hodina a půl nočního spánku navíc, abychom shodili nějaké ty kilogramy a odolávali pokušení pustit se do jídla škodlivého pro naši linii. Nestačí spát v noci šest a půl hodiny, je zapotřebí nejméně osmi hodin nebo osmi a půl hodiny, píše italský deník La Repubblica.

Cestovní průjem víc hrozí starším a dětem, říká lékař
25. 05. 2019
Srdeční choroby jsou jednou z nejčastějších příčin úmrtí starších lidí na cestách, říká František Stejskal, předseda Sekce tropického a cestovního lékařství Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti J. E. Purkyně.

Budoucnost medicíny směřuje k cílení a péči na míru, tvrdí odborník
24. 05. 2019
Budoucnost medicíny směřuje k cílení léčby uvnitř těla a péči každému pacientovi na míru. Díky senzorům a lepší diagnostice skončí podle předsedy Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiřího Kůse praktičtí lékaři tak, jak je známe. Řekl to dnes ve své přednášce na konferenci Inovace ve zdravotnictví, které je součástí Týdne inovací.

Podle expertů lze pokračovat v příjemném snu. Jak ale na to?
20. 05. 2019
Je možné pokračovat v přerušeném snu, abychom se dozvěděli, co se bude dále dít a jak skončí? Všechno probíhá tak rychle. Zatímco se v našem snu všechno pěkně vyvíjí, náhlé probuzení přeruší naše stoupání po schodech na festivalu v Cannes, rodící se idylku s Tomem Hardym nebo tu skutečnost, že v ruce držíme vyhrávající los v Euromilionech. Lze znovu usnout a pokračovat v radostném snění? Na tuto otázku se francouzský deník Le Figaro ptá tří odborníků - neurovědkyně, psychoanalytika a experta na výklad snů.

Běh pro dobrou věc. Z krosového závodu na Štiříně poputují peníze pro nedonošené děti v porodnici
17. 05. 2019
Ročně se u nás narodí přes sto tisíc dětí. Některé z nich by ještě před třiceti lety nepřežily. Hlavně předčasně narozené děti. Těch se v České republice ročně narodí kolem 8 tisíc. V sobotu proto proběhne tradiční krosový závod na štiřínských loukách (MCC Kros Štiřín), jehož výtěžek ze startovného bude věnován Centru pro nedonošené děti v porodnici U Apolináře.

Britský fond dá 80 milionů liber na léčbu hadích uštknutí
17. 05. 2019
Britská nezisková organizace Wellcome Trust věnuje 80 milionů liber (téměř 2,4 miliardy Kč) na výzkum moderních a efektivních metod léčby otravy hadím jedem. Informovala o tom agentura Reuters. Na hadí uštknutí každoročně zemře více než 120¨tisíc lidí, především ve venkovských oblastech Afriky, Asie a Jižní Ameriky. Odborníci nazývají současný stav léčby „skrytou zdravotnickou krizí“.

Nové kožní znaménko po 35. roce by měl vidět odborník, varuje lékařka
7. 05. 2019
Každé nově vzniklé kožní znaménko po 35. roce věku by podle lékařky Moniky Arenbergerové z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady měl vidět kožní lékař-dermatolog. Lidé si je mohou nechat vyšetřit ve Stanech proti melanomu.

Hýbejte se, mluvte, jděte ven, ale nejezte za pracovním stolem
5. 05. 2019
Polední přestávka má sloužit k tomu, abychom nabili baterie, abychom se hýbali, pohovořili si a doplnili vitamin D. Na rozdíl od toho, co se někdy říká, není oběd za pracovním stolem skutečně tím nejlepším způsobem, jak využít pracovní dobu a zvýšit produktivitu, píše italský deník Corriere della Sera.

Komár přenášející ziku či dengue se rozšířil už do půlky Francie
3. 05. 2019
Komár tygrovaný, který je schopen přenášet viry zika, dengue či chikungunya, se natrvalo usídlil již ve více než polovině francouzských departementů včetně Paříže. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví, které zveřejnilo mapu výskytu tohoto dvoukřídlého hmyzu, o tom informovala agentura AFP.

Je detox mýtus? ‚Čelíme dnes mnohem většímu toxickému znečištění než kdy dříve’
24. 04. 2019
Jarní detox. Co je opravdová detoxikace a co jarní očista? Vědci často argumentují, že žádné speciální detoxikační kúry nejsou potřeba, protože naše tělo zvládá detoxikovat přirozeně samo. Očistné kúry jako půst nebo užívání bylinných čajů jsou ale známy stovky let. Podle některých odborníků nicméně detoxem nejsou.

Umělá inteligence zlepší život ve městech, říká vědec
22. 04. 2019
Umělá inteligence (AI) bude nezbytná pro zlepšení života ve městech, pomůže sbírat data o životě v obcích, ze kterých se lidé mohou učit, hledat nová řešení a rychleji reagovat na technologické změny. Na konferenci Město budoucnosti propojené internetem věcí pořádané Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) v Praze to řekl zakladatel institutu a vědec Vladimír Mařík.

Veganství a ekologie jdou ruku v ruce. Zhruba pět procent Čechů preferuje bezmasou stravu
21. 04. 2019
Bezmasou stravu preferuje pět procent Čechů, další čtyři procenta jedí maso pouze příležitostně. Alternativním způsobům stravování jsou nejvíce otevření v Česku i ve světě mladí lidé, stravu s vyloučením masa mezi Čechy od 18 do 34 let preferuje deset procent. Mnoho lidí spojuje veganství s ekologií a zodpovědným přístupem k planetě. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos, jehož výsledky dnes představila Asociace společenské odpovědnosti (A-CSR).

Uznávám jen postupy s jasnými výsledky, říká chirurg
20. 04. 2019
Část odborníků věří, že masáž je to pravé, co svalstvu po zlomenině pomůže vrátit pružnost a sílu. Chirurg Petr Strach z Nemocnice Na Františku v Praze, který má také ambulanci v Řevnicích, však masážím přisuzuje omezenou roli.

Vybírejte bedlivě. Masážní metodu i maséra
18. 04. 2019
Někdo považuje maséry za nedůvěryhodné šarlatány, jiný za téměř lékaře. Skutečnost závisí na dovednosti a znalostech každého z nich. Kvalifikace k oficiální masérské činnosti se získává formou kurzů akreditovaných ministerstvem školství. Ty mohou být různě obsáhlé. Záleží na každé z organizací, které je pořádají.

Jak se soustředit v práci? Hlavním nepřítelem jsou chytré telefony
14. 04. 2019
Únava, strach, že nestačíme všechno udělat, vyrušování (zejména chytrými mobilními telefony) a chybějící vůle mohou vést k tomu, že se přestaneme soustředit na studium nebo na práci a ztrácíme drahocenný čas. Co můžeme udělat, abychom se zase dokázali soustředit? Tak se táže italský deník Corriere della Sera.

Jak držet astma pod kontrolou? Stačí dbát na prevenci
9. 04. 2019
Před třiceti lety končila řada pacientů s astmatem v invalidním důchodu. Díky moderním lékům dnes může většina z nich žít život téměř bez omezení. Mnozí z nich však zbytečně prodělávají astmatické záchvaty, často jen proto, že zapomínají brát preventivní léky.

‚Digitální stres‘ mění psychiku dětí. Bojí se skutečného světa, tvrdí psycholožka
8. 04. 2019
O vzrůstajících problémech plynoucích z nadměrného a nezodpovědného používání digitálních technologií se v poslední době mluví čím dál častěji. Psycholožka Zuzana Pavelcová se této problematice rozhodla věnovat do hloubky. V roce 2016 spoluzaložila psychologicko-poradenský institut Re:Life, kde teenagerům i dospělým radí, jak si k online světu najít zdravý vztah. Vyjma individuálních psychoterapeutických sezení společně s kolegyní, psycholožkou Lucií Essenzou, pořádají semináře pro školy a veřejnost či programy pro děti jako Buď chytřejší než tvůj smartphone! či kurz Odpoj se, ať můžeš žít!

Zapomeňte na dokonalost a pozvěte do svého života radost
4. 04. 2019
Je to možná zvláštní, ale u většiny lidí, kteří chtějí zhubnout a vyhledají psychologa, nebývá prvořadá otázka vzhledu. Toho si lidé více všímají až poté, co začínají být sami se sebou celkově nespokojeni.

Česko se připojí ke světovému dni pozorumění autismu
2. 04. 2019
Česko se připojí ke Světovému dni porozumění autismu. Připraveno je jen v Praze několik akcí, například předání ocenění nebo slavnostní nasvícení Tančícího domu a Petřínské rozhledny v modré barvě symbolizující komunikaci a sebevyjádření, což jsou oblasti, ve kterých mají lidé s těmito poruchami problémy. Další akce budou pokračovat po celý duben.

Víc než polovina lidí si nespojí svědění a loupání kůže s možnou mykózou
31. 03. 2019
Více než polovina lidí si svědění či loupání kůže nebo změny na nehtech nespojí s mykózou. Ukázal to průzkum z loňského jara a léta, podle nějž příznaky mělo přes 40 procent dotazovaných. Léčba musí být zahájena včas a pokračovat i po vymizení příznaků, uvedla v tiskové zprávě Ivana Kuklová, vedoucí Centra pro dermatomykózy Dermatovenerologické kliniky 1. lékařské fakulty univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Češi si za posledních pět let oblíbili zážitkové saunování
29. 03. 2019
V Česku se za posledních pět let rozvinulo zážitkové saunování. Čeští saunéři umí konkurovat světovým mistrům, řekl předseda České asociace saunérů (ČAS) a zakladatel festivalu Saunafest Pavel Hofrichter. Důkazem je podle malajského specialisty na relaxační saunové rituály Laye Panga Onga i vítězství českého zástupce na mistrovství světa v saunovém ceremoniálu v roce 2017.

Jak překonat lenost a sportovat? Najděte si kamaráda, nebo naopak začněte doma sami
28. 03. 2019
Pravidelné sportování prospívá našemu zdraví, srdci a mozku, ale také dodává sebevědomí. Často se však hodí každá výmluva, abychom je odložili na zítřek: jsme unaveni, či vybavení pro sport je příliš drahé. Jak dosáhnout toho, abychom tyto nekonečné výmluvy odhodili a sportovali? Zde je několik způsobů, jak si chvíle fyzické aktivity zpříjemnit, píše italský deník Corriere della Sera.

Virtuální svět se může stát pastí. Lidé raději komunikují online než tváří v tvář
27. 03. 2019
Nové časy přinášejí nové závislosti. Konzumní společnost přispívá k rozvoji závislosti na nakupování, digitální svět zase vede k tomu, že se člověk příliš chytí do počítačových sítí. Odborníci varují před narůstajícím počtem lidí, kteří raději komunikují online než tváří v tvář.

Nakupování jako závislost. Jak poznat, že je nutné vyhledat odborníka?
26. 03. 2019
Rizika závislosti na alkoholu, drogách a tabáku jsou všeobecně známá. Adiktologové však zjišťují, že lidé začínají být závislí také na nakupování. Ve své ordinaci jsem ještě neměl člověka, který by se chtěl léčit jen proto, že moc utrácí v obchodě,“ popisuje profesor Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Zato se potkávám s lidmi, kteří se hromaděním věcí snaží,řešit‘ potíže ve svých vztazích,“ dodává.

Kmenové buňky se obnovují i v kostech jako v krvi a kůži
20. 03. 2019
Kmenové buňky se obnovují v růstových zónách kostí stejně jako v krvi či kůži. Objev této jejich funkce může do budoucna zlepšit léčebné postupy nebo snížit růstové poruchy u dětí. O výzkumu publikovaném v odborném časopise Nature informovala Akademie věd ČR, jejíž členka Mária Hovořáková se na něm podílela.

U nás se pacient zotaví rychleji než doma, říká lékařka z Lázní Bohdaneč
16. 03. 2019
Zákon o lázeňské léčbě omezil pojišťovnou hrazené pobyty. Chronicky nemocným pacientům nezbývá, než si opakovanou léčbu hradit sami. Vědí, že to není pouhé wellness, říká Ljiljana Marič, hlavní lékařka Lázní Bohdaneč.

Návrat do života stojí i desetitisíce. Rehabilitovat začněte co nejdříve
14. 03. 2019
S řadou onemocnění mohou jet pacienti do lázní na účet pojišťovny jen jednou za čas. Někdy jednou za život. Lidé, kteří přežijí mozkovou mrtvici, nemají na komplexní pobyt v lázních nárok vůbec. Včasná a správná rehabilitace je přitom významná.

Sezonní únava může mít neblahý vliv na náš život
13. 03. 2019
Únava se týká nás všech. V různých ročních obdobích prožívá únavu 47 procent Francouzů všeho věku. Pokud jde o přechodnou, takzvanou jarní únavu, je třeba na ni reagovat, protože pokles výkonnosti vyvolává nervozitu, neklid, nespavost, migrény, bolesti svalů, poruchy pozornosti a paměti a někdy též poruchy trávení. Navíc při ní pozorujeme pokles lymfocytů v krvi. Výsledkem toho všeho bývá zvýšená náchylnost k infekcím, píše francouzský týdeník Le Express.

Lázně na léto ještě najdete. Kuřáci mají ale většinou smůlu
12. 03. 2019
Čechů jezdí do lázní stále více a jsou náročnější. Přesto řadu pacientů, kteří přijedou „na křížek“ nemile překvapí, že je pobyt vyjde na několik tisíc korun. Rok 2015 se stal pro české lázeňství přelomovým – počátkem roku vstoupil v platnost nový Zákon o léčebných lázních, českých pacientů od té doby při rehabilitačních pobytech přibývá.

Třetina porodů, které začnou dobře, se podle lékaře zkomplikuje. Asistentky chtějí větší kompetence
11. 03. 2019
Asi 35 procent porodů, které začnou dobře, se podle lékařů později zkomplikuje. Porod vedený asistentkou podle nich proto musí mít na dosah lékaře. Porodní asistentky žádají naopak více kompetencí a legislativní ukotvení profese. Zaznělo to v pondělí na diskusi organizované Radou vlády pro rovnost mužů a žen.

Pacienti jsou odsouzeni k léčbě na doživotí, říká odborník
9. 03. 2019
Mnoho pacientů s vysokým krevním tlakem nedodržuje léčbu a odborná doporučení. Sedm z deseti léčených hypertoniků nedosáhne dobrých hodnot krevního tlaku, říká docent Filip Málek, vedoucí lékař ambulance srdečního selhání a hypertenze pražské Nemocnice Na Homolce.

Alergiky už trápí líska a olše. Pokud se neochladí, přidá se i bříza nebo topol
2. 03. 2019
Alergiky začaly trápit první kvetoucí stromy - líska a olše, loni to bylo ještě dřív. Pokud se neochladí, přidá se podle alergoložky Moniky Čermákové brzy topol a bříza. Od poloviny února začal alergeny měřit jako každý rok také Státní zdravotní ústav (SZÚ). V Česku trpí alergií nebo astmatem asi třetina populace. Podle odhadů bude za šest let mít tyto potíže polovina obyvatel Evropské unie.

Falešný lék se do lékárny nedostane, vysvětluje odbornice
26. 02. 2019
Druhý týden musejí lékárny ověřovat pravost vydávaných léků, což zdržuje jejich výdej. Proč se tak děje a jak se zajišťuje bezpečnost i dostatek léků, vysvětluje ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.

Sladký strašák. Proč výrobci sladí potraviny, v nichž cukr být vůbec nemusí?
24. 02. 2019
Cukru se přezdívá „bílý jed“ nebo „droga“. Podle odborníků na výživu je ale toto tvrzení přehnané a veřejnost zbytečně děsí. Sacharidy naše tělo potřebuje. Jde jen o množství. Jednoduchého cukru totiž konzumujeme nadbytek a přidává se i do potravin, ve kterých by být nemusel. Výrobci zneužívají skutečnosti, že obliba sladké chuti je člověku vrozená.

Bez brýlí to jde i ve stáří. Operací přibývá, na co se soustředit?
21. 02. 2019
Každý druhý člověk, který překročí věkovou hranici 65 let, začíná vidět zamlženě, vadí mu ostré světlo a vnímá odlišně barvy. Čirá čočka v oku se totiž začne zakalovat v důsledku šedého zákalu.

Oku pomůže laser i jiná čočka. Jak se zbavit brýlí?
20. 02. 2019
Z deseti milionů obyvatel České republiky více než šest milionů někdy nosí brýle. Stále víc lidí se jich přitom chce zbavit a podstupují operaci, která jim má zajistit lepší zrak.

Flemingův objev penicilinu zahájil revoluci v medicíně
12. 02. 2019
Ještě na začátku druhé světové války umíraly statisíce lidí na tuberkulózu a jiná infekční onemocnění. Díky skotskému lékaři Alexanderu Flemingovi a několika dalším vědcům, kteří pak přispěli k vývoji antibiotika penicilin, byly zachráněny desítky milionů životů. Památný objev penicilinu se zrodil v září 1928, kdy se Fleming vrátil po dovolené do své laboratoře a při úklidu se rozhodl nevyhodit, nýbrž blíže prozkoumat pár zplesnivělých vzorků.

Robot MARIO by mohl pomáhat osamělým lidem trpícím demencí
11. 02. 2019
Zmírnit osamělost osob trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými cíli vznikl projekt robota-společníka MARIO, který loni završil tříletou pilotní fázi. Výsledky prvních testů tento týden novinářům v Bruselu prezentovala koordinátorka projektu, irská profesorka Dympna Caseyová, podle níž robot dokázal oživit sociální vazby pacientů a posiloval jejich mentální aktivitu. Překvapilo ji, jak snadno si MARIO získával jejich přízeň.

Tymián mírní kašel, máta uvolňuje hleny. Bylinky bojují s nachlazením
5. 02. 2019
V zimním období je nachlazení naším věrným společníkem. Rýma a kašel však ani zdaleka nejsou takovou banalitou, za jakou je mnohdy považujeme.

Marodí vegani častěji? Jejich imunita je často lepší, tvrdí experta
3. 02. 2019
Karla je už deset let veganka. Maso přestala jíst nejen z etických, ale i ekologických důvodů. Vadí jí, že chov dobytka má negativní vliv na globální klima a je stejně neudržitelný jako topení uhlím. Její kolegové z práce však mají pocit, že má kvůli bezmasé dietě slabší imunitu. Častěji než ostatní si totiž vybírá takzvané sick days, tedy placené volno z práce kvůli nemoci. A to hlavně v těchto dnech, kdy začíná chřipková epidemie.

Malí vegani a vegetariáni; hazardují rodiče se zdravím potomků?
2. 02. 2019
Otázka vegetariánství a veganství dospělých lidí nevzbuzuje přílišné emoce. Češi se řídí pravidlem "Žij a nech žít". Ovšem v jednom případě se toto téma může stát příčinou hádek, a to pokud jde o stravu dětí. Je odpírání masa a případně všech potravin živočišného původu důkazem nezodpovědnosti rodičů a hazardem se zdravým vývojem potomků?

Matky pracující na plný úvazek více trpí stresem, ukázal výzkum
1. 02. 2019
Matky pracující na plný úvazek trpí oproti bezdětným ženám se srovnatelnou pracovní dobou o 18 procent více stresem, v případě žen se dvěma dětmi dokonce o téměř 40 procent. Vyplynulo to z rozsáhlé studie, během níž britští vědci zkoumali 11 klíčových ukazatelů chronického stresu. Informuje o tom britský deník The Guardian.

Viagra vstoupila do prodeje v Česku před 20 lety. S jejím příchodem padlo tabu
28. 01. 2019
Pilulka s názvem Viagra, která se stala medikamentem proti mužské impotenci, se na českých pultech poprvé objevila 29. ledna 1999. Lék, který se prodává i pod jinými názvy, vyvinula farmaceutická společnost Pfizer. Pilulka ve tvaru modrého kosočtverce se velmi brzy stala obchodním hitem.

Mužské plodnosti škodí kouření i obezita. Za půl století se počet spermií zmenšil o 75 procent
28. 01. 2019
Mužské plodnosti podle odborníků škodí například kouření nebo obezita, zhoršuje se s věkem. Vyplývá to z informací center, které se andrologii neboli léčbě mužských pohlavních orgánů věnují. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) měli muži v roce 2010 o tři čtvrtiny méně spermií než v 50. letech minulého století.

Meteorologové měřili škodliviny během Silvestra, ohňostroje výrazně škodí ovzduší
27. 01. 2019
Silvestrovská pyrotechnika výrazně zhoršuje kvalitu ovzduší – takový závěr vyplývá z měření Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který si dal tu práci, aby změřil škodliviny hodinu po hodině ve dvou největších městech republiky. V Praze a Brně byly podle údajů ČHMÚ poslední den v roce několikanásobně překročeny limity koncentrace prachových částic.

Ruská armáda každoročně odmítá 135 tisíc branců. Jsou moc tlustí
27. 01. 2019
Asi 135 tisíc Rusů povolávaných do armády se každoročně dočká osvobození od povinné vojenské služby kvůli „problémům se stravovacími poruchami“, uvedla šéfka úřadu pověřeného péčí o spotřebitele, Rospotrebnadzor, Anna Popovová při dnešním slyšení v parlamentu. Zamítnutí branci „jsou obézní,“ vysvětlila ve zkratce agentura Interfax.

Očima odborníka: Tři výzvy zdravotního pojištění
26. 01. 2019
Zdravotnictví v České republice je nepochybně na vysoké úrovni – z hlediska celkové kvality a dostupnosti poskytované péče, vybavení moderními technologiemi, dostupnosti léčiv a v neposlední řadě kvality profesionálů – lékařů, sester, terapeutů i dalších pracovníků. V řadě případů je srovnatelné se západoevropským standardem, v některých i výrazně nad ním.

Děti často polykají baterie, problémem jsou hlavně lithiové
25. 01. 2019
Případy, kdy děti spolknou baterii, jsou v České republice poměrně časté. Zatímco ve světě na následky umírá podle organizace Ecobat přibližně každé desáté dítě, v Česku jsou podobné případy výjimečné zejména díky informovanosti a lékařské péči.

Lékaři zlínské nemocnice léčí stále více lidí s poruchami spánku
23. 01. 2019
Lidí s poruchami spánku přibývá. Ve spánkové laboratoři plicního oddělení zlínské krajské nemocnice proto letos přibude lůžek. Nyní jsou tam dvě lůžka, přibudou další tři, řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Lékaři ve spánkové laboratoři vyšetří přes tisíc pacientů.

V Česku nastupuje epidemie chřipky. I očkovaní se mohou nakazit
22. 01. 2019
Státní zdravotní ústav oznámil, že v České republice nastupuje epidemie chřipky. Virové onemocnění přichází každoročně většinou v lednu. V letošní sezoně, která začala na podzim, zemřelo na následky chřipky již 7 lidí. Mnozí lidé si pletou chřipku s nachlazením, žijí v přesvědčení, že to ‚přechodí‘, či na to zaberou antibiotika. Jaké jsou hlavní mýty o chřipce? Pro server Lidovky.cz vysvětloval vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Jan Kynčl.

Co vám zaplatí zdravotní pojišťovna a jak vybrat nejlepší?
22. 01. 2019
Jak se vyznat ve zdravotních pojišťovnách a vybrat si tu nejlepší? Jednou z cest je zeptat se svého lékaře.

Očima odborníka: Bez respektu se léčit nedá
19. 01. 2019
Podceňovat roli praktického lékaře je skutečně nebezpečné. A to pro pacienta i pro fungování celého zdravotnictví, pro které jsou praktici základním stavebním kamenem.

Držte si mobil od těla. Jak ovlivňuje záření z telefonů naše zdraví?
13. 01. 2019
Mobilní telefon vlastní skoro každý a přitom se stále ještě nedá s určitostí říct, jak ovlivňuje naše zdraví. Objevují se obavy, že stojí za mužskou neplodností nebo rakovinou. Kupovat si chytré oblečení nebo samolepky, které mají elektromagnetické záření odstínit, je ale spíš vyhazování peněz. Řešením je prevence: držet si telefon co nejdál od těla.

Kuba údajně zamlčela tisíce případů nákazy virem zika
9. 01. 2019
Kuba údajně v roce 2017 neohlásila několik tisíc případů nákazy virem zika, uvádí na svých webových stránkách odborný časopis New Scientist s odvoláním na výzkum vědců z americké Yaleovy univerzity. Úřady komunistického státu se podle něho nedržely pravidel ohledně hlášení případů viru zika dohodnutých s Panamerickou zdravotnickou organizací (PAHO).